Chinees communisme halve eeuw oud Redactie G3 dreigt te zullen aftreden Mantang iyiovuvtte, Xhr ïïwuzk Mantano, Drs. Den Uyl tegen voornemens van het kabinet-Zijlstra Russen wantrouwden en hielpen toch JVS wxrv Lekasin Politieke keuze een persoonlijke zaak waar de Kerk buiten moet blijven Principiële zaak tegen dokter in grensgebied Lange Marsbepaalde verhoudingen Kritiek in defensiekringen t Concessies op continentaal plat Provo's willen Egas in Kamer GEKORTWIEKT Bisschop Bluyssen, geïnterviewd door P.S.P.-blad Lange Mars Prinses winkelde op Curacao Be jaarde omgekomen door kolendamp Formosa Dief viel op door royaal te leven Lissabon at ezels en katten de snelle en zekere pijnverdrijver LICHTPUNTJE R.-K. burgemeester overweegt P.v.d.A. lid van te worden Protest in Australië dood vonnis tegen ZATERDAG 28 JANUARI 1967 (Van een onzer redacteuren) TTet ontstaan van de Chinese Communistische Partij (C.C.P.) ligt in de jaren tussen 1911 en 1921, het tijdvak waarin onder de druk van de revolutio naire krachten onder Soen Jat-sen de Mandsjoe-dynastie terzijde werd gescho ven en het Rijk van het Midden een republiek werd. Chaos heerste in het onmetelijke land, waarin gebieden herhaaldelijk van heer ser wisselden tot door de opmars van Soens Kwomintang heel het zuiden van het land met als hoofdstad Kanton.tot een zekere mate van pacificatie was gebracht; de toestand in het noorden evenwel bleef onstabiel hier heers ten de wetten van de elkaar bestrijdende en afwisselende oorlogshercn. In deze sfeer groeide de eerste communistische organisatie naar het voorbeeld van de C.P.S.U., de Russische moeder-partij. Op 1 juli 1921 kwam zij voor het eerst in een congres'bijeen: te Sjanghai, in een meisjesschool; daar werd de partij formeel opgericht. Moskou, dat ter behartiging van zijn belangen in China de diplomaat Borodin als „adviseur" bij Soen had gedetacheerd, wenste een nauw sa mengaan van Kwomintang en CCP. Aldus geschiedde. Echter niet langer dan tot 1926, het jaar waarin Soens opvolger, Tsjang Kai-sjek, besloot te gen het noorden te velde te trekken. Van nu af volgde de CCP een eigen koers, richtte in 1928 zelfs een eigen leger op, de voorloper van het latere volksbevrijdingsleger. Hier komt voor het eerst de naam van Mao Tse-toeng naar voren. Een andere naam was de zijne al geruime tijd voorafgegaan: die van Tsjoe En-Lai, geboren uit de kleine adel van het land, politiek geschoold in West-Europa en nauw verbonden aan de strijdgroepen waarmee hij in 1927 zelfs Sjanghai had ingenomen. Tsjoe en Mao, hoewel broeders in de strijd, liepen niet in alle denkbeelden hand in hand. Was Tsjoe bereid tot soepelheid in welke beleidslijn ook, geconcentreerd op de restauratie van China's oude glorie en op de partij vorming in de steden, Mao (door Le nin én Stalin gewantrouwd) geloofde dat de communistische revolutie zou moeten worden gewonnen door er met harde hand de boeren, 80 procent van de gehele Chinese bevolking, bij te betrekken. Mao Tse-toeng betrad het politieke toneel definitief in het jaar 1928, na dat hij een vol jaar in Hoenan in te- MAO TSE-TOENG vanaf het begin ruggetrokkenheid had geleefd om zich te bezinnen op zijn politieke me thodiek. Onmiddellijk scheen het ge luk met hem en zijn CCP. Tsjang Kai- sjek kon het Rode Leger niet baas, afgeleid als hij werd door de Japanse overval op Mandsjoerije. Tegen 1934 echter het Chinese Rode Leger had intussen de troepen van Tsjang tot viermaal toe teruggedrongen keer de het getij. In een vijfde ontmoeting bleek het Kwomintang-leger het sterkste. Mao besloot uit te wijken. In de historie van de CCP staat de ze episode bekend als de roemrijke „Lange Mars".Te voet legden de mannen van Mao Tse-toeng