Harster bekende schuld; „ik deed er niets tegen" Ook Duitsland wil dat Engeland in EEG komt Befaamde „Tokaido-lijn" krijgt nog een verlengstuk In Australië scholen zonder kinderen Ook Balmain blijft bij de korte rok Seyss poogde kerken uit elkaar te halen Onzichtbare scholieren leren dank zij radio Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Rusland beschuldigt auteur Steinbeck Zonder melodramamet zekere waardigheid Gedeelde smart Hoe krijgen ze toch onderwijs? Kiesinger legde loch krans Podgorny in Italië Hippe busreis KERKEN KAMPEN CONSEQUENTIE Vertrouwen voor Belgisch kabinet Brandt in Straatsburg New York proefde de lente Huisvrouw leidster roversbende Radiostem Per post „Pot voor meneer"' verboden spel? Boycot in Macao van Portugezen Geen kernwapens in de ruimte WOENSDAG 25 JANUARI 1967 (Van onze speciale verslaggever) MÜNCHEN, dinsdagavond „Toen het me duidelijk was geworden, dat de Joden door ons werden gedeporteerd naar de dood, ben ik op mijn post ge bleven: voor deze zware morele schuld moet ik boeten". De vroegere Befehlshaber der Sicherheitspolizei en S.D. in Den Haag dr. Wil helm Harster sprak deze zin vanmiddag enkele minuten over drie, slaande voor het Münchener Schwurgericht. Het was een historisch ogenblik. Slechts enkele Duitse oorlogsmisdadigers hebben tot nu bekend, maar geen enkele zoals dezeineens zonder melodrama, hoewel toch ook niet onbewogen, zelfs met een zekere waardigheid. Van te voren was ons al gezegd, dat hij de aanklacht niet zou bestrijden. Maar geen van de bij het vooronderzoek betrokken experts had de openbare biecht verwacht, die gisteren zo onverwacht naar buiten kwam. Willy Zöpf en Fraulein Slottke hebben tijdens deze tweede dag van het pro ces geen woord uitgebracht. Alleen dr. Harster sprak vele uren lang. Later zei de officiële Nederlandse ver tegenwoordiger Ben A- Sijes van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumenta tie ons ter toelichting, dat er maanden nodig zijn geweest om tot resultaten te komen. „Harster moest helemaal wor den klem gezet, voor hij eindelijk toe gaf". Na dr. Huber kreeg Harster het woord vanmorgen om uiteen te zetten hoe zijn deportatie-organisatie tot stand was ge komen en op wat voor wijze daarmee werd geopereerd. Hij sprong overeind en begon te praten - snel, zonder aar zelen maar weer: onverstaanbaar. De geluidsinstallatie kraakte wat, werd tenslotte uitgeschakeld. Tegen elf uur besloten enkele journa listen op de perstribune weg te gaan: zij stonden op, hun voorbeeld werd dooor alle buitenlandse collega's en bloc ge volgd. Er werd geroepen: „Wij verlaten deze zaal uit protest wij kunnen het gesprokene hier niet volgen" Onmiddel lijk schorste toen de president. Hij had overigens tevoren al tegen de zaalwach ter geklaagd over de zeer slechte kwa liteit van weergave. Na het incident werd besloten, dat een totaal nieuwe installatie zou worden aangelegd. Dit karwei moet vrijdag a.s. klaar zijn. Dan wordt Zöpf gehoord - ook hij heeft aangekondigd te zullen bekennen. En daarna is dan de beurt aan Fraulein Slottke. De Duitse collega's noemen haar een „tweede Ilse Koch". Vast staat dat er met deze vrouw een hard ge vecht zal moeten worden geleverd. Hun aandeel ligt vooral in de prak tijk der deportaties. Harster was vooral ook betrokken bij het „voorspel" daar van. Hij vertelde, dat enkele groepen christelijke Joden als eersten moesten worden overgebracht naar Westerbork. Dat was het gevolg van de houding der kerken. Begin juni 1942 waren katholieke gees telijken, hervormden en gereformeerden bij elkaar gekomen om een herderlijke brief op te stellen, die moest proteste ren tegen de maatregelen ten aanzien van de Joden. De Duitsers waren be gonnen met het isoleren. De brief zou op 26 juni worden voorgelezen. Kort te voren hadden de bezetters van dit