Gestolen portretten voor veiling behoed Op weg naar rentedaling en werkgelegenheid Bezwaren tegen a.m.v.b. olie- en gaswinning Nieuw toestel voor vervoer ernstig gewonde verkeersslachtoffers Baptistenpredikant wenst niet mee te betalen aan militaire uitgaven Duitse prins juist op tijd in Amsterdam Determineren Op reis Problemen voor woningfabriek GEKORTWIEKT Gebouw ingestort in New York Bom ontplofte voor Podgorny kwam Soekarno belast door bekentenis Luchtvervuiling in New York Op klaarlichte dag ontsnapt Vennoot Teixeira zou hebben bekend nu-microfined- verdrijft uw pijn sneller! 'microfinéti'WSPRO' Rehabilitatie van in 1926 geschorste geref. predikanten Knecht stal kist je met vijftien mille INTERNATIONAAL OVERLEG PRAKTIJK RENTE Ontslag een maand voor pensioen 0 De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, dr. M. A. M. Klompé, heeft uit de begroting van 1966 een aanvullend bedrag van f. 3.036.958,- toegekend .voor bijdragen ter realisering van voorzieningen voor openluchtrecreatie. Hiervan komt ten goede aan projecten in de provincie Gelderland f 273.000.— en in Utrecht f. 21.500,-. 0 In de loop van februari zal een com missie, bestaande uit twee technici, van de Zuidafrikaanse Yskor Staalfa brieken naar Nederland komen om ho ger en lager technisch personeel te wer ven. De wervingscampagne zal zich ook uitbreiden tot België en andere Europe se landen. 0 De rijkspolitie van het districtsbu reau Breda heeft woensdag twee jongelui aangehouden, die in een pas gestolen auto in Roosendaal rondreden. Bij nader onderzoek bleek, dat de kna pen, J. E. (18) en L. D. (16) maandag avond uit het Rijksopvoedingsgesticht in Den Dolder waren ontsnapt er sindsdien minstens drie auto's, enig- plaids en een autoradio hadden gestf len. Ton schade bij boerderiij brand VRIJDAG 27 JANUARI 1967 ADVERTENTIE (Van een onzer redacteuren). Jn de nacht van 26 op 27 september 1966 worden uit het kasteel van de Duitse Prinz zu Wied te Neuwied tien geschilderde portretten en een aantal klei nere kunstvoorwerpen gestolen. Voor het uitsnijden van de doeken nemen de inbrekers rustig de tijd, want de prins bevindt zich niet in het kasteel. Op 28 september biedt een onbekende man bij de kunsthandel Roelofs aan het Rokin te Amsterdam twee schilderijen aan. De verkoper legitimeert zich met een Duits paspoort, dat later gestolen blijkt te zijn. De dame, die de doeken in ontvangst neemt, kati niet bepalen of zij enige waarde bezitten. Om zich veilig te stellen, betaalt zij de mannen een klein bedrag. De schilderijen, die als kopieën van een Mesdag en een Bakhuizen van den Brink worden aangeboden, blijken bij nadere bestudering door experts echt te zijn. Inmiddels is de onbekende man met de resterende schilderijen naar de even eens aan het Rokin gelegen kunstveilin gen van de firma S. <J. Mak van Waay getogen. De jongeman aan het loket aanvaardt de schilderijen, schrijft een recuutje uit en noteert voor nader con tact een adres in Keulen. Zoals gebrui kelijk, worden de schilderijen opgesla gen tot de volgende veiling. Bij de sa menstelling van de catalogus voor die veiling, wordden ook deze doeken als echt gekwalificeerd en herkend. Dins dag 24 januari vier maanden na de inbraak komt de waarheid aan het licht. Wanneer wy ons in het forse pand van de firma Mak van Waay aan het loket vervoegen, wordt ons verzocht 'n ogenblik geduld te hebben. Men is druk bezig met het inpakken en afrekenen van honderden kunstvoorwerpen, die deze dag zijn geveild. Directeur Nien- huis rent over de afdelingen en heeft duidelijk zichtbaar geen tijd voor een gesprek. Zijn manager neemt ons mee naar de eerste etage. Hij verbiedt 'ons zijn naam te publiceren. „Ik wil u zoveel moge lijk inlichtingen verschaffen, maar laat u mij er buiten. Ik houd niet van pu bliciteit. Ik heb gemerkt, dat je beter zaken kunt doen zonder publiciteit dan wel. Ze weten je toch wel te vinden. Tot nu toe is dat altijd uitgekomen". Over de gestolen schilderijen zegt hij, dat bij de veiling de normale procedure is gevolgd. „Je begint niet met kwade trouw. Stelt u zich voor, dat u een schil derij komt aanbieden hier. Wij