Duitsland kan niet zonder gastarbeiders Ruimteonderzoek eiste opnieuw slachtoffers Zöpf beweert opnieuw: Ik volgde bevelen op Er zit een knettergek balletje bij verpakt. Toch is Felix-Quick geen gek produkt. Dr. Dibelius overleden Ook nu nog plaats voor honderddu izenden Collectie Givenchy blinkt uit VAN ONZI E LI EESTAFI EL JOHNSONS BETOONDEN LAATSTE EER Integendeel. Felix-Quick is samengesteld door dood-serieuze, wit- gejaste mannen. Met wetenschappelijke precisie hebben zij er alle vlees, vis, vitaminen, mineralen en graansoorten ingestopt die van uw poes zo'n lekker glanzend, speels beestje maken. En vervolgens hebben zij het zó bereid, dat u er alleen nog maar warm water of melk aan hoeft toe te voegen, ('n Kolossaal lekker poezenprakje wordt 't dan.) Maar waarom dan dat malle balletje? (Dat balletje dat de gekste kanten oprolt, een dwaas tinkelachtig geluidje geeft en dat poes als een vodje de lucht in kan slingeren?) Och, eigenlijk hierom: U en wij vatten het leven wel serieus op. Maar dacht u dat uw poes dat ook deed? En geef hem eens ongelijk Rebellie der middelbaren Gewetensbezwaren Ondanks 700.000 werklozen Lenin's Mausoleum gestolen Australië stelt executie uit Miljoen Rode Kruis maakt gifgas-rapport Oostenrijks kanselier naar Moskou Schoolbrand in Zweden Onderwijzer redde vele kinderen Grote juwelenroof in Londen Op begrafenisdag drie astronauten Zeven Tsjechen door lawine gedood „Als mens vind ik het droevig Het gekke balletje. Geen gek produkt. (10 complete poezenmaaltijden voor nog geen 9 cent per stuk) Hij is er gek op. APELDBOS Demonstraties tegen Billy «Graham WOENSDAG I FEBRUARI 1967 BERLIJN. Dr. Otto Dibelius, die van 1945 tot 1966 bisschop van de Evan gelische Kerk in Berlijn is geweest, is dinsdag in de ouderdom van 86 jaar in zijn woning te Berlijn-Dahlem over leden aan hartverlamming. Dr. Dibelius was reeds 2 weken ernstig ziek. Dibelius heeft zijn eerste gevecht over de betrekkingen tussen kerk en staat uitgevochten met de nazi's. Na het ineenstorten van nazi-Duitsland heeft de bisschop ervoor gevochten de Evangelische Kerk in Oost-Duitsland on afhankelijk van het communisme te hou den. Van 1954 tot 1961 is hij een van de zes voorzitters van de Wereldraad van Kerken geweest. Hij heeft een groot aantal eredoctoraten gehad. Hij heeft negen boeken geschreven, waarvan de meeste gaan over de be trekkingen tussen kerk en staat. MOSKOU Het mausoleum van Le nin op het Rode Plein in Moskou, waar vorige week woensdag Chinese studen ten in moeilijkheden kwamen, is geslo ten voor het publiek. Gisternacht is een houten schutting van 1.80 meter om het rood granieten graf gezet. De officiële verklaring luidt, dat het mausoleum wegens herstelwerkzaamhe den tot 3 april gesloten is. Op het ogen blik bevinden zich nog ongeveer honderd Chinese studenten in Moskou, die op weg naar huis zijn om zich bij de Rode Garde aan te sluiten. Vorige week zorg den 69 Chinezen voor opschudding door een krans te leggen op het graf van Stalin, achter Lenin's mausoleum. MELBOURNE Een van de rech ters van het hooggerechtshof van de staat Australië heeft de ter dood ver oordeelde moordenaar Ronald Joseph Ryan enkele uren voordat hij heden morgen zou worden opgehangen uitstel van executie verleend. De rechter nam dit besluit op basis van een schriftelijke verklaring van een vroegere gevangene. Deze verklaart te hebben gezien, hoe een van de be wakers vanaf