Bekentenis van Harster heeft bijzondere waarde Raad van Europa wil meer ontspanning 1ISRAIFFEISENBANK Indon. studenten in ons land tegen Soekarno Olifant kreeg oorwarmers Over de Peking: Chinezen in Moskou afgeranseld reiizen Stem Als ik er niet stond dan wel een ander PARADE PARADE Dr. Huberaanklager in proces te München VIEUX j. spaarbank en alle bankzaken SCHULD GOED Meer executies in Zuid-Afrika Italiaanse politie vangt rovers Niet gerechtigd tot baard Moskou: laster en leugens Gestolen Bellini teruggevonden Öl wm Ml DONDERDAG 26 JANUARI 1967 (Van een speciale verslaggever). MÜNCHEN. De openbare aanklager in het oorlogsmlsdadigersprocee tegen de oud-SS-functlonarissen Harster, Zöpf en Gertrud Slottke, dat deze week in de Beierse hoofdstad Miinchen wordt gehouden, heeft woensdag tijdens de eerste „rustdag" van het proces in een interview een aantal zeer markante uitspraken gedaan. Zo vertelde Benediktus Huber (40), de man die in de Nederlandse en Duitse kranten alom geprezen wordt om de wjjze waarop hy deze zeer ingewikkelde zaak behandelt, in zyn zeer sober ingerichte werkkamer van het gebouw naast het Paleis van Justitie, dat hoofdverdachte Wilhelm Harster hem tjjdens het vooronderzoek had toevertrouwd: „het is voor mijn houding in deze zaak be langrijk, dat ik juist met u te maken heb". Zoals bekend is, gaf Wilhelm Harster dinsdagmiddag zijn medeschuld aan de Jodendeportaties uit Nederland toe. Dr. Huber, die in het gesprek er en kele malen op wees dat men hem als openbare aanklager, als een instituut moet zien en niet als persoon, zag wel een verklaring voor deze merkwaardige uitlating van Harster: „Misschien is 't zo dat hierbij de generatie uiteindelijk een rol heeft gespeeld. Ik ben van zijn generatie. Ik heb met hem de oorlog meegemaakt. Ik zag dat Harster in het vooronderzoek danig aan zichzelf werk te". Dr. Huber ontmoette Harster voor de eerste maal tijdens het proces tegen Himmler's adjudant Karl Wolff. „Toen ik destijds met hem sprak dacht ik on middellijk: wanneer het wonder van een bekentenis door 'n Duitse oorlogsmisda diger nog eens gebeurt, dan zal dat bij Harster zijn. De indruk, die ik toen kreeg, ben ik nooit meer kwijt ge raakt". Die bekentenis kwam dinsdag middag ook in het openbaar. Dr. Huber: „De bekentenis van Har ster was eigenlijk geen verrassing voor mij. Ik was na zijn verklaring tijdens het vooronderzoek en door het bewijs materiaal zo zeker van mijn zaak, dat ik voor het proces helemaal ben afge gaan op mijn eigen verhoren in de ge vangenis en geen rechter-commissaris heb ingeschakeld". Dr. Huber wees in het gesprek met nadruk op de collectieve verantwoorde lijkheid van het Duitse volk voor de verschrikkingen die de tweede wereld oorlog heeft gebracht. „Als Duitser krijg ik in dit proces eigenlijk te ma ken met mijn eigen noodlot. Wij allen dragen schuld aan wat er destijds is ge beurd". De openbare aanklager vond in dit verband de bekentenis van Har ster 'n zaak waaraan bijzondere waarde moet worden gehecht. „Misschien heeft Harster er door zijn optreden tijdens 't proces toe bijgedragen, dat het buiten land wat minder over de Duitsers gaat denken in de trant van „Schwein bleibt Schwein". Tijdens hun berechting ont kennen ze ook nog". Dr. Huber zei verder ook de laatste tijd veel mensen te hebben ontmoet, ook oud-tegenstanders van de nazi's, die zich afvragen of processen tegen oor logsmisdadigers nog wel enige zin heb ben zo lang na de