vragen dan toch niet of u ruzie met uw schoon moeder heeft gehad en of u daarom haar schilderijen gaat verkopen? Wij kunnen u toch moeilijk vragen of die schilderijen gestolen zijn? Gelukkig be horen zulke dingen tot de zeldzaamhe den. Die jongens moesten hun schilderij en kwijt. Dat blijkt uit alles. Maar hoe raak je die kwijt? Ik vind het persoon lijk niet zo stom, dat ze hier gekomen zijn. Stel je voor, dat niemand wat ge merkt had, dat we die schilderijen had den verkocht. Als ze een tijdje hadden gewacht, dan hadden ze hier hun geld kunnen halen. Het is natuurlijk wel verdacht, dat ik uit Keulen nooit be richt heb teruggekregen. Wat hadden ze anders met die doeken moeten doen? Verbranden? Daar moet je een bosweg- getje voor opzoeken, een vuurtje sto ken, nee, dat wordt allemaal gemerkt, zeker in Nederland". De manager vertelt, dat hij en zijn stafleden de doeken feilloos hadden ge determineerd. „Dat is niet zo verwon derlijk, dat hoor je te weten. Je kent die gezichten". „Heeft die man geen geld gevraagd?" „Hij had een voorschot kunnen vra gen en dat had hij ook nog wel gekre gen. Hij heeft met die mogelijkheid ver moedelijk geen rekening gehouden". Alle gestolen schilderijen werden voor de kijkdagen opgehangen. Een van de mensen ond^r het publiek moet gezien hebben dat de schilderijen waarde had den. Wie dat geweest is, weet de ma nager niet te vertellen. „Het zal wel iemand van het Rijks museum zijn geweest, want die hadden al eerder gebeld of ze iets meer moch ten weten omtrent de nummers, die in de catalogus vermeld stonden, 'n Kunst historicus ziet dat zo. Van alles is wel een plaatje. Het is zijn vak om dat te ontdekken. Hij moet weten waar Öie boel zit". Dinsdagavond komt de prins inmid dels door de politie gewaarschuwd bij de firma Mak van Waay op be zoek. Hij had de schilderijlijsten bij zich. De prins had geluk, want in te genstelling tot de gebruikelijke gang van zaken, was om technische rede nen nog even met het veilen gewacht. Inmiddels maakte hij van de gelegen heid gebruik nog een paar andere dingen te kopen. De manager schrok niet, toen hij de doeken voor het eerst onder ogen kreeg. „Zoveel waarde hebben ze nou ook weer niet. Bovendien, als je een catalogus van 3700 nummers moet samenstellen, heb je voor elk voorwerp maar drie minuten om er naar te kijken. Dat gaat bij ons razendsnel. Iemand houdt mij dat ding voor, ik kijk, schrijf het in en een ander zet het weer weg. Als we twijfelen, zetten we het even apart om het 's avonds wat meer op ons ge mak te bekijken. Wij hebben wel eens een ets van Rembrandt gehad, gedrukt op perkament. Dat had het Rijksmu seum zelfs niet. Maar als je wilt we ten ui het een ets van Rembrandt is en welke druk, met die studie kun je een leven optrekken. Daarom vragen we ook vaak het advies van het Rijks prentenkabinet". Op de vraag of er veel waardevolle zaken aan de veiling komen, antwoordt NEW York Een oud kantoorge bouw van vier etages aan de rand van de New Yorkse theaterwyk is met don derend geweld omlaaggekomen, terwijl tien mannen bezig waren het te slopen. Twee van hen vonden de dood, terwijl de overige bedolven werden in de 15 m hoge berg puin. Vier werden levend on der het puin vandaan gehaald en een vijfde kon zich op eigen krachten be vrijden. Brandmeester Robert Lowery heeft verklaard dat door middel van geluids golven het gelukt was de plaats van twee van de vier bedolven mannen vast te stellen en dat met één van deze twee gesproken is. de manager: „Wij verbazen ons over niets. Van de verarmde takken van de Duitse adel komt veel los. Kunstvoor werpen zijn altijd op reis. Het muse um noemen wij een dode hand. De kunstvoorwerpen in het museum ver plaatsen zich niet. Wel de roerende kunstbezittingen van particulieren. Er gebeuren vaak de wonderlijkste dingen mee. Bijvoorbeeld: Een man plaatst een schilderstuk op een veiling in Londen. Het doek wordt gekocht door het mu seum, dat vlak naast zijn huis staat. Ander voorbeeld: iemand koopt in Lon den een soldatenstuk van F.