Veenendaals dagblad PEKING EN MOSKOU DICHT BIJ BREUK Buiten IJskampioen in pooltenue Twee mannen onder een locomotief Sleepverbinding brak twee keer; tankerberging vertraagd Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Lin-Piao roept op tot matiging weekend-systeem Macao buigt voor eisen van Peking Leger houdt nu Soekarno in toom „Anti-Sovjet-hysterie in China Natuur blijft mild voor ons C.D.U.-kandidaat gearresteerd Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten! Op 't vogel spoor GEVECHTEN Mijnongeluk in Zuid-Af rika Bevalling op straat moeder verdwenen Voor lib.-demoeraten in Japan absolute meerderheid Weer bomaanval op Najran Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telef. 08385-3550 (adm 3757 en 3955 (red Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C Waiboer en Recl.- bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926 Uitg. Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op di, do en za 1-10 woorder 1,50, leder woord meer 15 cent MAANDAG 30 JANUARI I967 4le JAARGANG MOSKOU De Sovjet-regering heeft zondag een krachtig protest inge diend bij de Chinese regering, over de woelige demonstraties van de Rode Garde bij de Sovjet-ambassade te Peking. Door dit protest zijn de twee com munistische reuzen duidelijk dichter bij een breuk in hun betrekkingen ge komen dan ooit tevoren. De Russen hebben in de protestnota, die door het ministerie van Buiten landse Zaken op de Chinese ambassade te Moskou werd overhandigd, krach tig gezinspeeld op stappen, die naar een breuk kunnen leiden. In de nota werd gezegd, dat de Russen zich het recht voorbehouden de no dige maatregelen te nemen, indien de Chinese autoriteiten niet de voorwaar den scheppen voor een normale werkwijze van de Sovjet-vertegenwoordiging in Peking. Over dit punt werd niet verder uit geweid, maar het lijkt te zinspllen op stappen, die leiden naar een breuk in Ce betrekkingen zoals een terugtrekking van het personeel en een tijdelijke slui ting van de Sovjet-ambassade te Peking. In vroegere Russische protéstnota's over demonstraties van de Rode Garde bij de Russische ambassade te Peking, werd niet gerept van het nemen van de nodige maatregelen, indien de Chinezen er niet in zouden slagen de Sovjet-am bassade te beschermen. Nieuwe anti-Russische demonstraties in antwoord op de beweerde brute be handeling van Chinese studenten in Mos kou afgelopen woensdag, hebben zich van Peking uitgebreid naar andere ste den van communistisch China. Het persbureau Nieuw-China meldt zondag „revolutionaire groepen in heel China gaven uiting aan hun grenzeloze verontwaardiging over de „smerige ge welddaden" van de Sovjet-revisionisten tegen de Chinese studenten." Nieuw-China vermeldde niet wanneer de demonstraties gehouden zijn, maar vervolgde: „In al de grote steden van het land hebben revolutionaire arbei ders, boeren, studenten en kaderleden gedemonstreerd tijdens massabetogin gen en de huidige Sovjet-revisionisten fel veroordeeld." Via de radio werd in Tokio vernomen dat anti-Sovjet-demonstraties zijn ge houden in Tientsin, Kwangtsjov, Cheng- toe, Sian, Woehan, Tibet, Binnen-Mon- golië, Sinkiang en Kwangsi. Het blad van het Chinese leger heeft de Sovjet-leiders vandaag „smerige revi sionistische zwijnen" genoemd, die ziWi schuldig hebben gemaakt aan fascisti sche wandaden tegen de Chinese studen ten die op het Rode Plein door de Sov- jet-politie geslagen zouden zijn. Het Chinese leger en volk voelen een onweerstaanbare toorn, aldus het