„Een politieman moet zoveel mo gelijl- burg er zijn Nieuwe feiten over veldtocht in Polen Bevordering van kapitein wordt tegengehouden Bij groter aandeel in welvaart ook meer verantwoordelijkheid dragen NK\ laakt „graafwerk voor werklozen Interview met mr. P. Cleveringa KVP-fractie waardeert Bakker 's voorwaarden Die petniet Duits dragenmaar Engels Boren op continentaal plat Weer vragen over Yon Kielmansegg scheurhoest keelpijn? theelepeltje Nattermann hoestsiroop zie-zo! GEKORTWIEKT 99 NIET MILITANT NIET SLECHT Remmen vrachtauto deugden niet BETER SCHIETEN MENSELIJK Vlotvaarders weer opgespoord Schip met opzet tot zinken gebracht Prof. Romme over medezeggenschap werknemers: Tijd van DVW-arbeider is voorbij DINSDAG 31 JANUARI 1967 99 (Van een onze redacteuren) DEN HAAG „Onze maatschappij is in een stroomversnelling terechtgeko men. Alles is in beweging. Ook de orde op straat. De overheid reageert van nature wat traag. Wij zullen er echter rekening mefe moeten houden dat het gevestigde gezag nog veel meer op de proef zal worden gesteld, nog veel meer zal worden getoetst. Het gezag zal ook in zijn daden gezag moeten zijn". Dit zegt mr. P. Cleveringa, hoofd van de afdeling politie van het ministerie van Binnenlandse Zaken. „Het is in het belang van een goede verhouding politie-burgery dat de opleiding van de politieman perfect is. Voor de oorlog kon iemand met voldoende wets- kennis al politieman worden. Tegenwoordig is er een pakket van eisen. Een mulo-diploma is wel het minste dat men nodig heeft om een opleiding voor poli tieman te kunnen volgen". Daarom vindt hij het merkwaardig dat de opleiding tot ver in de jaren vijftig een zaak was van de politiebonden en is hy verheugd dat de opleiding de laatste tien jaren aanmerkelijk is verbeterd en dat volgend jaar nu ook een kaderopleidingsschool en een verkeersschool voor de gemeente politie zullen worden geopend. ge gebouwen zijn die de mensen af schrikken". Heeft het provo-optreden ertoe bijge dragen dat de overheid „in beweging" is gekomen? „Het provo-optreden is slechts een on derdeel van al datgene dat onze maat schappij in de stroomversnelling deed belanden". Ondanks alles wat er het afgelopen jaar is gebeurd, is de belangstelling voor het politievak, zo meende mr. Cle veringa, niet tanende. Het aantal solli citanten neemt eerder toe dan af. De verlaging van de aanstellingsleeftijd, die enkele jaren geleden werd ingevoerd, heeft ertoe geleid dat meer dan de helft van de aangestelden uit jongeren be staat. Vorig jaar werden er bij de ge meentepolitie 281 agenten beneden de 21 jaar tot de eerste opleiding toegelaten en 266 boven de 21. Er waren 111 zeven jarigen bij. Dat de belangstelling om indegrote steden dienst te doen ietaln in de grote steden dienst te doen niet altijd even groot is, moet volgens mr. Cleveringa vooral ook aan de woning nood worden toegeschreven. Mr. Cleveringa is een groot voorstan der van het nieuwe politie-uniform. Hij is de mening toegedaan dat het uni form niet militant mag zijn. De politie man moet er zich te midden van de burgers gemakkelijk in kunnen bewe gen. De politieman moet zoveel moge lijk burger kunnen zijn. Over het uniform zegt hij nog: „Som mige politiemannen dragen de pet ver keerd. Ze dragen 'm Duits, achter op het hoofd. Maar hij moet Engels wor den gedragen". 