Tini Wijnen weerstond Vultink en veroverde nationale titel 71/2 Verhoging technisch peil in Neder-Veluwse Turnkring Europese Spelen misschien in 70 Wegener-bokaai wissel- prijs op 8000 meter heren Voetbal in het buitenland Nederlanders in middenmoot Russische grootmeester Spasski won het 29e Hoogoventoernooi POTTER'S^» UNIA Beelen deed het in San Sebastiaan goed Clay op 29 april tegen Patterson Emerson in finale tegen Arthur Ashe Nederlandse atletes opnieuw succesvol TrnriiMfr Huub Harings won nationale titel Florence stelt zich kandidaat Nederlanders sterk in Benelux-toernooi Competitie-uitslagen in volleybaltop Henk van Yelzen uit Scherpenzeel snelste nieuweling in Sibbe Ossenaar verbeterde record algemeen gemiddelde Kampioenschappen toonden aan: Trudy Groenman in vierde ronde Hockeyteam leed eerste nederlaag Post-Pfenninger leidden in Essen Veendam verraste beter spelend HVC Opgave Dames Heren Junioren WK wielrennen Duitsland Badminton België Frankrijk Italië MAANDAG 30 JANUARI 1967 ROTTERDAM De 86-jarige Tini YVynen drukte de gebalde vuisten tegen de ogen en huilde zo zyn geluk uit, nadat hy in een zeer enerverende slotparty tegen de dit seizoen aan de kadejrhemel als een raket omhooggeschoten Hans Vultink de titel in het kader 71/2 had gegrepen. Op overweldigende wijze. Want Wynen was uit een schier hopeloze positie met een schitterende slotserie van 196 terecht gekomen op de plaats, die hem, gezien zijn spelkwaliteiten van de eerste drie dagen, toekwam. Die tranen waren de gewoon menselijke reactie op de moeilijke tyd, die Wynen achter de rug heeft. Het was begonnen met zijn nederlaag tegen Vultink in Apeldoorn in het 47/1, maar meer nog was de mentaal niet zo sterke Wijnen byna verslagen door de lichamelijke waarschuwing in Amersfoort, waar hy tydens het eerste Europese kampioenschap teampentathlon door een lichte hartinfarct werd uitgeschakeld. Bijna verslagen, ja. Gelukkig bleek het inderdaad een waarschuwing te zijn om niet op dezelfde voet voort te gaan. Wijnen mocht blyven biljarten, maar moest zich geheel omschakelen. De proeve daarvan kregen de toeschouwers op de eerste dagen in Rotterdam, toen de schrale Ossenaar voor zyn doen ongewoon rustig stond te biljarten. De lichtvoetige kemphaan van voor heen, die zyn grootste prestaties altyd in een roes van tempo en artisticiteit verrichtte, was veranderd in een bezadigd kadrist. Maar hij was een begaafd biljarter gebleven. Daarvan getuigden zyn algemeen gemiddelde van precies 40,00 na zes partyen en zeven topseries met een reeks van 214 als schitterende kroon. Gevreesde tegenstanders als Bart van Nynatten, Piet van de Pol, Flip Beekman en Joop Roodenburg waren door hem eenvoudig van de tafel geveegd. En nu stond daar de keiharde Hans Vultink, die in Apeldoorn en Emmel- oord de nationale troon in de kaders 47/1 en 47/2 had bestegen, als de laatste hinderpaal voor de triomf van de teruggekeerde Wijnen. Eén merk waardige speler, die Vultink, Donder dag en vrijdag had hij weliswaar al zijn partijen tot winst gebracht, maar zijn spel was matig. Niet één keer liet de Aaltenaar een serie van 100 annon ceren. Tot zaterdag de "ommekeer kwam. Joop Roodenburg ging knock out door een reeks van 166 en Lambert van Leur werden met een serie van 231 al le illusies op een eervol resultaat ont nomen. Vultink speelde die dag 600 ca ramboles in elf beurten... Het zelfvertrouwen van Vultink was door deze prachtige resultaten uiter aard gesterkt. Wijnen daarentegen had een morele opdoffergekregen, die hem bijna noodlottig werd. Uit de woorden „Ik heb er heel wat voor over om mor gen kampioen te worden", bleek zijn ge rezen twijfel. En niet ten onrechte, want ook in de prognoses