Ook stemming in Nederlandse ploeg daalde onder het nulpunt Loting van Nederlanders niet ongunstig In 29e Hoogoventoernooi wordt een bloedig slot verwacht Van de Pol incasseerde tegen Roodenburg zijn eerste nederlaag DVSA zal tegen Veenendaal niet zonder moed aantreden Schaatsstayers voeren de zwaarste strijd Te zacht Zo werd er geloot Misgreep TOPSCORERS Geen wijziging in tijd van tv-uitzending Elftallen voor morgen Nederlanders stellen enigszins teleur Langeweg bedwong Rus Spasski Tien maal 13 goed in sporttoto Vanwege koude „rare dingen" voorhanden SP0RTHUIS „C0CKY" Bescheiden Nationaal kampioenschap 71 \l HET VALT NIET ZO OP, MAAR.... Scherper Heel knap ZATERDAG 28 JANUARI 1967 LAHTI De temperatuur in Lahti is met sprongen omlaag gegaan. Om 12 uur vrijdagmiddag vroor het alweer 21 graden bij stralend zonnig weer. De stemming in de Nederlandse schaats ploeg daalde omstreeks die tijd even eens tot ver beneden het nulpunt, toen Cees Verkerk na een woordenwisse ling met coach Wim de Graaff de trai ning liet voor wat ze was en mokkend naar zijn hotel verdween. De bom barstte, toen Wim de Graaff het drietal Rudi Liebrechts, Ard Schenk en Kees Verkerk op de baan er een verwijt van maakte, dat ze een uur na de afgesproken tijd op de training ver schenen. „Ik heb het toch duidelijk verzocht", zei de Nederlandse coach, „of jullie om elf uur op de baan wil den zijn. We moeten hard werken om aan deze lage temperaturen gewend te raken. Dat doen de andere ploegen ook". Terwijl Ard en Rudi zonder een woord te zeggen in de kleedkamer ver dwenen en wat later hun rondjes be gonnen te draaien, sputterde Kees Verkerk tegen. Het ene woord haalde het andere uit en toen op een gegeven moment Wim de Graaff zei: „Kees, doe nu niet zo eigenwijs, je weet best hoe nodig het is om aan de baan te wennen, al is het koud" bromde Kees terug: „Ja, ik weet wel dat ik een eigenwijs mannetje ben, dan zal ik het nu ook zijn". De wereldkampioen draaide zich om en verdween zonder iemand nog een blik waardig te keu ren. Het is bijzonder te betreuren, dat nauwelijks 24 uur voor het Europees kampioenschap een dergelijk voorval kan plaatsvinden. De oorzaak is na tuurlijk niet ver te zoeken. Niet alleen de normale hypernerveusheid van de cracks speelt hier een rol, maar ook het moeilijk accepteren, juist bij onze top- schaatsers, van de commandowisse ling bij de Kon. Ned. Schaatsenrijders- bond, draagt bij tot conflicten als bo vengenoemd. Coach Wim de Graaff, hard wer kend en welwillend als geen ander, is misschien te zacht voor de Nederland se toprijders, die onder het commando van Anton Huiskes veel vrijheid geno ten. „Ze willen", zei dr. Lap veront schuldigend, „niet als kleine jongens behandeld worden. Wim de Graaff komt als een bezorgde vader driemaal kijken of ze al slapen en draait dan het licht uit. Wim de Graaff waakt over hen alsof het kinderen zijn. In feite is het ook zo, maar ze willen niet zo be handeld worden. That's the question". Die uitbarsting van Kees Verkerk kwam overigens niet alleen voort uit het feit, dat Wim de Graaff aanmerkingen maakte op het te laat komen. Ook het feit, dat de koffer van Kees Verkerk, zonder schaatsen gelukkig, maar voor Kees heel beroerd met een kostbare fo toapparatuur van meer dan drieduizend gulden zoek was geraakt in Helsinki en gistermorgen nog niet terecht was, speel de zonder twijfel hier een rol. Het was LAHTI Ard Schenk heeft op de 6000 m gunstig geloot tegen de Zweed Jonny Nilsson. Dat is het voornaamste nieuws van de loting voor de Europese kampioenschappen schaatsenrijden, die gisteravond om acht uur plaatsvond in Lahti. De Noordhollandse schaatscrack, die zich gesteund weet door de aanwe zigheid van zijn vader, zal op