1 En wat vindt hij van het .volledig af schaffen van het uniform? „Een politieman moet toch herken baar zijn!". Op de politiekaderschool, die gehuis vest zal worden in het oude gebouw van het Rijksinstituut tot opleiding van hogere politieambtenaren te Hilversum, zullen geselecteerde politiemannen met het b-diploma een opleiding krijgen tot brigadier. De opleiding voor het hoge re politiepersoneel verhuist dan naar Apeldoorn. Mr. Cleveringa is verder verheugd dat de opleiding van de ho gere politieambtenaren ook gemoderni seerd wordt en dat gedacht wordt aan een jaar stage in de praktische politie dienst van een politiekorps, waardoor de aankomende hogere politieambte naar het werk van de lagere politie mensen leert kennen. Dus: door het werk zelf te doen. Dit is volgens mr. Cleveringa van belang om in de nabije toekomst de interne verhouding tussen hoge en lage politiemensen binnen de politiekorpsen te verbeteren. „Voor een juiste uitoefening van zijn taak is het noodzakelijk dat de politie man weet waarom hij een opdracht geeft en waarom hij een bepaalde in structie ontvangt. Dan is pas een even wichtig politieoptreden mogelijk". De verkeersschool, die voorlopig nog in een tijdelijk gebouw zal worden ge vestigd, is nodig om iedere politieman een voortgezette rijopleiding te geven en cursussen in de behandeling van ver keersongelukken en in het verkeerstoe zicht. „We gaan er bij de selectie van uit dat de politieman blijk moet geven over de grootst mogelijke zelfbeheer sing te beschikken. Een politieman moet emotioneel stabiel zijn zonder een koud reagerende machine te zijn. Hij moet dus tevens over een flinke do sis sociabiliteit beschikken". Het Barend Bluf-lied „De politie is je beste kameraad" is al lang geen tophit meer. Is de verhouding politie-burgerij na al die gebeurtenissen in het afgelo pen jaar nog wel goed te noemen? „Die verhouding is bepaald niet slecht. De politieman wordt door de burger zeer goed geaccepteerd. Alleen in de bekeuringssituatie, bijvoorbeeld verkeersovertredingen, en in gevallen van verstoring van de orde, de uitda ging, doen zich moeilijkheden voor. We moeten oppassen dat hetgeen zich het afgelopen jaar heeft afgespeeld niet de indruk wekt dat het in ons land een geweldige rotzooi is. Men mag bovendien nooit uit het oog verliezen dat de politie optreedt ter uit voering van wat de overheid heeft be paald". Bij Amsterdamse agenten ontstond na de uitzending van AVRO's Televi- zier over het politieoptreden tussen 10 maart en 15 juni vorig jaar en het klachtenbeleid van justitie nogal wat tegenzin om verdere medewerking te verlenen aan de KRO-misdaadserie van Marten Treffer. Het motief was: „Re gisseurs zijn alleen lief en aardig als ze ons nodig hebben, maar anders wor den we door hen voorgesteld als knup pelende woestelingen". „Hun reactie kan ik begrijpen. Een voorbijgaande boosheid, zoals elk mens die wel eens heeft als hij terecht of ten onrechte meent dat hij in een verkeerd daglicht wordt gesteld. Het is natuurlijk ook mogelijk dat agenten niet mee willen werken omdat de poli tie in films meestal niet volgens de re aliteit wordt verbeeld. Vaak is zo'n film een lachertje". Zou zo wordt gevraagd een vol ledige vrijheid van demonstratie het voor de politie juist niet veel gemakke lijker maken en zou daardoor de ver houding politie-burgerij niet in gunstige zin worden beïnvloed? „Zoals u zult weten is dit een zaak die de aandacht heeft van de ministers. Het is een beleidszaak, waarover ik mij als ambtenaar op dit ogenblik niet kan uitlaten. Wel wil ik nog eens dui delijk stellen dat de politie zich moet houden aan wat omtrent het demonstre ren in bestaande wetten en verorde ningen is bepaald. Tech geloof ik dat er op het punt van demonstreren grote vryheid bestaat. Slechts sporadisch werden vergunningen om te demonstre ren geweigerd. Er worden bijvoorbeeld spandoeken toegelaten die vroeger niet SCHIEDAM Het onderzoek, dat de technische dienst van de politie te Schiedam heeft ingesteld naar de toe stand, waarin de vrachtauto verkeerde, waarmee vrijdagmiddag op de Burge meester van Haafenlaan zeven op een zebra overstekende schoolkinderen wer den aangereden, heeft uitgewezen, dat de voetrem