Moederliefde in het vrije veld Nervositeit Standen van lezers Bliksemoverwinning Si li Hf Ai j§ i§ i® Hl Hf s tn tn n f§ fÜ 11 H Hf Hf g§ m Grote puzze II L L n n Veilig, praktisch en gemakkelijk s door Adriaan P. de Kluiver M m 9 fe Oplossing puzzel vorige week 35 a 21 11 g3 99 50 61 Ei .0 bX ga 13 bs 0b ca =5 7* E3 62 ga SCHAAKRUBRIEK mH. BOUWMEESTER DAMRUBRIEK P. BERGSMA Ts er wel mooier onderwerp denkbaar om over te gaan schrijven. Het gaat om het edel ste dat een dier bezit. Een dier geeft zich zoals de natuur het maakte. Van het moment dat de copulatie heeft plaats gehad is het moederdier al écht moeder. Dan gaat het nog maar om één ding: om het jonge dier en alles Wordt dan bijzaak. Zo mogen wij het stellen. Ook de mens die moeder zal worden, leeft er naar toe. Maar anders. Bedachtzamer mogen wij wel zeggen. Als mens heb je nog zoveel anders aan het hoofd. Daar is het gezin, de oudere en jongere kinderen, je huis en de kring waarin je leeft. De héle mensen maatschappij blijft moeder de vrouw voor zich opeisen. Het dier heeft in veel gevallen de zorg voor het individu alleen; in ande re gevallen is er wél het vader- dier dat aan de zorg meedoet. Maar of papa-dier naar de ge boorte van zijn kroost uitziet, zo als dat in de mensenwereld het geval is, weet men nog zo net niet. En dat houdt ook allemaal verband met de omstandigheden die voor iedere diersoort weer an ders zijn. Waar het mannetje een harem om zich heen verzameld heeft, reeën b.v., daar zondert de geit zich af zodra de tijd van het baren daar is. T>ij mensen wordt het liefdege- ■*-* voel voor de kinderen zeer lang, ja het gehele leven lang meegedragen, maar bij het moe derdier komt een moment dat het ziet dat haar kind volwassen is ge worden en dan is de tijd gekomen om het los te laten. Dan begint het volwassen jong aan het eigen bestaan. Beredeneerde liefde, zo als bij de mens voorkomt, kent het dier immers niet Bij ons wil moederliefde zeggen dat ze duurt tot de dood moeder wegneemt. Of in het ergste geval tot een moeder haar kind te vondeling legt en (in het extreemste geval) ergens in een stille gracht ver drinkt. In dierentuinen verstoten leeuwinnen wel eens een welp en dan staat men voor een raadsel. Zo zullen er in de wereld van de dieren wel mysteries blijven be staan... YVij gaan dan met zevenmijls laarzen de omgeving door, want ik wil u deze keer eens ken nis laten maken met een paar frappante staaltjes kroostverzor- ging, die ik in "onze omgeving ge durende de jaren dat ik zwerftoch ten in het vrije veld maakte, zelf meegemaakt heb. Het meest is mij in de herinnering bijgebleven hoe vorig jaar, toen een deel van Veenendaal na. die gigantische wolkbreuk blank was komen staan een wezelmoedertje haar beide jongen in veiligheid bracht. Het was terwijl ik de volgende mor gen vroeg per fiets naar Rhenen ging. Dan ga ik veelal tegenwoor dig de Tinne weide door, dan de Groeneveldselaan en na de over-# weg neem ik de Spoorlaan en via de Kampjesweg kom ik dan snel op de grote weg. Op wel 10 plaat sen stroomde nog steeds water uit de overvolle sloten de Spoorlaan over naar de spoorsloot langs de parallel lopende spoorlijn. Als u nou nóg niet weet waar het was, mag ik een biet worden. Enfin, 