blad. ADVERTENTIE /"kver een paar jaar is het een eeuw geleden dat van het boek „Na- tuurl. Historie van Nederland" door prof. H. Schlegel, het deel Vogels ver scheen. Het bevatte als novum voor die tijd 18 bijzonder fijn en gevoelig getekende „taferelen", voorstellende vaderlandse gebieden met de vogel soorten, die we er min of meer kunnen verwachten. Vele van de individuen zijn slechts een paar mm groot, doch vallen desondanks duidelijk te her kennen. Thans verscheen er een boek, dat er met wat goede wil en toege vendheid mee valt te vergelijken (Ko Zweer es: Naar rijke vogelgebieden"; uitg. Roelofs v. Goor, 12,90), want het bevat eveneens 'n kleine 20 teke ningen van vogelrijke oorden, ditmaal van M. J. Ch. Kolvoort, die er veelal aantrekkelijke en verantwoorde minia tuurtjes van grote zeggingskracht mee schiep. Zij ondersteunen de foto's op prettige, luchtige wijs. We behoeven niet bang te wezen, dat de auteur ons aan de hand meevoert naar de plaat sen, waar hij z'n onderwerpen gega randeerd kan tonen, Zweeres is ver standig genoeg veel initiatief aan de liefhebbers over te laten; hij verwijst globaal naar richting, streek of omge ving, die tot verkenningen animeren en ontvouwt ons in grote lijnen een interessante en boeiende situatiekaart van ornithologisch bezien be langrijke landschappen, steden en dorpen, duin, waddeneilanden, grote rivieren, Veluwe, Twente en Achter hoek, Flevoland etc., alles aangevuld met praktische, oriënterende gegevens over kijkers, boeken, verenigingen, pu blicaties, adressen enz. Echt een uit gave waar men wat aan heeft, want zij is betrouwbaar en origineel, zit boordevol indicaties en voor de fraaie uitvoering is het niet duur op de koop toe. 30-1-'67 A. B. WIGMAN Het Russische persbureau Tass meldt dat zondag in Peking ook grote com munistische massabetogingen zijn ge houden voor het gebouw van de Joego slavische ambassade. De jongste Pekingse muurkranten ge wagen van voortgaande gevechten in de provincie Sinkiang tussen militie-eenhe den, die deels aan de zyde van partij leider Mao Tse-toeng en deels aan de zijde van het Chinese staatshoofd, Lioe Tsjao-sji staan. Sinds vrijdag zouden bij deze gevechten in de aan de Sovjet-Unie grenzende provincie 12 man gesneuveld zijn. De hernieuwde gevechten zouden be gonnen zijn nadat vrijdag een i vergeef se) poging was gedaan, door onderhan delingen een einde te maken aan vijan delijkheden in Sinkiang, waarbij min stens 100 mensen het leven zouden heb ben gelaten. Japanse correspondenten hebben uit Peking bloedige gevechten in de rijke en dichtbevolkte provincie Szetsjwan gemeld. Volgens de muurkranten zijn er tientallen mensen gedood. De volgelin gen van Mao hebben nog steeds niet de volledige zeggenschap in de twee groot ste steden van Szetsjwan, Tsjeengtoe en Tsjoengking. Volgens radio-Kiangsi hebben aanhan gers van Mao de macht in handen ge kregen in de provincie Kiangsi in het oosten van China, waar bloedige ge vechten zouden zijn geleverd. Inmiddels wordt melding gemaakt van een ernstige opstopping in de grote Chinese havens tengevolge van de „cul turele revolutie". Volgens de Japanse Yamashima-Shinnihon stoomschipmaat schappij moeten schepen die Chinese havens aandoen, thans wel een paar weken wachten in plaats van zoals vroe ger enkele dagen. De militaire commissie van het Chi nese centrale partij comité (Lin-Piao), heeft zondag het leger opgeroepen tot matiging en vermijding van verdere ex cessen bij de uitvoering van de „cultu rele revolutie". Er