B. en W. trokken voorstel om te gaan procederen op laatste nippertje in Uitbreidingsplan Eist kan niet gewijzigd worden 2000e baby van zr. De Kat Allerhande in Ouwehand Politiek forum besprak enkele actuele problemen Aannemer neemt aanklacht over Raad verheugd: voorstel onjuist V.V.D.-sigaar VEEMARKT DOETINCHEM Beroep Macro breidt bestuur uit Kangeroes Boomstaaristekel- varkens Leerzame 01 vond in Dodewaard iPBl Verkeerscursus was groot succes Valleivogelsprijs viel op lol no. 1514 Schutters naar Driebergen „Heeft het zin S.G.P. te stemmen?" V.V.D .-vergadering in hotel Schimmel WOENSDAG I FEBRUARI 1967 RHENEN Wethouder mr. J. Deen en het raadslid D. de Jong, heiden van de P.v.d.A., hebben gis teravond waarschijnlijk voor het eerst van hun leven een verkiezings sigaar gerookt. De heer Jansen (V.V.D) had namelijk enkele „VVD. -propagandasigarenmee genomen naar de raadsvergadering en presenteerde daar de heren het bijzondere rokertje. Kennelijk was de V.V.D.-sigaar niet zo slecht, want de 2 P.v.d.A.- mensen genoten zichtbaar van het rondje van de heer Jansen. RHENEN Het college van burgemeester en wethou ders in Rhenen heeft het voorstel ingetrokken tot het voe ren van een rechtsgeding tegen de ouders van een zestal kinderen, die ongeveer anderhalf jaar geleden vernielin gen zouden hebben aangericht in het instructiebad en de kleuterschool aan de Lijsterberg. Een en ander maakte burgemeester jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch, ridder van Rosenthal, bekend tijdens de gisteravond gehouden raads vergadering. „Alhoewel de gemeente zelf ook enige scha de heeft, zijn wij tot de conclusie gekomen, dat de aanne mer van beide objecten, die destijds nog in aanbouw wa ren, de grootste schade heeft, zodat het op zijn weg ligt te gaan procederen", aldus de burgemeester. De heer Jansen (V.V.D.) noemde het verstandig, dat B. en W. het voorstel hadden ingetrokken. „Ik zou het .echter nog verstandiger gevonden Hebben als het college, waarin nota bene twee meesters in de rechten zitting heb ben, zich beter had georiënteerd. Het vorostel was beslist niet juist, aldus het V.V.D.-raadslid. Volgens de burgemeester waren er altijd al een beetje wonderlijke ver houdingen met de aannemer geweest, omdat het hier de zogenaamde regie- bouw betrof. De heer Henzen (PvdA) had gehoord, dat de politie de betrok ken kinderen met pressie tot een be kentenis zou hebben gedwongen. De voorzitter ontkende dit ten zeerste en zei naar aanleiding van het proces verbaal, dat de politie deze zaak op keurige wijze had behandeld. „Ik ben blij, dat het college het voorstel heeft ingetrokken", aldus de heer De Jong (PvdA). „Hopelijk gaat het publiek nu niet denken, dat het college terugkrab belt naar aanleiding van krantepubli- katies". Met klem wees de burgemees ter er op, dat daar beslist geen spreke van was. „Ik ben er zeker van dat de aannemer het er niet bij zal laten zit ten en dat hij er achter heen zal gaan", merkte Jhr. mr. Bosch Ridder van Ro senthal tot slot op. (In een telefonisch onderhoud deelde de bedoelde aannemer, de heer Nieboer uit Veenendaal, ons gisteravond laat nog mee: „Het gaat me niet zo zeer om het geld, maar ik vind dat het hoog tijd wordt, dat er eens een voorbeeld gesteld wordt. Wij hebben al meerma len last gehad van dit soort vandalis me in Rhenen, zodat daar nu eindelijk maar eens een eind aan moet komen". De heer Nieboer