van het voertuig niet ge heel in orde was en dat er een lek was in het oliedruksysteem op het linker voorwiel. Tegen de chauffeur, die door het rode verkeerslicht reed, terwijl reeds een andere auto voor de overstekende kinderen had gestopt, is proces-verbaal opgemaakt. In de toestand van de gewonde kin deren is nog steeds geen wijziging ge komen. Twee van hen verkeren nog in levensgevaar. voor mogelijk werden geacht". Prof. Langemeyer, procureur-gene raal bij de Hoge Raad, stelde onlangs dat de demonstratie in een tijd van een zeker onbehagen niet alleen een middel is om te laten zien dat je een bepaalde mening hebt, maar ook dat je daar met geestdrift achter staat. Hij zei te menen dat de demonstratie zoveel mo gelijk vrijheid moet worden gelaten. Wat vindt mr. Cleveringa daarvan? „Prof. Langemeyer is een zeer inte ger man, het voorbeeld van een mense lijke gezagsdrager". Prof. Hulsman heeft in het program ma van AVRO's Televizier over het politieoptreden gesteld dat de openba re orde door de politie werd verstoord, omdat zij met een geweldsinstrumenta- j rium werd uitgerust om op te treden tegen gedragingen zonder gewelddadig karakter. Wat vindt mr. Cleveringa in dit verband van het gewapend zijn van de politieman? Wordt de kans op machtsmisbruik door het wapen juist niet vergroot „Ik zou het prachtig vinden als een agent geen wapen hoefde te dragen. Maar zover zijn we in ons land nog niet. Wel is het zo dat de instructie op dit punt helemaal opnieuw is bekeken. Er is duidelijk omschreven in welke situatie bepaald niet van het wapen ge bruik mag worden gemaakt, maar ook onder welke omstandigheden wel geweld moet worden gebruikt. Ik geloof dat wanneer de politieman zeer vaar dig met zijn wapens en dan denk ik ook aan de lange wapenstok en de gum mistok kan omgaan en hij dus pre cies weet hoe hij ze moet gebruiken, hij zelfvertrouwen krijgt en daardoor in moeilijke situaties grotere zelfbe heersing zal tonen. Een politieman die precies weet hoe te schieten, zal slechts in het alleruiterste geval San zijn wa pen gebruikmaken en dan goed ge bruik maken. Dus niet alleen op de be nen mikken, maar de benen ook raken. Daarom vind ik het voortdurend on derhouden van de schietvaardigheid be langrijk en ben ik voorstander van een zo goed en zo uitgebreid mogelijke schietaccommodatie. Op het ogenblik worden alle opleidingsscholen van rijks wege met een schietbioscoop uitgerust. Wij zullen voor deze bioscopen in Ne derland korte filmpjes laten maken, die overigens minder een wild-west karak ter dragen dan de Duitse, waarmee we proeven hebben genomen." Minister Struycken heeft de Tweede Kamer toegezegd dat de behandeling van klachten tegen het optreden van de politie sneller en met meer openheid zal geschieden. Staat mr. Cleveringa achter dit streven? „Ik ben voor zoveel mogelijk open heid met betrekking tot alleë wat de politie doet. Er bestaat sedert kort een interdepartementale commissie werving en voorlichting. Binnenkort zal deze commissie wel rapporten uitbrengen, waarin wordt uiteengezet hoe de wer ving het best kan geschieden en wat er kan worden gedaan om de burgerij een beter inzicht te geven in de taak van de politie. Ik ben blij dat we weer zijn be gonnen met een advertentiecampagne, nu één waarin authentieke delen uit po litierapporten worden gepubliceerd. Het publiek krijgt daardoor een juist inzicht in hetgeen de politie doet ter bescher ming van de burgerij: een taak die op de allereerste plaats staat". Zoals men zich wellicht zal herinneren werd de campagne onder het motto „Goed dat er politie is" gestaakt. Eén van die advertenties was in de ogen van het publiek niet gelukkig uitgevallen omdat daarin een bouwvakarbeider als „dief" werd afgeschilderd. Over deze zaak werden in