was de vechter Vultink favoriet. Had hij ook niet in Emmeloord, waar Henk Scholte met een veel hoger moyenne aan de finale begon, op het beslissende moment ge spot met de kwaliteiten van de Eind- hovenaar? Wijnen wist uit de kranten, wat zich in de Noordoostpolder had af gespeeld en was bang hetzelfde lot te moeten ondergaan. Dat Vultink eveneens niet vrij is van wedstrijdzenuwen, bleek uit het begin van de finale-partij. In de eerste vijf beurten misten beiden ballen, waarvoor zij normaal de hand niet omdraaien. Nog een merkwaardig feit: van carot- te was geen sprake. Integendeel. Zo wel Wijnen als Vultink liet „schiet- jes" op het biljart achter, maar de tegenstander kon er niets mee beginnen. Tot Vultink voor de zesde maal naai de tafel stapte. Behoedzaam begon de Aaltense ho telhouder te bouwen en na enkele tien tallen caramboles had hij zijn zelfver trouwen weer. Terwijl wynen gespan nen op zijn stoel zat te kijken liep Vul tink weg. Er leek geen eind te komen aan zijn mogelijkheden toen de 100 was bereikt. Vultink groeide naar de kam- pioensvorm Wijnen zat stilletjes weg te kwijnen. Na 151 brak de serie af. Wijnen kreeg een gunstige beginposi tie, maar na 27 punten bleven de ballen „resté dedans" liggen. Hij haalde de schouders onverschillig op, als had hij zich nu reeds overgegeven. Het vonnis naderde, toen Vultink op nieuw met sterk kaderspel tientallen punten liet tellen. Een klein foutje maakte na 80 punten een eind aan deze tweede opmars. Maar Vultink ging ge rustgesteld van de tafel weg. Want zijn totaal bedroeg al 282, terwijl Wijnen nog niet verder dan 102 was gekomen. „Die klap kon de Ossenaar niet te boven komen", zo redeneerde men in de zaal. TINI WIJNEN nenste een storm woedde, tikte de Bra bander, uiterst rustig spelend, de ballen naar de kaderlijn en scoorde. De ver leiding om tot zijn vroegere roes te ver vallen nu er zoveel op het spel stond was groot. Maar Wijnen overwon zich zelf. Nog eenmaal in dit toernooi rees zijn ster tot grote hoogte. Haast zonder foutjes werden de caramboles opgesta peld tot een sportief monument. Gebio logeerd door deze enorme wilskracht was ook Haps Vultink. Naarmate de score steeg was van zijn gezicht de be wondering af te lezen voor de toppresta tie van zijn tegenstander en toen Wijnen na een lange lijdensweg de 196e en win nende carambole maakte, was Vultink Wijnen zelf logenstrafte die voorspel ling. Hij wist, dat hij nu het vrijwel on mogelijke moest presteren om de titel nog te veroveren. Maar hij probeerde het. Met een geweldige zelfbeheersing toog Wijnen op weg. Terwijl in zijn bin- ADVERTENTIE en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten SAN SEBASTIAN Mamo Wolde, de Ethiopiër, die van zich deed spreken in die fantastische 10.000 meter van Tokio en uiteindelijk met een vierde plaats genoegen moest nemen, zegevier de zondag in de traditionele cross in San Sebastian over 10 km in 31 min. 04.2 sec. vóór de Spanjaard Jose Miguel Maiz in 31.22 en de Brit Jimmy Hogan in 31 min. 25.- sec. Voor een bijzonder goede verrichting in dit internationaal zo sterke gezel schap zorgde kleine Pietje Beelen uit Sassenheim met een achtste plaats in 32 min. 10.2 sec. Het ploegenklassement eindigde in een zege voor Spanje, vóór Rusland en Marokko. Nederland eindigde op de vijfde plaats vóór o.a. België. De uitslag luidt: 1. Mamo Wolde (Ethiopië) 10 km 31.04.2; 2. Jose Miguel Maiz (Spanje) 31.22.4; 3. Jim Hogan (G.B.) 31.55.