verzekerde ons het voorgestelde proces zeker te zullen over nemen.) Een beroep van de heer R. van Soe- len te Eist in verband met de weigering van een aangevraagde bouwvergunning voor een woning, werd door de raad afgewezen. Het perceel grond, waarop de heer Van Soelen de betreffende woning wilde gaan bouwen, heeft krach tens het geldende bestemmingsplan een agrarische bestemming. Aangezien bij toetsing is gebleken, dat het bouwplan in strijd is met het geldende bestem mingsplan moest die bouwvergunning door B. en W. worden geweigerd. De heer Henzen (PvdA) stelde na mens de CHU en zijn eigen fractie voor het betreffende perceel grond in het uitbreidingsplan te betrekken, zo dat de bouw alsnog doorgang kon vin den. „Tot nu toe zijn wij het er altijd over eens geweest, dat er in Eist bete re voorzieningen moesten worden ge troffen. Dat betekent, dat we de kern van Eist in eerste instantie zo klein moge lijk moeten houden, omdat het anders veel te duur wordt", aldus de voorzit ter. „Dit -brengt onherroepelijk met zich mee, dat er voorlopig mensen bui ten het uitbreidingsplan moeten vallen. De enige mogelijkheid voor hen is af wachten tot dat ze ook aan de beurt zijn". De burgemeester vond het verve lend net op een grensgeval „nee" te moeten zeggen, maar, volgens zijn zeg- H. GRIFFIOEN (A.R.) illusies gen, moet je toch ergens een lijn trek ken. De heer Griffioen (AR) was van me ning, dat het niet verstandig was om het bestemmingsplan te wijzigen. „Je wekt zo gauw illusies bij de betrokken personen, terwijl het haast zeker is dat G.S. dit zullen afkeuren". De Vrije Partij voelde ook niet veel voor een wijziging. De heer E. P. van Dijk zei: „Wij zijn het er roerend over eens, dat het een moeilijke kwestie is. Het is wel makkelijk om voor te stel len het bestemmingsplan te wijzigen, maar vooral in dit geval geldt het ge zegde „gelijke monniken, gelijke kap pen". Als het de heer Van Soelen wordt toegestaan, moet je het andere ook toe staan. Trouwens als de wpning er zou die bovendien in overeenstemming wa ren met het streekplan. De heer Van Donselaar (CHU) vond dat B. en W. ook de menselijke kant eens moest laten meespreken. „Dat wachten duurt me allemaal veel te lang", aldus de heer Van Donselaar. Het verzoek werd ver volgens zonder stemming afgewezen. Het voorstel van B. en W. om mede werking te verlenen inzake de drinkwa- staan dan zijn we er nog niet, want dan komen ze weer bij de raad aankloppen om riolering, straatverlichting etc. Waar halen we al dat geld vandaan?", aldus de heer Van Dijk. Tot zijn spijt moest de heer Jansen Het Cuneraheuveltje, dat op de lijst van Monumentenzorg wordt geplaatst. (VVD) constateren, dat het college met twee maten meet. Hierbij wees het raadslid op het uitbreidingsplan Domi- neesberg, dat wel vergroot kon worden, terwijl het hier toch ook om gebieden ging met een agrarische bestemming. De voorzitter merkte op dat het hier slechts om kleine veranderingen ging, tervoorziening van de super-onrendabe le percelen in Achterberg leverde meer spraakwater op dan aanvankelijk werd verwacht. Alhoewel de aansluiting op het waterleidingnet voor de betrokke nen geen kosten met zich meebrengt, merkte de heer Kerkstra (CHU) op: Ik juich het voorstel van ganser harte toe, maar de mensen, die nog geen wa terleiding hebben, hebben enkele jaren geleden drukketels aangeschaft. Kan de bedoelde aansluiting niet plaatsvinden