The Messiah" door C.O.V. Glanzend hoogtepunt van jubileumviering Kwestie Loef weer in de raad Achterstand bij bouw raadhuis Gezellig jaarfeest van Herv. jeugd in Renswoude C.H.-forum in „Eltheto" Gemeente niet eens met uitspraak pachtkamer Nieuwe auto voor politie Familie Van Ek behelpt zich met „kousjeslicht" 4500 Mist u uw dagblad DE VALLEI MARKTEN Bijschavingscursus van Veilig Verkeer T.V. op accu en gasstrijkbout Laatste kans voor onderzoek Leersum boven inwoners Gemeentepersoneel belegt feestavond tot 17.30 uur 3550 na 17.30 uur tot 19.30 uur 4163 VEENENDAAL 's Zaterdags 16.30-17.30 uur Telefoon 4163. Verkiezingskaravaan in Gelderse Vallei i Ruilavond SKF Raad neemt serie ,voorbereidings- besluiten" Gemeente koopt woning aan Van de Pollstraat Subsidie voor ontspanningscentrum Geref. Kerk koopt grond voor bouw van pastorie DINSDAG 31 JANUARI 1967 5? VEENENDAAL Voor een verheugend groot gehoor het ge' ^-w aan de Eikenlaan was nagenoeg geheel uitverkocht gaf de jubileret 'O.V. gisteravond onder leiding van de eveneens jubilerende Gijsbert va ..anten een uitvoering van „The Messiah" van G. F. Handel. Dat de C.O.V. dit ma gistrale meesterwerk, gecomponeerd in de onvoorstelbare tijd van 24 dagen heeft gekozen en haar 25-jarig bestaan te onderstrepen, achten wij een ge lukkige keuze. Gelukkig om meer dan één reden, maar vooral gelukkig, om dat de overwegend triomfantelijke toon van „The Messiah" zich uitzonderlijk leent voor een jubileum van een christelijke oratoriumvereniging. Met dit werk, op originele teksten uit de Bijbel en citerende de verwachting van de komst van Jezus Christus, Zijn lijdensgeschiedenis en opstanding, ge schreven als het is met de uitbundige barokke pen en vanuit een bijzondere verbondenheid met het gegeven, staat Handel geboekt als een eenling in. de muziekliteratuur. Hier geen passie-muziek in de geijk te betekenis van het woord, doch één groot lyrische en Rubensiaanse getuige nis van Gods-geloof. Voor eenmaal en exclusief in de his torie van de muziek neemt Handel af stand van het Oude Testament met zijn helden en stelt het Nieuwe Testament centraal, verklankende de verlossings daad van Gods Zoon. Geen andere toondichter heeft zulke rijke melodieën, dergelijke harmonieën in zoveel varia ties, tegelijk met zulk een simpelheid en zo dramatisch verklankt als hij. Gijsbert van Zanten heeft „The Mes siah" vooral geïnterpreteerd vanuit 'n kerk-muzikale benadering. Men kan 't oneens zijn met zijn opvatting en wel licht meer spankracht, meer drama tiek ook veronderstellen, doch men kan in elk geval bewondering hebben voor zijn visie, meer dan de uitbundige vol heid voornamelijk de lyriek en de een voud te belichten. Men kan er daarom bewondering voor hebben, omdat het veelal geschiedde met een eerlijkheid en een eerbied voor de partituur, die als innemend overkomt. Enhet valt niet te loochenen, dat die andere belichting van „The Mes siah", die muziekdramatische benade ring, hoge eisen stelt. Niet alleen aan het koor, maar ook aan het Nederland se publiek, groot gebracht als het is in de protestantse kerkmuzieksfeer. Men begrijpe ons goed: er is niets te gen deze sfeer. Wij signaleren die slechts als een geaardheid. Dat Van Zanten uit zijn koor de uiterste mogelijkheden heeft geput, staat inmiddels buiten elke discussie. Wij hebben het koor in elk geval nim mer in zulk een glanzende vorm ge hoord als gisteravond. Zeker, ook wij hoorden bijwijlen de heroïsche worsteling van de mannen met de materie, met name daar waar