1 ïjd nog niet rijp zegt schoolbestuur Bekendmaking Nieuw bad krijgt al vorm Het wordt te stil rond de avondstilte Metselaar uit Veenendaal „gematst" maar kreeg toch was boete Klachten over verdwijning van brievenbussen uit centrum van Rhenen Oplossing is nabij „Rechters zijn corrupt" Bestuur leerlingenvereniging om dans-probleem afgetreden Geen schoolavond in zaal Junushof De heer Voortman in Veenendaal: AGENDA Oranje Wit-Uriitas om twaalf uur Mist u uw dagblad DE VALLEI OP DE SPITS KWETSEN Vrij weekend Rijbewijs Vijfde keer tot I 7.30 uur 3550 na 17.30 uur tot 19.30 uur 4163 VEENENDAAL 's Zaterdags 16.30-17.30 uur Telefoon 4163. Kapel Luxor Theater De legeraanvoerder ZATERDAG 28 JANUARI 1967 VEENENDAAL Tussen het bestuur van de leerlingenvereniging „El dorado" en de schoolleiding van het Christelijk Lyceum, is een meningsver schil gerezen, dat voor het Eldorado-bestuur aanleiding is geweest om het bijl tje erbij neer te leggen. De basis hiervoor werd gelegd toen de leiding van dc school bezwaren maakte tegen het plan van „Eldorado" om een schoolavond in de Wageningse schouwburg Junushof te organiseren. Bovendien vernam de voorzitter van de leerlingenvereniging, Dirk van Ommeren, van drs. G. J. Koo- men, die president van het schoolbestuur is, dat men geen fiat kon geven aan het voornemen van „Eldorado" om in schoolverband te gaan dansen. Deze twee feiten liggen ten grondslag aan een conflict, dat de leerlingen nogal „hoog zit" en waarvan de schoolleiding bij monde van rector dr. J. Bax zegt: „Het is een groei naar het nieuwe, die echter niet op stel en sprong gerealiseerd kan worden". Hij wil met deze woorden duidelijk maken, dat zowel hij als de ove rige leraren begrip hebben voor de verlangens van de leerlingenvereniging. „Men moet niet het idee krijgen", aldus conrector drs. J. I. Carsouw, „dat wij bepaalde initiatieven willen tegenwerken Inderdaad een gevoelskwestie? Drs. Zoals gezegd, de leerlingen zit de af faire nogal hoog. Er werden de afgelo pen dagen zelfs pogingen gedaan een persconferentie te beleggen, die op het laatste moment door het Eldorado-be stuur werd afgelast. Door eqn meisje werd in de school een satirisch gedicht opgehangen, dat naar later bleek door een van haar ouders was geschreven. Er werd bovendien een vergadering uitge schreven, die bestemd was voor de le den van de leerlingenvereniging en die tot doel had een nieuwe, los van de school staande, vereniging, op te richten. Dit initiatief was een kort leven be schoren, omdat de leerlingen van de rector te horen kregen, dat men hiervoor geen toestemming kon geven. De heer Bax vertelde gisteren waarom men dat niet kon doen. „Wanneer men ver gadert buiten de school om, is daar vol gens de statuten toestemming voor no dig. Daarom waren er van onze kant bezwaren. Wij kunnen ons het streven van de leerlingen volkomen indenken, maar zij hebben in hun jeugdig en thousiasme de zaken te snel tot een op lossing willen brengen. Wij moesten hen toen wel een halt toeroepen." Dat „halt" kwam in de vorm van de mededeling dat de nieuwe vereniging binnen 24 uur na de oprichting op nieuw een ledenvergadering zou moe ten uitschrijven. Die bijeenkomst, die donderdag in de gymnastiekzaal van de school werd gehouden, was voor Dirk van Ommeren en zijn mede-be stuurders aanleiding, af te treden. De leerlingenvereniging „Eldorado" werd daardoor in feite ontbonden, al bestaat deze formeel nog. Waarom hebben de leerlingen de aaak in deze mate op de spits gedre ven? Dirk van Ommeren wil die vraag graag beantwoorden. ,,We wilden*een doorbraak", zegt hij. „We wilden het eens over een andere boeg gooien. On ze plannen struikelen omdat een klei ne conservatieve minderheid het er niet mee eens is. Neem het dansen, dat is zuiver een gevoelskwestie..." VEENENDAAL lieden, zaterdag Pniëlkerk 20 uur: Kampermannenkoor. De