Veenendaals dagblad Militaire maatregelen aan Chinese grens door Russen Tabak en alcohol in België duurder Buiten Verzet tegen Mao nog groot Labour verdeeld over de E.E.G. Gelders--Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei r .ik vit Bolletje/' Sleepboten maakten vast aan Jacob Verolme Kouder McNamara voor Amerikaanse Senaat: Natte voeten? Verkouden? ERDAL WATER DICHT Weer cafébrand in Amsterdam Twee dodelijke ongelukken in Sneek Gouden garnering Brits staal genaast In Rio thans wel 600 doden VERZET Jonggehuwden nu op Curasao Voortaan droge schoenen droge voeten dankzij zowel voor leer als suède 2.5S Brood cent duurder Maarschalk Juin overleden Shinwell bijna niet Brown slaafs Kuiiiiteverdrag leden getekend V.S.-eenheid door Viët-Cong omsingeld Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telef. 08385-3550 (adm.). 3757 en 3955 (redGiro 1321600 Rhenen: Boekhandel C Walboer en Reel.- bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op di. do en za 1-10 woorden f 1.50. ieder woord meer 15 cent VRIJDAG 27 JANUARI I967 4le JAARGANG De 44-jarige mevrouw Rosa Sarro heeft het leven geschonken aan haar 25ste kind, een zoon van negen pond. Moeder en kind maken het uitstekend. De vrorw trouwde in 1939, toen zij 16 jaar oud was. Het gezin woont in het dorpje Montaperti, bij Avellino ten zuiden van Napels. BRUSSEL. Tabak en alcohol wor den in België duurder als gevolg van een accijnsverhoging, voorzien in de regeringsplannen voor bezuiniging en sanering. De belastingplannen, die heden offi cieel zijn gepubliceerd, voorzien voorts in: Verhoging van de weeldebelasting ADVERTENTIE Dij zacht weer begint de gouden franje van de hazelaars, duidelijk merkbaar dikker te worden en uit te hangen, maar wie als wij wat van die betresttakken en twijgjes in huis haalt, ziet veel vlugger een versneld proces: binnen een paar da gen stuift het zwavelige poeder al door de kamer. Daar moet buiten nog wel 'n week of wat op gewacht wor den; toch blijft de hazel een onzer eerste struikbloeiers. Gedurende de ontwikkeling in huis of tuin ziet ge, hoe kunstig en fraai de katjes in el kaar zitten. Zij vertonen een spiraal- gewijze indeling van schubjes, die als afdakjes rond de spil staan en aan welke de 6 a 8 fijne helmknopjes han gen. Het splijten ervan doet het stuif meel vrijkomen, dat goeddeels op de uitgeholde schubjes terecht komt en anderdeels door wind en warmte wordt opgeheven en weggevoerd. Eigenlijk is de verspilling mateloos, maar toch komt er altoos genoeg van dat levenwekkende stof op de kleine stamperbloempjes terecht, die als rood-bepluimde groene urntjes later de zoete hazelnootpitten zullen leve ren. Is het weer koud en nat, dan krimpen de spillen der katjes weer ineen en vaster wordt het stuifmeel tussen de beschermende schubben ge klemd. Zodoende blijft het zijn won dere levenskracht behouden en daar door zult ge de struik op zulke tegen werkende dagen niet zien stuiven. 27 jan. '67 A. B. WIGMAN van 17 tot 18 procent (uitgezonderd op auto's). - Verhoging van de inkomstenbelas ting (met tien procent op het inko- mensdeel dat 500.000 frank (36.000 gul den) te boven gaat). Verhoging van de vennootschaps belasting (met tien procent op het be lastbare inkomen boven drie miljoen frank (425.000 gulden). Verhoging van de belasting op kansspelen en aanpassing van regis tratie-, successie- en zegelrecht. Doeltreffender bestrijding van fis cale fraude. Bij dit laatste punt meldt het offi ciële communiqué overigens op „zon der evenwel traditionele principes zo als het bankgeheim te wijzigen". Naast de belastingverhogingen voor zien de plannen, die het parlement volgende week in behandeling zal ne men, in een reeks maatregelen ter sti mulering van de stagnerende econo mie, zoals intensivering van de indus