de muur van de Pen- tridge gevangenis een schot loste om streeks het moment waarop de gevan genisambtenaar George Henry Hodson buiten de muur neergeschoten werd. De 41 jaar oude Ryan werd in maart 1966 schuldig bevonden aan de moord op Hodson toen hij op 19 december 1965 uit Pentridge vluchtte. Hij werd daar voor ter dood veroordeeld. (Van een 'correspondent) BONN Voor het eerst sinds 1951 wordt ook de arbeidsmarkt in West- Duitsland ruimer méér mensen melden zich aan voor werk en er is minder werkgelegenheid beschikbaar. Verwacht wordt, dat het aantal werklozen gevoelig zal toenemen. Sommigen houden er rekening mee, dat tegen het einde van het jaar 700.000 mensen in de Bondsrepubliek zonder werk zullen zijn geraakt. Steeds weer wordt dan ook de vraag gesteld, of onder de huidige omstandig heden niet moet worden afgezien van tewerkstelling van buitenlandse arbei ders. Eind vorig jaar waren immers 1,3 miljoen „gastarbeiders" in West- Duitsland bij het arbeidsproces ingeschakeld. Deskundigen zijn het er over eens, dat het probleem niet kan worden opgelost door twee getallen van elkaar af te trekken, d.w.z. door 700.000 buitenland se arbeiders te ontslaan. Het Westduit- se economische leven zal de buitenlan ders beslist ook in de toekomst niet kun nen missen. Iets anders is evenwel, dat het aantal tewerkgestelde buitenlanders moet worden afgestemd op de situatie van de binnenlandse arbeidsmarkt. De Westduitse minister van Arbeid, Katzer, houdt er rekening mee, dat reeds 300.000 buitenlandse arbeiders ge ruisloos zijn afgevloeid. Zij zijn eind vorig jaar met een spoorkaartje enkele reis vertrokken. In het algemeen zijn met de buitenlandse arbeiders contrac ten met een looptijd van één jaar geslo ten en van geval tot geval kan dus worden beslist of deze al dan niet moe ten worden verlengd. Minister Katzer heeft aangedrongen op een voorzichtig beleid. „Wij mogen niet vergeten", zo zei hij, „dat het ge brek aan arbeidskrachten in de afgelo pen jaren in wezen slechts door de te werkstelling van buitenlandse arbeiders kon worden opgeheven. Zij hebben door hun arbeid bijgedragen tot de economi sche groei van de bondrepubliek". De directeur van het centrale arbeids bureau, Sabel, meent, dat de thans ge vormde arbeidsreserve niet zo snel als in de achter ons liggende jaren zal weg vloeien. Desondanks zullen ook buiten landers ingeschakelt moeten blijven. „Het aantal buitenlanders zal evenwel afnemen. De situatie moet worden aan gepast aan de veranderde omstandig heden," zei hij. Maar hij gaat ervan uit dat tot nader order voor een miljoen buitenlanders arbeid in West-Duitsland beschikbaar zal zijn. Van de zijde van de werkgevers wordt er rekening mee gehouden, dat de wer ving van buitenlanders dient te worden afgeremd. „Het lijkt ons echter on waarschijnlijk, dat met verdere toene ming van de werkloosheid volledig van tewerkstelling van buitenlandse arbei ders zou kunnen worden afgezien. In de diverse bedrijfstakken lopen de moge lijkheden sterk uiteen. In vele beroepen zijn momenteel bijna uitsluitend buiten landers werkzaam," aldus werd van deze kant te kennen gegeven. Allen houden er rekening mee, dat in West-Duitsland wellicht reeds binnen af zienbare tijd weer extra behoefte aan arbeidskrachten uit het buitenland zal ontstaan. Buitenlanders zouden echter in de toekomst weinig bereidheid tonen naar de bondsrepubliek te gaan als hun landslieden nu