< C. ten Ca- te. Goed een week later koopt hij het pendant in Parijs". Waren de inbrekers deskundig op 't gebied van kunst? De manager weet 't niet. De prins had hem foto's laten zien van wat zich aa.t kunst in het kasteel bevindt. Daar waren, volgens hem, waardevolle dingen bij. „Op één punt zijn die jongens stom geweest. Ze hadden geen portretten mee moeten nemen. Portretten hebben namelijk een onmiddellijk aanwijsbare betekenis. Landschappen hebben dat niet. Landschap is een landschap zon der meer. Daar is niet dadelijk de eige naar van te bepalen". „Heeft het nog zin beroemde schilde rijen uit musea of particuliere bezittin gen te stelen?" „Nee", zegt de manager, „want je raakt ze niet kwyt. Belangrijk is al leen de chantage van de assurantie maatschappij. Het is hetzelfde als kid napping. Stelt u zich voor, dat 't Jood se bruidje van Rembrandt gestolen wordt. De inbrekers eisen twee miljoen. ROTTERDAM Het gevaar dreigt, dat de woningfabriek van Dura-Coignet b|j Rotterdam moet sluiten, omdat een woningwetbouwproject van 1500 wonin gen in het Rijnmondgebied niet van de grond komt, zo heeft het bestuur in een brief aan de leden van de Rynmondraad meegedeeld. Sluiting van de fabriek be tekent, volgens de directie van het be- dryf, ontslag voor 550 bouwvakarbeiders. De gemeenten Rotterdam, Ridderkerk, Spijkenisse en Krimpen aan den IJssel die samen volgens het industriële bouwsysteem Dura-Coignet een bouw- stroom van 1200 woningen en 300 wonin gen op de traditionele wijze op gang wil len brengen, kunnen niet vooruit, doordat de gemeente Krimpen nog niet over het eind 1965 reeds aangevraagde kapitaal voor het bouwrijp maken van de grond beschikt. Als Krimpen niet kan bouwen, gaat het hele project niet door, omdat 1200 woningen voor deze bouw- stroom het uiterste minimum is, aldus het bestuur van Rijnmond. Het verlossende woord moet uit „Den Haag" komen. Rijnmond heeft de be trokken ministers gevraagd het gevaar voor dit gebied af te wenden. In gesprek ken met de minister en met Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland is toegezegd, dat op korte termijn een beslissing zal worden genomen. Komt het geld niet op tafel, dan wordt het verbrand. Wat zal het Nederlandse volk doen? Een dergelijk kunstwerk is onvervangbaar. Het Nederlandse volk zal zeggen: Betalen die twee miljoen! Het reageert alsof het een kind betreft. Het Joodse Bruidje is nu eenmaal na tionaal bezit geworden". De manager gaat ons voor naar bene den. Een oude man staat aan de toon bank. Hij heeft iets af te geven. De manager zegt: „Hé, wat leuk is dat, dat is een doos van MILAAN In Milaan is gisteroch tend vroeg door een tijdbom schade aangericht aan een gebouw vhn de com munistische partij, enkele uren voordat de Sovjetrussische president Podgorny in deze stad zou aankomen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De bom was geplaatst op een venster bank, waardoor ruiten sneuvelden en ook Chinees aardewerk werd vernield, dat in het gebouw was ten toon gesteld. Eerder waren twee lichte bommen bij twee communistische partybureaus in Rome tot ontploffing gebracht. De aanslagen houden kennelijk ver band met het bezoek van het 62-jarige staatshoofd van de Sovjet-Unie aan Ita lië. Podgorny kwam dinsdag aan en maakt na een verblijf van twee dagen in Rome een rondreis van drie dagen langs Italiaanse industriële centra. SINGAPORE Generaal Nasution heeft op een persconferentie in Djakar ta gezegd, dat Soekarno op de dag van de mislukte staatsgreep een bespre king heeft gehad met generaal Supard- jo, een van de leiders van het complot. Dat heeft Supardjo gezegd bij een ver hoor na zijn arrestatie. Ook is gebleken dat Soekarno op voorstel van de communistische partij en leiders van de staatsgreep direct na de staatsgreep generaal Pranoto Reksosamudra had benoemd tot wnd. regeringsleider. Het is tevens duidelijk geworden, waarom Soekarno op 1 oktober aan het leger bevel gaf op post te blijven en zich niet te verplaatsen. „Dit beteken de dat het zijn operaties (tegen de ple gers van de staatsgreep) die het was begonnen onder generaal Suharto, moe beëindigen", zei Nasution. NEW YORK In het stadsgebied van New York was de luchtverontrei niging dusdanig toegenomen dat een eerste waarschuwing