Kees en Ard grootste favorieten voor de Europese schaatstitel Maar... de Russen hebben bijzonder veel geleerd Militair voetbalteam bereikte finalegroep Spasski en Szabo speelden remise Deen Larsen versloeg Gligoric in enerverende strijd Coen Zuidema tegen Bobocor remise Ronde van Spanje beqint 27 anril Okker-Breuer weer ronde verder Lidy en Betty niet in volgende ronde Ajax mogelijk naar de West en Brazilië Clay-Terrell op Eurovisie Atzori behaalde Europese titel Zeven Nederlanders in Antwerpse zesdaaqse Noren en Russen zeggen eensgezind: Geen Noren Launonen FINLAND, Ondanks nederlaag tegen Portugal Twijfel EUROPESE SCHA A TS KA M PIOEN - SCHARREN Pori LAHT Lömngrod Chrysler en G.M. krimpen meer in Daggeld hoger de fijne dropbonbonlekker en... goed voor u! Weg voor vrij verkoop Pye Pagina 9 DONDERDAG 26 JANUARI 1967 r LAHTI. Voor Noorse en is geen twijfel mogelijk: de Russische schaatkenners Europese schaatstitel 1967 hegemonie een spoedig einde komt. Het zijn echter ook nuchtere jongens. Ze beseffen, dat het niet mogelijk is dat in Ard en Kees zoveel concurrentie kunnen aandoen, er van een werkelijke kans op succes sprake is. Daarom hebben Noren en Russen een greep gedaan 't reeds aanwezig reservoir en daaraan geschaafd waar mogelijk was. Terwijl de Noren met bedroefde ogen de resultaten bekijken, gloort bij Boris Stenin de hoop. Want Valery Kaplan heeft in de weken, die achter ons liggen, resultaten op de scoreborden gebracht, die er wezen mochten. zal opnieuw bij een Nederlander terecht komenin één jaar tijd topschaatsers uit het niet te toveren, die Sverre Farstadt, Hjalmar Andersen en niemand minder dan de huidige Russische topcoach, Boris Stenin, heb ben dat met luider stemme verkondigd, daaraan toevoe gend, dat in Lahti Kees Verkerk, gezien zijn huidige top vorm, de beste kansen van het Nederlandse schaatsduo maakt. Nu moet over het algemeen een dergelijke voorspelling met zeer veel korreltjes zout genomen worden. Noren en Russen zijn net zo chauvinistisch als „wij in Nederland" en ze hopen van ganse harte, dat aan de Nederlandse In Oslo tydens de eerste grote krachtmeting tussenvbgkqj vbgkqj vbgkqj vbgkq landse top, is gebleken, dat Valery Kaplan grote vorderingen heeft gemaakt op de langere afstanden en daardoor een betere klassementsrijder is geworden. Hij werd eerste in het algemeen klassement in de Noorse hoofdstad vóór zyn landgenoot Matusevitsj. Pas daarna kwam Kees Verkerk, met op de zesde plaats Ard Schenk. Dat is drie weken geleden en het is de kunst in het schaatsseizoen om de top vorm pas te bereiken op een zodanig tydstip, dat die kan worden vastgehouden tijdens de Europese en wereldkampioenschappen. Als Boris Stenin nu zegt, dat hij ondanks de goede resultaten van Kaplan, en in iets mindere mate van Matu sevitsj, in het voorseizoen toch onze beide landgenoten de grote favorieten acht voor de Europese titel, dan ligt daarin verankerd een zekere vrees, dat Kaplan misschien nog wel in staat is zyn Oslo-top in Lahti te tonen, maar daaraan ver moedelijk niet genoeg zal hebben om de snel in vorm stijgende Nederlanders te weerstaan. Boris Stenin weet alles van die vorm af. Hij is met de wel zeer welwillende, maar in feite niet erg verstandige goed keuring van de Koninklijke Nederland se