lichtvaardig zouden wor den teruggestuurd. DJEDDAH, (Saoedi-Arabië) Een Rodekruisploeg die in Jemen opereert heeft de berichten uit Cairo ontkend, dat de groep Egypte had vrijgepleit van luchtaanvallen met gas op dorpen in Jemen. Dit meldt het Saoedi-Arabi- sche blad „Al Madina" vandaag op de voorpagina. Het bericht wordt ontleend aan een niet nader aangeduide zegsman van het Rode Kruis. Deze zei dat er een onderzoek was verricht waarover een verslag naar het Rode Kruis in Genève is gestuurd. Binnen enkele dagen zou een officiële mededeling hierover wor den verspreid. Een ander Arabisch dagblad, „Al Nadwa" uit Mekka, meldt vandaag dat er wederom hoge' republikeinse functio narissen in Jemen zijn overgelopen naar het kamp van de royalisten van Imam Badr. Onder hen zouden de mi nister van de Schatkist, de minister van Economische Zaken, de ondermi nister van Onderwijs en de militaire commandant van de provincie Taiz zijn. WENEN De Oostenrijkse kanse lier, dr. Josef Klaus, zal van 14 tot 21 maart een officieel bezoek aan de Sov jet-Unie brengen. Klaus was hiertoe uit genodigd tijdens het bezoek van presi dent Podgorny aan Wenen. ENKÖPING, (Zweden) De koele moed van een onderwijzer heeft het le ven van vele kinderen gered toen in een school in Enköping, 72 km ten noordwesten van Stockholm, brand uit brak waarbij vier mensen om het le ven gekomen zijn. De onderwijzer, Erik Lidström, (43), slaagde er in voor zijn kinderen op heldhaftige wijze te zorgen. Hij wist een paniek te voorkomen en zette ze in een rij bij het raam waaruit hij het ene kind na het andere liet vallen in de sneeuw beneden op de plaats waar mensen uit de omgeving op verschil lende wijzen er in slaagden de schok van de val te verzachten. Als een scheepskapitein ging Lid ström het laatst naar beneden met een jong meisje in de armen. Htf liep en kele lelijke brandwonden op en brak bij de val een arm. De vier slachtoffers waren twee broers van 72 en 73 jaar die op de tweede verdieping woonden en twee meisjes van 9 jaar. De meisjes waren pas op die school een van hen was ook nog gehandicapt. LONDEN Dieven hebben ingebro ken in een Londense juwelierszaak en voor 2,5 miljoen gulden aan goud en ju welen gestolen, aldus deelt de politie mee. Men gelooft dat de inbraak geduren de het weekeinde gepleegd werd. De directeur van de zaak, Theodore Williams van de firma Brody Williams and Sons, zei dat er geen spoor van goud meer in de zaak te vinden is. Volgens de politie hebben de dieven duizenden diamanten ringen en een aan tal baren goud gestolen. De inbraak werd ontdekt door de be diende, die tot de ontdekking kwam dat hij de voordeur niet kon openen. De dieven hadden de deur op de grendel gedaan. De overvallers hebben behoedzaam draden doorgesneden zonder dat de alarminstallatie ging werken. Aangenomen wordt dat de dieven wisten dat dit het weekeinde was om hun slag te slaan. Een grote exportbe stelling voor Australië stond klaar om vandaag verstuurd te worden. SAN ANTONIO Dinsdag, op de dag waarop de drie ruimtevaarders die vr\jdag het leven lieten, zijn bigraven, heeft in de Verenigde Staten wederom een brand in een cabine met zuivere zuurstof slachtoffers geëist. Dit ongeluk kostte twee leden van de luchtmacht het leven. De twee mannen waren bezig met normaal onderhoudswerk in een geheel met zuivere zuurstof gevulde hogedrukkamer in het Instituut voor Ruimtevaartge- neeskunde te San Antonio in