Ruif 20 uur: Carnavalsviering v.v. Unitas. RHENEN Eigen gebouw 19.30 uur: Contactavond „De vrolijke Jantjes". Panoramamolen 20 uur: Mallemolenclub m.m.v. „The Magic Strings". ACHTERBERG Buurtschapshuis 19.30 uur: Toneelavond van Excelsior". AMERONGEN Dorpshuis 20 uur: Bingo-avond. OPHEUSDEN Hotel De Zwaan 19 uur: dansen m.m.v. beatorkest „The Sparklings". BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „De Legeraanvoerder". Morgen, zondag BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 15 en 19.30 u.: „De Legeraanvoerder". TENTOONSTELLINGEN Streekmuseum Rhenen tot 4 februari: Expositie van olieverf en gouaches van Elly Booy. Openingstijden van 1112 en 1417 uur. Dinsdag ook 1921 uur. Zondag en woesdag ge sloten. RHENEN Burgemeester en wet houders van Rhenen brengen ter open bare kennis van belanghebbenden, dat zij bij hun besluit van 17 januari 1967 de volgende vergunningen voor huur auto's ingevolge de Wet Autovervoer Personen hebben verlengd tot en me.t 31 december 1967 Agnes Bijl-Adrichem en Zoon, Mo lenstraat 26. 2 huurauto's; Hendrik en Gerard Houth, Rijksstraatweg 74, 1 huurauto; Jan Cornelis Huijdink, Nwe Veenendaalseweg 4. 1 huurauto; Hen drik Puijk, Utrechtsestraatweg 58, 3 huurauto's. Involge het bepaalde in artikel 55 der bovengenoemde wet staat voor be langhebbenden tegen deze beslissing beroep open bij Gedeputeerde Staten dezer provincie binnen dertig dagen na openbaarmaking. Rhenen, 25 januari 1967 Burgemeester en wethouders voor noemd. De secretaris, W. C Pieters. De burgemeester, L. Bosch v. Rosen thal. G. J. Koomen zegt door de telefoon: Zo lang we nog moeilijkheden krij gen met een aantal ouders en leerlin gen, die zich er niet mee kunnen ver enigen als er op school gedanst wordt, kunnen we geen toestemming geven. De Veenendaalse bevolking aanvaardt het niet. Over een bepaalde periode zal dat wellicht wel het geval zijn. Maar het is niet zo, dat er een soort dans- verbod van kracht is. Wk* wil gaan dansen moet het zelf weten, maar het moet niet in schoolverband gebeuren, want daar krijgen we moeilijkheden mee Ook de leiding van de school staat min of meer op het standpunt dat „wat niet is nog kan komen" en dat men Keulen en Aken niet op een dag kan bouwen. Con-rector Carsouw draait er niet omheen als hij zegt: „De tijd schrijdt voort en daar houden we terdege reke ning mee, maar zo lang er een aantal ouders is, dat bezwaar maakt tegen dansen, moeten wij daar rekening mee houden..." Waarom dat plan om de schoolavond niet in Veenendaal, maar in de schouwburg Junushof in Wageningen te houden Dirk van Ommeren weer: In dat gebouw zou de schoolavond en daardoor de school een betere indruk maken. Bovendien genieten we daar meer faciliteiten. We wilden de Vee- nendalers niet kwetsen, maar Junushof leek ons een veel betere omgeving om een dergelijke avond te organise ren." De leiding van de school is het in gro te lijnen met deze uitspraak eens, maar is desondanks van mening dat „Veenendaal niet op de tenen kan wor den getrapt" door de schoolavond in Wageningen te houden. Als Veenendaalse school wilde men Veenendaal niet passeren, ondanks het feit, ,dat Wageningen betere accommda- tfe biedt. Vandaar deze wens van de schoollei ding tot besluit: „Ja, hier worden we weer voor het feit geplaatst dat Vee nendaal geen ontspanningscentrum heeft..." Met andere woorden: het wordt hoog tijd dat het er komt! VEENENDAAL Terwijl aan het nieuwe instructiehad te Veenendaal hard gewerkt wordt om op 1 april de eerste baders te kunnen ontvangen geeft de Sportstichting nu al gelegenheid om In te schrijven voor les- en hadkaarten. Hiervoor wordt zitting gehouden op woensdag 1 februari 's middags van half vier tot vijf uur en 's avonds van zeven tot acht uur in de bestuurskamer van het Sportpark „Panhuis". Ook tele fonisch inschrijven is mogelijk op de genoemde