werd gegeven. De autoriteiten verzochten de verwarming te temperen en zo weinig mogelijk vuil te verbranden en auto te rijden. Het zwaveldioxydegehalte van de lucht was even groot als tijdens de driedaagse luchtverontreinigings crisis van september. MANNHEIM Een 26 jaar oude ge vangene is op klaarlichte dag uit de gevangenis ontsnapt. Hij deed mee aan een oefening op de binnenplaats, toen een medeplichtige een ladder over de muur naar de binnenplaats liet zak ken. De medeplichtige hield met een revolver de cipier in bedwang, terwyi de gevangene, die wegens een bank overval tot zes jaar veroordeeld is, de ladder opklom. DEN HAAG Minister Bakker (Economische Zaken) heeft donderdag in de vaste commissie voor Economi sche Zaken mededeling gedaan van de uitvoeringsmaatregelen inzake de voor waarden voor het boren naar olie en gas op het Nederlandse deel van het continentale plat. Halverwege het over leg, deelde de voorzitter van de socia listische Tweede-Kamerfractie, ds. G. M. Nederhorst, aan journalisten mee, dat hij ernstige bezwaren heeft tegen de gevolgde procedure. Hij heeft in de commissie voorgesteld de kwestie van de agenda af te voe ren, aangezien deze Kamer over enke- AMSTERDAM De enige beherende vennoot van het Amsterdamse bankiers huis C.V. Gebr. Teixeira de Mattos, drs. J. M. F., die ervan wordt verdacht ef fecten, die cliënten bij het bankiershuis in „open bewaring" hadden gegeven, te hebben verduisterd, zou naar verluidt op zijn aanvankelijke ontkentenis zijn teruggekomen en thans hebben bekend. Drs. F., die in opdracht van de offi cier van Justitie en hoofd van het Am sterdamse arrondissementsparket, mri. J. F. Hartsuiker, 4 juni vorig jaar op zijn kantoor in het aan de Herengracht gevestigde bankiershuis werd gearres teerd, bevindt zich sindsdien in voorlopi ge hechtenis. Woensdag 15 en vrijdag 17 februari zal drs. F. voor de Amsterdamse recht bank terecht staan voor de strafkamer, die wordt gepresideerd door mr, J. A. Bletz. Officier van Justitie is mr. H. E. van Renesse. De raadslieden van de heer F. zijn mr. H. G. Th. Keune en mr. L. P. van de Blink. Het requisitor en de pleidooien zullen worden gehou den op de tweede zittingsdag. Het bankiershuis, en ook drs. F. pri vé, kregen in november jj. definitief sursénce van betaling tot november van dit jaar. Teixeira zal, zoals reeds eerder bekend werd gemaakt, worden geliquideerd. Ie weken verdwenen zal zijn en de toe komstige Kamer geen enkele invloed kan uitoefenen op de ontworpen alge mene maatregel van bestuur. Dit voor stel werd verworpen. De heer Nederhorst zei nu sterk te denken aan het amendement-Blaisse, volgens hetwelk een algemene maatre gel van bestuur in het parlement kan worden behandeld, als een vijfde deel van de Kamer dit wenst. Hij had de indruk, dat ook aan K.V.P.-zijde hier aan wordt gedacht. „Het recht van de Kamer wordt hier gefustreerd. Het zou logischer zijn ge weest deze zaak door het nieuwe kabi net te laten behandelen", aldus de heer Nederhorst, volgens wie minister Bak ker had opgemerkt, dat een eventuele parlementaire behandeling nog voor de verkiezingen zou kunnen plaats vinden. Dat betekent: 30x fijner samengesteld daardoor snellere opname in uw lichaam daarom nóg sneller herstel Hoofdpijn, verkoudheid, griep... 2 "AS PRO'* -é¥t tS&ntideeb fitf ZAANDAM De kerkeraad van de Gereformeerde Kerk te Zaandam heeft zich tot de synode van de Gereformeer de Kerken gericht met het verzoek een eind te maken aan de schorsing, die ruim 40 jaar geleden, tijdens de synode te Assen (1926) aan enige predikanten werd opgelegd. Het betreft hier een na sleep van een kwestie, die bekend is geworden als de zaak-Geelkerken. Ds. J. G. Geelkerken, toen predikant van de Gereformeerde Kerk, verschil de toen met de synode van mening over de uitleg van Gen. 1 tot en met 3, het gedeelte uit de Bijbel, waarin on der meer sprake is van de slang, die zou hebben gesproken en van de boom, waarvan Eva de appel heeft geplukt. Ds. Geelkerken oordeelde, dat deze Bij belse uitleg niet als zintuiglijk waar neembaar moest worden beschouwd. De inmiddels overleden predikant vond medestanders in