Veenendaals dagblad Tamelijk krachtige bewijzen voor gifgas in Jemen Brand(je) met de vlag uit Buiten Branden in laboratoria: veel schade Atoombasis in China bedreigd soiidariteitsstaking Studenten Barcelona in Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Johnson bij begrafenis astronauten zacht i Het blijft Bezorgde Wilson in Britse parlement: Slippende auto legen een boom Sprokkelmaand Bonn maakl dossier N.P.D. tegen Nederlander verdacht van maken van vals Kongolees geld NIEUWE RAMP EIST WEER TWEE LEVENS Pas ziek geweest Mr. Cals mijdt de verkiezingsstrijd Akkoord met Canada over bouw van 105 straaljagers Eigen werk doodde beeldhouwer In Spanje nog twee haarden van onrust j Dood van dit raam gevallen vroinv wordt onderzocht Stappen van Malta tegen Engeland Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telet. 08385-3560 (adrn.). 3757 en 3955 (red.) Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op di. do en za 1-10 woorden 1.5C, ieder woord meer 15 cent WOENSDAG I FEBRUARI I967 4le JAARGANG Doorgaans ié een noodgedwongen be zoek van de brandweer geen reden om de vlag uit te steken. Het was dan ook ter ere van de jarige Kroonprinses, dat de vlag uithing, toen de Amster damse brandweer gistermiddag in ac tie moest komen bij een brand op de zolder van het gebouwencomplex van de Nederlandsche Bank aan de Oude Turfmarkt Toen men na een half uur, onder enorme publieke belangstelling, het vuur had bedwongen, was de kap van het dak geheel uitgebrand. "DehaZve deze naam voor februari, vinden we in oude boeken ook „Selmaand" en de eerste kieviten, die dan op de broedplaatsen verschijnen, heetten „Selse kieviten". Men scheen vast op hun eieren aan te kunnen in de seltijd, die „van Fébruario af te reeckenen ses weecken duyrt" en om trent die legperiode waren onze buitenlui van vroeger heel positief. Ons komt 't alles erg prematuur voor en ge behoeft heus in sprokkelmaand niet naar de lekkere eitjes uit te kijken, zelfs al vliegen de kieviten boven wei en veld. Meer zekerheid in lentevertier biedt de ouverture van bosduif, mistel-, zang- en zwarte lijster, roodborst en leeuwerik, die tegen de achtergrond van de eerste lentefleur in de hof van sneeuwklokje, hondstand, hazelaar, wilg en els, aco- niet, krokus, winterjasmijn, kornoelje, gaspeldoorn en klein hoefblad al een echt voorjaarsgevoel kan wakker roepen. Ook kunt ge er hoe langer hoe meer van genieten, want de dagen lengen in februari met ruim 1 uur en op de laatste der maand gaat de zon pas om 18.16 onder. Vaak wordt het weer zachter; je hoort het aan 't kraaien der hanen op de hofsteden en de oude mensen zagen de voor tekenen van de omslag aan 't vallen van roet in de schoorsteen, 't nat worden van het zout en het uitslaan van de stenen. Liefst hebben ze een zachte dooi, want die voorspelt een wisse dooi. Vermaard in de volks- weerkunde is Maria Lichtmis (2 febr.), maar vooral de 22e (Sinte Peter), een echte lotsdag dies criticus die eertijds als het begin van de lente werd beschouwd. Velen kunnen niet tot zolang wachten en zaaien spinazie en andere tuingroenten, doch het blijkt niet zelden een waagstuk. 1 februari '67 A. B. WIGMAN DELFT/GRONINGEN Bij branden in laboratoria in Delft en te Gronin gen is aanzienlijke schade aangericht. In de oude binnenstad van Delft woedde gisteravond een vuurzee in een pand aan de Breestraat, waarin een onderafdeling van T.N.O. voor het onderzoek van kunststoffen was ge vestigd. Tijdens deze brand, die voor een ton aan gebouw en inventaris ver nietigde, ontploften een fles met stik stof en een bus met zestig liter buta- noL Vanmorgen vroeg teisterde een felle brand de gebouwen 12 en 13 van de chemische fabriek