tijden (nr. 4185). Het bad begint van dag tot dag meer gestalte te krijgen. De kuip is geplaatst. Deze bestaat uit een betonnen bodem, die zal worden betegeld en zeegroene plasticwanden. De wateroppervlakte is 8 meter breed en 16 2/3 meter lang. Normaal wordt deze soort baden in een langte van 15 meter geplaatst. De Sport stichting heeft tot deze op het eerste ge zicht wat eigenaardige lengte besloten voor het gemak bij instructie en trai ning. Driemaal de lengte is nu precies 50 meter. De anderhalve meter brede perrons met vaste zitbanken kunnen pas wor den geplaatst nadat men het bad vol heeft laten lopen. Dit moet gebeuren om de plastic wanden in hun juiste stand te drukken. De diepte van de kuip is variabel tus sen 40 cm. tot 1.20 m. en 80 cm. tot 1.60 m. De temperatuur van het water zal normaal op 24 graden worden ge houden. Opvoering tot 28 graden is mo gelijk. Wat de verdere indeling van het ge bouw betreft; links en rechts van de entree liggen de dames- en herenkleed kamers. Vanuit deze kleedkamers moet men door een doucheruimte om in het bad te komen. De badruimte heeft aan drie kanten ramen, zodat overdag zonder kunstlicht kan worden gewerkt. De zweminstructeurs krijgen de be schikking over een ruime „comman dopost", die 60 cm. boven de vloer van de badruimte ligt. Hierdoor kunnen zij alles in één oogopslag overzien. De ingang zal komen aan de Sport- laan. Op het voorterrein zal parkeerge legenheid worden aangelegd, zowel voor auto's als fietsen. VEENENDAAL Ook vanavond zal er geen avondstilte gehouden wor den in de Petrakerk. Na enkele jaren van succes lijkt het initia tief, dat ds. J. Overduin vlak na het gereedkomen van de Petrakerk nam, een langzame dood sterven. Eigenlijk nog onder de leiding van ds. Overduin was de belangstelling tanende, zo erg zelfs, dat aan de opvolger van ds. Overduin, ds. J. Ytsma, de beslissing werd overgelaten of hij het initiatief wilde doorzët- ten. De belangstelling was toen reeds teruggelopen tot een aantal van 20 be zoekers. Toch heeft ds. Ytsma het eerst nog een jaar aangekeken, voor hij ging zoeken naar een andere organisatievorm. Hij vindt de mogelijkheid om samen te bidden, te waardevol om dit zo maar op te heffen, zodat er een tus senvorm gevonden is van bijeenkomsten op de eerste zaterdag van de maand in twee kerkgebouwen. Het afgetreden bestuur van de school- vereniging „Eldorado". „Als je het economisch gaat bekijken i dan is het onmogelijk om dit vol te hou den", meent ds. Ytsma. „De kosten van een avondstilte bedragen behalve de eraan bestede uren van de predikant, ongeveer f 80,-. Bij een bezoekersaantal van 20 is dat f 4,- per persoon. Als je het zo bekijkt dan is het eigenlijk on zin om door te gaan. Toch is er een goede reden om het door te zetten. Het zou eigenlijk van ongeloof getuigen, in dien we de mogelijkheid om samen te bidden, zouden opheffen. Het is de enige mogelijkheid in Veenendaal om het sa- men-Christen-zijn te beleven. Interker kelijke diensten op Tweede Kerst- of Paasdag lukken niet en het noodza kelijke samenspreken. is zo vermoei end en bovendien is het iets, waarbij het gewone gemeentelid niet betrokken is. Het enige wat er interkerkelijk ge beurt, zijn de interkerkelijke vergaderin gen van de kerkeraden. Het predikan tenconvent kan je nauwelijks hierbij re kenen." Volgens ds. Ytsma zijn er verscheide ne oorzaken aan te wijzen die meewer- WAGENINGEN Dc landbouwer T. A. F. uit He- teren was op de bon gegaan omdat hij zonder schriftelijke vergunning van het college van burgemeester en wethou ders aan de bouw van een schuurtje was begonnen, een feit waarvoor hij vrijdag bij de kantonrechter, mr. A. C. v.d. Brand, verantwoording moest afleggen. Verdachte was het helemaal niet eens met de tenlastelegging en ver telde, dat hij nog helemaal niet gebouwd had op de da tum van het verbaal, er hadden