Keurturnen krijgt perspectief Buitenlandse trainers voor verbetering nationale turntop Alle Nederlandse deelnemers MM Henk Scholte mag niet meedoen in Rotterdam in Hoogoventoernooi verloren Nederlands hockeyteam bedwong India wederom Regionale cross-country en scholierenloop in Rhenen Nederlands basketballteam weer sterker dan Bulgarije Russische ploeg voor Lahti ATLETIEK Rinus Buytelaar als oefenmeester van KNLTB benoemd Nederland in strijd om Davis Cup weer tegen Zuid-Afrika Renswoude II oefende tegen SDS I Mooie overwinning van Lidy en Betty Bij Feyenoord viel niet veel te halen Twee turnsters Ook bij de heren Nog een Roemeen Groot programma Joop van Viegen (Wageningen) geschorst Niet leden wüi\0 ij J/-ti iu> tivi I ju/ Voor de top van ons keurturnen is een belangrijke periode aangebroken. Dank 7.y financiële medewerking van het Ned. Olympisch Comité is het KNGV in staat gesteld enkele buitenlandse trainers aan te trekken om gedurende twaalf weekends te trachten de technische vaardigheid van onze turntop, zowel dames als heren, op te voeren, opdat wij internationaal meer gaan meetellen dan tot nu toe het geval was. In de laatste jaren zyn wel meer buitenlandse trainers aan het werk geweest, maar dat. gebeurde te incidenteel om grote vooruitgang te kunnen boeken. Men liet onze keurturnsters en -turners op deze wijze wel zien hoe de keuroefeningen moes ten worden uitgevoerd, maar er was vr\jwel geen tijd om ook werkelyk instructief te werk te kunnen gaan. Het vrij vele geld dat aan de komst, van deze trainers werd uitgegeven, heeft op die manier weinig profijt opgeleverd. In het vooruitzicht van de Europese turnkampioenschappen en van de Olympi sche Spelen in Mexico is nu een betere weg ingeslagen. De Europese kampioen schappen voor dames worden in mei van dit jaar in het RAI-gebouw te Amster dam georganiseerd, die voor de heren al in maart in Finland. Elk land mag twee deelnemers afvaardigen. Wat de turnsters betreft is dat geen probleem. We heb ben stellig enkele kandidaten die in zo'n toernooi geen slecht figuur slaan, al zul len zij niet met goud beladen uit de strijd komen. Turnsters als Ria Rietveld, Ans Heerschop, Margo Klees, Femie Klunder, Jannie Vierstra en anderen zijn zeker in staat zich in internatio naal gezelschap goed te weren en wanneer zij in de komende maanden ook nog worden getraind door een buitenlandse trainster, in dit geval de Roemeense Livia Costa, zullen de prestaties belangrijk aan technische kwaliteit kunnen winnen. Livia Costa, een Roemeense die in Dusseldorp woont dus niet te ver van het CIOS in Arnhem, waar de training plaatsvindt heeft tien jaar de nationale damesploeg van Roeme nië getraind en niet zonder succes. De ploeg staat vrij hoog geklasseerd op de internationale ranglijst en voor al de wijze waarop de Roemeense da mes turnen, soepel en vol gratie, wekt de verwachting dat onze turn sters van deze werkwijze heel wat kunnen opsteken. Voor de Europese kampioenschap pen mag elk land twee personen af vaardigen. Daarom neemt Livia Cos ta bij elke training slechts een kleine groep keurturnsters, van wie er steeds één of meer afvallen, tot er twee of drie turnsters overblijven, waaruit onze vertegenwoordiging plus een reserve wordt gekozen. Na de training van de kleine groep kandida ten voor de Europese kampioenschap pen die kortweg ,,E. K. '67" wor den genoemd wordt een grotere groep turnsters bijeengebracht, onder wie vooral enkele jeugdige turnsters, zodat Livia Costa tenslotte een groep van ongeveer veertien keurturnsters onder haar hoede krijgt. Maar dat is nog niet alles. De training wordt namelijk ook gevolgd door de Nederlandse dames en heren die leiding geven aan keurgroepen, niet alleen nationaal, maar ook regionaal, zodat de lessen van Livia Costa ook in de breedte kunnen