Ramp in cabine „Apollo I voltrok zich bliksemsnel Duizenden op appèl Geref. PolVerbond Geheime besprekingen over Vietnam Zware sneeuwstormen in V.S. en Canada KVP ontkent schending van afspraken inzake exploitatie Noordzeeplat Morgen jarig Grissom was al twee keer in ruimte Zeven paarden op hol; gewonden in Eindhoven Dinsdag begrafenis drie astronauten NU MAANDEN VERTRAGING BIJ EERSTE REIS NAAR MAAN Boerderij in de as gelegd Zang en gespierde laai in Utrecht Grote onrust in Spanje Lecanuet geen kandidaat Bezwaren legen a.s.-ouderling Ook N.P.D. in Oostenrijk GEKORTWIEKT Bonn verwerpt beschuldiging 39 Eerste Kongolees minister veroordeeld Senator Kennedy bevestigt Prijstoekenning bij „Pot voor mental werd gewijzigd Man op vriend Binnenhof m urgrt Brand in Zandvoortse „w o 1 ken k ra bbe r" „Onrechtmatig" Jongeman ging op rooftocht met vader'» revolver Aanslagen in V.S. op Zuidsk gebouwen Inbraak van in landhuis Wilson MAANDAG 30 JANUARI 1967 CAPE KENNEDY De drie Amerikaanse ruimtevaarders, Grissom, Chaf fee en >Vhite, die vrijdag bij de brand in "n Apollo-cabine op Cape Kennedy om het leven kwamen, zullen dinsdag worden begraven. Grissom en Chaffee op de nationale begraafplaats van Arlington en White op het terrein van de militaire academie van West Point. De lijken zijn vrwel geheel verteerd dcmT, het helse vuur dat in de Apollo-cabine, gevoed door de pure-zuiirstofatmosfeer, gewoed moet hebben. De stoffelijke overschotten werden pas uren na de ramp, nadat een eerste onderzoek naar de omstandigheden was ingesteld, uit de cabine weggehaald en naar een ziekenhuis op de basis overgebracht. Een groep doktoren van het Luchtmacht Instituut in Washington is naar Cape Kennedy gevlogen voor een sectie op de verkoolde lijken. Achteraf is gebleken dat een van de drie ruimtevaarders een ogenblik voor de catastrofe had gemeld dat er brand aan boord was. Dit heeft de leider van liet Apolloprogramma, generaal-majoor Samuel Philips meegedeeld. De mel ding was op de band geregistreerd op de post in de omgeving van de Satur- nusraket. Philips rei niet te kunnen schatten hoe groot de vertraging voor het Apoilo-program zou zijn na deze ramp. De pogingen om tegen 1970 men sen op de maan te brengen zullen waarschijnlijk een stagnatie van maan den ondervinden. Philips zei, dat het luik van de Apol lo vijf minuten na het uitbreken van de brand werd geopend, maar dat de enorme hitte en rook de redders ver dreven. 27 van hen kregen rook naar binnen ofschoon zij gasmaskers droe gen. De proef van vrijdag was de eer ste met de bemanning aan boord waar bij pure zuurstof in de cabine aanwe zig was. Tevoren was tot tweemaal toe 'n proef met zuivere zuurstof genomen, maar toen was de bemanning niet aan boord. Noch de Saturnusraket noch het ruimtevoertuig was vrijdag van brand stof voorzien, maar elke brand zou door de zuurstof enorm in felheid zijn toegenomen. Volgens enkele ooggetuigen die op de televisie van de basis de ramp hadden gadegeslagen was er alleen maar een korte uitbarsting te zien geweest, een „wolk van withete vlammen die de ca bine voor een onderdeel van een secon de omhulde en daarna niets meer...". Volgens een woordvoerder van de NASA in Houston/Texas is de ramp gefilmd. Samen met de opnamen van de conversatie van de astronauten via de radio met het controlecentrum zal deze filmopname worden overgedragen aan een inmiddels ingestelde officiële raad van onderzoek. Er wordt op gewezen dat in een zuur stof-atmosfeer als in de Apollo-cabine een kleine vonk, zoals bijvoorbeeld ver oorzaak door statische elektriciteit bij het haarkammen, voldoende is om een ontploffing te veroorzaken. Een mogelijkheid is ook die van kortslui ting. Misschien zal men door deze ramp zich er op gaan bezinnen of het wel wenselijk is om in ruimtecabines te werken met slechts uit een enkel gas (zuurstof) bestaande atmosfeer. Zuur stof heeft wel het voordeel dat men daarin gemakkelijk kan ademen bij la ge druk, hetgeen tevens minder ge wicht betekent wat in de ruimtevaart een belangrijke factor vormt. De inzittenden van de Apollo-capsule hebben bij de ramp geen gebruik kun nen maken van het ontsnappingsme chanisme aangezien de gehele raket door de stellage omgeven was. Zij zou den alleen hebben kunnen ontsnappen door de luiken van binnen uit te ope nen. Het plan was dat Chaffee hun taak Grissom, White en van twee weken in CAPE KENNEDY Voor lr.