alleen wat palen gestaan. De kantonrechter vroeg hierop: „Noemt u dat geen bou wen?" Waarop verdachte de schouders ophaalde en nog maals beklemtoonde dat er enkel* wat palen stonden. Met verontwaardiging vervolgde hij: „Er kwam een agent die zei: Je bent verraden, dus moet ik je verbaliseren, en dat, meneer de kantonrechter, vind ik gemeen". Kan tonrechter: „Hebt u nu de vergunning al?" „Ja, want de schuur staat er al". „Hebt u de vergunning meege bracht?" Verdachte: „Nee. dat niet, maar waarom zou u me niet geloven. Ik had hem overigens graag meegenomen, want de vergunning en het proces kosten me zo langza merhand meer dan de schuur". De kantonrechter vond dat de vergunning toch overgelegd diende te worden in ver band met de uitspraak, waarna de zaak aangehouden werd tot een latere datum. De heer R. D„ metselaar te Veenen daal had op de openbare weg in een au to met gebreken gereden. Verdachte zei. de auto van een vriend gekocht te heb ben en er verder geen verstand van te hebben, zodat het hem onmogelijk was te beoordelen of er wel of niet iets aan mankeerde. Kantonrechter:„Hoeveel heeft de wa gen u gekost?" Verdachte: „Vierhon derd gulden". De kantonrechter vond dat je voor een dergelijke prijs niet al te hoge verwachtingen kon koesteren, waarna verdachte opmerkte: „Hij heeft me gematst met de prijs omdat we vrienden zijn". De officier van justitie, mr. J. H. G. Boekraad; wilde wel rekening houden met de financiële strop die D. door de koop had gehad de wagen was inmid dels bij de sloop terecht gekomen en eiste een geldboete van f 250,- of vijfen- RHENEN De brievenbussen van het oude postkantoor op het Fred, van de Paltshof te Rhenen zijn gesloten. Sinds de ingebruikneming van het noodpostkan- toor op het Koningshof aan het begin van deze week hebben zich reeds en kele personen tegen deze maatregel gekeerd. Menigeen heeft tevergeefs getracht zijn brieven te posten in de oude vertrouwde brievenbussen, die jarenlang in het centrum van Rhenen dienst hebben gedaan. Enkele Rbenense middenstanders zijn van mening, dat vooral met het oog op het komende toeristenseizoen, een brievenbus in het stadscentrum van enorm belang is. Bovendien levert het lopen naar het noodpostkantoor op het Koningshof voor vele bejaarden moeilykheden op in verband met de nogal steil aflopende wegen. twintig dagen hechtenis. De kantonrech ter vonniste hierna conform. Voor het rijden zonder rijbewijs stond terecht de heer C. J. F. H. uit Berg en Dal. Verdachte verontschuldigde zich met: „Ik kon een wagen meenemen en heb dat toen aangedurfd omdat ik op advies van mijn rijschool aj rijexamen had aangevraagd." Kantonrechter: „Bent u ook geslaagd' „Nee gezakt", luidde het antwoord. De kantonrechter wees erop, dat dit geval tevens een herhaling was. waarna de officier van justitie concludeerde dat hij 't alles bij elkaar niet zo vriendelijk vond tegenover de andere weggebruikers en eiste een geldboete van f 100,- subsidiair tien dagen hechtenis en een week voor waardelijke hechtenis met een proeftijd van twee jaar. „Dit laatste als een waarschuwing voor het geval u nog eens zonder rijbewijs achter het stuur wil gaan zitten". De kantonrechter vonniste met f 200, of twintig dagen hechtenis zonder voor waardelijke straf. De heer J. Hovestad. directeur van de Hoboken Bank is een van degenen, die eens is met de verdwijning van de brievenbussen uit het centrum. Hij zegt: „Dat we iets verder moeten lo pen dan voorheen vind ik niet erg, maar dat dit drie jaar gaat duren, be valt me minder. Het hele Rhenense za kenleven was geconcentreerd op de brievenbussen in het centrum. Ik ben van mening, dat het voor Rhenen van groot belang is, dat er weer een brie venbus in het centrum komt. Als er in andere wijken van Rhenen wel brieven bussen hangen, komt het centrum hier toch zeker voor in aanmerking." Ook