Schaatsenrijders Bond een aantal da gen in ons land geweest en heeft goed toegekeken, hoe Ben Holleboom de li chamelijke conditie van onze schaatsers onder handen nam. Hij heeft op de Jaap Edenbaan ge zien, hoe er op het ijs geoefend wordt. Met een schat van ervaringen is hij teruggekeerd en... hij heeft ze meteen in praktijk gebracht. Reeds in Oslo keken Gerard Maarse, Ard Schenk en Kees Verkerk hun ogen uit, toen ze enkele Russen in „hun Ne derlandse" stijl door de bochten zagen gaan. Reeds in Oslo bleek bovendien, dat een nieuwe Russische schaatsgenera- tie snelle vorderingen maakt. Daar reed een zekere Tsjagin, die dit jaar nog geen gevaar zal vormen voor de Neder landse hegemonie, maar volgend seizoen zeker zal doorstoten naar een hoog in ternationaal niveau. tijdens de Noorse schaatskampioen schappen zou bewijzen een plaats in de Noorse ploeg waard te zijn. Tijdens die Noorse schaatsstrijd on dervond Per Ivar Moe, dat een schaat ser niet ongestraft een jaar uit zijn sport kan stappen en dan zonder maan denlange conditietraining aan de start verschijnen. Hij was nergens en nu bouwen de Noren in arren moede maar op de pur- sang klassementsrijder Svein Erik Stiansen en de op korte afstand zeer goed meedraaiende Björn Tveter. Voor laatstgenoemde geldt, dat hij pas een werkelijke kanshebber op een Europese titel zal zijn, als hij een 10.000 meter weet te rijden, die op een behoorlijk ni veau ligt. „En" zuchten de Noren, „kwam Fred A. Maier nu maar eens beter op de sprint uit de voeten..." In Oslo bleek ook, dat de Noren er nog steeds niet in geslaagd zijn een opvolger te vinden voor de befaamde Knut Johannesen. Twee jaar geleden dacht men in Per Ivar Moe zo'n toprij- der ontdekt te hebben. Maar vorig jaar in Deventer, maakte een val een einde aan al die illusies op een ogenblik, dat Moe zelf alle moed al had verloren. Even is er dit seizoen sprake van ge weest, dat Moe geen terugkeer aan het voorbereiden was. Hij verscheen enke le malen aan de start en zei, dat hij VRNJACKA BANJA. De uitslagen van de tiende ronde van het zone schaaktoernooi, dat een voorbereiding is tot de wereldkampioenschappen: Milko Bobocov (Bulgarije)Coen Zui dema (Nederland) remise; Owen Hindle (Engeland)Ludwig Pachmann (Tsje- cho-Slowakije) remise; Peter Morlok (West-Duitsland)Laszlo Barzay (Hon garije) afgebr.; Sirakcetin Bilyap (Tur kije)Florin Gheorghiu (Roemenië) 01; Sven Hamman (Denemarken) Bora Ivkov Joegaslavië) remise; Bi- zanteo Vizantiadis (Griekenland) Aleksandar Matanovic (Joegoslavië) 01; Horst Watzka (Oostenrijk) Reinchardt Fuchs (Oost-Duitsl.) 01; Jiri Kostro (Polen)Levente Lengyel (Hongarije) remise; Gunar Gunarson (IJsland)Vlastimir Jansa (Tsjecho- Slowakije) remise. Stand na tien ronden: Matanovic 7; Ivkov, Gheorghiu 6%; Kostro, Fuchs 6; Barczay 5% (1); Lengyel, Jansa 5%; Pachmann, Hindle, Hamman 5; Morlok 4 (1); Bobocov, Watzak 4; Zuidema, Bilyap, Gunarson 3 Vz-, Vizantiadis 3. BILBAO De Ronde van Spanje voor wielrenners zal dit jaar worden gehouden van 27 april tot 14 mei. Dit heeft de organisatie bekend gemaakt. De ronde zal uit 18 etappes van in totaal 3108 km bestaan. Valery Kaplan: Russische troef. Maar dat zal wel altijd voor deze voortreffelijke stayer een vrome illusie blijven. In Zweden lijkt Jonny Nilsson