-; 4. Mariano Haro (Spanje) 31.44.4; 5. Carlos Perez (Sp.) 32.01.2; 6. Leonid Mitenko (Rusl.) 32.01.2; 7. Anatoli Ma- karov (Rusl.) 32.02.3; 8. Piet Beelen (Ned.) 32.10.2; 17. Adrie Meeuwisse 32.52.5; 28. Jan Zijderlaan Ned. 33.49.8. TOKIO De wereldkampioen bok sen Cassius Clay en de voormalige kampioen Floyd Patterson zijn overeen gekomen elkaar op 29 april in Tokio in een titelgevecht te ontmoeten, zo heeft een Japanse promotor zaterdag meege deeld. De promotor zei, dat de voorlopige contracten zijn getekend, maar dat er een officiële bekendmaking zal worden gedaan na het titelgevecht van Clay tegen Ernie Terrell op 6 februari in Houston, Texas. Het gevecht in Tokio zal plaats hebben in een stadion, dat plaats biedt aan 80.000 mensen. Het zou het eerste titelgevecht in het zwaargewicht wor den, dat ooit in Japan is gehouden. Men is van plan het gevecht recht streeks naar de V.S. te relayeren via een communicatiesatelliet. ADELAIDE De Australiër Roy Emerson zegevierde zaterdag in de hal ve finales van het herenenkelspel met 6—3, 4—6, 15—13, 13—15, 6—2 over zijn landgenoot Tony Roche in het toer nooi om de Australische tennistitels. De 30-jarige Queenslander, die bijzon der sterk speelde, hoopt dit jaar op groot slem. Na de Australische titel, waarvoor hij in de finale zal uitkomen tegen de Amerikaan Arthur Ashe, die John Newcombe met 1210, 2022, 63, 62 versloeg) wil hij zowel de Franse kampioenschappen als Wimble don en het Amerikaans kampioenschap winnen. De titel in het damesdubbel ging naar Lesley Turner en Judy Tegart, die de Frans-Australische combinatie Evelyne Terras en Lorraine Robinson met 60, 62 versloegen. MOSKOU De kleine Nederlandse damesploeg, die een trip van enkele we ken door Rusland maakt, om deel te nemen aan indoor-atletiekwedstrijden, blijft succesvol. Zondag, tijdens inter nationale wedstrijden in Moskou, be haalde Lia Louer—Hinten haar derde overwinning in drie wedstrijden. De Til- burgse zegevierde op de 300 meter in 39.9 sec., waarmee zij haar Russische tegenstandsters Pnadezha Serapegima (40,2) en Tayana Arnautowa (40,3) ruim voorbleef. Corrie Bakker eindigde by het ver springen als tweede achter Tatyana Talysheva (Rusl.), die 6,33 meter liet opmeten. De blonde Utrechtse kwam uit op 6,17 meter. De wedstrijden worden maandag voortgezeg de eerste, die de nieuwe kampioen om de hals viel. Toen ontlaadde de span ning van Wijnen zich in die tranen. Ont roerd stortten de toeschouwers een ova tie uit over de gelukkige winnaar. Een groot winnaar, die met een algemeen gemiddelde van 40,38 het record van de door zijn uitsluiting' ontbrekende titel verdediger (38,90) naar de historie had gespeeld. Tegenover deze glans, deze schitteren de finale, stak de ondergang van Piet van de Pol schril af. De lange Rotter dammer, bezitter van 30 nationale, ze ven Europese en twee wereldtitels, was na zijn goede start reeds slechter gaan spelen en werd tenslotte met een alge meen gemiddelde van 13,28 (de mini mumgrens is 14,00) van de lijst van ere- klassers in zijn favoriete kaderspelletje afgevoerd. Van de Pol moest een zware tol betalen voor zijn wil om te winnen. Nog heeft hij niet geleerd. „Ze zeuren maar, dat ik 59 ben. Maar ik voel me 40. En zolang ik de jongeren niet in de weg loop blijf ik meedoen", zo kondigde hy aan het opnieuw te willen proberen. Eindstand: 1. en kampioen van Nederland Wynen 2. Vultink 3. Van Leur 4. v. Nijnatten 5. Roodenburg 6. Van de Pol 7. Beekman 8. Sundquest 14 2100 52 214 40,38 12 2082 68 231 30,61 8 1776 93 118 19,09 7 1832 110 155 16,65 6 1451 81 175 17,91 4 1262 95 110 13,28 3 1456 95 156 15,32 2 1125 82 86 13,71 1 Huub Harings op weg naar de eind zege. DEVENTER Ongeveer honderden- vijftig turners (sters) afkomstig van twintig verschillende verenigingen namen zondag deel aan de jaarlykse kampioenschappen van de Neder Veluw- se Turn Kring, die onder grote publieke belangstelling in de Buitensociëteit te Deventer werden