Voor ooievaars was 1966 een slecht jaar Lovell: ruimtevaart moet samenwerken Zöpf las dagboek van Anne Frank Cardin nog steeds meest creatieve ontwerper van Parijs Ovatie voor Coco Chanel Bezoek Alweer 5 nesten minder dan in 1965 Droevige statistiek Burgerlijke stand van geremmnteerd dier PvdA-rebus in strijd met wet op kansspelen Johnson naar de begrafenis van astronauten Reserve Burgerlijke stand Heel Vorig jaar 620 doden door verdrinking In Maastricht scheur in aardgasleiding Inbraak keurig afgewerkt Kritiek op plannen Belgisch kabinet Pnoces-Harster te München Bobby Baker schuldig umwi/nw -J i wMMuniM iioj Voor *t overgrote deel van de Nederlandse kinderen is de ooievaar, genoemd in hun verhalen en versjes in de vrije wereld van polder, wei-, of hooiland, een onbekende figuur. Zij moeten er zich een voorstelling van zien te maken uit het schoolboek, de dierentuin of een natuurhistorisch museum. Maar dit is lang niet zo levendig als een nest met jonge uivers op een paal bij do boerde rij, of als de grote zwart-wit-rode vogel bedachtzaam door het bloeiende gras met de margrieten en de rossige zuringpalmen te zien schrijden, met de water- blauwe junihemel als een koepel erboven. Het is wel jammer, dat zulk een dier van aanzien en standing vermaard in geschiedenis, volksgeloof en folklore, al jarenlang rampspoed en beproeving heeft moeten doorstaan, zodat de ooievaarsstand vrijwel geregeld terugloopt. In 1966 waren er alweer 5 nestea minder door paren bewoond dan in 1965, al moet ik zeggen, dat het uiteindelijk resultaat van 42 uitgevlogen uitgevlogen jongen (d.i. slechts 3 minder dan in 1965) mij niet tegenviel. Toch is de achter stand verontrustend. In onze jeugdjaren was de ooievaar geenszins zo schaars als nu, want zij woonden vlak aan de westelijke zoom van de Veluwe, vrijwel precies op de grens van de Gelderse Vallei, waar vijf minuten gaans van ons huis elk voor jaar de horst op „De Haverkamp" van Berend Floor betrokken werd. En reden we een enkele keer met vader mee naar de Klomp, of achter Bennekom uit, op „Schoonhoven", dan zagen we er daar ook een. Allengs leerden we in deze lage streek tussen Grebbe, Wageningen, Ede, Vee- nendaal, nog meer vestigingen kennen, doch geleidelijk verdwenen ze allemaal en thans is dit gebied allang van ui- vers gespeend. Men komt er niet gemakkelijk achter, welke factoren daarbij in het spel zijn: ontginning, ontwatering, onrust, tijdelij ke voedselschaarste e.d. beweegredenen gelden slechts ten dele. Ooievaars zijn uiterst wispelturige vogels, bij welke (door hun uiterst kleine populatie) de individuele verschillen extra duidelijk in het oog vallen, met het gevolg, dat we van grilligheid gaan spreken, wanneer hun gedrag afwijkt van dat van ander gevogelte, b,v. het verlaten van oude nederzettingen en het verstoren van an dere, het probleem der wondere solitairs die een horst bezet houden, zonder een partner te kiezen, terwijl juist dit huis sterk door een ander paar begeerd wordt, met als gevolg een eindeloos ge harrewar, zodat van broeden niets te recht komt. Een behoorlijke reserve aan nieuwe en reparatie Van oude nesten schijnt een kleine remedie te wezen, maar alles met alles zit de klad er toch in. In België wordt er ten overvloede elk jaar op geschoten! Niettemin doet Ko Zweeres van „Vo gelbescherming" in zijn nieuwe boek „Naar rijke vogelgebieden" een man moedige poging om voor ons land eni ge z.g. ooievaarsroutes samen te stellen doch men begrijpt wel, dat de situatie elk nieuw seizoen en zelfs tussentijds veranderd kan wezen. Hij wist een zuidelijke en een noorde lijke route te traceren en eigenlijk is het net zo genoeglijk deze te volgen, als de Stichtse Heuvelrug- of de