de 5000 m na Kaplan en Matusevitsj in de vyfde rit starten en hy heeft in Jonny Nilsson op deze afstand een waardige partner. Een zeer goede tijd voor beiden be hoort niet tot de onmogelijkheden. Pal na Ard moet Kees Verkerk op het ijs. Hij heeft het met de Tsjech Teply niet zo getroffen en zal dus volkomen op schema moeten schaatsen. Wel weet Verkerk als hij start precies wat zijn grote concurrenten Kaplan, Matusevitsj en Maier hebben gedaan. Daarop zal Kees zijn schema kunnen baseren. Op de 5 km heeft voorts Rudi Lie brechts in het voorlaatste paar aan de Rus Antsson een waardige tegenstander. Frits Bartling (tegen de Pool Kuch) en Peter Nottet (tegen de Westduitser Höfl) hebben het minder getroffen. Coach Wim de Graaff had na overleg met de rijders Ard en Kees in de eerste groep ingedeeld en Nottet en Bartling in de tweede, terwijl Rudi op beide af standen van de eerste dag op 500 en 5000 m de rij sluit in de derde groep. Op de sprint ziet Ard Schenk zich ge plaatst tegen de Tsjech Teply, terwijl Kees Verkerk het moet opnemen tegen niemand minder dan Matusevitsj. Een mogelijkheid voor onze landgenoot, om zich aan deze op de sprint uitstekend uit de voeten komende Rus op te trek ken. Bijzonder gunstig zowel op de sprint als op de 5000 m heeft de Finse „hope" Jouko Launonen geloot. Op de 500 m wordt zijn rit tegen de Rus Kap- LAHTI Vrijdagavond is in Lahti de loting bekend gemaakt voor het Europees kampioenschap hardrijden op de schaats. Kees Verkerk start op de 500 meter in de tweede rit tegen de Rus Eduard Matusevitsj en Ard Schenk komt in de zesde rit uit tegen de Tsjech Teply. Op de 5.000 m rydt Ard Schenk in de vyfde rit tegen de Zweed Jonny Nilsson en Kees Ver kerk notmoet de Tsjech Teply. De lo ting luidde: 500 meter lste rit: Renato de Riva (Italië) Jonny Nilsson (Zweden). 2de rit Eduard Matusevitsj (Rus land)Kees Verkerk (Nederland). 3de rit: Raymond Fonveille (Frank rijk)—Svein Erik Stiansen (Noor wegen). 4de rit: Gerd Zimmermann (W.-Dld.) Reiner Klehr O.-Dld. 5de rit: Josef Iskrzycki (Polen) Herman Strutz (Oostenrijk). 6de rit: Oldrich Teply (Tsjech.)— Ard Schenk (Nederland). 7de rit: Valeri Kaplan (Rusland) Jouko Launonen (Finland). 8ste rit: Björn Tveter (Noorwegen) Bernd Prusowsky (O.-Dld.). 9de rit: Stanislav Seljanin (Rusl.)— Frits Bartling (Nederland). 10de rit: Stanislav Kuch (Polen) Alexander Tsjekuljajev (Rusland). 11de rit: Rauli Helen (Finland)— Fred Anton Maier (Noorwegen). 12de rit: Magne Thomassen (Noor wegen)—Herbert Höfl (W.-Dld.). 13de rit: Michel Duchet (Frankrijk) —Peter Nottet (Nederland). 14de rit: Johnny Höglin (Zweden)— Guido Gillarduzzi (Italië). 15de rit: Ingar Bollerud (Noorw.)— Rudi Liebrechts (Nederland). 16de rit: Kalervo Hietala (Finland) -Oerjan Sandler (Zweden). 17de rit: Ants Antsson (Rusland) alleen. 5000 meter le rit: ZimmermanKlehr 2e rit: KaplanStrutz 3e rit: MatusevitsjLaunonen 4e rit: IskrzyckiMaier 5e rit: SchenkNilsson 6e rit: VerkerkTeply 7e rit: StiansenDe Riva 8e rit: DuchetThomassen 9e rit: SeljaninGillarduzzi 10e rit: TsjekuljajevHelen 11e rit: PrusowksyTveter 12e rit: KuchBartling 13e rit: Höfl—Nottet 14e rit: Höglin—Hietala 15e rit: FonveilleBollerud 16e rit: LiebrechtsAntsson 17e rit: Sandler alleen. lan zonder twijfel een topper, terwijl hij op de 5000 m in Matusevitsj een tegen stander heeft, die hem ook op deze af stand naar een goede tijd kan opjagen. Al met al interessante races op de eerste dag, die ondanks de strenge vorst pas om vijf uur Finse tijd (vier uur in Nederland) begint. „Wij in Finland zijn niet bang voor wat vrieskou", zeiden de organisatoren tegen de bezorgde ploeg leiders. „Slechts één remedie, Wim", zei Klaas Schenk gisteravond, „zet de jon gens goed in