doorwerken. Er zullen daar toe met deze leidsters en leiders besprekingen plaatsvinden, omdat theorie en praktijk nu eenmaal niet te scheiden zijn. Wat voorts van belang is: er zullen onze turnsters ook nieuwe oefeningen worden aan geleerd, want door alleen maar eigen gekozen oefenstof uit te voe ren hebben onze turnsters een zeke re eenzijdigheid gekregen. Als basis voor deze werkwijze heeft Livia Costa de verplichte oefeningen voor het Olympisch turntoernooi in Mexico gekozen. Dat wordt een har de kluif, waarin onze topturnsters hun tanden kunnen zetten! Om de dames alvast wat te wennen worden in het najaar verplichte oefe ningen bekendgemaakt die op de na tionale kampioenschappen moeten worden uitgevoerd, naast de eigen ge kozen stof. Die kampioenschappen, tot nu toe een vierkamp, worden dan verdubbeld tot een achtkamp: vier verplichte en vier eigen gekozen oefe ningen. Dat zal ook bij de heren worden in gevoerd. Alleen met dit verschil, dat de zeskamp nu wordt uitgebreid tot een twaalfkamp. Ook de heren krij gen nu regelmatiger dan voorheen een buitenlandse trainer. Was vroe ger de Duitse trainer Hardy Frenger nu en dan met de training belast, dit jaar zal hij twaalf weekends onze tur ners oefenen in samenwerking met de Nederlandse leiders Klaas Boot en Jaap van der Sande, beiden bekende oud-keurturners. Ook Frenger zal voor de verplichte oefeningen die voor het Olympisch turntoernooi van Mexico als basis ne men bij zijn training. Dat echter al lereerst wordt gedacht aan de Euro pese kampioenschappen voor turners in maart in Tampere (Finland), spreekt vanzelf. Het KNGV heeft voorlopig met twee turners ingeschre ven, maar het zal van de vordering bij de training afhangen of die in schrijving een definitieve zal worden. Wij hebben op het ogenblik enkele veelbelovende jonge keurturners, on der wie de beide Eindhovenaren Hans Gunneman en Cor Smulders, beiden van PSV. Misschien maken zij een kans om te worden uitgezonden, al was het alleen maar omdat zij van zo'n internationale vuurproef enorm veel kunnen leren. Mogelijk komen er nog een of twee andere gegadigden uit de bus. Over enkele weken zal daarover wel meer bekend worden gemaakt. Of Willy Jaegers, die al 32 jaar is, in aanmerking komt valt nog te be zien. Bij de vorige Europese kam pioenschappen in Antwerpen, was zijn turnen niet al te best. Op het ogenblik is hij stellig nog onze beste en zeker meest geroutineerde wedstrijdturner. Maar zijn ster heeft aan glans verlo ren en er staan alweer jongeren klaar om zijn plaats aan de top te bezetten. Dat is vroeg of laat het lot van iedere kampioen. Het is slechts de vraag of dit lot hem dit jaar al beschoren zal zijn. Als hij in vorm is, kan hij mis schien nog wel kampioen worden. Heeft de trainster voor de dames. Livia Costa, vooreerst de handen vol aan de training van een kleine groep voor de Europese kampioenschappen, voor de verjongde grotere keurploeg is men in onderhandeling met een tweede buitenlandse trainer. Ook een Roemeen, Casius, die het KNGV voor vier maanden denkt aan te trekken. Hij zal als de overeenkomst door gaat zowel Livia Costa als de Ne derlandse keurkorpsleiding van de dames gaan assisteren. Dat zou voor onze vertegenwoordiging bij de Euro pese kampioenschappen natuurlijk een machtige steun betekenen. Toch heeft de praktijk wel bewezen, dat al die trainingen, van welke per fecte krachten dan ook, niet alleen zaligmakend zijn voor het bevorderen van prestaties. Maar al te veel is in het verleden vergeten welke enorme routine wedstrijdturnsters en -turners opdoen in internationale ontmoetin gen. In het buitenland is men daar veel eerder achter geweest dan hier. Een voorbeeld hiervoor is de dames- ploeg van West-Duitsland. Dit natio nale team is in de laatste jaren, toen onze damesploeg geregeld tegen