De stembusstrijd kost vele miljoenen ENGELAND VERLAAGT DISCONTO Johnson ziet economie veel balanceren Wilson ziet nog wel moeilijkheden Dior zocht zijn inspiratie in Afrika Publieke belangstelling overal gestegen VAN ONZE LEESTAFEL Duits voorbeeld gevolgd Giftgrietjeskaravaan en filmin de slag oude... of Jonge.. klare is toch maar Je ware! Het werkelijk grote Vuur in de nacht Plakkers Op straat Tox Plaat Leden Geen t.v. Mond dicht Goudschaal Instuif Roder Meeste spionnen in West-Duits land Betoging in Peking tegen Russen Paus op bres oecumene voor F ranse ra f f inaderij voor Z.-Afrika Fransen gaan weer staken VRIJDAG 27 JANUARI 1967 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Miljoenen guldens worden uitgegeven om de kiesgerech tigde Nederlanders te bedelven onder verkiezingslectuur en krachtige woorden van vele honderden kandidaten voor de Tweede Kamer. Uitspringend stuntwerk aan de electorale trapeze: de gemotoriseerde trek tocht van de PvdA, met een het oliepeil controlerende Den Uyl achter het stuur en het solo-optreden van de „giftgrietjes" van de KVP. Het meest opvallende van de overhaast in elkaar gezette verkiezingscam pagnes: een aanzienlijk groter aantal (tot dusver aanzienlijk beter bezochte) verkiezingsvergaderingen dan anders. Conclusie van de propagandachefs van de om stemmen vechtende partijen: de belangstelling voor politiek is het afgelopen jaar bij de „gewone man" verheugend toegenomen. De KVP is weer de partij die het meeste geld in haar campagne stopt: zeven ton op z'n minst. Dat is niet alleen het gevolg van het optreden van de „giftgrieten", die zich belan geloos voor Neerlands reus onder de partijen inzetten. Hun in „beschaafde kleuren uitgevoerde" jurken volgens KVP-ontwerp komen natuurlijk wel op rekening van de partij. Directeur van het partijbureau W. Perquin: „We mikken met onze present-girls niet op sex, hoewel de meisjes er fysiek gezien best mogen zijn. Aan het Amerikaanse majorette-gedoe z.jn we hier nog niet toe. Je moet onze meisjes zien als gastvrouwen van het stewardessen-type. Aange zien de meisjes geschenkjes aanbie den, hebben we besloten ze present- girls te noemen. Natuurlijk hadden we er liever een Nederlands woord voor gehad. Even hebben we aan presenteer-meisjes gedacht, maar dat lijkt zo op animeer-meisjes. Wat mij betreft mogen ze best giftgrieten wor den genoemd." De KVP laat heel wat „stéfrimings- lectuur" van de persen rollen: 300.000 affiches, anderhalf miljoen folders „Dat wil de KVP" en een even groot aantal modelstembiljetten. Naast de giften van de „grieten" zijn er dan nog de „pak-plakkers", handzame mini-affiches van 2% bij 3% centime ter, die op het pak geplakt bescheiden maar indringend de KVP propageren. Met een „pak-plakker" wordt men zeer zichtbaar tot KVP-er bestem peld. De 112 KVP-kandidaten trekken tot het moment dat in de stemhokjes kleur moet worden bekend naar een vierhonderdtal plaatsen en combina ties van plaatsen in ons land om spreekbeurten te verrichten. In elk van de achttien kieskringen worden minstens twee belangrijke vergade ringen gehouden, waarop prominen ten uit de KVP-gelederen, zoals Nor- bert Schmelzer, het woord voeren. Klapstukken: het traditionele Over ijssels appel op 28 januari in Hengelo, het jongerenappel op 4 februari in Utrecht, met een band die wat beat in de muziek doet, en op 11 februari een groot congres in de Veemarkthal len in Den Bosch, waar tevens het Brabants Orkest onder leiding van Hein Jordans voor een populair- klassieke „KVP-Prom" zal zorgen. Nu de PvdA wat het regeren betreft „op straat staat", is het misschien niet zo merkwaardig dat de partij van Den Uyl c.s. de