Mergelroute, vooral voor kinderen, die zo'n groot vogelhuis gauw in de gaten hebben. Lees er het hoofdstuk maar eens op op na; er staan trouwens honderden hints voor diverse landschappen met an dere vogels in, die een ontvankelijk hart licht zullen stimuleren. Hoe staat het nu met de burgerlijke stand van de ooievaar in 1966? Wel, door het Bivon/Staatsbosbeheer wordt de gang van zaken zorgvuldig van jaar op jaar bijgehouden. De heer H. L. Schuilenburg, die hiermee belast Is, publiceert geregeld een duidelijk over zicht, waar geen oude, jong of ei op mankeert. In de provincie Gelderland werden uit de aanvankelijke bewoonde, horst (van '63 tot '65 slechts één enkel gunstig broedgeval in ons gewest n.L dat bij G. K. Luchtenbelt te Wapenveld met 2 jongen, helaas vier onbevruchte eieren geworpen na aankomst van het manne tje. Er werd weer een ei gelegd, doch dit is niet uitgekomen. Voorts werd een nest te Bronkhorst (Steenderen) een kleine week door een paartje bewoond. In Utrecht kwam van broeden in het geheel niets terecht en de resultaten in andere provincies waren mager. Weliswaar bleken de mutaties van be woonde nesten talrijk, doch het aantal uitgeworpen eieren en dode jongen was groot en het aantal rondzwervende exemplaren is groter geweest dan voor gaande jaren. Toch stonden er meer dan genoeg percelen ter beschikking, n.l. 228, maar verreweg de meeste werden niet betrokken. Voor, zover bekend werden er 65 eie ren gelegd, waarvan er 7 niet uitkwa men en uit de 58 overgeblevene werden 54 kleintjes geboren. Het aantal ooie vaars slinkt werkelijk onrustbarend en ik vind het min of meer een waagstuk, al getuigt het anderszins van een aan stekelijk optimisme, om nog ooievaars routes uit te zetten. Op de trek en zwervend worden deze vogels nu en dan waargenomen, o.a. mid-augustus een 17- tal in een weiland achter het huis van v. Dijk onder Eist (Utr.), waarvan 15 jongen. Na twee uur gefoerageerd te hebben, vloog het gezelschap de Rijn over naar het verre winterkwartier in het zwarte Nverelddeel. Steeds blijkt de liefde, welke de mens vanouds de ooievaar als medebewoner van zijn eri toedraagt. Vooral vroeger, toen hij veel algemener verbreid was, bleken deze nauwe betrekkingen; reeds de betekenis van de naam is heilbren ger en behalve kinderen brengt hij geluk in de woning, waarop of waarbij hij zijn nest heeft. Daarbij toont de vogel zich dankbaar jegens degenen, die er hem het funda ment toe verschaft, door het eerste jaar een veer, het tweede jaar een ei en het derde jaar een jong uit te werpen, maar ik vrees, dat het Rivon zulke praatjes niet zal geloven, evenmin als het verhaal reeds bekend van de vroege middeleeuwen dat op een oud bijgeloof steunt, n.l. dat de uivers, in het land, waar ze overwinteren, mensen zouden zijn. Men nam aan, dat dit om trent de berg Sinaï was. Niet algemeen bekend moge het we zen, dat de H. Agricolus als de schuts patroon van het ooievaarsnest geldt (hij heeft als zodanig nogal eens gefaald, zou ik zeggen!) en dat de vogel zelf een attribuut is van de H. Geertruid, die ook de zwarte specht in haar bescher ming laat delen. Zij is niet slechts de patrones van de reizenden, maar tevens staan beiden met kinderen in verband; om deze te krijgen, wordt haar mantel onvruchtbare vrouwen omgehangen en de vogel brengt ze. Volgens Oudgermaans geloof zou de ooievaar evenwel niet de kinderen zelf, dan wel hun zielen aanvoeren. Hij haalt deze uit de wolken. Voorts is onze vogel, door zijn rode ADVERTENTIE Reumatische pijnen TOG AL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT A Een oude ooievaar (rechts) en twee jongere ooievaars op het nest. ZANDVOORT Volgens gegevens