West-Duitsland uitkwam, ongeveer al tijd even sterk gebleken. Maar wat gebeurde bij de wereldkampioen schappen in Dortmund, in september van het vorige jaar? De Westduitse ploeg bleek ineens een stuk sterker dan de onze. Nederland eindigde op de veertiende plaats, West-Duitsland kwam maar liefst vier plaatsen hoger en eindigde als tiende in dit wereld- toernooi met veertien punten meer dan onze ploeg. Waaraan was ineens die grote voorsprong te danken? Waren die Duitse turnsters plotseling zoveel sterker geworden in liun presta ties? De oorzaak lag ergens anders. De Duitse ploeg had het jaar vóór de wereldkampioenschappen, een paar maal per maand soms, een in ternationale ontmoeting. Met sterke ploegen als Tsjecho-Slowakije, met Hongarije en andere teams waar wat van te leren viel niet alleen, maar waardoor de Duitse turnsters een grote dosis wedstrijdroutine op deden. De Nederlandse damesploeg daar entegen turnde een wedstrijd tegen het zwakke Oostenrijk m het voorjaar en verder in juli een ontmoeting te gen de Tsjechische B-ploeg. Veel te weinig om doorkneed en geroutineerd in wedstrijden van een wereldtoernooi te verschijnen. Daarom is het ver heugend, dat Nederland dit jaar een groot internationaal wedstrijdpro gramma moet afwerken. Dat zal een geduchte ondersteuning zijn voor het werk van de buitenlandse trainers, die daardoor het geleerde in praktijk zien gebracht. Onze turntop moet dit jaar een groot internationaal programma af werken. Ten eerste zijn daar op 25 en 26 maart de Europese kampioen schappen voor heren in Tampere (Finland). Op 27 en 28 mei volgen in Amsterdam dezelfde kampioenschap pen voor de dames. Het oefenen daar voor in de komende maanden is op zichzelf al een geduchte stimulans om het prestatiepeil op te voeren. Op 22 april is er de landenwedstrijd voor turnsters tegen West-Duitsland. Een mooie gelegenheid om te zien of onze ploeg haar achterstand wat is ingelopen. De Duitse turnsters zijn immers hard vooruitgegaan. Op 29 april komen de turners uit in een landenontmoeting tegen Dene marken. In de zomer is voorts een wedstrijd in het vooruitzicht tegen de Tsjechische damesploeg, die in 1966 wereldkampioen werd; de juiste da tum staat nog niet vast. In het na jaar, op 7 en 8 oktober, komen onze turnsters uit tegen Polen en op 18 en 19 november tegen Oostenrijk. De twee dagen die voor deze wedstrijden zijn uitgetrokken bewijzen al, dat het hier voor het eerst om een achtkamp gaat, dus met verplichte en oefenstof naar vrije keuze. De nationale herenploeg turnt op 28 oktober tegen de Oostenrijkse tur ners, van wie tot nu toe niet kon wor den gewonnen. Tussen al deze landen- wedstrijden worden nog de halve fi nales en tenslotte de titelwedstrijden voor het Nederlands kampioenschap verwerkt, zodat aan gelegenheden om wedstrijdroutine op te doen dit jaar werkelijk geen gebrek is. De driejarige J. Verhoeven is dins dag in Haelen onder de tractor van een rijdende mestwagen gevallen, toen hij spelenderwijs er op wilde klauteren. Hij kwam onder een wiel terecht en overleed ter plaatse. Henk Scholte: „Onredelijk AMSTERDAM Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond heeft top-biljarter Henk Scholte voor de duur van een maand (van 23 janua ri tot 22 februari) uitgesloten van deel name aan het officiële wedstrijdwezen. Deze straf is opgelegd naar aanleiding van de zinsnede: „Ik ga niet bij die vent eten", van Henk Scholte in een interview met „Vrij Nederland". Met eze woorden doelde Scholte op de voorzitter van de KNBB, de heer P. van Engelen. Het bestuur van de KNBB heeft bij de strafoplegging over- MOSKOU De Russische ploeg, die zaterdag en zondag in het Finse Lahti deelneemt aan het Europese kampioen schap, bestaat uit de volgende rijders: Valeri Kaplan, Eduard Matusevitsj, de Europese kampioen van 