moet een einde ko men aan de willekeurige arrestaties en vervolgingen en eveneens, aan de verne deringen waaraan sommige „bourgeois- reactionairen" tot dusver werden on derworpen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De vijfde kandidaat op de lyst van de Christen-Democraten Unie, de automobielverkoper J. J. C. M. W. uit Eindhoven, is in arrest gesteld, verdacht van oplichting van Duitse mi litairen uit de legerplaats Budel. Het zou daarbij gaan om een bedrag van 130.000 gulden. - In kringen van het bestuur van de C.D.U. is men door deze arrestatie zeer geschrokken. „Het is heel zielig en triest. We zijn er ondersteboven van", zo verklaarde mevrouw Smits, de echt genote van de voorzitter en landelijke lijsttrekker. Eerst als de rechter een uitspraak heeft gedaan, zal het bestuur van de C.D.U. zijn standpunt bepalen tegenover W., die thans niet van de kandidatenlijst kan worden afgevoerd. MACAO De regering van de Por tugese enclave Macao heeft zondag een akkoord getekend, waarin zy alle eisen inwilligt, die China stelde na de bloedige onlusten van vorige maand. Vier hoge Portugese functionarissen, die schuldig geacht worden aan de on geregeldheden, zijn naar Lissabon terug gestuurd, waar zij zich voor de rechter zullen moeten verantwoorden, aldus de overeenkomst. De vier zijn: de militaire comman dant, de politieeommandant en zijh plaatsvervanger en de waarnemend be stuurder van de eilanden rond Macao. De aanleiding tot de ongeregeldheden was een geschil half november op één van deze eilanden over het geschikt ma ken van een bouwterrein voor een com munistische school. Dit heeft geleid tot de ongeregeldheden van 3 en 4 decem ber, waarbij doden en gewonden vielen. De regering zal de begrafeniskosten voor de doden en de ziekenhuiskosten voor de gewonden betalen en 'n schade vergoeding van 360.000 dollar. De regering van Macao heeft verder de waarborg gegeven dat geen Chinese nationalistische agenten meer in de ko lonie geduld zullen worden. Zeven na tionalistische agenten, die in 1963 uit China naar Macao gevlucht zijn, zullen uitgeleverd worden. Communistisch China heeft verklaard, dat de Portugese autoriteiten in Macao zondag er mee ingestemd hebben in de toekomst alle nationalistisch-Chinese agenten, die in de Portugese kolonie ge pakt worden, uit te leveren. Volgens het persagentschap Nieuw China werd zondag in Macao hierover een document ondertekend. Ook alle vluchtelingen zullen door Macao aan China uitgeleverd worden. JOHANNESBURG Een ontplof fing in een goudmijn te Boksburg, op 40 km van Johannesburg, heeft aan vijf Afrikaanse arbeiders het leven gekost. Vier arbeiders worden nog vermist. De huwelijksreis heeft prinses Margriet ,en mr. Pieter van Vollenhoven via Zwit serland, Brazilië en Venezuela nu ook naar Curaqao gevoerd, waar een fotograaf het jonge paar in Willemstad zag winkelen. ROTTERDAM Vanihorgen om half acht zyn twéé pérsonen op eeiygoede renspoorlijn in Rotterdam-Zuid door een locomotief overreden en om het leven gekomen. Het waren twee Spanjaarden, 46 en 51 jaar oud, die op een nieuw ha venterrein by de Eemhaven werkten. Het goedrenspoor wordt ter plaatse wel ge bruikt door mensen, die een korte weg willen nemen. Een Nederlandse collega- arbeider ontkwam op het nippertje aan het lot van de Spanjaarden; liij was juist van de reilt afgestapt. Oe N.S. deelde mee, dat de machinist in het donker niets heeft gemerkt. 