RMC-voorzitter, de heer A. J. Boven- schen pleitte voor een brievenbus in het stadscentrum. „Ik wist er niet van aangezien ik De steil oplopende Rijnstraat waar mee vooral de bejaarden nogal moeite hebben. BEL reeds enige tijd ziek ben, maar plot seling kwamen er bij mij van alle kanten protesten binnen tegen de verdwijning van de brievenbus. De bussen liggen vooral centraal voor het zakenleven, maar ook voor het toeristische verkeer is een brieven bus in het centrum onmisbaar. Het RMC-bestuur zal zo spoedig mogelijk een beroep doen op de directeur van het postkantoor om hier een oplos sing voor te vinden. Wij hebben er vertrouwen in dat hij begrip zal to nen voor protesten", aldus de heer Bovenschen. Directeur van het postkantoor, de heer J. de Jong. deelde ons mee: „De mensen moeten aan het noodpostkan toor wennen, maar wij zelf ook. Dat men brievenbussen in het centrum wil, vind ik een volkomen begrijpelijke zaak. Ik zal dan ook zo spoedig moge lijk trachten deze wens te vervullen. Het is op het ogenblik echter moeilijk om brievenbussen te krijgen, omdat de PTT bezig is proeven te nemen met een nieuw soort brievenbus. Zodra er een voorraad vrijkomt, zal ik meteen proberen er één te krijgen. De waarschijnlijke plaats van bevesti ging wordt dan de hal van het oude postkantoor. De heer De Jongh vertel de, dat ook de brievenbus van het noodpostkantoor voor velen al moei lijkheden heeft opgeleverd omdat ze die niet kunnen vinden. De brievenbus die zich aan de zijde van de Rijnstraat bevindt zal duidelijker worden aange geven, zodat waarschijnlijk binnen niet al te lange tijd alle moeilijkheden rond de brievenbussen in Rhenen zullen zijn op gelost. De Oosterbeker H. W. had op de La- wicks Allee te Wageningen de maximum snelheid genegeerd. De kantonrechter vond het wel een trieste zaak omdat het nu al de vijfde keer was. Verdachte: „Ik dacht de vierde keer", wat de kan tonrechter de data deed opsommen: een keer in 1963, twee keer in 1964 en een keer in 1966. En: „In de zomer krijgt u een proces-verbaal en in december is het weer zo laat. U schijnt zich er alle maal niets van aan te trekken". De of ficier eiste een geldboete van f 80,- of acht dagen hechtenis met een voorwaar delijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van drie maanden met een proeftijd van twee jaar. De kantonrech ter vonniste met f 100,- of tien dagen en was het eens met de gevorderde voor waardelijke ontzegging. De chaufeur D. C. uit Arnhem was gedaagd omdat hij in Veenendaal een bromfiets had gesneden. Verdachte ver klaarde. dat de bromfietser met grote snelheid reed. Hij schate ongeveer veer tig tot vijftig kilometer. „Hij is er niet onder gereden, maar gegleden" merkte verdachte op en ont kende, dat er van snijden sprake was geweest. De officier kwam in zijn re quisitoir tot vryspraak. waarna de kan tonrechter evenzo vonniste met de woor den: „Als de bromfietser zelf niet weet hoe hard het is geweest, weet ik het wel voor hem". ELST Oranje Wit en R.K. Unitas, die zondag aanstaande tegen elkaar in het strijdperk zullen treden, zijn in ver band met de Europese kampioenschap pen schaatsenrijden overeengekomen om zondag de wedstrijd om twaalf uur te spelen en wel op het sportpark te Eist ken aan de teruggelopen belangstelling voor de avondstilte. „Je moet eigenlijk niets op kerkelijk gebied organiseren na de woensdag", zo zei de koster van „So la Fide" eens tegen mij. Ik geloof dat het is waar. De mensen leven reeds van af donderdag naar het vrye weekend toe. Men denkt door al deze vooruitzichten niet aan een „kerkdienst" op zaterdag. Men voelt er over het algemeen niet veel voor 's zaterdags naar de kerk te gaan, al behoeft men niet bang te zijn voor een lange preek, want de hele dienst duurt hooguit 30 minuten." Een andere oorzaak van het teruglo pen van de belangstelling ziet ds. Yt»- ma