verder dan ooit van een Europese titel af, wel dichterbij rijk-worden met al zijn han dig opgezette business rond zijn ver blekende schaatsroem. In West-Duits- land hebben Zimmermann en Jürgen Traub vorderingen gemaakt, nu ze week-in-week-uit kunnen trainen op de snelle baan van Inzeil en nog wel on der leiding van de Noorse schaatstrai- ner Thorme Moum. Maar ze zijn nog niet in staat om door te dringen tot het allerhoogste niveau. Blijven over de Finnen, die in „eigen huis" graag goed voor de dag willen komen. Hun hoop is gevestigd op Jou- ko Launonen. Let eens op zijn tijden in Grenoble, vorige week zondag onder miserabele weersomstandigheden en op keihard ijs gemaakt: 1500 meter: 2.14.7 (vierde), 5000 meter 7.48.7 (twee de achter Maier), 10.000 mter: 16.06.4 (derde). Jouko Launonen zou in Lahti opgezweept door de aanmoedigingen van eigen publiek wel eens hoog in de eindklassering kunnen eindigen. Resumerend is de werkelijk gevaarlij ke concurrentie voor Kees en Ard dun gezaaid. Kaplan, Matusevitsj, in minde re mate Tveter, Stiansen, Maier en Lau nonendeze acht namen zult u in 't Peter Nottet: snel stijgende vorm. eindklassement van de beste zestien aantreffen. Plus zonder twijfel nog een paar Nederlandse namen. Want het is helemaal niet uitgesloten, dat de volle dige vijf mans-ploeg zich bij de laatste zestien klasseert. Rudie Liebrechts op grond van zijn goede 5000 meter, Peter Nottet en Frits Bartling, omdat dit tweetal in staat moet worden geacht na drie nummers bij de eerste acht in het algemeen klassement te behoren. Er gaan over Peter Nottet zulke goe de geruchten door ons vaderland, dat we werkelijk benieuwd zijn, hoe de 22- jarige ex-kantoorbediende („Ik heb dit jaar alles opzij gezet voor een toppres tatie op het ijs") in Lahti voor de dag zal komen. Heeft een zekere Anton Huiskes niet gezegd: „Ik zie Peter Nottet dit jaar en vooral in Lahti op gelijke hoogte met Kees en Ard eindigen". Of de ex-coach van de Nederlandse schaatsploeg gelijk zal krijgen, zal spoedig blijken KEULEN Óp de derde dag van de Duitse indoortenniskampioenschappen werden uitsluitend dubbels gespeeld. Tom Okker kwam met zijn Duitse partner Renate Breuer in het gemengd- dubbelspel een ronde verder door een zege met 62, 75 op de Noorse com binatie Ellen Grindvold/Erik Meiander. In het herendubeelspel wonnen Niek Fleury en zijn Zwitserse partner Wer- ren één set tegen de sterke combina tie Wilhelm Bungert/Pierre Darmon (6—3, 9—11, 1—6). ADELAIDE Betty Stöve heeft de derde ronde van het dames-enkelspel in het toernooi om de tenniskampioen schappen van Australië, dat in Adelai de wordt gehouden, niet overleefd. De Rotterdamse moest haar meerdere er kennen in de Australische Judy Tegart. De setstanden waren: 46, 0—6. Na de nederlaag in het enkelspel moest Betty Stöve samen met Lidy Jansen-Venneboer ook verlies in het dub belspel incasseren. In de halve finales verloor de Nederlandse combinatie met 46, 26 van de sterke Australische combinatie Lesley Turner/Judy Tegart. VEENENDAAL. Op het Sportpark Panhuis is men druk bezig drie kleed kamers te bouwen, die in het ver lengde van de andere kleedgelegen heden komen. Wanneer het weer niet al te slecht wordt bestaat de ver wachting, dat de kleedkamers die noodzakelijk werden door