triële prospectie, goedkeuring van ge westelijke economische reconversie- en ontwikkelingsplannen en bevordering van de uitvoer. Snelle sanering van de steenkoolmijne nen fusie van de mij nen in de Kempen staan ook op dit program. LONDEN Het Britse Lagerhuis heeft met 206 tegen 220 stemmen een wetsontwerp aangenomen om 90 procent van de staalindustrie opnieuw te natio naliseren. Deze industrie is voor de eerste keer genationaliseerd in 1951, door de Labour- regering van Clement Attlee. Churchill maakte het ongedaan, toen de conser vatieven later in dat jaar aan het be wind kwamen. Het wetsontwerp gaat nu naar het Lagerhuis. De conservatieven hebben de meerderheid in die niet-gekozen Kamer- RIO DE JANEIRO Het aantal do den van de overstromingen in Rio en omgeving is vandaag tot boven de 600 gestegen, zo heeft een woordvoerder voor de staat Rio meegedeeld. Het was de eerste officiële bekendmaking van een dodencijfer sinds de overstro mingen maandag hier een ramp ver oorzaakt hebben. Hij zei dat er zeker 3.000 daklozen in de staat zijn en hij raamde de materiële schade op onge veer 2.2 miljoen dollar. Een aantal plaatselijke bladen spreekt reeds van 800 doden. ADVERTENTIE WASHINGTON De Sovjet-Unie neemt militaire maatregelen in verband met de „ernstige grensproblemen" met China, zo heeft de Amerikaanse mi nister van Defensie Robert McNamara verklaard in zijn jaarlijkse rapport over de Amerikaanse militaire positie. In het rapport van 210 pagina's worden alle belangrijke problemen in de wereld behandeld voor zover die van belang zijn voor de Amerikaanse defensie. De minister wees er op, dat China grote voorrang gegeven heeft aan een programma om een intercontinentale raket te ontwikkelen. „Hoewel het voor lopig niet waarschijnlijk lijkt dat vij andelijkheden tussen China en de Sov jet-Unie zullen uitbreken, zal de span ning aan de grens waarschijnlijk voort duren". Hij wees er op dat tijdelijk de Chinese belangstelling voor het buiten land is verminderd als gevolg van de binnenlandse beroeringen. Niettemin duurt de Chinese hulp aan opstandelin gen in Viëtnam en Thailand onvermin derd voort. Het rapport legt er de nadruk op dat de V.S. ter vermijding van een nu cleaire oorlog blijven vertrouwen op of fensieve en niet op defensieve wapens. „Als modern 20ste-eeuws land, ligt het in ons vermogen een aanvaller te ver nietigen. Dat is onze afschrikkende kracht en niet het vermogen om ten dele de schade aan onszelf te beper ken". In zijn rede, zei McNamara verder dat de Chinezen waarschijnlijk voor het einde van dit jaar in staat zullen zijn I zowel een ruimtevaartuig als een bal-1 listische raket te lanceren. McNamara heeft berekend, dat een betrekkelijk gering aantal kernbommen op 50 stadsgebieden in China tot gevolg zal hebben, dat de helft van de stede- j lijke bevolking ruim 50 miljoen men sen wordt gedood en meer dan 501 procent van het industriële vermogen en het merendeel van het hogere per-1 soneel op administratief, technisch en I ondernemingsgebied worden pitgescha-1 keld. In zijn rapport stelt McNamara, dat i de kernmacht van de V.S. moet dienen j als een afschrikwekkende waarschu- wing voor eventuele Chinese plannen I voor een aanval. De Chinese machthebbers hebben toegegeven, dat hun tegenstanders krachtig verzet bieden in de provincie Heiloengkiang in Mantsjoerije. Radio- Peking heeft in een uitzending in het Chinees gezegd, dat een deel van de volkscommunes in het gebied verlamd is tengevolge van „eeonomisme" van de zijde van contrarevolutionaire machthebbers. De uitzending bevatte verder een op roep aan Mao-gezinde „revolutionaire 1 rebellen" om in opstand te komen en het „eeonomisme" te verpletteren, sa men met de gehele groep van tegen standers van Mao, de landeigenaren, de rijke boeren en „andere