-kolonel Virgil Grissom (40 jaar) zou de eer ste Apolloruimtevaart zijn derde reis door de ruimte zijn geweest, een feit waarop geen tweede mens zie htot op heden kan beroemen. Voor lucht macht lt.-kolonel Edward H. White was het eenvlucht die evenveel van hem vroeg als zijn eerste, toen hij de gemini-IV-cabine verliet voor een 21 minuten durende wandeling door de ruimte. Voor kapitein-luitenant ter zee Roger B. Chaffee zou het de vervulling ge weest zijn van de droom om eens door de ruimte te mogen vliegen. Deze drie mannen stierven vrijdag met •lkaar. onverwacht en naar het schijnt zonder enige waarschuwing. Grissom werd wel de pechvogel-astro naut genoemd. Hij was een van de beroemde eerste zeven Mercury-astro- nauten en de tweede Atnerikaan die in de ruimte gebracht werd, tijdens een 15 minuten durende ruimtevlucht op 21 juli 1961. Hij moest zwemmen voor zijn leven na die vlucht, want de luiken van zijn kleine ruimteschip, Liberty Bell 7, gingen na de landing op zee open en het vaartuig zonk. Enkele jaren later, op 23 maart 1965 viel hem en kapitein ter zee John W. Young de eer te beurt met de Gemi ni III het bijzonder geslaagde Gemi- ni-programma van de Verenigde Sta ten te beginnen. In 1959 werd hij astronaut. Grissom was, evenals White en Chaf fee, getrouwd en vader van t\«e kin deren. White, 36 jaar oud, was de zoon van een luchtmacht-generaal. Hij behaal de een graad in vliegtuigbouwkunde aan de universiteit van Michigan. Chaffee had zijn liefde voor het lucht ruim geëerfd van zijn vader, Donald Chaffee uit Grand Rapids, Michigan, die in zijn jonge jaren op kermissen en jaarmarkten in de provincie vlieg- demonstraties gaf in een vliegtuig met open cockpit. Chaffee had een graad in vliegtuigbouw kunde, behaald aan de Purdue Uni versity en koos een loopbaan bij de marine. de ruimte 21 februari zouden beginnen. De Apollo 1 zou de eerste ruimte- vlucht voor Chaffee geweest zijn, maar de gezinnen van Grissom en White heb ben al de spanning beleefd van het wachten op mannen en vaders, terug kerend uit de ruimte. Het ruimteschip Apollo I heeft tijdens zijn ontwikkeling vele problemen ge kend. De vorige maand heeft dr. Jo seph Shea, programmaleider van de Apollo in het ruimtecentrum voor be mande vluchten, op een symposium iets van die problemen verteld. In de laatste fasen van de controle zijn elke maand honderden veranderingen aange bracht. Begin 1966 werd gehoopt dat LEEUWARDEN Een felle brand heeft in de nacht van zaterdag op zon dag, omstreeks drie uur, de uit 1928 daterende kapitale boerderij van de veefokker R. K. Velstra aan de Rijks weg tussen I.eeuwarden en Marsum in de as gelegd. De brand werd ontdekt door een passerende automobiliste. De familie Velstra, die in diepe slaap lag, moest overhaast de woning verlaten. 25 stuks stamboekvee en twee fokstie ren kwamen in de vlammen om. De hele voorraad hooi, drie concours wagens, twee aanhangwagens, drie brom fietsen, een scooter en een aantal werk tuigen en gereedschappen gingen verlo ren. Het vuur werd bestreden door de brandweren van Leeuwarden en Menal- dumadeel. Omstreeks vier uur was men de brand meester. De oorzaak van de brand is onbekend. De schade wordt geschat op vier ton. De heer Vier- stra was tegen brandschade verzekerd. 9 In Surhuisterveen is zaterdagavond de werkplaats van het houtbewer- kingsbedrijf Dijkstra/Samuels vrijwel geheel door brand verwoest. Het hele machinepark werd onbruikbaar, terwijl voorts voor enkele duizenden guldens aan voorraden hout verloren ging. KINS JAS A De voormalige Kongo lese minister van Posterijen Bertin Mwamba is tot zeven jaar en acht maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens verduistering van naar schat ting 88 miljoen Kongolese Francs, bij na zeshonderdduizend dollar. Een uit drie man bestaande krijgs raad veroordeelde verder de voormali ge kabinetschef van Mwamba, Georges Finkelstein, tot zes jaar en acht maan den. Twee andere ambtenaren van de Pos terijen, werden vrijgesproken. De