gehouden. Vooral het turnpeil van de heren vertoonde een op merkelijke vooruitgang over de hele li nie, terwijl by de dames de puntenwaar dering zich ongeveer op hetzelfde niveau bevond als vorig jaar. De heer W. Henstra, voorzitter van de Neder Veluwse Turn Kring, die in totaal ruim tienduizend leden omvat, sprak in zijn slotwoord zijn grote tevredenheid uit over het verloop van deze kampioen schappen en de geleverde prestaties en kondigde tevens aan, dat zijn kring sa men met Twente, De Graafschap en Zwolle een speciale leiderscursus wil gaan houden, waarvan de duur ongeveer twee jaar zal zijn. Hij hoopte, dat vele gymnasten aan deze cursus zullen gaan deelnemen. De uitslagen van de wedstrijden luiden als volgt: Dames: Keurturnen: 1. M. Kiezebrink (VZOD-Deventer) 34.10 pnt.; 2. G. Moes bergen (Odilo-Apeldoorn) 31.55 pnt.; 3. J. Pleiter-Nijkamp (VZOD-Deventer) 28.95 pnt. Jeugd keurturnen: 1. A. Rademaker (HBS-Wageningen) 32.30 pnt.; 2. R. Broy (VZOD-Deventer) 28.75 pnt. 1ste graad: 1. J. v. Veelen-v.d. Scheer (Bato- Oosterbeek) 32.70 pnt.; 2. C. Cleton (Odilo-Apeldoorn) 30.10 pnt.; 3. L. Schut (Odilo-Apeldoorn) 29.60 pnt. 2e graad: 1. K. Veld (NTK-Apeldoorn) 35.10 pnt.; 2. J. Ledoux (HBS-Wagenin gen) 33.70 pnt.; 3. W. v. Drunen (Bato- Oosterbeek) 33.20 pnt. 3e graad: 1. R. Landman Wilskracht-Rheden 35.35 pnt.; 2. H. Schoolderman (Sparta-Die- ren) 33.75 pnt.; 3. T. Tims (HBS-Wage ningen) 33.25 pnt. Heren, keurturnen: 1. N. Valkenburg (Odilo-Apeldoorn 54.95 pnt.; 2. R. Ker sten (VZOD-Deventer) 53.00 pnt. Jeugd, keurturnen: 1. A. v. Hal (VZOD-Deventer) 52.35 pnt.; 2. M. v. Schaik (Sparta-Nijmegen) 52.20 pnt. lste graad: 1. P. v. Zalk (Sparta-Nijme gen) 52.10 pnt.; 2. H. Rump (Wilskracht -Deventer) 48.95 pnt.; 3. T. Elzinga (KDO-Apeldoorn) 47.40 pnt. 2e graad: 1. E. v. Oyen (Wilskracht-Deventer) 55.70 pnt.; 2. C. Hissink (Sparta-Nijme gen) 55.30 pnt.; 3. R. Klarenbeek (Ac- tief-Deventer) 54.95 pnt. 3e graad: 1. P. de Jong (Odilo-Apeldoorn) 55.60 pnt.; 2. W. de Wit (VZOD-Deventer) 51.55 pnt.; 3. W. Schoolderman (Sparta-Die- ren) 51.40 pnt. Ook vonden zaterdag de junioren kampioenschappen van de Neder Veluw se Türn Kring plaats. De best geklas- seerden verwierven zich het recht deel te nemen aan de oostelijke kampioen schappen, die in Varsseveld zullen wor den gehouden. Als winnaar kwam de 14-jarige Bonny Posma van VZOD-De venter met 108.1 pnt. uit de strijd te voorschijn. Zijn clubgenoot Huib ten Na pel werd tweede met 100.2 pnt., gevolgd door Ronnie Top van dezelfde vereni ging met 96 pnt. Vierde werd Gerrit Sloof van Sparta uit Ede, eveneens met 96 pnt., terwijl Bert Rozet eveneens van Sparta, de vijfde plaats bezette met 95.4 pnt. In het verenigingsklassement .werd VZOD-Deventer eerste met 307 pnt. Tweede werd Sparta-Ede met 290% pnt., terwijl Sparta-Nijmegen zich met 227 pnt. als derde klasseerde. BAZEL De Olympische comités van Frankrijk, West-Duitsland en Zwit serland zijn zaterdag overeengekomen om stappen te ondernemen om te ko men tot zg. Europese spelen. Deze zul len dan in juli 1970 worden gehouden. Men onderzoekt thans of de verschil lende stadions voldoende capaciteit heb ben voor de verschillende takken van sport en of er voldoende hotelruimte aanwezig is in Bazel, de Elzas en Würt- temberg. Het Zwitsers Olympisch Comité zal binnenkort alle internationale sport federaties en Olympische comités dit voorstel voorleggen en het Internatio naal Olympisch Comité om goedkeuring vragen. SIBBE Huub Harings heeft zondag in zijn woonplaats Sibbe zijn Nederland se titel cyclo-cross geprolongeerd. Hij legde de 22,5 km af in 1 uur 10 min. 23 sec. en finishte met 2 min. 47 sec. voor de Tilburger Jan Heesbeen. Harings, die zelf