kiezer op die zelfde straat opzoekt. De afstand kiezer-gekozene wordt met „de kara vaan", voor zover de verkeerssituatie dat toelaat, overbrugd. De belang stelling voor de karavaan wordt op het partijbureau van de socialisten in Amsterdam bijzonder groot genoemd. Onderwerpen die door de kiezers „onderweg" het meest worden aange sneden: de werkgelegenheid en Viet nam. Op de kaart volgt de karavaan een zeer grillige route. De PvdA volgt, afgaande op de verkiezings lectuur, een zeer duidelijke koers in wat de meest verbeten en vastbera den verkiezingscampagne van deze partij sinds jaren wordt genoemd. Het beweeglijke kiescircus, bestaan de uit een als informatiecentrum in gerichte grote autobus en tien kleine bussen, is het symbool voor de be weeglijkheid en reikwijdte van onze op één na grootste partij. Die beweeglijkheid kost de partij volgens de voorlichtingsmannen maar eventjes driekwart ton, maar daar worden dan ook heel wat kilo metertjes voor afgelegd. De heren Den Uyl, Vondeling, Van der Stoel en al de andere coryfeeën, die rich op dit moment voor oud-ministers en ex-staatssecretarissen ongebrui kelijk bescheiden voort laten bewe gen, strooien zo gul met propagan damateriaal dat de persen het nau welijks aankunnen. Men vreest dan ook, mede gezien de kosten die de kleine tweeduizend verkiezingsbij eenkomsten met zich meebrengen, dat de campagne de PvdA meer dan het geplande half miljoen zal kosten. Dat de post benzine en olie dit jaar nogal zwaar op het budget zal druk ken is gezien de „minerale" belang stelling van de heer Den Uyl niet zo verwonderlijk. Overigens een wat merkwaardig toeval dat een bus in de karavaan, die thans zo geolied draait, op de eerste etappe moeilijkheden met de olieleiding had. De partij van de heer Toxopeus, door jongere partijgenoten meestal tedertjes „Tox" genoemd, zoekt het niet in vrouwelijk schoon propa gandist L. van Vlaardingen: „Ze zijn bij ons allemaal zó mooi dat we ge woon geen keus zouden kunnen ma ken" maar in het filmmedium. Radioverslaggever Braamhorst stelt, staande op het podium in de diverse zalen, vragen aan prof. Witteveen, mevrouw van Someren-Downer, mr. Portheine en de heren Wiegel en Von- hoff. Deze VVD-groten geven vanaf het indrukwekkende filmdoek, waar op zij vele malen vergroot zijn afge beeld, antwoorden. De „première" heeft onder grote belangstelling plaatsgehad in Heerlen. Er zijn tus sen de vierhonderd en vijfhonderd verkiezingsbijeenkomsten, die volgens de heer Van Vlaardingen „krankzin nig druk" worden bezocht. Daarnaast zijn er nog zestien speciale „Toxo- peus-avonden". Er zijn 60.000 affiches voor de zuilen voor de goede ver staander: aanplakzuilen en ander half miljoen huis-aan-huis folders ge drukt. De campagne komt het hoofd bestuur op 250.000,- te staan en de afdelingen op hetzelfde bedrag. In 1963 kostte de verkiezingsslag de li beralen nog geen 135.500,-. Uit de verantwoording van de gif ten voor het verkiezingsfonds in „Vrijheid en Democratie" blijkt dat er wel het een en ander binnen- voorbeelden: mr. 250,— jhr. mr. prof. mr. D. S. te C. A. v. W. baro- stroomt. Enkele D. U. S. te M. J. H. L. 500,-; 's-G. 50.