oorlog. „Ik ben het daar nooit mee eens ge weest. Met het recht kun je uiteindelijk niet manipuleren". Na het proces tegen de oud-SS-er Wolff heeft dr. Huber voelen aankomen dat hij de zaak tegen Harster, Zöpf en Slottke zou» krijgen. „Zeker werd het, toen twee jaar gele den bleek dat in München niemand be schikbaar was voor een eventueel pro ces tegen deze drie". Dr. Huber heeft er overigens geen spijt van de zaak die thans in München speelt te hebben gekregen. In welke functie krijg je zulke moge lijkheden om zo goed kennis te maken met de historie en geconfronteerd te worden met wat er in dezelfde genera tie gebeurde, met feiten, die ontzettend waren". Veel goede woorden had dr. Huber voor het werk van het Nederlandse Rijksinstituut voor Oorlogsdocumenta tie, dat bijna al het materiaal voor dit proces heeft aangevoerd. Een eerste contact met dit Instituut had dr. Huber destijds via commissaris LJ. Taconis (de man die ook veel werk heeft verricht om het bewijsmateriaal tegen de ver dachten Harster en Zöpf „rond" te ma ken, maar die wegens een ernstige ziek te het proces in München niet kan bij wonen), tijdens het in Wenen gehouden proces tegen de Duitse oorlogsmisdadi ger Rajakovic. „Ik had toen de indruk dat Taconis in Wenen wantrouwend tegenover mij stond. Later hebben wij echter voor treffelijk samengewerkt". Dr. Huber heeft bijna twee jaar aan de zaak tegen Harster, Zöpf en Slottke gewerkt. „Je raakt helemaal gevangen door alles wat hierbij naar voren komt. Het laat je niet meer los. Ik kan me voorstellen dat mijn gezin eronder ge leden heeft", zei hij woensdag. De 40-jarige dr. Huber heeft tot 1949 in Russische krijgsgevangenschap ver keerd als Duits soldaat-kok. Zij hebben mij later in Duitsland weieens ge vraagd of een dergelijke lange krijgs gevangenschap geen onrechtvaardige daad was. Ik heb dat nooit als onrecht vaardig gezien. Het was verklaarbaar, aldus dr. Huber, die verder over zijn eigen „oorlogstijd", zei: „Met mijn he le schoolklas moesten wij destijds bij de luchtafweer, daarna in de Arbeids dienst. Tenslotte kwam ik bij de luchtdoel- artillerie. Ik werd daar kok, want nie mand wilde vroeg op en laat naar bed. Ik vond het een best baantje want ik hoefde niet te marcheren". Als kok kwam dr. Huber in Russische krijgsge vangenschap. Hij vond tenslotte dat het lot hem niet ongunstig gezind was ge weest. „Ik heb het geluk gehad een vader te hebben, die ons van jongs af goed hielp. Hij besefte, van het begin af welk een misdadig regime de nazi's zouden voeren. Hij heeft zich door hen nooit laten meeslepen". Aan het einde van het gesprek: „Denkt u erom, ik ben in deze zaak niet meer dan het instituut van de openba re aanklager. Als ik er niet was geweest had een ander het wel gedaan". STRAATSBURG De Raad van Euro pa kan een voorname rol spelen bij het bevorderen van ontspanning in Europa. Met het aannemen van een resolutie, waarin deze overtuiging is neergelegd, heeft de assemblee van de Raad in Straatsburg haar politieke debat afge rond. De resolutie legt de speciale ver antwoordelijkheid van Europa voor het scheppen en exploiteren van een alge hele ontspanning vast. Zij stelt voorts, dat het apparaat van de Raad, nog meer dan tot nu toe, aangewend moet worden om ontspanning te bereikten. De resolutie noemt als andere belang rijke taak het bemoedigen van Engeland en andere landen van de Europese vrij handelszone bij de stappen die ze on dernemen om toe te treden tot de