1965, Ants Ants- son, Europees kampioen 1964 en win naar van de 1.500 meter op de Olympi sche winterspelen van Innsbruck, Sta- nislav Seljanin en Alexander Tsjekula- jev. De Russen hebben op het laatste mo ment toch Valeri Muratov, die een goe de kans had om de 500 m te winnen, uit de ploeg gelaten, omdat zij hem niet in staat achten zich bij de beste 16 te klasseren. De grote favoriet van de Russen is Valeri Kaplan, die dit seizoen zijn per soonlijke records op de 500, 1500 en 5000 meter aanzienlijk scherper stelde. De beste seizoenprestaties van de Rus sen zijn: respectievelijk op de 500, 1500 5000 en 10.000 m: Kaplan 40.5, 2.07.4, 7.38.7, 16.08.0; Matusevitsj 41.3, 2.05.6, 7.49.3, 16.22.9; Antsson 41.9, 2.08.4, 7.49.6, 17.28.9; Sel janin 44.2, 2.12.6, 7.43.8. 15.50.8; Tsjeku- lajev 42.7, 2.10.6, 7.49.4, 16.31.6. Antsson reed dit seizoen slechts één tienduizend meter. Zijn persoonlijk re cord op deze afstand staat op 15.57.7. wogen, dat Scholte de gebezigde uitla ting heeft erkend en dat zijn verdere verklaring (Scholte had zijn excuses aangeboden en had betoogd, dat be doelde woorden geen rancuneus of op zettelijk beledigend karakter droegen) als een verzachtende omstandigheid kan worden gezien. Scholte is meegedeeld, dat hij tegen deze straf in beroep kan gaan bij de beroepskamer oost van de KNBB. Maar een ingesteld beroep schorst de tenuitvoerlegging van de straf niet. Dit betekent, dat Scholte niet zal kunnen deelnemen aan het nationaal kam pioenschap anker kader 71/2, dat don derdag in Rotterdam begint. De uitsluitingsstraf houdt in, dat Scholte alleen niet in officiële wedstrij den (dus kampioenschappen) mag uit komen gedurende een maand. Hij mag wel deelnemen aan invitatie-toernooi en en demonstraties geven. De 34-jarige Scholte, dje in Rotter dam vervangen zal worden de Ha genaar Hans Sundquest, is teleurge steld en verbolgen over de hem opge legde straf- „Dit is een onredelijke en partijdige beslissing. Ik had maandag avond in Utrecht eerlijk excuus aange boden en nogmaals onderstreept, dat het gewraakte „vent" in Brabant en dus voor mij een normale uitdrukking is", aldus de Eindhovenaar, die zegt ervan overtuigd te zijn, dat er iets an ders achter de straf zit. „Dat inter view met „Vrij Nederland" heb ik al leen maar gehad, omdat het voor mij de enige mogelijkheid was me te ver weren tegen beschuldigingen van Hans Vultink in een onderhoud met een ver slaggever van „De Volkskrant". Daar in heeft Vultink mij naar aanleiding van de finalepartij in Emmeloord (het door Vultink gewonnen kampioenschap 47/2) onsportief genoemd. Mijn ogen zijn open gegaan nu Vultink pas van daag na het bekend worden van mijn uitsluiting heeft gezegd in Rotterdam te zullen meedoen. Tevoren zou hij ver klaard hebben niet naar Rotterdam te komen, wanneer ik daar zou zijn" Scholte noemt de beslissing van het bondsbestuur dan ook „meten met twee maten". Wat de mogelijkheid tot beroep be treft, zei Scholte: „Doordat men mij op staande voet het meespelen in Rot terdam onmogelijk heeft gemaakt, heeft het geen zin om beroep aan te tekenen. Zo'n uitspraak zou toch pas over een paar weken komen. Misschien zou ik revisie kunnen bereiken, maar wat heb ik daaraan. Ik sta machte loos." WAGENINGEN Joop van Viegen oudDVSA-speler en sinds enkele ja ren voorhoedespeler van de tweede-di visieclub Wageningen is met ingang vanl9 januari geschorst voor vier wed strijden van het eerste elftal. De straf- commissie legde Van Viegen deze straf op voor zijn gedrag in de ontmoeting Zwolse Boys-Wageningen op 15 janua ri j.l., toen hij natrapte. BEVERWIJK Hel Nederlandse ele ment in de grootnieestergroep van het Hoogoventoernooi is dinsdag met harde hand naar een beseheiden klassering teruggedrukt. De vijf Nederlandse deel nemers verloren allen. Dunner kon het excuus