0) Op de Barendrechtsebrug by Baren- drecht heeft de achttienjarige ama teur-wielrenner Joost Timmerman uit Puttershoek zaterdagmiddag, terwijl hij in volle vaart reed, het voorwiel van zijn racefiets verloren. De jongen sloeg over de kop en liep een hersenschudding en ernstige hoofdwonden op. Hij is overge bracht naar het „Zuider Ziekenhuis" in Rotterdam. Zaterdagavond is op de Loosduinse- kade te Den Haag de 88-jarige me vrouw W. J. du ChatenierDame om het leven gekomen. Zij werd bij het oversteken aangereden door een combi auto. 9) De 75-jarige A. P. Luut uit Rotter dam is zondag in het Belgische Kalmthout met zijn motor in een bocht van de weg naar Essen tegen een boom gereden. De man was op slag dood. 0) Zondagavond laat is de 19-jarige J. M. C. P. uit Hillegom met zijn auto door onbekende oorzaak tegen een brugleuning op de Hoofdweg in Hoofd dorp gereden. Twee vrouwelijke passa giers werden uit de auto geslingerd en ernstig gewond overgebracht naar het Elisabeth-Gasthuis in Haarlem. De 20-jarige mej. L. E. M. Rusman uit Nieuw-Vennep overleed enkele uren later. Voorbijgangers hebben zondagoch tend in de Betuwse gemeente Wa- denoijen een auto in een sloot aange troffen. Bij de berging vond men onder het voertuig het stoffelijk overschot van de bestuurder, de 23-jarige W. de Roos uit Tiel. Uit het feit, dat de wagen een paar langs de weg staande bomen heeft geramd, meent men te kunnen conclu deren, dat de bestuurder in een bocht de macht over het stuur heeft verloren. De 63-jarige D. Claassen uit Herwen is in de nacht van vrijdag op zater dag op de polderdijk in zyn woonplaats door een auto aangereden en ter plaatse overleden. Het ongeluk gebeurde bij dichte mist. 0) De 19-jarige G. Zuurveld uit Colm- schate is zaterdagmiddag overleden aan verwondingen, die hij bij een onge luk bij Bathmen had opgelopen. Het on geluk deed zich voor op de spoorweg overgang in de rijksweg HoltenDe venter. Samen met zijn 23-jarige broer kwam de heer Zuurveld per bromfiets uit de richting Holten. De spoorbomen in het fietspad waren gesloten. De twee broers, die enigszins gebogen op de brommer zaten, hebben dit te laat ge zien. Ze botsten tegen de spoorboom op. Zaterdagmorgen raakte het zeven jarig dochtertje van de gemeente timmerman G. Koerts te Beilen dicht bij haar huis spelenderwijs onder een passerende auto. Het kind was vrijwel op slag dood. 0) Zaterdagavond om half twaalf trof fen voorbijgangers langs de weg PesseHoogeveen de 18-jarige J. Lub- binge uit Ruinen aan. Hi/ bleek met zijn bromfiets te zijn gevallen, waardoor hij zwaar gewond was. Zondagmorgen is hij in het ziekenhuis te Hoogeveen over leden. Bij het omtrekken van een oude woning aan de Verlengde Brug straat in Nieuwlande (Drente) is zater dag de 15-jarige G. Koekoek onder een vallende muur terecht gekomen. Zwaar gewond werd hij onder het puin wegge haald en naar het «iekenhuis in Hooge veen gebracht, waar hy kort na aan komst is overleden. In het gemeentelijk ziekenhuis te Den Haag is zondagavond over leden de 74-jarige P. Pronk. Hij was vrijdag opgenomen wegens kolendamp vergiftiging; zijn vrouw was al over leden, toen het echtpaar werd gevonden. TOULON Op een plein in de Zuid franse stad Toulon heeft zaterdagmiddag een jonge vrouw een kind gekregen. Een apothekersassistente die de vrouw zo goed mogelijk bijstond, repte zich toen het kind een meisje ter wereld was gekomen met de baby weg om een arts te zoeken, Toen zij terugkwam, bleek de moeder te zijn vertrokken. Men heeft haar nog niet teruggevonden. LAHTI Onze landgenoot Kees Ver kerk heeft gisteren