in het feit dat de Veenendalers in het begin kwamen om „ook eens een keer de Petrakerk van binnen te zien". Toen men er eenmaal geweest was kwam men niet meer terug. „Een rol van betekenis speelt waar schijnlijk ook onze samenwerking met Sola Fidem die de hervormde gemeen te met lede ogen aanziet. Voor mij is echter Sola Fide de representant van de Ned. Hervormde Kerk. De „grote kerk" vertegenwoordigt daar slechts een deel van. Bovendien begrijp ik niet waarom de predikanten van Sola Fide minder gereformeerd genoemd moeten worden, dan ik het ben. Ik voel het verschil niet." Er wordt weinig gebeden tegenwoor dig. Als ik op huisbezoek vraag of men wel eens bidt, dan zegt men: ja. aan ta fel. En vraag ik dan of het verder nooit gebeurt zegt men: een enkele keer 's avonds. Vraag ik dan wat ze ervan zouden zeggen indien hun zoontje thuis zou komen met de mededeling dat de meester die dag zomaar met de som men begonnen was, zonder eerst te bid den, wordt ik vreemd aangekeken. Zou het werkelijk gebeuren, dan gingen ze direct in beklag bij het hoofd van de school. Eén voordeel ziet ds. Ytsma in het maandelijks houden van de avondstilten. „Enkele van de vaste bezoekers komen niet meer. De reden hiervan is dat deze mensen de zaterdagavondstilte bijwoon den om de zondag vrij te hebben. Dat is echter niet de bedoeling, we kunnen niet onze „zondagsplichten" op zaterdag gaan vervullen". Ds. Ytsma ziet nog wel mogelijkheden om de avondstilte weer leven in te bla zen. „Indien iedereen de „nood" waar over velen de mond vol hebben in ver band met de scheiding tussen de chris tenen.eens meer tot oplossing zou willen brengen, dan ziet men wel in dat dat alleen via de weg van gebed van geza menlijk gebed kan." Hij zou eigenlijk wel graag een wat kleinere ruimte willen hebben voor deze diensten. Een kapel zou hiervoor ideaal zijn in dit verband opperde hij het idee om voor de gezamenlijke kerken een kapel te laten bouwen, die bijvoorbeeld voor trouwdiensten en dergelijke gebruikt kan worden. Voorlopig denkt hij eraan de avondstilten indien ze in de Pe trakerk gehouden worden te houden in het „transcept" (ook wel „de nis") van het kerkgebouw. Een afkondiging van de kansels zou hij ook waarderen, „al is het-tegenwoordig wel zo dat je je bij afkondigingen van de kansel voelt als Johannes de Doper, de roepende in de woestijn". Hij hoopt vurig dat het niet langer „vooral een onderonsje van de gerefor meerden" zal blijven, want van de 20 bezoekers zijn er ongeveer 15 gerefor meerd. „Algemene oproepen doen het niet meer tegenwoordig. Men denkt'al tijd „daar hoeft niet iedereen aan mee te doen, en dus laat ik het aan een an der over". Men moet echter zelf komen, het zelf doen! VEENENDAAL In het Luxor Thea ter draait deze dagen „The War Lord", dat in de Nederlandse vertaling „De Legeraanvoerder" meekreeg. De man van de emotionele gezichtsuitdrukkin gen, Charlton Heston, speelt er de hoofdrol in. De film speelt in langvervlogen eeu wen. De tijd van o.a. Friezen, Norman- diërs en kruisvaarders. The War Lord, Charlton Heston, keert uit Palestina terug. Zijn hertog vaar digt hem af naar een woeste streek er gens in Noordwest-Europa. The War Lord neemt met een aantal manschap pen zijn intrek in een kleine slottoren en hij krijgt als taak het gebied te bestu ren en bevriend te blijven met de (hei dense) bevolking. Eerst lukt hem dat aardig, maar wanneer er een vrouw in het spel korpt, staat hij al heel gauw op slechte voet met de wilde bevolking. The War Lord eist een pastgetrouwde vrouw op en de jonge wederhelft neemt dit niet. Hij ziet geen andere oplossing, dan zich te wenden tot de woeste Friezen, die de Normandiërs vijandig gezind zijn. De Friezen komen en het gevecht barst los. De broer van The War Lord, Draco, is jaloers op zijn broeder, heeft altijd in de schaduw van zijn rechtvaar digheid