als deze drukketels versleten zijn? De burgemester antwoordde dat dit niet mogelijk was, maar legde er de nadruk op, dat de mensen tot niets verplicht zijn. Wethouder mr. J. Deen waarschuwde echter, dat het grondwater jaarlijks slechter van kwaliteit wordt in verband met de toenemende oppervlaktebevui ling. In verband met de volksgezond heid achtte het college de aanleg van waterleiding noodzakelijk. Alle raadsle den toonden zich bijzonder verheugd omtrent het voorstel. De heer Verwoert (SGP) was op plaatsen in Achterberg geweest, waar wel waterleiding was, maar waarop de mensen niet wilden aansluiten. Zijn vraag luidde: „Als het maar om een paar adressen, gaat, worden de kosten dan niet veel te hoog?" De burgemeester zei echter voor de volksgezondheid veel over te hebben. Het instellen van eerinchtingsverkeer en een stopverbod in de Rijnstraat op de Markt en het Kerkplein in verband met de ingebruikneming van het nood- postkantoor op de Markt, werd door alle raadsleden gesteund. In het voorstel van B. en W. werd de route naar en van het postkantoor voor automobilisten als volgt bepaald: Automobilisten die nen naar het postkantoor te rijden via Kruisstraat, Kerkplein en Markt. Zij kunnen hun weg zonder keren vervol gen via Rijnstraat en Kruisstraat naar het Fred, van de Paltshof. De heer E. P. van Dijk stelde in verband met de gevaarlijke situatie, die op de Kruis straat zou kunnen ontstaan voor om het verkeer in tegenstelling met het voor stel van B. en W. dat van het post kantoor komt, via Markt, Kerkstraat en Torenstraat naar de stad te leiden. KERKSTRA (C.H.U.) drukketels f Het voorstel van het college werd sa men met het voorstel van de heer Van Dijk door de raad aanvaard. De heren mr. J. Deen, W. Klaassen C. W. M. Verkroost werden door de raad benoemd tot gecommitteerden voor het afnemen van de eindexamens aan de Handelsavondschool in Rhenen. De heer Deen vervult de functie van voor zitter. De gemeenteraad behandelde voorts nog een aantal agendapunten, die vlot onder de hamer vielen. Men besloot on der andere tot onteigening van een stuk grond bestemd voor het industrie terrein te Remmerden. De N.V. Beheer en exploitatiemaatschappij „Addenshoe- ve" toonde zich namelijk in verband met de bijzondere verhouding tussen de aandeelhouders niet bereid mee te wer ken aan de verkoop van een deel van haar gronden. RHENEN Het bestuur van de Ma cro te Rhenen heeft om verschillende redenen besloten het aantal bestuursle den uit te breiden. Dit onderwerp zal niet alleen ter sprake worden gebracht tijdens de jaarvergadering die vrijdag avond 10 februari in hotel „De Stlchtse Oever" te Rhenen zal worden gehouden, maar men wil tevens tot verkiezing van de nieuwe bestuursleden over gaan. Daartoe heeft men de heren G. H. W. Kroes, R. van Laar en J. G. Rauw kan didaat gesteld. Van het bestuur zijn verder aftredend de heren E. J. van Dam en D. J. van Vulpen. Beiden zijn herkiesbaar. Verdere activiteiten van het Macro bestuur zijn een kaartavond op vrijdag avond 17 februari in „Ons Genoegen" Het zachte voorjaarsweer van de af gelopen dagen heeft ook z'n stempel ge drukt op mens, dier en plant in Ouwe hands Dierenpark op de Grebbeberg. Er hing plotseling een geheel andere sfeer. Op talrijke plaatsen in de dieren tuin gonsde het van activiteiten bij de nieuwbouw en bij de verbouw, alsmede in de verschillende restaurants, waar nijvere dameshanden