-; mevr. nesse R. 50,-. De verkiezingen gaan de AR waar schijnlijk vier ton kosten. Daarvan worden bekostigd: een grammofoon plaat met een rede van „Mooie Ba rend" (Biesheuvel) en een cabaret tekstje van ARJOS-man Wim Vegt in een oplaag van 10.000 stuks, een for midabel aantal ballonnetjes, 120.000 affiches, een huis-aan-huis folder in een oplaag van 2,75 miljoen en 150.000 folders, speciaal voor de jonge kies gerechtigden van 21 tot 30 jaar. Er zijn dertig grote landelijke verkie zingsbijeenkomsten. Er komen 108 AR-kandidaten in het strijdperk. De CHU komt met een uittreksel van het verkiezingsmanifest op de markt. Er zijn er al een miljoen van gedrukt. Deze partij maakt van de verkiezingsslag gebruik door onder het motto „ieder lid werft een lid" het ledental op te voeren. De CHU heeft een mini-affiche, speciael bestemd voor kleinbe- huisden. Hoewel deze partij een rus tige campagne voert, is er voor de bestrijding van de kosten toch een kleine twee ton nodig. Waarschijnlijk komt deze partij ook met een verkie zingskrant uit. De SGP, die het in tegenstelling tot de andere partijen niet van de televi sie en de radio wil hebben ir. Van Dis: „Als ik hier wel gebruik van zou maken zou het ons alleen maar stemmen kosten" verspreidt 2,5 miljoen strooibiljetten, waarop onder meer te lezen valt hoe de heer Van Dis over de schrijver Van 't Reve en over de journaliste Bibeb denkt. De CPN heeft er geen bezwaar te gen uw krant het verkiezingspro gramma te sturen, maar wil verder geen overzicht geven van de verkie zingscampagne. „Dat is een interne zaak," aldus de woordvoerder van deze partij. Hoeveel folders de Boeren Partij in de verkiezingsslag gebruikt, blfjft ook een geheim. Boerenleider Koekoek: „Ik vraag u toch ook niet hoeveel pagina's uw krant vandaag gaat drukken." En verder: „De propaganda van de kranten kennen we. De mensen weten ook zonder de kranten wel wat de BP doet." ADVERTENTIE De heer P. Voogd, de afgescheiden Boer die met de lijst-Voogd aan de verkiezingen meedoet: „Wij nemen het vooral op voor de verzetsslacht- offers en de oud KNIL-officieren. On ze leden gaan bij ons over het goud schaaltje. Hotelhouders die gelegen heid geven en fascisten moeten wij niet." De lijst Voogd telt negen kan didaten. Pasgeboren D '66 lanceert tijdens de verkiezingsslag de „Walk-in's", huiskamerbijeenkomsten. Ten huize vein mensen die D '66 een goed hart toedragen kan elke belangstellende uit de buurt als op een „instuif" bin nen komen lopen om eens kennis te maken met kandidaten van deze par tij. In Amsterdam alleen al worden vijftig van deze „walk-in's" gehou den. Overigens zo zegt het partijbe stuur heeft de loco-burgemeester van Leeuwarden ongewild voor enige publiciteit voor deze nieuwe partij gezorgd. D '66 wilde met een geluids wagen de stad door om te vertellen wat deze partij wil. De Democraten konden een vergunning krijgen als zij eerst even de teksten aan de burge meester ter inzage zouden geven. D '66 voelde niets voor „voorcen- suur". Vandaar: geen geluidswagen van D '66 in Leeuwarden. kleine glaasjes, groot genoegen (Van onze economische medewerker) Precies drie weken nadat Duitsland het disconto (rentetarief) met een half procent heeft verlaagd (tot 4^2 pet), is Engeland gevolgd. Daar is het disconto nu op 6lA pet terecht gekomen. Deze verlaging betekent, dat de Engelse regering de tijd gekomen acht om de teugels te vieren. Half juli van het vorige jaar werd het disconto van 6 tot 7 pet verhoogd om wat meer soberheid te krijgen, om de investeringen van de ondernemers te drukken, om de overbesttding te verminderen. Een nevenoverweging was met die ho gere rente buitenlands kapitaal aan te trekken, waardoor buitenlandse betaal middelen naar Engeland zouden stro men en de druk op het Engelse Pond zou verminderen. Dit is kennelijk gelukt. De druk op de Engelse economie en op het .Engelse Pond is wat lichter geworden. Genoeg althans om deze sprong thans te maken. Hij past bovendien volledig in de pas geuite wens van de ministers van Finan ciën van Engeland, Duitsland, Frankrijk, Italië en de Verenigde Staten voor een internationale renteverlaging (over dit onderwerp schrijven wij vandaag