Veenendaals dagblad Vakcentrales vragen meer maatregelen Buiten In olie geen staats deelneming, wel in gas (40 procent) Wilson .bemoedigd' uit Parijs terug Chinese leger komt Mao in Mandsjoerije te hulp Nederlandse schepen onder vreemde vlag Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Gevolgen werkloosheid moeten worden verzacht Contact V.S.- Yiët-Cong THANS RUIM 100.000 WERKLOZEN WmmmBKÊÊÊÊ CtilifoiHicc Aanhoudend zacht weer Drie kleuters bij brand omgekomen Om hoge kosten en fiscaal klimaat GROTE VERSCHILLEN "v. e%- Vreemde komaf Geen resultaten genoemd J onggeh uwden n u in Venezuela Vier „dode weken"' voor 240 Twentse textielarbeiders Kleuter op stepje verongelukt Nieuwe onrust in Nicaragua <£S> Menutip van onze chef-kok California erwtensoep uit blik Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telef. 08385-3550 (adm.). 3757 en 3955 (red.) Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Re^'- bureau J. Baars DE VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad De Vallei" opge richt in 1926 Uitg Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op di. do en za 1-10 woorden f 1.50, ieder woord meer 15 cent DONDERDAG 26 JANUARI I967 4le JAARGANG (Van onze Haagse redactie). DEN HAAG. De vakcentrales hebben woensdagmiddag, tijdens een ge sprek met een regeringsdelegatie onder leiding van minister-president Zijlstra, aangedrongen op meer maatregelen ter verbetering van de werkgelegenheid. Voorts hebben de vakcentrales voorstellen gedaan ter verzachting van de ge volgen van de werkloosheid, met name ook wat betreft de uitkeringen krach tens de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering. Staatssecretaris De Meijer van Sociale Zaken en Volksgezondheid bevestigde tijdens het gesprek de al eerder verschenen berichten, dat het aantal werklozen thans de 100.000 ver heeft overschreden. De regeringsdelegatie kon, aldus een na afloop uitgegeven communiqué, geen concrete toezeggingen doen. Nadrukkelijk is echter toegezegd, dat de ontwik keling nauwlettend zal worden gevolgd en dat, zo nodig, verder passende maatregelen overwogen zullen worden. Hierbij zal, aldus gaat het commu niqué verder, zoveel mogelijk aandacht worden besteed aan hetgeen van de zijde van het overlegorgaan in de besprekingen naar voren is gebracht. Over enige tijd zal, op verzoek van de vakcentrales, het overleg worden herhaald. De voorzitter van het overlegorgaan van de drie vakcentrales, de heer A. H. Kloos, heeft na afloop van het gesprek tijdens een persconferentie een overzicht gegeven van de wensen en suggesties, die door de vertegenwoordigers van de werknemers naar voren zijn gebracht. Deze wensen en suggesties waren: 0 Extra maatregelen ter stimulering van de bouwnijverheid daar het aantal werklozen in de bouwsector is opgelopen tot 45.000. 0 Aanvullende werken in de pro bleemgebieden, ter verbetering van de infrastructuur (woon- en leefkli maat). Twente dient, als gevolg van de achteruitgang van de textielindus trie, tot stimuleringsgebied te worden verklaard. Voorkomen moet worden, dat hier een gelijke situatie ontstaat als in Zuid-Limburg. 9 Een vloer onder de uitkeringen van de wachtgeld- en werkloosheids verzekering van 80 procent van het werkelijk verdiende loon. of van ten minste het minimumloon (thans geldt een uitkering op basis van het verze kerde loon). Verhoging van de premie- en uitke- ringsgrens voor de Werkloosheids wet tot f 20.000 per jaar (thans geldt een maximum-dagloon van 36 gulden als basis). Het creëren van leerling-bouwplaat sen voor de 1700 werkloze leerling bouwvakarbeiders circa 15 pet. van het totaal om te voorkomen, dat de ze jongeren gaan rondslenteren. 