plan de lucht gekregen. Seyss-Inquart liet vertegenwoordigers van de kerkgenoot schappen bij zich komen en probeer de hen ervan te weerhouden met de be lofte dat dan de christelijk gedoopte Jo den van deportatie zouden worden vrij gesteld. De rooms-katholieke kerk wei gerde op dit voorstel in te gaan, princi pieel, maar ook om technische redenen: men kon de meeste priesters niet meer bereiken. Ook de gereformeerden lieten de brief wel voorlezen: alleen de Ne derlandse-Hervormde kerk zag van het voornemen af. Geen week later werden de katholie ke Joden gearresteerd en overgebracht naar Westerbork. De protestantse Jo den bleven vrij, voorlopig, en ook de gereformeerden. Aldus probeerde Seyss- Inquart een wig te drijven tussen de kerkgenootschappen om zodoende ook het verzet te ondermijnen. Dr. Harster zei vanmorgen zich volledig verantwoor delijk te achten voor de politiële uit voering van de hem toen opgedragen acties. Overigens hierbij even de aan tekening, dat later alle andere christe lijke Joden zijn opgepakt via Westerbork naar Theresiënstadt in Tsjecho-Slowa- kije. Volgens Harster was hij tamelijk vrij in het bepalen hoe dit alles moest wor den geregeld. Hij legde de rechtbank uit, dat ook vrijstellingen werden gege ven aan mensen van wie kon worden verwacht dat ze zouden onderduiken in het verzet Daarna kwam dr. Huber met de vraag hoe het hem was gelukt in to taal nog ruim 100.000 Joden weg te krij gen uit Nederland. Harster zei, dat het allereerst makkelijk was geweest om ze op te sporen: „Men heeft in Holland een systeem van bevolkingsregistratie, dat uniek is in de wereld. Wij konden alles zo vinden, voorbeeldig, dat kostte heel weinig moeite. Bovendien: 80 pet woonde in Amsterdam". Ook wilde dr. Huber weten, welke con centratiekampen waren bezocht door Harster. Intussen trok de president een autokaart te voorschijn. Hij zocht Wes terbork. Harster legde hem uit waar dat lag. Vervolgens noemde hij namen als Ommen en Barneveld, Vught. Lhter na de bekentenis vroeg de presi dent: heeft u ook kampen bezocht in het buitenland? Harster bleek Buchen- wald te hebben gezien „alleen het kan toor". De president: U hebt heel lang gewe ten wat het lot zou zijn van de Joden. Hebt u nooit willen gaan kijken - wil len gaan kijken - ter overtuiging - in bijvoorbeeld Auschwitz. Harster: „Daar mocht niemand ko men. De bewaking was niet in handen van de Sicherheitspolizei. Er was een speciale eenheid voor geformeerd". „En als u mij nu vraagt wanneer ik wist wat het ware doel was der depor taties, dan moet ik zeggen: het doet er weinig toe in welke mate precies tot mij doordrong dat die mensen voor de dood waren bestemd. Waarom heb ik toen niet de consequenties getrokken? Mijn geloof in de eindoverwinning was al weggeslagen. Geen wonder-wapen kon daar iets aan veranderen. Het Duitse volk ging zijn noodlot tegemoet. Ik wil mezelf niet verontschuldigen. Misschien dat mijn opvoeding er mee te maken heeft gehad: plichtsgevoel - daar ver schanste ik mij achter, een overdreven gehoorzaamheid. De oorlog draaide ver der. Thuis werden alle steden gebombar deerd, duizenden doden. Recht uit het hart moet ik nu bekennen, dat ik niets heb gedaan om hun sterven te voorko men. Ik raakte afgestompt - men schoof de dingen van zich af. Ik bleef op mijn post. Daarin ligt mijn schuld." Het was in de zaal volkomen stil ge worden. Er werd niet meer geschuifeld op de publieke tribune, die vol zat met belangstellenden: huisvrouwen, bejaar den, mensen die kennelijk in de ziekte wet lopen en verheugend veel jeugd. Dr. Harster bleef maar praten: een einde loos leikende biecht. „Ik heb pas later gehoord met welke middelen men de massavernietigingen uitvoerde. Ook was me destijds niet be kend, dat de gevangenen onmenselijk zware arbeid moesten verrichten, sterk ondervoed