van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het redden van Drenkelingen kwa men vorig jaar 620 verdrinkingsonge lukken in ons land voor; in vergelijking met 1965 een toeneming met 72. Het ijs eiste 13 slachtoffers tegen vier in 1965. In de zwembaden verdronken 22 mensen tegen 11 in het jaar ervoor. Aan zee steeg het aantal ongelukken van 23 tot 41. Per 100.000 inwoners be droeg het aantal verdrinkingsgevallen 4,96 tegen 4,43 in 1965. Er reden 1311 (1216) auto's te water. Daarbij kwamen 75 mensen om het leven. Het jaar daar voor waren dat er 62. MAASTRICHT Zondagavond con stateerden enkele bewoners van de Keermeestersdreef in Maastricht een sterke gaslucht. Met de herinnering aan de recente aardgasontploffingen, waar bij vier doden te betreuren vielen, waarschuwden zij hevig geschrokken de gemeentebedrijven. Bjj onderzoek bleek in een eterniet gasleiding een scheur te zijn, waaruit het aardgas ontsnapte. Direct werden de nodige maatregelen genomen om verder gevaar te voorko- 'men. De oorzaak van de scheur wordt toegeschreven aan werkzaamheden met een bulldozer, die over de plaats, waar de buis is gelegen, zou hebben gereden. UTRECHT In de vroege ochtend van de afgelopen zaterdag is op brutale w(jze ingebroken in een radiozaak in de Utrechtse binnenstad. Vermoedelijk is men via een dakluik binnengekomen. De hele etalage werd leeggehaald er stonden tientallen draagbare radio's in en ook uit het magazyn achter de winkel werden transistors meegenomen. De buit die een waarde van meer dan 8000.vertegenwoordigt werd vervolgens op de derde etage van de zaak, waar de pakafdeling is gevestigd, keurig ingepaktEn passant werd ook de kassa, waar een paar honderd gulden inzat, nog leeggehaald. kleppersnavel en rode laarzen aan de dondergod herinnerend, tegelijk het dier der hemelse en aardse wateren. Overigens dicht de middeleeuwse dier- symboliek hem velerlei godvruchtige eigenschappen toe en onze eigen Vondel ontkwam daaraan niet, ja de folklore over deze merkwaardige figuur zou ge makkelijk een boek vullen, zozeer is men ermee in de weer geweest. Tot op de huidige dag benadert men hem met toegenegenheid en stelt alles in het werk om zijn geslacht ook in ons land te behouden. Dit blijkt uit het se rieuze, jaarlijkse onderzoek naar zijn wankele status quo. A. B. Wigman DEN HAAG De verkiezingsstrijd in Wageningen heeft geleid tot overtre ding van de wet op de kansspelen. De dupe is de voorzitter van de plaatselij ke afdeling van de P.v.d.A., dr. ir. C. T. de Wit. In het blad „De Veluwe- post" had hij een rebus laten plaatsen, waarvan de juiste, oplossing een slag zin voor de P.v.d.dA. opleverde. Voor de juiste oplossingen waren geldprijzen van f 25, beschikbaar, maar aangezien de oplossing van de rebus uiterst gemakkelijk was, werd 't een soort loterij. Omdat zulks in ons land niet mag, kreeg de heer De Wit een proces-verbaal. „We hebben gewoon niet aan deze mogelijkheid gedacht. Als er een ex tra-opdracht bij was geweest, zoals het maken van een rijmpje, was er geen vuiltje aan de lucht geweest, volgens de politie. Stoppen met de rebus doen we niet. We hebben hem nu alleen wat moeilijker gemaakt", aldus de heer De Wit. Aantal jonge ooievaars per provincie 19391966 Gemiddeld Aantal aantal e V •c 4) ■o e •o e V c 3 door jongen tti c .2 •r~t "E iS a 1 f Totaal paren per *2 O 1 c O) 'E <u O X O X N _a a 3 M f aantal bewoonde bewoond u O 'E tb u Q O s E) i i jongen nesten nest 1939 98 168 185 85 99 29 6 64 89 823 316 2.60 1950 42 30 42 24 14 10 14 21 197 83 2.32 1955 8 9 26 17 11 3 10 10 94 57 1.65 1956 11 13 27 14 8 8 14 95 65 1.46 1957 11 18 31 15 14 12 18 24 143 73 2.— 1958 5 11 29 17 12 6 10 21 111 56 2.