Twee merkenploegen akkoord met benoeming van Wagtmans Scherp optreden tegen wangedrag hengelaars Emerson en Australische Richey wonnen tennistitels vlieger bij de luchtmacht SAMSON NIEMEYER HALFZWARE SHAG IIKDOORNS Post-Pfenninger in Essen ronde achter Nederlandse ploeg versloeg districtsteam Garantie van 50.000 gulden voor Vitesse Knipperlichten om Ajax aan te moedigen Uitslag cyclo-cross te Zwolle Leen Jansen terug in de ring Trudy Groenman in kwartfinales Versterkt B-elftal tegen Borussia MG Zweedse schaatsbond neemt suggestie van Kees Verkerk over Kment nu definitief naar Noorwegen Ook Van der Helm uitgeschakeld Voor komende Tour de France /.Televizier niet op hoogte van ommezwaai Drie organisaties besluiten: Definitief De ware shag-kenner ziet direct die lange draad en voelt hoe prettig Samson rolt. Hij proeft de pit en geniet van de zacht heid. Dat kan alleen maar halfzware Samson zijn: de koning van de shag! Als altijd lekker vers in het plastic pak. f 1,25. Rubriek VRAAG en AANBOD »erwijderd met WONDEROLIE De opleiding tot BEROEPS OFFICIER-VLIEGER begint op 14 augustus aan de KMA te Breda. coupon De opleiding tot RESERVE OFFICIER-VLIEGER begint op 17 april aan de LOKS te Gilze-Rijen. DINSDAG 31 JANUARI 1967 ADVERTENTIE DEN HAAG De vertegenwoordigers van de extra-sportieve nierken Willem II- Gazelle en Caballero, hebben zich tijdens een maandagavond op het bondshu- reau in Den Haag gehouden bijeenkomst akkoord verklaard met de keuze van Wout Wagtmans als ploegleider van de nationale ploeg in de komende Ronde van Frankrjjk. Op deze hy een komst met de sportcommissie van de K.N.W.U. waren de vertegenwoordigers van „Televizier" niet aanwezig, in verband met de ont wikkeling A.V.R.O.-K.T.N. Kees Pellenaars hoorde op van het gewijzigde standpunt van de twee andere grote sponsors. „Dat is een tegenvaller, waarop wij niet hadden gerekend. De af spraak op de laatste bijeenkomst van de sponsors was namelijk, dat alle drie niet akkoord zouden gaan met. Wagtmans". Wat betreft het standpunt van „Televi zier", zei Pellenaars aan te nemen, dat dit niet gewijzigd is. Over de eventuele gevolgen van deze ommezwaai van Willem II-Gazelle en Caballero kon Pellenaars zich nog niet uitlaten. Na afloop van de bijeenkomst werd het volgende communiqué uitgegeven: „Door de drie sponsors werd het vol gende voorstel ter discussie aan de K.N.W.U. voorgelegd: le. De sponsors zijn bereid voor de Tour de France 1967 die renners ter be schikking van de K.N.W.U. te stellen, die zich hiervoor zelf kandidaat hebben gesteld. Waar het hier om beroepsren ners gaat dienen zij de vrijheid te heb ben zelfstandig hun ja of neen te bepa len: a. op grond van eigen conditie en rijp heid, op grond van meer of minder ver diensten, uit eigen voorkeur voor bepaalde soort courses. Teneinde deze vrijheid te waarborgen achten de sponsors het juist, dat de K.N.W.U. èlle Nederlandse beroepsren ners met inkennisstelling van alle daarbij betrokken sponsors uitnodigt zich voor de Tour de France 1967 kan didaat te stellen. Hierbij dienen zowel de financiële voorwaarden van de Tour de France als de verzorging, die zal worden geboden, en de eventuele ploeg leider te worden vermeld. De K.N.W.U. weet dan over welke renners zij zonder bezwaar kan beschikken voor een keu ze. 2e. de sponsors stellen als voorwaar den voor het afstaan van hun renners: a. dat zy en hun 'respectieve ploeg leiders akkoord gaan met de door de K.N.W.U. voorgestelde ploegleider. b. c. ESSEN In de vijfde nacht van de achtste zesdaagse van Essen namen RenzJunkermann de leiding over van Kemper en Oldenburg. De stand was dinsdagmorgen: 1. Renz/Junkermann (Did.) 259 pnt.; 2. Kemper/Oldenburg (Did.) 196 pnt.; 3. Bugdahl/Lykke (Dld./Den.) 189 pnt.: op een ronde: 4. Rudolph/Grosslinghaus (Did.) 253 pnt.; 5. Post/Pfenninger (Ned./Zwits.) 222 pnt. b. dat de renners, die in deze nationale ploeg zullen rijden, zich aan de nor male contractuele voorwaarden van de sponsors moeten houden. 