Euro pese Economische Gemeenschap. Ook hiertoe moet het apparaat van de Raad volgens de resolutie worden gebruikt. Uitvoerig heeft de assemblee gespro ken over de Oost-West-relaties. Hoe het er daarmee voorstaat, werd door de Deense liberale afgevaardigde Per Fe- derspiel als volgt omschreven: „Ik wil niet suggereren dat het ijzeren gordijn niet langer een realiteit is, maar er ko men wel meer en meer hiaten in". Een politiek van ontspanning wil niet zeggen, aldus de Deen, dat we ons identifice ren met de politiek van de Oosteurope- se landen. Wel kunnen alle menselijke contacten met communistische landen bijdragen tot een vredevolle ontwikke ling. Federspiel legde de nadruk op het belang van solidariteit en eenheid in Europa. Vooral de Duitsers moeten kun nen geloven in de eenheid van Europa. Als ze dat geloof verliezen bestaat de kans dat het nationalisme in dat land weer de kop opsteekt, aldus Federspeil. De jeugd van Europa mag niet het geloof in de opbouw van een nieuw Europa verliezen, zo betoogde hij ver der. Eerder in het debat had de Britse Labour-afgevaardigde Eric S. Heffer herinnerd aan de uitspraak van Willy Brandt, dat de helft van de huidige Duitse bevolking geboren is na de Hit- Ier-periode. Ook een groot deel van de jongere mensen in de Sovjet-Unie heeft Stalin nooit gekend. We moeten dus niet suggereren dat er niets veranderd is. Er is wel degelijk sprake van ont spanning, zo zei hij. Over de zaak van Engelands toetre ding tot de E.E.G., zei Federspiel dat heel duidelijk is geworden dat de Brit ten veel vastbeslotener zijn dan in 1961. Eerder had de Britse conservatieve af gevaardigde Duncan Sandys geschilderd, ADVERTENTIE IN HOIUND STAAT EEN HUIS hoe Europa er uit zal zien zonder Enge land: „De zes" zullen dan weliswaar 'n sterke economische groep vormen, maar zij zullen politiek gezien niet uit naam van Europa kunnen spreken en geen steol kunnen bezetten aan de tafel der groten". ADVERTENTIE Pakt Heerlijke Hollandse KONJAK DEN HAAG De Indonesische stu dentenvereniging in Nederland (Per- himpunan Peladjar Indonesia di Negeri Belanda) heeft een verklaring uitgege ven, waarin zij concludeert dat presi dent Soekarno alle bevoegdheden moe ten worden ontnomen. Bij het voorlo pig Volkscongres wordt aangedrongen om dadelijk maatregelen te treffen, op dat Soekarno zijn bevoegdheden wor den ontnomen en om onverwijld een president en een vice-president aan te wijzen, in overeenstemming met de be palingen van de grondwet van 1945. De Indonesische studentenvereniging, die in ons land ongeveer 230 leden telt, gaat er van uit, dat de grondwet de 'principiële basis vormt van de re publiek Indonesië. Het voorlpig Volks congres is de tijdelijke vorm van het Volkscongres dat het hoogste orgaan vormt in de staatsinrichting van de re publiek Indonesië. De bevoegdheden van de president en de regering zijn ondergeschikt aan die van het Volks congres. De Indonesische studentenvereniging in ons land vindt, dat de schriftelijke toelichting van president Soekarno van 10 januari, als aanvulling op zijn „Na- waksara" over het ontstaan van de „Gestapu-PKI-affaire" (de mislukte communistische staatsgreep in oktober 1965), niet in overeenstemming is met de grondwet en het besluit van het voor lopig Volkscongres. De verklaring is ondertekend door de voorzitter en de secretaris van de studentenvereniging, de heren J. Subijanto en H. Adil. Zij werd toegestuurd aan o.m. het Volks congres, het