het parcours aan het begin van het seizoen heeft helpen uitzetten, sprintte direct na het startsein weg en na drie van de négen ronden had hij reeds een voorsprong van een minuut opgebouwd. Achter hem had zich een groepje van vijf man gevormd, bestaande uit Jan Heesbeen, Chris Looyen, Jan Harings, Bart Zoet en Cor Rutgers, dat in deze volgorde met een ruime achterstand op de Nederlandse kampioen over de eind streep kwam. Het was de derde maal, dat Harings beslag legde op de Neder landse titel. In 1963 en in 1966 won hij deze reeds in. respectievelijk in Elslo en Markelo. De uitslag luidde: 1. Huub Harings (Sibbe) 22,5 km in 1 uur 10 min 23 sec; 2. Jan Heesbeen (Til burg) op 2.47; 3. Chris Looyen (Bras- schaet) op 3.14; 4. Jan Harings (Scheul- der) op 3.46; 5. Bart Zoet (Sassenheim) op 4.04; 6. Cor Rutgers (Naarden) op 4.23; 7. Cor van der Hulst Zoeterwoude op 5.02; 8. Jan van Dijk (Lisse) op 5.12; 9. Kees van Tol (Alphen a/d Rijn) op 5.37; 10. Jos v.d. Vleuten (Mierlohout) FLORENCE De stad Florence wil zich kandidaat stellen voor de orga nisatie van de wereldkampioenschappen wielrennen 1968. Er is reeds een ver zoek naar de Italiaanse Wielerbond uit gegaan om deze kandidatuur te steu nen. DURBAN De Nederlandse ten nisster Trudy Groenman heeft zich zon dag in Durban geplaatst voor de vierde ronde gemengd-dubbelspel van de inter nationale kampioenschappen tennis van Natal. Trudy Groenman versloeg met de Braziliaan Barnes de Britse combi natie Wooldridge/Williams met 97, 63. Minder succesvol was Elly Krocké, die met de Australiër Fletcher door de Zuidafrikanen Moore en Em manuel in de derde ronde werd uitge schakeld: 63, 75. APELDOORN De eerste internationale Velmve cross, die op zondag 5 fe bruari a.s. in het „Orderbos" wordt gehouden, trekt een byzonder grote belang stelling. Uit alle delen van het land komen de inschryvingen binnen en zelfs atle ten uit het Duitse grensgebied hebben zich voor de stryd aangemeld. Onder de inschryvingen voor de heren op de 8000 m, om de Wegenerbokaal, treffen we de naam aan van Cees Clement uit Zeist, de bekende lange-afstandlo per, die in 1964 nationaal kampioen werd op de 5000 en 10.000 m. By de dames, die 1500 m moeten lopen, staat Gretha Negenman op de lyst. Deze Friezin komt als 6e op de nationale 800-m-ranglijst van dit jaar met 2.14.-. Het biykt, dat er in de Apekloomse bossen door vele mannen boven de 30 jaar nogal eens heimelijk getraind wordt. De Volkscross over 6000 m biedt hun 'n uit stekende gelegenheid hun conditie eens te testen. Aan deze Volkscross kan door iedere jonge of oudere man bóven 17 jaar, deelgenomen worden. Voor de jongeren van 14 en 15 jaar is er een wedstryd over 1000 m en voor 16- en 17-jarigen over 2000 m. Aanmeldingen hiervoor künnen nog de gehele week gedaan worden by het se cretariaat van A.V. '34, Ans Tesselaar, Driehoek 1, telefoon 19786, of bij het wed strijdsecretariaat, mevrouw B. Hartsuiker-Hospes, Duivenlaan 13. Op de wedstrijddag, 5 februari dus, kan tot één uur voor de wedstryd, dus tot half een, op het secretariaat bij de sintelbaan worden ingeschreven. BONN De spanning in de Duitse voetbalcompetitie blijft aanwezig. Op de twintigste speeldag kon leider Eintracht Brunswijk de horde in Keulen niet nemen en verloor met 01 van 1 FC Köln. Ein tracht Frankfort daarentegen zegevierde tegen Fortuna Dusseldorp met 30 en nam de leiding over. Beide clubs hebben nu 26 punten, maar Eintracht Frankfort heeft met 2612 een beter doelgemiddel- de dan de Brunswijkers met 2614 en heeft een wedstrijd minder gespeeld. Voor het overige kwam er weinig ver andering in de rangschikking, al vonden Borrussia Mönchen Gladbach door een 42 zege over Hamburger SV en Han