't ging maar van sjsssst met de wie len door dat water. En ineens zag ik dat kleine drama gebeuren. Een weiland stond nabij de weg blank en daar midden in lag een droog eilandje en op dat eilandje holde bedrijvig een wezeltje heen en weer. En toen ik nóg wat be ter toekeek bleek het diertje in z'n bekje een jong vastgepakt te heb ben. Dan stap je toch af om het gedrag van zo'n diertje te bekij ken! Goed, het werd een worste ling tegen de elementen daar. Het diertje nam een kloek besluit en Jn een va.i de vele V.A.D.-bussen die zich dagelijks door het Velu- we-landschap slepen of reppen, vingen we dezer dagen een ge sprekje op tussen twee aardige meisjes van een jaar of vijftien, zestien. Nee, niet over The Mon- kees of mini-rokjes, maar over de oudere generatie. Het ging ten minste over een dame. Maar laten we luisteren wat Tolanda en Monique (om ze eens een paar in de mode^zijnde meis jesnamen te geven) er zelf over zeiden: Yolanda: „Er kwam gisteren een dame bij ons thuis op visite en die had allemaal rooie vlekken in haar nek." Monique: „Hoe kwam dat zo Yolanda: „Van de zenuwen." Monique: „Je vraagt je af: hoe kan zoiets, hè Yolanda: „Tja, van de zenu wen." Monique: ..Het is toch wat: alle maal rooie vlekken in de nek." Yolanda: „Ja, en van de zenu wen." Monique: „Tja Yolanda: „Enkel en alleen de zenuwen." Een man in de buurt van het tweetal liet zijn krant een eindje zakken en keek hen over Viëtnam •n de verkeersongelukken heen aan. In zijn blik kon je lezen: „Ik kryg er de zenuwen van." ging met jong en al te water. Zo zwom het op mij toe. Stel u voor dat u met een klein kind tussen uw tanden minstens een keer of drie, vier het bassin van het Bergbad over moest! Zó zou ongeveer de verhouding geweest zijn. Niet vei bij mij vandaan kwam ze bij de wegberm, glipte vliegensvlug dooi het natte gras en toen de weg over naar de slootkant, waar het jong ijlings in een of andere stomp weggestopt werd! Juist wil de ik weer op de fiets stappen toen ze er alweer aankwam, te- rugzwom en met een tweede jong de oversteek maakte. Ze had haar jongen in veiligheid gebracht. En ik weet nóg niet of ze al niet bei de jongen van elders naar dat groene eilandje gezwommen had. Best mogelijk. IVTu noemt men zoiets moedei liefde. Maar is dat nu wel met onze menselijke normen te betite len. De natuurlijke binding moe der kind laat het dier geen an dere keus. Dit dééd dat kleine dier omdat haar instinctief moeder schap een opdracht is en die vol bracht ze gehoorzaam. Dat dier tje kon niet denken, neen, zelfs de toestand niet overzien. Ze zag niet hóéver ze wel zwemmen moest. Ze volgde eenvoudig de verzor gingsdrift. rn dan denk ik ineens aan een *-J bericht dat jaren geleden in de kranten stond. In het berg dorpje Trébiano had een steen arend uit een op een boerenerf staande wieg een nog klein kind met haar klauwen gepakt en naar het horst hoog in de bergen ge voerd. Dat kind zou daar in stuk ken gescheurd zijn als het kloeke gedrag van de moeder het niet met duizenden gevaren voor eigen leven had gered. De vlucht van de reusachtige roofvogel was niet geruisloos geweest. Verheugd over de „vangst" had de adelaar een gekrijs laten horen en de boeren uit het dorp keken omhoog. Meer