de staat Texas. De cabine werd gereedgemaakt voor proeven met konijnen. De twee leden van de luchtmacht werden naar een legerhospitaal overge bracht, waar één van heet als spoedig overleed en de andere, soldaat Richard G. Harman (21), die brandwonden over 95 procent van het lichaam had opgelopen, in de loop van de nacht is bezweken. In de drukkamer had men een druk teweeggebracht zoals die voorkomt op een hoogte van 5500 meter. De proeven hadden o.a. ten doel de gevolgen voor het bloed van 16 konijnen na te gaan. Alle dieren kwamen in het vuur om. Vermoedelijk is de brand te wijten aan kortsluiting. Het was de zesde maal dat brand uit brak in een Amerikaanse ruimtecabine tijdens een nagebootste vlucht. In 1962 werden twee officieren van de Ameri kaanse luchtmacht gewond bij een brand in een drukcabine in hetzelfde in stituut voor ruimtevaartgeneeskunde, toen daarin een vlucht op een hoogte van 8229 meter werd nagebootst. In 1960 werd bij een dergelijk ongeluk een ca bine verwoest, maar er waren geen do den of gewonden. De andere twee bran den vonden plaats in 1963 in het me disch laboratorium van de marinelucht vaartdienst te Johnsville in de staat Pennsylvanie en in 1966 in een fa- briekslaboratorium aan de westkust. Het vijfde ongeluk was dat van vrijdag aan boord van de Apollo-cabine. Zeven Tsjechische toeristen zes mannen en een vrouw zijn maandag bij de beklimming van een top in het Tatragebergte door een lawine om het leven gekomen- 99 Wilhelm Zöpf voor zijn rechters naar aanleiding van de deportatie van Anne Frank en andere Nederlandse Joden in het laatste jaar van de tweede wereldoor log. Zöpf staat terecht wegens medeplichtigheid aan 55.582 moorden. Robert M. Kempner, die als nevenaanklager optreedt, vroeg Zöpf: „Kunt u dan nog verklaren dat u nog op 3 september 1944 (Dolle Dinsdag), toen de geal lieerden al in Parys en Brussel en vlak bij Nederland stonden en Himmler de deportatie van Joden had stopgezet omdat hij meende dat er nu, als een soort alibi, voor de Joden „gezorgd" moest worden een trein heeft laten vertrekken waarin ook Anne Frank zat?" „Ik stuurde ze niet persoonlijk weg", protesteerde Zöpf. „De instructies van het Reichs Sicherheits Amt waren nog van kracht. Ik ben zelfs nog naar Berlijn ge gaan om verdere deportaties te voorkomen". t ADVERTENTIE openbare aan- ik vraag u om behoor tot het „Ik ben hier niet de klager", zei Kempner, menselijk antwoord. Ik tribunaal van de doden". Zöpf antwoordde: „Ik volgde bevelen op. Ik geloof niet dat ik op mijn eigen houtje iets had kunnen ondernemen of sabotage had kunnen plegen. Menselijk vind ik het zeer droevig dat dit nog is gebeurd". Op vragen van Kempner zei Zöpf ver der, dat Nederlandse en Duitse aan brengers van Joden van de „Sicher- heits-polizei" een premie van vijf gul den per „hoofd" ontvingen. De premie werd tegen het einde van de oorlog verhoogd. Kempner overhandigde de rechtbank lijsten van uit twee kloosters wegge voerde paters en zusters. Deze waren gedateerd 2 en 4 augustus 1942 en wa ren ongeveer tien dagen na het protest van de Nederlandse bisschoppen tégen het wegvoeren van Joden opgesteld. Harster bevestigde dat de arrestaties in de kloosters een wraakoefening vormden tegen de kerkelijke houding. Hij beschreef verder met welke metho des de politie Joden bijeendreef voor transport naar de concentratiekampen. Zo werden b.v. 700 bekende Joden gear resteerd onder bedreiging dat deze di rect naar een concentratiekamp zouden worden gestuurd wanneer de opgeroe pen Joden niet zouden verschijnen voor transport. 