de Tweede Kamer vra gen gesteld. „Bij de nieuwe reeks speculeren we op de belangstelling en de nieuwsgierig heid van de gemiddelde Nederlander voor het politierapport. We geloven dat door het vermelden van een aantal ge vallen, waarin de politie met inzicht, belangstelling en menselijkheid optreedt, het publiek begrip krijgt voor de moei lijkheden waarvoor de politie vaak komt te staan". Kan mr. Cleveringa wat meer vertel len over de openheid waarnaar tegen woordig zo wordt gestreefd „In Arnhem en Utrecht bijvoorbeeld heeft de politie een vragenuurtje inge steld. Er wordt op die vragenuurtjes echt naar de mensen geluisterd. Het lijkt mij een goed voorbeeld van nuttig contact tussen politie en burgerij. Ik ben er daarom een voorstander van dat politiebureaus zo prettig mogelijk zijn. Politiebureaus mogen vooral geen stren- De milde temperaturen van de laatste dagen hebben enige verwarring gesticht in de natuur. Hier en daar komen de krokussen al uit de grond. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De K.V.P.-fractie beoordeelt de Algemene Maatregel van Be stuur van minister Bakker, die de voorwaarden inhoudt voor het winnen van olie en gas op het continentaal plat, positief. Dit heeft drs. W. K. N. Schmelzer maan dagmiddag verklaard op de algemene vergadering van de Katholieke Nederland se Boeren- en Tuindersbond, die in het Kurhaus te Scheveningen werd gehouden. Drs. Schmelzer voegde hieraan toe, dat er naar moet worden gestreefd, dat voor 1 juni zowel de Tweede als de Eerste Kamer de A.M.v.B. heeft afgehandeld. Er is een viertal criteria, aldus drs. Schmelzer, waaraan moet worden vol daan, wil men de a.m.b.v. aanvaarden. Ten eerste zal zo snel mogelijk met het boren moeten worden begonnen, ten tweede moet er op zo ruim mogelijke schaal worden geëxploreerd; ten derde zou de overheid zoveel inspraak moeten hebben als het algemeen belang eist en ten slotte zullen de kosten van de over heid zo laag mogelijk moeten zijn. Drs. Schmelzer geloofde, dat deze vier crite ria in de a.m.v.b. van minister Bakker op positieve wijze zijn beantwoord. „De voorwaarden zijn vrij scherp ge steld, als men ze vergelijkt met de voor waarden in de omliggende landen", ver klaarde drs. Schmelzer. Hij dacht, dat hier een behoorlijk resultaat is bereikt en zijn indruk was, dat de inspraak van de overheid ter behartiging van het al gemeen belang is verzekerd. Drs. Schmelzer herinnerde aan het amendement, dat mr. Blaisse namens de KVP-fractie bij de behandeling van de „Natte-Mynwet" had ingediend en dat was aangenomen tegen de wens van de toenmalige minister Den Uyl In. „Onze fractie zal consequent zijn om samen met de fracties, die het amende- QUITO (Ecuador) Twee Spanjaar den en een Fransman die per vlot op weg zijn van Amerika naar Australië, hebben zich na 19 dagen van radio stilte zich weer gemeld. Ze vertelden dat ze door regenbuien en tegenstroom duizend km teruggedreven waren. Radio-amateurs in Costa Rica hebben hun seinen opgevangen. Er is twee we ken naar het vlot gezocht door vliegtui gen van Ecuador en de Verenigde Sta ten. Het vlot van balsabalken is nog 500 km ten noorden van het eiland San Cristobal in de Galapagos-archipel. De drie mannen waren op 24 decem ber van San Cristobal vertrokken na op 25 oktober Guayaquil in Ecuador te hebben verlaten. Ze deelden mee dat hun generator het tijdelijk had begeven doordat ze deze met olie hadden willen aandrijven in plaats van benzine. ment hebben gesteund, parlementaire behandeling van de Algemene Maatregel van Bestuur te vragen", zei drs. Schmel zer. „Wij zullen parlementaire behande ling vragen, omdat wij menen niets te verbergen te hebben". Ook met het oog op de werkgelegen heid, dienen wij er voor te zorgen, dat er in 1968 kan worden geboord. De