3e. de sponsors hebben waardering voor het in het belang van de spon sors door de K.N.W.U. ingenomen standpunt, dat terwille van de zuiver heid een neutrale ploegleider zou moe ten worden gekozen. Na onderling be raad hebben de sponsors vastgesteld, dat zij geen bezwaar hebben tegen het benoemen van welke van hun drie ploegleiders dan ook. zodat, mede ge zien het feit. dat deze zaak bij de laat ste vergadering wederzijds nog „geheel open" werd. verklaard, de keuze van elke capabele ploegleider nog geheel open is." voldoende geld nodig is om deze be roepsrenners ook in nationaal ver band rijdende iets te laten verdienen. Voor de goede orde zij tenslotte ver meld, dat de K.N.W.U. zich in de laat ste vergadering op het standpunt heeft gesteld, dat de renners eventueel be reid moesten zijn alleen onder de Tour de France-condities te rijden. Eventuele extra-verdiensten zouden dan een zaak zijn tussen sponsors en renners". LYALLPUR Het Nederlandse hockeyelftal. dat momenteel een trip door Pakistan maakt, heeft in Lyallpur met 20 gewonnen van een districts team uit deze stad. De Nederlandse ploeg, die weer in de sterkste opstel ling uitkwam, nam in de eerste helft een 10 voorsprong dank zij een doel punt van Frans Spits. In de tweede helft van deze goede wedstrijd Lyall pur won in september van West-Duits- land vergrootte Theo van Vroonho ven de voorsprong tot 20. De ontmoe ting, gespeeld op een goed veld en on der een temperatuur van 30 graden, werd bijgewoond door 12.000 toeschou wers. In het Nederlandse team ontbrak Francis van 't Hooft, die met een spierblessure te kampen heeft. ARNHEM De gemeenteraad van Arnhem heeft maandagavond na een langdurige zitting met 31 tegen 7 stem men besloten een garantie van maxi maal 50.000 gulden toe te kennen aan de eerstedivisieclub Vitesse. Bij een eventueel exploitatietekort zal de ge meente tot dit bedrag de Arnhemse vereniging tegemoetkomen. De tegen stemmers waren leden van verschil lende fracties.' Zij waren van mening, dat een economisch bedrijf, zoals zij het betaalde voetbal beschouwen, niet gesubsidieerd dient te worden. DEN HAAG Ter ondersteuning van de yell ,,A - jax, A - jax!", die op 1 maart hoogstwaarschijnlijk zal klin ken wanneer de club uit„De Meer" in de strijd om de Europa Cup tegen Du- kla Praag zal aantreden, zijn rood-witte knipperlichten in de handel gebracht. Deze sportieve zaklantaarns, voorzien van het Ajax-embleem en van het op- schrif „Europa Cup '67", zijn bij de Amsterdamse voorverkoopadressen ver krijgbaar. De bedoeling is dat de sup porters bij het scanderen van de yell hun lampjes gelijktijdig aan en uit la ten floepen. Volgens het in Amsterdam verschij nende opstellingenblad „DCG thuis" staat het Ajax-bestuur volledig achter deze vorm van gemechaniseerd aanmoe digen. Deze wijze van aanmoedigen spaart bovendien de stembanden, zodat ook de volksgezondheid ermee is ge diend. LEEUWARDEN Strenge maatre gelen zullen worden genomen tegen hengelaars, die aan de waterkant ver nielingen aanrichten of zich op andere Naar aanleiding van het derde punt werd gezamenlijk door de aanwezige sponsors en de sportcommissie ver klaard: „De K.N.W.U. is na uitgebreide discussie en overwegingen op haar oor spronkelijke standpunt blijven staan. De keuze is dus definitief Wout Wagt mans. Gezien het feit, dat op alle pun ten volledige overeenstemming werd bereikt meenden Willem II-Gazelle en Caballero zich met de keuze van de ploegleider te moeten verenigen". Het in discussie gebrachte voorstel van de sponsors zei tenslotte over de fi nanciële steun: „Het moet iedereen dui delijk zijn, dat de landbnformule aan merkelijk minder mogelijkheden biedt tot publiciteit (en vooral daarnaast ge voerde reclame) voor de sponsors. De commercie vraagt naar het rendement van de door haar geïnvesteerde recla megelden, ook als sponsor. Dit is geen schade, mits men de sportman be roeps of niet) zijn eigen menselijke waarde en vrijheid laat behouden, zijn belangen behartigt, de sport daarmee steunt en deze niet