aanvoeren te moeten aantreden legen Boris Spasski, oud-uitdager van wereldkampioen Petrosjan, Langeweg en Kuijpers konden een soortgelijke ver ontschuldiging te berde brengen, omdat hun tegenstanders Gligoric en Larsen er maar al te zeer op uit zijn de Rus la-en tje te lichten. Omdat Lutikov ook van Kavalek won, staan de beide Russen nog steeds anderhalf punt op de geza menlijke concurrentie voor. Van Geet's kansen op een grootmees terresultaat werden definitief wegge vaagd door de Westduitser Darga. De Nederlander stond al spoedig slecht. Er ging materiaal verloren en daarna logischerwijs de partij. Larsen - Kuij pers leverde de Deen snel voordeel op, namelijk pionwinst toen de partij nog maar nauwelijks over was gegaan in 't middenspel. Wit kon toen in feite doen wat hij wilde. Het was tenslotte met een eenvoudige combinatie uit. Ciric-Ree, een Philidor-verdediging, stond aanvankelijk voor zwart niet slacht doch toen Ree ietwat onnauwkeurig voortzette kon de Zuidslaviër tot aanval komen. Dat leek beslissend. Langeweg - Gligoric was niet bijster overtuigend. Geruime tijd leek het er op, alsof de balans in evenwicht zou blijven. Het is nog de vraag, of wit zo plotseling had moeten verliezen als het geval was. Evenwel, in het 5e speel uur worden nu eenmaal de meeste mis grepen begaan. Een voorbeeld daarvan was ook de partij Kavalek - Lutikov, waarin wit weliswaar minder stond, doch uitstekend verweer bood. Juist bij de tijdcontrole greep de Tsjech echter mis, waarna het direct uit was. De Roemeen Ghitescu, nog steeds grie perig, had sterk vat op de stand van de Spanjaard Pomar. Hij stond niet alleen in de mening, dat het overwicht beslis send moest kunnen zijn, doch door ach teloosheid ging praktisch het gehele voordeel verloren: remise. De Roemeen haalde mistroostig de schouders op. Het wil hem maar niet lukken, ofschoon hij in de afgelopen jaren juist in Ne derland zulke sprekende successen heeft geboekt. Szabo - Robatsch is afgebroken, met wit aan de leiding. Het duel Donner- Spasski stond natuurlijk als één der hoofdschotels op het menu, temeer toen de strijd zich in de banen van het Nim- zo-Indisch ontwikkelde, een speelwijze, die de Nederlander gaarne bestrijdt.... of toepast. Het is nog de vraag of hij, direct na de opening, opzettelijk of per „overzien" een belangrijke pion voor zijn koning op g2 liet slaan. Hoe dit zij, wit verwierf toren en twee lo pers contra twee torens en een paard. Tarrasch achtte destijds een dergelijke materiaal-verhouding in het voordeel van wit.... mits er een zeker initiatief kon worden ontwikkeld. Maar dat was nu juist niet het geval. Spasski kon steeds meer liquideren en tenslotte een gewonnen eindspel op het bord bren gen. In de meestergroep deed Van Schel- tinga met zwart goed werk door de sterke Ostojic te verslaan. De uitslagen van dinsdag waren: Grootmeestergroep: GligoricSzabo ViVu', Ghitescu (Roem.)Pomar (Sp.) 'L-ZiKavalek (Tsj.-Sl.)Lutikov (Rusl.) 0—1; Ciric (Z.-SI.)—Ree (Ned.) 10; Donner (Ned.)Spasski (Rusl.) 01; Szabo (Hong.)Robatsch (Oos tenrijk) y2>2Langeweg (Ned.)Gli goric (Z.-Sl.) 0—1; Larsen (Den.) Kuypers (Ned.) 10; Van Geet (Ned.) Darga (Did.) 01. Meestergroep: Medina Garcia (Sp.) Ujtelki (Tsj.-Sl.) 1—0; Marovic (Z.-Sl.) Scholl (Ned.) 10; Van Wijngaarden (Ned.)Szily (Hong.) y2'2; Keiler (Zwits.)Nainggolan (Ind.) '2 Sandor (Hong.)Bredewout (Ned.) 1—0; Karaklaic (Z.-Sl.)Westerinen (Finl.) y2Tatai (It.)—Enevoldsen (Den.) y2—\r, Ostojic (Z.-Sl.)—Van Scheltinga (Ned.) 01. Damesgroep, 7e ronde: Heemskerk (Ned.)—Szota (Polen) 01; Timmer (Ned.)Velat de Colominas (Sp.) 10; Mulder (Ned.)Vreeken (Ned.) 01; Kokanovic (Z.-Sl.)Kouchnir (Rusl.) 0—1; Nicolau (Roem.)—Eretova (Tsj.- Sl.) 10; Jovanovic (Z.-Sl.)Karakas (Hong.) y2Va. Stand na 11 ronden: 1/2 Lutikov, Spasski 8/; 3. Ciric 7; 4/5 Gligoric, Larsen 6!