gestaan en zijn jaloezie wordt vergroot, doordat The War Lord de op geëiste vrouw blijft houden en met haar wil trouwen. De Friezen vallen hevig aan en de toestand wordt voor de Normandiërs onhoudbaar. Draco ziet vanuit de slot toren kans door de linies van de Frie zen te breken en hij komt terug, wan neer zijn broer de meeste hulp nodig heeft. Draco eerzuchtig heeft ech ter kans gezien zijn broer van de troon te stoten en het komt tot een broeder strijd, die The War Lord wint, alhoewel hij dit niet wilde. De tijden waren omstreeks de jaren 1000 anders en het is best mogelijk, dat bizarre gebeurtenissen, zoals in deze film, gebeurd zijn. Misschien was alles toen zo heidens als de filmmakers doen uitkomen. Topacteurs Richard Boone en Charlton Heston weten er echter altijd wel wat van te maken. VEENENDAAL Gisteravond heeft de heer G. W. Voort-man uit Eefde ty- dens een bijeenkomst te Veenendaal gezegd, dat hij aan de hand van ZS bewijs stukken kan aantonen, dat de Nederlandse rechtspraak corrupt is. H\j sprak op een openbare vergadering, die door de afdeling Veenendaal van de Boerenpartij 1" hotel Vonk was belegd. De heer Voortman bracht In een uitvoerig betoog de stryd naar voren, die hy tegen de rechterlijke instanties van hoog tot laag had gevoerd om, zoals hij zei, recht te verkrijgen. Hij was van mening, dat Nederland een dwangstaat was geworden door toedoen van de vijf grote politieke partijen. „Je kunt die partijen vergelijken met een koppel ganzen. Ze snateren wel, maar ze bijten elkaar niet", zo merkte hy op. Ongeveer vijftig aanwezigen, die ver welkomd werden door de heer H. Brou wer, hoorden aan, hoe de heer Voort man. die landbouwer van beroep is en die enkele jaren met de Boerenpartij heeft gebroken, uitriep, dat Nederland aan de ambtenarij ten gronde zal gaan. „Geen enkele sector staat er zo goed voor als de ambtenarij, die door het di rigisme. dat er in ons land is, de hand boven het hoofd wordt gehouden. De geleide economie heeft van onze demo cratie een dwangstaat gemaakt. Den Haag wil het dirigisme door middel van de ingestelde schappen, waarvan het Landbouwschap het gevaarlijkst is, doordrijven. Nergens in de E.E.G. ko men deze schappen behalve natuurlijk in Nederland voor", zo stelde h(j. Verschillende malen wees de heer Voortman de aanwezigen op, wat hy noemde, de corruptie van de rechters, die hy, zoals hy zei, aan den lijve had ondervonden. „Het Landbouwschap fluistert de rechters precies in het oor wat zy moeten zeggen. De advocaten van het Landbouwschap bedriegen de rechterlijke macht met valse stukken. Ik heb daarvan de bewyzen in myn bezit". Hy vertelde, dat alle procedures, die hij vanaf 1956 tegen de overheid had gevoerd, hem al duizenden guldens had den gekost en dat hij daardoor boven dien 38 koeien was kwijtgeraakt. „Maar ik weet, dat het onrechtmatig is ge beurd en daarom zal ik niet rusten, voordat ik het hele Nederlandse volk mijn ervaringen zal hebben verteld. Iedereen moet weten hoe hij in Neder land bedrogen kan worden". De verhouding overheid-volk noemde hij zeer slecht. „De regering wil het volk dom houden. Ik heb zwart op wit, dat een advocaat van het Landbouw schap mij liet weten, dat er bepaalde juridische begrippen in ons land be staan. die zo duister zijn, dat niemand ze kan begrypen, maar toch wordt iede re Nederlander geacht de wet te ken nen". Aanvankelijk had de heer Voortman nog wel enig vertrouwen in het kabinet- Zylstra gehad, maar hy vond. dat nu al was gebleken, dat men op de oude weg van dwang voortgaat. „Als de regering dit beleid niet verandert, zullen wy het recht in eigen hand moeten nemen", zo voegde hy hieraan toe. Tenslotte zei hij van mening te zijn. dat de heer Koekoek als een rots in de branding staat om de belangen van de Boerenpartij in de Tweede Kamer t." verdedigen.

De Vallei | 1967 | | pagina 3