Aagrunal N.V. aan het Winschoterdiep te Groningen, waarin het bedrijfslaboratorium van deze fabriek was ondergebracht. De voorraden ether deden de vlammen hoog oplaaien. De Groningse brand weer was het vuur binnen een uur meester, maar het laboratorium was toen al geheel uitgebrand. Een ar chiefkast met voor het bedrijf be langrijke gegevens kon behouden blij ven. Vooral de indirecte schade is groot, omdat in het laboratorium de monsterproeven voor het hele bedrijf moesten worden genomen. In de Tweede Laurierdwarsstraat te Amsterdam is gistermiddag een las- serij uitgebrand. Men was bezig een bromfiets te repareren, die omviel, waardoor de benzine uit de tank liep en brand veroorzaakte. De rijkspolitie te Batenburg in het Land van Maas en Waal speurt naar een onbekende, die zondagavond heeft ge probeerd het huis van de bouwvakar beider D. aldaar in brand te steken. Terwijl er niemand thuis was, goot een indringer in alle kamers en zelfs op de zolder petroleum uit. Vervol gens stichtte hij brand op de tafel in de huiskamer. Het vuur doofde echter snel; alleen een tafelkleed verbrand de. Er bleek niets te zijn gestolen. De Duitse regering legt een BONN dossier aan over de nationaal-democra- tische partij (NPD), dat aan het consti tutioneel gerechtshof te Karlsruhe zal worden voorgelegd, om vast te stellen of de partij verboden moet worden of niet. De woordvoerder van de internatio nale vereniging van oud-verzetslieden en -gedeporteerden, Hubert Halin, ver klaarde dit dinsdag na afloop van een onderhoud met de Duitse minister van Binnenlandse Zaken, Paul Lücke. LONDEN Minister-president Harold Wilson heeft gisteren in het parle ment verklaard, dat er „tamelijk krachtige bewijzen" zijn, voor het gebruik van gifgas bij luchtaanvallen van de Egyptenaren in Jemen. Wilson verklaarde, dat dat een zaak was, die aanleiding gaf tot „grote bezorgdheid". Zijn verklaring werd afgelegd, kort nadat het internationale Rode Kruisco- mité in Genève uiting had gegeven over zijn bezorgdheid met betrekking tot het gebruik van gifgas bij aanvallen op de burgerbevolking van Jemen. In de bekendmaking van het Rode Iv^uis werd geen beroep op Egypte gedaan om het gebruik van gifgas te staken, maar werden alle betrokken autoriteiten dringend verzocht, de morele wetten te eerbiedigen. In antwoord op vragen zei Wilsen niets over de aard van het bewijsmateriaal waarover hy beschikte. „Het wordt tijd dat de conservatieve partij zich verzoent met de omstandig heden van de wereld waarin wij leven." Radio-Caïro heeft zijn normale pro gramma onderbroken voor het uitzen den Van een regeringsverklaring waarin scherpe kritiek werd geleverd op de be schuldiging van premier Harold Wilson. Minister Mohammed Fayek heeft ver klaard dat Egypte in Jemen nooit gas bommen heeft gebruikt by de burger oorlog In Jemen, waarbij de Egyptena ren aan de zijde van de republikeinen vechten tegen de royalisten. De conservatieve oppositieleider Heath vroeg Wilson in het Lagerhuis of het wel raadzaam van Engeland was zich uit Zuid-Arabië, dat aan Jemen grenst, te rug te trekken. Heath opperde dat Zuid- Arabië door Egypte bedreigd zou kun nen worden als Engeland zonder defen sie-overeenkomst vertrekt. Wilson onderschreef de bezorgdheid van de conservatieven ten aanzien van de toestand in Jemen. Het conservatieve parlementslid Niel Marten stelde voor het probleem aan de V.N. voor te leggen. Hij was van me ning dat het voorgenomen vertrek van Engeland uit Aden de oorzaak is dat de terreur in die streken is toegenomen. Wilson weigerde aan te nemen dat de Engelse politiek in Zuid-Arabië de oor zaak is van de toestand in Jerfien. en- stelde dat Engeland niet in alle delen van