raakten, vervuilden, werden mishandeld - executies, alle ellende. Ik heb er niets tegen gedaan: „Dass ist melne Schuld." Hij haperde even. Het leek öf de ge drongen man in elkaar zou zakken. Hij haalde diep adem, greep zich vast aan de ballustrade. Roerloos naast hem za ten Zöpf en Fraulein Slottke. De president zei zacht: „Herr dr. Harster, wij moeten ons nu tot de fei ten bepalen. Heeft u er nooit met ie mand over gesproken destijds: de mens is toch een wezen dat niet kan buiten contact met zijn naaste. Ik heb er be grip voor dat u anderen wilt sparen. Maar ik ben zelf ook in militaire dienst geweest - er werd over die dingen toch wel gesproken." Harster: Het was verboden ik kon er zelfs niet over beginnen. Niemand Is ooit op mij af gekomen. Ik heb alles zwijgend meegedragen. Ik neem ook de hele verantwoordelijkheid op mij. President: U heeft zichzelf geen ze kerheid willen verschaffen over uw ver moedens Harster: Wat zou ik met die zeker heid hebben moeten doen. Ik miste hel innerlijke formaat om er de consequen ties uit te trekken door te zeggen: „Ik ga". Dr. Huber mengde zich nog even in deze dialoog: „Maar toen u hoorde van de vergassingen wat dacht u toen?". Harster staarde naar buiten, leek de vraag niet te horen. Dr. Huber herhaal de: „Wat dacht u toen u hoorde hoe het precies in zijn werk was gegaan?" Harster wist niet wat te zeggen. Hij stamelde iets onsamenhangends. De pre sident zag dat de beklaagde niet meer verder kon gaan en schorste de zitting voor een korte pauze. Harster kwam lijkbleek een kwartier later terug in de zaal. De president zei: „Toch blijf ik 't vreemd vinden dat u met niemdnd van gedachten hebt gewisseld. Rauter mis schien?". Harster: Geen woord hij was een echte nationaal-socialist, ik was voor hem alleen een vakman: geen SS'er. De president: Merkte overigens het Nederlandse volk dat de deportaties aan de gang waren? Harster: Jazeker er zijn heel wat A Zöpf in zijn glorietijd ADVERTENTIE Dringt direct door tot aan de haard van de pijn IJeumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algc-sal diep op de weefsels in tot. aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige Warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij dr hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drop. razzia's gehouden in Amsterdam. President: Werd de Sicherheitspolizei daarbij ook geassisteerd? Harster: Inderdaad door de Neder landse politie. Niet alleen tijdens raz zia's trouwens ook bij de bewaking van Westerhork en zelfs toen de Joodse in richting voor geesteszieken werd leeg gehaald in het Apeldoornse Bos. Aan het slot van de zitting kreeg dr. Kempner, mede-aanklager, nog het woord. Hij vroeg Harster te verklaren hoe het kwam dat uit Nederland de meeste Joden zijn weggehaald van alle bezette gebieden in Europa. En hij her innerde hem aan een uitspraak van Eichmann: „In Holland is het allemaal „reine pracht..." Waarom draaide hier de machine zo efficiënt? Harster: dat heb ik al uitgelegd. Het land is klein, we hadden de grenzen on der controle, bovendien woonden de Jo den geconcentreerd in Amsterdam. Dr. Kempner: Lag het ook niet aan de werkwijze van Seyss-Inquart of die van u? Harster: Mogelijk... BRUSSEL Het Belgische Huis van Afgevaardigden heeft met 116 tegen 75 stemmen een motie van wantrouwen van de oppositie tegen het economische en financiële beleid van de coalitieregering van premier Paul Vandenboeynants. In een soms verhit debat, gekenmerkt door geschreeuw vanaf de opposttieban- ken, beschuldigde de voorzitter van de socialistische partij Leo Collard de rege ring ervan dat zij of volledig incompe tent is of het land heeft misleid over de werkelijke stand van zaken. STRAATSBURG „De genieenschap van de. zes moet naar onze mening open staan voor alle Europese staten die zich met bet doel