25öpf legde de gebeurtenissen nauw keurig vast. In een jaarverslag consta teert hij, dat de „Entjudung" (het weg halen van Joden en het „bevrijden" van Nederland van Joodse invloed) vlot wordt voortgezet en dat tot eind 1942 al 50.000 van de 140.000 Nederland se Joden gedeporteerd zijn. In de nacht van 21 op 22 januari 1943 werd de Joodse psychiatrische kliniek „het Apeldoornse Bosch" ontruimd, daar de Duitsers bedden voor zieken nodig zouden hebben (hiervan bleek niets waar. Na lang leeg te hebben ge staan werd het een SS-kazerne). Zonder rekening te houden met hun toestand laadde men alle verpleegden en vele verplegers binnen twaalf uur in goede renwagens geladen en bracht hen bij aankomst in Auschwits direct ter dood. De zogenaamde „Verdienstjuden" dragers van het ijzeren kruis tweede klasse, geleerden en kunstenaars koneen op aanwijzing van Eichmanns plaatsvervanger SS-Sturmbannführer Günter van Nederland naar Theresiën- stadt, dat als „propagandakamp" gold. gebracht worden. Op allerlei manieren, zo blijkt uit de verslagen, hebben de Joden getracht aan de meedogenloze onderdrukking te ontkomen. Vele Nederlanders hebben de vervolgden geholpen. „Ariërs" namen Joodse kinderen onder hun bescher ming. Enkele ambtenaren van Har- sters politie, die niet aan de acties te gen de Joden hadden willen deelnemen, werden zelfs ontslagen en gestraft. De 15-jarige C. H. H. Godefroij uit De Bilt, die 2 januari voor de ne gende maal van huis wegliep en sinds dien werd vermist, is terecht. De jongen werd door rechercheurs van de kinder politie in Amsterdam-Zuid aangehouden. Men gaat nog na waar hij al die tijd is geweest. WASHINGTON De drie Ameri kaanse ruimtevaarders die vrijdag op smartelijke wijze in hun ruimte schip zijn omgekomen, zijn dinsdag ter aarde besteld. Op de nationale begraafplaats Ar lington bij Washington bracht presi dent Johnson een laatste eerbetoon aan Virgil „Gus" Grissom, die zijn rustplaats kreeg op de top van een heuvel op de heldenbegraafplaats, niet ver van het graf van de onbe kende soldaat. Terwijl de kist van de kapel naar het graf werd vervoerd door een mi litaire wagen, door paarden getrok ken, vlogen drie straaljagers over als laatste vaarwel aan een piloot van de luchtmacht. De stoet werd geleid door leden van de luchtmacht, gevolgd door een erewacht. Over de kist was de Amerikaanse vlag ge spreid. Het ere-escorte om de wagen met de kist van Grissom werd gevormd door de zes veteranen van het „Mer- cury"-programma, Glenn, Sheppard, Slayton, Carpenter, Schirra en Coo per. Bij het graf werd de kist door zes mannen van de luchtmacht van de wagen getild en naar het graf ge dragen. Enige uren later werd Roger Chaf fee begraven, naast Grissom. Presi dent Johnson was ook hierbij aanwe zig. Mevrouw Johnson en vice-presi dent Humphrey woonden de begrafe nis bij van Edward White, die op de begraafplaats van de militaire acade mie te West Point ter aarde werd besteld. De drie begrafenisplechtig heden, die volgens anciënniteit van de ruimtevaarders verliepen, werden over de televisie uitgezonden. De plechtigheden duurden elk niet langer dan zeven minuten. Tientallen autoriteiten, onder wie de directeur van de NASA, James Webb, en dui zenden belangstellenden hadden de strenge koude getrotseerd om de