Handel een stralende toon verlangt, maar we vinden ook, dat het nu maar eens uit moet zijn met dat eeuwige „gevit" op diezelfde mannen, die zo uiterst en vol overgave hun best doen. En waar niet is verliest ook Handel zijn recht... Bijzonder fraai en doorzichtig ge zongen (heerlijk sopranen-materiaal) vonden wij „For unto us a Child is born", terwijl „Worthy is the Lamb", onze indruk van de kracht van de COV bevestigde. Natuurlijk, er blij ven wensen. Wij voor ons hadden graag „And with His stripes" wat losser van de noten gehoord en een wat minder strakke behandeling van „He trusted in God" verwezenlijkt gezien, maar hier zal deels Van Zantens opvatting, deels de tenslotte niet onuitputtelijke Heden, dinsdag VEENENDAAL Kantine D.S. 19.30 uur: Oefenen EHBO. Gebouw Eltheto 19.30 uur: Afscheid mej. Bouwman en installatie dhr. A. Schou ten als schoolhoofd. Korenbeurs 20 uur: Raadsvergadering. RENSWOUDE De Hof 19.30 uur: Openbare bijeenkomst B.V.L. en B.P. LEERSUM Jachthuis Damlust. 20.00 uur: Cursus Veilig Verkeer. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal: geen voorstel ling. Morgen, woensdag VEENENDAAL Gebouw Eltheto 20 uur: Forumavond C.H.U. LEERSUM Café Onink 20 uur: Jaarvergadering Varkensverzekering. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal: 19.30 uur: „Het huwelijk van Prinses Margriet". TENTOONSTELLINGEN Streekmuseum Rhenen tot 4 februari: Expositie van olieverf en gouaches van Elly Booy. Openingstijden van 1112 en 1417 uur. Dinsdag ook 1921 uur. Zondag en woensdag ge sloten. mogelijkheden van het koor debet aan zijn. Het Kunstmaandorkest begeleidde over het algemeen zeer attent, zij het soms een paar procenten te luid. Bij voorbeeld bij de aria voor sopraan How beautiful are the feet" en „I know that my Redeemer". Overigens heeft Gijsbert van Zanten dunkt ons toch wel bewezen zeer wel in staat te zijn ook zijn intenties op het orkest over te brengen, hetgeen niet alleen opviel in de Pastorale symphonie. Dat er hier en daar bij sommige inzetten enige kortsluiting was, zij hem graag vergeven. Solistische medewerking verleenden het ook in onze plaats, bekende viertal Annette de la Beye, sopraan, Aafje Heynis, alt, Jan Waayer, tenor en Da vid Hollestelle, bas. Jan Waayer werd helaas zwaar ge hinderd door een verkoudheid en oor deelde het zeer terecht beter zijn aan deel te beperken tot het begin. Van de andere solisten heeft Annette de la Beye ons het meest voldaan. Zij beschikt over een gave, zilverachtige stem, die zij uitstekend weet te gebrui ken. De aria „Rejoice greatly" vonden wij een hoogte punt, ook al omdat hier sprake was van de in de aanhef bedoel de spankracht. Aafje Heynis had een VEENENDAAL Vrijdagavond om acht uur zal de personeelsvereniging van de gemeente Veenendaal de jaar lijkse feestavond houden in het gebouw Eltheto aan de Fluitersstr. De toneel club „Tocaza" van de sport- en ont spanningsvereniging van de PTT in Ede zal deze avond opvoeren het blij spel „De avond van de zevende juli". Na het toneelstuk zullen „The Mood- makers" het muzikale gedeelte van de avond verzorgen. wat nerveus begin, zong vervolgens met fraaie stem zonder veel expressie. Het lijkt ons een misvatting dat ge brek te camoufleren met sissende me deklinkers (He gave His back tot the smiters, etc.). David Hollestelle zong de recitatie ven „For Behold" (wie ontkent hier de dramatische kracht van Handel...) en „Behold, I tell you a mystery", res pectievelijk zeer mannelijk en indruk wekkend, doch stelde vervolgens te leur