reactionai- ren". In de buurt van Kanton zouden don- derochtend honderd tegenstanders van partijleider Mao Tsj-toeng zijn geëxecu teerd. Dit meldt het in Hongkong ver schijnende blad The Star, dat dit van een uit Kanton komende vrouw had ver nomen. Zij had de mannen gezien, de handen op de rug gebonden en borden om de hals, die naar een boerderij wer den gedreven. Even later klonken mi trailleursalvo's en vielen de mannen. De vrouw van maarschalk Tsjen-Ji, vice-premier en minister van Buiten landse Zaken, heeft het boetekleed moe ten aantrekken omdat haar drie zelfbe schuldigingen niet als voldoende door de Rode Garde werden beschouwd, zo meldt Tanjoeg uit Peking. Aanhangers van partijleider Mao Tse-toeng hebben alle macht in de zuid oostelijke provincie Kiangsi in handen. Het provinciale partijcomité had er een vrijwilligersleger van 200.000 man gevormd om zich tegen Mao Tse-toeng te verzetten. De Pekingse bevolking beleefde het tot dusver wel opijindendste schouwspel in de huidige machtsstrijd. Op een vrachtauto werd de minister voor de Spoorwegen, Loe Tsjeng-tsao geboeid, als „klasse- en partijvijand" door de Chinese hoofdstad gereden. De 64-jari- ge minister behoort tot de meest voor aanstaande revolutionaire strijders van het communistische Ch «v Tijdens de oorlog tegen Japan, was hij een leger aanvoerder onder Lin-Piao. Hij was lid van het centrale comité en de nationa le verdedigingsraad. WILLEMSTAD Prinses Margriet en haar echtgenoot, mr. P. van Vollen hoven, zijn donderdag per vliegtuig op Curacao aangekomen. Zij kwamen uit Caracas in Venezuela. Volgens onbevestigde berichten, zou het jonge paar enige tijd op Curacao willen blijven en vandaar via Miami de reis naar New York willen voortzet ten. Prinses Beatrix en prins Claus hebben donderdagavond in Den Haag het gala-concert bijgewoond van het Nederlands Studentenorkest t.g.v. het derde lustrum van de stichting van dezelfde naam. Tijdens de pauze werden de dirigent Jan Brussen en de soliste Emmy Verhey aan het prin selijk paar voorgesteld. ADVERTENTIE Royale spuitbus tijdelijk DEN HAAG. Recente kostensty- gingen in het bakkerst>edryf hebben de minister van Economische Zaken aan leiding gegeven na overleg met de Nederlandse Bakkerijstichting er mee akkoord te gaan, dat met ingang van maandag de prijs van het brood met 1 cent per 800 gram wordt verhoogd. DEN HAAG Om vijf uur donder dagmiddag is bij L. Smit en Co's Inter nationale Sleepdienst te Rotterdam be richt ontvangen, dat na een hele dag ploeteren de sleepboot „Zwarte Zee" had vastgemaakt aan de gekapseisde ertstanker „Jacob Verolme". Men ver onderstelde, dat ook de Duitse sleper „Seefalke" had vastgemaakt. Het be richt van zee had namelijk gemeld, dat de sleep zich onderweg had begeven naar Rahia de Gando, 275 mijl verder. Men had, zo werd van zee gemeld, op PARIJS Maarschalk Alphonse Juin is hedenmorgen kwart voor zes in het Val de Grace hospitaal over leden. Hij was daarin met hartklach ten opgenomen. Juin, die 78 jaar oud is geworden, was de enige levende ma^fhalk van Frankrijk, de hoogste militaire rang van zijn land. Toen hij 19 jaar oud was trad hij in militaire dienst. Hij diende onafge broken tot 1956 toen hij ontslag nam als commandant van de NAVO-strijd- krachten in Midden-Europa. Zijn laatste levensjaren ging hij ge bukt onder het feit, dat de regering weinig van hem moest hebben. De felle maarschalk had herhaaldelijk kritiek geleverd op het besluit van generaal De Gaulle om Algerije waar Juin geboren was en dat beschouwd kon worden als het laatste symbool van Frankrijks koloniale grandeur on afhankelijkheid te verlenen. AMSTERDAM Een felle brand heeft vannacht tussen één uur en half twee het café „The Golden Bridge" in de Warmoesstraat in de oude binnen stad van Amsterdam