de wereld waar het dat vroeger deed, „politie-agent kan blijven spelen". „Onze reserves gedogen dat niet, eevenmin onze monetaire reserves als onze reserves aan mankracht", zei hij. „Het wordt tijd dat de consercatieve partij zich verzoent met de omstandig heden van de wereld waarin wij leven". ECHT In de afgelopen nacht is in Echt op de Rijksweg van Sittard naar Roermond, de 25-jarige C. M. Correlje uit Linne met zijn auto tegen een boom. gebotst en om het leven gekomen. Ver moedelijk is de wagen met zijn vier in zittenden door te hoge, snelheid geslipt. Een naast hem zittende passagier werd zwaar gewond. De echtgenoten van de beide heren liepen minder ernstige verwondingen op. PARIJS Een in een drukkerij in het gebied van Parijs werkzame Ne derlander, is in Corbeil-Essenes gear resteerd, nadat in zijn auto graveerpla- ten en clichés van valse Kongolese bankbiljetten, die nog niet gebruikt le ken te zijn, waren gevonden. De Nederlander werd bij een ver keerscontrole aangehouden. Daar hij niet in het bezit bleek te zijn van alle vereiste documenten, volgde eèn nader onderzoek met het bovengenoemde re sultaat. De Franse politie meent, dat deze zaak wellicht internationale vertak kingen heeft, want het lijkt haar onmo gelijk, dat de Nederlander geen hand langers zou hebben. ARLINGTON. In tegenwoordig heid van president Johnson (rechts) is dinsdag het stoffelijk overschot van de vrijdag omgekomen ruimte vaarder Virgil Grissom op de Natio nale Begraafplaats aan de aarde toevertrouwd. Rechts van de presi dent zitten mevrouw Grissom, haar twee kinderen en de ouders van de astronaut. De president was ook aanwezig bij de begrafenis van White, en me vrouw Johnson en vice-president Humphrey woonden de teraarde bestelling van het derde slachtoffer, Chaffee, bij. Een tragisch toeval wilde dat dins dag opnieuw twee mensen bij het ruimte-onderzoek om het leven kwamen, eveneens door brand in een met zuurstof gevulde cabine. Een uitvoerig verslag hierover en over de begrafenis van de drie astro nauten treft u elders in dit blad aan. HONGKONG De militaire commandant van de Chinese provincie Sin- kiang heeft gedreigd de atoomplaats te Lop Nor te veroveren als Mao-gezinde troepen trachten het bestuur van Sinkiang over te nemen, zo meldt de Hong kong „Star". Het Engelstalige dagblad, dat wordt uitgegeven en geredigeerd door Australiërs, citeerde niet nader aangeduide bronnen. Generaal Wang En-mao zou gedreigd hebben Lop Nor te bemachtigen na een onderhoud met generaal Lioe Tsjang-tsjing, politiek commissaris van Bin- nen-Mongolië. DEN HAAG Mr. J. M .L. Th. Cals vertrekt vrijdag voor vier weken naar Zuid-Frankrijk om te herstellen van de gevolgen van een virusinfectie. Hij zal daardoor niet deelnemen aan de verkie zingscampagne van de KVP. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Tussen de Canadese en de Nederlandse regering is overeen stemming bereikt over de bouw van 105 jachtvliegtuigen van het type Northrop F-5, zo is vanmorgen te'l)en Haag medegedeeld. Gelijktijdig zou in Canada bekendheid worden gegeven aan de transactie, waarnaar al enige tijd uitgekeken werd in militaire kringen. In Canada is het de Canadair-vlieg- tuigfabriek in Montreal, die de F-5 in licentie bouwt. De Canadese versie van dit vliegtuig, de CF-5, wijkt enigszins af van het oorspronkelijke type, o.a. doordat het zwaardere motoren hééft en voorzien is van een installatie voor het tanken in de lucht. Het ligt in de be doeling, dat Nederland het standaard type F-5 zal verwerven. 