bezit tingen van Mwamba en Finkelstein zijn verbeurd verklaard. De auditeur-militair voerde aan, dat Mwamba geld dat was verdiend door de verkoop van postzegels, die vernie tigd hadden moeten worden, ten eigen bate heeft gebruikt. Finkelstein werd er van beschuldigd dat hij de postzegels, die later aan buitenlandse verzamelaars zouden zijn verkocht, niet heeft ver brand. De verdedigers beweerden dat er geen sprake is geweest van verduiste ring en dat de auditeur-militair niet kon bewijzen dat er gelden worden vermist. De verdediging beschuldigde de aanklager van het indienen van een valse aanklacht. het ruimteschip voor het eind van het jaar kon worden gelanceerd, maar door een reeks van problemen, hoofdzakelijk in het controle-stelsel, moest de lance ring tot 21 februari worden uitgesteld. Nu moet eerst een commissie van on derzoek precies de oorzaak vaststellen van de brand en nagaan of het iets speciaals was dat dit ene vaartuig gold of dat het een probleem is waardoor systemen van de Apollo moeten wor den veranderd. Dan rijst de vraag of het ruimteschip waarin de brand ge beurde nog kan worden hersteld of moet worden afgeschreven. Volgens 'n astronaut is het schip zwaar bescha digd. Er zullen ook nieuwe astronauten ge traind moeten worden. Maar de reser ves zullen nu wel het eerst in aanmer king komen. Deze zijn al maandenlang getraind. Het zijn kapitein Walter M. Schirra jr., majoor Don F. Eisele en de burger Walter Cunningham. Onder degenen die uiting hebben ge geven aan hun medeleven met de na bestaanden van de slachtoffers behoort ook paus Paulus. Radio Moskou heeft zondag getuigd van Russisch verdriet en medeleven bij de dood van de drie Amerikaanse ruimtevaarders. Morgen hoopt prinses Beatrix op „Drakesteyn" haar 29ste verjaardag te vieren. Waar de Prinses in het ko mende levensjaar voor het eerst de vreugde van het moederschap hoopt te ervaren, is een speciale gelukwens ditmaal meer dan ooit op zijn plaats. Foto Max Koot OXFORD De komende drie a vier weken zullen van het allergrootste be lang zijn bij de pogingen om tot een vreedzame regeling in V'iëtnam te ko men, zo heeft de democratische Ameri kaanse senator Robert F. Kenned yte- genover studenten in Oxford verklaard. De New Yorkse senator zei. dat er op het ogenblik geheime besprekingen worden gevoerd en sprak als zijn over tuiging uit dat de besprekingen ook ge heim moeten zijn en niet moeten wor den gevoerd onder de schijnwerpers van de publiciteit. Kennedy, die vragen van studenten beantwoordde in de stampvolle zaal MADRID Vierduizend Madrileense arbeiders hebben als mogelijk voor lopige afsluiting van de grootste sta kingsgolf die de Spaanse hoofdstad on der Franco's bewind heeft gekend, de nacht van zaterdag op zondag vrijwil lig doorgebracht in de autofabriek „Barreiros". Ze hadden er eerder op de dag het werk neergelegd uit protest te gen de ongeveer honderd arrestaties die vrijdag door de politie waren ver richt tijdens betogingen van studenten en arbeiders voor vrije vakbonden en tegen de stijgende prijzen. Zaterdag werd op elf fabrieken in Madrid door ongeveer 20.000 arbeiders gestaakt. Veel arrestanten zijn alweer vrijge- ten maar zaterdag werden nieuwe aan houdingen verricht toen studenten op het universiteitsterrein de politie met stenen bekogelden. De studenten van sommige faculteiten hebben aangekon digd dat ze maandag de colleges zul len boycotten. In Barcelona zijn intussen een hoog leraar en zes anderen in vrijheid ge steld, die vorige week zondag na een inval in het culturele centrum van het benedictijnenklooster van Monserrat wa ren gearresteerd. De politie had er naar haar zeggen duizenden pamfletten met ondermijnende tekst aangetroffen. De hoogleraar werd vrijgelaten na een petitie van zijn collega's van de facul teit van Letteren en Wijsbegeerte en een waarschuwing van de studenten dat ze uit protest tegen zijn aanhouding weg zouden blijven. De deken van de faculteit der rech ten in Madrid, Hernandez Tejero, heeft zijn ontslag ingediend uit protest tegen het optreden van de politie, zo is in Madrid uit goede bron vernomen. CHICAGO De traditionele rustdag, zondag, is voor vele mensen in het Midden-Westen