Huis van Afgevaardigden, president Soekarno, het kabinetspresi dium Ampera, N diverse ministers, en aan de actièfronten van verschillende organisaties, alle in Indonesië, en voorts aan de Indonesische vertegen woordigingen en aan de Indonesische studentenverenigingen in het buitenland. PRETORIA In Zuid-Afrika is vo rig jaar in 124 gevallen de doodstraf voltrokken, hetgeen 39 gevallen meer dan in 1965 waren. De ter dood gebrach- ten waren 89 Afrikanen, één Afrikaanse vrouw, 32 kleurlingen (gemengdbloedi- gen) en twee blanken. In Zuid-Afrika is de doodstraf ver plicht in gevallen van moord, als er geen verzachtende omstandigheden aan wezig worden geacht. Voorts kan een doodvonnis worden geveld in gevallen van verkrachting, kinderroof en gewa pende roofovervallen onder bezwarende omstandigheden. De olifant Mai Tai in de dierentuin van St.-Paulin (Amerika), die slecht tegen de kou kan, heeft van de op passer een paar buitenmodel oor kleppen gekregen waarmee hij nu wel gemoed door de sneeuw stapt. TURIJN. De Italiaanse politie heeft na een serie juwelendiefstallen, die in provinciesteden waren gepleegd, 20 mannen en vrouwen gearresteerd en maakt nog jacht op andere dieven. Drie van de zestien in Turijn gear resteerden hadden als straatveger met bezems een juwelier aangevallen en ont kwamen met juwelen ter waarde van 400.000 gulden in een auto. BRUSSEL De directeur van een middelbare school in het Belgische Nieuwpoort is veroordeeld tot 'n boe te van 300 frank (25 gld.) of vijf da gen hechtenis, wegens „het weder rechtelijk dragen van een baard". De directeur had onbezorgd zijn baard laten groeien, zonder zich er re kenschap van te geven dat hij steeds minder ging lijken op de foto op zijn „eenzelvigheidskaart", het Belgische persoonsbewijs. De rechter was van mening, 'dat men best zijn baard mag laten staan, doch dat dan bijtijds de foto's moeten worden vervangen. MOSKOU Op het Rode Plein in Moskou is een aantal Chinese studen ten woensdag door de Russische politie „op ernstige wijze afgeranseld", zo is van Chinese zegslieden in de Russische hoofdstad vernomen. Deze beweringen zijn lasterlijke en onvergeeflijke leugens, zo luidde het commentaar van een woordvoerder van het Russische ministerie van Bui tenlandse Zaken. De Moskouse politie zei dat de studenten zich aan wange drag hadden schuldig gemaakt. Een correspondent van het officiële Chinese persbureau Nieuw China maakte in een telefonisch vraaggesprek melding van het incident. Hij zei dat 69 Chinese studenten die op weg naar Ma^y Rouff blinkt uit door vrolijkheid en kleuren PARIJS. De voor jaar scollectie van Maggy Rouff die gisteren in Pa rijs getoond werd, blinkt uit door vrolijkheid en kleur. Guy Douvier, Maggy Rouff's ontwerper, verklaar de op deze wijze kleren te willen maken waarin een vrouw zich geluk kig en op haar gemak voélt, bo vendien zoeken we in deze harde, za kelijke tijd naar een nieuwe roman tiek", besloot hij. Hij ontwierp vloeiende jurken met bijpassende jasjes, gegarneerd met wit. De mouwen zijn vaak kort, het jasje hoort open gedragen te worden. Vaak contrasteert het witte jasje met de jurk, soms is het niet meer dan een kleine bolero met pofmouw tjes. De taille is verlaagd tot op de heup en vaak geaccentueerd met een wit leren ceintuurtje. Jurken en mantels hebben vaak een diepe plooi van heup tot boven de knie. Ook charmante shantung jurkjes hebben een bolero. Een simpel jurkjef viel op door een reusachtige