de nu nog le vende predikanten dr. J. J. Buskes, dr. E. L. Smelik en ds. S. P. Vermeer. Na hun schorsing op de synode in As sen, stichtten de uitgeslotenen de Gere formeerde Kerk in Hersteld Verband, die later is opgegaan in de Nederland se Hervormde Kerk. De kerkeraad te Zaandam vraagt nu betuiging van leedwezen voor de wei nig elegante wijze, waarop de Gere formeerde Kerken de uitspraak van „Assen" in een aantal gevallen hebben gehanteerd, een besluit ten gunste van de toen uitgeslotenen te nemen en blijk te geven van leedwezen over de wijze, waarop met betrekking tot „As sen" slachtoffers zijn gemaakt. DEN HAAG De Haagsé politie heeft de 34-jarige J. B. uit Den Haag aangehouden, die ervan verdacht wordt uit de winkel, waar hij werkte als knecht in algemene dienst, een kistje met 15.000 gulden te hebben gestolen. Het kistje was door een familielid aan de winkelier in bewaring gegeven, die overigens niet op de hoogte was van de kostbare inhoud. De aangehouden J. B. had zich van het geld inmiddels een auto en een kostbare armband aangeschaft. Geld en goederen zijn achterhaald. Tussen het tijdstip van deponering van het geldkistje bij de winkelier en de aan houding van zijn knecht is een periode van 14 dagen verlopen. (Van onze economische medewerker) De rentedaling stond de afgelopen week in het middelpunt van de belang stelling. In de eerste plaats in interna tionale kringen. Bijna gelijktijdig von den er twee conferenties plaats, een in Londen van een vijftal ministers van Financiën en een in Cannes van finan ciers en economen. Er werden op die conferenties geen besluiten genomen. Er werden slechts wensen geuit. Wij zouden dus kunnen zeg£en dat het allemaal geen hout sneed, dat het praten was en bij pra ten bleef. Toch waren die conferenties nuttig. Al was het alleen maar dat het onder werp van de renteverlaging ter tafel kwam en dat het verschil tussen inter nationale en nationale beoordeling zo duidelijk uit de verf kwam. Als wij het over rente hebben denkt u natuurlijk het eerst aan de rente die de spaarbank en de handelsbank geven voor het geld dat daar gespaard wordt. Die rente is zelfs enkele weken gele den de hoogte ingegaan, omdat de ban ken meer geld willen aantrekken. Dat geld kunnen zij namelijk weer op aan trekkelijke wijze beleggen. De banken lenen dus op hun beurt ook geld uit, voornamelijk aan het be drijfsleven daar krijgen zij ook ren te van. Als de overheid geld leent en een obligatielening uitschrijft, betaalt zij eveneens rente. Maar is er nog een andere vorm die de buitenwereld min der goed kent. De centrale bank, bij ons de Neder- landsche Bank, heeft ook rentetarieven voor het lenen van geld. Wij spreken dan echter van het discontotarief. Vaak nu is het tarief dat de banken voor het uitlenen van geld berekenen, ge bonden aan het discontotarief van de centrale bank. In elk geval in Neder land. Als men het nu op de internationale conferenties over rentedaling heeft ge had, dan dacht men aan de discontota rieven van de centrale banken. Maar men ging er daarbij ook van uit dat een verlaging van die discontotarieven op de rente van de banken zou door werken, dat de handelsbanken dan wat minder rente in rekening zouden kun nen brengen, waardoor het bedrijfsle ven goedkoper en gemakkelijker zou kunnen lenen. Zo Is althans de theorie. In de prak tijk gaat dit echter vaak niet op. Die praktijk heeft namelijk aangetoond dat het bedrijfsleven zich niet van zijn in vesteringsplannen (waarvoor men geld wil lenen) laat afbrengen door een wat hoge rente, noch die investeringen zal opvoeren door een wat lagere rente. Doorslaggevend is de overweging of er met nieuwe investeringen geld is te verdienen. Doch afgezien daarvan, belangrijker nog dan de hoogte van de rente was voor de banken en het bedrijfsleven en nu spreken wij in het bijzonder over Nederland de kredietbeperking. De banken mogen maar tot een bepaalde grens hun kredieten uitbreiden. Gaan zij over die grens heen, dan moeten zij geld storten bij de Nederlandsche Bank, waarvoor zij geen rente ontvan gen. Ook hier hebben de internationale fi nanciers natuurlijk wel aangedacht, want