nover '96 door een 21 overwinning op MULTAN Het Nederlandse hockey team heeft op tournee door India en Pakistan zijn eerste nederlaag geleden. Tegen Muitan verloor de nationale ploeg met 21. Bij de rust was de stand 10 in het voordeel van Muitan. Het Nederlandse doelpunt werd gescoord door Frans Spits. LUIK Tijdens het Benelux-badmin- tontoernooi, dat zaterdag en zondag in het Belgische Luik is gehouden, hebben de Nederlandse spelers en speelsters alle titels voor zich opgeëist. In het neren-enkelspel versloeg Ruud van Gin- neken (Tilburg) in de finale Leo Koun- til (Heerlen). Even tevoren had Ruud van Ginneken voor een verrassing ge zorgd door in de halve finales zijn broer Huub, Nederlands kampioen, in drie games uit te schakelen (1215, 1510, 1510). Leo Kountil plaatste zich voor de finale dank zij een over winning in de halve finales op de Haar lemmer Loek Alders. Bij de dames ging de enkelspeltitel naar Martine Boeye (Den Haag), die in de finale de Tilburgse Toos Liebrechts met 116, 912, 115 versloeg. Mar tine Boeye bereikte de finale door Ton- nie Pannemans (Heerlen) uit te scha kelen, terwijl Toos Liebrechts in de an dere halve filiale de Belgische mevr. Jacques de pas afsneed. Ook in de dubbelspelen waren de Ne derlanders te sterk. Huub van Ginneken en de Hagenaar Leendert Boelen eisten dank zij 'n overwinning in de finale op de Belgen Herman Moens en Roger van Meerbeek de titel in het herendubbel spel voor zich op. In het* damesdubbel versloegen Felice de Nooyer en Toos Liebrechts in de finale de Haagse da mes Henriette Ernst en Connie Visman, terwijl Felice de Nooyer met Huub van Ginneken de titel in het dubbelspel ver overde. Zij versloegen in de finale Pie- ter en Connie Visman. DEN HAAG De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld voor de competitie van de Nederlandse Volleybalbond, luid den HerenHMLValboval 1—3 (9—15, 15—11, 7—15, 14—16); Valuas —Oranje Nassau (15—6, 15—7, 15—11); SITO—AMVJ 3—2 (15—10, 7—15, 15—11, 6—15, 15—10); HEVOC—Olha- co 0—3 (11—15, 13—15, 6—15); SOS— Libanon 1—3 (7—15, 15—3, 13—15, 13—15). Dames KweekschoolArmada 03 (10—15, 12—15, 9—15); SOS—PSV 1—3 (18—16, 8—15, 9—15, 3—15); Be Fair—Achilles 0—3 (7—15, 2—15, 315); BoemerangCelebes 23 (10—15, 15—6, 15—11, 11—15, 8—15). ESSEN De Nederlands-Zwitserse combinatie Peter PostFritz Pfennin- ger had zondagavond de leiding in de zesdaagse van Essen. De stand luidde op dat moment: 1. PostPfenninger 221 pnt.; 2. Rénz-Junke^mann (W.-Dld.) 146 pnt. Op één ronde: 3. Rudolph Grossimlinghaus (W.-Dld.) 220 pnt.; 4. KemperOldenburg (W.-Dld.) 130 pnt.; 5. BugdahlLykke (W.-Dld./Den.) 118 punten. De overige koppels hadden drie of meer ronden achterstand. BEVERWIJK Aan de vooravond van zijn dertigste verjaardag heeft de Russische grootmeester Boris Spasski het 29e Hoogovenschaaktoernooi op zyn naam gebracht. De oud-kandidaat we reldkampioen scoorde 11 punten uit 15 partijen. Sinds Jan Hein Donner vier jaar geleden het jubileum-toernooi won, hebben steeds Russische grootmeesters de stryd in Beverwijk beheerst. Ditmaal werd hét zelfs een dubbele Russische zege, omdat Anatolie Lutikov, die in het Hoogoventoernooi zyn eerste meesterre- sultaat veroverde, beslag legde op de tweede plaats. De Zuidslavische groot meester Dragoljub Ciric, die wegens zijn late aankomst in Beverwijk nogal wat opschudding verwekte, eindigde als der de. De eindfase van het 29e Hoogoven toernooi werd gekenmerkt door het fa len van de favorieten Larsen en Gligoric. In de voorlaatste ronde moest de Deen met zwart van Spasski winnen, wilde hij in de running blijven. Een praktisch onmogelijke taak. Het gelukte niet, Spasski's preciese aanvalsspel was on stuitbaar en de Deen