de aanwas van de van het Sportpark Panhuis gebruikmakende verenigingen on geveer over een maand in gebruik genomen kunnen worden. AMSTERDAM Momenteel wordt een plan uitgewerkt, om Ajax In juni een reis te laten maken voor het spelen van wedstrijden in Suriname, de Ne derlandse Antillen en Brazilië, waar dan tevens een Amsterdamse week wordt georganiseerd. Het bestuur van Ajax stemt in prin cipe in met het plan, waarbij de voor keur is uitgesproken om de eerste twee wedstrijden in Brazilië te spelen, zijnde de zwaarste ontmoeting waarin Ajax het best voor de dag wil komen. De initiatiefnemer van het plan is het vroegere statenlid van Suriname, de heer M. Ramlakhan, tegenwoordig woonachtig in Amsterdam. De voorlopi ge reacties in de West en in Brazilië waren voor hem gunstig. Van Ajax heeft hij toestemming zijn plan uit te werken. De Haagse eredivisieclub ADO heeft een invitatie ontvangen om deel te ko men nemen aan een internationaal voet baltoernooi in Amerika. Dat toernooi wordt georganiseerd door de erkende voetbalbond in de maanden mei en ju ni. Eerder waren Feyenoord en Ajax uit genodigd. Beide clubs hebben het aan bod echter afgeslagen. Daarna werd de uitnodiging gericht aan ADO. Volgens ADO-manager Eddy Hartman heeft het bestuur de invitatie in principe aan vaard. „Alvorens naar Amerika te gaan zal echter alles, ook financieel, geregeld moeten zijn, o.m. door een zekere bankgarantie", aldus manager Hart man. Hij besloot: „De telegrafische uit nodiging is binnen en daarop hebben wij in principe in gunstige zin geant woord. Meer weten we nog niet". NEW YORK Het titelgevecht tus sen de zwaargewichten Cassius Clay en Ernie Terrell zal op 6 februari recht streeks van Houston naar Europa en Azië worden uitgezonden via de satellie ten Early Bird en Lani Bird. Michael N. Malitz, de vice-president van Main-Bout Inc., die de t.v.-uitzen- ding zal verzorgen, zei dat „het gebruik van beide satellieten dit gevecht verre weg de uitzending met het grootste bereik maakt in de geschiedenis van de internationale t.v., niet slechts op het terrein van sport, maar van alle uitzen dingen." Halsmki DETROIT Chrysler Corporation en General Motors Corporation hebben hun automobielproduktie opnieuw inge krompen en daarmee aangepast aan het lager verkooptempo. Chrysler heeft bekendgemaakt dat drie van haar zeven assemblagefabrie ken een week worden gesloten. Een vierde sluit twee weken. General Motors heeft bekendgemaakt, dat in totaal 1.900 arbeiders in de Che- vroletfabrieken te Willow Run en Flint (Michigan) alsmede de Tarrytown (New York) tot nader order thuis kunnen blijven. Ford Motor Company is niet voorne mens fabrieken te sluiten. In de eerste 20 dagen van dit jaar zijn in totaal 361.389 personenautomo bielen verkocht. Dat is bijna 19 procent minder dan in de overeenkomstige pe riode van 1966 toen 443.680 stuks wer den verkocht. AMSTERDAM, 25 jan. Het tarief voor daggeld (call money) Is, Ingaande heden, wederom met een half procent verhoogd tot vier procent. Dit door de krapper wordende geldmarkt als gevolg van de ultimo-opvragingen. Op 20 dezer werd het tarief met een half procent verhoogd tot 3'/2 procent. In de Finse plaats Lahti, ten noorden van Helsinki, worden aanstaande zaterdag en zondag de Europese