van Amerika een werk dag geworden. Zij moesten zich tot het uiterste inspannen om de gevolgen ongedaan te maken van een sneeuw storm, die verkeer verlamde, de levens middelenleveranties onmogelijk maak te en het leven in de steden volkomen stil legde. Ook Quebec in Canada had een zwa re sneeuwstorm. Het leven is zondag weer op gang gebracht, maar niettemin zullen heden tal van scholen in het Midden-Westen gesloten blijven. Auto- en luchtverkeer zullen ondanks alle werk nog grote moeilijkheden ondervinden. De sneeuwstorm heeft in vijf staten 80 doden op zijn geweten. Chicago's internationale luchthaven O'Hare, die donderdag als gevolg van de storm gesloten moest worden, was zondag nog niet heropend. In de westelijke buitenwijken van Chicago hebben honderden politieman nen maatregelen moeten nemen tegen het plunderen van winkels, personen- en vrachtautomobielen. In Illinois, Michigan, Wisconsin en Indiana heeft volgens de weerdeskundi- gen een van de ergste sneeuwstormen van deze eeuw gewoed. De 60 centime ter sneeuw die in 29 uur en 8 minuten in Chicago gevallen zijn overtreft het record voor een enkele storm. In Chicago is vrijdagavond een tien jarig meisje door de politie doodge schoten tijdens een plundering. Een menigte was aan het plunderen gesla gen toen vele winkels hun deuren had den gesloten voor de hevige sneeuw storm die de stad teisterde. Volgens de politie werd het meisje getroffen tij dens een vuurgevecht tussen de poli tie en de menigte. Groepen mensen plunderden in verscheidene delen van de stad verlaten auto's, vrachtwagens en winkels, soms ook uit angst voor schaarste aan levensmiddelen. van de debating club van Oxford, gaf geen verdere inlichtingen over het ge heime overleg en zei ook niet waar dal plaats heeft. Een funktionaris van het Amerikaanse ministerie van Buitenland se Zaken heeft donderdag bevestigt dat er geheime besprekingen met de Viët cong zijn geweest maar zei erbij dat deze besprekingen beperkt zijn geble ven tot overleg over het welzijn van Amerikaanse gevangenen in Zuid-Viët nam. Op dezelfde dag meldde de New York Times dat aangenomen werd dat er besprekingen met Viët-cong vertegen woordigers werden gehouden in Cairo. ,,Ik meen dat de komende drie of vier weken van beslissend belang zul len zijn", aldus Kennedy. Robert Kennedy, die in Londen ge sproken heeft met premier Harold Wil son en minister van Buitenlandse Za ken Brown, zal gedurende zijn drie daags verblijf in Parijs o.a. een onder houd hebben met president De Gaulle. PARIJS Jean Lecanuet, die als voorzitter van het Franse democrati sche centrum een vergeefse poging heeft gedaan naar het Franse presi dentschap, zal zich niet kandidaat stel len voor de in maart te houden ver kiezingen voor de Faanse nationale ver gadering. Lecanuet verklaarde zondag dat hij alle andere kandidaten van het democratisch centrum zal steunen in de verkiezingscampagne. DEN HAAG De organisatoren van het nieuwste kansspel „Pot voor me neer", dat vorige week in l'trecht, De venter en Apeldoorn werd gelanceerd, hebben besloten de prijstoekenning te wijzigen. De organisatoren hadden in deze plaatsen 10.000 wedstrijdformuliertjes laten verspreiden. De opgave luidde: „Maak van het woord „stratemakers" zoveel mogelijk andere woorden. Wie het hoogste aantal woorden haalt, wint de wekelijkse pot van f 5.000,-". De politie en justitie waren van me ning, dat dit woordenspel een nieuwe poging was de Wet op de Kansspelen te ontduiken. In verband hiermee hebben de organisatoren de aanvankelijk toege zegde prijs van f 5.000,- voor één win naar gesplitst in vijf prijzen van elk duizend gulden voor de vijf beste inzen ders. Hiermee zou de overtreding, be gaan op grond van art. 28 van de Wet op de Kansspelen, zijn opgeheven, al dus een van de organisatoren, de heer Verra uit Dedemsvaart. Het ligt in de bedoeling na de eerste gratis verstrekking van de wedstrijd formuliertjes voortaan wekelijks de for mulieren voor een kwartje ter verkoop aan te bieden bij winkeliers, die hier voor zijn ingeschakeld. (Van onze parlementaire redacteur) UTRECHT Een ouderwetse ver kiezingsvergadering met veel enthou siasme. I)at was het zaterdag gehou den nationaal