ervan kunnen verenigen. Deelneming aan deze gemeenschap door Groot-Brittannië en andere landen van de Europese vrijhandelszone zal ons wel kom zjjn. Ik wens de Britse premier Wil- NEW YORK De acht miljoen New- Yorkers hebben gisteren een voorbode van de lente geproefd. Bij een stralend zonnetje klom de thermometer tot bijna 20 graden boven nul, een temperatuur die sinds 1906 niet meer in januari In New York is gemeten. In het Central Park en op Times Square liepen de kan toormeisjes tijdens de lunchpauze zon der jas in lentejurkjes te wandelen. Op Park Avenue staat de forsythia in bloei. Twee dagen tevoren stond het kwik even ver aan de andere kant van het vriespunt, het vroor twintig graden. De vreugde zal echter van korte duur zjjn. Er wordt weer noordenwind met sneeuw uit Canada verwacht. MOSKOU Het Sovjet blad „Sov- letskaya Rossia" (Sovjet Rusland) heeft vandaag een aanval gedaan op de Amerikaanse auteur John Steinbeck en hem ,,een mede-deelnemer van de moordenaars" in Viëtnam genoemd. Het blad schreef, dat Steinbeck „in een militaire helikopter vloog en zelfs persoonlijk met een 105 mm houwitzer schoot op Vietnamese patriotten". Het was het derde blad dat een aan val doet op Steinbeck, eens een geliefd Amerikaans schrijver hier. Het blad bracht ook een gedicht van Vladimir Feodorov waarin de dichter zegt, dat hij antwoordt op een brief van Stein beck. In het gedicht zijn titels van Steinbeck's boeken verwerkt zoals „The winter of our discontent" en „The gra pes of wrath". In de verzen wordt het Sovjet standpunt inzake Viëtnam her haald. Daarbij valt de schuld voor de oorlog geheel op Amerika. son op zjjn tocht langs de Europese hoofdsteden dan ook veel succes." Dit zei in de raadgevende vergadering van de Raad van Europa «1e Duitse mi nister van Buitenlandse Zaken, Willy Brandt. Nadat Brandt aan het woord geweest was, werd de assemblee toegesproken door de Franse onderminister van Bui tenlandse Zaken, Jean De Broglie. Hij roerde de kwestie van Engelands toetre ding niet aan en noemde zelfs in zijn gehele toespraak Groot-Brittannië niet. Enkele afgevaardigden trachten hem tot een uitspraak te brengen door de vragen te stellen, maar de Franse staatssecre taris wenste niet op die vragen in te gaan. Brandt zei verder, dat de Duitse re gering volledig bereid is om in Europa de weg naar ontspanning te gaan. Zij wildé de politiek van ontspanning niet met voorwaarden belasten en het was Duitslands wens om tot een gesprek met Moskou te komen. „Ik weet dat de rege ring van de Sovjet-Unie niet over de Duitse eenheid wil spreken, maar ik denk dat ze wel over de vrede in Euro pa wil spreken. Dat willen w(j ook", al dus Brandt. Wie over ontspanning in Europa spreekt, moet natuurlijk niet doen alsof het door de communisten be heerste deel van Duitsland niet bestaat zo zei Brandt. Een duurzame Europese vredesregeling moest dan ook een her enigd Duitsland insluiten. Staatslieden zouden zich er op moeten instellen dat een gr«x>t volk in het midden van Europa op den duur niet verdeeld kan blijven, wanneer men er op uit is spanningen te elimineren. FLENSBURG Een 34-jarige huis vrouw uit het district Sleeswijk blijkt de leidster te zijn van een zevenkoppige in brekersbende die de laatste twee jaren 70 inbraken in levensmiddelenzaken en autodiefstallen heeft gepleegd. De poli tie in Flensburg deelde mee dat de vrouw vier mannen tussen 25 en 36 jaar oud en twee vrouwen onder zich had. Haar man zou niet geweten hebben dat z(j 's nachts op strooptocht uitging. De ge hele bende is gearresteerd. Geschat wordt dat zij voor ongeveer honderddui zend mark heeft gestolen en schade heeft aangericht. UTRECHT I)e trots van de Ja panse spoorwegen is de befaamde To kaido-lijn, «fle onder ineer de steden Tokio, Shin en Osaka verbindt. Binnenkort zal men met de