schaatskampioenschappen gehouden. FLORENCE De Italiaanse bokser Fernando Atzori heeft woensdagavond in het sportpaleis van Florence, de Europese titel in het vlieggewicht ver overd op de Fransman René Libeer. Uitdager Atzori won slechts met een gering puntenverschil in het vijftien ronden durende gevecht. De 24-jarige Italiaan die in de twee jaar dat hij als professional bokst, ongeslagen is, kon de hechte verdediging van zijn acht jaar oudere tegenstander niet doorbre ken. In de eindfase bleek Atzori echter over de beste conditie te beschikken. De Fransman veroverde in juni 1965 de titel op de Zwitser Chervet, even eens met een overwinning op punten. ANTWERPEN Niet minder dan zeven Nederlandse renners zullen deel nemen aan de zesdaagse van Antwer pen, die van 3 t/m 9 februari a.s. wordt gehouden. Peter Post rijdt samen met Pfenninger en Jan Jansen. Nijdam, Koel en Van der Lans vormen een team en Karstens is ondergebracht in een ploeg met de Duitsers Kemper en Oldenburg. De Roo rijdt samen met de Australiër Baensch en de Belg Bracke. Bij de amateurs komen onder meer uit Pijnen en Bongers, Jansen en Sam en Van Midden en Kissner. ADVERTENTIE FUNCHAL, Madeira Het was feest in. de kleedkamer van de Nederlandse militairen. Groot feest na een neder laag, die eigenlijk een zege was, die de weg naar Bagdad, over drie maanden gastheer bij het eindtoernooi, openhield. De pet van sport-majoor Storm moest de hoogte in; er was geen tijd voor rust, de vreugdeliederen klonken luider dan ooit. En daar was alle reden voor. De 2-1- nederlaag tegen Portugal, in het zicht van de Atlantische Oceaan, op een zon nig Madeira bevochten, maakte dat de Nederlandse militairen zich volko men verdiend plaatsten in de twee de en voorlaatste ronde van het toer nooi om het internationale militaire voetbalkampioenschap. België en West- Duitsland zullen daarin waarschijnlijk de tegenstanders zijn. Twee van de drie ploegen kwalificeren zich voor de fina le-poule in Bagdad. Ongekend fel is de strijd in Funchal geweest. De plaatselijke bevolking had een extra feestdag gecreëerd en was met twintigduizend man naar het kleine stadion getrokken, gebouwd op de eni ge hectaren vlakke grond, die Madeira rijk is. Een „Nederlandse" eerste helft vormde de basis van het succes tegen de keiharde formatie. Daaraan konden sterren als Simoes en Baptistu, die er mede voor zorgden dat Portugal in En geland het brons kon grijpen, niets ver anderen. De Portugezen mochten na de hervatting, waarin zij de grenzen van hetgeen sportief aanvaardbaar was nauwelijks schenen te kennen, beheer sen: verder dan een 2-1-zege kwamen zij niet. De 3-1-overwinning, veertien dagen geleden in Eindhoven bevochten, bracht Oranje juist een plaats in de hal- ve-finalepoule. Een snel doelpunt van Willy van der Kuylen, een etmaal tevoren nog ge plaagd door koorts, doch nu onvermoei baar, bracht de nodige rust in de Ne derlandse ploeg. Dat was meer dan nood zakelijk. Ook al spraken de Nederlan ders zelden over de faam van hun te- BEVERWIJK Na de desastreuze elfde ronde, waarin Nederland geen enkel punt behaalde, kwam woensdag in de twaalfde ronde van 't Hoog ovenschaaktoernooi de produktie weer wat op dreef. Moest wel op dreef ko men, omdat vier Nederlanders tegen elkaar uitkwamenRee verloor