het vet voor de start". En Wim knikte goedkeurend bijzonder pijnlijk, dat het twistgesprek moest plaats vinden op de baan ten aan- hore van iedereen, die Nederlands ver stond. Al met al was dit voorval niet be vorderlijk voor de sfeer in de Neder landse ploeg. Een sfeer, die noodzakelijk goed moet zijn om tot topprestaties te komen. Misschien, dat de aankomst van vele Nederlandse supporters de rijders tot het hoognodige enthousiasme kan brengen. Vanaf vanmorgen herbergt bijvoor beeld hotel Kauppa in Lahti de deelne mers aan de chartertocht van Arie Kos- sen uit Oudesluis. Vader Pleun Verkerk behoort daarbij en de vader van Frits Bartling. Voorts de broer van Ard, name lijk Jan Schenk. Vader Klaas Schenk is gisteren reeds in Lahti gearriveerd. Na mens het bestuur van de K.N.S.B. is Henny Roos ter plaatse, die ook zitting heeft in het I.S.U.-bestuur. En allen klagen over de koude. De or ganisatoren, die de aanvang van de wed strijden gepland hebben op vijf uur van middag, hebben toch wel een misgreep gedaan. Gisteravond werden er diverse vergeefse pogingen in het werk gesteld dat aanvangsuur te vervroegen in ver band met de heersende koude. Bij temperaturen beneden de 30 graden die vanavond worden verwacht, zou het on verantwoordelijk zijn de rijders te laten starten voor de vijfduizend meter. Dat bevestigde ook dr. Lap, die in Ha- mar bij 26 graden onder nul reeds in greep en de rijders het trainen verbood. Feit is, dat gisteren omstreeks het mid daguur bij een temperatuur van 21 gra den alle rijders, die op de baan versche nen, het zo spoedig mogelijk lieten af weten. „Het is", zei Rudi Liebrechts, „of je adem bevriest. Je krijgt het be nauwd als je hard gaat en het lijkt wel of je geen adem kunt halen. Bovendien heb je last van bevriezing van neus en wangen. Neen, als het vanavond nog veel kouder is, zoals men hier voorspelt, dan gebeuren er rare dingen". Kees en Ard, zoals heel Nederland ze zondag na de schaatswedstrijd hoopt te zien. ADVERTENTIE Kerkewijk 35, Veenendaal Telefoon 4335 Westerneng (Scherpenz.-zat.) 19 Mandersloot (Scherpenz.-zat.) 18 Van de Berg (Merino's) 16 Van Mourik (DVSA-zat.) 16 Aalbers (VRC) 14 C. v. Ommeren (DVSA-zond.) 14 Diepeveen (DOVO) 13 Donkelaar (Advendo) 12 Greuter (Advendo) 11 Idzerda (Valleivogels) 11 Jan Henzen (Kulan) 11 v. d. Bovenkamp (Scherp.-zat.) 10 J. Veldhuizen (Renswoude) 10 Van Kessel (Unitas) 10 Cor Henzen (Musketiers) 10 Cees Henzen (Musketiers) 10 Van de Berg (Candia - zat.) 9 G. v. Veenendaal (Candia) 9 D. v. Manen (GVVV) 8 Schoeman (VRC) 8 A. v. d. Pol (SVP) 8 Vink (Renswoude) 8 J. v. Manen (GVVV) 8 B. v. Ommeren (DVSA) 8 Teus Heykamp (Veenendaal) 8 Rebergen (Scherp.-zond.) 8 HILVERSUM De organisatoren van de stryd om het Europese schaats- kampioenscliap te Lahti in Finland heb ben gisteravond besloten de aanvang van de wedstryden vandaag niet te ver vroegen. Zij beginnen, zoals aanvanke lijk vastgesteld, om 16.00 uur Neder landse tijd met de 500 m. Dat besluit brengt mee, dat er ook in de televisie-uitzendingen, zoals die aan vankelijk waren vastgesteld, géén wyzi- ging is gekomen en het aangekondigde programma zaterdagmiddag in zyn ge heel gehandhaafd blyft. De NTS had namelyk in de loop van vrijdagavond laten weten reeds om 13.55 uur te beginnen met de recht streekse uitzendingen, omdat in Finland zou zyn besloten vroeger te beginnen vanwege de felle kou. DOVO (thuis) - SSVU: Doel: T. Har- develd; achter: G. van Beek, J. Rebergen, G. Slotboom en G. van Kooten; midden: R. Schoeman en B. Kroesbergen; voor: Bovenschen, N. Diepeveen, H. van Koo ten en K. van Hall. GVVV (uit) SML (vriendschappe lijk): Doel: W. van Dijk; achter; G. Beukhof, G. van de Bovenkamp en H. van Manen; midden: J. v. d. Bovenkamp en G. Hoedeman; voor: Van Limburg, J. van Manen, D. van Manen, R. Schin kel en P. v. d. Bovenkamp. Merino's (uit) Sparta N: Doel: T. Klaassen; achter: W. van Wakeren, C. Scholts, T. Nagel en J. C. Sukkel; bid den: H. Blankensteyn en H. Sukkel; voor: T. v.d. Berg, H. Gaasbeek, D. Veer en T. Diepeveen. VRC (uit) - ESA: Doel: B. Cornelissen; achter: A. van Kooten, R. van Engelen burg en Pauw Rebergen; midden: Kees Rebergen en Piet Hasselaar; voor: Wim Verwoerd, Gerard Hasselaar, Cor Aal bers, M. Schoeman en D. v.d. Broek. BEVERWIJK We staan voor de finale van het 29e Hoogoventoernooi. Er wordt een bloedig slot verwacht. Dat verbaast de kenners enorm, omdat zo'n ronde of zet terug de zaak al bekeken leek. De Russen Spasski en Lutikov zou den de twee eerste plaatsen onderling verdelen. Wie kon hen nog bedreigen? Gligoric faalde namelijk enkele malen in de afwikkeling en raakte totaal overbodig twee punten achter. De geweldige Deen, Larsen, startte met 1 uit 4slechter kon het nauwelijks voor een schaakdenker van zijn niveau. De overi ge grootmeesters deden elkaar wederzijds zoveel leed aan, dat er voor Lutikov en Spasski slechts viel te glimlachen vanuit het principe verdeel-en-heers. De afgelopen week is er een geweldige wyziging gekomen. Het Russische tan dem, dat verschrikkelijk sterk is, deed het wat kalmer aan, doch Larsen, de fana tiekste schaakstryder dezer tijden, bleef op leven en dood spelen. In de laatste 5 partyen speelde hy iy2 punt byeen, een prestatie, die nauwelijks valt te overtref fen. Hy toonde aldus weer zyn superklasse. Hij staat kennelijk niet voor niets vierde op de wereldranglijst, twee plaatsen achter Spasski. Daar bovendien de Nederlander Lan- geweg in de 13e ronde, dat was donder dag en vrijdag (er werd afgebroken en voortgezet), Spasski de voet ten dele dwars zette groeide er plotseling een geweldige kans voor de Deendat „geweldig" relatief gezien, omdat Lar sen vandaag zwart heeft en moet win nen, wil hij het onmogelijke mogelijk kunnen maken, namelijk gedeelde eer ste worden. Dat dan ook Lutikov nog steekjes moet laten vallen, zij er vol ledigheidshalve aan toegevoegd. Overigens is het met Lutikov een wat vreemde zaak. De Rus blijkt achteraf zelfs de titel internationaal meester niet te bezitten, ofschoon hij de schaak kracht van een gemiddelde grootmees ter bezit. De meestertitel heeft hij thans al verworven en het lijkt waar schijnlijk, dat hij ook nog een groot meesterresultaat op zijn conditie-staat zal krijgen. De rol van de Nederlanders is dit jaar uiterst bescheiden. Alhoewel we liefst 5 man in de grootmeestergroep in de strijd hebben zal geen onzer er in slagen één der 6 prijzen te verwer ven. Aannemende, dat alles normaal loopt. Grootmeester Donner, van huis uit onze beste man, is niet in vorm en de „uitschieter" van Van Geet is gevolgd door een score 1 uit 5. Langeweg, verleden jaar de beste Ne derlander, heeft onafgebroken last ge had van griep en voorhoofdsholte ontsteking. Ook niet wat men noemt een conditie, die perspectief biedt. De rol van de Nederlanders in de meestergroep, dit jaar met 16 man enorm pittig bezet, is ook al beschei den. Slechts de doorgewinterde Van Scheltinga is onafgebroken in de kop groep te vinden. Hij heeft het daar zwaar, omdat de Joegoslaven (zij wo nen in het tweede schaakland ter we reld) een meestertrto hebben ingezet, met Karaklaic aan het hoofd, dat tot alles in staat blijkt te zijn. Wat vooral opvalt bij de Joegoslaven is hun geweldige hardheid, hun Aus dauer. Uur na uur blijven ze stoelvast knokken, een klein voordeeltje wordt desnoods in drie zittingen tot geldigheid gebracht. Drie zittingen zijn 9 uur ein deloos denken, waarbij hun opmerkelij ke