appèl van het Gerefor meerd Politiek Verbond. Ruim 4000 „nationaal-Gereformeerden" waren met een extra trein, met bussen en auto's naar de Margriethal te Utrecht getogen om te zingen en vooral te luis teren naar een vijftal geboren spre kers, die met gespierde taal hun toe hoorders tot enthousiasme wist en te brengen. „Zcfn volle zaal, dat krijgen de meeste politieke partijen vandaag de dag in Nederland niet meer klaar", kon het Tweede-Kamerlid, de heer P. Jongeling terecht constateren, toen hij als laatste spreker „het neusje van de zalm", zo werd hij aangekondigd onder een ovatie het podium betrad. Psalmgezang en redevoeringen wis selden elkaar af, maar het verveelde de massa bepaald niet. Dat kwam mis schien door de gespierde taal, waar van de sprekers zich bedienden en door het feit, dat de sprekers het ieder voor zich kort hielden of ook door de kracht van het beginsel, dat hen sa men had gebracht. „Voor Vorstenhuis en Vaderland". Dat was het motto van het nationaal appèl. De sprekers hekelden de agita tie en de spot met het Oranjehuis, de ondermijning van het overheidsgezag, de democratie, die de „grootste leu gen" werd genoemd, de integratiepoli tiek van de E.E.G. en de protesten te gen de Amerikaanse Viëtnam-politiek. De Anti-Revolutionairen, verenigd in de A.R.P., als de „radicaal-ethi- schen" betiteld werden eveneens scherp gekritiseerd, omdat zij de „hand hebben gegeven" aan de P.v.d. A. Het Gereformeerd Politiek Verbond wil echter trouw blijven aan het woord van Groen van Prinsterer: „Tegenover de Revolutie het Evangelie". AALTEN De bevestiging van een aantal nieuwgekozen ambtsdragers van de hervormde gemeente te Aalten, die blijkens een aankondiging in de kerk bode zondagmorgen door ds. C. Over- dijk had zullen plaats hebben, is niet doorgegaan en voor onbepaalde tijd uit gesteld. De reden is een bezwaarschrift, dat is ingediend en dat betrekking heeft op de opvattingen van de tot ouderling kerkvoogd gekozen heer C. Smit. Hem wordt verweten, dat hij zich bezig houdt met de genezing door middel van strijken of handoplegging, waardoor hij onaanvaardbaar zou zijn in het ambt van ouderling. Het schijnt, dat een groep hervorm den. waaronder een der predikanten, die de pinkstergedachte zijn toegedaan, tot dit bezwaarschrift zijn gekomen. De betreffende predikant heeft in de kerk bode reeds twee keer over dit onder werp geschreven en heeft er ook wel eens een preek aan gewijd. ZANDVOORT In de nacht van vrij dag op zaterdag heeft een brandje ge woed op de negentiende verdieping van het hotel „Bouwes Palace" aan de Bou levard Barnard te Zandvoort. Een voorbijganger merkte omstreeks één uur, dat uit de bovenste verdieping van „Bouwes Palace" rook kwam. De brandweer, na enkele minuten reeds aanwezig, stond voor de moeilijke taak het blussingswater naar de negentiende verdieping van dit hotel te voeren. Een half uur na de ontdekking sloegen de vlammen naar buiten, even later zelfs door het dak. Intussen was de Haarlemse brand weer met veel materiaal gearriveerd, waarna het vuur van alle kanten kon worden aangepakt. Een keuken brand de geheel uit. Tegen half drie kon wor den vastgesteld dat gevaar voor uitbrei ding geweken was. De Zandvoortse brandweer bleef voor de nablussing achter. De waterschade was zeer groot. De brand is waarschijnlijk ontstaan door een brandende frituurpan. Doordat de vlam in de pan sloeg, is vrijdagavond tegen middernacht brand ontstaan in een woning van een modern flatgebouw aan de Van Nijenrodeweg in Amsterdam-Buitenveldert. De keu ken en een achterkamer brandden ge heel uit. De bewoonster, de 60-jarige al leenstaande vrouw J. S., werd gewond in het Wilhelmina-Gasthuis opgenomen. WENEN Rechtse Oostenrijkse kringen zijn van plan een „Nationaal- Democratische Partij" op te richten naar het voorbeeld van de al in West- Duitsland bestaande politieke groepe ring. Naar het Oostenrijkse persbureau A.P.A. zondag meldde, heeft zich dit weekeinde in Linz een groep mensen met deze kwestie beziggehouden. Als woordvoerder trad op een zekere Hel mut Golowitsch, een medestander van de voormalige universiteitsdocent Nor- bert Burger uit Innsbruck, die in 1966 in het „springstof-proces" te