uitvoering kunnen beginnen van de plannen om de lijn, die op het ogenblik al 515 kilo meter lag is, te verlengen met een verbinding van de stations Shin en Osa ka met Okyama, dat ongeveer 160 km ten oosten van Osaka ligt. De nieuwe lijn moet in 1971 klaar zijn. De totale kosten worden op dit moment geraamd op circa 470 miljoen cieel toestemming van de regering om dollar. Eind vorig jaar kreeg men offi- de delen tussen Ashiya en Kobe on- (Van een correspondent) CANBERRA Een groot probleem in Australië is altijd geweest: hoe krijgen kinderen die op landbouwbedrijven wonen, honderden, duizenden kilo meters van het „dichtstbij gelegen" dorp, onderwijs? Sinds de „ether-school" bestaat, is dit geen probleem meer. In 1951 werden de eerste experi menten met onderwijs via de radio genomen. De eerste „ether-school" bevindt zich in Alice Springs. Nu krij gen duizenden kinderen hun lagere schoolopleiding via de ether, dus zon der dat zij hun onderwijzers, met wie zij dagelijks contact hebben, ooit zien. De kinderen hebben thuis een zen der en een ontvanger. De ouders moe ten deze voor het onderwijs van hun kinderen onmisbare apparatuur ko pen. Een druk op de knop maakt het de kinderen mogelijk hun vaak dui zenden kilometers verwijderde klas lokaal „binnen te gaan". Ze nemen regelmatig, zoals alle kinderen, aan het onderwijs deel, woeden over hoord, zingen met elkaar en kunnen in het „speelkwartiertje" met elkaar over „juf" praten. Ze horen elkaar, maar zien elkaar niet. Het onderwijzend personeel over wegend onderwijzeressen moet naast goede pedagogische kwaliteiten ook enig gevoel voor techniek hebben, maar bovenal moet het goed kunnen luisteren en duidelijk kunnen spre ken. De onderwijzeressen moeten ge woon een „radiostem" hebben. De lessen beginnen om tien uur des morgens. Op dat tijdstip moeten de leerlingen hun transistortoestel aan zetten. Op die manier komen zij „de klas binnen". Vervolgens fluks het zendertje aangezet en dan kan na een vrolijk liedje met de lessen worden begonnen. De vriendelijke stem van de onderwijzeres heet allen welkom en vraagt of iedereen er is, of er nie mand ziek is. Wanneer een kind „zendt" floept er op een paneel bij de onderwijzeres een lampje aan. Wan neer een kind zich niet snel genoeg meldt, klinkt het bestraffend in de huiskamer van die op honderden kilo meters van de bewoonde wereld ver wijderde boerderij: „Waar blijf je, station 87? „Waarom antwoord je niet, station 11?" De kinderen krijgen ook toneelles. Dat is het lievelingsvak van de radio schoolkinderen. De kinderen maken zelf hun kostuums. Voordat de opvoe ring begint, vertellen ze over de ra dio hoe hun kostuums er uitzien. En dan wordt er gedeclameerd en ge zongen dat het een lieve lust is. Ro salie is de tegenspeelster van Freddy. Ze spelen in hetzelfde stuk, maar ze zijn tijdens de opvoering eindeloos ver van elkaar verwijderd. Er wordt dagelijks maar 2Vz uur les gegeven: van tien tot elf en van twee tot half vier. Elke vijf weken krijgen de leerlingen hun lesrooster per post thuisgestuurd. De vakken zijn: lezen, declameren en toneel, re kenen, muziek, sociologie, dictee, op stel, spelen, zingen, weerkunde, na tuurkunde en kunstonderwijs. Het on derwijs is afgestemd op de plaatse lijke omstandigheden van de leerlin gen. „Hoe hoog is bij jullie de lucht vochtigheid, station 9?" is een heel normale vraag van de radiojuf. Er zijn, zoals het een goede school betaamt, ook ouderavonden. De ouders kunnen over de radio met de onderwijzeres praten over de vorde ringen van him kinderen. Er zijn tijdens de lessen ook clan destiene luisteraars. Dat zijn dan de opa's en oma's, vaak n<3g analfabe ten, die door belangstelling voor de vorderingen van hun kleinkind vo«3r te wenden, stiekempjes wat kennis vergaren. BERLIJN De Duitse Bondskanse lier Kurt Georg Kiesinger