elders in dit blad een uitvoerig artikel). Wij twijfelen er dan ook niet aan, of andere WASHINGTON President Johnson heeft verklaard, dat de economie van de Verenigde Staten in 196T zal moe ten balanceren tussen recessie en In flatie „indien de gezonde en lonende vooruitgang moet voortduren". Bovendien riep hij op tot een ver snelling van de economische plannen om een blijvende voorspoed te waar borgen indien de Viëtnamese oorlog plotseling zou eindigen. Belastingverla gingen en hogere staatsuitgaven zou- De PSP, die als duidelijke hint naar Tien over Rood, „Tien keer zo rood" in haar toch al rode vaandel voert, timmert, zij het niet gemotoriseerd, ook al geruime tijd aan de weg. De beide lij staanvoerders van deze par tij, de heren Lankhorst en Van der Spek, trekken met microfoons gewa pend als gevorderde amateur-rac'io- verslaggevers de straat op om de kie zers te vragen wat ze nu van de oor log in Vietnam vinden en om hun te zeggen dat de kamerleden van de pa cifisten dag en nacht door de „gewo ne" kiezers kunnen worden gebeld. Verder werkt de PSP aan een vier pagina's tellende verkiezingskrant die in een oplaag van twee miljoen zal worden verspreid. De PSP is de verkiezingsslag al erg vroeg begonnen. Een kleine week na de „Nacht van Schmelzer" stond een vergadering van het par tijbestuur op het programma. De agenda van deze vergadering werd helemaal omgegooid en in de „vervroegde" verkiezingssfeer ge bracht. Toen al werd besloten 600.000 nieuwjaarskaarten te ver sturen met de beste wensen en méér. Politiek secretaris Hoek: „Wij wer ken niet met meisjes, die niet eens weten wie kardinaal Spellman is. Wij hebben geen stunts die niets met de verkiezingen uitstaande hebben." De PSP hoopt op een „actuele gebeurte nis" in de laatste twee weken voor de verkiezingen. In een dan nog te druk ken pamflet zal op de actualiteit wor den ingehaakt. De pacifisten hopen de verkiezingsslag met minder dan twee ton af te kunnen doen. den deel van dat programma uitma ken. „Ik kan niet voorspellen wanneer die oorlog zal eindigen", verklaarde Johnson in een 26 bladzijden tellende economische boodschap aan het con gres. „Zodoende moet ons plan uit gaan van een lange duur. Maar de vrede zal terugkeren en zij zal wellicht sneller terugkeren dan wij verwach ten." In de boodschap werd gehamerd op het thema van de gematigdheid en te- rughoudenheid. Johnson sprak van de behoefte aan een soepel en delicaat evenwicht in het economische beleid. Hij herhaalde tal van aanbevelingen, die hij eerder in de maand had gedaan in zijn State of the Union boodschap en zijn begroting. Hij herhaalde zijn oproep aan vakbe weging en bedrijfsleven om zich te be perken ten aanzien van loon- en prijs stijgingen. Johnson verwacht voor 1967 in de Verenigde Staten een voortduren van de voorspoed, maar zonder de infla toire prijsstijgingen van verleden jaar hoewel sommige prijsverhogingen moeten worden verwacht, aangezien de stabiliteit niet plotseling is te herstel len. In ambtelijke kringen te Washing ton wordt verwacht, dat de kosten van levensonderhoud dit jaar 2,5 pet. zul len toenemen (tegen verleden jaar 3,3 pet.). Johnson zei, dat de regering dit jaar zal streven naar een oplossing van an dere belangrijke problemen armoe de, geldschaarste, hoge rentevoet en de voortdurende wegzuigingen van dollars door het buitenland. Hij ver wacht echter niet dat al deze proble men nog dit jaar tot een definitieve oplossing zullen komen. Johnson zei, dat zijn economische programma voor dit jaar gebaseerd is op een stijging van het bruto nationa le produkt met 47 miljard dollar en een reële groei van 4 pet. Hij ver wacht voor dit jaar