KVP wil daarom, dat de parlementaire be handeling van de a.m.v.b. voor 1 juni afgesloten is, aldus drs. Schmelzer. (Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid A. J. Bruggeman jr. (P.S.P.) heeft, naar aanleiding van onlangs in het weekblad „Vry Nederland" gepubliceerde) documen ten van de Poolse historicus Andrzej Kaminski over Von Kieimansegg's aandeel in de Blitzkrieg tegen Polen, schriftelijke vragen gesteld aan minister-president Zylstra. De heer Bruggeman zei ons, dat het aanvankelijk de bedoeling was, dat deze vragen gezamenlijk zouden zijn gesteld door de fracties van de P.S.P., CHU, P.v.d.A. en KVP in de Tweede Kamer. Dit gezamenlijk overleg heeft volgens hem, niet tot het gewenste resultaat ge leid, aangezien, zo zei hij, de andere fracties in het beraad de kwestie „nog niet opportuun" achten. De heer Bruggeman vraagt de minis ter-president of deze heeft kennisgeno men van de documenten van de Poolse historicus over de oorlogsmisdaden, be gaan door de eerste tankdivisie van het toenmalige Duitse leger in Polen, gedu rende de période van 3 tot 17 septem ber 1939, van welke tankdivisie Johann Adolf graf Von Kiemansegg een der leidinggevende stafofficieren was. Hij vraagt verder of de minister-pre sident het niet noodzakelijk acht, dat in opdracht van de Nederlandse regering een diepgaand onderzoek wordt inge steld naar de juistheid van deze in de eerste plaats bedoelde oorlogsmisdaden en naar de medeverantwoordelijkheid, die Von Kielmansegg hierbij droeg. (Van onze Haagse, redactie) DEN HAAG Het ambtenarenge recht zal over drie weken schriftelijk uitspraak doen in de zaak van de ka pitein voor speciale diensten van de Ko ninklijke Landmacht, G. de Heer uit Breda. Hy was in beroep gegaan tegen het besluit, dat hij definitief niet voor bevordering in aanmerking kwam, al vervulde hij reeds jaren een majoors functie. Kapitein De Heer had maandagmid dag vier getuigen meegebracht, die allen een gunstige beoordeling gaven over de man, die als regionaal sportof- ficier en officier Lichamelijke Ontwik keling in de legerplaats Ossendrecht was gestationeerd. Volgens eerdere, ja ren geleden uitgebrachte, beoordelingen, voldeed hij goed in zijn functie. Een brigade-generaal was zeer posi tief: „Ik kende hem aanvankelijk te kort om zelf tot een beoordeling te kun nen komen en liet mij daarom door stille getuigen voorlichten. Het resultaat was een goede beoorde ling, in schoolcijfers uitgedrukt een zeven. Het was wel nodig hem uit zijn eigen bescheiden sfeer te halen", zei hij. De Koningin was in deze zaak verte genwoordigd door de minister van De fensie; als diens gemachtigde trad op majoor mr. A. W. M. van der Horn van den Bos: „Een bevordering is een zaak van het departement: dat draagt een man bij de Koningin ter bevorde ring voor. Het heeft geen zin daarover te discussiëren". De gemachtigde verzocht het beroep af te wijzen: „Indien klager meent in 1960 een beoordeling te hebben gehad, die niet geheel zijn taakvervulling dek te, had hij zich daarover direct moeten beklagen. Dat heeft hij niet gedaan. Hij is pas rekesten gaan sturen naar de Koningin, toen hem in 1963 bekend werd, dat hij definitief niet voor bevor dering in aanmerking kwam". Bij alle pogingen kreeg klager nul op rekest. Er was volgens gemachtigde, geen enkele reden om terug te komen op het genomen besluit hem niet te bevorderen. Het was hem bekend, dat er gunstige beoordelingen waren. Daar op wenste hy echter niet in te gaan. Beoordelingen vormen achtergronden om tot een besluit te komen; dat wordt genomen op het departement. Mr. J. Schuurmans, optredende voor kapitein De Heer, vond het maar een vreemde zaak, dat iemand met redelijk goede tot goede beoordelingen niet in aanmerking kwam voor bevordering. Het