heeft b(j zijn eerste officiële bezoek aan West-BerlQn een krans gelegd bq een gedenkteken voor slachtoffers van het nazi-regime, in weerwil van een protest van 'n aantal intellectuelen, die vinden dat hij dit al6 oud-nazi niet moest doen. Onder de zevenendertig onderteke naars van de protestbrief bevinden zich de schrijvers Günther Grass, Hans Mag nus Enzensberger en Hans Wemer Rich ter, de musicus Boris Blacher, de acteur Rolf Henniger en de hoogleraren Helmut Gollwitzer en Kurt Sontheimer. Zij schreven onder meer: „U, mijnheer Kie singer, was van 1933 tot 1945 lid van een misdadige partij en was gedurende de oorlog werkzaam in het propaganda-aD- paraat van het nazi-rijk... Voor de nage dachtenis van de slachtoffers van het nazi-regime achten wij het minder juist wanneer zij worden geëerd door een kan selier die dit bewind als propagandist heeft gediend wat zijn morele bezwa ren ook mogen zijn geweest". 0 In de buurtschap Homoet (gem. Eist) zijn dinsdagmiddag 34 van de 35 koeien, die in de stal van de boer derij van de weduwe Van Rooijen stonden, bij een brand omgekomen. Een gedeelte van de boerderij brand de af. geveer 30 km en tussen Aioi en Okyama ongeveer 68 km aan te legggeri. Op het eerste traject' moeten drie lange tunnels worden geboord, de langste is 16 km. Het verlengstuk van de Tokaido-lijn ze twee trajecten bedraagt circa 50 ki- reeds toestemming is verleend, is voorlopig Sanyo-lijn genoemd. Zij De totale lengte van de tunnels op de- zal in enkele opzichten nog moderner het hele 83 km lange traject, waarvoor lometer, dat wil zeggen 60 procent van zijn dan de Tokaido-lijn. De maximum toelaatbare snelheid zal op 210 km per uur worden gesteld, later kan die even tueel tot 250 km per uur worden opge voerd. Wat de Tokaido-lijn zelf betreft, hier op rijden dagelijks niet minder dan 60 treinen. De zogenaamde „Kadama"- reizigerstrein het traject Tokio - Shin - - Osaka stopt onderweg precies tien keer. Desondanks legt hij de afstand in vier uur af, dat betekent dat hij met een gemiddelde snelheid van bijna 130 kilometer per uur rijdt. Behalve de „Kodama" rijden op dit tra ject de „Hikari"-treinen. Deze stoppen ROME President Nikolai W. Pod gorny van de Sovjet-Unie is gisteren in Rome aangekomen voor een bezoek van een week aan Italië. Hij zal ook een onderhoud hebben met Paus Paulus VI. Het bezoek is voorafgegaan door een bomaanslag van de Italiaanse com munistische partij. Alle hoge staats- en regeringsleiders waren aanwezig op het militaire vlieg veld Ciampino bij Rome, waar Podgor ny aankwam. Onder hen waren presi dent Giuseppe Saragat, premier Aldo Moro, minister van Buitenlandse Zaken Amintore Fanfani en vele anderen. Er is veel politie op de been. De rou te die Podgorny zal volgen is zwaar bewaakt. maar tweemaal onderweg, hun totale reisduur Dedraagt drie uur en tien mi- rtuten, hetgeen neerkomt op een ge middelde van 162 km per uur. Op zijn 366 kilometer non-stop-traject tussen Tokio en Nagoya bereikt hij zelfs een gemiddelde van 183 km per uur. UTRECHT De Utrechtse politie heeft, na overleg met het hoofd van het bureau Loterijen van het ministerie van Justitie en de officier van Justitie in de Domstad, de eerste hand gelegd aan een proces-verbaal tegen de heer A. Roose boom uit Ommen, de organisator van het woordenspel „Pot voor meneer". Zodra de Utrechtse politie met het onderzoek gereed is, neemt de politie In Ommen het onderzoek over. Zij meent, dat sprake is van een kansspel, waarvoor geen ver gunning werd verleend. „Pot voor meneer" is het nieuwste kansspel in ons land. Het werd dezer da gen gelanceerd in Utrecht, Deventer en Apeldoorn. De heer Rooseboom meent na overleg met zijn raadsman, dat dit woordenspel geen kansspel is en dat dus ook geen vergunning noodzakelijk is. Hij heeft eind vorige week tienduizend