Felle koude en sneeuw heersen op (te) smalle baan in Lahti En zo wordt er gerekend Piet v. d. Pol vierde terugkeer met twee overwinningen Moeilijke opgaaf voor HVC tegen bezoekend Veendam Ook Wijnen en Vultink bleven ongeslagen Judo-ploeg maakt good-will trip naar Japan Larsen nadert de kopgroep Langeweg heeft in afgebroken partij tegen Spasski goede kans Vrii-dan^vanV Schaatsen voor t.v. en radio Ard Schenk van wapenrok bevrijd Elly en Trudy naar tweede ronde Niet overtuigd Voetbalfan biedt Vicente ogen aan Roggeveen kneusde zijn halswervels Arthur Ashe plaatste zich in halve finales Nederlandse judoka's naar Rusland Simultaantournee CARAVAN RAI'67 Nederlanders zijn er niet gerust op Peter Nottet had bevroren wang Nederlands kampioenschap kader 71 ƒ2 Eredivisie Tennis in Australië 27 JAN. TIM 5 VRIJDAG 27 JANUARI 1967 LAHTI Een smalle, nu gladde, vyf kilometer lange weg kronkelt tussen manshoge sneeuwbermen omhoog van Lahti naar Mukkula, thans een door prak tisch iedereen verlaten oord, waar haast volmaakte stilte heerst. Daar in Mukkula, in het enige hotel van betekenis, huist sinds gisteren de Nederlandse schaatsploeg, die morgen en overmorgen in Lahti deelneemt aan de Europese schaatskampioenschappen, in gezelschap van de Noorse, Zweedse, Italiaanse en Finse concurrenten. Met het lijnvllegtuig uit Oslo zijn de zes rijders plus coach Wim de Graaff en dr. Lap naar Helsinki gereisd, waarna een bus in ongeveer twee uur voor vervoer naar het ruim 100 kilometer noordelijker gelegen Mukkula zorgde. Daar vonden ze Ben Holleboom en Dick de roome reeds op hen wachten, zodat het gezel schap dat moet zorgen voor de verdediging van de Nederlandse scliaatseer gisteravond pal na zes uur au grand complet in Lahti het strijdtoneel kon aan schouwen en proberen. Die schaatsarena in de 85.000 zielen tellende fabrieksstad het schynt er in de zomer echt zeer aangenaam toeven te zijn had reeds eerder de Noorse en Russische tongen In beweging gebracht. „Als we dit met Deventer vergelijken", eei Ben Holleboom, „krijgt LahtLeen één en Deventer een tien. Wat een vreselijke accommodatie". Iedereen mopperde. De rijders vooral, omdat de kleedgelegen heden niet ruim genoeg zijn. Er kan zelfs geen rustbed in. „Moeten we op het ijs uitrusten?" zei Kees Verkerk. De tribunes liggen open langs de baan en er is geen restaurant, alleen een koek- en zopie-tent, waarvoor men, alweer buiten staande, de bestelde con sumpties kan nuttigen. Kortom, Lahti kan niet in de schaduw staan van Oslo- Bislet, Göteborg-Ullevi en Deventer. „De baan ligt prachtig tegen de beboste heuvels en de verlichting is prima", verontschuldigen de Finse organisato ren zich, „en zo koud hebben we het sinds 1940 niet meer gehad". Heel Finland gaat inderdaad gebukt onder een zeer strenge koude. De sneeuw ligt hoog en slechts met inzet van alle krachten kan men de hoofdwe gen berijdbaar houden. Gisteren kwam dat hele opruimingsleger opnieuw in ac tie toen de sneeuw bij een temperatuur van 14 graden urenlang in dichte vlok ken naar beneden dwarrelde. Een tem peratuur die overigens heilig was ver geleken bij de 27 van woensdagavond. Toen zag men letterlijk geen kip, laat staan een mens op straat. Maar voor degenen, die niet bang zijn voor een beetje vorst een goede raad: „De Finse weerkundigen verwachten weer lagere temperaturen gedurende het weekeinde, plus een flink pak sneeuw". Kom dus naar Lahti Het winterde de laatste dagen ook in Hamar, waar de Nederlandse schaats ploeg tot gisteravond verbleef bij een temperatuur van 26 graden. „Er is gedurende twee dagen praktisch niet meer getraind", zegt Wim de Graaff, „Rudi Liebrechts probeerde het dinsdag