in de aria „The trumpet". De trompettist van het Kunstmaandorkest tenslotte zorgde voor een verrassend gave en muzikale solo. Het concert werd geopend door de burgemeester mr. dr. Hazenberg, ter wijl het Hallelujah-koor staande door de aanwezigen werd aangehoord. Chris Visser. BEL VEENENDAAL Overeenkomstig de gedane toezegging heeft het college van B. en W. de raad op de hoogte ge steld van de stand van zaken met be trekking tot de bouw van het raadhuis per 1 januari 1967. Het dichtmaken van de gevels is voor 40% gereed. Medio februari zal het gebouw glasdicht zijn, hetgeen drie maanden later is dan het oorspronkelijke schema aangaf. Als gevolg hiervan is ook enige achterstand ontstaan in het binnenmetselwerk. De verwarming is voor 40% gereed. Over twee weken kan in het gedeelte dat glasdicht is, proviso risch worden gestookt. Inclusief de to ren is ruw geschat de bouw voor 60% gereed. In het algemeen heeft de bouw thans een achterstand van rond drie weken, waarbij dan geen rekening is gehouden met 45i/£ dag onwerkbaar weer. Van het krediet voor de bouwkosten ad f 4.810.000,was op 31 december 1966 besteed f 1.718.081,27. De grondkos- ten zijn geheel verrekend, terwijl voor de aanschaffing der inventaris nog geen betalingen zijn verricht. SCHERPENZEEL De verkiezings karavaan van de P.v.d.A., zal na Amers foort ook de omliggende gemeenten be zoeken. Hieronder vallen ook Wouden berg en Scherpenzeel. De afdelingen in beide plaatsen beleggen samen in het verenigingsgebouw te Woudenberg op 9 februari een openbare vergadering. RENSWOUDE De 25 leden tellende Hervormde J.V. hield met de M.V., die uit 16 leden bestaat, zaterdagavond een jaarvergadering in de goed bezette grote zaal van gebouw „Rehoboth". „Een goede vergadering". Dit zei o.a. de ere-voor- zitter van de J.V., ds. L. van de Peut ,in zijn openingswoord. Vroeg hij zich ver leden jaar af: Zijn wij op de goede weg?", nu kon hij dit volmondig met ja be antwoorden. Hij raadde de jeugd aan op de ingeslagen weg voort te gaan. UTRECHT, 30 januari 1967. Aan voer 323 dieren. De prijzen waren: luxe paarden f 12001600; werkpaarden f 11501550; oude paarden f 8001450; 3-jarige paarden f 8001200; 2-jarige paarden f 700950; veulens f 300650; hitten f 700900; slachtpaarden per kg geslacht gewicht van f 2,703.30; jonge slachtpaarden per kg geslacht gewicht van f 3,303,60. Handel rustig. VEENENDAAL, 31 jan. 1967 Eier markt. Aanvoer ca. 49.000 stuks. Prij zen: kippeëieren f 11,50f 12,25; henne- eieren f 8,00f 11,00. Handel matig. VEENENDAAL In het kader van de verkiezingsactiviteiten belegt de C.H.-kiesvereniging te Veenendaal in samenwerking met de propagandacom- missie in de provincie Utrecht op woensdag 1 februari een forumavond in gebouw „Eltheto". Het motto van deze avond is: „Maak kennis met uw kandi daten". In het forum, dat onder leiding staat van jhr. mr. L. E. de Geer van Oude gein, lid van de Eerste Kamer en van de Gedeputeerde Staten, hebben ook nog drie lijstkandidaten zitting. In de eerste plaats drs. A. D. W. Tilanus, voorzitter van de C.H.U. en lid van de Tweede Kamer en daarnaast de twee plaatselijke kandidaten dr. M. J. D. van Dam, die op de drieëntwintigste plaats staat en C. v. Genderen, die de achten twintigste plaats bezet. Dr. Van Dam is voorzitter van de plaatselijke kiesvereniging en de heer v. Genderen is gemeenteraadslid en lid van de Prov. Staten. De andere forum leden zijn de heer J. A. Hosang burge meester van Woudenberg en Renswoude en tevens lid van de Prov. Staten; me