een af stand van niet minder dan 9.000 kilo meter af naar de uiterste noord westelijke provincie Sjensi. Van de 100.000 man die op pad gingen, lava- men er 70.000 om, maar de gedeci meerde troep vormde bij aankomst in China's uithoek een kern van ge harde en vastbesloten strijders. Nog altijd is de leidende laag in het hui dige communistische China afkom stig uit de deelnemers aan ,,De Lan- WILLEMSTAD Prinses Margriet, die sinds donderdag met haar echtge noot, mr. Pieter van Vollenhoven op Curacao verbiyft, heeft vrijdagochtend vroeg in Willemstad gewinkeld. Het paar verblijft in het „Coral Cliff Hotel", op Santa Martha. Het ho tel ligt ver buiten de stad. Verwacht wordt, dat het jonge paar tot maandag a.s. op Curagao zal blijven. Prinses Margriet en haar man heb ben, aanvankelijk zonder dat zij opge merkt werden, in verscheidene winkels in Willemstad inkopen gedaan. De twee Antilliaanse rechercheurs, die het paar op korte afstand volgden deden de Cu- racaoënaren opmerken, dat er iets bij zonders aan de hand was. Prinses Mar griet droeg een eenvoudige blauwe ja pon en mr. Pieter van Vollenhoven een witte broek met sporthemd. Het paar kon ongestoord winkelen. Slechts enke le toeristen maakten foto's. DEN HAAG De 73-jarige mevrouw ,r. Pronk-Peeman uit Den Haag is vrij dagmorgen overleden tengevolge va* kolendampvergiftiging. Haar even oude echtgenoot, de heer P. Pronk, werd In zorgwekkende toestand in het Zieken huis Zuidwal opgenomen. Het onderzoek heeft aangetoond dat de woning van het echtpaar zich gevuld had met kolen damp, doordat de schoorsteen verstopt was. TSJOE EN-LAI toch niet alleen ge Mars". De uithoudingsproef had nóg een gevolg: Mao Tse-toeng verwierf zich de hegemonie over de CCP; Tsjoe En-lai stelde zich onder hem. En klei ne bijzonderheden die wellicht nu een rol spelen of die straks misschien een rol zullen spelen en die uit de pe riode van „De Lange Mars" stam men: tijdens heel de tocht werd in de colonne op een draagbaar het door tuberculose aangetaste lichaam mee- gdragen van een vrouw, Teng Jing- tsjao. Zij was en is de vrouw van Tsjoe Èn-lai. Ook de huidige vrouw van Mao (die na een periode van lan ge terughoudendheid plotseling een eerste rol op het politieke toneel is gaan spelen), is opgedoken in die der tiger jaren. Maar zij heeft de beproe ving niet meegemaakt; zij was actri ce, filmster, danseres en hier la gen de kwaliteiten waarmee zij Mao zodanig bekoorde dat hij zijn toenma lige echtgenote (zijn derde) verstoot te en de actrice, filmster en danseres huwde; haar naam: Tsjang Tsing. Voor Mao kwam de beloning voor de beproeving in eerste instantie in het jaar 1937, toen Tsjang Kai-sjek door de overval van Japan gedwon gen werd tot een verzoenende hou ding tegenover de CCP. Het kwam tot een verbond, waaruit Mao de slag sloeg die hem na de oorlog de beslis sende winst zou geven. De CCP spe cialiseerde zich in de guerrilla, achter het Japanse front. Toen in 1945 de vrede kwam, beheerste Tsjang het zuiden van China plus de belangrijk ste steden van het noorden. Het noor delijke platteland echter was geheel in handen van de CCP. ADVERTENTIE Uit deze situatie groeide een nieu we. Met Russische hulp en buitge maakte Japanse wapens dwong het volksbevrijdingsleger in de jaren 1946-1949 de troepen van Tsjang zuid waarts achteruit, totdat zijn nationa listen (in getal tot een half miljoen man teruggebracht) zich moesten redden op Formosa, het eiland Tai wan. Op 1 oktober 1949 werd de Volksrepubliek China uitgeroepen. Voor het eerst sinds 40 jaar was het Chinese vasteland verenigd en in vrede. Maar na 1949 komen de nieuwe feiten, die doen twijfelen aan de vrede, de rust, de stabiliteit, de ontwikkeling van de economie. Er mislukt een commune-experiment en hongersnood kan slechts wor den afgewenteld door reusachtige graanimporten. Er is een drang tot interventie en expansie naar Korea, Tibet, India, Vietnam, Indonesië, Afrika. Er is een breuk met de Sowjet-Unie. Er detoneert een atoombom. En in 1966 komt er een Rode Garde op straat en begint dat wat „de culture le revolutie" genoemd wordt, zonder dat voorlopig nog iemand kan zeggen wat daaraan „cultureel" en „revolu tionair" is en waartoe zij zal leiden. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Er is weer rumoer ontstaan rondom het maandblad voor r.-k. militairen G 3. Sommige vooraan staande figuren op het ministerie van Defensie hebben zich gestoten, aan be paalde artikelen in dit blad, waarin op pacifistische en progressieve wijze werd geschreven over het probleem van oor log en vrede. Vooral over een artikel van drs. H. Michielse, een der redac teuren van 't blad, over Ho Tsji Minh heeft men zich op het ministerie opge wonden. In een rapport van het minis terie wordt minister De Jong voorge steld de subsidie aan het blad in te trekken onder het motief, dat het pe riodiek meer buiten dan binnen het le ger wordt gelezen. De redactie van diet maandblad heeft zelf rechtstreeks van het ministerie of ficieel niets gehoord, maar zij is via het hoofd van de geestelijke verzorging op de hoogte gekomen van het rapport. De legeraalmoezeniers zijn de opvat ting toegedaan, dat G 3 in elk geval be houden moet blijven, maar zijn tevens van oordeel, dat als men de subsidie wil behouden er een redactie moet ko men, die het vertrouwen geniet van de militaire autoriteiten. Om de moeilijkheden tot een oplos- BLOEMENDAAL - In samenwerking met de Haarlemse politie heeft de re cherche van Bloemendaal gisteren om streeks het middernachtelijk uur de 30- jarige vertegenwoordiger J. M. J. in zijn flat te Haarlem aangehouden. De man, die al eerder wegens diefstal is veroordeeld, heeft na een langdurig ver hoor bekend in de nacht van 22 op 23 de cember '66 te hebben ingebroken in een villa aan de Julianalaan in Overveen. Daarbij maakte hij ruim f 60.000 aan haar geld, voor ongeveer f 40.000 aan effecten, enige staven goud en enkele gouden munten buit. De effecten, de staven en de munten blijkt de man in het Spaarne te hebben gegooid. Van het contante geld vond de politie nog ongeveer f 30.000,terug in de woning, waar hij het tussen oude kranten had verstopt. De recherche van Bloemendaal is bij na een maand elke dag met twee man bezig geweest om deze inbraak op te lossen. J. werd van de inbraaK verdacht omdat de politie ervan overtuigd was. dat er een insider aan het werk moest zijn geweest. Inderdaad heeft J. ge werkt bij de uitspanning „Kraantje- Lek" in Overveen, die door de bewoner van de betreffende villa wordt geëxploi teerd. Veertien dagen geleden bleek J. in Amsterdam niet alleen een sportwagen van ruim f 24.000 te hebben gekocht, maar deze ook contant te hebben be taald. Hij deed wilde verhalen over «en baan met een inkomen van f 2200 per maand, terwijl hij in werkelijkheid nog geen f 500 per maand verdiende. In cafés was hij bijzónder royaal. Hij gaf soms rondjes weg van honderd gul den of meer, die hij betaalde met bank biljetten van f 1000. Dit alles was voor de Bloemendaalse recherche aanleiding de man van zijn bed ta lichten. sing te brengen en te voorkomen, dat de huidige redactie wordt afgezet, heeft het bestuur van G 3 een voorstel ge daan, dat inhoudt de benoeming van twee aalmoezeniers in de redactie, waar van er één redactiesecretaris zou wor den. Verder zou de huidige redactie moeten worden gesplitst in een kernre dactie van vier man, onder wie de twee aalmoezeniers, en in