de Europese titel hardrijden op de schaats overgenomen van Ard Schenk. „Keessie" was in het ijzig koude Finse Lahti ongenaakbaar en veroverde niet alleen in punten het kampioenschap, maar ook omdat hij drie van de vier afstanden de 1500, 5000 en 3000 meter won. Tegen het geweld, dat de vinnige rij der uit Puttershoek onwikkelde, waren de gerenommeerde schaatscracks uit Rusland en Noorwegen volkomen kans loos. We zien de kampioen hier in ,,pool- kledij" oip zich te beschermen tegen de bittere koude in het stadion. D.e vreugde van het Nederlandse legi oen in Lahti was compleet, toen bleek, dat alle vyf Nederlandse rijders Ver kerk, Schenk, Bartling, Nottet en Lie- brechts zich by de eerste zestien hadden geplaatst. Vooral van Schenk was dat een byzondere prestatie, omdat hy op de 500 meter ten val was gekomen. Voor meer bijzonderheden over deze Europese kampioenschappen zie men de sportpagina's. (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Doordat dit weekeinde twee keer de sleepverbinding met de gekapseisde ertstanker „Jacob Ver- olme" onder moeilijke omstandigheden flinke wind, hoge deining en veel tegenstroom is gebroken, verwacht de kapitein van de Rotterdamse zeesleper „Zwarte Zee" niet, dat hy eerder dan dinsdag of woensdag het wrak in de Bahia de Gando aan de grond zal kunnen zetten. De Hamburgse zeesleper „Seefalke" heeft nu ook vast gemaakt. Met een snelheid van slechts 2,2 m(jl per uur koersen de beide sleepboten, met de tanker tussen zich in, op de nu nog een kleine 180' mijl verwijderde baai aan Hoewel de tanker aan de achterzijde weer iets dieper is weggezakt, dacht de woordvoerder van L. Smit en Co's Inter nationale Sleepdienst wel, dat het karwei „met enige om zichtigheid" zou kunnen worden geklaard. In de nacht van vrijdag op zaterdag omstreeks half vier brak de sleepverbinding het eerst. Na twee mislukte pogin gen, lukte het de „Zwarte Zee" zaterdagmorgen om kwart over elf om aan bakboordzijde vast te maken. Een kwartier later maakte de „Seefalke" aan stuurboordzijde vast. In plaats van de doorgeschuurde strop, werd een stevige ket ting aangebracht. Zaterdagmiddag om half twee brak de sleepverbinding weer. Om kwart over vijf had de „Zwarte Zee" echter weer vastgemaakt. Het weer was zondag goed. Er stond een lichte deining. De bergingsdeskundige van Smit, de heer Z. W. S. Moer kerk, zou vandaag per vliegtuig naar Las Palmas vertrekken om voorbereidingen voor de berging te treffen. Verwacht wordt, dat hij ook poolshoogte zal nemen in de baai, waar de beide sleepboten hun prooi aan de grond hopen te zetten. Bij het maken van de sleepverbinding heeft men iets ont dekt, dat op een gat zou kunnen wijzen. Het gat zou niet zijn veroorzaakt door de explosie die zich aan boord heeft voorgedaan, maar wellicht het gevolg zijn van een mijn. Pas wanneer luit wrak aan de grond is gezet kan hiernaar een serieus onderzoek worden ingesteld. TOKIO De aan het bewind zijnde pro-westerse liberaal-democratische party in Japan heeft bij de zondag ge houden algemene verkic'.iagen de abso lute meerderheid in het 486 zetels tel lende huis van afgevaardigden behaald. Blijkens de volledige niet-officiële uit slag heeft de liberaal-democratische partij 277 zetels in het huis van afge vaardigden behaald. De socialisten kre gen 140, de communisten 5, de sociaal democraten 30, de „Komeito". 