druk bezig waren aan een grote schoonmaakbeurt. Ook in de afdeling van tuinbaas Wildekamp was het een drukte van belang. Zelfs de dieren roken als het ware het voor jaar. De prachtige panter „Kispatan" bijvoorbeeld, destijds geschonken door prinses Marijke, liet plotseling zijn win tervacht vallen om die langzaam om te ruilen voor een zomerkleedje. „Kispa tan" zit momenteel nog vol kale plek ken, maar het zal niet lang meer du ren of hij mag weer mooier dan voor heen gezien worden. Bomen en strui ken lopen al volop uit. De hazelaars staan op verschillende plaatsen in het park volop in bloei. Een pracht ge zicht, al dat jonge leven. Schilders ge ven het olifantenhuis een nieuw fris verfje in afwachting van de komst van de drie nieuwe dikhuiden die van Thai land uit onderweg zijn naar Rhenen. Dat jonge leven is ook al ontdekt bij de kangoeroes van de heer Ouwehand. Van de drie wijfjes hebben er twee een jong in de buidel. Enkele dagen gele den is er een nieuwe man aangekocht, die nu moet zorgen voor nieuw bloed. In één van de afdelingen op het park leven twee boomstaartstekelvarkens sa men met een vijftal doodshoofdaapjes. Het wonderlijke hier is, dat de dieren zowel binnen als buiten kunnen verblij ven. In de buitenren heeft men name lijk een paar zogenaamde dieptestralers opgesteld. Hebben de dieren het buiten koud, dan kunnen ze zich warmen aan deze bron. Opmerkelijk is, dat ze prak tisch de gehele dag buiten zijn en af en toe gezamenlijk bij de „kachel" zitten. Ze trekken zich er niets van aan, dat het eigenlijk nog hartje winter is. Het is dit jaar Weer een vroege Pa sen. Een reden temeer voor directie en personeel van het zo bekende dieren park om tijdig klaar te zijn voordat de gasten van het nieuwe seizoen zich ko men melden. En het laatste nieuwtje van deze week: dat de 72-jarige Arnoldus Meurs, die nog steeds actief aan de kassa da gelijks kaartjes controleert, na twintig jaar als dierenverzorger te hebben ge werkt, één dezer dagen een vraagge sprek heeft met een reporter van de Wereldomroep voor een uitzending die is bestemd voor Arabië. DODEWAARD De forumavond, die werd georganiseerd door 't Nuntsdeparte- ment te Dodewaard, is een groot succes geworden. Een groot aantal belangstel lenden hoorde aandachtig toe hoe het forum, bestaande uit mr. J. D. Le Grand C.H.U.), J. den Hartog (A.R.P.), Ir. W. Koov (V.V.D.) en drs. A. R. Vermeer (P.vaLA.) onder voorzitterschap van de burgemeester van Dodewaard, de heer H. J. Knopers, diverse actuele problemen besprak. RHENEN Vorige week werd in de Dokier Wallerstraat te Rhenen een baby geboren. Niets bijzonders"zullen velen zeggen, maar die hebben het mis. Het was namelijk de 2000ste baby, waarbij zuster E. L. de Kat op Rhe- nens grondgebied verloskundige hulp verleende. Het kindje, Arthur Frances Augustinus Ivens genaamd, kreeg in verband met dit niet alledaagse verlos kundige jubileum van zuster De Kat een spaarbankboekje. Deze enige Rhe- nense verloskundige is zelf bijzonder blij met dit persoonlijk record. „Enkele dagen voordat ik verwachtte, dat ik de 2000ste zou moeten gaan verlossen, heb ik nog wel even in spanning gezeten", vertelt z.ij. ,.Er waren namelijk twee dames, die een baby op dezelfde datum zouden kunnen krijgen. Wie het zou worden kon ik eigenlijk moeilijk zeggen, maar uiteindelijk is het dan mevrouw I vens geworden Zuster E. L. de Kat kwam in 1941 naar Rhenen, nadat