boekenkennis kan worden gevoegd. Het is met het jaar duidelijker, dat de Joegoslaven het schaakspel in toene mende mate wetenschappelijk beoefe nen. De resultaten in de middenge- wichtsklasse blijven dan ook niet uit; onder middengewichten zijn internatio nale meesters te verstaan. Na het bovenstaande „nationale mi neur" een wat vrolijker geluid. Dat hebben we aan de dames te danken. In de internationale damesgroep die 12 speelsters omvat komen 4 Neder landse „tops" uit. Twee van hen, de nationale kampioene mevr. Vreeken en mevr. Rie Timmer spelen een goede rol. Ze zullen in dit internationale ge zelschap vermoedelijk beiden tot di prijswinnaressen kunnen behoren. Een bewijs, dat we in deze sector vooruit gang boeken. Het feit, dat de Koninklijke Neder landse Schaak Bond het een en ander aan de training heeft kunnen (laten) doen is aan de vooruitgang vermoede lijk niet vreemd. We komen dezer dagen in een nabe schouwing op de eindresultaten in de hoofdgroepen terug. BEVERWIJK In het Hoogoven toernooi zijn vrijdag diverse afgebroken partijen uitgespeeld. Grootmeestergroep: LangewegSpas ski y2y2 KavalekPomar opn. afg. Meestergroep: Van Wijngaarden Medina Garcia opn. afg.; KeilerScholl 0—1; SandorSzily y2y2. Damesgroep: KokanovicVelat de Colominas opn. afg. Stand na 13 ronden: Grootmeestergroep: 1/2. Lutikov, Spasski 9y2; 3. Larsen 8y2; 4. Ciric 8; 5. Gligoric 7>/2; 6/7. Darga, Szabo 6y2; 8/9. Kavalek, Pomar 6 1; 10/11. Don ner, Van Geet 6; 12/13. Kuijpers, Ro- batsch 5y214/15. Ghitescu, Langeweg 4i4; 16. Ree 3. Meestergroep: 1. Karaklaic 9^4; 2. Os- tojic 8'/2; 3/4. Marovic, v. Scheltinga 8; 5/7. Sandor, Szily en Ujtelky 7y2; 8/9. Tatai, Westerinen 7; 10. Scholl é>/2; 11. Medina Garcia 5y2 1} 12/13. Enevold- sen, Keiler 5; 14. Bredewout 4y2; 15. Van Wijngaarden 3 1; 16. Nainggo- lan 3. ROTTERDAM Een vergeefse aan val van Tini Wijnen op het trotse serie record van Henk Scholte, met ivoor 276, en de eerste nederlaag van Piet van de Pol, tegen Joop Roodenburg, waren de opvallende gebeurtenissen van de derde ronde. Dat de grijze leeuw van de Goudse Singel in dit toernooi niet ongeslagen zou blijven kon men van tevoren rustig aannemen. Maar de killerrol was toch niet toegedacht aan Roodenburg. Spelers als Wijnen en Vul- tink, misschien ook de onberekenbare Van Leur, stonden wat die eer betreft VEENENDAAL Morgen staat voor Veenendaal (en Amerongen) een be- APELDOORN Vandaag beginnen dan in het bar koude Lahti de Europese schaatskampioenschappen met het voor de meeste toeschouwers zo spectaculaire „sleu telnummer", de 50() meter. Dat is het nummer van de jongens met de korte, venijnige slag, de jongens, die dooi de bochten lijken te lopen met in razend tempo op het ijs hakkende schaatsen. Die 500 meter is voor de rijders een verbazend belangrijk nummer. Wie daarop te veel seconden verspeelt, kan zich in feite wel afschrijven voor een gunstige plaats in het eindklassement. Tenzij men in de volgende nummers, de 1500 en 5000 m, nog 'n behoor lijk stukje van de achterstand kan afknabbelen. Een ach- Velen, die deze stryd op de tien kilonieter in werkelijkheid of via de televisie aanschouwen, spreken van een saai nummer. Maar wanneer zij zich eens verdie pen in de wijze, waarop hier door de schaatsers strijd wordt gevoerd, wanneer zy aan de hand van de gemaakte rondetijden die stryd op de voet volgen, dan worden zij gepakt door de enorme spanning, die juist dit nummer teweeg kan brengen. We hebben het by de laatste Europese kampioenschappen in Deventer kunnen zien. Na drie afstanden leek onze Ard Schenk volkomen onbereikbaar voor zyn concurrenten. Kaplan, die toen op de tweede plaats troonde, met een puntentotaal van 132.407 tegen Schenk 131.900 moest, om