malen was zó een klein lammetje meegevoerd. Tot grote ontzetting zagen zij dat kleine kind in de greep van de vogel. Een herders jongen wist het horst op de richel van een overhangende rots te zit ten. Hoog en veilig. Tot een paar honderd meter van het horst kwa men de mannen. De adelaar cir kelde maar in de omgeving. Om een lam te redden hadden de mannen nooit zulk een barre klimpartij gewaagd. Hoe moesten ze verder En toen kwam de moe der en die overlegde niet bij zich zelf of dat nu wel kón! Ze klauter de verder. Voetje voor voetje ging het en eindelijk haalde ze het kind van de nestrand af. De vogel viel steeds aan want die was ook van „moederinstincten" vervuld. Men ontroofde haar het voedsel voor hkkr kinderen! Een schot klonk en de adelaar dwarrelde de diepte in. En op het hoge horst stierven twee witte donsjongen de honger dood. Het wérd een drama... rrvjen ik dat voorval gelezen had, ■*- greep ik potlood en papier en tekende het tafereel. En het hangt nog bij de familie Geurtsen-van Stempvoort. Ik vond het wel aar dig u die tekening te laten zien: de échte moeders en hun kinde ren. Het gevoel zou mijn neef do minee-dichter Evert van Alphen inspireren tot dat fijngevoelige gedicht „Moederliefde": „Moeder kan haar kind niet missen, „Ig het weg: zij' klimt omhoog, „Om zich dèar te vergewissen „Waar de a'dlaar henen vloog. „Krijsend vliegt de vogel rond haar, „Maar haar liefde kent geen angst, „Want de lieve kleine is daar: „Ware liefde duurt het langst. ,Oh, er staat een milde Vader .Boven 's mensen liefd' en strijd. „Hij bemint ons al te gader, „Hij is redder voor altijd! „Oh, men spreekt van een moeder „Als het beeld van liefd' en trouw, „Maar der kind'ren Albehoeder „Is het die ik zó aanschouw. unt om zó te dichten als je „vakman" bent, zullen er zeg gen. Ben ik het helemaal niet mee eens. Dat een gevoelige moeder de tekening aan de wand wilde heb ben om er altijd naar te kunnen kijken, is niet zomaar niets. Mijn begaafde neef zag in dat moeder beeld de eeuwige trouw van de Schepper. Dat was Hij zelfs ge bleven als de moeder-gefaald had. Je moet ook dank U kunnen zeg gen als het leven je ranselt- Vers jes als „zeg maar ja tegen 't le ven" zijn goed voor *n lollige bui. Maar je hebt er geen fluit aan. Om nu maar kort te gaan, in feite belééfde ik via de tekenstift het gebeuren hoog in de Italiaanse Alpen als ware ik er zelf bij ge weest. Tets als met dat wezeltje gebeur- de ook met een poes In de Hel. Die „rotkat" had al een paar wa terallen om zeep gebracht en ik haatte d'r als de pest. Die keer dat ze met haar pasgeboren jong aan het slepen was had ik haar misschien wel dood kunnen mep pen. Ze wist er geen raad mee. De bevalling was dat poezebeest mogelijk overvallen. Er is in de Hel nergens een warm en veilig plekje om de jonge poesjes te ver zorgen. En ik bedacht ook dat w Veilig, praktisch, gemakkelijk en voor sommigen mooi van vorm is deze samenvouwbare kin derwagen, die studenten van de school voor Vormgeving in Essen ontwierpen. Op de Wereldtentoon stelling in Montreal, de „Expo '67", zal deze in een palviljóen te zien zijn, waarin nog 15 design-scholen uit verschillende landen hun bij dragen tot het thema „Het kleine kind en de