ter aardebestellingen bij te wonen. PARIJS „Elegant, schitterend, prachtig", waren de woorden die in kopers gebruikten om de lente- en zomercollectie van Givenchy te om schrijven. Givenchy showde alleen voor in kopers, en laat de pers pas volgen de maand toe. De inkopers waren bijzonder te spreken over Givenchy's mouwloze jurken, blouses met ceintuur en vloeiende avond- en cocktail jurken. Dg mouwloze jurken zijn van lin nen met een geschulpte halsuitsnij ding. Linnen blouses zien er gemak kelijk uit en hebben een aan de zoom bevestigde ceintuur die op de heupen rust. Deze blouses worden veel gedragen onder mantelpakjes en mantels die soms een dubbele rij knopen hebben. Er zijn mantels uit gevoerd in een klein ruitje, en in een grote marineblauwe plaid-ruit met een bijpassende rok en witte blouse. Er is een marineblauwe visgraat mantel met van voren een brede witleren ceintuur. De ceintuurs zijn vaak hoog van voren, en hangen van achteren om de heupen. Avondjurken hebben vaak een bo lero in de vorm van een bloemblad of een klein jasje van met bloemen bedrukt chiffon. Alle inkopers wa ren het er over eens dat dit echte haute couture was voor mensen met geld en de tijd om het te dragen. Bij Givenchy geen „hippe snufjes of broek-tunieken", behalve voor het strand. Givenchy's collectie is zacht en vrouwelijk. Mantels hebben kimono- of raglanmouwen, soms schouder stukjes met metalen ornamenten. Ceintuurs zijn gouden schakelkettin gen of van leer. Mantelpakjes zijn vaak geruit met een effen mouwloze blouse. Soms is 't lijfje effen en zijn de mouwen vaw het jasje, dat even onder de heup valt, geruit. Er wordt veel marine blauw gebruikt, soms met visgraat. Kleine bretons met omgekrulde rand geven een jeugdig effect. \700r de avond is de flatteuze lijn recht, met panden die afhangen van de taille of van de knieën. Prach tig is het gebruik van chiffon met bloemmotieven, soms gecombineerd met effen capes of onderjurken. Met twee lagen van bedrukte en effen chiffon wordt een zachf vloeiend, doorzichtig effect bereikt. Vrolijk ge streept borduursel is vaak van lo vertjes en gitten. Bijpassende capes sluiten van achteren, zoals bij de kapper. Bij strandkleding worden enorme strohoeden gedragen. Een handtas is met een gouden kettinkje aan de ceintuur bevestigd. Broekjes, pan talons en bermudashorts zijn alleen voor het strand, waar nieuwe con trasterende kleuren worden toege past. Givenchy gebruikt azalea- rood, citroengeel, appelgroen en veel wit. ¥~|e rebellie van jeugd en middelbare '-'jeugd zal straks mee de uitslag der verkiezingen bepalen. Het „Algemeen Dagblad" (onafh. lib.) hoopt en ver wacht, dat dit op andere wijze zal ge beuren dan bij vorige verkiezingen, toen Koekoek sterk naar voren kwam. Koe koek was plechtanker voor veel onbe stemd, onberedeneerd onbehagen. In middels zijn wij in een periode geko men, waarin dat onbehagen gerichter is, duidelijker gedefinieerd. Met afrea geren van onlustgevoelens in alleen destructieve zin komt men er nu, naar veler inzicht, niet meer. „De kooi der rebelse middelbaren heeft vele tralies: verkeersopstoppin gen, trams en bussen, die overvol zijn in het spitsuur, te smalle wegen, het godgeklaagde schandaal van wo ningnood 22 jaar na het einde van de oorlog, flatneuroses door te grote ge- horigheid; het is altijd en overal vol, vol, vol. En ons klimaat werkt rebels heid in de hand; de hertog van Baena, jarenlang ambassadeur van Spanje ln ons land, acht ons belabberde kli maat een der belangrijkste oorzaken van onze wreveligheid. En zeker wordt de rebelsheid der middelbaren in de hand gewerkt door de nieuwe opvattingen over religie en beleven van religie, vooral in de R.