een redactieraad. De redactie van G 3, onder leiding van de hoofdredacteur drs. B. Thomas, heeft, nadat eerst mondeling overleg was gepleegd met het bestuur, per brief laten weten, dat zij geen bezwaar heeft tegen toetreding van twee aalmoeze niers tot de redactie. Wel heeft de re dactie overwegende bezwaren tegen de benoeming van een aalmoezenier tot redactiesecretaris en tegen de voorge stelde splitsing van de redactie. Zouden de plannen toch worden doorgevoerd, dan zal de redactie van het blad aftre den. LISSABON Portugese regerings autoriteiten hebben vrijdag de ontdek king van een vleesschandaal bekendge maakt, waarbij 23 personen zouden zijn betrokken. Volgens de autoriteiten is vlees van oude veelal zieke ezels op de markt gebracht met vervalste keurings stempels en zijn katten geslacht om als konijnen verkocht te worden. In de afgelopen maanden zouden de bevolking van Lissabon zeker 1000 ezels voorgeschoteld zijn. II "if- Mogelijk doof de meest moderne verwerking van rijpe tabakken volgens het A.C' natuurproces. mam&M. (Van onze Haagse redactie) AMSTERDAM Afgaande op officieel nog onbevestigde persberichten, dat het kablnet-Zylstra geen staatsdeelneming bij de winning van olie op het con tinentaal plat wenst, heeft de P.v.d.A.-lijstaanvoerder, Den Uyl, zich tegen een dergelijk besluit gekeerd. Op een persconferentie in het Amsterdamse „Krasna- polsky" verklaarde hij indiening van een desbetreffende Algemene Maatregel van Bestuur nog door dit tussenkabinet onjuist te vinden, terwijl hij de inhoud van het uitvoeringsbesluit in strijd vond met de afspraken, die gemaakt waren tij dens de formatie-Cals. Hij meende niet, dat de Algemene Maatregel van Bestuur, waarvan ver wacht wordt, dat deze yolgende week in het Staatsblad zal verschijnen, nog voor de verkiezingen de sanctie van de Kamer zou kunnen krijgen. De kwestie gaat dus een rol spelen bij de kabinets formatie, na 15 februari. Hoewel oud minister Den Uyl het olie- en gasbeleid op het continentale plat bovenaan in zijn verkiezingsvaandel heeft geschreven, was hij van mening, dat de wijziging van de voorwaarden van exploitatie van de Noordzee door het kabinet-Zijlstra in strijd was met het karakter van dit ka binet, zoals het zich gepresenteerd had. Hij gaf toe dat er grotere duidelijk heid zou ontstaan, als de regering tot afkondiging van de Algemene Maatregel van Bestuur op korte termijn zou over gaan, maar hij zag er toch een poli tieke manoeuvre in, die bestemd was om de coalitiepartijen van de regering- Cals tegen elkaar op te zetten. Geen staatsdeelneming bij oliewinning vond drs. Den Uyl in strijd met de af spraken, die aan het kabinet-Cals ten grondslag lagen. Hij herinnerde er aan, dat de heer Schmelzer nog on langs had laten weten bereid te zijn die afspraken uit te voeren. Ook had de K.V.P.-fractievoorzitter in Zuid-Limburg laten weten, dat hij het afzien van staatsdeelneming bij de winning van olie op de Noordzee niet zomaar zou laten passeren. Drs. Den Uyl sprak dan ook zijn verwachting uit, dat de K..V.P- fractie zich in de Kamer tegen de Al gemene Maatregel van Bestuur zal ver zetten. Zakelijk gezien, vond de socialistische oud-minister van Economische Zaken het onverantwoord om het gebruik van de eventuele olievoorraden onder het Noordzee-oppervlak uitsluitend aan par ticulieren over te laten. Dit zouden voor namelijk Amerikaanse bedrijven zijn, ADVERTENTIE die gevonden olie snel zouden willen af zetten. Ook ontging de Nederlandse Staat rechtstreeks invloed op het afslui ten van contracten, waardoor een ge coördineerd energiebeleid in gevaar zou komen, zo meende drs. Den Uyl. Sprekende over de financiële aspecten van de aan het kabinet-Z(jlstra toege