^; 6. Van Geet 6; 7/8 Darga, Pomar 5/; 9. Szabo 5; 10/11 Kavalek. Robatsch 5; 12. Donner 41/a; 13/14 Ghi tescu, Kuijpers 4; 15. Langeweg 3% I 16. Ree 3. De meestergroep: 1. Karaklaic 8; 2. Marovic 7y2\ 3. Van Scheltinga 7; 4/5 Postojic, Tatai 6 V26/9 Sandor Szily, Ujtilky, Westerinen 6; 10/11/12 Scholl, Keiler, Medina Garcia 5; 13. Enevold sen 4i^; 14. Bredewout 4; 15/16 Naing golan, Van Wijngaarden 2%. Damesgroep, stand na 7 ronden: 1. Kouchnir 7; 2. Karakas 5%; 3. Nicolau 5; 4/5/6 Eretova, Vreeken, Jovanovic 4Va7/8 Heemskerk, H. G. Timmer 3y2', 9. Szota 2 en la; 10/11 Kokanovic, J. Mulder *4; 12. Velat de Colominas 0. De gedetailleerde partij Kuijpers uit de elfde ronde. Larsen Wit: Larsen. Zwart: Kuijpers Damegambiet. Gespeeld in de 11e ronde: 1. d2—d4, d7d5. 2. c2—c4. e7—e6. 3. Pblc3, Lf8—e7. 4. Pgl—f3, Pg8—f6. 5. Lel—f4, 0—0. 6. e2 e3, c7—c5. 7. d4xc5, Dd8—a5. 8. Ddl—c2, Tf8d8. 9. Tal cl, d5xc4. 10. Lflxc4 Da5x5. 11. Lc4—b3, b7b5. 12. 0—0, Lc8—b7. 13. Dc2—e2, Dc5h5. 14. Pc3xb5, Pb8—c6. 15. Tfl—dl, Lb7a6. 16. a2—a4, Pc6— b4. 17. h2—h3, Pf6—e4. 18. Tdl—d4, Td8xd4. 19. e3xd4, Dh5—f5. 20. Lf4—e5, Pe4—f6. 21. Lb3—c4, Pf6—d5. 22. b2— b3, Pd5—f4. 23. Le5xf4, Df5xf4. 24. Tel—el, La6xb5. 25. a4xb5, Df4—d6. 26. Pf3—e5, Le7—f6. 27. Pe5xf7, Kg8xf7. 28. Lc4xe6t, Kf7—f8. 29. De2—h5, Dd6 c7. 30. Dh5xh7, Pb4—c2. 31. Tel—cl, Kf8e7. 32. Tclxc2, zwart geeft op. JL'LLLNDER Ruim anderhalf jaar vóór de Spelen van Mexico City heeft het Nederlandse hockey zich opgewerkt tot het peil van de Indiase Grootmees ters. I)at kan men wel stellen 11a de overwinning in eigen land op de Olym pische kampioenen en de twee doelpunt loze gelijke spelen, die het toerende Ne derlandse team zondag en dinsdag he- heelde. De tweede wedstrijd, dinsdagavond in Jullunder, had een geheel ander karak ter dan het eerste treffen in New Del hi. Er werd veel aanvalelnder gespeeld met kansen voor beide teams. Doelpun ten werden niet gescoord, tendele het gevolg van te weinig beheersing op het beslissende moment, 'maar voor een deel ook te danken aan het vaak zeer sterke werk van de defensies. Bij Ne derland waren wederom Ebbens en doelman Boks in grote vorm. Merk waardigerwijs beging de 21-jarige Sebo Ebbens twee grote fouten. Doelman Joost Boks redde echter uitstekend en gaf de Nederlandse back een grote do- RHENEN Zaterdag a.s. zal in de hossen achter het militaire monument op de Grebbeberg de laatste cross van de regionale veldcompetitie gehouden worden. Deze cross-country wordt geor ganiseerd door de Rhenense Atletiek Vereniging. Het deelnemersaantal is reeds nu bijzonder groot; de junioren DEN HAAG De KNLTB heeft een nieuwe bondsoefenmeester. Rinus Buy telaar, de man die na het vertrek van Joop de Mos de wintertraining voor zijn rekening nam, heeft zich per 1 april a.s. verbonden voor de duur van drie jaar. Hij zal zich uitsluitend bezighou den met de technische training. De con ditietraining zal, zoals in het verleden, worden verzorgd door de heer G. de Smit. De 39-jarige Rinus Buytelaar, die overigens ook als particulier oefenmees ter werkzaam blijft, werd verscheidene malen kampioen bij de tennisleraren, zowel in de hal als buiten. Als opvol ger van Joop de Mos veroverde hij de titel op gravel van 1960 t/m 1966 en van 1962 tot 1965 legde hij beslag op de nationale titel overdekte banen. De zomertraining zal ook dit jaar worden gegeven op het Haagse Mariahoeve. T.a.v. het winterprogramma van het volgend jaar hoopt de KNLTB, dat zich meer concrete mogelijkheden zullen voordoen". Deze zinsnede slaat op de eventuele bouw van een eigen tennis- centrum. van RAV sullen om drie uur starten, ter wijl een half uur later de senioren aan de startstreep zullen verschijnen. Afge zien van de cross-country voor de leden van de Koninklijke Nederlandse Atle