op verkeerde wijze beïnvloedt. Ondanks het uiterst geringe reclamerendement, dat deze Tour kan opleveren, zijn de sponsors bereid mee te helpen een zo sterk mogelijke natio nale ploeg op de been te brengen. Naast de beschikbaarstelling van onze renners zal onze financiële bijdrage be staan uit: a. de kosten van het benodigde mate riaal, b. de doorbetaling van salarissen on zer renners gedurende de Tour. Ter verduidelijking tekenen wij hier bij aan, dat de organisatie van de Tour de France evenzeer een commerciële instelling is en dus zal beseffen, dat I voor een langdurige landenwedstrijd ADELAIDE Roy Emerson en de Amerikaanse Nancy Richey zijn de winnaars geworden van de Australische tennistitels. Het meisje uit Dallas won het kampioenschap bij de dames door een zege met 61. 64 op de Austra lische nummer één Lesley Turner. Roy Emerson zegevierde in straight sets over de Amerikaan Arthur Ashe: 64, 61. 6-4. Nancy Richey veroverde de titel in vijftig minuten. Nadat Lesley Turner de openingsgame had gewonnen, be stookte zij haar tegenstandster met la ge harde, goedgeplaatste groundstrokes. Turner, hoewel ook een typische verde digende speelster, werd keer op keer uit positie gebracht, waarbij zij zes ga mes achtereen verloor. In de tweede set kwam er meer lengte in haar sla gen en ditmaal liep de Australische uit tot 30. Nancy Richey heroverde ech ter spoedig het initiatief. De service werd harder en slaagde de Austra lische erin de opslag te retourneren, dan werd zij prompt verslagen in het daarna volgende baseline-duel. Nancy Richey is de eerste Amerikaanse, die de Australische titel won sinds Shirley Fry in 1957. De laatste zeven jaar was de titel steeds weggelegd voor Margaret Smith, die zich onlangs heeft teruggetrokken. De eerste acht games van de finale Emerson-Ashe gaven niet de indruk dat de 30-jarige Australiër op zulk een ge makkelijke wijze zijn titel zou behou den. Na 44 serveerde Ashe' echter op onverklaarbare wijze drie dubbele fou ten. waarmee hij Emerson de door braak op een presenteerblad aanbood. De atletische Australiër nam de set en ging in hoog tempo door. Ashe, aange slagen als hij was. had nauwelijks verweer tegen de harde drives naar de lijnen en het onnavolgbare smashen van zijn tegenstander. Pas in het begin van de derde set veerde de Amerikaan op. Met twee schitterende passeersla- gen doorbrak hij in de openingsgame de service van Emerson. Maar Emer son liet zich niet intimideren. Met bij na foutloos tennis forceerde hij op zijn beurt de break en nam een voorsprong toen bij de servicebeurt van de Ameri kaan diens volley faalde. Daarna ser veerde hij de wedstrijd uit. Ashe was slechts een bleke schaduw van de spe ler, die op briljante wijze had gewon nen van de prominente Australiërs Owen Davidson en John Newcombe in de kwart- en halve finales. Hij was ook duidelijk minder op Hlreef dan in de- eindstrijd van het vorig jaar, toen hij eveneens zijn meerdere moest erkennen in Emerson. De titel in het gemengd dubbelspel werd gewonnen door Owen Davidson en Lesley Turner. Zij wonnen in de fi nale van hun landgenoten Tony Roche en Judy Tegart met 97 en 6—4. wijze schuldig maken aan wangedrag. Dit werd besloten tijdens een dezer da gen gehouden bespreking tussen afge vaardigden van de drie grote noordelij ke hengelsportorganisaties, liet Provin ciaal Groninger Fonds, de Drentse Hen- gelaarsbond en de Federatie Friesland van Hengelaars. Het prijsvissen in de provincie Fries land. door o.a. bepaalde leden van per soneelsverenigingen van bedrijven in Groningen en Drente, heeft vorig jaar tot zulke ernstige gedragingen geleid en zoveel klachten doen ontstaan, dat de hengelsport hierdoor in diskrediet dreigt te worden gebracht. Meermalen werden zelfs boeren op hun eigen erf gemolesteerd en met een pak slaag be dreigd. Dit heeft tot gevolg gehad, dat in het Friese waterland steeds meer bordjes met „verboden toegang" worden ge plaatst, waarvan de correct optredende hengelaars en watersporters mede het