vrouw P. Crum-Okkens uit Utrecht, ver tegenwoordigster van de C.H. Vrou wengroep en verder de heer W. A. Haandrikman uit Amerongen voorzitter van de plaatselijke jongerengroep. Drs. Tilanus zal een korte inleiding houden over de actuele politiek en daar na is er volop gelegenheid allerlei vra gen aan het forum voor te leggen. Ieder een die belang stelt in de politieke vraag stukken kan deze avond bezoeken. De bijbel-inleiding, die door mej. G. Overeem werd gehouden, handelde over het mensenvangen naar aanlei ding van Lucas 5: 1-11 en wat zij noemde; „God roept", waarna Psalm 150 in de nieuwe berijming werd gezon gen. De jaarverslagen waren opgesteld door mej. H. Vink en de heer J. Meu- leman. De vele vraagtekens bij punt negen van het programma hielden de aanwe zigen in spanning, maar eindelijk werd deze nieuwsgierigheid bevredigd. Na dat ds. en mevrouw v. d. Peut op het podium waren geklommen werd aan dominee een boekenbon overhandigd als blijk van waardering voor het vele werk, dat hij voor de jeugdvereni ging had verricht. Ook zijn vrouw kreeg een aardigheidje aangeboden in de vorm van een plant. Dit ter vergoe ding voor de vele avonden, dat zij al leen zat, omdat haar man voor de jeugdvereniging op pad was. Verder werd mevrouw Gijsbertsen uit Scherpenzeel niet vergeten. Zij is de organiste van de Ned. Hervormde Kerk en begeleidde ook nu deze avond de samenzang. Haar werd een platen- bon overhandigd. Tenslotte kreeg de concierge, de heer Overeem, sigaren aangeboden, terwijl zijn vrouw de toezegging werd gedaan, dat ook bij haar een plant zal worden bezorgd. Helaas kon deze haar nog niet worden aangeboden om de eenvoudige reden, dat deze niet aan wezig was. Door verschillende leden van de jeugdverenigingen waren tevoren twee liederen ingestudeerd nl. „Stil maar, wacht maar" en „Dank u". Onder lei ding van dit koortje en met begelei ding van de organiste hadden de vele aanwezigen deze liederen vlug onder de knie. Mevrouw Goting verzorgde het spel „Trek aan de bel", dat goed in de smaak viel, waarna het gedeelte voor de pauze werd afgesloten met het ge zamenlijk zingen van „Kom nu met zang". Het toneelspel „De familie Kruif op vakantie" was een vlot, niet te lang stuk, dat door 4 meisjes en 7 jongens werd gespeeld. Als de heer Egbert Kruif, die van beroep portier is, net vrouw en twee dochters voor het eirst van zijn leven met vakantie gaat en in pension „De Merel" terecht komt, ontmoet hij daar o.m. een gepensioieerd ambtenaartje, dat zich verbeeldt, dat hij als detecti- LEERSUM Zoals reeds eerder is gemeld, zal de drieweekse bijschavings cursus van het Verbond voor Veilig Verkeer starten >p dinsdagavond 31 ja nuari om 20 uur in de zaal van 't Jacht huis „Damlust". Deze cursus wordt ge leid door de wachtmeester G. v. d. Bo- venkamp. van Ie Verkeersgroep der Rijkspolitie te lilthoven. De cursus gaat over de nieuwe wijzigingen in het Ver keersreglement dat 1 januari jl. van kracht is gewaden. Midden febrtari hoopt de afdeling Leersum van iet Verbond voor Veilig Verkeer weer Jen aantal boekjes „Ver- keerscode" te ontvangen. Wie zeker vil zijn van een exemplaar kan dit bestelen bij de heer W. J. de Jeu, Rijksstrfitweg 193 te Leersum. ve in de wieg is gelegd en nu dit be roep als hobby wil uitoefenen. Men denkt, dat de portier de directeur is van de fabriek (deze man draagt toe vallig dezelfde naam), die een groot feest zal geven ter ere van een jubi leum. Dit brengt natuurlijk allerlei verwikkelingen met zich mee, maar na veel dwaze en