totaal verwoest. Doordat de brandweer zeer snel ter plaatse was, kon worden voorkomen, dat het vuur doorsloeg naar de boven het café gelegen verdiepingen. Hier ont stond alleen enige rook- en waterscha de. Niemand raakte gewond. De brandweer, die met vier motor spuiten, een ladderwagen en de blus- boor „Jan van der Heijden" uitrukte, kreeg de eerste melding om zeven mi nuten over één. Om even over half twee was het vuur bedwongen en kon met de nablussing worden begonnen. Naar de oorzaak van de brand wordt nog gezocht. De politie gelooft niet dat er brandstichting in het spel is. Het was binnen korte tijd het vierde café, dat in Amsterdam door vuur werd vernield. Zondagochtend brandden twee cafés in de Korte Leidsedwarsstraat uit en zondagavond een café in de Jo hannes Vermeerstraat. LONDEN De voorzitter van de Britse Labour Party, Emmanuel Shin- well, heeft donderdagavond hevige ru zie gehad met-minister van Buitenland se Zaken George Brown. De twist ont stond op een bijeenkomt van socialis tische parlementariërs. Dit was een aanwzijging voor de ver deeldheid die binnen de Labour Party bestaat, over de poging van Engeland om toe te treden tot de EEG, ten dele voortkomend uit de traditionele onwe tendheid en afkeer van Britten van alles wat „vreemd" is. De 82-jarige Shinwell, een voormalige minister van Defensie, is een fel tegen stander van elke toenadering tot de E.E.G. Het kwam tijdens de besloten verga dering bijna tot vechten tussen de 52-ja- rige Brown en Shinwell, die ook uitvoer tegen een andere minister, Richard Crossman, voorzitter van het Lagerhuis. Eerder was Shinwell duidelijk gebelgd tijdens het verslag dat premier Wilson in 't Lagerhuis aflegde van zijn bezoek c aan Parijs waar hij en Brown verken nende besprekingen met president De Gaulle hebben gevoerd over de moge lijkheden tot toetreding van Engeland. De ruzie ontstond, toen Brown aan kondigde van plan te zijn op 23 febru ari een massabijeenkomst toe te spre ken in de Albert Hall in Londen ten gunste van de E.E.G. Een afgevaardigde vroeg waar Brown een lid van een kabinet dat zelf verdeeld is over de E.E.G.-kwestie het recht vandaan haalde een dergelij ke vergadering toe te spreken. Brown antwoordde dat men er zeker van kon zijn dat hij beide kanten van de kwestie zou belichten. Toen sprong plotseling Shinwell op en wild zwaaiend met zijn armen schreeuw- de hij uit, dat Wilson zelf moest beslis sen of Brown de vergadering mocht toe spreken. Shinwell stak een heftige tira de af tegen Brown en de E.E.G., maar slechts weinig kon verstaan worden in het rumoer. Brown probeerde te ant woorden en liep toen weg. Er werd geroepen dat Shinwell moest aftreden. Crossman, die naast de voor zitter zat, probeerde hem te kalmeren, maar toen richtte Shinwells woede zich tegen Crossman. Laatsgenoemde stond op en liep ook weg. Politieke waarnemers zijn van mening dat het moeilijk is S-.inwell nog als par tijvoorzitter te handhaven. Volgens schattingen is eenderde van de Labour-fractie voor toetreding tot de EEG, eenderde tegen en eenderde neutraal. Drie ministers de minister van Handel Douglas Jay, de minister van Landbouw Fred Peart en de mi nister van Vervoer Barbara Castle hebben het niet onder stoelen of banken gestoken dat zij tegen banden met Eu ropa zijn. Bij het Centraal Station te Amster dam zijn donderdagmiddag vier goe derenwagons ontspoord. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, doch de ravage was aanzienlijk. Het treinverkeer in de richting Haar lem en Zaandam ondervond tot in de avonduren vertraging, doordat enige sporen waren geblokkeerd. MOSKOU. De V.S., Engeland en de Sovjet-Unie hebben heden in Mos kou het V.N.