0 De 74-jarige E. J. Hondebrink is vinciale weg in Wijde Wormer is de 52-jarige Zaandammer J. Vastenhoudt dinsdagmorgen om het leven gekomen. De 74-jarige E. J. Hondebrink is dinsdagmiddag te Almelo bij het oversteken van Rijksweg 36 door 'n be stelauto aangereden. Hij overleed ter plaatse. PARIJS De beeldhouwer Grec Ge- rakimos Sklavos is in zijn atelier te Parijs om het leven gekomen, toen een enorm blok graniet, waaraan hij aan het werk was, omviel en hem verplet terde. Enkele uren tevoren had Sklavos al ernstige brandwonden aan zijn handen opgelopen, toen door kortsluiting brand ontstond in zijn atelier. MADRID Er zyn in Spanje nog twee ernstige haarden van onrust over, zeg gen de autoriteiten. Eén ervan is de mynprovincie Asturië, waar nog 5000 mijn werkers de maandag uitgebroken staking voortzetten, de andere is Barcelona, waar ruim 5000 man uit de textielindustrie staken. Inmiddels hebben de 15.000 studenten van de universiteit van Barcelona op een massavergadering besloten twee dagen te staken als steun aan de Madrileense studenten. Dezen zijn dinsdagmiddag naby de universiteit opnieuw slaags geraakt met de politie. Met de gummistok zwaaiende agenten verspreidden de 200 beto gers, die naar zijstraten vluchtten, roepend: „Kanonnen, nee: democratie, ja" en „Dictatuur, nee; gevangenen, nee; colleges, ja". Enkele honderden andere stu denten verbrandden op de trottoirs kranten uit protest tegen het gevangenhouden van hun medestudenten wegens soortgelyke incidenten. De 23-jarige student Rafael Moreno is dinsdag in een Madrileens ziekenhuis gestorven. Hij sprong dinsdagmorgen uit een raam op de zesde verdieping toen de politie zijn kamer binnenkwam om huiszoeking te doen. Aan het arbeidersfront in Madrid zal de vrijlating van acht arbeiders na po gingen om een protestdemonstratie in het hele land te houden, naar verwacht wordt verlichting in de toestand brengen. De leiders van de studenten van de universiteit van Madrid hebben ver klaard dat de demonstratie van vrijdag werd gehouden met het doel de veilig heidspolitie weg te houden van de voor genomen betoging van fabrieksarbei ders. De voorzitter van de buitenlandse persvereniging in Spanje, de Westduit ser Tichmann, heeft dinsdag bij het mi nisterie van Voorlichting in Madrid ge protesteerd tegen de mishandeling van enkele buitenlandse persvertegenwoordi gers door de Madrileense politie. Tich mann stelde dat de politie zich niet ge stoord* had aan de door het ministerie uitgegeven perskaarten. Hij verzocht onx bescherming voor de journalisten bij hun werk. De Spaanse justitie heeft besloten een vervolging in te stellen tegen het avond blad „Madrid" wegens een door die krant gepubliceerd hoofdartikel over de incidenten bij de universiteit onder de kop „Protesten zijn niet altijd moreel laakbaar". De betogingen waren vol gens het blad „niet geheel toe te schrij ven aan communisten, maar eveneens aan katholieke, socialistische en andere organisatiesMen moest de diepere oorzaak ervan nagaan. Ook het monarchistische dagblad „ABC' heeft zich kritisch uitgelaten over het onbeheerste politieoptreden te gen de Madrileense studenten. De meeste, zo niet alle, hooggeplaat ste provinciale bestuurders in Sinkiang zijn benoemd door president Lioe Sjao- sji. Volgens Sinologen in Hongkong zijn deze hoogwaardigheidsbekleders Lioe trouw gebleven. Het bericht in de Star is de eerste aanwijzing dat generaal Wang partij voor hen heeft gekozen. Wang is een goede vriend van gene raal Peng Teh-Huai, de gewezen minis ter van Defensie, die werd afgezet door Lin-Piao. Premier Tsjoe En-lai heeft volgens de Pekingse correspondent van het Japan se blad Mainitsji, de strijdkrachten op dracht gegeven het vuren in de provin cie Sinkiang onmiddellijk te staken. Dit bevel van Tsjoe En-lai zou dateren van 29 januari en op Pekingse muurkranten zijn afgedrukt. Tsjoe