wereld rondom hem" tonen. In deze nieuwe wagen kan de baby niet alleen zonder schok ken, trappen op en af gereden worden, hij kan in de gecapiton neerde plastic kuip ook geheel vei lig naast de bestuurder in een auto zitten. En het bovendeel van deze moderne kinderwagen, waarvan wielen en frame gemakkelijk kun nen worden samengeklapt, is zó ruim, dat het zelfs een vierjarige als veiligheidszitje in een auto nog voldoende plaats biedt. drie - vier van die in het wild op groeiende katten heel wat vogels aankunnen. Maar waèr lagen dan wel de andere? En dan wilde ik ook geen trammelant met boer zus of zo, wiens poes het kon zijn. Enfin, ik ging achter het beest aan het jagen en jawel, ze sleepte het jong naar de Grebbelweg en ging zo op Stroe aan. Het interes seerde mij beslist niet waar ze het liet. Zaak was of ze terug zou ko men voor de rest. En jawel! Wat later zag ik haar langs de sloot- rand gaan en récht op het brugge tje aan. Dat zou wel de plek kun nen zijn. bedacht ik. En ja, onder het plankier tegen de walkant ont dekte ik een holletje met nog drie kale, blinde poesjes. Die heb ik opgepakt en ik liep er mee naar het poesje toe. Ze liep miauwend naast me tot aan de Grebbeweg. Een jachtopziener zou ze opge ruimd hebben en dan gaat het om het jachtbelang van de jadhthe^r. Zolang er verwilderde katten in onze natuurreservaten opereren en alles wat ze maar te pakken kunnen krijgen vangen, verscheu ren en opvreten, zolang zal de strijd tegen deze monsters want dat zijn het moeten voortduren. En tóch had ik respect voor het moederinstinct. En ik dacht zo, dat ze met mijn oplossing wel te vreden was. Ze ging tenminste snel aan de haal toen ze de drie andere maar had. Toch kwam die poes steeds weer naar de Hel te rug, en zo vond ik haar halfdood met een schot hagel in het achter lijf. Kijk, beste mensen en dat moet nou ook niet. Als je een beetje jager bent, schiet dan ook rkèk. Ik heb het dier met de kop tegen een boom geslagen. Op slag was ze toen dood. Wij waren er wel van verlost; de manier waar op was bij de wilde beesten af, helaas... Dit zijn zo van die dra ma's waar geen mens van hoort. Tn de meeste gevallen gaat het niet op in de vogelwereld van een gerichte moederliefde te spreken. Het vaderdier sjouwt de hele dag mee voedsel aan. Even min zou men dan van gerichte vaderliefde mogen spreken. Het is dan een partnerschap, een soort sociale instelling geworden, in te genstelling met wat men bij som mige zoogdieren aantreft waar het vrouwtje gehele solidair de vrezorging op zich neemt. De z.g. moederliefde komt bij een vogel nooit geheel tot haar recht omdat de verdediging meest al de agressie van grotere die ren betreft, (zoogdieren, vogels, ja zelfs van reptielen), die het op de eieren en jongen voorzien heb ben. Om lijfsbehoud laat een aan gevallen vogel dan ook eieren en jongen in de steek als een kat b.v. nadert. Maar als een soort genoot in de buurt komt, dan komt de verzorgingsdrift volko men tot haar recht. En dan zijn wij in feite op het juiste punt aangekomen en wel de verzor gingsdrift. Dat vogelpaartje is er gewoon bezeten van. Niets ter we reld kan haar of hem van het verzorgen van de jongen af brengen. Dit merkwaardige ver schijnsel wordt