zij waren tevreden over het ver minderen van de kredietbeperking in enkele landen. West-Duitsland heeft dat kort geleden b.v. gedaan. Verhoging of verlaging van de rente (wij bedoelen dan weer het disconto heeft in de regel plaats uit nationale De heer J. P. Bakker uit Doorn heeft een ingenieus toestel ontwikkeld, waarmee ernstig gewonde verkeersslachtoffers vervoerd kunnen worden. Ook andere patiënten kunnen er in de ziekenhuizen van profiteren. DOORN De heer J. P. Bakker uit Doorn heeft een inge nieus toestel ontwikkeld, waarmee ernstig gewonde verkeers slachtoffers vervoerd kunnen worden. Ook andere patiënten kunnen er ln de ziekenhuizen waar het vervoer van ge wonden vaak grote problemen oplevert mee worden ge transporteerd. Het komt regelmatig voor dat ernstig gewonde slachtoffers etteiyke keren verplaatst moeten worden, voordat men pre cies weet wat zij mankeren. Juist dit vervoer levert voor zwaargewonden grote gevaren op. Het toestel, dat de heer Bakker ontwikkelde hy werkte er ruim twee jaar aan maakt het mogeiyk dit risico tot een minimum te beperken. Slechts eenmaal behoeven de gewonden iets te worden op gebeurd, namelijk op de plaats van het ongeluk. Verplegers van de G.G.D. kunnen de gewonde daar op een speciaal zeil leggen, voordat hy op de brancard wordt geplaatst. Eenmaal in het ziekenhuis, kan hy op het zeil biyven en getranspor teerd worden zonder mankracht. In het zeil zyn speciale rin gen aangebracht, die aan beugels worden bevestigd. De beu gels maken deel uit van het hydraulisch heftoestel, dat de heer Bakker construeerde. Het kan door één verpleegster bediend worden. Zy kan het slachtoffer rechtstandig omhoogbrengen, zon der dat hy zelf wordt aangeraakt. Hij kan in elke gewenste stand worden gebracht. Onder het toestel zijn wieltjes aan gebracht, zodat hy naar alle delen van het ziekenhuis kan worden gereden. Twee jaar lang heeft de ontwerper met zijn toestel ge ëxperimenteerd voordat het zijn definitieve vorm kreeg. Het eerste exemplaar is besteld door het Academisch ziekenhuis in Groningen, een tweede door de Johannastichting. De heer Bakker is geruime tijd directeur geweest van ver schillende inrichtingen, onder meer van het Hervormd Rust huis in Amsterdam. In die tyd werd zyn interesse voor ver- pleegtechniek gewekt. Hij meent, dat deze techniek in het algemeen nog in een primitief stadium verkeert. Hy heeft enkele jaren geleden de zogenaamde „stalen ver pleegster" geconstrueerd, die op het ogenblik in talrijke zie kenhuizen en inrichtingen in gebruik is. Ook dit is een toe stel om patiënten en invaliden te transporteren. Het grote verschil tussen de „stalen verpleegster" en het apparaat, dat hy nu heeft ontwikkeld, is het feit, dat bij het eerste toestel sommige gewrichten van de patiënten in actie moeeten ko men, omdat armen of benen gebogen moeten worden. De heer Bakker heeft er inmiddels zijn beroep van ge maakt dergeiyke apparaten te ontwerpen en te vervaardigen. overwegingen. Met andere woorden, de economische situatie in het eigen land is veelal bepalend voor deze stap. Wil de regering de kredietverlening afrem men en de activiteiten van het bedrijfs leven wat temperen, dan verhoogt men de rente. Is men echter bevreesd voor een economische teruggang en wil men de investeringen juist prikkelen, dan wordt de rente verlaagd. Dat die verho ging en verlaging in wezen eerder psy chologische dan werkelijke betekenis hebben, is dan weer een andere kwes tie. Door die nationale beïnvloeding lopen de rentetarieven internationaal echter nogal uiteen. In West-Duitsland b.v. is het discontotarief 4,5 procent en in En geland 7 procent. En over die interna tionale verschillen is men ook in Cannes zelfs juist gevallen. Er be staat namelijk nog internationaal geld kapitaal, dat naar landen pleegt te vloeien waar de meeste rente ook vei lig is. Als een land met een hoge ren te zijn tarief dan ook min of meer dras tisch verlaagt, moet het er rekening mee houden dat het buitenlandse geld weg vloeit, hetgeen de veiligheid van de ei gen geldeenheid (valuta) in gevaar kan brengen. Wij zien dus dat vele krach ten op die renteverandering