25 en de onafhankelijken 9 zetels. Drie oud-ministers van minister-pre sident Sato, op wie kritiek geleverd werd, zijn door hun districten met een ruime meerderheid herkozen. Die kritiek plus klachten over corrup tie, ingebracht tegen andere leden van de regeringspartij, hebben zoveel dei ning veroorzaakt dat het huis ontbonden moest worden. DJEDDA Egyptische vliegtuigen hebben voor de tweede maal binnen 24 uur Najran in Saoedi-Arabië gebombar deerd, zo maakte het Saoedi-Arabische ministerie van Verdediging zondag be kend. DJAKARTA Vijftigduizend solda ten van het elitekorps Siliwangi, 15.000 parachutisten en 15.000 soldaten van andere onderdelen zijn gereed om op kor te termyn het oude regime omver te wer pen, zo heeft generaal Dharsono, com mandant van de Siliwangi-divisie in een rede in Poerwakarta, 30 km ten noorden van Bandoeng, verklaard. „Wy staan thans op de drempel van de komst van de nieuwe orde en zijn gereed het ogenblik van het offensief te kiezen", zo voegde de generaal er aan toe. Hij maakt echter geen enkele toespeling op presi dent Soekarno zelf. Waarnemers menen dat de verklarin gen van generaal Dharsono bedoeld zijn om de toegenomen activiteit van aan hangers van president Soekarno in de afgelopen weken tegen te gaan. Het Volkscongres zal in *de eerste week van maart in voltallige zitting bij eenkomen om een debat te beginnen over de rol van Soekarno bij de mislukte staatsgreep, ajdus heeft generaal Ma- sjoedi, vice-voorzitter van het congres meegedeeld. Zaterdag hebben meer dan 10.000 le den van de actiefronten van studenten Dami en Kapi in Djakarta betoogd voor de „grondwettige verwijdering van pre sident Soekarno". Zij voerden spahdoe- ken met leuzen tegen Soekarno mee en riepen dat het volkscongres Soekarno's mandaat als voornaamste uitvoerder van het land moest intrekken en hem voor de speciale militaire rechtbank moest brengen. Volgens de studenten zou de voorzitter van het kabinetspresidium generaal Soeharto het presidentschap moeten waarnemen tot de komende al gemene verkiezingen in de zomer van 1968. Minister van landbouw generaal-ma- joor Soetjipto heeft meegedeeld dat een aantal officieren gearresteerd zijn op verdenking van medeplichtigheid aan de- mislukte staatsgreep van oktober 1965. Dit was geschied na verhoor van briga de-generaal Soepardjo die eerder deze maand gevat werd. (Van onze weerkundige medewerker) Het weer in ons land is momenteel lente-achtig. Op diverse plaatsen op de Veluwe werd zondagmiddag een temperatuur van 12 graden geregis treerd; Maastricht meldde 14 en Aken zelfs 15 graden. Tezelfdertijd kwam op een station in Finland de temperatuur echter niet hoger dan... - 33 graden. De diepe depressie ten zuiden van IJsland, die daar nu veer tien dagen achtereen heeft gelegen, doet het zachte weer in ons land vooreerst voortduren met plaatselijk temperaturen boven de 10 graden. Boven Scandinavië heeft zich een zeer krachtig hogedrukgebied van 1045 millibar opgebouwd, dat koude lucht naar het zuiden en zuidwesten heeft doen uitvloeien. De vorstiyn lag vanmorgen om negen uur, met regen en natte sneeuw, boven Slees- wtjk-Holstein. Ondanks het feit, dat de IJsland-depressie aan het opvullen is, blijft de kans op een kou-inval in onze omgeving vooreerst klein. Het Scandinavische maximum trekt na melijk snel naar het zuidoosten weg, waardoor de vorstlijn waarschijnlijk geen belangrijke vorderingen in zuidwesteiyke richting meer zal ma ken. A De geblakerd Apollo-ruimtecapsule, waarin de astronauten Grissom, White en Chaffee op tragische wijze om het leven zijn gekomen, (Zie verder elders in dit blad).

De Vallei | 1967 | | pagina 1