onze landgenoot van de eerste plaats te kunnen stoten, op de 10.000 meter, maar liefst elf seconden sneller zijn. Kees Verkerk moest met zijn totaal van 132.680 punten, 16 seconden sneller zyn dan Schenk, om op de eerste plaats te kunnen eindigen en elf seconden sneller dan Kaplan om in elk geval nog het zilver te veroveren. presteert is zonder meer wereldkam pioen. terstand van slechts 1 pnt. in 't totaal-klassement na drie afstanden getekent, dat men omdat alle tijden herleid worden tot 'n 500-meter-tijd op de laatste afstand, de 10.000 m, al twintig sec. sneller moet zin dan de man, die het totaal-klassement op dat moment aanvoert. Er wordt op die 10.000 meter derhalve enorm veel ge- eist van de rijders, die geen sprinter pur sang zijn. De stayers moeten er knokken om elke fractie van een se conde, aangemoedigd door hun met een stopwatch langs de kant staande coach, die nauwkeurig de rondetijden registreert. Van der Grift nog van de eerste plaats te verdringen. Maar vlak daarachter volgden onze landgenoot Rudi Lie brechts en de fameuze Russische stay er Kositskin. Het was duidelijk dat de ze Kositskin alles zou doen om een fan tastische tijd te maken op de 10.000 m en zijn laatste reserves zou aanspreken. Kositskin reed met Kouprianoff in het tweede paar, vlak voor Van der Grift, die Stenin als tegenstander had en niet mocht verwachten door deze Rus te worden opgejaagd. Dat zou in strijd zijn met het Russische strijdplan. Men zal zich nog goed herinneren, hoe Verkerk een magistrale 10.000 me ter reed met rondetijden, die vrijwel steeds onder of rond de 38 seconden bleven. Veertien ronden lang veroverde Verkerk toen ronde na ronde geringe winst op zijn landgenoot, totdat zijn achterstand tot 2 seconden was terug gebracht. Het publiek raakte in vervoe ring en toen sloeg het noodlot toe. Ver kerk kwam te vallen en verspeelde, hoewel hij razend snel overeind kwam, teveel tijd om de achterstand nog in de resterende tijd te kunnen goedmaken. Op Kaplan had hij op dat moment nog 5,5 seconde achterstand. Verkerk ging daarna zo snel rondetijden van 37 en 37,5 seconden dat hij nog 16 secon den sneller was dan Kaplan. De totaal- tijd van Schenk kon hij echter niet ver beteren, hoewel hij op deze lange af stand 1,8 seconde sneller was geweest dan zijn land- en ploeggenoot. Een week daarna raasde Fred Anton Maier, die in Deventer in zijn serie tegen Verkerk een figurant leek, de 10 km af in een nieuwe wereldrecordtijd: 15.32.2. Kees Verkerk kreeg zijn revanche op Ard Schenk drie weken later tijdens de we reldkampioenschappen in Gothenburg. Al zou hij nog zo'n slechte 500 meter heb ben gereden, dan nog zou hij de titel hebben veroverd, want hij zegevierde op drie afstanden en de man die dat En ook hier blijkt weer hoe de pres taties van jaar tot jaar beter worden en de tijden scherper. Met name op de lange afstanden... Men vergelijke daar toe slechts het wereldkampioenschap '66 met dat van '61, toen op de baan van Gothenburg ook een Nederlander we reldkampioen werd, namelijk Henk v. d. Grift. Henk v. d. Grift reed bij dat wereld kampioenschap in '61 over de 5000 me ter 8.11.8, terwijl Verkerk er vorig jaar 7.42.9 voor nodig had. Van der Grift legde de basis voor zijn kampioenschap op de 500 meter met een tijd van 41,3 sec. Na drie afstanden had hij een pun tentotaal van 138.533, terwijl Verkerk bij het laatste wereldkampioenschap na drie afstanden een totaal had van 133.690! Niettemin, de prestatie van Van der Grift was toch bijzonder knap. Zijn laatste rit, de 10 km dus, leverde toen ook een maximum aan spanning. Na 3 afstanden stond Van der Grift met 138.533 pnt op de eerste plaats, gevolgd door Kouprianoff met 138.977, hetgeen betekende, dat 9 