even, maar toen hij een paar baantjes op volle snelheid had gereden, bleek zijn neus bevroren te zijn. We hebben hem en Peter Nottet, die zich ook op de baan had gewaagd, meteen van het ijs gehaald. En warempel, Peter Nottet had al een blaar op zijn wang; die dus bevriezingsverschijnselen vertoonde. HILVERSUM Morgenmiddag van 15.55 tot 18.45 en zondag van 12.55 tot 17 uur worden op het eer ste televisienet de wedstrijden om het Europees schaatskampioenschap van uit Lahti in Finland uitgezonden. De radio geeft zaterdag via Hilver sum II (K.R.O.) tussen 16 en 19 uur flitsen van de wedstrijden, terwijl zondag in het programma „Langs de lijn" eveneens op Hilversum II, tus sen 14.30 en 17 uur aandacht aan de wedstrijden wordt geschonken. Op Hilversum I volgt in het tweede deel van „Langs de lijn", dat om 18.05 uur begint, nog een nabeschouwing. DEN HAAG Ard Schenk is (buiten de ijspiste) niet langer getooid met de wapenrok: de minister van Defensie heeft hem op eigen initiatief en voorna melijk op grond van de bijzondere pres taties op wereldniveau, die hij pleegt te leveren, vervroegd groot verlof ver leend als dienstplichtig militair bij de Kon. Luchtmacht. Geen nadienen dus, zoals Ard Schenk had verwacht, geen normaal uitdienen zelfs, maar in plaats van half mei nu al terug In de burger maatschappij. Naar wij bij de Kon. Luchtmacht ver nemen, heeft de minister (zonder dat Schenk daartoe een verzoek had inge diend) het vervroegde groot verlof ver leend op vier gronden. De eerste wordt gevormd door de topprestaties van Schenk bij Europese en wereldkampi oenschappen schaatsen, de tweede door de lange perioden van voorbereidingen, die Schenk vorig jaar en ook dit jaar hard nodig heeft gehad voor de Euro pese- en wereldkampioenschappen. Ten derde heeft de minister overwogen, dat de diensttijd, die na afloop van de we reldkampioenschappen te Oslo (medio februari) zou overblijven, toch al erg klein werd en ten vierde nam de minis ter in aanmerking, dat de Europese kampioen al geruime tijd druk bezig is aan zijn studie heilgymnastiek en sport massage. Medegedeeld wordt, dat de beslissing ten aanzien van Ard Schenk geen nieuw beleid invoert. In gevallen als deze zal de minister steeds persoonlijk beslissen en e e n van de voorwaarden zal steeds moeten zijn, dat de prestaties van de betrokkenen in de top en op wereldni veau moeten liggen. DURBAN Elly Krocké en Trudy Groenman bereikten met hun partners Ken Fletcher (Austr.) en Roger Barnes (Brazilië) de tweede ronde van het ge mengd dubbelspel. Ken Fletcher en Elly Krocké hadden een walkover en Roger Barnes en Tru dy Groenman versloegen met 64, 62 de Britten Matthews en Stirk- Daarna zijn we met de schaatstraining gestopt". Dr. Lap, die de twe „lachtoffers" alweer had opgelapt, toonde zich over het algemeen tevreden over de conditie van het vijftal, dat zaterdag aan de start verschijnt. „Kees is er als altijd weer van overtuigd, dat hij verkouden is, maar dat zei hij ook in Göteborg vo rig jaar", vertelt dr. Lap „En wie werd daar wereldkampioen?"... Kees Verkerk zelf is er nog helemaal niet van overtuigd, dat hij de Europese titel gaat veroveren, al staat dat in alle Zweedse, Finse en Noorse kranten te le zen. „Een beetje vreemd", is zijn oor deel over de bochten, terwijl Ard Schenk met een somber gezicht eraan toevoegt: „die bochten zijn vreselijk smal. Het scheelt wel drie slagen met Bislet". „Ja, Ard zal er met zijn lange slag misschien wat last van kunnen hebben", oordeelt coach Wim d. Graaff, „maar voor de overigen zie ik geen en kele zorg, daar zijn ze na een paar uur training volkomen vertrouwd mee ge raakt." „Zal ik je eens wat vertellen?", zegt