Milaan als een der Zuidtiroolse extremisten leiders bij versték tot achtentwintig jaar veroordeeld werd. Golowitsch deel de mee dat de Oostenrijkse Nationaal- Democratische Partij waarschijnlijk in maart het licht zal zien. HENGELO'De voorzitter van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer, drs. W. K. N. Schmelzer, heeft zater dag tijdens een verkiezingstoespraak in Hengelo ontkend, dat de K.V.P. met betrekking tot de uitvoeringsmaatrege len voor de winning van olie en aard gas op het Noordzeeplat, afspraken ge schonden heeft, die ten tijde van het kahinet-Cals waren gemaakt. Verwijzend naar de regeringsverkla ring van het kabinet-Cals, zei de heer Schmelzer, dat daarin niet nadrukkelijk was gesteld, dat er staatsdeelneming zou zijn. De K.V.P. kan deze zaak ech ter niet zonder meer laten passeren. Ook zij staat op het standpunt, dat, nu er geen sprake is van staatsdeelneming in de oliewinning, de algemene maatre gel van bestuur in het parlement dient te worden behandeld. De bewering van de socialistische lijstaanvoerder, drs. J. M. den Uyl, dat de voorwaarden van het kabinet-Zijlstra de Staat jaarlijks 50 miljoen gulden minder zullen opbrengen, betitelde de heer Schmelzer als ,,een slag in de lucht". Hij zei meer vertrouwen te heb ben in het financiële beleid van de heer Zijlstra dan in dat van drs. Den Uyl. „Ik heb geen enkele grond om aan te nemen, dat een man als minister president Zijlstra de behoefte zou ge voelen de oliemaatschappijen ook maar een cent cadeau te doen. Het zal ver standiger zijn, als de dogmatischer dro mer Den Uyl met beide benen op de grond gaat staan", aldus de K.V.P.- fractieleider. Dr. A. Vondeling heeft vrijdagavond tijdens een verkiezingsbijeenkomst van de P.v.d.A. in Utrecht het kabinet-Zijl stra het recht betwist een beslissing te nemen in een zo belangrijke kwestie als de voorwaarden voor de olie-exploi tatie. Naar zijn oordeel, heeft het overgangs kabinet-Zijlstra, dat volgens hem ook geen duidelijke meerderheid in de Ka mer heeft, dit recht niet. Hij deelde mede, dat het kabinet-Cals in deze zaak al een definitieve beslissing had geno men over de voorwaarden. Drs. Den Uyl, die toen minister was, was gemachtigd deze zaak ten uitvoer te brengen. Dat hij dit niet heeft ge daan is gebeurd uit fatsoensoverwegin gen, omdat, aldus dr. Vondeling, er in het kabinet een man was, die er niet helemaal vrede mee had. namelijk mi nister Luns. Op zijn verzoek zou het ka binet deze zaak opnieuw in behandeling nemen. Aan deze behandeling is het ka binet echter niet meer toegekomen, doordat het aftrad. Volgens dr. Vondeling is het overgangs kabinet-Zijlstra nu gekomen met voor waarden, die sterk afwijken van die, welke door het kabinet-Cals zouden zijn gesteld. Dit laatste kabinet had ook al een be slissing genomen inzake de salarissen van de hogere en lagere ambtenaren. Overeenkomstig de wensen van de vak bonden, zouden de salarissen van de la gere ambtenaren sterker stijgen dan die van de hogere. Deze beslissing is niet overgenomen door het kabinet-Zijlstra, aldus dr. Vondeling. DEN HAAG In de nacht van vrij dag op zaterdag is op het Binnenhof in Den Haag een man vermoord. Zijn stoffelijk overschot werd door voorbij gangers gevonden. Het lag tegen een hek bij het gebouw van de Ridderzaal. De dader kwam even daarna ter plaat se. Hij was overstuur op het Spui aan getroffen door een Hagenaar, die hem meenam naar het Binnenhof. In de on middellijke omgeving van het -stoffelijk overschot, bekende de man zijn vriend te hebben vermoord. Het bleek, dat het slachtoffer was ge stikt, doordat een das en een zakdoek om zijn hals waren gesnoerd. Het stof felijk overschot is door de politie in be slag genomen; de dader werd opgeslo ten. Het slachtoffer was de 56-jarige G. T. van Schalen, zonder beroep, uit Den Haag, die wel eens vodden ophaalde. De moord werd gepleegd door de 39- jarige J. B., eveneens zonder beroep en uit Den Haag, die ook wel vodden op haalde. Zij waren ongehuwd en kenden elkaar zeer goed. Volgens B., hadden beide mannen na uitvoerig cafébezoek, onenigheid gehad over een bedrag van luttele guldens. Beide mannen hadden onderdak bij het Leger des Heils. De