— 1959 9 "5 36 11 7 12 20 114 50 2.28 1960 2 8 11 4 3 14 9 51 48 1.06 1961 9 7 12 7 2 11 27 85 46 1.87 1962 7 11 18 16 3 6 13 31 107 50 2.01 1963 2 8 10 3 5 12 15 55 33 1.60 1964 3 11 10 7 i 11 18 60 29 2.07 1965 4 11 5 6 13 11 45 32 1.40 1966 5 9 2 10 16 42 27 1.55 LONDEN Sir Bernhard Lovell, de directeur van de Britse radiotelescoop te Jodrell Bank, heeft een beroep op de V.S. en Rusland gedaan om van hun wedloop naar de maan af te zien en de exploratie van de ruimte gezamenlijk ter hand te nemen. „Het moet als een van de grootste dwaasheden aller tijden gezien worden, dat een onderneming die zo ingewikkeld en duur is, niet gezamenlijk wordt uit gevoerd", zo schreef hij in een artikel in de Lohdense Times. „De bemande exploratie van de maan en het zonnestelsel met al haar moeilijkheden en verantwoordelijkheden is geen taak voor individuele groepen van landen en moet dit ook niet zijn. Het is een taak voor de mensheid wel ke mondiale samenwerking vereist. „De tragische dood van drie Apollo- astronauten zal ongetwijfeld een spoor slag voor de tegenstanders van dit pro ject zijn en het maakt de vraag op nieuw urgent of het huidige tijdschema moet worden aangehouden, of de be weegredenen realistisch zijn en of de concurrentie van de Russen bij deze onderneming van betekenis is". Over het Amerikaanse besluit voort te gaan met een rendez-vous in een baan rond de maan in plaats van rechtstreekse vluchten naar de maan of andere plannen, zei Lovell: „onge twijfeld zullen er op het ogenblik velen in de VS zijn, die van mening zijn dat een verkeerde beslissing werd geno men". BRUSSEL Het verbond van de Bèl- gische nijverheid heeft onmiddellijk na de publikatie van het regeringsplan voor bezuiniging en belastingverhogingen ver klaard, dat iedere verzwaring van de be lastingdruk op het bedrijfsleven moet worden geweerd. Dat is volgens hem verbond in 'strijd met het streven naar economische herleving en industriële om schakeling van bepaalde gewesten. MÜNCHEN Dr. Robert W. Kemp- ner, eens plaatsvervangend openbaar aanklager van de Verenigde Staten bij het Neurenbergse proces tegen de nazi- oorlogsmisdadigers, heeft maandag in Mtinchen bij het proces tegen Harster, Zöpf eti Slottke als mede-aanklager voor de familie Frank het gerecht een exem plaar overhandigd van het dagboek van Anne Frank, die na haar deportatie uit Nederland in het Duitse concentratie kamp Bergen-Belsen is omgekomen. Beklaagde Zöpf zei dat boek te heb ben gelezen. „Telkens als ik zo'n kin- derprotret zie", zei hij, „vind ik het verschrikkelijk". Kempner vroeg deze beklaagde wat hij ervan vindt dat bij de massale depor taties, zgn. voor tewerkstelling. 48 pet vrouwen waren en 22 pet. kinderen. Zöpf zei dat het de bedoeling was de gezinnen bij elkaar te houden, waarop Ke ner sarcastisch opmerkte „zodat zij .len tegelijk konden worden ge- dooc Daarop gaf de verdachte geen ant woord. K: „Eichmann heeft destijds in Jeru zalem gezegd, dat het voer hem een geruststelling was geweest dat zijn chefs het bevolen hadden. Is dat ook voor u een geruststelling geweest?" Z: „Ja". Het proces is maandag met het voor lezen van verordeningen, berichten en krantenknipsels uit de tijd van de Duit se bezetting van Nederland voortgezet ter illustratie van de toestand van de Duitse bezettingsmacht, van de Neder landse bevolking en van de vervolgde Joden. In een bericht van de S..D van 25 februari 1941 wordt gesteld dat in de Jodenbuurt van Amsterdam een S..A- man neergeslagen is. Daarvoor moes ten 400 Joden als gijzelaars naar Duits land getransporteerd worden. Verder werd o.a. nog een bericht van 28 mei 1941 voorgelezen waarin gezegd werd dat een Nederlandse geestelijke gearresteerd was omdat hij van de kan sel gezegd had: „Onze gedachten