slachtoffer worden. Bij de Friese Waterschapsbond be ginnen zelfs stemmen op te gaan, om in samenwerking met de landeigenaren en de provinciale waterstaat langs alle oevers een loopverbod in te stellen. De drie noordelijke hengelsportorganisaties wensen zich nadrukkelijk te distantië ren van het wangedrag, waaraan een minderheid van hengelaars zich schul dig maakt. Zij hebben besloten op de strengst mogelijke wijze tegen deze ex cessen plegende groep op te treden. Zij zullen de hengelaars, die zich op eni gerlei wijze misdragen, op een zwarte lijst plaatsen en deze lijsten regelmatig onder elkaar uitwisselen. De daarop voorkomende hengelaars zullen worden geroyeerd en hun namen gepubliceerd. „De hengelsport, die in de komende jaren voor grote en belangrijke ontwik kelingen staat, kan niet tolereren, dat zij in diskrediet wordt gebracht, door dat een aantal hengelaars vernielingen aanricht, mensen bedreigt en zich op andere wijze misdraagt," aldus het Friese districtsbestuur van de Algeme ne Hengelaarsbond. ZWOLLE Afgelopen weekeinde werd door WSVZ te Zwolle een cyclo cross georganiseerd, waaraan circa 30 amateurs deelnamen. De uitslag luidde: 1. B. Boom (Enter); 2. H. J. van Norel (Oosterwolde); 3. W. den Beste (Olde- broek); 4. E. Dickhof (Oosterwolde); 5. D. Masselink (Apeldoorn); 6. G. Rut- tenberg (Soest); 7. H. Mensink (Olde- broek); 8. H. Hondeveld (Almelo); 9. A. Ras (Eibergen); 10. J. Hup (Kam pen); 11. G. v. d. Weyde (Apeldoorn). ROTTERDAM Leen Jansen, de oud-halfzwaargewichtkampioen van Nederland, die vorig jaar maart tegen de Fransman Jean Huiban voor de laat ste maal in de ring is geweest, zal tij dens internationale profwedstrijden, die maandag dertien februari in de Rotter damse Rivièrahal worden gehouden, zijn entree maken. De Rotterdammer bokst in een partij over acht ronden tegen de Belg Victor Chapelle. In de hoofdpartij van de avond komt Leen acht ronden uit tegen de in België wo nende Italiaanse welter George Fabri. Voor Aad Jansen, die nog steeds onge slagen is, wordt dit de tiende partij als beroepsbokser. Voor Gerard Berkhout, de Nederland se kampioen in het bantamgewicht, is de Belgische kampioen in het vliegge- wicht, Josef Horny, als tegenstander gecontracteerd. Ook dit gevecht gaat over acht ronden. Het programma wordt gecomple teerd met twee gevechten in het zwaar- weltergewicht. In een partij van acht maal drie minuten ontmoet de Utrech ter Toon Nagtegaal, die zijn laatste twee partijen door knock out won, de Italiaan Jacky Scaglioni, terwijl Joop Verbon (Utrecht) Carlo Scianti (Italië) evenals Verbon, in de drie partijen, die hij als prof bokste, nog ongeslagen. Het laatste gevecht is afgesloten op zes ronden. DURBAN De Groningse Trudy Groenman heeft maandag de kwartfina les bereikt van de Zuidafrikjuinse tennis kampioenschappen, die in Durban wor den gehouden. Zij versloeg de Zuidafri- kaanse Marina Godwin met 36, 63, 6—4. Trudy Groenman en Elly Crocké plaatsen zich later voor de halve finales damesdubbetepel. De Nederlandse dames versloegen in de kwartfinales de Britse combinatie Christine Truman Williams in twee sets: 6 3, 6 3. DEN HAAG Een versterkt Neder lands B-elftal speelt dinsdag 21 maart in het PSV-stadion te Eindhoven tegen Borussia Mönchen Gladbach. Deze Westduitse Bundesligaclub staat mo menteel op de vierde plaats met drie punten achterstand op de koplopers. De wedstrijd is bedoeld als oefen wedstrijd met het oog op de wedstrij den van het Nederlands elftal in het toernooi om de Europa Cup voor lan denteams tegen Oost-Duitsland en Hon garije in april. Vandaar, dat enkele kandidaten voor het Oranjeteam zullen worden opgesteld. STOCKHOLM De Zweedse Schaats bond heeft zich gehaast de suggestie, die Kees Verkerk direct na afloop van het Europees kampioenschap in Lathl naar voren bracht, over te nemen. Ver kerk stelde toen voor in het reglement van de ISU (Internationale Schaats Federatie) een artikel op te nemen, dat bij 'n temperatuur van meer dan 15 gr. onder nul de wedstrijden