politie heeft de indruk, dat de dader geestelijk niet vol waardig is. TILBURG Een jongeman heeft za terdag bij een tweetal inwoners van Til burg getracht, onder bedreiging niet een revolver, aan geld te komen. In beide gevallen stapte hij. onmiddellijk nadat de voordeur was geopend, naar binnen, maar toen hij ontdekte dat er te veel mensen in huis waren, verdween hij kort nadien. Toen hij tegen sluitingstijd een café binnenstapte, trachtte hij de kastelein met zijn revolver te imponeren. Toen deze echter geen aanstalten maakte hem geld te geven, deed de jongeman zelf een greep in de kassa en verdween met ongeveer 300 gulden in zijn zak. Verdacht van deze rooftocht, werd een 18-jarige Tilburger aangehouden, die een gedeeltelijke bekentenis heeft afgelegd. Het geld is in zijn ouderlijke woning teruggevonden. Een tragische bijzonderheid is, dat de opgesloten jon geman een geestelijk niet geheel vol waardige zoon is van een brigadier van politie. Ondanks alle voorzorgen de jonge man was al eerder met- de justitie in aanraking geweest had hij kans ge zien zijn vaders dienstrevolver te be machtigen voor zijn slechts gedeeltelijk geslaagde rooftocht. Bij de a s. Tweede-Kamerverkiezing zullen opnieuw bij wijze van proef, enige stemmachines worden gebruikt. Dit zal gebeuren in stemlokalen in de gemeente Maasdriel, namelijk in het parochiehuis en in het stemlokaal in Velddriel. 0 De Eerste Kamer is voornemens donderdag 23 februari het door de Tweede Kamer aangenomen ontwerp- Omroepwet in behandeling te nemen. Dat is een week nadat het kabinet-Zijl stra zal zijn afgetréden in verband met de verkiezingen. De minister van Defensie overweegt niet het subsidie op het r.k. opinie blad „G-3" in te trekken. Dit vernamen wij desgevraagd van de woordvoerder van de minister, naar aanleiding van wat achtereenvolgens door het stich tingsbestuur en de redactie van G-3 over deze kwestie is verklaard. 9 De in Nederland verblijvende Pa poea's. verenigd in vier organisa tie^. zijn een actie gestart, die ten doel heeft een miljoen gulden bijeen te bren gen. Daardoor zou het mogelijk worden, dat een delegatie in maart a s. naar New York zou reizen, wanneer de alge mene vergadering bijeen zal komen. 9 De rijkspolitie krijgt de beschikking over een eigen hotel in Driebergen. De rijkspolitiemannen van de surveillan cedienst Autosnelwegen, die niet binnen een straal van vijftien kilometer van hun nieuwe basis erin geslaagd zijn een woning te vinden, kunnen er de nacht doorbrengen. 9 Vier unieke middeleeuwse huisjes in de binnenstad van Amersfoort zijn door tussenkomst van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk van de ondergang gered. De eigenares van dé woningen wilde de huisjes laten slopen, maar het ministe rie weigerde daarvoor een vergunning af te geven. 0 De Turk. die 26 november vorig jaar in de Baarnse dancing „Kasteel van Antwerpen" zijn 26-jarige landgenoot H. Guitekin doodschoot, is in een plaatsje nabij Ankara, de Turkse hoofdstad, aan gehouden. De politie aldaar heeft via Interuol om nadere gegevens omtrent de schietpartij gevraagd. Mr. U. Tellegen-Veldstra. lid van Ge deputeerde Staten van Utrecht zal donderdagmiddag 9 februari de eerste paal slaan voor een in Harmeien door de te Laren gevestigde Stichting Ver pleeghuizen-Nederland („De Stichting Hof") te bouwen tehuis voor demente bejaarden. 0 Gedeputeerde Staten van Limburg hebben B. en W. van Maastricht, de directeur van de Limburgse Maat schappij voor gasdistributie (Limagas N.V.) en het hoofd van het eerste dis trict van de dienst voor het stoomwe zen verzocht een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de recente aard gasontploffingen in Maastricht. De export van rundvee uit de pro vincie Drente is het afgelopen jaar met ruim negen procent toegenomen, van 5915 in 1965 tot 6477 dieren in 1966. Belangrijkste afnemers waren Italië. Tunis. Frankrijk en Rusland. In Groningen is door negen kerkge nootschappen protestants en rooms- katholiek) het initiatief genomen tot stichting van een algemeen wijkcen trum voor de nieuwe stadswijken „Sel- werd" en „De Paddepoel". 