En-lai zou verder nog hebben bekendgemaakt dat de Chi nese staatsraad onverwijld instructies zal laten uitgaan naar het militaire dis trict Sinkiang en naaf het partijbestuur van Sinkiang, opdat de wapenstilstand nageleefd wordt en de strijdkrachten zich terugtrekken. De correspondent van de Prawda te Peking meldt vandaag dat de demon straties voor de Russische ambassade thans reeds zes dagen onafgebroken voortduren. Chinese studenten en diplomaten heb ben gisteren in Hanoi „straatschenderij gepleegd" en een provocerende demon stratie gehouden bij de poort van de Russische ambassade. Dit meldt de Iz- vestia, het Russische regeringsblad. De Chinezen riepen anti-Russische leuzen. In Moskou neemt men aan dat de de monstratie Noord-Viëtnam in een moei lijk parket brengt. Het land dat zowel van de Sovjet-Unie als van China hulp ontvangt, tracht zo zorgvuldig mogelijk een neutrale lijn te volgen in het geschil tussen de twee communistische reuzen. Een afbeelding van premier Kosygin werd vlak voor de poort van de ambas sade verbrand onder woedend ge schreeuw van „weg met de Amerika:;ri se imperialisten", „weg met lie: Russi sche revisionisme' er. „weg met Kosy gin en Brezjnjef", aldüs Nieuw-China. 9 De Franse regering heeft bij China geprotesteerd tegen de anti-Franse betoging voor de Franse ambassade in Peking. GROESBEEK De rijkspolitie stelt een onderzoek in naar de wijze waarop j de 33-jarige Groesbëekse huisvrouw An- nie B.-F. ongeveer drie weken geleden I uit een raam op de eerste verdieping van haar woning is gevallen. De vrouw I werd toen zwaar gewond naar een zie kenhuis in Nijmegen gebracht, waar zij I in de nacht van zondag op maandag j.l. is overleden. Dr. Zeldenrust heeft sectie op het stoffelijk overschot verricht. De politie, die al enige tijd met het onderzoek be zig is, beschikt nog over weinig gege vens. De vrouw kon in het ziekenhuis niet worden gehewrd. Haar man en zijn familie blijken erg zwijgzaam te zijn. LA VALLETTA (Malta) De Mal tezer regering heeft de levering van belastingvrije brandstof aan de Engelse luchtmacht op het eiland gestaakt. Een woordvoerder van de „RAF" zei, dat de Britse vliegtuigen als gevolg hier van aan de grond worden gehouden. De maatregel van de regering van Malta volgt op een waarschuwing dat zij een einde zou maken aan de voor rechten en faciliteiten uit protest tegen het Britse besluit de troepensterkte op Malta te verminderen, wat massale werkloosheid op het eiland zou beteke nen. Het Maltezer kabinet is in spoedver gadering bijeengekomen om nog meer stappen te .bespreken. i Stakende arbeiders in Madrid protes teerden luidruchtig tegen de vertra ging in de wijziging van de cao's. Zij achtten hun inkomens te laag doordat de kosten van levensonderhoud zijn gestegen (Van onze weerkundige medewerker) In het binnenland is het gisteren 10 graden geworden en tot in Berlijn j toe wordt vandaag een zelfde j maximum-temperatuur verwacht. De winter moet steeds meer terrein prijsgeven: in Denemarken loopt het kwik tot 7 graden op en in Zuidwest- J Zweden regent het. Zeer koud was het vanmorgen nog in Finland en S Rusland (Helsinki 21 en Moskou j —24 graden). De weerssituatie is thans zo ka- S rakteristiek voor een voortgezette J aanvoer van zachte lucht hoge druk van de Azoren tot de Golf van j Biscaje en een stationaire depressie bij Groenland dat het weer de ko- j mende vier tot zes dagen niet ver- andert. j Engelse weerkundigen verwachten j na de huidige warmtegolf een terug- val naar zeer koud weer, maar niet voor de tweede week van februari. Deze koudegolf zou dan later in de maand weer1 door stijging van tem- peratuur worden gevolgd.

De Vallei | 1967 | | pagina 1