Kees Verkerk, en Frits Bartling knikt instemmend, „dit wordt een grimmig kampioenschap. Het zal me niets verba zen, als er een vreemde uitslag uit de bus komt. Als het meer dan 15 graden vriest, worden de prestaties minder en ra, ra, wie heeft daar de minste last van? Als het hard gaat sneeuwen, zoals ze zeggen, dan kan ook dat van invloed zijn en daarbij is het ijs natuurlijk met zo'n vorst erg hard. Nee, ik weet het nog zo net niet De vijf uitverkoren Russen, met Kap lan en Matusevitsj voorop, reden gister morgen ronden lang in ganzepas over de baan in Lahti. Ze reden zo lief, zo soepel, draaiden in perfecte cadans door de bochten en de kenners knikten goedkeurend. Maar ze lieten zich niet verleiden om voluit te spurten, om alles te geven, om de kaarten op tafel te leg gen. In Lahti was gisteravond het rijdend „leger" compleet op de Zweden na. Die komen vandaag, twee uur na de sluiting van de verplichte aanmelding bij het wedstrijdsecretariaat. Met welwillende toestemming van de I.S.U.-voorzitter Sven Loftman. De organisatoren in Lahti zijn er niet gelukkig mee. „We hebben al zoveel moeite gehad om het wat de hotelaccommodatie betreft voor elkaar te krijgen en nu laten ze ons tot het laatst toe in spanning zitten. Wie er komen en hoeveel er komen", zucht een Nederlander, afkomstig uit Venlo, die al vijftien jaar in Finland woont en nu toegevoegd is aan de organisatie, „omdat ik bestuurslid van de voetbal club ben, op welk hoofdterrein nu de schaatsduels worden gehouden. Och, ik vind het wel leuk. Alleen jammer van die vorst en die sneeuw. Die kunnen de pret tijdens het weekeinde grondig be derven. Vooral wanneer het echt gaat sneeuwen. Met grote dikke vlokken uren achtereen. Berg je dan maar." Ja, Lahti zal wat beleven onder deze om standigheden. Een grimmige strijd om de fel begeerde schaatstitel onder nog grimmiger weersomstandigheden APELDOORN Van verschillende zijden bereikte ons het verzoek, om met het oog op de komende Europese en wereldkampioenschappen schaat sen nog eens een uiteenzetting te ge ven van de puntentelling, die'wordt toegepast. De zaak lijkt ingewikkelder dan ze is. Bij langebaanwedstrijden kent men over het algemeen slechts één win naar. Dat is de beste rijder over alle afstanden, t.w. 500, 1500, 5.000 en 10.000 meter. De eenvoudigste oplossing zou zijn, om de tijden van alle afstanden bij elkaair op te tellen, maar dat zou sterk in het nadeel zijn van de sprin ters, die op de lange afstanden zoveel op de „stayers" zouden verspelen, dat hun tijd op de 500 meter van geen enkele betekenis meer zou zijn. Daar om worden de tijden op alle afstan den herleid tot 500-meter-resultaten. De tijden op de 1500, 5.000 en 10.000 meter worden resp. gedeeld door 3,10 en 20, waardoor men de gemiddelde tijden op de 500 meter, tot op dui zendste delen, krijgt. Een voorbeeld kan dit duidelijk ma ken. Stel dat een rijder op de vier af standen achtereenvolgens de volgende tijden maakt: 41,2 - 2.08,5 - 7.46,4 en 16.06.1 dan krijgen we de volgende berekening: 41,2:1 2.08,5:3 7.46,4:10 16.06,1:20 500 m. 1500 m. 5.000 m. 10.000 m. 41.200 p. 42.833 p. 46.640 p. 48.305 p. Totaal 178.978 p. LISSABON Een voetbalsupporter heeft zijn ogen aangeboden aan de Por tugese international Vicente Lucas, die in oktober bij een auto ongeluk een oog in oktober bij een auto-ongeluk een oog zijn club, Sporting, en Belenenses, die van Vicente, hun geschil bijleggen. De supporter had in zijn schriftelijk aanbod aan de dokter van Vicente ge schreven, dat hij „er zeker van was dat hij in de naaste toekomst een nieu we hartaanval zou krijgen" en dat hij daarom zijn ogen aan Vicente aanbood. DEN HAAG. Jacques