schreven uitvoeringsmaatregel, zag de socialistische lijstaanvoerder een licht punt. Het deel dat de Nederlandse Staat en daardoor de Nederlandse gemeenschap ten goede zou konien, was weliswaa» la ger dan hij als minister van Economi sche Zaken had uitgewerkt, maar toch nog veel groter dan in andere Noord- zee-staten. Hij moest wel „met vol doening" constateren, dat zijn visie in beginsel juist was geweest, namelijk dat onze voorwaarden aanzienlijk hoger kon den zijn dan elders. Op zichzelf betreurde hij de verlaging van 76 pet. tot 70 pet. (voor gas) en van 65 pet. tot 57 pet. (voor olie) bij de exploitatie van het continentale plat, aangezien hij dat een „volstrekt over bodige en schadelijke concessie aan de oliemaatschappijen" vond. Het verschil voor Nederland op het punt van gas- DEN HAAG Oud-staatssecretaris C. Egas van de Partij van de Arbeid moet in de Tweede Kanier, menen de provo's. Daarom willen- zij een actie houden om zoveel mogelijk kiezers te bewegen een voorkeursstem uit te brengen op de eerste regeerder, die het voor de provo's opnam. De heer Egas staat in het kiesdistrict Amsterdam- Noord-Holland nummer drie op de lijst van de Partij van de Arbeid. Provo Duco van Weerlee en Olivier Boelen, bedrijfsleider van het Sigma centrum, hebben hierover een gesprek gehad met Eibert Meester, partij-se cretaris van de P.v.d.dA. Volgens een woordvoerder van de P.v.d.A. is dit ge sprek heel plezierig verlopen. winning schatte drs. Den Uyl op 50 mil joen gulden per jaar, als de Noordzee bijvoorbeeld tenminste een tweede Sloch- teren zou herbergen. Hij meende, dat de oliemaatschappij en wel op zijn hardere voorwaarden in gegaan zouden zijn. al kon hij geen an dere grond voor deze stelling aanvoeren dan zijn onderhandelingservaring in het verleden. De gezamenlijke afwijzing door de oliemaatschappijen, die in au gustus vorig jaar in de publiciteit kwam zag drs. Den Uyl bovenal als een tak- tische zet. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Mr. F. L. M. Hoe- bens, de 52-jarlge r.k. burgemeester van de Brabantse gemeente Deurne, over weegt lid te worden van de P.v.d.A. Deurne is een gemeente met 23.000 in woners. Bij de Statenverkiezingen werd 82,2 pet. van de stemmen op de K.V.P. uitgebracht. Na de „nacht van Schmel zer" had de burgemeester al bedankt als lid van de K.V.P. Het bericht in „Het Vrije Volk" vol gens hetwelk hij besloten heeft lid te worden van de P.v.d.A., werd door mr. Hoebens ontkend. „Ik geef toe, dat ik misschien lid zal worden, zij het niet uit laaiend enthousiasme", zo verklaar de burgemeester vrijdagochtend. Hij voegde hieraan toe: „Niet elke stelling van de P.v.d.A. heeft mijn in stemming en zeker niet de wijze van uitvoering". Toch had hij minder kri tiek op de P.v.d.A. dan op de K.V.P. in deze fase, met de verkiezingen in zicht, wil hij nog geen besluit nemen. „Ik kan op dit moment zonder meer ontkennen, dat ik gevraagd heb lid van de Partij van de Arbeid te mogen wor den", aldus mr. Hoebens. 0 Koningin Juliana en prins Bernhard zijn vrijdagmiddag om drie uur uit Zwitserland op paleis Soestdijk gearri veerd. Prins Bernhard was 's ochtends per vliegtuig van Soesterberg vertrok ken om zijn gemalin na een wintersport vakantie van twee weken naar huis te begeleiden. 0 Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, is het definitieve aantal woningen, dat in het afgelopen jaar is gereedgekomen 121.699. Dit is 6672 woningen meer dan in 1965, toen 115.027 woningen gereed kwamen. O Tijdens de eerste vijftien weken van de zgn. verlichtingsactie van de ANWB (het in diverse plaatsen gratis controleren van autoverlichting en het afstellen van koplampen) werden ruim 35.000 auto's onderzocht, waarbij bleek dat van meer dan 30.000 auto's de kop lampen moesten worden afgesteld, ter wijl bij ruim 9000 bovendien gebreken werden geconstateerd aan andere ver- lichtingspunten. 