0 Meer coördinatie tussen de verschil lende departementen op het punt van de werkgelegenheid. De heer Kloos verklaarde tegenover de pers, dat de vakcentrales op dit moment nog geen aanleiding zien tot algemene stimulerende maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid. „We constateren grote verschillen in werkloosheid, regionaal er bedrijf staks- gewijs. In dit verband h eft de vakbe weging wel gepleit *4fk -^addit; maatregelen in de bouwnijverheid. De 100 miljoen gulden, die voor bouwpro jecten zijn uitgetrokken, vindt de vak beweging „niet zo verschrikkelijk veel". Op een loonsom van f 40 miljoen bete kent dit bedrag 2000 k 3000 manjaren tegenover 45.000 werkloze bouwvak kers. De minister-president had verklaard, aldus de heer Kloos, dat er wat meer ruimte komt op de kapitaalmarkt, ge zien ook de rentedaling met een half procent. Dit zou binnen niet al te lange tijd tot een verbetering kunnen leiden. Wij hebben hier tegenover gesteld, zo vervolgde de heer Kloos, dat als dat laatste niet het geval mocht blijken, de situatie verbeterd moet worden door „geldinspuitingen". Wat Twente betreft, zei de heer Kloos dat minister Bakker van Economische Zaken had verklaard alle aandacht voor dit gebied te hebben. De minister wacht op een rapport van de textielin dustrie. De vakcentrales hebben ook vooral gewezen op de menselijke aspecten van werkloosheid. De uitkeringen van 80 procent van het verzekerde inkomen zijn dikwijls aanzienlijk minder dan de werknemers in werkelijkheid ontvangen. De uitkeringen bedragen dikwijls slechts 50 of 60 procent van het werkelijke in komen. De werknemers maken daar door een „diepe val", als zij werkloos worden, aldus de heer Kloos. Minister Veldkamp had er op gewe zen, dat optrekking van de werkloos heidsuitkeringen wetswijziging nodig maakt, nadat allereerst de S.E.R. hier over een advies heeft uitgebracht. De heer Kloos had goede hoop, dat de regering positief zal reageren op het verzoek van de vakcentrales om leer ling-bouwplaatsen te scheppen voor jon ge leerling-bouwvakkers, die werkloos zijn geworden. Minister Veldkamp had op deze suggestie positief gereageerd. De vakcentrales willen, dat deze jeug dige werklozen worden bijgeschoold, eventueel omgeschoold. Hierbij zou de Stichting Bedrijfsjeugd kunnen worden ingeschakeld. Tenslotte wees de heer Kloos erop, dat de werkloosheid afhankelijk is van het algemene conjunctuurverloop, dat op zijn beurt weer afhangt van de bui- ncV»v|feniandap. «rac-g Als de- buitenlandse vraag zich herstelt, dan komt er een herstel van de betalingsbalans en van de kapitaalmarkt. Tn een der nummers van de vorige A week hebben we gekeken naar het „bloeden" der elzen; er bestaat nog een verhaaltje over, want welke natuurverschijnselen ontgingen onze voorouders niet. Dit verhaalt, hoe de wolf het eens met de vorst der duis ternis aan de stok kreeg en hoe de satan van angst op een boom vluchtte. Zijn achtervolger kon hem echter nog net in de voet bijten en het bloed liep over 't hout. Vandaar de bloedkleur van de els, zei men vroeger. En weet ge hoe deze boom volgens oeroud volksgeloof, zou zijn ontstaan? Wel, Christus had eens uit een bezeten man de duivels verdreven en deze waren op de ruggen van een troep zwijnen gekropen, die in de weide liepen. De varkens begonnen van vrees als dolzinnig te rennen en sprongen door angst gedreven, tenslotte in het water, waar ze de verdrinkingsdood stierven. Hun duivelse berijders zagen nog juist kans uit het water op de veilige wal te komen en toen ze ner gens hout zagen, om er een vuur van aan te leggen, moesten ze zelf wel een boom scheppen. Zij namen de ruggegraat der verdronken zwijnen, waarmee ze zich wisten te behelpen en uit hetgeen er overschoot, groeiden nadien de elzenstruiken, nog steeds door niemand gewaardeerd, ook al zegt het oude volksverhaal, dat Noach de ark van het waterbesten dige elzehout bouwde. Dat onze alnus overal polder en laagland in de vroege lente een blije toets geeft door het purper en goud van zijn welige katjes hout, verdient onze appreciatie. 