een bruto natio naal produkt van 787 miljard dollar. landen zullen het voorbeeld van Duits land en Engeland nog volgen. De consequentie voor het Engelse be drijfsleven is, dat het minder duur geld behoeft te lenen. Economisch maakt die half procent verlaging wel niet zo heel veel uit, maar psychologisch kan zij de investeringslust frikkelen. En dat is natuurlijk ook de bedoeling van de Engelse overheid: de bedrijvig heid was sterk gedaald en de werkloos heid nam angstaanjagend toe. Er moest dus wat gebeuren. Dividendverlaging is nu een van de wapens voor ljet bestrij den van de gevreesde depressie. GENEVE In de Bondsrepubliek heerst van alle landen de grootste spionage-activiteit, zo heeft Richard Gehlen, tot begin 1964 hoofd van de contraspionage-afdeling van het „bu reau voor bescherming van de grond wet", in een vraaggesprek met het in Zürich verschijnende tijdschrift „Die Weltwoche" verklaard. Volgens Gehlen had men in de jaren tussen het einde van de oorlog en zijn afscheid in 1964 de aanwezigheid van in totaal 16.000 buitenlandse agenten in West-Duitsland vastgesteld. Het meren deel van deze agenten was afkomstig uit Oost-Duitsland, hetgeen echter nog niet wil zeggen dat zij allen voor dat land spioneren. Van hen zouden ook mensen in dienst staan van de gehei me diensten van de Sovjet-Unie, Polen, Tsjecho-Slowakije, Hongarije en andere communistische staten. Gehlen ver klaarde voorts, dat thans de Chinezen niet alleen in de Bondsrepubliek maar ook in andere Europese landen op spionagegebied een rol spelen, terwijl dit enkele jaren geleden niet het geval was. De verhouding tot hun Russische collega's was niet bepaald vriend schappelijk, aldus Gehlen. PEKING. Duizenden betogers, onder wie rode gardisten en militairen, hebben voor de ambassade van de Sovjet-Unie in Peking geprotesteerd tegen de „mishandeling" van de Chinese studenten in Moskou, toen deze een be zoek wilden brengen aan het mausoleum van Lenin. De voor het merendeel jonge demon stranten, die met militaire trucks waren aangevoerd, zwaaiden met rode vlaggen en schreeuwden leuzen als: „Weg met de Sovjet-Unie", „weg met Breznjef en Kosygin", „weg met de fascistische methoden van de Russische revisionis ten". De zestig Chinese studenten, die, naar hun zeggen, op het Rode Plein in Moskou door de politie mishandeld zou den zijn, vertrokken bepleisterd en onder de jodiumvlekken per trein uit de Rus sische hoofdstad naar hun land. LONDEN Ik onderschat de enor me moeilijkheden niet die zich in ver band met de toetreding van Engeland tot de gemeenschappelijke markt voor doen. Dit heeft premier Wilson donder dag gezegd, toen hij het Britse la- PARIJS Dior ging op safari naar donker Afrika. Folkloristisch borduursel, Afrikaanse opperhoofd tenues en junglejakken voeren in zijn collectie voor lente en zomer de boventoon. Zijn jurken en mantel pakjes reiken meestal tot zeven cm boven de knie. Dior's creaties sluiten nauw om het lichaam, en zijn gegarneerd met houden kettingceintuurs en talloze amuletten en talismannen. Alle tail leurs hebben opgezette zakken (han dig voor op safarien gouden ket tinkjes als versiering. Voor de mid dag en voor cocktailparties schrijft hij hoofdtooien voor die een Afri kaans opperhoofd nieö zouden mis staan. Kapsels bestaan uit strak weggetrokken knotten, soms in vele lagen. De door Mare Bohan ontworpen collectie werd geestdriftig ontvan gen. Vele mantelpakjes met gouden schakelceintuurtjes hebben opgezette zakken. Alle strohoeden zijn geïn spireerd op cowboyhoofddeksels, met kinband en licht krullende rand. Voor de avonduren worden torenho ge kapsels in vele verdiepingen be kroond met Afrikaanse