tiek Unie, zal voor jongens tussen 12 en 18 jaar een veldloop georganiseerd wor den. waarvan de start op half twee is gesteld. RIA RIETVELD Stijging prestaties mogelijk ENSCHEDE Het Nederlands bas ketbalteam heeft dinsdagavond in de Diekmanhal te Enschede voor 600 geestdriftige toeschouwers een overwin ning met 92-78 behaald op Bulgarije. Door dit resultaat bleef Nederland over de drie sedert zondag gespeelde inter lands tezamen de sterkste. De eerste wedstrijd, in Haarlem, eindigde even eens (85-80) in een Nederlandse zege, maandagavond in Den Haag zegevier den de Bulgaren met 92-82. Ondanks het feit, dat het reeds twee zware duels achter de rug had, kwam het hasisteam vrijwel ongewijzigd binnen de lijnen- Naast Franke, Pastor (beiden van Herly), Boot (Blue Stars) en Kales (Flamingo's) was nu Rijsewijk (Land- lust) in plaats van Vrolijk de vijfde man. Na de pauze was Rijsewijk vervangen door de punch-speler Den Haan, die een bijzonder goede indruk maakte. De oranje-formatie ging ster-« van start en leidde na vijf minuten reeds met 12-6. De agressief en nogal snel geïrriteerde Bulgaren kwamen daarna terug tot 16- 16 en tot de pauze ging de strijd ver der gelijk op (41-40). Het binnen de lij nen komen van De Haan, die maandag in Den Haag werd gehuldigd voor zijn vijftigste interland, maar toen niet werd opgesteld, leidde ertoe dat de Bulgaren binnen elf minuten tegen een ruime ach terstand (70-57) moesten opkijken. Dat verschil bleef vrijwel tot het einde ge handhaafd. In de slotfase moest Pastor nog met vijf persoonlijke fouten naai de kant om opgevolgd te worden door Witte. Bij Bulgarije werden zowel voor de rust als na de pauze twee spelers met vijf persoonlijke fouten vervangen. De persoonlijke scores waren: Ne derland: Boot 6-11, Franke 14-8, Pastor 6-12, Kales 13-1, Rijsewijk 2-0, De Haan 0-10. Bulgarije: Michailoff 8-6, Benev 4-6, Kirov 0-2, Komonarov 0-1, Bort- sjavski 8-2, Donev 10-4, Dimitrov 10-11. hij weer last van een oude blessure. De Rhenense Atletiek Vereniging moet zich omdat in het Sportpark Candia geen voorzieningen voor atletiek zijn ge troffen beperken tot veldlopen en cross-countries. Zoals in voorgaande ja ren is RAV, dat een zeer slechte tijd doormaakt, er ook nu weer in geslaagd de laatste cross van de veld( ompetitie in Rhenen te houden. Op het voor de ze krachtmetingen bij uitstek geschikte terrein achter het Grebbemonument zullen junioren voor een afstand van 5 km en senioren voor een afstand van 10 km aan de startstreep verschijnen. Een aantal veteranen van de KNAU zal eveneens de stoute schoenen voor de krachtmeting aantrekken. De veldloop voor niet-leden („Scholie renloop") zal gaan over een afstand van 2 kilometer. Vertrek 1.30 uur. Om streeks half vijf zullen de prijswinnars en de volledige uitslag in Paviljoen de Grebbeberg bekend gemaakt worden. MELBOURNE Nederland heeft dinsdag voor de derde achtereenvol gende maal tegen Zuid-Afrika geloot in de Europese zone van het Davis- Cup-toernooi. In 1965 verloor Nederland in de eer ste ronde met 4-0 van Zuid-Afrika, ter wijl de partij Jan Hajer - Keith Diep raam halverwege de vijfde set wegens regen moest worden gestaakt. In 1966 werd in de eerste ronde te gen Ierland gespeeld en vervolgens in de 2e ronde tegen Z.