van Donner en Kuypers versloeg van Geet. Daarbij kwam nog het halve punt, dat Langeweg tegen de vredelievende Ro- batsch behaalde. Ree - Donner verliep in de aanvang alleszins plezierig voor de witspeler. Hij kon gedurig een initiatief ontplooi en, dat echter geen beslissende kracht had. Toen de jonge witspeler deson danks meende op winst te kunnen blij ven spelen, bleek de tegenactie van de grootmeester onstuitbaar. KuypersVan Geet is een langduri ge strijd geworden tijdens een midden spel zonder dames. Wit had materieel voordeel, kon allengs de acties terug wijzen en daarna winst bewerkstelligen door zijn oppermachtige stukkenstand. Een ontzaglijke strijd ongetwij feld van groot belang voor de hogere prijzen leverden Gligoric en Larsen. De Joegoslavische grootmeester speel de een knap spel, dat allengs tot sterk overwegende stand uitgroeide. In deze fase de wederzijdse beschikbare tijd begon al krapper te worden kon de Deen zich echter meer en meer her stellen, zelfs een pion buitmaken en tenslotte met de winst gaan strijken. Interessant was de strijd tussen Spasski en Szabo. De zwartspeler lan ceerde een Boedapester-gambiet een van de Nederlandse xampioen Prins afkomstige versie. De betreffende ope ning wordt zelden gespeeld, ofschoon er reeds zo'n halve eeuw mee wordt geëxperimenteerd. Alhoewel de theorie wit „beter spel" toedicht bleek zelfs Spasski niet in staat die opvatting waar te maken. Na een iets te trage voortzetting van de Hongaar kreeg Wit de leiding, doch hij beging eveneens een misgreep. De Hongaar die dins dagavond tegen Robatsch na een bete re stand jammerlijk verloor kon zich stevig herstellen en een verdiende puntenverdeling bewerkstelligen. Ghitescu - Kavalek, is voor de analy tici een zware kluif. De ontmoeting verliep uiterst ingewikkeld, met. wit in het bezit van een vrije pion, en zwart werkende met actieve torens op de tweede lijn. Het komt ons voor, dat zwarts winst zacht gezegd niet nodig was geweest. Vermoedelijk had de Roemeen in topvorm het vol le punt verworven. Lutikov - Ciric was een combinatie- rijke partij, waarbij de sympathieën in zaal en perskamer elkaar afwissel den. Achteraf waren deze hevige reac ties overdreven. Wit heeft een ietwat gemakkelijker stand te beheren gehad, doch geen der combattanten heeft ge legenheid gekregen de ander beslis send nadeel te berokkenen. Geluidloos verliep Pomar - Darga, remise. Nie mand die naar het overigens niet licht hanteerbare dames-loze spel heeft gekeken. Er ontbraken te veel spectaculaire elementen om de kijkers te boeien. In de meestergroep is de zege van Westerinen op Tatai van belang voor de rangschikking aan de top, evenals de ontmoeting Ujtelky - Van Scheltin- ga. Die werd evenwel afgebroken. Bij de dames wonnen mevr. Kouch- nir en mevrouw Nicolau opnieuw. De „derby" tussen de dames Heemskerk - Timmer is geëindigd in winst voor me vrouw Timmer. De uitslagen luidden: twaalfde ronde: Grootmeestergroep Pomar (Sp)Darga (Did) 1/21/2; Kuijpers (Ned.)Van Geet (Ned) 10; Gligoric (Z. SI.)Larsen (Denemarken) 01; Robatsch (Oost.)Langeweg (NI.) 1/21/2; Spasski (Rusl.)Szabo (Hong) 1/2—1/2; Ree (Ned.)—Donner (Ned.) 01; Lutikov (Rusl.)Ciric (Z. SI.) 1/21/2; Ghitescu (Roem.)Kavalek (Tsj. SI.) 0—1. Meestergroep Ujtelky (Tsj. SI.)v. Scheltinga (Ned.) afg.; Enevoldsen (Den.)Osto- jic (Z. SI.) 0—1; Westeringen (Finl.)