0 Op het kantoor van de Algemene Bank Nederland N.V. te Velp zijn dezer dagen onregelmatigheden ont dekt. Deze zijn geheel van interne aard. Het juiste bedrag is nog niet vastge steld, doch beloopt ongeveer f 30.000. 9 Gedeputeerde Staten van Overijssel hebben aan Provinciale Staten voor gesteld om thans ook het gedeelte van de Dedemsvaart tussen Hasselt en Sluis 4 voor de scheepvaart te sluiten. Wan neer dit voorstel wordt aangenomen, zal dit gedeelte 1 juni worden afgesloten. Alleen het oostelijk gedeelte van het gedeelte van het kanaal blijft dan nog bevaarbaar. De negen bij de kring Midden- Utrecht betrokken gemeenteraden hebben de ontwerpregeling voor een openbaar lichaam van deze negen ge meenten besproken en goedgekeurd. De bij het openbaar lichaam betrok ken gemeenten zijn Bunnik, Houten, Jutphaas, Maarssen, Maartensdijk, Utrecht, Vleuten-De Meern, Vreeswijk en IJsselstein, met tezamen ca. 330.000 inwoners. 0 B. en W. van Utrecht zijn van plan dit jaar onder de passagiers van de GEVU-stadsbussen 100 vrijkaarten voor alle stadslijnen met een geldigheid van drie maanden te verloten. De enige voorwaarde waaraan de passagiers moeten voldoen is, dat zij meedoen aan een vervoersonderzoek, dat B. en W. dit jaar willen instellen naar herkomst en bestemming van de reizigers. 9 Aan zestien representanten van aan de verkiezingen deelnemende partij en, alsmede van niet deelnemende groe peringen, is vrijdag in hotel Krasnapol- sky in Amsterdam het zojuist versche nen „Politiek Zakboek 1967" van de Amsterdamse journalist Henk J. Meier aangeboden. Het boekje bevat een over zicht van 29 bestaande partijen en hun programma en een samenvatting van een aantal kleinere politieke groeperin gen. 0 Donderdagavond heeft een brandje gewoed in de machinekamer van het 7552 ton metende passagiersschip „Prins der Nederlanden" van de KNSM, dat ligt afgemeerd in de IJha- ven te Amsterdam. Tijdens het proef draaien vatte vermoedelijk door over verhitting de bekleding van de uitlaat- tunnel van de hoofdmotor vlam. Het vuur kon door het machinekamerperso- neel met eigen middelen worden ge blust. 0 Tot grote opluchting van de Oost- friese bevolking en ongetwijfeld evenzeer tot geruststelling van vele Groningers in de grensstreek, heeft de Westduitse minister für Wissenschaft- liche Forschung, dr. Stoltenberg in Leer het bericht vrijgegeven, dat van de plannen voor atoomafvalputten in de zoutkorst bij Bunde, vier km over de grens bij Nieuweschans, definitief zal worden afgezien. Scholten's Aardappelmeelfabrieken N.V. in Foxhol heeft achttien van de in totaal 33 personeelsleden van het dochterbedrijf in Smilde tijdelijk over geplaatst naar Foxhol. De mannen zul len daar worden ingezet bij het techni sche onderhoud van de bedrijfsinstalla- ties en dagelijks heen en weer reizen. „Participatie door katholieken in een algemene begraafplaats verdient ernstige overweging", aldus een van de conclusies uit het rapport „Subsidiëring van bijzondere begraafplaatsen" van de r.k. Centrum voor Staatkundige Vor ming. Tijdens een P.v.d.A.-bijeenkomst in de voormalige Dominicanenkerk te Maastricht, heeft de oud-minister van Justitie, prof. I. Samkalden, gezegd, dat het voorstel van burgemeester mr. L. Corten van Heer, om werkkampen in te stellen voor mannen, die hun gezinnen in de steek laten, volkomen onmogelijk is. DEN HAAG 1*Igr. Bluyssen, de bisschop van Den Bosch, zegt in een deze week gepubliceerd interview in het P.S.P.