moeten worden uitgesteld. De Zweedse Bond zal zich maandagavond over de formulering van het voorstel beraden. DEN HAAQ De Oostenrijkse trai ner Willy Kment wordt na afloop van het seizoen definitief opnieuw bonds coach van Noorwegen, daartoe hebben de slotbesprekingen met Noorse voet balofficials maandag geleid. Alleen de duur van het contract is nog niet vast gesteld. Willy Kment denkt dat het een con tract voor dtte jaar zal worden. Naar zijn zeggen krijgt hij uitgebreide vol machten van de Noorse voetbalbond wat betreft het trainen en het opstellen van het nationale elftal van Noorwe gen. Hij wordt verder belast met het opleiden van Noorse trainers. De besprekingen met de Noorse voet- balpraeses Ott Evensen en Nic Jo- hanssen, de secretaris van de Noorse Voetbalbond, vonden plaats in een pret tige sfeer. Vooral de financiële voor waarden waren zo aantrekkelijk, dat Kment besloot naar Noorwegen te gaan in plaats van terug te keren naar Oos tenrijk. In Noorwegen wordt Willy Kment weer de opvolger van de Noorse oud- International Ragnar Larson, die ook enkele jaren in Italië als prof heeft ge speeld en destijds na zijn terugkeer in Noorwegen de functie van Kment overnam. PRAAG Bert van der Helm en Bert Schoofs zijn maandag op de eerste dag van de internationale tafeltennis kampioenschappen van Tsjecho-Slowa- kije uitgeschakeld. Bert van der Helm, de Nederlandse kampioen, won in het Bohemian-sportpaleis in Praag in de eerste ronde van de Tsjech Hybner met 3-1 (10-21, 22-20, 21-17, 21-19). De tweede ronde leverde Van der Helm minder moeilijkheden op. omdat zijn te genstander, de Tsjech Balazik, verstek liet gaan. In de derde ronde echter moest Van der Helm zijn meerdere er kennen in de Westduitser Riez (21-18, 21-16, 21-13). Voor Bert Schoofs duurden de kam pioenschappen minder lang. Hij verloor in de eerste ronde in drie games (21-14, 21-14, 21-17) van de Tsjech Chovancik. Voor de kwartfinales heren-enkelspel plaatsten zich vier Tsjechen: Kunz. Stepanek, Kudrnac en Stanek, alsmede de Zweed Johansson, de Hongaar Be- leznai, de Roemeen Cobirzan en de Zuidslaviër Korpa. In het dames-dubbelspel kwamen de dtwee Nederlandse deelneemsters, Ursu la Stuhlemeier en Annemarie Wijnants, niet verder dan de eerste ronde. Zij verloren in drie games van het Tsjechi sche duo Vostova/'Pauknerova; 21-14, 21-11. 21-10. Voor de finale plaatsten zich de Tsjechische dames Luzova en Karlikova en de Oostduitse combinatie Geissler/Hovestiidt. Elk woord meer 15 ct. Pittige SAMSON SHAG veelgevraagde zachte halfzuuare shag elke DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG Tot en met 10 WOORDEN 1.50 Weg met, onhandige likdoorn- ringen en gevaarlijke scheer mesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde won derolie. jodium en het pijn stillende beru-ocaïne. Een fles je NOXACORN Antiseptisch Likdoornmiddel van fl.70 I bespaart U veel ellende. Welke Hollandse jongen zou - in zijn hart - niet willen vliegen? In een heli kopter, een Piper Cub, een Thunder- streak of Starfighter? Elke gezonde jongeman, die wil vliegen en van snel heid houdt - die voldoende vooroplei ding heeft, er geschikt voor is en ver antwoordelijkheidsgevoel heeft - kan dat bereiken. De Koninklijke Lucht macht biedt keuze-mogelijkheid voor opleiding tot beroeps officiervuecer of RESERVE officier-Vlieger Qachtvlieger of vlieger op de lichte vliegtuigen). Toelatingseisen: 18 t/m 24 jaar, licha melijk en geestelijk geschikt. Vereiste vooropleiding: gymnasium-,hbs-of hts- diploma (voor reserve officier-vlieger kan in bepaalde gevallen worden vol staan met een diploma mulo-B of een gelijkwaardige opleiding). BËAVER THUNDERSTREAK Aan de Afdeling Personeeispubliciteit, Grote Marktstraat 40. Den Haag. Verzoeke mij schriftelijk/ mondeling nader in te lichten over de opleiding tot beroeps officier-vlieger reserve officier-vlieger naarti: adres: plaats: geb. datum: vooropleiding: TV QUO vakie voor het gewenste invullen F 27 FRIENDSHIP

De Vallei | 1967 | | pagina 7