wedstrijdformuliertjes gratis in genoem de plaatsen laten verspreiden. MACAO Pro-communistische Chi nese leiders hebben opgeroepen tot boy cot van voedselvoorziening, dienstverle ning en belastingbetaling aan de Portu gese autoriteiten van Macao. Tevoren had de regering officieel be kend gemaakt, dat men er niet in ge slaagd was overeenstemming te bereiken met communnistisch China over de be woordingen van de verontschuldigingen die de regering aan moet bieden voor de dood van acht Chinezen bij relletjes in december. De communistische leiders verklaar den, dat de boycot aanvankelijk alleen gericht zal z(jn tegen Portugese functio narissen, en niet tegen particuliere bur gers. U\e nieuwe maatregelen tot bevor dering van industrievestiging, thans be kendgemaakt door minister Bakker en staatssecretaris Van Son, betekenen dat Limburg en het hoge Noorden voortaan hun smarten kunnen delen, aldus „De Nieuwe Limbur ger" (r.-k). Of de gedeelde smart een halve smart zal worden moet voor Limburg worden afgewacht. De be staande regelingen worden weliswaar uitgebreid om ons in staat te stellen met het aangrenzende buitenland te concurreren, maar «laar staat natuur lijk tegenover dat de spoeling dunner dreigt te worden, naarmate méér ge bieden de kostbare stimulans nodig hebben. „Natuurlijk twijfelen wij er niet aan of het Noorden heeft een stimu lans dringend nodig. Het is nu een maal een droevige ervaring, dat de verst gelegen gebieden economisch het meest kwetsbaar zijn. De ont wikkeling van de werkloosheid be wijst dat opnieuw en wel met name ten aanzien van de noordelijke pro vincies. Voor het Noorden zal heel wat moeten gebeuren om er een leefklimaat te krijgen, dat enigs zins kan concurreren met dat van andere windstreken. Maar wij ho pen niet dat de nu gelijkgeschakel de voorzieningen voor Noord en Zuid de overtuiging zullen doen ver vagen, dat er met Mijnstad Zuid- Limburg iets heel anders aan de hand is dan met welk ander lands deel ook. Hier verliest een industriegebied met een bevolkingsconcentratie, die tot de hoogste van het land behoort, en met een vrijwel onovertroffen graad van industrialisatie, kortom met een echt industrieel klimaat, in één slag zijn nijverheidsbasis. Hier moet tot iedere prijs en het is een nationale taak die prijs te be talen! op korte termijn een heel nieuw industrieel patroon tot stand komen. Nog maar een jaar geleden was het unieke van deze situatie door heel het land erkend. Nu de verslapte conjunctuur op tal van andere plaat sen in 't land zwakke plekken heeft blootgelegd dreigt voortdurend, dat ons probleem met dat van anderen wordt vereenzelvigd. Toch moeten wij eraan vasthouden, dat wij in Limburg met een zuiver structureel probleem worstelen, terwijl de moei lijkheden elders veeleer van con juncturele aard zijn. Als onze werk loosheidscijfers worden overtroffen, dan alleen maar omdat in onze voortwerkende mijnbedrijven een groot stuk dure werkverschaffing steekt. Voor zover het Noorden met structurele problemen worstelt spe len die op veel langere termijn dan die in Limburg. Zij zijn van gans andere aard om dat ginds nog beginnen moet wat hier al lang voltooid is: het schep pen van een industrieel klimaat. Het is moeilijk te zien, dat in beide windstreken dezelfde maatregelen mogelijk zijn". üeisbureau Internoord (Groningen, ^-Leeuwarden, liet 'n krant in m(jn bus werpen met 3.000 voordelige en prima verborgde vakantiereizen, een aantrek kelijke offerte, die mij des te meer naar de akantie doet verlangen, nu In- teinoord daarbij ook speciale aandacht aan de jeugd schenkt, zo meldt gek scherend de kroniekschrijver van de „Leeuwarder Courant" (on- afh.). „In het s<ukje „De jongeren vlie gen uit", schrijft Internoord o.a.: „Bovendien willen jongeren uiter aard graag met jongeren zijn, met jongeren praten