geborduurde madelief op het voorpand, waarvan de steel tot de zoom reikte. |ea» Louis Scherrer toonde een collectie van een geraffineerde élégance. Zijn lievelingskleuren zijn Oostindische kers, rood, turquoise, helder groen en plaid. Mantelkos tuums en jassen worden gedragen met een hoed van dezelfde plaidstof. Scherrer liet zich inspireren door Zuid-Spanje bij zijn breedgerande hoeden met kinband en korte bole ro's. Mantelpakjes hebben kragen en manchetten van gesteven wit linnen. Jurken hebben van voren witte koor knaap-strikken. Dofirer Vivier, die schoenen ont werpt voor vele koningshuizen en de meest vooraanstaande haute- couturehuizen, heeft zijn fantasie dit jaar de vrije loop gelaten. Hij is ken nelijk geïnspireerd door de hoeveel- De Franse mode voor het komende voorjaar. Op de foto een avondjapon van Jacques Esterel van gele katoen, gegarneerd met twee opgestikte banen van hetzelfde materiaal. Onder de japon wordt een pantalon van even eens gele katoen gedragen. O heden been die bloot komen onder de minirok. Hij versiert de enkel met gouden hangers, of met brede franje van struisveren. Benen worden bezaaid met gouden plaatjes. \/oor de morgenuren schfijft hij enkelhoge laarsjes en wandelschoe nen voor van licht leer, struisvogel en gevlekte hagedis. Zijn sandalen zijn geïnspireerd op Afrika, met maskers, fetisjen, ornamenten van een medicijnman en houten kralen als garnering. Voor de bezadigde klant is er een grote verscheidenheid aan geklede pumps en schoenen voor alledag. Materialen zijn glanzend boxcalf en lakleer. Qok Guy Laroche toonde zijn col lectie, die een zeer Parijs' ac cent had. Hij ontwerpt weinig bizar re kleding, maar charmante, elegan te, jeugdige, internationaal aanvaar de kostuums. Overdag bereikt hij leuke effecten met pofbroekjes, die 's avonds een Oosters tintje krijgen. Boven wijde harembroeken worden tulbanden gedragen. Qwfwerper Jules Francois Crahay heeft zijn fantasie vandaag de vrije loop gelaten bij de show van Jeanne Lanvin, die wemelde van de gedurfde nieuwtjes en opzienbarende modellen. De rokzoom reikt tot 57 cm boven de grond, maar dat is lang niet alles. Crahay ontwerpt harem broeken voor de avonduren, en schrijft voor overdag wijde onder broeken voor. Zijn hoofdlijn is een dubbele klpk, wat inhoudt dat niet alleen de rok wijd is, maar dat het jasje in een klokkende lijn uitloopt om de heupen. Mantels en pakjes hebben vaak nog een extra cape om de schouders, die soms tot de taille reikt. Deze cre aties zijn bestemd voor elk uur van de dag en uitgevoerd in wol, lente- stoffen in felle kleuren, strepen en organdie. huis waren van Westeuropese universi teiten, woensdag met een bus van de Chinese ambassade naar het Rode Plein zijn vervoerd. Zij legden een krans op het graf van Lenin en begon nen de „Internationale" te zingen. De Chinese verslaggever zei dat de Russische politie de studenten meedeel de: „u moet ophouden met zingen. Het is niet toegestaan". De studenten bleven doorzingen en daarop begon de politie hen weg te duwen. Volgens de Chinese journalist zijn al le studenten door de politie ruw behan deld en hij zei voorts dat tien van hen „op ernstige wijze zijn afgeranseld". Een van de sudenten is op het hoofd geslagen en een andere had een bloed neus. De verslaggever deelde mee dat de studenten geen krans op het graf van Stalin hebben kunnen leggen. Dit graf ligt achter de tombe van Lenin. Toe risten moeten door de tombe om