Roggeveen, de goalgetter van Holland Sport en topscorer van de eerste divisie, is voor lopig een maand uitgeschakeld wegens twee zwaar gekneusde halswervels. Met zijn hals in een stevig gipsver band moet hij de eerste weken plat op bed blijven liggen. Kort na het begin van de afgelopen zondag gespeelde wedstrijd Holland Sport - Vitesse kwam Roggeveen in botsing met de doelman van Vitesse. Hij kwam uit dat duel met een pijnlij ke hals en liet zich door de masseur van Holland Sport behandelen. Hoewel de pijn niet verdween speelde hij de wedstrijd ogenschijnlijk normaal uit. In het begin van de week bleef de te Rotterdam wonende Roggeveen pijn houden en ging naar zijn huisarts. Röntgenfoto's toonden twee zwaar ge kneusde halswervels. Daarop werd de hals in stevig gipsverband gezet en Roggeveen naar bed verwezen. HVC moet de strijd gaan aanbinden met het bepaald nog lang niet kanslo ze Veendam en dat betekent, dat er in Amersfoort weer een maximum aan spanning kan worden verwacht. De thuisclub heeft o.i. toch wel de beste papieren. Voor Wageningen zal er, zo dachten wij, in de uitwedstrijd tegen Roda JC weinig eer te behalen zijn. De koppositie van Haarlem zal waar schijnlijk door Helmondia niet kunnen worden aangetast, maar NOAD kon zijn tweede plaats wel eens verliezen door een nederlaag tegen Limburgia, dat zich volledig zal inzetten voor het behoud van zijn eigen kansen. FC VW zal vermoedelijk tegen De Baronie wel aan de goede kant van de score blijven, maar Fortuna VL. krijgt in Zwolle van PEC de punten niet ca deau. Hermes DVS blijft zonder veel moqite overeind tegen Zwolse Boys en gelijke spelen kunnen worden verwacht bij Hilversum - Heerenveen, Excelsior- SC Gooiland en ZFC - EDO. AGOW doet het nog steeds zo slecht dat we bepaald geen succes durven te voorspellen in de uitwedstrijd tegen Wilhelmina. De positie van Ajax in de Eredivisie lijkt zo langzamerhand bijna onaantast baar. De Amsterdammers hebben ver schillende malen een steekje laten val len, maar de naaste concurrenten, zo als Feyenoord en Sparta, deden dat nog vaker, zodat deze beide Rotter damse formaties intussen beide een achterstand van vijf punten hebben. Ajax treedt in het strijdperk tegen MVV, dat in Amsterdam vermoedelijk niet de kracht kan ontwikkelen, die 't zondag op eigen terrein ten koste van Feyenoord demonstreerde. Topduel is evenwel de ontmoeting Feyenoord - Sparta, waarin nu niet al leen de „stadseer" een belangrijk woordje meespreekt, maar vooral de vraag, welke van de beide Rotterdam se formaties de tweede plaats zal gaan bezetten. We slaan de technische kwa liteiten van Feyenoord nog altijd wat hoger aan, maar daar staat tegenover, dat Sparta over het algemeen een gro tere vechtlust en momenteel een betere teamgeest toont. Het zou ons daarom niet verbazen, wanneer de balans ten gunste van Sparta doorslaat. ADO zal zijn zeer eervolle vierde plaats vermoedelijk niet door NAC in gevaar laten brengen en Go Ahead ach ten we in Deventer een tikkeltje ster ker dan Sittardia. Voor de situatie in de onderste regio nen is vooral belangrijk de ontmoeting tussen Telstar en Willem II. Telstars positie wordt namelijk aanzienlijk be ter, wanneer het de strijd in winst om zet. In totostijl verwachten we verder in de Eredivisie de volgende resulta ten: DOS - PSV 2, GVAV - DWS 3, Fortuna '54 - FC Twente 1, Xerxes - Elinkwijk 1. ADELAIDE. De thur Ashe heeft zich plaatst voor de halve heren enkelespel. Hij Amerikaan Ar- donderdag ge- finales van het had niet veel moeite met zijn Australische tegenstan der Owen Davidson, die hij met 61, 63 en 62 uitschakelde. Voor de hal ve finales van het dames enkelspel plaatsten zich behalve