— Tatai (Italië) 1—0; Bredwout (Ned)— Karaklaic (Z. SI.) 01; Nainggolan (Ind.)Sandor (Hong) 0-1; Szily (Hon garije)Keller (Zwits.) 10; Scholl (Ned.)Van Wijngaarden (Ned.) 1/2 1/2; Medina Garcia (Sp.)Marovic (Z. SI.) 1/2—1/2. Damesgroep, achtste ronde: Szota (Polen)Eretova (Tsj. SI.) 1/21/2; Karakas (Hongarije)Nico lau (Roemenië) 01; Kouchnir (Rusl.) Jovanovic (Z. SI.) 10; Velat de Colominas (Sp.)Mulder (Ned.) 1/2 1/2; Heemskerk (Ned.)Timmer (Ned.) 0—1. Grootmeestergroep Stand na 12 ronden; 1/2 Lutikov, Spasski 9; 3 Ci'ric 7 1/2; 4 Larsen, 7; 5 Gligoric 6 1/2; 6/9 Darga, Van Geet, Kavalek, Pomar 6; 10/12 Don ner, Robatsch, Szabo 5 1/2; 13 Kuijpers 5- 14/15 Ghitescu, Langeweg 4; 16 Ree 3. Meestergroep: Stand na 12 ronden; 1. Karaklaic 9; 2. Marovic 8; 3. Osto- jic 7 1/2; 4. v. Scheltinga 7 en 1 afg. 5/7 Westerinen, Sander en Szily 7; 8. Tatai 6 1/2; 9 Ujtelky 6; 10/11 Medina Garcia, Scholl 5 12; 1/2. Keiler 5; 13. Enevoldsen 4 1/2; 14. Bredewout 4; 15. Van Wijngaarden 3; 16. Nainggolan 2 1/2. Damesgroep Stand na 8 ronden: 1. Kouchnir 8; 2. Nicolau 6; 3/4 Kara kas, Vreeken 5 1/2; 5. Eretova 5; 6/7 Jovanovic, Timmer 4 1/2; 8. Heemskerk, 3 1/2; 9. Szota 3 1/2; 10. Delat de Colo minas 1 1/2; 11. Mulder 1; 12. Kokano- vic 1/2. De partij SpasskiSzabo verliep als volgt: Wit: B. Spasski (U.S.S.R.) Zwart: L. Szabo (Hong). Grootmeestergroep, 12e ronde. Boedapester verdediging. 1. d2d4, Pg8—f6 2. c2c4, e7—e5 3. d4x—e5, Pf6—g4 4. Lel—f4. Lf8— b4+ 5. Pbld2, d7d6 6. Pgl—f3, d6xe5 7. Lf4xe5, Lb4xd2+ 8. Ddlxd2, Dd8xd2+, 9. Kelxd2, P 4xf2 10. Thl—gl, 0-0 11. Le5xc7, Pb8—a6 12. Lc7e5, Tf8—d8+ 13. Le5—d4, Pf2— e4+ 14. Kd2—cl. Le8c6 15. e2—e3, Ta8—c8 16. b2—b3, b7—b5 17. Kcl—b2, b5xc4 18. Tal—cl, Pa6—b4 19. Lflxc4, Le6xc4 20. Tclxc4, Tc8xc4 21. b3xc4, Td8b8 22. a2—a3, Pb4—c6+ 23. Kb2— c2 Pc6a5 24. Ld4xa7, Tb8—b3 25. Tglbl, Tb3c3+ 26. Kc2—dl, h7—h6 27. Tbl—al, Tc3xc4 28. La7—d4, Pe4— f2+ 29. Kdl—e2, Tc4—c2+ 30. Ke2—fl, Pf2e4, 31. a3a4, g7—g5 32. Pf3—el, Tc2—f2+ 33. Kfl—gl, Paöb3 34. Taldl, Tf2a2, remise. Ta8c8 16. b2—b3, b7—h5. genstanders, de vree., voor de zware ont moeting was al dagenlang voelbaar. Niet alleen de elf Portugese voetballers zou Oranje moeten bevechten .Het fana tieke publiek eiste bijna een gevecht op twee fronten. Na drie minuten kon coach Zwart kruis opspringen van het reservebankje, 'n Machtig schot van de Eindhovenaar had doelman Malo kansloos gemaakt en het verschil tot drie doelpunten ver groot. Bagdad scheen dichterbij dan ooit. Vooral tactisch toonde de ploeg grote klasse. Adje Graaumans toonde zich een bekwaam vertrager van het tempo, Van der Kuylen en Jan Mulder een zaam in de voorste lijn hielden steeds tenminste drie tegenstanders vast en Jansen was onvermoeibaar in het middenveld. Helaas bestrafte de in internationaal voetbal debuterende Spaanse rechtspreker Iglesias in deze eerste fase een overtreding tegen de vrij op het doel afgaande Jan Mulder niet. De Belgische Nederlander was zijn tegenstander voorbij toen deze hem vast pakte en zo een vrijwel zeker doelpunt voorkwam. De Portugese aanval speel de lang niet indrukwekkend en het chauvinistische publiek beloonde zelfs na een half uur een goede Nederlandse