voorafgegaan door de bouwdrift, het in gereedheid brengen van het nest waarin de eieren gelegd worden, en de daar op intredende bloeddrift. Dat zijn dan de hoofdmomen ten in het vogelleven, ja, vooraf gegaan nog door seksuele drif ten. Laten we maar gewoon open kaart spelen. Onze meisjes en jon gens zijn op dat punt geen doetjes meer. Margriet heeft het proces vóór de geboorte van een mens immers doodgemoedereerd gaan op uw tafel gelegd. En waarom niet De grootste schade die u uw kinderen aan kunt doen is hun het wonder van hun leven ook niet te. vertellen. Bij mij thuis wordt daar in alle gemoeds rust over gebabbeld. Met verf en penseel heb ik de schoonheid van het menselijk lichaam onbevan gen op doeken vastgelegd en „mijn" jongens (ik heb naast mijn jongste zoon wél tien van zijn vrienden dagelijks over de vloer), mijn fantastische kerels van om en bij de 16 jaar heb ben dat allang als heel gewoon aanvaard. En laat ik dan met gro te blijdschap mogen constateren dat gebleken is dat mijn kunst puur en zuiver tot de jeugd komt. Een enkele oudere zegt wel eens dat ze „dat" niet aan de muur zouden kunnen hebben. Maar de zelfde mannen rapen een speld van de vloer op om onder de ta fel door naar een paar mooie vrouwenbenen te kunnen gluren of ze blijven op de Kerkewijk achter een welgeschapen jonge meid fietsen en wat zouden die venten dan wel willen? Er is een tijd geweest dat het woord sexueel als zondig be schouwd werd. Wat een rottig heid heeft dat wanbegrip van iets dat regelrecht uit handen van de Schepper kwam al niet veroor zaakt! Vroeger moest de jeugd het maar van de hondjes te we ten zien te komen... ^eksualitei, nestbouwdrift k broeddrift en verzorgings drift zijn dan de vier hoofdmo menten in het vogelleven. U mag dat wat mij betreft bij elkaar plaatsen onder de titel moeder liefde (en vergeet dan de vader liefde niet te noemen), het betreft in feite niets anders dan het alles behersende van de voortplantingsdrift. En daarnaast is in het leven van ieder schepsel d individuele instandhoudingsdrift aanwezig. Wat wij voor moeder liefde in de dierenwereld houden hangt met dit alles samen. Wij mensen, door de Schep per vergiftigd met een „redelijk" verstand slaan ons in ongebrei delde hoogmoed wel eens wat te véél op de borst. Menselijke moe derliefde verschilt in zóverre van de dierlijke dat ze door ons bere deneerd en aan vaste normen ge bonden wordt. En hoogst zelden onttrekt een mens zich van dit verstandelijke moederschap. Dan spreekt men al gauw van een ont aard moederschap. En zoiets kan men de dieren moeilijk in de... (poten zullen wij dan maar zeg gen) schuiven... Tn deze rubriek willen we voorrang verlenen -*• aan twee ingezonden standen van lezers. Het eerste standje is afkomstig uit Marknesse en wel van J. P. Jonker: zw.: 16, 25, 26, 35 (50); w.: (4) 24, 34. Wit, aan zet, kan hier remise maken door 24-19 (50-45 of 19-13, 4 x 18; (16-21 A) 18-13 (35-40 B) 13-35 (40-45) 35-49; (B 25-30) 13-18; (A 25-30) 18-12 (26-31 C) 12-26 (31-36) 26-48; (C 16-21) 12-18. Een heel mooie remise. Weistra vond de remise en Jonker won. Het tweede standje komt van J. Kingma uit het Groninger Tolbert. zw.: (6) 8, 10, 12, 18, 19; w.: (3) 16, 21, 27, 30, 32, 40. Wit maakte remise door 30-24, 40-34, 32-28, 21-17. Kingma geeft zwart nog een schijf op 33 en wit op 42 en dan gaan alle zwarte schijven van het bord. Wij zouden dan ook graag de witte schijf op 16 weglaten, waardoor de combinatie ver fraaid wordt. Helaas faalt alles omdat wit - we laten 33 en 42 weg - ook kan winnen door b.v. 32-28, 21-17 Het zal dus, geachte heer Kingma, zoiets moe ten worden: zw.: (6) 8, 10, 12, 18, 19, 33; w.: (3) 21. 