Nancy Richey en Lesley Turner ook de Amerikaanse Rosemary Casals en de Australische Kerry Melyille. Rosemary Casals ver sloeg de Australische Gail Sherriff: 63, 63 en Kerry Melville won met 61, 46, 108 van haar landgenote Judy Tegart. In de tweede ronde van het gemengd dubbelspel werd Lidy Jansen-Venne- boer met haar Zweedse partner Briger Folke uitgeschakeld. Zij verloren na heftige tegenstand van de Amerikaanse combinatie Jim McManus-Rosemary Ca sals. De setstanden waren 61, 79 en 9—7. De Australiërs John Newcombe en Tony Roche speelden zich in de finale van het heren dubbelspel. Zij versloe gen hun landgenoten Roy Emerson- Warren Jacques met 36, 63, 108, 6—2. I sm imt WÊÊÊm^m i§lPpl - W.cW ft *i V, t. fsÜÉ i.Wpi ROTTERDAM De oude leeuw heeft weer gegromd. Na enkele jaren op het appel te hebben ontbroken had de 59-jarige Rotterdamse biljartgrootmeester Piet van de Pol zich laten overhalen om, nu het Nederlands kampioenschap anker kader 71/2 binnen de muren van de Maasstad wordt verspeeld, het biljart- pak, waarin hij in het verleden zoveel nationale en internationale titels heeft veroverd, weer uit de motteballen te halen. In het geheim bereidde de grijze meester zich voor op deze titelstrijd. Enkele malen toog hij naar het Gentse om daar tegen de Belgische meester Jos Vervest de geheimen van het kaderspel niet alleen in de herinnering terug te roepen, maar ook nog weer uit te diepen. Al in de voorwedstryden voor het nationaal kampioenschap bleek welk een geducht tegenstander de ex-wereldkampioen nog kan zyn. Met een algemeen ge middelde van meer dan twintig plaatste Van de Pol zich ruimschoots onder de acht finalisten en van hen werd invaller Hans Sundquest hij neemt de plaats in van de uitgesloten titelverdediger Henk Scholte het eerste slachtoffer. In zestien beurten, met een hoogste serie van 82, reikte Van de Pol na de eerste ronde samen met Tini Wijnen naar het leiderschap in de wat kille Rotterdamse biljartarena, waar ieder een zich in de eerste uren van dit kam pioenschap nog moeilijk kon aanpas sen. Piet van de Pol was er weer he lemaal toen hij in zijn twaalfde beurt met de van hem zo overbekende ma thematiek ineens naar de eindstreep leek te snellen. Tientallen gave caram boles ontvloeiden aan zijn keutop tot hij iets te diep aanlegde voor de 83e carambole, 'n niet zo moeilijke trek- stoot, en miste. „Wat is dat nou, Piet", klonk het teleurgesteld uit zijn mond. Dat was weer echt Van de Pol. Tegen stander Sundquest liet daarna te slech te posities achter om de Rotterdammer eerder dan de zestiende beurt over de finish te laten gaan. Maar Van de Pol had zich laten zien. De concurrenten mogen* zich gewaarschuwd weten. Even boven Van de Pol, door een be tere serie, plaatste zich Tini Wijnen, die in de altijd moeilijke partij tegen DEN HAAG. Olympisch en wereld- kampioen Anton Geesink onderneemt I eind februari met zijn broer Gerard, de Utrechter Jan Tukker, de Maastrichte- BEVERWIJK De spanning in de grootmeestersgroep van het Hoogoven toernooi is ten dele teruggekeerd. In de donderdag gespeelde 13e ronde won Larsen namelijk gedecideerd van de Oostenrijker Robatsch en braken Lange- weg-Spasski af in een positie, die voor de Nederlander in elk geval tot remise moet leiden en misschien heeft hij zelfs winstkansen. Een en ander betekent, dat Larsen de Rus op één punt zal naderen. Za terdag staat Spasski-Larsen op het pro gramma. De andere koploper, de Rus sische meester Lutikov, maakte met zwart tegen Donner remise. Zijn ambi ties leken niet hoger te liggen. Inmiddels zijn alle Nederlanders van de bovenste helft van de rangschikking verdwenen, o.a. door het verlies van Van Geet