zijn bij onze vrienden, die in Buchenwald als ratten sterven". Een verdere verordening uit begin 1942 heeft betrekking op het concentra tiekamp Mauthausen. Daarin wordt be vel gegeven de Joden niet meer naar het concentratiekamp Mauthausen te sturen, omdat in de overlijdensakten van daar steeds dezelfde doodsoorzaak wordt opgegeven. Het proces is 's mid dags voortgezet met het voorlezen van andere documenten. Kempner, die adjunct-aanklager voor de V.S. bij het Neurenberger tribunaal tegen oorlogsmisdadigers is geweest, vertegenwoordigt o.a. ook Otto Frank, de vader van Anne Frank. Na haar dood in het concentratie kamp Bergen-Belsen in 1945, is het dagboek van Anne Frank wereldbe roemd geworden. Het geeft een beschrij ving van het gezin tijdens de onderduik tijd van twee jaar op de zolder van een Amsterdams grachtenhuis. WASHINGTON President Johnson zal vandaag de begrafenis van de astro nauten Virgil Grissom en Roger Chaf fee. op de nationale begraafplaats te Arlington bijwonen, zo is door het Witte Huis meegedeeld. Samen met vice-presi dent Humphrey zal Johnson in West- point ook de begrafenis van Edward White, de derde omgekomen Apollo- astronaut, bijwonen. De stoffelijke resten van Grissom, White en Chaffee zijn maandag per vliegtuig van Kaap Kennedy overge bracht naar Washington. Het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart (NAtA) zal tot de afslui ting van het onderzoek geen commen taar meer geven over de ramp met de Apollo-I. Paul Haney, hoofd voorlichtingsdienst van het ruimtevaartcontrolecentrum te Houston, die dit meedeelde, gaf als re den voor dit besluit op, de elkaar tegen sprekende berichten over de oorzaak van de ramp, die aan drie astronauten het leven heeft gekost. Amerikaanse astronauten hebben zon dagavond afscheid genomen van Chaf fee. Drie ruimtevaarders bestuurden straaljagers in een formatie waarin een plaats was opengelaten over een kerkje bij de basis, waar een herden kingsdienst voor Chaffee werd gehou den. A Een jurkje van Jacques Esterel, gemaakt van licht-óeige gabar dine, gegarneerd met een zwart witte streep. ItARlJS. Het is de onoverwinne- lijke Coco Chanel weer gelukt. Ze kreeg een ovatie voor haar jeug dige, chique coüectie, waarbij ze haar eigen stijl gehandhaafd had, en zon der mee te doen met rages toch wist op te vallen. Zoals altijd zat ze in een zwart Chanelpakje en breedgerande hoed op de trap toe te kijken. Haar nieuwste mantelpak jasjes zijn licht getailleerd en polslang. De rok bedekt de knie ruim twee centimeter. Wijdere jasjes en hesjes zijn soms met een enkele knoop, soms met een rij knopen gesloten. Zij maakt gebruik van zakken met omslagen, boordsel en soms opgezette ceintuurs. Behalve de bekende wikkelrokken, zijn er ook plooirokken, soms met splitten waar door de voering te zien is. Mouwen zijn hoogingezet, en schouders soms licht gevuld. In plaats van een blouse toont ze dikwijls een gedrapeerde shawl. Het mooiste effect bereikt ze met een zijden als jabot gevouwen shawl die op zijn plaats gehouden wordt met een kettinkje. Een andere jabot is van zwart vinyl. Een mooie ongevoerde jas is zwartwit geruit. Handgeweven effecten worden in haverkleuren toegepast bij jurken en mantels. Boord en manchetten zijn een marineblauw jasje. Bij de pakjes worden zijden pastel- kleurige blouses gedragen. Er zijn ook Russische blouses, met asymetrische sluiting en opstaande boord. Chanel's lievelingskleuren zijn cerise, vaak in combinatie met korenblauw, voor mantelpakjes gebroken ruiten, gingang ruiten en strepen, en pasteltinten. Een geruite plooirok wordt gedragen onder een marine blauw jasje. Therre Cardin bewees weer over tuigend de meest creatieve ont werper van Parijs te zijn. 