kunnen in werken. Een pleidooi voor een gemeenschap pelijke verlaging van de rentetarieven doet zonder meer sympathiek aan. Een hoge rente maakt het geld lenen duur en een lagere rente stimuleert de be drijvigheid. Maar wij moeten nooit vergeten dat een hoge rente haar oorzaken heeft ge had. Er is bij ons een kredietbeper king ingevoerd om de inflatie te helpen beteugelen. De geldstroom is dus be wust aan banden gelegd. Bovendien was de vraag naar geld, vooral van de gemeenten, bijzonder groot. Een renteverlaging zou ongetwijfeld stimulerend a! ió het maar psycho logisch op de bedrijvigheid inwer ken. Dat zou dan gepaard moeten gaan met een verzachting van de kredietbe perking. Maar dan moeten er toch an dere middelen gevonden en in werk ge steld worden om de inflatie te bestrij den. Dat is het dilemma. Wij zien op het ogenblik in ons land de rente dalen. Dat is niet gebeurd door een verlaging van het discontota rief. De minister van Financiën heeft de belastingen verschoven (inkomsten belastingverlaging late - omzetbelas tingverhoging eerder) waardoor het Rijk over enkele honderden' miljoenen meer kan beschikken. Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds behoeft dit geld nu niet meer voor het Rijk te reserveren maar kan het aan de ge meenten lenen, die daardoor eerder en gemakkelijker de voorgenomen plannen kunnen uitvoeren. Hierdoor zal de werkgelegenheid worden bevorderd. Dat merken wij nu nog niet maar wel over enige tijd. Wel zullen wij eerder het effect merken van de f 100 miljoen die uit de pot van het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds beschikbaar wordt gesteld voor de verbetering van de werkgelegen heid in het noorden en het zuiden van ons land. UTRECHT „De Bouwer", het or gaan van de Algemene Nederlandse Bond voor de Bouwnijverheid (A.N.B.), heeft een aannemer in Dirksland aan de schandpaal genageld, die onlangs een werknemer na een 52-jarig dienstver band een maand voor zijn pensioen heeft ontslagen wegens vermindering van werkzaamheden, 's Morgens kreeg hij de mededeling en 's avonds kon hij zijn loon en ontslagbewijs in ontvangst ne men. Uit een gesprek tussen de werkgever en een bestuurder van de A.N.B., waar van de ontslagen bouwvakker lid is, bleek, dat de aannemer nog in de ver onderstelling leefde, dat een opzeggings termijn van een dag gold. Hij had nim mer gehoord, dat deze termijn al sinds vele jaren op twee weken is vastgesteld. De werkgever blëek niet georganiseerd te zijn en was niet in het bezit van een geldige C.A.O, De ontslagen bouwvakker kreeg bij zijn 40-jarig dienstjubileum de bronzen medaille, behorende bij de Orde van Oranje Nassau. Aan zijn gouden dienst jubileum werd geen aandacht geschon ken. De A.N.B. vraagt zich af of het wel waar is, dat de mentaliteit onder de werkgevers is veranderd. 0 De Stichting Waalbrug bij Tiel, die zich ten doel stelt te komen tot eef vaste oeververbinding, een zogenaam<0 tolbrug, over de Waal bij Tiel, is n* dat het bestuur is gevormd, met haa# werkzaamheden gestart. Deze zullen be staan uit een onderzoek naar de nood zakelijke vergunningen, ontheffingen en concessies. 0 Het nationaal appèl van het Gere» formeerd Politiek Verbond en hé Nationaal Evangelisch Verband zal mo® gen niet, zoals de bedoeling was, won den gehouden in het Utrechtse Tivoll Er hebben zich meer deelnemers ge> meld dan was verwacht, zodat men n| de Margriethal in het Jaarbeurscom- plex te Utrecht heeft gehuurd. 0 De werktqdverkorting by 't textiel- concern Van Heek en Co te Ensche de zal in totaal 1950 werknemers om vatten en geen 3000 of 3500 van de to taal 3700 personeelsleden, zoals het hardnekkig gerucht eerst wilde. Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud, zoals het C.B.S. dat maandelijks samenstelt op basis 1959/'60 100, gaf van medio november tot medio december geen wijziging te zien. Het bleef staan op 128. Tot zijn grote verrassing, kreeg de inspecteur van belastingen in Hooge- veen woensdag bij de post een envelop pe met als enige inhoud drie bankbil jetten van duizend gulden. Op de en veloppe ontbrak de naam van de afzen der, er was geen brief bijgesloten en het poststempel was onleesbaar. Het be drag zal als gewetensgeld worden ge stort. 