combinatie met een spaarzaam, maar veelbetekenend applaus. Geen wonder, dat bondscoach Georg Kessler, als gast meegereisd naar het zonnige zui den, in de rust vaststelde dat Nederland zijn plaats in de volgende ronde vrijwel niet meer kon missen. De kansen keerden. Een al even snel succes voor Portugal in de tweede helft bracht twijfel in de harten van de Ne derlandse supporters. De lat had Perez diagonale schot nog juist gekeerd, doch de inzet van rechtsbuiten Simoes, die er direct op volgde, trof via het hout doel (1-1). Het duur betaalde vuurwerk, waarvan de beslist niet rijk met aard se goederen gezegende toeschouwers aanvankelijk een bescheiden gebruik maakten, ging zijn nut bewijzen. De in timidatie-tactiek vierde hoogtij. Opge zweept door de overvolle tribunes deden de Portugese spelers genadeloos hun werk. Perez maakte het wel heel erg grof. Toen Peys strijdend ten onder was gegaan, schakelde hij de Haarlemmer vrijwel uit door een trap tegen het hoofd. De Portugese linksbuiten was zo verstandig geweest zijn wandaad onder de ogen van zijn landgenoot-grensrech ter Campos te begaan. De FIFA-arbi- ter uitverkoren voor het wereldkam pioenschap in Engeland was op slag ziende blind Ontstellend moeilijk werd het toen Portugal in de 25e minuut na een kop bal van Nelson op 2-1 kwam. Doelman Van der Wekke presteerde het onmoge lijke. Toch was ook hij een tiental mi nuten voor tijd een geslagen man. Linksbuiten Veenstra „Ik sta nooit op de doellijn...", toonde zich een onver wacht redder in de nood. De Portuge zen, die Peijs inmiddels geheel uitge schakeld hadden, kregen er een nieuwe tegenstander bij: het onvoorstoorbaar doortikkende horloge van de arbiter. Steeds duidelijker deed de vermoeidheid zich zelden. Georg Kessler hield chef de mission overste P. A. P. Vertieu- len' met steeds kortere onderbrekingen op de hoogte van de tijd, die Oranje van het eindsignaal scheidde. Het luk te, al ging het ten koste van de zenu wen van de duizenden op de zonovergo ten tribunes. Zwijgend, ontgoocheld, omdat slechts een zege met tenminste twee treffers verschil telde, verlieten zij het veld. De extra-feestdag, die in het gezapige bestaan van de honderdduizend inwoners van Madeira zoveel had moe ten betekenen, had een even abrupt als onverwacht einde gekregen. De eindstand van de groep waarin Ne derland uitkwam luidde: 1. Nederland 4 3 0 1 6 9-4; 2. Portugal 4 3 0 1 6 8-5; 3. Frankrijk 4 0 0 4 0 2-10. De opstelling van het Nederlandse team luidde: Doel: Van der Wekke; achter: Achterberg, Hulshof, Aty Graaumans en Van Egmond; midden: Jansen en Peijs; voor: Mulder, Van der Kuylen, At Graaumans en Veen stra. LONDEN De Britse regering heeft de weg geëffend voor Philips, of Thorn Electrical Industries, om een bod te doen op Pye-Radio. In een verklaring van het ministerie van Handel wordt gezegd, dat de regering de monopolie commissie zou vragen toe te zien indien een van beide concerns de zeggenschap over Pye verwerft. Tegelijkertijd heeft Philips een bod van 12 shilling gedaan op een aandeel Pye, hetgeen betekent dat de waarde van de firma op 30 miljoen pond wordt gesteld. Frank Duncan, de president van Pye, had eerder de aandeelhouders van Pye geadviseerd een lager bod van Thorn te accepteren.

De Vallei | 1967 | | pagina 9