zij daarvwr twee jaar verloskundige was geweest in Leiderdorp. Na al die jaren is zij intussen een goede bekende geworden in Rhenen en als verloskundige zou het Grebbestadje haar onmogelijk meer kunnen missen. Op de foto zuster De Kat met „haar" 2000ste babv. JANSEN (V.V.D.) twee maten OVERBERG. Zoals reeds van te voren was aangekondigd, is er voor de Overbergse gemeenschap gelegenheid geweest in de lagere school een ver keerscursus te volgen, uitgaande van het Verbond voor Veilig Verkeer, afde ling Amerongen. Hoe groot de belang stelling hiervoor was, bleek wel uit het feit, dat maar liefst 70 gegadigden uit Overberg (drie jaar geleden waren dit er 45) zich de moeite getroost hebben vier achtereenvolgende maandagavon den te verdiepen in de verkeersproble men. Dat deze cursus is uitgegroeid tot een leerzaam geheel, is niet in het minst te danken aan de geestige en toch niet mis te verstane wijze, waarop de heren P. Stam en J. Pakvis uit Ame rongen de cursisten wisten bezig te hou den. Op de vraag, hoe zijn algemene in druk was, deelde de heer Stam nog mee, heel prettig les te hebben gege ven. „De buitenmensen vormen een kleinere gemeenschap op zichzelf en daarom is het contact vaak veel beter dan in de stad", aldus de instructeur. De vraag of ons kiesstelsel veranderd moet worden, wierp geen tegengestelde meningen op in het forum. Eeenstem- mig was men het er over eens de hui dige vertegenwoordiging te handhaven. Om grote versnippering door belangen- groepjes te voorkomen, zou misschien een drempel gelegd kunnen worden door middel van het instellen van een bepaald percentage van de kiesdeler, dat iedere partij moet halen om toege laten te worden tot de kamer. Het fo rum suggereerde 5 pet. en was van me ning, dat het een illusie was, dat het districtenstelsel de politieke belangstel ling vergroot. „Mogen radio en televisie gebruikt worden voor politieke doeleinden?", luidde de volgende vraag aan het fo rum. Men sprak zich unaniem voor ui maar betwijfelde het of alle pa: tijen recht op evenveel zendtijd hebbei Aan de uitzendingen van kamerdebat ten hechtte het forum ontzettend vee waarde. Men toonde zich in meerder heid geen voorstander van een nationa- ke omroep. De vraag hoe het oordeel van het fo rum was over de hulp aan de onderont wikkelde gebieden in verband met de achtergebleven streken in Nederland werd uiteenlopend beantwoord. De heer Den Hartog zag de ontwikkelingshulp in de eerste plaats als hulp van deskun digen. De te verlenen hulp moet volko men belangeloos zijn. Ook de heer Kooy stond positief tegenover de hulp aan ontwikkelingslanden. „Ze wordt echter vaak meer om politieke redenen gege ven danom ideële redenen", aldus de VVD-er. De heer Vermeer wenste de hulp heel hoog op de urgentielijst te plaatsen. De afgevaardigde van de CHU, mr. Le Grand stelde: „Een Chris ten is verantwoordelijk voor zijn naaste en daarom is de ontwikkelingshulp als zodanig verplicht". Vooral ten opzichte van Suriname en de Nederlandse Antil len noemde hij de verantwoording van ons volk bijzondergroot. Het aanwezige publiek maakte dankbaar van de gele genheid gebruik om 'tforum vragen te stellen. Men vond het een bijzonder leerzame avond, waardoor het politieke inzicht werd verdiept door kennis te ne men van de mening van anderen. Aanvoer: Slachtvee 353: gebruiksvee 707; vette kalveren 53; vaarskalveren 1342; schapen 16; geiten 6: paarden 