ging tenonder. Wat gedesillusioneerd verloor hij in de slotronde daarna van de jonge Amster dammer Hans Ree. Deze had daarmee een verbazingwekkende eindsprint, want de dag tevoren had hij ook al gewonnen van Langeweg. Het falen van Gligoric had minder met va-banque-spel te maken. Niet wei nigen wijten zijn wat onzeker optreden aan journalistieke overbelasting, het geen vooral storend werkte in het laat ste speeluur. Dankzij een tijdig herstel wisten zo wel Van Geet als Kuypers beslag te leg gen op de gedeelde zesde plaats, die nog juist duizend gulden opleverde. Van Geet won daarbij van Robatsch en speelde re mise tegen Spasski. Kuypers bracht Gli goric een nederlaag toe. Donner eindig de een half punt achter dit tweetal. Ook hij behaalde een meesterresultaat, maar voor een grootmeester is een dergelijke prestatie niet indrukwekkend te noemen. Voor zijn matige spel ontbreekt elke re delijke verklaring. Al met al hebben de Nederlanders in de grootmeestergroep geen grote rol gespeeld. In de meestergroep hebben de Zuid- slaviërs de boventoon gevoerd. Neder land had in de routinier Van Scheltinga een sterke troef. De Beverwijkse mees ter legde met 9 punten beslag op de 3e plaats achter Karaklaic en Östojic. De overige Nederlanders eindigden in de middenmoot. Bij de dames stond bij voorbaat vast, dat de Russische Kouchnir en de Roe meense Nicolau de strijd zouden beheer sen. Kouchnir deed dat zelfs heel over tuigend met negen overwinningen ach tereen en een remise tot besluit. De Ne derlandse dames weerden zich alleszins bevredigend. De eindstanden luidden Grootmeestergroep 1. Spasski 11 pt; 2. Lutikov 10%; 3. Ciric 9; 4. Larsen 8%; 5. Darga 8; 6/9. Van Geet, Gligoric, Kuypers, Szabo 7%; 10/12. Donner, Ka- valek, Pomar 7; 13/14. Ghitescu, Ro batsch 6; 15/16. Langeweg, Ree 5. Meestergroep: 1. Karaklaic 10%; 2. Ostojic 9%; 3/4. v. Scheltinga, Szily 9; 5/7. Marovic, Sandor, Ujtelky 8%; 8/9. Medina-Garcia, Tatai 8; 10/11. Scholl, Westerinen 7%; 12/14. Bredewout, Ene- voldsen, Keiler 6; 15. v. Wijngaarden 4%; 16. Nainggolan 3. Damesgroep: 1. Kouchnir 9%; 2. Ni colau 8; 3. Karakas 7%; 4. Vreeken 7; 5/6. Eretova, Timmer 6%; 7/8. Heems kerk, Jovanovic 5%; 9. Muler 4; 10. Szota 3%; 11. Kokanovic 1%; 12. Velat de Colominas 1. Het verloop van de partij tussen Spas ski en Larsen was a.v.: Wit: Spasski (USSR); Zwart: Larsen (Den.); Gruen- feld-Indisch; Grootmeestergroep, 14e ronde 1. d2d4, Pg8—f6; 2. c2—c4, g7—g6; 3. Pblc3, d7—rd5; 4. c4xd5, Pf6xd5; 5. e2e4, Pd5xc3; 6. b2xc3, Lf8xg7; 7. Lflc4, 0—0; 8. Pgl—e2, Dd8—d7; 9. 0—0, b7b6; 10. Lel—e3, Lc8—b7; 11. f2—f3, Pb8c6; 12. Tal—cl, Ta8—d8; 13. Ddld2, Pc6—a5; 14. Lc4—d3, c7— c5; 15. Tfl—dl, Dd7—a4; 16. Le3—h6, Pa5c4; 17. Ld3xc4, Da4xc4; 18. Lh6x g7, Kg8xg919. Pe2—g3, f7—f6; 20. Pg3—fl, Dc4—f7; 21. Pfl—e3, c5xd4; 22. c3xd4, Td8d7; 23. d4—d5, Tf8—d8; 24. Pe3g4, h7—h5; 25. Dd2—h6+, Kg7g8; 26. Pg4—e3, Df7—g7; 27. Dh6—f4, Kg8—h7; 28. Kgl—f2, Dg7— f7; 29. g2—g4. h5xg430. Df4xg4, Df7— g7; 31. Tdlgl, e7—e6; 32. Dg4xe6, Dg7—h6; 33. De6xf6, TdS—f8; 34. Df6— g5, Dh6g735. Tel—c2, Td7—f7; 36. Tglg3, Tf7f4; 37. Pe3g4, zwart geeft het op. Bayern München weer aansluiting met de top. Verrassend was het, dat titel houder 1860 München tegen Stuttgart niet verder kwam dan een gelijk spel (11), terwijl Schalke met 40 won van 1 FC Nürnberg, waardoor deze defi nitief op de laatste plaats werd gedrukt. 