26 januari '67 A. B. WIGMAN Minister-president Zijlstra heeft gisteren zelf het gesprek geleid met de vak centrales. Het overlegorgaan van het N.V.V., N.K.V. en het C.N.V. had daar toe een verzoek gericht aan de ministers en staatssecretarissen van Economi sche Zaken, Sociale Zaken en Volksgezondheid. Aan het gesprek werd deel genomen door de heren Den Hartog en Tjeerdsma (C.N.V.), Kloos en Willems (N.V.V.), Mertens en Spit (N.K.V.); de ministers Zijlstra en Veldkamp en de staatssecretarissen Van Son en De Meyer. (Van onze Haagse redactie). DEN HAAG. Na sinds september 1965 in de boezem van onderscheidene kabinetten te hebben omgezworven, zullen begin volgende week de Algemene Maatregelen van Bestuur worden bekend gemaakt, die betrekking hebben op de algemene concessievoorwaarden voor winning van olie en gas in de Noordzee. Naar wordt vernomen, zal de Staat niet deelnemen in de winning van olie, echter wel voor 40 pet. in de winning van aardgas. Volgens deze A.M.B.'s zullen de baten voor de Staat in de olie 58pet., in het Noordzeegas 70 pet. worden. Deze cijfers verschillen aanmerkelijk van die welke oud-minister Den Uyl heeft voorgesteld: 64 pet. voor olie en circa 75 pet. voor aardgas. Bovendien wenste de ambtsvoorganger van minis ter Bakker 50 pet. staatsdeelneming, zowel in de olie - als in de gassector. De vaste kamercommissie zou heden formeel door de minister van de in houd van de Algemene Maatregelen van Bestuur op de hoogte worden gesteld. In het kabinetsberaad van vorige week is over deze punten overeenstemming bereikt, zo werd gisteravond in het „Financieel Dagblad" gemeld. In krin gen, die nauw met deze zaak betrokken zijn, werd het bericht vammorgen be vestigd. Tot aan het optreden van het kabinet- Zijlstra werd algemeen verwacht, dat bij de afkondiging van de Algemene Maatregelen van Bestuur een kamerde bat zou worden aangevraagd door de afgevaardigde Blaisse (KVP) en zijn gelijkgestemden. Ook thans blijft een De Haagse brandweer heeft sinds kort een „hoogwerker" een auto met hydraulisch beweegbare installatie, die kan worden ingezet bij de bestrijding van branden en het uitvoeren van reddingen. Bestuurbaarheid tijdens het ge bruik, de grote wendbaarheid, de ruimte in de gondel en het door een water gordijn beschermen van de mensen in de gondel, maken deze hoogwerfeer tot een belangrijke aanvulling van het materieel. LONDEN. Premier Wilson en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Brown, zijn woensdagavond in Londen teruggekeerd uit Parijs, waar zij met generaal De Gaulle gesproken hebben over eventuele Britse toetreding tot de EEG. Op zijn persconferentie in Parijs ver klaarde Wilson, dat „de buitengewoon vriendschappelijke en hartelijke" be sprekingen duidelijk indruk op de Fran se president hebben gemaakt. Hij zei door de ontvangst aangemoedigd te zijn. Hij vertelde de verslaggevers dat De Gaulle en zijn ministers „zich duidelijk bereid hebben getoond zeer diep in te gaan" op alle vraagstukken die voort vloeien uit de Britse beslissing om zich bij de EEG aan te sluiten. De premier zei van De Gaulle geen definitief antwoord te hebben verkre gen. Hij verklaarde dat ook niet te heb ben verwacht. In antwoord op vragen beweerde Wil son, dat de Britse regering geen plan nen heeft om het Pond Sterling te de valueren. Hij zei dat de positie van het Pond Sterling sterker wordt als gevolg van een geleidelijke vermindering van het tekort op de Britse betalingsbalans. Volgens de premier zal er