het graf van Stalin te kunnen bereiken. De studenten zijn naar de Chinese ambassade teruggekeerd en niemand van hen hoefde in een ziekenhuis te worden opgenomen. „De vorige keer hebben wij ook geen al te beste erva ringen gehad", zo zei hij. Dit sloeg waarschijnlijk op een betoging bij de Amerikaanse ambassade tegen de Amerikaanse oorlog in Viëtnam die op 4 maart vorig jaar is gehouden en on der leiding stond van Chinese studen ten. Bij die demonstratie werd gepro testeerd tegen de Amerikaanse bom- bardementsaanvallen op Noord-Viët- nam. De studenten zijn naderhand te voet naar een vliegtuig gegaan. In Pe king werden zij op draagbaren uit het toestel gehaald en als helden verwel komd. Het Russische ministerie van buiten landse zaken heeft woensdag tegen de studentenbetoging geprotesteerd. De van universiteiten in Europa huis waarts kerende jongelui schonden de algemeen bekende regels voor bezoek aan het mausoleum van Lenin op gro ve wijze. Zij gedroegen zich wanorde lijk, duwden andere bezoekers weg en beletten dezen het mausoleum te be treden, zo zegt het ministerie. Volgens het persbureau Tass riepen de studenten anti-Russische leuzen. Het ministerie eist in zijn aan de Chinese ambassade gerichte protest, dat deze maatregelen neemt opdat Chinese bur gers zich op Russisch grondgebied behoorlijk zullen gedragen. Overtredin gen van de wetten en verstoringen van de orde door Chinese staatsburgers in de Sovjet-Unie zullen vastbesloten wor den beteugeld, aldus het protest. CHICAGO Agenten van het F.B.I. hebben in Chicago een eind 1965 gesto len meesterwerk van de vijftiende- eeuwse schilder Giovanni Bellini terug gevonden. Het schilderij „maagd Ma ria en kind met de heilige Nicolaas van Bari en Donar", was 31 oktober 1965 gestolen uit de bibliotheek van het St. Jozef-college in Rensselaar in de staat Indiana, Het wordt op «en waarde van 1,25 miljoen gulden geschat. De F.B.I.-agenten arresteerden een 28-jarige verkoper op het ogenblik dat hij het kunstwerk in de kofferruimte van zijn auto wilde bergen. ne regeringen van Kenya en Oega% da, die sinds deze landen on af h an* kelijk zijn geworden aan de macht zijn geweest, hebben hun ambtstermijnen verlengd door bekend te maken, dat eff voor 1970 geen nationale verkiezingen zullen worden gehouden. Tanzania, het derde voorheen door dn Engelsen bestuurde gebied in Oost-Afri- ka, is een één-partij-staat. President Julius Nyerere is het vorig jaar zonder tegenkandidaat opnieuw voor vijf jaar in zijn ambt bevestigd. In het naburige Boeroendi, waar de monarchie omver is geworpen, heeft de nieuwe president van het land, Michel Micembero, aangekondigd, dat zijn rege ring zeven jaar aan het bewind zal blij ven. Het parlement van Kenya heeft het jaar besloten met afschaffing van de Se naat, waarbij alle leden van dit lichaam een zetel in het Huis van Afgevaardig den hebben gekregen. Tezelfdertijd werden de nationale verkiezingen tot midden 1970 uitgesteld. De vorige ver kiezingen zijn in Kenya gehouden in 1963, voor het land onafhankelijk werd. De president van Oeganda, Milton Obote, die, na in mei van het vorig jaar een gewapende opstand te hebben onderdrukt een nieuwe grondwet heeft doorgedreven, heeft bekendgemaakt, dat er in vijf jaar geen nationale verkiezin gen zullen worden gehouden. De vorige nationale verkiezinzen waren in Oeganda eveneens in 1963 en voor het land onaf hankelijk werd gehouden. Hij zei tot het parlement dat het nog onrustig