'In een twee en een half uur durende show presen teerde hij vele modellen waarbij ver rassend voortgeborduurd werd op zijn ideeën van vorig jaar. Jurken van het beroemd geworden ruimtevaartmodel zijn in verschillende kleurencombinaties uitgevoerd en ge garneerd met uitsnijdingen in de vorm van driehoeken en ruiten. Vele crea ties zijn van top tot teen bezet met gitten, of bruine of glinsterende lover tjes. Op de breteljurk zijn nu talloze varia ties toegepast. Een heuprok met ban den in t-vorm die gedragen wordt op een ribbeltruitje met korte mouwen, of een strandversie van linnen waar bij een horizontale band de borst bedekt maar een groot deel van het bovenlichaam bloot blijft. Typisch Cardin is ook de wapperende trapeziumjurk van chiffon die aan een met paitletten bezet halsstukje is vastgemaakt. Dit model is vaak ge plooid, en uitgevoerd in tientallen versies, kort en lang, aan een band langs de hals gezet. TVfantefs zijn iets minder wijd en af gewerkt met rolkraag en rol- zoom. Appelgroene plastic regenjas sen zijn oosters gestreept en doorzich tig. Zijn mantels worden getoond in alle mogelijke kleuren behalve grijs. Bij alle creaties worden gekleurde kousen gedragen die het zelfs tegen de felst gekleurde jurk kunnen op nemen. 's Avonds is een kousenbeen geborduurd met dezelfde glinstering als de korte bijpassende jurk. Cardin die vroeger bekend stond om zijn gewaagde hoeden, beperkte zich dit jaar tot twee of drie modellen. Zo is er bijvoorbeeld een enorme platte ronde hoed van zwart stro, en een opvallende omgekeerde kolenkit. Zijn mannequins dragen meestal korte avondkapsels, soms met een speciale coupe in de hals. Rechts drie weken na de dood van Jacques Heim presenteerde zijn huis een collectie die overborrelde van jeugd, vrolijkheid en ongedwongen heid. Het huis staat nu onder leiding van zijn weduwe Simone en zijn zoon Philippe, die al enige seizoenen ont werpt. Voor een sensatie zorgde de donkere Sandy Collins uit Washington, een zeker 1.80 meter lange mannequin met een atletische gestalte. Zij showde onder meer een gedrapeerde avond jurk die van zoom tot heupen was uitgesneden, waardoor het rechterbeen geheel vrij kwam. De jurk was uit gevoerd in drie grote driehoeken van oranje, violet en chartreuse. Een an dere opvallende creatie die zij droeg was een korte, witte tuniek van guipure kant doorweven met roze lint. Ook het Parijse modehuis Cha nel heeft zijn nieuwe modellen voor de lente-zomer collectie 1967 getoond. Hier een deux- pièces in roze en wit gestreept linnen. Onder de rand van de roze Spaanse hoed wordt een eveneens roze bloemcorsage ge dragen. precies vier jaar na zijn eerste mis lukte poging lid te worden van d« Europese Economische Gemeenschap keert Engeland heden, met nieuwe hoop naar de Europese hoofdstad terug. Pre mier Harold Wilson gaat opnieuw eer poging doen. Diplomaten van Frankrijk's deelgeno ten in de EEG menen, dat presidenl; De Gaulle bereid is tot onderhandelen. Maar sommigen zien deze bereidheid! alleen als een manoeuvre aan de voor avond van de algemene verkiezingen ir: Frankrijk, hoey/el zowel de Franse in dustrie als de boeren gaarne vergro ting van de markt zouden zien. Anderen zijn optimistischer en gelo- ven dat voor het einde van dit jaar onderhandelingen zullen beginnen. Maar allen voorspellen dat als er on derhandelingen beginnen deze hard, re alistisch en van lange duur zullen zijn. Weinigen geloven, dat Engeland veel eerder dan 1970 bij de markt zal ko men. T\e deskundigen die deelnamen ^an de mislukte besprekingen met En geland ih het begin van de zestiger ja ren menen, dat. niet alleen Frankrijk, maar ook de vijf andere even krachtig voor hun nationale