dit jaar een overschot zijn. Wilson zei dat de politieke samenwer king tussen de Europese landen even belangrijk is als economische eenheid. HONGKONG Het Chinese leger is voor de eerste maal direct tussenbeide gekomen in de „culturele revolutie" en heeft in Harbin in Noordoost-China (Mandsjoerije) anti-partij-elementen om singeld, zo meldt radio-Peking vanoch tend. Volgens het radiostation, dat een be richt in het dagblad van het leger ci teerde, hadden op 23 januari contra-re volutionairen 300 mensen wapens ver strekt en getracht het „detachement van de rode rebellen" in het vriend schapspaleis aan te vallen. Toen de re volutionairen en de legereenheden in Harbin dit hoorden, hadden zij het pa leis direct omsingeld en de contra-re volutionairen ontwapend, aldus het ra diostation, dat niet zei of er gevochten was. Op aanplakbiljetten in Peking zijn vijf instructies van partijvoorzitter Mao Tse-Toeng aan minister van Defensie Lin-Piao bekendgemaakt betreffende het gebruik van geregelde troepen te gen de tegenstanders van Mao, zo meld den de correspondenten van Japanse bladen. Deze instructies, die mede zijn getekend door het centrale partijcomité, de staatsraad, het militaire comité van de partij en het sub-comité van de cul turele revolutie, luiden als volgt: 1. Alle voorgaande richtlijnen waar bij het leger werd verboden tussen beide te komen in de culturele revolu- 2. Alle „waarlijk linkse" proletari sche machten die de hulp van het le ger vragen, moeten positief worden ge steund: 3. De anti-revolutionaire elementen die zich tegen de linkse proletarische NEW' YORK Tussen de Verenigde Staten .en de Viët-Cong zijn diverse in formele maar rechtstreekse contacten gelegd. Volgens de New York Times hebben deze contacten tot dusverre evenwel niets opgeleverd. Diplomatieke zegslieden te Washing ton hebben volgens het blad verklaard, dat Amerikaanse diplomaten en verte genwoordigers van het Zuidviëtnamese bevrijdingsfront, het politieke orgaan van de Viët-Cong, sinds enkele maan den van tijd tot tijd met elkaar in con tact staan. De Amerikaanse regering heeft het bevrijdingsfront altijd beschouwd als zijnde ondergeschikt aan de regering te Hanoi en heeft tot dusverre weinig of niets van contacten, o.m. over vredes- moffen hebben. afdelingen verzetten, moeten worden vernietigd: 4. Het leger mag geen toevluchtsoord worden voor een handvol machthebbers die de reactionaire burgerlijke weg vol gen. 5. De aard van de strijd tussen de revolutionaire proletarische richting vertegenwoordigd door Mao Tse-toeng en de reactionaire bourgeois-lijn onder leiding van Lioe Sjao-tsji (de president) en Ten Hsiao-ping moet goed duidelijk worden gemaakt. Onder de leuze „Mongolië voor de Mongolen" heeft de uit Mongolië af komstige vice-premier Ulanfu zijn strijdkrachten in Binnen-Mongolië blijk baar tegen Mao Tse-toeng gekeerd, zo heeft een muurkrant te Peking woens dag gemeld. Het officiële blad van het Chinese be vrijdingsleger heeft in een hoofdartikel, waarvan de inhoud door Nieuw-China werd bekendgemaakt, voor het eerst verklaard, dat het aantal tegenstanders van Mao het aantal van zijn medestan ders overtreft. 0 In het Dijkzigt-ziekenhuis te Rotter dam is woensdagavond de 9-jarige Maria van de Polder uit Barendrecht overleden. Het kind was woensdagmid dag op een voetgangersoversteekplaats in de Scheldestraat aangereden door een personenauto, die door een rood stoplicht zou zijn gereden. Nauwere betrekkingen tussen Engeland en West-Europa, zo zei hij, zullen alle leden van de gemeenschap in staat stel len mee te werken aan de verminde ring van de spanningen tussen Oost en West en zullen tot gevolg hebben dat Europa een belangrijker rol kan gaan spelen in de wereldpolitiek. President De