0 In het Friese havenplaatsje Oostma- horn is vrijdagavond tegen midder nacht de veerboot „Johan Willem Fri- so" voor een groot deel uitgebrand. De stuurhut, het beneden- en het midden dek zijn geheel uitgebrand. Een duur radarapparaat is verloren gegaan. 0 De nieuwbouw van het rooms-katho- liek Sint Hippolytusziekenhuis te Delft, die gerealiseerd zal worden in het uitbreidingsplan „Het Buitenhof" aldaar (in het zuidwesten van de gemeente) zal, naar de huidige schattingen, ruim 40 miljoen gulden gaan kosten. Daf wordt meer dan 100.000 gulden per br EINDHOVEN Zaterdagmiddag om streeks drie uur is in de hei achter het vogelpark „Animali", aan de zuidelijke rand van Eindhoven, een groep van ze ven rijpaarden op hol geslagen en via de Leenderweg de stad ingerend. Twee paarden brachten het tot het hart van de stad, aleer zij tot staan konden wor den gebracht. Twee meisjes en een j«n- gen werden min of meer ernstig ge wond. Een paard liep zodanige verwon dingen op, dat het later afgemaakt moest worden. Toen de zeven paarden achter „Ani mali" op hol sloegen, hield alleen de leidster van de groep jongens en meis jes. die de paarden bereden, haar dier in bedwang. Tijdens de race over de Leenderweg. in de richting van het stadscentrum veroorzaakten drie paarden een aanrij ding. Bij de Lupineweg kwam een paard in botsing met een personenauto. De berijdster, de 14-jarige Y. R. uit Eindhoven, viel van het paard en werd ernstig gewond in het St. Jozef-zieken huis opgenomen. Een der inzittenden van de auto werd licht gewond. Het zwaargewonde paard is later door een veearts afgemaakt. Bij de botsing van een ander paard met een bromfiets, viel de berijdster van het paard. Het meisje werd even als de bromfietser, naar het Binnenzie- kenhuis overgebracht. Licht gewond werd voorts het 11-jari- ge meisje M., dat van haar paard viel, toen dit met een auto in botsing kwam. BONN De Duitse regering heeft zondag een Russische beschuldiging, dat zij een „revanehistisch-militaristi- sche politiek" zou voeren, van de hand gewezen. Regeringswoordvoerder Karl-Günther Von Hase, die hieraan bekendheid gaf, verklaarde dat er geen duidelijker be wijs voor de vredespolitiek van de re- gering-Kiesinger is dan de huidige po gingen om, de betrekkingen met de Oosteuropese landen te normaliseren. De regering wil dit beleid ook met betrekking tot Moskou toepassen en wil alle bestaande problemen slechts met vreedzame middelen oplossen, aldus Von Hase. Het paard holde verder, tegelijk met een ander paard met een gillend meis je op de rug. Beide dieren konden in het stadscentrum worden opgevangen. De manege-eigenaar, de heer Smeet- sers, heeft eerder van het gemeentebe stuur opdracht gekregen zijn paarden stal af te breken, daar deze zonder ver gunning is gebouwd. De man is daarte gen in beroep gegaan bij de gemeente raad, die dit beroep vanavond in behan deling zal nemen. De heer Smeeters stelt, dat hij geen nieuwe schuur heeft gebouwd, doch al leen een bestaande schuur heeft verbe terd. In verband hiermee heeft hij, blijkens een artikel in het Eindhovens Dagblad van zaterdag, verklaard, dat hij op de dag, dat de gemeente komt om de stal te slopen, met zijn paarden door de stad zal trekken en dat hij dit elke dag zal doen totdat er een oplos sing is gevonden. De paarden zijn zaterdag dus wel wat voorbarig opgetreden NEW YORK Zondagmorgen vroeg hebben zich ontploffingen voorgedaan in de Zuidslavische ambassades te Wash ington en Ottawa en in de Zuidslavi sche consulaten te San Francisco, New York. Chicago en Toronto. De ontploffingen zijn volgens een woordvoerder van de Zuid-Slavische ambassade in Washington het werk van in Noord-Amerika wonende Zuidslavi sche emigranten. Alle aanslagen hadden plaats in een tijdsbestek van iets meer dan een uur: om 09.30 uur (Ned. tijd) in Washington, om 10.00 uur te Ottawa en San Francisco, 10.00 uur te Chicago. 10.04 te Toronto en 11.40 uur te New York. Bij geen der aanslagen werden perso nen getroffen. De schade is echter groot. LONDEN Inbrekers hebben inge broken in Chequers, het buitenverblijf van de Britse premier Harold Wilson, en een kostbaar schilderij, een aantal vertrouwelijke documenten van histori sche aard en andere waardevolle zaken geatolen.

De Vallei | 1967 | | pagina 11