tegen Gligoric. Deze neder laag was minder het gevolg van „de gang van zaken" in de partij dan wel een blunder door de Nederlander. Een tweede kenmerk van de ranglijst met nog twee ronden te spelen is, dat, behalve Lutikov, slechts grootmees ters de dienst uitmaken. Van de andere partijen was Szabo-Ree een kortsluiting. De Hongaar kon een in Nederland on bekende analyse in praktijk brengen, die hem zeer snel de volle winst ople verde. De partij Ciric-Ghitescu was in gewikkeld, met aanvankelijk de witspe- ler in de aanval. De Roemeen kon op vrij eenvoudige wijze tot remise door eeuwig schaak komen. De ontmoeting tussen Darga én Kuij- pers eindigde in remise en vroeg slechts 20 zetten. Tenslotte was er de hangpar- tij Kavalek-Pomar, die uit een rustige partij ontstond. Waarschijnlijk heeft zwart de wat betere kansen. In de meestergroep bleef Van Schel- tinga in the running. Hij hield namelijk de moeilijke afgebroken partij tegen Ujtelky remise en bracht 's middags tegen Enevoldsen ook een puntendeling op het bord. Bij de dames is aan de kop weinig veranderd. De Nederlandse kampioene mevrouw Vreeken en Nederlands twee de speelster mevrouw Timmer zijn in middels in de bovenste helft van de ranglijst gekomen. Hun kansen op een prijs lijken alleszins reëel. Uitslagen, dertiende ronde. Grootmeestergroep Kavalek (Tsj. SI.)Pomar (Sp.) afg.; Ciric (Zd. SI.)—Ghitescu (Roem.) i/2-i/2; Donner (Ned.)Lutikov (Rusl.) l/2~Vi Szabo (Hong)Ree (Ned.) 1-0; Lange weg (Ned.)Spasski (Rusl.) afg.; Lar sen (Den.)Robatsch (Oost.) 1-0; Van Geet (Ned.)—Gligoric (Zd. SI.) 0-1; Darga (Did.)Kuijpers (Ned.) %-y2; Meestergroep: Marovic (Zd. SI.)—Ujtelky (Tsj. SI.) 0-1; Van Wijngaarden (Ned.)Medina Garcia (Sp.) afg.; Keiler (Zwits.) Scholl (Ned.) afg.: Sandor (Hong) Szily (Hong) afg.; Karaklaic (Zd. SI.) Nainggblan (Ind.) i/2-i/2; Tatai (It.)— Bredewout (Ned.) y2-y2\ Ostojic (Zd. SI.)Westerinen (Finl.) 1-0; Van Schel- tinga (Ned.)Enevoldsen (Den) y2-y2- Damesgroep, negende ronde: Timmer (Ned.)Szota (Pol.) 1-0; Mulder (Ned.)Heemskerk (Ned.) 1-0; Kokanovic (Zd. SI.)Velat de Colomi- ns (Sp.) afg. Jovanovic (Z.S1.)Vree ken (Ned.) 14-14Nicolau (Roem.) Kouchnir (Rusl.) ^4-^4Eretova (Tsj. SI.)Karakas (Hong) 14-14. Stand grootmeestergroep na 13 ronden: 1. Lutikov 914; 2. Spasski 9 en 1; 3. Larsen 8-14; 4. Ciric 8; 5. Gligoric 7-y2; 6/7. Darga/Szabo 6-148/9 Kavalek/ Pomar 6 en 1; 10/11. Donner/Van Geet 6; 12/13. Kuijpers/Robatsch 5-1/14. Ghi tescu 4-14; 15. Langeweg 4 en 1 afg.; 16. Ree 3 pnt. Meestergroep na 13 ronden: 1. Karaklaic 9-i/2; 2. Ostajic 8-14; 3/4. Marovic/Van Scheltinga 8; 5. Ujtelky 7-14; 6-7 San .'.or Szily T en 1; 8-9 Ta- tai/Westerinen 7; 10/11. Medina Garcia Scholl 5-i/2 en 1; 12. Keiler 5 en 1; 13. Enevoldsen 5; 14. Bredewout 4-14; 15. Van Wijngaarden 3 en 1 afg.; 16. Naing- golan 3 pnt. Damesgroep na negen ronden: 1. Kouchnir 8-1/; 2. Nicolau 6-1/4; 3/4. Karakas/Vreeken 6; 5/6. Eretova/Tim- mer 5-1/,; 7. Jovanovic 5; 8/9. Heems- kerk/Szota 3-i/2; 10. Mulder 2; 11/12. Kokanovic/Velat de Colominas 14 pnt en 1 afg. De partij Szabo-Ree verliep als volgt: Wit: L. Szabo (Hong.) Zwart: H. Ree (Ned.) Nimzo-Indisch. Grootmeester groep, 13e ronde: 1. d2d4, Pg8—f6, 2. c2—c4, e7—e6, 3. Pbl—c3, Lf8b4 4. e2—e3, 0-0, 5. a2 a3, Le4xc3+ 6. b2xc3, b7—b6 7. Pgl e2, Pb8c6 8. Pe2—g3, Lc8—a6, 9. e3 e4, Pf6e8 10. Lfld3, Pc6—a5 11. Ddl—e2, c7c5 12. d4—d5, Dd8—h4 13. 