Gaulle blijkt de Britse premier Wilson „een zeer charmante weigering" te hebben gegeven, zo meld de de „Evening Standard" woensdag in 'n artikel van de politieke correspondent van dit Engelse blad in Parijs, Robert Carvel. BOCHOLTZ Tegen middernacht is in een groot voormalig klooster aan de Raadhuisstraat te Bocholtz in Zuid- Limburg een felle brand uitgebroken. Het klooster werd bewoond door zeven gezinnen. Drie kleuters zijn omgekomen namelijk de kinderen uit het gezin Wil lems, waarvan de ouders bij het uitbre ken van de brand niet aanwezig waren. De kinderen waren 2, 4 en 5 jaar oud; ze zijn vermoedelijk alle drie door ver stikking om het leven gekomen. Hoewel de uitslaande brand over de hele lengte van het gebouw woedde, bleek door snel ingrijpen van de brand weer het vuur tegen twee uur in de nacht reeds grotendeels bedwongen te zijn. Het spitsdak van het gebouw en de daar onder liggende etage is vrijwel uitgebrand, maar naar men aanneemt, is de rest van het gebouw behouden kunnen worden, zij het met veel water schade. De gezinnen huurden hun woonruimte van de gemeente, die het oude pand in dertijd aankocht, onder meer rekening houdend met de mogelijkheid er een gemeentehuis van te maken. Op de ge lijkvloerse etage bevond zich het PTT- kantoor en een bibliotheek. Er waren plannen in de maak om het klooster te restaureren k raison van een half miljoen gulden. ROTTERDAM Van Nievelt Gou- driaan en Co's Stoomvaartmaatschap pij N.V. te Rotterdam heeft besloten in gebruik zijnde en nieuwe schepen van de rederij onder goedkopere buiten landse vlaggen te laten varen. Volgens directeur W. J. Goudriaan, zou daar mee een exploitatievoordeel van tien procent kunnen worden bereikt. Zes zeeschepen, variërend van vijfduizend tot achtduizend d.w.t., gaan onder Duitse vlag varen. Dit deelde hij mee tijdens de woens dag aan boord van de Noordzeeveer boot „Norwind" gehpuden persconferen tie van de Koninklijke Nederlandsche Reedersvereniging. Het besluit van zijn rederij houdt niet alleen verband met het ongunstige fiscale klimaat in Ne derland, maar vooral met de hoge ex ploitatiekosten, o.m. de lonen: „De Ne derlandse vlag is op het ogenblik een der duurste vlaggen ter wereld". De heer Goudriaan zei: „Er zijn ve le vlaggen, waaruit men kan kiezen". Hij noemde de Duitse vlag voor zijn rederij een der in aanmerking komende vlaggen, waaronder kostenbesparend kan worden gevaren. CARACAS Prinses Margriet en haar echtgenoot verblijven op het ogen blik in Venezuela in een luxueus aan zee gelegen hotel. Naar verluidt zijn zij voornemens naar de Verenigde Staten te vliegen. Het jonge paar kwam gisteren als het „echtpaar Gerritsen" uit Rio de Janeiro te Caracas aan. Onopgemerkt door het publiek op de luchthaven reden zij naar Macuto, een badplaats. Beiden weigerden de pers te woord te staan. Toen een verslaggever aan hun kamerdeur klopte, deed prinses Mar griet de deur voor zijn neus dicht. Na dat men nog enkele malen geprobeerd had het paar telefonisch te bereiken, verzocht dit de hoteldirectie in te grij pen. Daarop werden journalisten en fo tografen uit het hotel verwijderd, aldus meldt Associated Press. Een ander voordeel noemde hij, dat er in het buitenland harder wordt ge werkt voor de uit te betalen lonen. Ook daardoor kan een rendabele exploitatie worden bereikt. ENSCHEDE De N.V. Twentsche Textielmaatschappij, die modlsche de kens vervaardigt, heeft in verband met de terughoudendheid van de handel in binnen- en buitenland werktijdverkorting aangevraagd voor 240 van de in totaal 400 personeelsleden. Het ligt in de be doeling om in een periode van twaalf weken vier weken niet te werken, dat wil zeggen telkens twee weken werken, waarna een „dode week". De aanvraag geldt voor