19; veulens 3; totaal 2499. Prijzen (in guldens): Melk- en kalf- koeien, per stuk 8801450; mest- en weidevee, per stuk 8301150; drachtige vaarzen, per stuk 8901440; guste vaarzen, per stuk 8601160; pinken, per stuk 430700: graskalveren, per stuk 420—620: vaarskalveren, per stuk 120'260; stierkalveren, per stuk 5095; schapen, per stuk 95120; vette kalve ren le kwal. per kg lev. gew. 3,80 4,10; 2e kwal. per kg. lev. gew. 3,40— 3,65; 3e kwal. per kg lev. gew. 2,95 3,25; slachtvee le kwal. per kg gesl. gew. 3,904,30; 2e kwal. per kg gesl. gew. 3,553,80; 3e kwal. per kg gesl. gew. 3,103,35; worstkoeien, per kg gesl. gew. 2,703,10: slachtpaarden, per kg gesl. gew. 2,903,25; veulens, per kg gesl. gew. 2,953,40. Handel: Slachtvee redelijk; weidevee matig; vaars- en stierkalveren willig; vette kalveren redelijk; schapen en iammeren kalm: paarden kalm. SCHERPENZEEL. 1 februari 1967 Eiermarkt. Aanvoer ca. 900.000 stuks. Prijzen: kippeëieren f 11,50f 12,50; henneëieren f 9,00f 11,00, alles per 100 stuks. Handel rustig. SCHERPENZEEL Vrijdag heeft opperwachtmeester der Rijkspolitie Hietbrink te Scherpenzeel de vierde trekking verricht van de grote Vallei vogels-verloting. De maandprijs ad f 50,- is gevallen op lot nr. 1514. De gelukkige winnaar was deze keer de heer J. v.d. Boven- kamp, Marktstraat 13, Scherpenzeel. SCHERPENZEEL De wedstrijden van de schietvereniging „Scherpen zeel" hadden deze week het volgende resultaat: J. Koudijs 47, 48; A. C. van Dusschoten 47, 44; J. Da velaar 45, 45; J. ten Broek 44. 46; M. Berendse 44, 45; P. van Engelenburg 44, 45; H. Met horst sr. 41, 43; A. van Eist 44, 40; B. Geefshuyzen 40, 42; A. Valkenburg 42, 40; J. van Eist 40, 40; C. Valkenburg 45, 35; W. Klumpenaar 40, 39; H. Met horst jr. 41, 38; R. van Eist 42, 37; Hk. Berendse 39, 38; H. Pater 37, 39; A. ter Burg 37, 37; J. van Engelenhoven 31, 34. Woensdag 1 februari is „Scherpen zeel" te gast op wedstrijden van de Schietkring Gelderse Vallei in hotel „Prins van Oranje" te Driebergen. SCHERPENZEEL De Staatkundig Gereformeerde Partij, afd. Scherpen zeel houdt woensdag 1 februari a.s. haar jaarvergadering. Behalve het huis houdelijke gedeelte met een bestuurs verkiezing en een voorstel tot verhoging van contributie zal de heer I. den Dek ker spreken over het onderwerp „Heeft het nog wel zin om S.G.P. te stemmen De vergadering wordt gehouden in ge bouw „Philaletes" achter de Nederlands Hervormde Kerk. VEENENDAAL De belangstelling van de politieke partijen om hun leu zen en kandidaten voor de op handen zijnde Tweede Kamerverkiezingen op 15 februari aan „den v<wcfee" bekend te ma ken is evenredig aan hun gedrang om zoveel mogelijk kandidaten in de volks vertegenwoordiging te krijgen. De dienst gemeentewerken van de gemeente Vee nendaal weet daarvan mee te praten. Op verschillende plaatsen zoals onder andere op het Zwaaiplein heeft men de aanplak borden moeten uitbreiden om de plaklus- tige politieke partijen allemaal even veel plaatsruimte te verschaffen. SCHERPENZEEL De Volkspartij voor Vrijheid en Democratie afdeling j Scherpenzeel, organiseert samen met de afdeling Woudenberg op donderdag 2 februari een openbare vergadering. Spre ker is prof. dr. H. W. J. Wijnholds. Hij zal spreken over het onderwerp actue- le financiële en economische vraagstuk ken in Nederland. De bijeenkomst wordt belegd in zaal j Schimmel te Woudenberg.

De Vallei | 1967 | | pagina 5