komische voorvallen komt uiteindelijk alles goed. Al met al was het een goed program ma, dat goed in de smaak viel. Er werd geen wanklank gehoord. De lei ding van het geheel had de voorzitter van de J.V., de heer D. Cozijnsen, die hiermee, ook dagen van tevoren, sa men met de presidente van de M.V., mevrouw Gotink, erg druk is ge weest. De meubels, die deze avond werden gebruikt, waren gratis be schikbaar gesteld door de fa. Blaau- wendraad uit Scherpenzeel. Door de geluidsinstallatie, die voor deze avond was aangebracht, was al les goed te volgen, zelfs achter in de zaal. Ook nu was er weer een verlo ting met veel prijsjes, waarbij een jongeman werd verrast met een stel luiers. ZUit) OOST GEV VEENENDAAL Nadat op 3 maart 1966 de gemeenteraad besloot een pro cedure tegen de heer A. Loef eventueel tot in de hoogste instantie door te zet ten, moet de raad hierop toch donder dagavond terugkomen. Onlangs heeft de Pachtkamer van het VEENENDAAL Heden dinsdag avond is er in de SKF-kantine weer een ruilavond. De vorige avond was zeer goed bezet. Toch waren er nog verschil lende leden afwezig. Er werd geanimeerd geruild vooral door de nieuwe leden. VEENENDAAL De raad krijgt donderdag een voorstel te behandelen, dat voorziet in de aanschaf van een nieuwe politiewagen. In plaats van de thans rijdende Renault R8 wil de politie een Renault R10 hebben. De aanschaffingsprijs van een R10 is f 5.700, maar omdat de oude wagen, die ruim 90.000 km gelopen heeft, nog een inruilwaarde heeft van f 2.200, hoeft de auto maar f 3.500 te kosten. Ook loopt men op deze manier de geraamde onder houdskosten mis, zodat het in feite voor deliger uitkomt voor de gemeente. VEENENDAAL Op de donderdag aanstaande te houden gemeenteraads vergadering moet de raad overgaan tot het vaststellen van een zogenaamd „voorbereidingsbesluit", voor diverse delen van de gemeente. Een dergelijk besluit, dat een geldigheid van een jaar heeft, biedt de gemeente de mogelijk heid ongewenste bebouwing tegen te gaan. Het nu voorgestelde besluit omvat de volgende gebieden: het voormalig gebied van de gemeente Renswoude; het voormalig agrarisch gebied van de gemeenten Rhenen en Ede; het gebied thans begrepen in het ontwerp-plan Gel derse Blom, het vigerende plan Gelders Veenendaal en het vastgestelde, nog niet onherroepelijk zijnde plan Dragon der; de omgeving van de Tuinstraat; een gedeelte van het plan Industrieter rein IIQ (bestemd voor opslagplaats van autowrakken enz.) en tenslotte een terrein aan de Rauweveldseweg, dat bestemd is als vuilstortplaats. DE KLOMP Op de dr. Hoolboom- weg - een zandpad dat nauwelijks de naam weg verdient - komen nog toestanden voor, die men in dez.e twintigste eeuw niet meer voor mo gelijk zou houden. Een van de aan deze weg staande woningen is na melijk nog geheel verstoken van elektriciteit, terwijl ook de water leiding in huis ontbreekt. De bewo ners, de familie Van Ek, tillen aan het gemis van de waterleiding niet zo zwaar: de pomp levert uitste kend water, maar het gemis van elektriciteit wordt z.waarder ge voeld. Allerlei gemakken, die de huisvrouw van vandaag omringen, zijn in dit huis onmogelijk. Boven dien moet voor dit ongemak nog extra betaald worden ook. De ver lichting geschiedt met petroleum lampen. leder jaar zijn daarvoor per lamp ongeveer 6 d 7 kousjes nodig, die f 3per stuk kosten. Verge lijk dat eens met de prijs van een gloeilamp van nog geen 100 watt, want meer licht geeft de olielamp niet. „Och meneer", zegt mevrouw Van Ek, „we zijn er aan