afgodsbeeld jes gedragen. De junglejasjes en safaritailleurs zijn uitgevoerd in Gingang ruiten, in felle kleuren of juist in pasteltinten. De rokzoom blijft overal zeven cm boven de knie. Soms worden in het voorpand plooi en toegepast, soms wordt onder het jasje, dat wel drie of vier opgezette A De mannequins Michèle, Jes sica, Muriël, Bella, Christine, Pru nella, Sabine en Christel (v.l.n.r.) omgeven ontwerper Marc Bohan, die zijn nieuwe voorjaars- en zomercollectie presenteerde voor het modehuis DIOR. zakken heeft, een bermudashort ge dragen. De gouden schakelceintuurs worden op hun plaats gehouden door stukjes beleg met knopen even be neden de taille. Een gesp van een van deze ceintuurs bestaat uit een gouden krokodil. Mantels en tailleurs zijn gegarneerd met houten kralen en exotische noten. Driehoekige no ten waren verwerkt tot hoofdtooi, ketting en knopen. Iean Patou, die gisteren showde, heeft zijn door Michel Goma ontworpen collectie op de jeugd afgestemd. Goma liet zijn ontwer pen vaak in kleine groepjes van twee of drie modellen of in verschil lende kleuren met varianten aan de mouw zien. De show opende met korte stand jasjes met ceintuur, gedragen op een bijpassend bermudashort. Deze ensembles zijn marineblauw, rood en helder groen. Dezelfde jasjes wor den later gedragen op trapeziumvor mige rokken. Patou's lijn is rond. Op een uit waaierende trapeziumrok tot halver wege het dijbeen is een ronde strook als een bloemkroon gezet. De man nequin maakt een pirouette en haar jurk waaiert wijd uit. Dit idee keert telkens terug, met variaties zoals ingezette ceintuurs, of een halsafzet ting in een contrasterende kleur als wit op een Oostindisch- kerskleuri- ge vierkante halsuitsnijding, of een andere mouwlijn. De meest geslaag de jurkjes in deze categorie zijn kort en recht 'pt/piscZi Paton is ean rode wollen mantel op een witte jurk met een rode rand langs de zoom. Ook de bekende opgezette stukjes met knopen ontbreken niet. Van knopen wordt meestal een functioneel gé bruik gemaakt. Een geslaagde lente jurk is van marineblauw met wit geruite wol met een trapeziumrok. In de smaak viel ook een vuurrode wollen jurk met een enorme opge zette zak en een vierkante halsuit snijding met een vijf cm brede witte band afgezet. Een losse zomerjurk van blauwe shantung wordt met jas je getoond. Voor de avonduren presenteerde Patou van top tot teen geborduurde nauwsluitende jurken. Ook in lover tjes uitgevoerde patronen maken 'n kleurige indruk. Veel gebruikt zijn abstracte en schaakbordmotieven. In deze serie hoort ook een ingeto gen chemisiermodel thuis, dat ge heel met marineblauwe lovertjes is bezet. Een dergelijke jurk ia er ook in paarlemoer roze. gerhuis inlichtte over zijn besprekingen in Parijs. De atmosfeer in Parijs is nu veel beter dan dat zij in de afgelopen twee jaar is geweest. De premier onder streepte de rol, die een groter en ver enigd Europa in de ontspanning tussen Oost en West zou kunnen spelen. Hij wilde zich niet wagen aan voorspellin gen over de datum waarop Engeland zich eventueel officieel kandidaat zal stellen. In antwoord op vragen in het Lager huis over zijn overleg met de Franse president De Gaulle, herhaalde de pre mier veel wat woensdagavond al op z'n persconferentie in Parijs was gezegd. Hij zei dat de besprekingen „op vele punten zeer goed zijn verlopen". Eerder op de dag had de premier 'n kabinetszitting belegd om verslag uit te brengen over de besprekingen met de Franse president. Gemeld is dat hij zijn collega's heeft verteld dat hij het niet nodig acht nog een bespreking met De Gaulle te houden voor het kabinet moet beslissen of er een officiële aan vraag om