27, 30, 32, 34, 42; opl.: 42-38, 30-24, 32-28, 21-17, 3 x 34. En weet U wat ook mooi is Dit: zw.: (6) 8, 10, 12, 18, 30; w.: (3) 16, 21, 26, 27, 32, 40; opl.: 40-34, 32-28, 21-17 en nu 3 x 22 (39-43) 22-31 In onze oploswedstrijd kwam enkele malen eenzelfde eindstand voor, die U niet behoefde uit te werken. zw.: 1, 6, 25; w.: (2). In dit Canalejasmotief wint wit door: (6-11 A) (25-30 B) 16-43 (30-35) 43-34 (1-6) 34-7; (B 1-6) 16-43 (6-11) 43-39 (11-16) 39-43; (A 1-7) (25-30) 16-43 (30-35) 43-49 (6-11) 49-44 (11-16) 44-49. Bij zonder aardig. Erg moeilijk is dit: zw.: 12, 14; w.: (4); wit is aan zet en wint door 4-15 (12-17 A) 15-42 (17-21 B) 42-26 (21-27) 36-3 (14-19) 3-9 (27-32) 9-4 (19-23 gedw.) 4-15! en nu op (23-28) 15-42 en op (32-37) 15-10; (B 17-22) 42-38 (22-28 C) 38-47 (28-32) 47-42 (14-19) 42-15 enz. (C 14-19) 38-15 enz.; (B 14-19); dan b.v. 42-26 (17-22) 26-8 (19-23) 8-13 (22-28) 13-24 (28-32) 24-15 enz.; (A 14-19) 15-33, waarna de rest eenvoudig is. L. de Rooij, Heerlen 12 3 4 5 46 47 4» 49 *0 zw.: 3, 6, 8, 13, 19. 21, 23, 26, 28, 29, 33, 39. w.: 12, 17, 20, 22, 35, 37, 38, 40, 42, 44, 45. L. de Rooy, Heerlen i z a 4 6 m. WW/' 46 47 48 49 50 zw.: 6-10, 14, 19, 23, 24, 26, 33. w.: 17, 21, 22, 25, 27, 30, 34, 37, 40, 45, 46, 50. Schitterend werk Zeldzaam mooi en be paald niet eenvoudig. Correspondentie betreffende deze rubriek aan P. Bergsma, Haedstrjitte 60, Roordahuizum, Telefoon 05660-463. HORIZONTAAL 1. vleugel, 6. zeden (lat.), 11. roofdier, 14. oud germ, schriftte kens, 15. tegenzin, 16. gemeente o.d. Veluwe, 17. kippeprodukt, 18. spleet, 20. meisjesn., 21. knaagdier, 22. al vorens, 24. stof van rouwkleding, 26. inw. orgaan. 28. -je: mode nieuwtje, 30. uit Ier land, 32. kleur, 35. deel v.e. flatgebouw, 38. kameraad, 39. mannelijke vogel, 41. gebogen, 43. opl. inst. v. officieren, afk., 44. ten bedrage van, 45. tedere, 48. profeet, 50. en andere, afk., 51. van de leeftijd (aeta- tis), afk. 53. friszuur, 55. nare geur, 57. niet uitvoerig, 59. mals vlees! 62. gemalen ta bak, 64. lood-oxyde, 65. veldverblijf, 68. woning, 70. dakbedek king v. palmbladeren (Indon.), 72. hert, 73. vrouw, 75. klokje, 77. deel v.e. raket, 79. dit is, afk. 80. Engels bier, 81. kl. groep v. uitgelezenen, 83. uit spreken, 85. troef ne gen, 86. dierehuid, 87. vertrek (punt). VERTICAAL 1. eerbied, angst, 2. omhooghijsen, 3. voeg woord, 4. elasticiteit, 5. scherpe bocht, 6. zedelijk, 7. ontken nend voorvoegsel, 8. Rijkswerkinr., afk. 9. laatste deel, 10. rust toestand, 11. plezier, 12. bloedverwant, 13. stel bijeenbeh. zaken. 