en van gedachten wisselen... en ongebreideld de spot kunnen drijven met de oudere gene ratie". Dit nu lijkt mij een enorm idee voor een busreis. Even stop pen bij zo'n antieke boer op z'n land, die nota bene zijn hele leven gewerkt heeft. Zo'n vent moet toch wel even uitgejoeld worden, niet? En dan zie je onderweg vast wel wat ouwe kerels van in de dertig, die intens burgerlijk met vrouw en kinderen wandelen: een neus ma ken, jongens, ongeremd en niet ver legen. Om maar niet te spreken van politieagenten en soldaten! Kwasten in apepakjes zijn het: tong uitsteken op z'n minst. En persoon lijk zou ik elke dag besluiten met een rondleiding door een bejaarden inrichting. Dat zou hip zijn. Suffe bessen en kromme ventjes uitslie pen, om je te begillen, want dan hadden ze alles maar beter moeten doen, niet? O zeker, de oudere ge neratie moet op zijn tellen passen als die bus er ongebreideld aan komt rollen, haidewietska vooruit geef gas, zij de leus". MOSKOU Van diplomatieke zijde in Moskou is meegedeeld, dat de V.S., de Sovjet-Unie en Engeland vrijdag in Mos kou een verdrag zullen tekenen, dat kernwapens niet toelaat in de ruimte. Het verdrag werd op 19 december met algemene stemmen aanvaard in de alge mene vergadering der V.N. In Washington en Londen zullen vrij dag soortgelijke ondertekeningsplechtig heden plaatshebben. PARIJS Captain Molyneux, die gisteren zijn voorjaars- en zomer collectie toonde, hield de rok over het algemeen korthoewel hij ook oudere klanten ter wille is. Molyneux ontwerpt bijzonder goed draagbare elegante kleding voor al le leeftijden. Zijn specialiteiten zijn imprimé jurkjes met plooirok en een getailleerd jasje met een of twee rijen knopen. Het publiek, waaron der zich de hertogin van Windsor bevond, was verrukt van een kos tuum, van bruin tweed en een ander van marineblauwe bedrukte stof. Molyneux toonde zijn bekende ma rineblauwe ensembles met witte garnering. Zo heeft een kort man telpakjasje een witte band van vo ren, terwijl een ander pakje opvalt door gesteven linnen manchetten en een Etonkraag met punten. Weel aandacht wordt besteed aan het jonge meisje. Zij draagt een charmante marineblauwe jurk met overrok met •an voren en van ach teren een split, of een pakje met een kort, simpel jasje met of zonder kraag. De nauwsluitende jurkjes zijn veelal mouwloos en geven soms de indruk van een deuxpièces. Ook mantel-jurken voor lenteweer ont braken niet. |Yj adeleine De Rauch opende haar show met een opvallende reeks strandkostuums, waarbij effen lin nen gecombineerd wordt met fel ge kleurd gestreept jersey. Het linnen wordt gebruikt voor korte overgooi- ers en gerende rokken, het gestreep te jersey voor bovenstukken van badpakken uit 1900 Deze stukken zij onderling verwisselbaar en op tien tallen manieren tecombineren. Ve le rokken en hesjes zijn bovendien aan twee kanten te dragen. De Rauch heeft een uitstekende collectie klassieke mantelkostuums van gedekt beige, grijs, gestreept of geruit kamgaren. Bij deze zakelijke kostuums worden linnen blouses met strookjes en gesteven manchetten gedragen die een vrouwelijke toets aanbrengen. Een militaire indruk wekt een marineblauw alpaca kos tuum met gouden knopen. p iere Balmain zoorgde vandaag voor lentenieuws met mantelkos tuwms die bestaan uit een kort jasje tot op de heup en een gerende rok. Hij toonde dergelijke pakjes in sma ragdgroen en in een grijze ruit, waarbij kleine matrozenhoedjes ge dragen icerden die gevoerd waren met de stof van de blouse, of zwar te en marineblauwe boerenkopjes. Balmain's silhouet is verlengd en langbenig door de verhoogde taille, die ook terug te vinden is in een glinsterende avondjurk in de empire- lijn. De knieën blijven bloot, en bij jonge meisjes plaatst hij de rok- zoom zeven cm boven de knie. I

De Vallei | 1967 | | pagina 6