belangen zullen op komen. In december hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van de zes besloten om hun inlichtingen over de Europese rondreis v&n Wilson te coördineren. Na zijn bezoeken aan Rome en Parijs zijn de diplomaten van de zes tot de conclu sie gekomen, dat De Gaulle tot onder handelen bereid is. De laatste weken heeft Wilson her haaldelijk gezegd bereid te zijn het Verdrag van Rome te aanvaarden, maar steeds vroeg hij daarbij rekening te houden met de belangen van de Britse landbouw en ook vroeg hij be scherming van de belangen van het Gemenebest. De zes weten, dat de Britten goedkoop eten door het subsi diëren van de boeren en door goedkope WILSON moeilijk invoer uit de Gemenebestlanden. De deskundigen hier hebben uitgerekend, dat Engeland, als grote importeur, 40 procent zou moeten bijdragen aan het gemeenschappelijke landbouwfonds van de zes. Dit fonds subsidieert export. Iedereen is het er hier over eens, dat De Gaulle de toegang voor Engeland niet gemakkelijk zal maken. Maar men ziet behalve aansluiting bij de markt weinig andere aantrekkelijke alternatie ven voor Engeland. Het heeft niet meer het oor van Washington en ook elders neemt zijn invloed af. ingeland is slechts een van een reeks andere landen die aanslui ting zoeken, maar naarmate de tijd verder gaat en de zes zich meer inte greren wordt die aansluiting steeds moeilijker. Frankrijk heeft onlangs de anderen aangewakkerd om fiscale harmonisatie en liberalisatie van de kapitaalmarkt te bespoedigen. Ook heeft Frankrijk de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Amintore Fanfani, geïnspireerd om in Rome in april een politieke top conferentie te houden, klaarblijkelijk om de basis te leggen voor een poli tieke unie van de zes. In laatste instan tie zal de politiek bepalen of Engeland wordt toegelaten. ¥~|e zes zijn onderling verdeeld over de politieke toekomst van de markt. De Gaulle wil een los verbond van onafhankelijke naties, Italië, Ne derland, België en Luxemburg willen een federaal Europa met democratische controle, maar het is niet geheel duide lijk in welke mate de nieuwe Duitse coalitieregering de vijf steunt. De leiding van de EEG, haar uitvoe rende commissie, heeft altijd gestreefd naar politieke integratie met democra tische controle. Maar haar vleugels werden gekortwiekt toen Frankrijk meende, dat de commissie te veel macht bezat. De commissie is een toegewijde groep technokraten, die er voor waken de Franse soevereiniteit niet te kwetsen. Wilson zal in Brussel voorzichtig moe ten zijn. Reeds voelen enige landen zich gekwetst. België en Nederland hebben onlangs via hun ambassades hun bezwaren geuit tegen het feit, dat de Britse minister van Financiën, Ja mes Callaghan, deze maand alleen met de drie grote landen Frankrijk, Italië en Duitsland op Chequers mo netaire zaken heeft behandeld. WASHINGTON Een jury van zes mannen en zes vrouwen in Washington heeft zondag president Hohnsons voor malige medewerker in de Senaat, Bob by Baker, schuldig bevonden aan bela^ tingontduiking, komplottering en ver duistering. De jury sprak het schuldig uit in zeven van de negen aanklachten, volgens welke Baker als secretaris van de democratische Senaatsfractie een be drag van ongeveer 285.000 gulden, He- stemd voor verkiezingscampagnes, in eigen zak had gestoken. Baker kan maximaal tot een gevan genisstraf van 48 jaar en een boete van 168.000 gulden veroordeeld worden. Hij is echter op een borgsom van van 17.800 gulden op vrije voeten ge steld, in afwachting van het vonnis, dat meestal twee weken na uitspraak van de jury komt. Bakers advocaat heeft reeds aange kondigd hoger beroep te zullen aante kenen.

De Vallei | 1967 | | pagina 4