gewend, maar we zouden het toch ook wel eens wat ge makkelijker willen hebben. Alles moet nog op de ouderwetse manier: aan de was beginnen we 's zaterdags door ze in de bleek te zetten. Op maandag morgen wordt hij dan gekookt en de maandagmiddag wordt doorgebracht met het borstelen van het wasgoed. Als je een wasmachine hebt, gaat al les zoveel gemakkelijker en vlugger. Als de was droog is moet hij gestre ken worden en dat doen we met een bout, die verwarmd wordt met buta- gas, en dat is al eeh voordeel op de bout, die we dertig jaar geleden nog gebruikten en die op het fornuis warm gemaakt moest worden. Die gasbout is echter veel zwaarder dan de elek trische bout. Stofzuigen is er natuur lijk ook niet bij: alles gebeurt met stoffer en blik". Van Ek zelf mengt zich in het gesprek: „Een jaar of wat geleden werd hier de hele straat' voorzien van elektrici teit. De palen hebben bij mij voor de deur gelegen, maar we kregen ver schil van mening met de huisbaas, wie betalen moest. Hij stelde toen voor, dat ik de aansluiting buiten zou betalen, en hij binnen. Ik wilde het lie ver andersom, want dan kon ik de lei dingen precies zo laten aanbrengen, als ik het gemakkelijkst vond en bo vendien kon hij dan de huur niet ver hogen. Ook de kosten van de aanslui ting buiten vond ik tamelijk hoog: f 662,-. Ik kon daar wel 15 jaar over doen, maar dan kwam het met de ren te mee op meer dan f 1000,- en daar voor voelde ik helemaal niets". Zo is de zaak slepende gebleven, met 't gevolg, dat de familie Van Ek nog steeds zonder „stroom" zit. De buren hebben het wel. Koken doet men, als zoveel anderen op butagas, dat is dus geen bezwaar, maar o die elektrici teit. Mevrouw Van Ek en dochter Stien zouden zo graag wat meer ge mak hebben, zodat ze niet al te moe zijn als ze 's avonds voor de televisie gaan zitten: de televisie die gevoed wordt door een paar auto-accu's, in een net kistje, in de kamer kantongerecht te Wageningen de vorde ring om schadevergoeding, die door de heer Loef was aanhangig gemaakt ont zegd, en de heer Loef als de in ongelijk gestelde partij aangewezen. De rechter bepaalde dat de heer Loef en de ge meente voor hun eigen kosten moesten opdraaien. Omdat dit slechts een klein bedrag was had het college besloten dit te nemen, hoewel men van mening was, dat de heer Loef de totale kosten van het geding had moeten dragen. Nu echter is de heer Loef van de be slissing van de Kantonrechter in be roep gegaan bij de Pachtkamer van het gerechtshof in Arnhem. De gemeente zal dus weer moeten voor komen. Om nu de eventueel reeds eerder gemaakte proceskosten terug te kunnen vorderen, stelt het college de raad voor om een machtiging te verlenen ook in hoger beroep te gaan, met als motief, dat men het niet eens is met de beslissing van de kantonrechter, dat beide partij en hun kosten moeten dragen. Er was geen toestemming van de raad nodig geweest, indien de gemeen te niet in hoger beroep was gegaan om dat daarvoor reeds vorig jaar toestem ming was gekregen, maar deze situatie ligt anders, omdat hier de gemeente weer stappen onderneemt. VEENENDAAL Donderdagavond 2 februari zal de röntgenauto voor de laatste maal standplaats kiezen op de Markt om de ménsen die tot dusver nog geen gelegenheid hadden om aan het röntgenologisch onderzoek deel "te ne men alsnog de kans te geven zich te laten onderzoeken. Dit geldt voor de in woners uit de gehele gemeente en de gelegenheid bestaat van 's avonds zeven tot acht uur. Voor deze laatste gelegen heid zal de röntgenauto tot