leek hem een devaluatie van kwali ficaties. Hij verzocht de president van het ambtenarengerecht dan ook het be sluit, waarin zijn cliënt definitief voor bevordering wordt uitgeschakeld te ver nietigen. „Is de minister-president bereid, zo het in vraag 2 bedoelde onderzoek de feitelijke juistheid van de documenten bevestigt, het standpunt van de Neder landse regering ten aanzien van de al dan niet aanvaardbaarheid van graf Von Kielmansegg als opperbevelhebber der NATO-strijdkrachten in Centraal Europa te herzien?" zo besluit de vraagsteller. In het artikel in „Vrij Nederland" werd gesteld, dat degenen, bij wie naar de achtergronden van Kaminski was geïnformeerd onder wie de heren De Jong en In 't Veld van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie eensge zind zeiden niet het minst aan 's mans integriteit te twijfelen. ADVERTENTIE voor volwassenen Bronchicum Elixir, voor kinderen Melrosum Forte. TERNEUZEN De rijkspolitie te water heeft de twee opvarenden gear resteerd van het Duitse binnenschip „Elmshorn", dat vrijdagochtend verla ten en in half gezonken toestand op de Wester Schelde werd gevonden. De ge arresteerden zijn de 32-jarige schipper H. W. en de 22-jarige schippersknecht S. H. Zij worden ervan verdacht te hebben gepoogd hun sclüp te doen zin ken om de verzekeringspenningen te kunnen innen. Er bleek van het schip een afsluiter te zijn opengedraaid, waardoor het be gon te zinken. De uit Duisburg-Ruhrort afkomstige schipper had bij zijn ver zekeringsmaatschappij inmiddels aan gifte gedaan van het verloren gaan van zijn schip, dat men toch nog de haven van Hansweert binnen heeft kunnen sle- pe. 0 In Overijssel hebben zich, voorzover bekend, de afgelopen dagen geen gevallen van mond- en klauwzeer meer voorgedaan. De laatste twee meldingen zijn van donderdag j.l. Zaterdag voor veertien dagen, 14 januari, is de enting van de hele varkensstapel in deze pro vincie gereedgekomen. Het duurt onge veer veertien dagen voor zo'n enting is doorgewerkt. In de Drentse gemeente Zuidwolde is onder de varkensstapel van de landbouwer Rodermond te Wageveen wel mond- en klauwzeer uitgebroken. Er is een vervoerverbod voor varkens en herkauwers vastgesteld binnen een straal van vijf kilometer om het be smette bedrijf. 0 Op het bedrijf van de heer C. van den Ham in Oud-Alblas heeft zich een geval van mond- en klauwzeer on der de varkens voorgedaan. 258 dieren moesten worden afgemaakt. Met het oog hierop is in de hele Alblasserwaard een vervoerverbod voor varkens en her kauwers van kracht geworden. 0 Met ingang van 1 februari zal een derde van het aantal Nederlandse, telefoonabonnees dit zijn alle aange sloten in de sectoren Amsterdam, Am stelveen, Dordrecht, Rotterdam, Gouda, Sliedrecht en het lokale net Den Haag volautomatisch kunnen telefoneren, met een zeer groot aantal netten in Groot-Brittannië en Noord-Ierland, waar onder alle grote steden vallen. 0 De Gereformeerde Kerken hebben vorig jaar (tot en met 15 decem ber) in totaal f 2.628.439,76 ontvangen aan bijdragen voor het Werelddiako- naat. Ruim f 1,7 miljoen hiervan kwam binnen via de kerkcollecten en bijna f 650.000 door rechtstreekse giften op de giro, terwijl een extra collecte voor vluchtelingenhulp ruim f 270.000 op bracht. In 1965 ontving het Werelddiko- naat in totaal f 1.844.074,—. 9 De EEG-commissie heeft twee aan bevelingen aan de Nederlandse re gering gepubliceerd, waarin beperking van de invoer van naaimachnes uit de Chinese Volksrepubliek en kunstvezels en -garens uit Tsjecho-Slowakije wordt gevraagd tot een hoeveelheid, die vol doende is voor alleen de Nederlandse binnenlandse behoefte. 