-Afrika, 't Neder landse Davis-Cupteam won met 5-0 van Ierland, maar verloor met 1-4 van Zuid- Afrika. Tom Okker zorgde daarbij voor het eni ge tegenpunt door een gelijk spel tegen Keith Diepraam te winnen. Deze laat ste zal in het Zuidafrikaanse Davis- Cupteam, dat naar Nederland komt, ontbreken- Hij heeft een betrekking als oefenmeester aanvaard. De kans be staat echter, dat het Zuidafrikaanse Davis-Cupteam zal worden versterkt met de Australiër Bob Hewitt. Deze is reeds zolang in Zuid-Afrika gevestigd, dat hij aanspraak kan maken op de Zuidafrikaanse tennisnationaliteit. Zuid- Afrika's eerste speler, Cliff Drysdale, treedt momenteel minder op de voor grond. Bij een van de eerste toernooien van het Zuidafrikaanse circuit kreeg sis zelfvertrouwen. Later jn de wed strijd was hij nauwelijks meer te pas seren. De ontmoeting werd gespeeld in het kleine stadion van Jullunder, dat met 12.000 toeschouwers geheel was uitver kocht. India, dat nogal ontevreden was over het onbeslist eindigen van de eer ste ontmoeting had enkele wijzigingen in de voorhoede aangebracht. Neder land speelde in dezelfde opstelling- Het lnddiase spel was wat sneller, maar ge heel gebaseerd op de individuele (gran dioze) techniek. De samenhang tussen de linies was onvoldoende om de uitste kende Nederlandse defensie te passe ren. Nederland had zelfs de betere kan sen, getuige het feit. dat onze landge noten drie strafeorners mochten nemen tegen de Indiërs twee. De 23-jarige Hil- versumse student Otto ter Haar was de grote gangmaker van de voorhoede. Na de rust resulteerde zijn stuwende werk in drie levensgrote kansen, die echter door Zweerts en Ter Haar zelf zwak werden afgerond. Het spelpeil in deze tweede ontmoe ting was duidelijk beter dan in de eerste wedstrijd. Het Nederlandse team had zich beter aangepast aan het klimaat, maar soms leek de concentra tie even te verslappen en werd er niet gesprint op goede passes. Desondanks zagen de Indiërs voor eigen publiek geen kans een veldoverwicht te berei ken. Nederland had, zoals gezegd, enkele goede kansen op de zege. Maar Zweerts richtte slecht bij de eerste strafcorner en Ter Haar schoot zacht in na een aanval over links, die de gehele India se defensie als aan de grond genageld had doen staan- De Oostduitse hockey- ploeg, die de wedstrijd vanaf de tribu ne volgde, was vol lof over het spel van de Nederlanders, die thans onge slagen beginnen aan een srie van tien wedstrijden waaronder drie inter lands tegen Pakistan. RENSWOUDE Met 't oog op het a.s. zaterdag hervatten van de competi tie speelden de reserves van Renswoude een oefenwedstrijd tegen het in de afd.: Arnhem uitkomende S.D.S- uit Wekerom - De Valk, dat op de boven ste plaats troont in de 2e klasse. Het begin was hoopvol voor Renswou de, wat reeds in de 7U minuut had A. de Jager, de S.D.S. doelman, het nakij ken. Maar dit konden de S.D.S.ers niet op zich laten zitten en nog voor rust brachten zij de stand op 1-2. Na de rust een goed aanvallend Renswoude, dat wel kansen schiep, maar de S.D.S. doelman redde enkele malen voortreffe lijk. Ook keeper v.d. Pol stak in goede vorm, evenals back v. Houten en H. v.d. Haar, die zich nog maar eenmaal lieten passeren, zodat het einde kwam met een 1-3 nederlaag. ADELAIDE In het kampioenschap van Australië hebben de Nederlandse meisjes Betty Stöve en Lidy Jansen- Venneboer Fi'anqoise Durr, Frankrijk en de Australische Jan O'Neil met 4-6, 9-7, 8-6 verslagen. De Nederlandse meisjes zijn de eni gen die nu nog een bedreiging vormen voor de favorieten, de Australische Les ley Turner en Judy Tegart. In de eerste ronde van het gemengd- dubbelspel hebben de Zuidafrikanen Peter McPherson en Jill Starr de Belg Claude de Gronckel en de Nederlandse Betty Stöve verslagen met 6-4, 4-6, 4-1. DEN HAAG Blijkbaar aangetrok ken tot de nog altijd aantrekkelijke re cettes, die worden gemaakt bij thuis wedstrijden, hebben inbrekers in het kantoor van Feyenoord gelegen in het stadion getracht de brandkast te forceren. De brandkast bleek echter van dus danige makelij, dat de inbrekers geen kans zagen tot de inhoud door te drin gen. Als wraak hebben zij daarop de inhoud van bureaus en kasten door de kantoorruimte gegooid. Hun enige buit bestond uit honderd gulden en een aansteker. Daarmee ver dwenen zij zonder een spoor achter te laten.

De Vallei | 1967 | | pagina 9