0-0, Pe8d6, 14. e4—e5, Pd6xc4 15. d5xe6, d7xe6 16. Pg3—e4, h7—h6 17. g2g3, Dh4e7 18. Pe4—f6+, Kg8—h8 19. De2e4, g7g6 20. De4h4, Zwart geeft het op. naar Pierre Senden, de man uit Axel Staf de Moor en de arts M. Brouwer een good-will trip naar Japan. Zij heb ben de reis uit eigen middelen bekos tigd en daarbij financiële steun gekre gen van enkele bedrijven. In Japan zullen de daar aanwezige Nederlandse judoka's Peter Snijders en Ernst Eugster zich bij Anton Geesink c.s. voegen. Het is de bedoeling, dat zij wedstrijden gaan spelen o.m. te Sappo- ra, Toyama, Osaka en Yokohama. Te Tokio gaan zij zich verder bekwamen in de vermaarde Bodokan, waar Anton Geesink als enige niet-Japanner les mag geven. Anton Geesink zal van de gelegenheid gebruik maken bij het Japanse Olympi sche Comité er op aan te dringen bij het I.O.C. stappen te ondernemen om judo op te nemen in het progarmma van de Olympische Winterspelen, die in 1972 in de Japanse stad Sappora worden gehouden. Op het programma van de winterspelen in Grenoble 1968 en de Zo merspelen in Mexico komt judo nog niet voor. De enige keer, dat voor judo een Olympische titel kon worden behaald was tijdens de zomerspelen in Japan 1964, waar Anton Geesink de gouden medaille veroverde, alsmede zijn we reldtitel prolongeerde. Geesink meent dat judo als binnensport bij de winter sport beter tot zijn recht komt. Vooral in de avonduren. Het grootste deel van de Olympische Winterspelen wordt overdag gehouden. De Utrechtse burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz heeft donderdag reeds een officiële brief aan de burge meester van Sapporo in een koker over handigd aan Anton Geesink en verder als geschenk voor zijn Japanse collega een kristallen bokaal met zilveren voet met het Utrechtse stadswapen. In zijn brief is burgemeester De Ranitz 't vol komen eens met Anton Geesink, om ju do een plaats te geven temidden van de Olympische wintersporten. In bloemrijke taal schrijft burge meester De Ranitz o.m.: „Het boeket van Olympische sporten heeft een te kort aan kleur en variatie als de witte bloesem der judo daarin ontbreekt. Judo verleent daaraan de allure en de aroma, die aan een betoverende bloe- menruiker niet mag ontbreken." Anton Geesink gaat na terugkeer uit Japan in april een week als trainer naar Oostenrijk en in juli naar Schot land. Hij hoopt verder nog deze zomer zijn trainingskamp Beauvallon in Frankrijk te kunnen betrekken. plaatsgenoot Lambert van Leur te wei nig overtuigend biljartte. Alleen in zijn openingsreeks van 56 en een serie van 100 in de zesde beurt demonstreerde Wijnen zijn grote kunnen in dit kader- spel. In al zijn andere beurten speelde hij rommelig en maakte hij veel fou ten. Nog minder dan Wijnen maakte Hans Vultink zijn aanspraken op ook deze titel waar: de nieuwe kampioen in het 47/1 en het 47/2 kwam pas heel laat in zijn ontmoeting tegen de lange Van Nijnatten op dreef. Deze Braban der, die als invaller voor Wijnen in 't Europese kampioenschap teampentath- lon in Amersfoort de held van de dag werd door een overwinning met een hoogste reeks van 250 tegen Tonny Schrauwen, had in zijn zesde beurt met een serie van 108 de leiding genomen: 34-132 en behield die tot vlak voor het einde van de partij. Toen Vultink, die DEN HAAG Olympisch en we reldkampioen Anton Geesink zal deel uitmaken van de tien man sterke Ne derlandse judoploeg die van 20 tot 28 februari een trip naar Rusland maakt. Als chef d'équipe treedt op J. Nauwe- laerts de Age. DEN HAAG Nauwelijks bekomen van de Hoogoven-vermoeienissen zullen de grootmeesters Spasski (Rusl.), Szabo (Hong) en Donner (Ned) op dinsdag 31 januari in Amsterdam beginnen met de traditionele simultaanséances, die elk jaar georganiseerd worden in het spoor van het Hoogoventoernooi. Het schema ziet er als volgt uit: 31 januari: Amsterdam; 1 februari: Hilversum; 2 februari: Den Haag; 3 fe bruari: Nijmegen (jeugdséance)12 fe bruari: Nijmegen. In