0 Ged. Staten van Zeeland hebben de N.V. Filmfabriek Profilti te Hil versum opdracht verstrekt tot het ver vaardigen van de tweede „Zeeland film". Het wordt eën kleurenfilm, die als titel zal hebben „Waar de zee het land ontmoet". Hy zal een vertonings- duur hebben van 12 tot 15 minuten en eind september gereed zijn. 0 De 55-jarige J. Verplanke uit Zuid- zande (Zeeuws-Vlaanderen), in dienst van de firma I.C.U.S.T. (Interna tionale Combinatie van Uitvoerende Zeesluiswerkenis te Terneuzen van een bijna 17 meter hoge bekistingswand gevallen en met een enkelbreuk en in wendige kneuzingen in het Julianazie- kenhuis aldaar opgenomen. 0 Op de Oosterschelde tussen Zierik- zee en Stavenisse is donderdagmorgen het vissersvaartuig „Tholen IV" over varen door een Duitse binnenvaarttan- ker. De „Tholen IV" is gezonken, de bemanning is aan boord gegaan van de tanker. 0 B. en W. van Rotterdam zullen bin nenkort beslissingen nemen over eventuele maatregelen tegen de N.V. Fabriek voor Chemische Produkten Vondelingenplaat, die 18 januari een hevige stank veroorzaakte in Vlaardin- gen. 0 Het aantal aangereden objecten, be stemd voor de openbare verlich ting in Amsterdam, vertoont een on rustbarende stijging, aldus wordt opge merkt in „De Koppeling", het maand blad van het Gemeente Energie Bedrijf Amsterdam. In het afgelopen jaar wer den 1200 objecten vernield, waarvan 430 verkeerszuilen. ADVERTENTU wijn is niet duur HENGELO. De Baptistenpredikant, ds. F. E. Huizinga te Hengelo (Ov.) heeft een brief geschreven aan de in specteur der directe belastingen te Hengelo, waarin hij meedeelt, „na langdurig beraad en ziende op de on menselijkheid van het oorlogsbedrijf" tot het besluit te zijn gekomen niet meer via de belastinggelden mee te willen betalen aan militaire uitgaven. De predikant schrijft, dat hij met in gang van het jaar 1967 over zijn inko men te betalen belastinggelden, ervan uitgaande dat tenminste 15 pet. hier van besteed wordt op een het gewe ten verontrustende en kwetsende wij ze, nl. voor het onderhouden van een leger en van wat een krijgsmacht een krijgsmacht maakt, vyftien pro cent niet zal voldoen. Ds. Huizinga deelt verder mee, dat hij deze 15 pet. zal reserveren voor een nader aan te wijzen doel, waartegen hij als Christen geen bezwaar kan maken. Ds. F. E. Huizinga, die 59 jaar is, is sinds 1953 baptistenvoorganger te Hengelo (Ov.). Voordien diende hij de baptistengemeente te Leeuwarden en Enschede. Tijdens de oorlog was ds. Huizinga, met als standplaats Rotter dam en Arnhem, enkele jaren predi kant in algemene dienst van de Unie van Baptistengemeenten in Neder land. Ds. Huizinga heeft, volgens het secreta riaat van de Unie van Baptistenge meenten in Nederland^ altijd een vooraanstaande plaats in het organi satieleven van de Nederlandse en Eu ropese baptisten ingenomen. Als pre sident van de Europese Baptisten Fe deratie bezocht hy verscheidene Eu ropese landen, o.a. ook de Oosteuro- pese. In 1956 maakte hij deel uit van een delegatie van Nederlandse ker ken, die een bezoek bracht aan Rus land. De weigering van ds. Huizinga om mee te betalen aan militaire uitgaven moet als een geheel persoonlijke daad worden gezien. Om te voorkomen, dat de Unie van Baptistengemeenten in Nederland op een of andere wijze hierbij betrokken zou worden, heeft ds. Huizinga het voorzitterschap van de Unie in Nederland neergelegd. IJSSELMUIDEN. Donderdagmid dag is aan de Oude Wetering ln de pol der Mastenbroek (gemeente IJsselmui- den) de boerdery annex woonhuis van landbouwer H. van Ittersum geheel uit gebrand. Omwonenden slaagden er in het in de schuur aanwezige vee en enig huisraad te redden. By het uitbreken van de brand was de heer Van Ittersum niet aanwezig. Zyn vrouw en kinderen wisten zich tydig in veiligheid te stel len. De vrijwillige brandweer van IJssel- muiden slaagde er, dank zy een gunstige windrichting, in, de naast de boerderij gelegen hooiberg te behouden. De schade bedraagt ruim f 100.000,De oorzaak van de brand is niet bekend. t

De Vallei | 1967 | | pagina 7