seconden winst voor laatstgenoemde voldoende waren om bleek voldoende voor het wereldkam pioenschap. En slechts in drie van de 25 ronden was Van der Grift onder de 40 seconden gebleven. Kouprianoff en Liebrechts slaagden er niet in Van der Grift nog van de eerste plaats te ver drijven, al kwam de Vlaardinger met 16.51.2 beneden de tijd van de wereld kampioen. Behalve om de spanning, die deze laatste rit van de Europees of wereld kampioenschap kan veroorzaken, is er nog een reden om er de volle aandacht aan te schenken. Het is namelijk bijzon der interessant om te zien, hoe de di verse rijders hun krachten verdelen. Verkerk bijvoorbeeld, probeert in de eerste ronden zo hard mogelijk te gaan en daarin een voorsprong op te bouwen terwijl Ard Schenk t.o.v. zijn ploegge noot een slow-starter is. Per Ivar Moe en Fred A. Maier deden het in het ver leden net andersom. Zij forceerden zich niet, draaiden een constant, maar ta melijk hoog tempo en gooiden in de laatste ronden hun reserves volledig in het vuur. langrijke streekderby op het program ma. DVSA, dat thuis tegen de geel- blauwen tot de rust goed partij bood en daarna wegviel en een 1-7 nederlaag moest incasseren komt naar het Sport complex De Salamander, standplaats van v.v. Veenendaal. Geheel zonder moed zullen de Ame- rongers niet komen. Tmmers, zij lieten twee weken geleden 't hoogstgeplaatste Utrechtse KDS niet verder dan 1-1 ko men. De geelblauwen hebben tweemaal achtereen - weliswaar tegen krachtige ploegen - een 2-2 gelijk spel behaald, maar moeten morgen toch beslist tot een zege, waarschijnlijk een kleine, kunnen komen. De rijwiel- en brom fietsstalling zal het bij het Veenveld druk rijgen. Veenendaal 11H6; DVSA 12-6. Candia '66 zal het tegen KDS op ei gen veld proberen. KDS is - wfl schre ven het al eerder - na een formidabele start wat afgezakt. Het staat nog wel gunstig in de kop, maar moet voor overwinningen heel hard vechten. Ook Candia '66 heeft een goede kans tegen deze Utrechtse ploeg. KDS 11-14; Can dia '66 12-11. In de afdeling Utrecht zal Scherpen- zeel bij St. Maarten niet bijzonder hard hoeven te vechten. Scherpenzeel 10-12; Sint Maarten 10-6) en Unitas gaat in Eist tegen Oranje Wit een moeilijke middag tegemoet. (Oranje Wit 11-10; Unitas 10-4). Henk v. d. Grift: zou nu niet snel genoeg zijn geweest Kositskin draaide in een tijd van 16.35.9 de 10 km af en dat was in 1961 een heel knappe prestatie. Men werd ex- in het Nederlandse kamp stil van. Maar veel tijd om te piekeren had men niet, want direct na Kositskin moest Van der Grift aantreden. Na negen ron den lag Van der Grift nog maar drie seconden achter op de tijd van Kositskin en zijn marge was 20 seconden. Het tempo van onze landgenoot zakte daar na zodanig met ronden van 41 en 42 se conden, dat bij de 22e i-onde de hele marge verdwenen was. Maar in de 23e ronde hei-vond Van der Grift zich. Veer tig seconden precies, even snel als Ko sitskin. De voorlaatste ronde ging voor bij en toen, plotseling, werd de slag- van onze landgenoot vinniger. Die voor laatste ronde ging in 39 seconden, een seconde sneller dan de Rus. Het sta dion stond overeind en moedigde onze landgenoot vurig aan. Zou Van der Grift het halen? Zou hij zich in die laat ste ronde niet over de kop rijden? Ang stig en opgewonden tegelijk keken de duizenden toe, hoe Van der Grift, de ar men los op de laatste meters, op de fi nish afkwam. „De laatste ronde in 38V2 seconde", kondigde de speaker aan. Z'n laatste woorden gingen verloren in een orkaan van toejuichingen, die Van der Grift ten deel vielen. Zijn tijd... 16.53.6, precies 32 seconden méér dan vorig jaar door Verkerk werd genoteerd. hoger genoteerd. Vooral nu Roodenburg in zijn eerste twee partijen