-weekblad „Radikaal", dat de politieke keuze een vol strekt persoonlijke en individuele «aak is, waar de Kerk bui ten moet blyven. „Men zal naar eigen geweten de keuze moeten doen en dan is ook het kiezen voor b(jvoorbeeld de P.S.P. een volstrekt legitieme zaak". Mgr. Bluyssen begrijpt niet, aldus interviewer Henk Bran derhorst, dat er deining ontstaat als vooraanstaande katho lieken, zoals de vroegere K.V.P.-staatssecretaris van O.K. en W., mej. dr. A. de Waal, of de hoogleraar in de theologie, professor Hemelsoet, publiekelijk hun keuze voor de P.S.P. bekend maken. Hij zegt: „Ik begrijp dat volkomen en respecteer die keu ze volkomen. Het is de weloverwogen keuze van mondige mensen en daar valt door niemand aan te tornen". De bisschop spreekt zich ook uit tegen revolutionaire be wegingen, die met geweld veranderingen in de maatschap pij willen bewerkstelligen. „Het doel kan de middelen nooit heiligen en geweld ls voor Christenen een onaanvaardbare zaak". Mej. De Waal zal 26 februari in een t.v.-uitzending van de P.S.P. een gesprek voeren met dr. K. Strijd en de frac tieleider van die partij in de Tweede Kamer, de heer H. J. Lankhorst. TURNHOUT De 75-jarige Neder landse arts T. Bloem uit Baarle-Nassau is vrijdagmorgen door de rechtbank te Turnhout veroordeeld wegens het on rechtmatig uitoefenen van het ambt van geneesheer in België tot f 500 boete en wegens het in voorraad hebben van ge neesmiddelen tot f 150 boete. Dit proces lieeft weer eens de aandacht gevestigd op de zonderlinge situaties, die voort vloeien uit de grillige grensüjn ter plaat se. Dokter Bloem oefent in het enclave- gebied Baarle-Nassau Baarle-Hertog al jarenlang zijn praktijk uit onder Ne derlandse en Belgische patiënten. Toen in 1958 in België een wet werd aangeno men, waardoor huisartsen geen eigen apotheek meer mochten hebben, had hij een voorraad dextroamvetamine-tablet- ten ingeslagen om zijn patiënten toch nog deze opwekkende middelen te kun nen blijven voorschrijven. Van het ge rucht, dat hij een goede klant had aan wielrenners voor deze tabletten, is niets waar gebleken. De zaak tegendokter Bloem werd aanhangig gemaakt, nadat de Belgische dokter in Baarle-Hertog, die nimmer be zwaar had gemaakt tegen het feit, dat zijn Nederlandse collega ook Belgische patiënten had,* zijn praktijk had overge daan aan een opvolger. Volgens de geldende voorschriften, had dokter Bloem formeel geen recht zijn ambt op Belgisch grondgebied uit te oefenen. Het proces tegen dokter Bloem heeft vele weken geduurd, omdat door de verdediger, mr. Th. Eissens, nieuwe bewijstukken konden worden overgelegd, die door de rechtbank bestudeerd moes ten worden. Vrijdagmorgen werd de dokter schul dig bevonden aan alle punten van de tenlastelegging. De opgelegde straf in de vorm van geldboeten is gering. Het is zo goed als zeker, dat dokter Bloem in be roep zal gaan tegen de beslissing, dat hij zijn ambt op Belgisch grondgebied onrechtmatig zou hebben uitgeoefend. Het huis van dokter Bloem staat ln Baarle-Nassau op Belgisch gebied, maar zijn tuin is Nederlands gebied. MELBOURNE In de Australische staat Victoria is een campagne gaande tegen de tenuitvoerlegging van het dood vonnis tegen de 41-jarige Ronald Ryan, die schuldig is bevonden aan het doden van een bewaker, toen hij in 1965 poogde uit een gevangenis te breken. Koningin Elizabeth heeft geweigerd gratie te ver lenen. De rechter die Ryan heeft veroordeeld, verklaarde dat er geen enkele omstan digheid is die een uitstel van de executie op dinsdag a.s. zou rechtvaardigen. Toen het besluit van de koningin be kend was geworden, probeerden 3.000 demonstranten tegen de doodstraf het parlementsgebouw in Melbourne te be stormen. Het kwam daarbij tot scher mutselingen met de politie.

De Vallei | 1967 | | pagina 6