Brits lidmaatschap zal wor den ingediend. Dit omdat Wilson van mening is. dat de kwestie in de afge lopen twee dagen in Parijs diepgaand is besproken. Wilson volgde een wat ongebruikelij ke procedure in het Lagerhuis waardoor de vragen van een aantal leden onbe antwoord bleven. In plaats van de tal loze vragen samen te vatten en er in een verklaring op te antwoorden, be handelde de premier ze stuk voor stuk. Voor alle vragen konden worden behan deld, was de tijd om. Een conservatief parlementslid vroeg Wilson op welk gebied de Fransen wil len dat Engeland zijn banden met de V.S. losser maakt als het tot een toe treding komt. „Dit speelt een veel minder belang rijke rol dan leden van beide kanten (in 't Lagerhuis) wellicht verwacht zou den hebben", aldus de premier. Hij ant woordde ook op de vraag door te zeg gen dat een groot aantal vraagstukken is besproken, in het bijzonder dat van het pond-sterlinggebied, dat het pond aan de Amerikaanse Dollar verbindt als een van de twee reserve-valuta in de wereld. VATICAANSTAD Een verbod op het deelnemen van rooms-katholieken aan protestantse oecumenische bijeen komsten in Rome. is gedeeltelijk opgehe ven in opdracht van Paus Paulus VI. Het verbod was vorige week ingesteld door de Congregatie voor de Geloofsleer, die onder leiding staat van Alfredo kardi naal Ottaviani. Het verbod werd gezien als een zware slag voor de zaak van de christelijke eenheid, waar de Paus zich meermalen voor heeft uitgesproken. Tndustriële spreiding is nu een van de felst begeerde doelen. Daarop is het beleid in sterke mate gericht. Ook weer in de vorige week aangekondig de maatregelen ter stimulering van de werkgelegenheid in de z.g. ontwikke lingsgebieden. Maar, kunnen we eigen lijk in een zo klein land als het onze wel van afzonderlijke ontwikkelingsge bieden spreker, zeker in een mate als steeds geschiedt? Als er in een bepaald gebied een zekere werkloosheid is en op een afstand van slechts een paar honderr kilometer een tekort aan ar beidskrachten dan is het irreëel ten aanzien van die gebieden afzonderlijke werkgelegenheidsbeleiden te voeren, zo meent de „H a n d e 1 s en T r a n s- port Coura nt(lib.) „Iets anders is het natuurlijk dat het ongewenst is dat zich een bijzon der sterke concentratie voltrekt in het reeds zo volle westen van het land. Als men daar wat aan wil doen zal dat echter zodanig moeten geschieden dat dan buiten de Randstad Holland een industrialisatie wordt bevorderd, die zodanig is, dat levenskrachtige on dernemingen ontstaan. Dat betekent ondernemingen met een omvang en een draagkracht die voldoen aan de (hoge) eisen die daaraan tegenwoor dig worden gesteld. We zijn er allerminst gerust op dat dit op het ogenblik gebeurt. De regio nale industriespreiding heeft voorals nog veel meer geleid tot het ontstaan van talrijke kleine bedrijfjes en de tijd ligt nog niet zo ver achter ons dat we ons er oprecht over verheug den, als er ergens weer een industrie- tje ontstond dat werk bood aan zo'n dertig tot zestig werknemers. Er is, dat moet worden toegegeven ook wat dit betreft wel enige schaal vergroting waarneembaar, maar het is zeer de vraag of die wel voldoende is. Dat geldt ook voor de komende au tomobielfabriek in Zuid-Limburg Voor Nederlandse begrippen is dat een zeer groot object, in het totale beeld van de automobielindustrie is het echter een klein object. Misschien een te klein object. Waarbij nog komt dat de vraag moet worden gesteld of dat object wel in voldoende mate is begeleid door een gedegen markton derzoek, dat toch stellig voor een groot Object onmisbaar is. Voor werkelijk grote objecten is de atmosfeer in ons land nogal benau