hedenavond kwart voor negen standplaats kiezen bij het bejaardencentrum „De Engelen- burgh". VEENENDAAL Het complex „De Duivenweide" is weer een stap dichter bij zijn realisering, indien tenminste de raad donderdagavond besluit om de aan de gemeente aangeboden woning Van de Pollstraat 14 aan te kopen. Dit huis kan de gemeente kopen voor een bedrag van f 7.000,waarbij alle kosten die op de overdracht betrekking hebben voor rekening van de gemeente komen. VEENENDAAL Reeds enige tijd geleden werd bekend, dat het pand Kerkewijk 9 ingericht zal worden als „internationaal centrum", een ontspan- nings- en ontmoetingscentrum voor bui tenlandse arbeiders. Voor de inrichting van dit gebouw is een bedrag van f 9000,- nodig. De com missie heeft een bijdi'age aan het Ko ningin Julianafonds gevraagd van f 5400,- en om de resterende f 3600,- te dekken vraagt zij een subsidie van de gemeente. Het college stelt de raad voor een subsidie te verlenen van f 1500,-. resterende deel zal door de commissie elders gevonden moeten worden. De exploitatie van het geheel komt voor rekening van het rijk en het be drijfsleven, zodat deze subsidie van de gemeente eenmalig is. VEENENDAAL De commissie van beheer van de Gereformeerde Kerk wil van de gemeente een stuk grond kopen in het bungalowcomplex „De Salaman der" om daarop een pastorie te bouwen. De kosten voor deze strook grond van 550 ca bedragen f 21.200, De heer M. W. van Eist wil een bunga low bouwen in ,,De Engelenburg". Indien de raad hiermee akkoord gaat, zal er op dat terrein nog slechts voor één bunga low plaats zijn. De heer Van Eist zal voor zijn stuk grond, dat een oppervlakte heeft van 1139 ca een bedrag van f 28.435,moeten neertellen. LEERSUM Het inwonertal van de gemeente Leersum is in het afgelopen jaar met 79 zielen toegenomen tot 4508 personen. Uit de specificatie van dit aantal blijkt, dat de dames in de meer derheid zijn. Er wonen namelijk 2296 personen van het vrouwelijk geslacht in Leersum tegen 2212 mannelijke in woners. Er werden vorig jaar 83 kinde ren geboren, 32 personen overleden. Het vestigingsoverschot bedroeg 28 personen; 408 personen vestigden zich in Leersum, terwijl er 380 personen ver trokken. VEENENDAAL Het nieuwe po litiebureau is donderdagavond onder werp van gesprek in de Veenendaalse gemeenteraad. B. en W. vraagt de raad namelijk een krediet van f 1.744.400,beschikbaar te stellen. De plannen zijn in een vergevorderd stadium van voorbereiding en het col lege verwacht dat nog dit jaar met de bouw een begin kan worden gemaakt. Het bedrag van bijna 1miljoen gul den wordt gevormd door f 204.000, grond kosten, f 1.365.000,bouwkos ten en f 175.000,inrichtingskosten. Van het Rijk kan een bijdrage van f 985.000,worden verwacht, zo schrijft B. en W. in zijn advies aan de raad. Na enige stilstand beginnen de nieu we zegels weer los te komen. Toch is er nog een mooie serie van vijf zegels uit België nog niet vermeld. Geruime tijd werd er in België aan het eind van het jaar een serie zegels met toeslag uitge geven waarvan de opbrengst werd ge geven aan de bestrijding van de tuber culose. De enorme vooruitgang van de wetenschap heeft, met belangrijke finan ciële bijstand, het mogelijk gemaakt de door deze ziekte aangerichte verwoes tingen te beperken. Ongelukkigerwijs heeft het jachtige, moderne leven, een reeks nieuwe kwalen doen Qntstaan. Rekening houdend met de ernst van dit probleem heeft de Bel gische PTT beslist, in de toekomst en voor het eerst afgelopen december, een reeks postzegels