19. Ierland, 23. onbe werkte, 25. kliekje, 27. mannelijk zoogdier 29. vestingwerk, 31. vrouw v. Abraham. De jonge Rus Mlchail Steinberg, die het on langs gehouden Niemeyer-jeugdtoernooi te Gro ningen op een zo overtuigende wijze won, was tot dusver buiten zijn vaderland vrjjwel onbe kend. Zal Michail het net zover brengen als zijn grote naamgenoten, Botwinnik en Tal? „Das kan man im Schach nie sagen", placht de oude Samisch op een dergelijke vraag te antwoor den. Steinberg heeft zich in Groningen als een zeer sterk schaakspeler gepresenteerd. Zijn bliksemoverwinning op onze jeugdkampioen Timman geeft een voortreffelijk beeld van de kwaliteiten van de Russische coming-man. Wit: M. Steinberg. Zwart: J. H. Timman. Groningen 1966 1967 Franse partij; doorschuifvariant 1. e2-e4, e7-e6; 2. d2-d4, d7-d5; 3. e4-e5; c7-c5; 4. c2-c3, Pb8-c6; 5. Pgl-f3, Dd8-b6; 6. a2-a3 (Een aanbeveling uit de vorige eeuw; het was de grote Louis Paulsen die de aandacht vestigde op de ogenschijnlijk onschuldig uit ziende tekstzet. Zijn stem reikte misschien niet ver; omstreeks 1950 heeft Rellstab de zet her ontdekt en met succes in praktijk gebracht.) 6. ...c5-c4 (Dit acht men het beste antwoord.) 7. Pbl-d2 Pc6-a5; 8. Lfl-e2. Pg8-e7; 9. 0—0, Pe7-g6 (Een bekende fout is 9... Ld7, 10 Tbl, Pb3? wegens 11. Lc4:!; van deze wending werd Timman enige Jaren geleden het slachtoffer tn zijn party met Kerkhoff in de wedstrijd om de nationale jeugdtitel. De tekstzet blijkt even min doelmatig; de juiste methode lijkt 9. Ld7; 10. Tbl, Lc6 gevolgd door... h6 en 0-0-0. 10. g2-g3. h7-h6: 11. Tal-bl, Lc8-d7; 12. b2-b3 (De karakteristieke behandeling van deze variant.) 12. ...c4xb3; 13. c3-c4. d5xc4; 14. Pd2xc4. Pa5xc4; 15. Le2 x c4. Ld7-c6 (Zwart is te laat om de volgTd« ri™ *~*ak tp kunnen verhinderen; 9. ...Pg6 blijkt een kostbaar tempoverlies.) 16. d4-d5! 16. ...Ta8-d8 (Zwart staat moeilijk: 16. ...ed5: was misschien nog het beste geweest.) 17. Lcl- e3, Db6-a5 (Hierna wordt hy genadeloos afge maakt. Zijn beste kans was 17. ...Dc7; 18. d6, Da5.) 18. Le3-d2, Td8 x d5 (Anders gaat Lc6 verloren.) 19. Ld2 x a5, Tdöxdl; 20. Tf 1 x dl, Lc6xf3; 21. Lc4-b5+, Lf3-c6; 22. Lb5xc6+, b7 x c6; 23. Tdl-d8+, Ke8-e7; 24. Tbl-dl (De doodsteek. Er dreigt 25. Tld7 mat en deze drei ging kost zwart tenminste een stuk. De rest behoeft geen commentaar meer.) 24. ...Pg6x e5; 25. La5-b4+, Ke7-f6; 26. Td8 x f8, Th8 xf8; 27. Lb4 x f8, a7-a5; 28. a3-a4„ Pe5-c4r 29. Kgl- fl, e6-e5; 30. Kfl-e2, ICf6-e6: 31. Tdl-bl, b3-b2; 32. Ke2-d3, Ke6-d5; 33. Lf8 x g7, h6-h5: 34 Kd3-c3. Zwart geeft het op. 33. schatten, begroten, 34. lang dun stuk hout, 36. rivier in Duitsland, 37. plak middel, 39. waakzaam 40. naam v. opera- of concertgebouw, 42. druivesap, 46. deel v. h. skelet, 47. waarvan geen tweede is, 49. steun, 52. paddestoel, 54. muz. teken in de Psalmen, 56. putem mer, 58 duivenwoning! 60. iem. die pypen aanlegt, 61., stijf, strak, 63. sprookje, 66. neer, 67. gelaats kleur, 69. ver-: voor voegsel. 71. hoofd der R.-K. kerk, 73. schaalv. mand, 74. lunne, doorschy'nende, 76. deksel, 78. zaad korrel, 82. voorzetsel, 84. elem. Tantalium, 2 3 4 5 1 b 7 9 10 11 12 13 14 m 15 16 17 1» 19 c- 20 jr3 22~ 23 24 25 èb 27 28 29 jfi SS SO 31 32 33 34 ^3 =3 36 37 3b> 36 40 41 42 4l 44" 45 46 47 48 §3 51 52. S3 54 a 55 56 57~ 58 59 60 65 iA 67 èe 69 70 71 73 74 75 76 77 78 79 SO 81 9 3 85 5^T 87 .ONDER REDACTIE VAN ONDERREDACTIE VAN

De Vallei | 1967 | | pagina 11