1860 MünchenVFB Stuttgart 11; Hannover '96Bayern München 21; Werder BremenMSV Duisburg 11; Borrussia Mönchen GladbachHambur ger SV 42; 1. FC NürnbergFC Schalke '04 04; Rot Weiss Essen1 FC Kaiserslautern 1 7Karlruher SC Borrussia Dortmund 20; 1. FC Köln Eintracht Braunsweig 10; Ein tracht FrankfurtFortuna Düsseldorf 3—0. CharleroiDaring 11Beering Standard 01; Racing WhiteFC Luik 03; AnderlechtFC Brugge 30; La GantoiseMalinois 13; Lierse SK Antwerp 10; TilleurSt. Truiden 10; BeerschotWaregem 00. Anderlecht leidt met 30 punten uit 18 wedstrijden. FC Brugge etaat met 26 punten tweede. RennesNantes 22; BordeauxSt. Etienne 10; LensValenciennes 00; RCP SedanMonaco 11; Toulouse Nimes 0l;NiceReims 10; Rouen Lille 30; MarseilleSochaux 10; StrasbourgAngers 00; LyonStade de Paris 00. St. Etienne behield de eerste plaats met 31 punten. Nantes staat met 30 pun ten tweede. BolognaMantua 11; BresciaRo ma 33; CagliariLecco 31; Inter- nazionaleFoggia 30; JuventusAta lanta 00; VicenzaNapoli 21; Lazio Fiorentina 00; SpalFerrare Torino 00; AC MilanVenezia 21. Stand: 1. Int»razionale 28 punten; 2. Juventus 26 pnt.; 3. Cagliari 25 pnt. AMERSFOORT Heeft het aan het vroege aanvangsuur gelegen? Niemand zal het met zekerheid kunnen zeggen. Wel staat vast, dat HVC bijzonder sla perig de strijd tegen Veendam begon. Na twee minuten reeds werden de Amersfoorters klaar wakker geschud door een even verrassend als vernieti gend openingsdoelpunt van de Groning se linksbinnen Kerkhof. Deze snelle treffer namelijk haalde op slag het wel bekende zelfvertrouwen uit de Amers- foortse formatie en hoewel men in het verdere verloop van de strijd vrijwel voortdurend een groot overwicht bezat, ontbrak het toch aan de nodige overtui gingskracht om dit offensief in doelpun ten te kunnen uitdrukken. Veendam luk te dat na de rust nog wel een keer en zo leed HVC, na in zes wedstrijden on geslagen te zijn gebleven, een volko men verdiende 02 nederlaag. Veendam ging bijzonder fel van start. Rechtsbuiten Pascal een bekende kortebaan-schaatser lanceerde al na 2 minuten een ogenschijnlijk ongevaar lijke voorzet, maar omdat geen der HVC-verdedigers reageerde, leverde dat via Kerkhof toch een doelpunt op (01). De thuisclub was onmiddellijk volkomen van de kaart en had doelman Hoogerman niet tweemaal op moedige wijze de bal van de schoenen van de linksbuiten geplukt, de definitieve be slissing zou reeds veel eerder gevallen zijn, dan nu het geval was. Dat gebeur de in de 19e minuut na rust toen Hoo german en Van Loenen elkaar danig in de weg liepen en Pascal plotseling in het niemandsland opdook om beheerst, raak te koppen (02). Tussen deze twee treffers en ook daarna was het woord vrijwel voortdurend aan HVC, maar de Amersfoorters konden maar geen vuist maken, al moest zowel Georg als Kuipers doelman De Vries eenmaal te hulp snellen om de bal uit de doel- mond te werken. Verder dan elf hoek schoppen tegen Veendam slechts één brachten de teleurstellende HVC-ers het echter niet. SIBBE De Scherpenzeelse Henk van Velzen heeft in het kampioenschap cyclo-cross, gisteren gehouden in Sibbe in Limburg, de eerste prijs bij de nieu welingen gewonnen. De achttienjarige Henk van Velzen had bij de finish 1 minuut en 20 secon den voorsprong op zijn plaatsgenoot Arnold Voogt, die zich als tweede klas seerde. Het Nederlands kampioenschap bij de nieuwelingen was bijna een vol komen Scherpenzeelse aangelegenheid. De ook uit deze plaats komende Marti de Koning had steeds op kop gelegen, maar op een ongunstig moment kreeg hij bandenpech en viel terug. Hij- klas seerde zich tenslotte als negende. Ar nold Voogt had lange tijd op de twaalf de plaats gereden, maar wist in één ronde zeven man te passeren. De ove rige Scherpenzelers namen de volgende plaatsen in: 16. Teus Valkenburg; 17. Jan Vlastuin. Henk van Velzen won door zijn eer ste plaats behalve het Nederlands kam pioenschap cyclo-cross bij de nieuwe lingen ook een zilveren legpenning, een sjerp en een ruiker bloemen.

De Vallei | 1967 | | pagina 9