0 Nabij de grens tussen de Australi sche staten Nieuw-Zuid-Wales en Queensland heeft een vlijtige landbou wer een groot aantal enorme keistenen tot een reusachtig hunnebed op elkaar gestapeld. Aan de nationaliteit van de ze krachtpatser valt nauwelijks te twij felen, want op een van de keien staat met enorme letter de Nederlandse leu ze: „Met melk meer mans". De Koninklijke Nederlandse Jaar beurs heeft meegedeeld, dat de ver koopresultaten op de vakbeurs voor kunstnijverheid en luxe artikelen, „Keur '67", die vorige week van zondag tot en met donderdag in Utrecht is gehou den, over de hele linie aanmerkelijk gunstiger waren dan die van „Keur '66", vooral dank zij het feit, dat de ex positie ook zondag open was. 0 Burgemeester mr. G. van Hall van Amsterdam heeft maandagmiddag de eerste paal geslagen voor de bouw van een voor het westelijk havengebied van Amsterdam heel belangrijke indus trie, namelijk voor de Cargill Soja In dustrie NV, een dochteronderneming van het Cargill Tradax Concern. 0 De politie te Venlo heeft een jeugdig inbrekerstrio gearresteerd, dat zich van af december vorig jaar in Venlo en Blerik aan een reeks van ongeveer 15 diefstallen met braak heeft schuldig ge maakt. De aangehoudenen zijn de 15- jarige J. D., de 16-jarige J. J. en de eveneens 16-jarige P. B., allen leerlin gen van een muloschool in Venlo, die nog nooit eerder met de politie in aan raking waren geweest. 99 99 UTRECHT Het is wel duidelyk dat het recht op medezeggenschap op het overgrote deel van onze belangrijke on dernemers moet worden veroverd. Ik vind dit net zo duidelyk als het droeve feit, dat de vakbeweging, van elke rich ting, kostbare jaren die als het ware tot de verovering uitnodigden, daarvoor ver loren heeft laten gaan. De bovengrondse welvaartsverdeling ten gunste van de arbeider is bevorderd, maar het ondergrondse fundament voor duurzaamheid van rechtvaardige wel vaart sverdeling is verwaarloosd. Dit schrijft prof. dr. C. P. M. Romme in „Ruim Zicht", het blad van het Neder lands Katholiek Vakverbond. Zijn artikel vormt een antwoord op een verhaal van prof. dr. S. Kleereko- per in hetzelfde blad, over de medezeg genschap. Prof. Kleerekoper had hierin onder meer gesteld, dat de medezeggen schap in de onderneming niet meer is dan een fopspeen. Hij had de medezeg genschap ook als boerenbedrog betiteld. Hij achtte het samengaan van het recht tot medezeggenschap met het stakings recht niet mogelijk. Prof. Romme nu zegt deze onverenig baarheid niet te begrijpen. Hij is het niet eens met de gedachtengang van prof. Kleerekoper. Het is de gedachtengang dat iemand, die van arbeiderszijde wordt afgevaardigd, enkel en üleen het belang van de arbeider heeft tt dienen. De ge dachtengang, dat een txhartiging tege lijkertijd van het belang ran de onderne mer en het belang van <b arbeiders een echte onverenigbaarheid ?an functies is, aldus prof. Romme. Hij i» het daar niet mee eens. Deze gedachtengang verwaarloost naar zijn oordeel de medemenselijkheid binnen de onderneming, iet grondidee van de onderneming als gemeenschap, waartoe men niet alleen behoort voor zichzelf. Het is de oer-oulerwetse, tel kens als een duvel uit het doosje op springende klassenstrijdgecachte. Voor mij aldus prof. lomme is de onderneming een gemeenschap met een complex gemeenschappéijk doel, ge meenschappelijk voor allen de ertoe be horen. De onderneming moetloongevend en rendabel zijn, zij moet mttige dien sten bewijzen aan de menser. als consu menten. Haar beleid moet voorts en vooral zijn gericht op contiiuïteit, een levensbelang voor al wie nu bij de on derneming is betrokken. Al de doelein den moet men gezamenlijk lastreven. Men moet niet alleen op het eigen be lang, maar vooral op elkaas belang letten. Dat kan naar zijn menng alleen UTRECHT Het Nederlandse Katholiek Vakverbond kant zich in zyn offi ciële uitgave „Ruim Zicht", tegen de manier waarop men