het gehele CAO-personeel, het leidinggevende fa- briekspersoneel en een deel van het kan toorpersoneel. Het is niet de bedoeling, dat deze werktijdverkorting gevolgd zal worden door ontslag. De directie acht de vooruitzichten voor de tweede helft van 1967 gunstig, maar de komende maan den zullen moeilijkheden opleveren. De werktijdverkorting zal moeten helpen de ze te overbruggen. De wachtgelduitkering bedraagt voor gehuwden en kostwinners 90 procent van het bruto-loon, dit is ongeveer 93 pro cent netto. In afwijking van de geldende regeling, die voor ongehuwden 80 pro cent bedraagt, heeft de directie beslo ten voor deze groep een aanvulling te geven, gelijk aan die voor gehuwden en kostwinners, zodat ook zij 90 procent bruto-loon ontvangen. DIEPENVEEN De vijfjarige Ceci lia M. Kleine Schaars uit Diepenveen is woensdagavond om ongeveer half zeven met haar autoped in de Dorpsstraat on der een auto gekomen, toen zij de weg wilde oversteken. Het kind overleed kor te tijd later. debat mogelijk, zij het, dat de aan vraag nu van een andere kant zou kun nen worden verwacht, namelijk van die der socialisten. De eerste reactie van oud-minister Den Uyl luidde: „Deze maatregel geldt voor bijna een halve eeuw; ik zou het staatsrechtelijk uiterst merkwaardig en onjuist vinden, als een tussenkabinet ermee zou komen". Zoals bekend zijn voor het aanvra gen van een kamerdebat over deze zaak 20 pet. van de stemmen nodig, zowel in de Eerste als in de Tweede Kamer. Een dergelijk debat kan echter uitslui tend handelen over de bepaling van de invoeringsdatum Zou men derhalve in de politieke sfeer verzet mogen verwachten, kan niet uitgesloten moet worden geacht, dat van de kant van de oliemaatschappijen verweer zal worden aangetekend tegen de regeling van de royalties, zo verne men wij. In de a.m.b.'s zouden deze kunnen liggen tussen 0 en 16 pet.; vol gens de plannen van 't ministerie van Economische Zaken onder minister Den Uyl had het maximum 12(4 pet. kunnen zijn. MANAGUA. Bij nieuwe ongeregeld heden in Managua, de hoofdstad van de Middenamerikaanse staat Nicaragua, is woensdag een man gedood en een vijf tienjarige scholier licht gewond, toen er geschoten werd. De politie bezette een gebouw waar zondag de ongeregeldhe den uitbraken. Eerder woensdagavond gebruikte de nationale garde traangas om een tegen de regering betogende menigte te ver spreiden. ADVERTENTIE niertjes ragout met rijst lofsla vruchten SOEP VAN ONZE CHEF-KOK met vlaggetjes voor gratis cadeaus! (Van onze weerkundige medewerker) De koude lucht, die de laatste dagen tot dicht bij onze oostgrens was door gedrongen in het Elbegebied was het om het vriespunt wordt in noordoostelijke richting teruggebla zen door een warme oceanische lucht stroming uit het zuidwesten. De tem peratuur in Nederland loopt hierdoor op tot 8 11 graden en ook grote delen van Duitsland raken weer in de zachte lucht. De voorste begrenzing van de koude Scandinavische lucht vanmorgen over Midden-Jutland en Seeland naar de Oostzee verlopend verplaatst zich nu in noordoostelij ke richting, maar in Oslo was het vanmorgen met 23 graden noe bar koud. Het samenspel van een omvang rijke oceaandepressie en een Azoren- hogedrukgebied van 1020 millibar, dat inmiddels het Scandinavische maximum (1015 mb) heeft overvleu geld, doet verwachten, dat het de ko mende twee k drie dagen zacht weer zal blijven, met periodiek regen, maar later ook opklaringen. Er is verder een redelijke kans. dat de winter er in januari weinig of niet meer aan te pas komt. Gelet op de algemene luchtdruk- ontwikkelingen, geloven wij persoon lijk ook niet in een veel te koude februari, wat echter een korte oeriode met koud weer niet behoeft uit te sluiten f

De Vallei | 1967 | | pagina 1