niet over weldigend had gespeeld werden zijn kansen tegen de strijdlustige Rotter dammer niet zo hoog aangeslagen. De Zuidhollander kan echter wel biljarten en toont dat vaak op de meest onver wachte momenten. Ook nu. Na een voorspoedige start van Van de Pol, die in drie beurten in totaal 61 caramboles bijeen speelde, begon Roodenburg in zijn bekende, langzame en daardoor voor de tegenstander tergende tempo aan een reeks te bouwen, waarop tech nisch niets viel aan te merken. Pas na 175 kwam het einde van deze superprestatie, die de rollen volledig deed omkeren. Roodenburg had de klau wen van de leeuw volledig uitgerukt. Een hevig tegenstribbelende Van de Pol trachtte met carotte de opmars van zijn jeugdige tegenstander af te remmen. Hij slaagde daarin, maar was zelf te nerveus geworden om tot een produktie van enige betekenis te komen. En het noodlot was onafwendbaar. In de vijftiende beurt moest de Rot terdamse grootmeester zich tenslotte overgeven: 300103. Was dit een teleurstelling voor de or ganisatoren, die gehoopt hadden in Van de Pol een blijvende trekpleister te heb ben, Wijnen verzachtte het leed enigs zins door in zijn eei-ste beurt Van Nijnatten had van acquit gemist een aanval op Scholte's record te lan ceren. Technisch volmaakt ook reeg Wijnen tientallen caramboles op de krui singen van de kaderlijnen tot een schit terend sieraad bijeen. Een ovatie klonk, toen hij de 200 passeerde. De positie was nog altijd onaantastbaar. Althans, zo leek het. Maar een paar stootjes ver der bleven de ballen bijna masqué even van de korte band liggen. De 207e ca rambole kon zomaar gemaakt worden, maar er zou dan een vernietigende dedanpositie achterblijven. Daarom probeerde Wijnen het los over twee banden uit de hoek, om zo tussen de band en de twee trefballen te komen. Een lange rappèl had dan de nieuwe basis voor het vex-volg van de serie moeten zijn. Wijnen dacht lang na over deze oplossing en verloor daar door de securiteit uit het oog. Want onmiddellijk na de afstoot al stond er twijfel in zijn ogen te lezen. Gespannen volgde hij de gang van zijn speelbal om even later teleurgesteld naar zijn stoel te gaan. Door een tikkeltje effect te geven namelijk was een klots onver mijdelijk geworden en dus werd het een serie van 206. Dat Wijnen daarna nog vijf beurten nodig had om zijn zege te bewerkstel ligen doet niets af aan de glans van zijn spel in de eerste drie ronden, die hij met een algemeen gemiddelde van 33.33 caramboles heeft afgesloten. Dat is dan bijna tien punten hoger dan de voornaamste concurrent Hans Vultink, die verdienstelijk in negen beurten te gen Sundquest uitspeelde, maar weder om niet tot een echte grote serie.kwam. Hetzelfde geldt voor Van Leur, die door een overwinning in tien beurten al eens honderd heeft laten annonceren. Hoe wisselvallig Roodenburg speelt bleek in de avonduren tegen Van Nijnat ten. Na acht beui'ten leidde de Braban der weliswaar, maar het verschil was klein (145-122). Roodenburg had tot dat moment echter niets laten zien. Hij kwam nu in dezelfde situatie als eerder op de dag de Rotterdammer Van de Pol, met dit verschil, dat de serie van 155 van Van Nijnatten het slot van de par tij en het eind van de illusies van Roo denburg op de titel betekende. Die aspix*aties behield wel Lambert van Leur door een moeizame overwin ning in negentien beurten op Sundquest. DEN HAAG De cijfers van sport toto 29 luidden: aantal deelnemers: 656.700; bruto inleg: f 910.683,60; prij- zenbedrag: f 300.526,00. Eerste prijs: f 165.289,30, 10 winnaars bruto f 16.529. Tweede prijs: f 90.157,80 73 winnaars, per kolom bruto f 1218,40. Derde prijs: f 45.078,90, 88 winnaars, per kolom netto f 512.

De Vallei | 1967 | | pagina 7