hier en daar in Neder land vorm geeft aan de aanvullende werkgelegenheid voor mensen die door het particuliere bedrijfsleven zijn afgestoten. Volgens het N.K.V. schijnt nog niet overal te zijn doorgedrongen, dat werk verschaffing en DUW-arbeid bij de vooroorlogse jaren pasten, maar dat nu van machines gebruik kan worden gemaakt. Als voorbeelden noemt „Ruim Zicht" Zwolle, waar mannen zware kiepkarren moesten duwen die beter mechanisch kunnen worden voortbewogen en Hardenberg in Overijssel, waar werklozen in het kader van de aanvullende werkgelegenheid met een schop graafwerk tot op een diepte van anderhalve meter zouden moeten doen zonder dat erop werd gelet of zij daarvoor lichamelijk geschikt waren.Bovendien zou niet in alle gevallen het verplichte minimumloon zijn betaald. Klachten hierover zijn doorgegeven aan de staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid, dr. J. F. G. M. de Meijer, die opdracht heeft gegeven een onderzoek in te stellen. Dr. De Meijer zal de komende dagen sa men met de directeur-generaal voor de arbeidsvoorziening een inspectiereis door het land maken om de objecten van aanvullende werkgelegenheid in ogenschouw te nemen. Afgezien van het feit, dat aanvullend werk geschiedt op initiatief van de over heid, mag dit werk zich volgens het NKV in niets onderscheiden van soort gelijk werk in de particuliere sector. Dank zij aanvullende werkzaamheden kunnen belangrijke verbeteringen in de infrastructuur van bepaalde streken tot stand worden gebracht, aldus „Ruim Zicht". Er moet in ons land nog veel ge beuren op het gebied van openbare voorzieningen, zoals scholenbouw, we genaanleg en 't scheppen van recreatie voorzieningen. Hiervoor kunnen werk nemers worden ingezet die tydelijk van uit het particuliere bedrijfsleven be schikbaar komen. Het NKV stelt met nadruk, dat het hier gaat om zinvolle en hoogwaardige arbeid. Het gaat niet aan, zo zegt het vakverbond, werklozen een schop in de hand te geven en hen weer sleuven te laten graven of hen on nodig spitwerk te laten doen. Het NKV heeft ook de mening ge vraagd van zijn oud-voorzitter J. A. Middelhuis, die in zijn jeugd zelf graaf werk heeft moeten doen in het kader van de werkverschaffing en daar „zijn hele leven een zere rug van heeft over gehouden". De heer Middelhuis staaft eveneens op het standpunt, dat zoveel mogelijk machines moeten worden inge schakeld bij aanvullende werkzaam heden. Hy merkte bovendien op, daft een algemene arbeidstydverkorting moei -^studeerd. „Als er minder heid is moet men niet één „oen het gelag laten betalen, <xï dit gelag uitsmeren". met medezeggenschap. Maar zo vervolgt prof. Romme in zijn artikel er is meer dat medezeg genschap tot 'n eis van deze tijd maakt. Het gaat niet aan, aan arbeiderszijde 'n groot deel van het nationaal inkomen op te slokken en niet mee de verant woordelijkheid op zich te nemen voor de gang van zaken in het economisch le ven. Verantwoordelijkheid is wel niet al tijd prettig, maar wanneer men een be paalde positie van welvaart en ontwik keling heeft bereikt, dat mag men zich daaraan niet verder onttrekken. Even min gaat het by deze stand van zaken aan, dat de arbeider in het maatschap pelijk leven de „underdog" blijft, die hy in het staatkundige leven allang niet meer is. De doeleinden van het economisch le ven en de algemene richtlijnen om die doeleinden te bereiken, bepaalt de ar beider niet meer, althans niet voor zo ver zich dit afspeelt in de verhoudingen in 't bedrijfsleven. Maar hy heeft er wel belang by, onder andere om niet door de wind van de conjunctuur omver te wor den gekegeld. Er is behalve de sleur en de bevoorrechting van anderen, f" houdbare reden te bedenken, waf hier buiten zou worden gehoudi prof. Romme.

De Vallei | 1967 | | pagina 6