Amsterdam, Hilversum en Den Haag zullen Spasski, Szabo, Donner, Bouwmeester en Withuis het opnemen tegen de schaakliefhebbers, terwijl dj.t vyftal in Rotterdam wordt aangevuld met Kuijpers. De 59-jarige Piet van de Pol is weer van de partij tijdens het vierdaagse toernooi om het nationaal kampioen schap ereklasse ankerkader 71/2, dat in Rotterdam wordt gehouden. Hij doet mee, omdat zijn Biljartvereniging „De Maas" veertig jaar bestaat en het kampioenschap organiseert. heel langzaam zijn achterstand had kunnen wegwerken, met reeksen van 54 en 53 tenslotte in de 19e beurt toch het eerst de eindstreep haalde was Van Nijnatten geklopt. Hij miste de na- stoot en bleef op 244 staan. Een bijzonder nipte winnaar tenslot te werd Joop Roodenburg, die aanvan kelijk Flip Beekman dreigde te verplet teren toen hij achter elkaar uitstekend gespeelde series van 88 en 103 produ ceerde en na vier beurten al praktisch winnaar leek: 32-204. Maar er open baarde zich bij Roodenburg vervolgens een levensgrote inzinking, die Beekman de gelegenehid bood zich in te spelen. Met een reeks van 100 restaureerde de Amsterdammer in de twaalfde beurt zijn geschokte zelfvertrouwen en kwam na 18 beurten langszij 291-291. Toen be gonnen de zenuwen een grote rol te spelen. Beiden misten enkele opgeleg de kansen om de partij uit te maken, maar toch was het Roodenburg, die na de 21e beurt eindelijk als winnaar de keu kon losschroeven. Een paar uur later verkeerde Roo denburg in juist omgekeerde positie: nu raakte hij tegen Van Leur in het begin ver achter (55-172 in zes beur ten), maar kwam terug. Met series van 44 en 100 probeerde hij het moreel van Van Leur aan te tasten. Tevergeefs echter, want na elke grote reeks van Roodenburg sloeg de Brabander hard genoeg terug: series van 31 en 69. Nog zat er voor Roodenburg winst in toen hij in zijn dertiende beurt opnieuw de ballen aan de lange kaderlijn verza melde en bedachtzaam de ene caram bole na de andere scoorde. Hij strand de op acht punten van de finish en gaf daarmee de partij uit handen, want Van Leur maakte nu geen fout meer. Hans Vultink bleef ongeslagen tegen Beekman, die het laatste jaar pas goed gaat spelen wanneer hij uit geschakeld is. Ook nu bracht de Am sterdammer er weer weinig van te recht, terwijl Vultink, sterk carambole rend, maar weinig fraai kaderwerk to nend, met series van 71, 31, 52, 45 en 77 in tien beurten uit was. De uitslagen: F. Beekman (A'dam) 292 21 100 13.90 J. Roodenburg (V'hout) 300 21 103 14.28 H. Vultink (Aalten) 300 19 54 15.78 v. Nijnatten (S.'berg.) P. v.d. Pol (R'dam) H. Sundquest (D. Hg.) L. v. Leur (Oss) T. Wijnen (Oss) 244 19 108 12.8 300 16 82 18.75 143 16 41 8.93 209 16 53 13.06 300 16 100 18.75 Vultink 300 10 77 30.00 Beekman 92 10 27 9.20 Roodenburg 292 13 100 22.46 Van Leur 300 13 69 23.07 Van de Pol 300 23 103 13.04 Van Nijnatten 245 23 70 10.65 Wijnen 300 5 105 60.- Sundquest 87 5 38 17.40 De stand na de eerste dag luidt: (resp. pnt., h serie, alg. gemid.) 1. Wijnen 4 105 28.57 2. Vultink 4 77 20.68 3. v.d. Pol 4 103 15.38 4. Van Leur 2 69 17.55 5. Roodenburg 2 103 17.41 6. Beekman 0 100 12.38 7. Van Nijnatten 0 108 11.64 8. Sundquest 0 41 10.95 ADVERTENTIE De RAI geeft u een volledig overzicht van wat er allemaal op het gebied van caravans en toebehoren te koop is. Tientallen merken en honderden modellen uit binnen- en buitenlandVrijdan de caravan open van 10-17 uur en van 19-22 uur zondagen 10-17 uur toegang f 2.50 AMSTERDAM NIEUWE 1 Oe Nederlandse Spoorwegen geven opruim 130stations voordelige gecombineerde vervoer/- '.negangsbewijim uit.en biadeo (evegs demogatgh/m/ aaOmZ-dagao-Amstoidam'auangemanteo

De Vallei | 1967 | | pagina 10