uit te geven onder de naam „SOLIDARITEIT". De onderwer pen stellen kinderspelen voor. 1 fr. -f- 1 fr. spelende jongen met hond en bal, 2 fr. -f 1 fr. touwtje springend meisje, 3 fr. 1.50 fr. bellen blazende kinde ren, 6 fr. 3 fr. hoepelende kinderen, 8 fr. -f 3,50 fr. krijgertje spelen. Twee prachtige zegels heeft België uitgegeven op 16 januari. Deze zegels naar tekening en ontwerp van H. Bon- nevalle werden gemaakt ter gelegenheid van'het vijftigjarig bestaan van de „In ternationale Vereniging der Lion Clubs". Beide zegels, 3 fr. en 6 fr., hebben als onderwerp het kenteken van de vereni ging. De zegel van 3 fr. is uitgevoerd in 'de kleuren bruin, grijs en blauw. De zegel van 6 fr. in bruin, groen en pur per. Verder werden de navolgende nieu we zegels uitgegeven: Afghanistan 3 kinderzegels; Argentinië: generaals (2); Zuidpoolexpeditie (1); Juan de la Salie (1); Pakistan: herdenking Hakim Ibn E. Sina (1); UNO 20 jaar Unesco (1); Islamabad (2). Zuid-Afrika: Herden king dr. Verwoerd (3); Brazilië: Anto nio Pinto (1); Bulgarije: gouden kunst voorwerpen (9). Cuba: Viëtnamoorlog (3); herdenking van de revolutie-succes sen (7); vrijetijdsbesteding (3). Dene marken: muziekconservatorium (1); Oost-Duitsland: planten en bloemen- serie (3); sprookje 6 zegels in blokvorm. Griekenland: Koninklijke familie (3). Hongarije: schilderijenserie (7). Irak: herdenking «novemberrevolutie '65 (2). Japan: 7e vissenzegel. Joegoslavië: an- tieke-muntenserie (6); UNO 20 jaar (1) Jordanië: astronauten (6), dezelfde se rie maar dan ongetand. Noord-Korea: vliegtuigenserie van 4 zegels, hereniging Noord-Zuid (3); zeilboten (4); universi teit (1); landbouw (2); landschappen (4); ruimtevaart (3); nationale defen sie, sport (4). Noorwegen: EFTA (Eu ropa-unie) (2). Polen: archeologie (3); 1000 jaar Polen (2); ruimtesatellieten- serie van acht. Portugal: herdenking Bocage (3). Roemenië: beroemde man nen (4); klooster Putna (1); 100 jaar universiteit (3). Als laatste willen we nog vermelden dat Egypte al drie zegels uitgeeft ter gelegenheid van de dag van de postzegel 1967. OP KOMST Een bijzonder blaadje, met toeslag, van drie zegels gewijd aan de Europese campagne van de vluchtelingen: een bijzondere zegel, zonder toeslag, gewijd aan het wapenmuseum van Liè- ge; een reeks van twee bijzondere ze gels, zonder toeslag, gewijd aan de be scherming van de natuur; een bijzondere zegel ter gelegenheid van de „Dag van de postzegel", zonder toeslag; een bij zondere zegel, zonder toeslag, gewijd aan «Paul-Emile Janson; twee zegels, zonder toeslag, ter bevordering van de Europese Gedachte; een bijzondere ze gel, zonder toeslag, ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de stadsrech ten van Oostende; een zegel, zonder toe slag, ter gelegenheid van het Wereld jaar van het toerisme; een bijzonders zegel, zonder toeslag, gewijd aan de vlasindustrie; een serie van drie zegels, met toeslag, gewijd aan Robert Schu- man, aan de Belgische missionarissen in Kongo en aan de koloniale troe pen; twee zegels, zonder toeslag, gewijd aan de Fondation Charles Plisnier en aan de Stichting Lodewijk de Raedt; een culturele reeks van vijf zegels, met toe slag. Het onderwerp is Erasmus en zijn tijd; twee zegels, zonder toeslag, ter ge legenheid van het 150-jarig bestaan van de stichting van de universiteiten van Gent en Liège. De data van de uitgave van deze bij zondere zegels is nog niet bekend, ter wijl de volgorde van uitgifte ook no# gewijzigd kan worden.

De Vallei | 1967 | | pagina 3