wend pietepeuterig. Waanwijze man netjes kapittelen Philips, een van de zeer weinig werkelijk grote onderne mingen, die wij rijk zijn. Andere waanwijze mannetjes zullen de olie industrie wel even de wet voor schrij ven. Als iets werkelijk groot wordt, ook naar internationale maatstaven geme ten, dan aarzelen we, dan worden we huiverig. We koesteren het begrip „klein landje". Daar voegen we wel graag de zegswijze aan toe dat we kunnen bewijzen, waar een klein land groot kan zijn, maar als we op een bepaald gebied werkelijk groot wor den dan aarzelen we, dan schrikken we." A msterdam is in rep en roer, om- dat weer een onbekende brandstich ter de ronde doet. Een jaar geleden heerste in de binnenstad eenzelfde ner vositeit. Opnieuw zijn brievenbussen dichtgespijkerd, deursloten vernieuwd en teilen water in de gangen gezet. Velen brengen de nacht half wakende door. Wie verdacht wordt, loopt grote kans een pak slaag te krijgen. Wanneer een man of een vrouw op heterdaad zou worden betrapt, zou er alle kans bestaan, dat er op straat een lynchpar tij plaats vindt. „De Tijd" noteerde uit de mond van een bewoner van de Betha- niënhuurt: „De politie heeft gevraagd of wij de dader heel willen overleveren. Ik heb er weinig hoop op. Alles wat er van hem over blijft is meege nomen," zo releveert de „Leeuwarder Courant" (onafh.) „Het is begrijpelijk, dat een ge meenschap zo fel op brandstichting re ageert. Vooral in een oude stadsbuurt bestaat onmiddellijk levensgevaar: er zijn het vorige jaar acht doden in Amsterdam gevallen. Maar de brand stichter zelf is waarschijnlijk ook nu weer geen misdadiger, geen man die zich door brand te stichten op iemand wil wreken, geen man die voordeel zoekt uit een verzekering, maar een patiënt. Een man (of een vrouw) bij wie het kinderlijke genoegen van vrij wel iedereen in het aansteken van rom mel of het afsteken van vuurwerk, een duistere drang is geworden. En daarbij bestaan merkwaardige ver banden, bijvoorbeeld met heimwee. Onze wet stelt strenge straffen op brandstichting. Het behoort tot de „misdrijven, waardoor de algemene veiligheid van personen of goederen wordt in gevaar gebracht". De straf ervoor kan oplopen tot levenslang en dat lijkt aanvaardbaar als het daders betreft, die in koelen bloede uit wraak of met het oog op gewin heb ben gehandeld. Maar hoezeer men zich ook die psychose in Amsterdam kan voorstellen: het is vrijwel zeker, dat het hier een dader betreft, die niet in de rechtszaal, maar in de spreek kamer thuishoort. Het zal moeilijk zijn daarvoor begrip te wekken, zo lang een hele buurt zich bedreigd voelt. Maar aan de andere kant valt het ook bij deze geschiedenis weer op, dat ons Wetboek van Strafrecht eigenlijk op sommige punten is ver ouderd. Op ziektetoestanden behoren geen straffen te staan." PARIJS De Franse oliemaatschap pij, Compagnie Frangaise des Pétroles (Total) heeft bevestigd, dat er op het ogenblik in Kaapstad besprekingen wor den gevoerd over een plan voor de bouw van een olieraffinaderij in Zuid-Afrika. Naar van de zijde van de maatschappij verder werd meegedeeld, kon nog hele maal niets gezegd worden over de kosten van de bouw. de capaciteit van de raffi naderij of 't belang dat C.F.P. in de raf finaderij krijgt. PARIJS Op 1 februari zullen zich in Frankrijk opnieuw stakingen voor doen. waaraan deze keer echter niet alle vakbonden deelnemen. Een staking bij de gas- en elektriciteitsbedrijven zal naar verwachting slechts gedeelte lijk zijn. Het ernstigst zullen de spoor wegen worden getroffen. Ook de poste rijen, telecommunicatie en het onder wijs zullen de gevolgen van de staking ondervinden.

De Vallei | 1967 | | pagina 6