-verdrag voor het vreed zaam gebruik van de ruimte onderte kend. Het verdrag werd geprezen als een stap voorwaarts op de weg naar verdere samenwerking tussen oost en west. De meestal wat somber kijkende Russische premier Alexei N. Kosygin, glimlachte terwijl hij na de tekening de Britse en Amerikaanse ambassa deur in de Russische hoofdstad de hand schudde en champagne toasts met hen uitwisselde. de „Zwarte Zee" een zware as geno men en daar een dwarsstuk aan gelast. Vervolgens is men met dit stuk in de sloep naar de „Jacob Verolme" gegaan en heeft het vast- en klemgezet in een gat in de boeg. Tenslotte zijn hier staal draad- en nylonkabels op gezet. Van het begin af was de grote vraag geweest waar een lijn aan te bevestigen: de ertstanker dreef namelijk met de kiel naar boven. Over de condities van weer en wind werd gemeld, dat de windkracht onge veer 5 bedroeg bij een lange deining. „Een aanschietend zeetje", zoals de ka pitein van de „Zwarte Zee" via de ra dio meldde. SAIGON Een eenheid Amerikaan se mariniers van ongeveer 60 man is sinds donderdag ten zuiden van de ge demilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vlëtnam ingesloten door Noord- viëtnamese militairen, aldus militaire zegslieden in Saigon. Het zou moeilijk zijn contact met de mariniers te onderhouden. Het incident ontsto-d toen een mari nierspatrouille van 15 man in een hin derlaag van de vijand liep. Vijfenveer tig mariniers, die als versterking met helikopters vanuit Khe San werden aan gevoerd, werden vervolgens ook ingeslo ten. De zegslieden verwachten dat in de loop van de dag versterkingen naar de ingesloten troepen zullen worden over gebracht. SNEEK Donderdagmiddag om streeks half twee is de tienjarige Griet je de Jong uit Sneek met haar fiets in botsing gekomen met een auto. Het on geluk gebeurde op de Lemmerweg in Sneek. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis, is het meisje overleden, 's Ochtends vroeg was de 24-jarige A. Atsma uit Oppenhuizen, terwijl hij per motorfiets op weg was naar zijn werk, op de Oppenhuizerweg te Sneek tegen een stilstaande aanhangwagen gereden. Enkele uren later is hij in het zieken huis te Sneek overleden. 0 In het Academisch Ziekenhuis te Groningen is donderdag overleden de 76-jarige mevr. M. Sol uit Stadska naal. Zij werd zondagavond in haar woonplaats aangereden door een brom fietser en daarbij evenals een ande re bejaarde dame ernstig gewond. 0 Donderdagmiddag is in het Sint Bo- nifatius-ziekenhuis te Lichtenvoorde overleden de 59-jarige opperman B. uit Bredevoort, die dinsdagmorgen met zijn bromfiets te Vragender, ter hoogte van de Corlesebrug, tegen een perso nenauto botste. 0 In een ziekenhuis te Dordrecht is overleden de 61-jarige H. Bestman uit Dirksland. Woensdag 11 januari werd hij ernstig gewond, toen in Zwijn- drecht een pendelbusje, waarmee hij met zes collega's op weg was naar Goeree-Overflakkee, van een dijk af reed. Voor de 3 andere zwaar gewon den bestaat geen levensgevaar meer. 0 Donderdagmorgen omstreeks half acht is op de Van Alkemadelaan in Den Haag de 58-jarige mevr. E. H. M. van den Akker bij het oversteken door een auto aangereden en ter plaat se overleden. Wijzigingen in de luchtdrukverde- ling boven een groot gedeelte van Noord- en West-Europa zijn er de oorzaak van, dat ons land zich in het overgangsgebied bevindt tussen zach te en koudere lucht. Boven Scandinavië is in de afgelo pen 24 uur de luchtdruk belangrijk gestegen. De koudere lucht heeft het noordoosten van ons land reeds be reikt. De scheidingslijn zal zich nog langzaam verder naar het Zuiden ver plaatsen, zodat de temperaturen in 't algemeen een lichte daling ondergaan, waarbij in de nacht van vrijdag op zaterdag in het Noorden en Oosten lichte vorst optreedt. De kans op op klaringen wordt zaterdag groter, bij een zwakke tot matige wind uit oos telijke richtingen.

De Vallei | 1967 | | pagina 1