was in het land. „Laat nie mand denken, dat verkiezingen de toe stand in dit land weer normaal zullen maken. We kunnen misschien opnieuw voor een ernstige toestand komen te staan", zei Obote. Hij betoogde, dat Oeganda 'n zekere tijd nodig heeft om de leden van de nationale vergadering gelegenheid te geven, te tonen wat zij waard zijn in de ogen van het volk. Hij wilde deze periode op ongeveer vijf jaar stellen, maar zei, dat dit niet betekende dat een parlementslid, dat van mening zou zijn niet met de re gering te kunnen samenwerken tot heil des volks, niet zou kunnen aftreden. Op grond van de nieuwe grondwet, die er kort voor de opstand zo goed als zon der debat is doorgedrukt, promoveerde Obote zichzelf van premier tot president. Het voormalige staatshoofd in naam, de Kabaka van Boeganda, Sir Edward Moetesa (Freddie), zette hij af. Reeds eerder in heh vorige jaar waren zes leden van zijn kabinet, die er bijna in waren geslaagd Obote omver te wer pen, gearresteerd. Zij zitten nog altijd in de gevangenis. He senatoren van Kenya, die van te voren de verzekering hadden ge kregen, dat zij als parlementsleden deel zouden gaan uitmaken van het Lager huis, stemden met slechts twee uitzon deringen voor de opheffing van de Se naat. De Senaat was volgens procureur-gene raal Charles Njonjo door de Engelsen aan Kenya opgedrongen om het regiona- NYERERE democratie, maar lisme te beschermen. Dit lichaam bete kende tijd verknoeien en verdubbeling van debatten. Njonjo deelde mede, dat de regering had overwogen nationale verkiezingen te hoeden maar dit denkbeeld als in strijd met het nationaal belang had opgege ven. „Verkiezingen zijn duur en verderf- lijk voor de organisatie van het land en de ecenomische ontwikkelink", betoogde hij. Hij liet hierop evenwel volgen, dat zij met redelijke tussenpozen nodig waren om het volk in de gelegenheid te stellen, opnieuw uiting te geven aan 'zijn ver trouwen in de regering. lAe nieuwe Nationale Vergadering, waarin nu de leden van de oude Senaat zitting zullen hebben, had tijd nodig om zich ernstig aan het werk te zetten, verklaarde Njonjo, daarom zou de zittingstijd worden verlengd tot 1970. Daarna zou de maximum zittingstijd van het parlement vijf jaar worden. „Het belang van de vrijheid eist niet van ons, dat wij bij elke gelegenheid op houden met werken en verkiezingen hou den, die geen enkele verandering zullen brengen", zei hij. Leden van de oppositie merkten op, dat, hoe duur en schadelijk verkiezingen ook mogen zijn, dit de regering niet heeft belet, eerder in het vorige jaar te eisen, dat 31 dissidente leden van de re gerende Afrikaanse Nationale Unie van Kenya hun kiezers een nieuw mandaat moesten vragen. Deze „kleine algemene verkiezingen" hadden tot resultaat, dat negen kandidaten van de Volksunie van Kenya, een oppositiepartij, in het parle ment terugkeerden. Hun leider is de communistisch gezinde Oginga Odinga, voormalig vice-president van Kenya. „Er bestaat geen enkele rechtvaardi ging voor, de verlenging van de zittings periode van het parlement toe te schrij ven aan sinistere motieven" schreef de „East African Standard". „De tijd om te klagen zal gekomen zijn. als in 1970 opnieuw naar verlenging wordt gestreefd zoals leden van de parlementaire oppo sitie somber voorspellen". Terwijl de Afrikaanse landen schreeu wen om „een man, een stem" in Rho- desië, wordt in de rest van het continent maar weinig gestemd.

De Vallei | 1967 | | pagina 6