-K. kerk, maar ook in diverse protestant se denominaties. Reeksen plichten, vaste leefregelen, voorschriften, zo men wil: taboes, die religieus denken den tot voor enkele jaren richting en maatslag in hun leven gaven, zijn. weggevallen. Juist de groep der mid delbaren, opgegroeid in totaal andere religieuze tradities, worstelt hiermee. Rebellie der middelbaren dus in een land, waarvan wijzelf, Nederlanders, niet eens met zekerheid kunnen zeg gen of wij een snelle evolutie dan wel een revolutie doormaken in leven, denken, opvattingen. Natuurlijk heeft het grote voorde len dat de middelbare mens nu lan ger jong blijft dan voorheen, al is het dan maar jong vooral in de zin van rebels. Ontegenzeglijk hebben daar door de middelbaren van onze jaren een hele deklading aan versleten con venties, verouderde vooroordelen, al te lang clichématig gebleven opvat tingen over leven en samenleven overboord kunnen en durven zetten, en niet tot hun schade of schande. Maar er is nog veel te weinig terug aan boord gekomen aan nieuwe, con structieve opvattingen. Te weinig maar iets! Daarom kunnen wij onmo gelijk somber zijn. Er wordt in ons» land, door grote groepen mensen, weer gedacht. Het botte alleen-maar- afwijzen dat twee jaar, één jaar gele den zo manifest was bij grote groe pen, begint plaats te maken voor een werkelijk zich betrokken gevoelen bij de samenleving. Men wijst niet langer alleen maar af, beseft duidelijker dat het fundament van onze samenleving ook heel veel veranderen moet. Voor goed conserveren waard is - maar dat zichtig komt in de plaats van het plat te negativisme, dat kort geleden nog zo verontrustend was, een positiever, constructiever geluid in de politieke en maatschappelijke meningsvorming. Dat schuchtere hoopgevende begin danken wij aan de rebellie der mid delbaren". l\e daad van ds. F. E. Huizinga, om vijftien procent van zijn inkom stenbelasting niet te betalen, omdat hij dit zijn aandeel acht tot het onderhou den van een krijgsmacht, waartegen hij gewetensbezwaren heeft, kan men op alle mogelijke manieren trachten te ontkrachten. Maar dat is heel goed koop, aldns „Trouw" (a.r.). Waar het om gaat is, dat hier een gewetensbe zwaar aan de orde is tegen oorlogstoe rusting. En de oorlog is een gruwel. Daar zijn pacifist en niet-pacifist het zo langzamerhand wel over eens. „Wanneer ds. Huizinga in zijn pro test daartegen dan ook nu een weg ingaat, die hem ongetwijfeld alleen maar ongemak zal bezorgen, dan is het zaak, dat wij deze handelwijze waarderen voor wat zij is, nl. als een die hem is ingegeven door het inzicht, dat hij heeft in wat God van hem vraagt. Het is goed dan ook te zien dat, gegeven dit inzicht van ds. Hui zinga, hij niet anders kan dan hij doet. Hij staat dan, voor zichzelf, voor de eis, dat men God meer gehoor zaam moet zijn dan de mensen. En dan staat hij sterk. Dat is niet revo lutionair in een verkeerde zin. En hij zal dan zoals Calvijn reeds in zijn Institutie schreef vrijwillig moeten ondergaan wat daar van overheids wege opzit. Het gaat er nu niet om, dat wij het inzicht van ds. Huizinga bij het licht dat wij nu hebben onjuist achten. Want dat is zo: men kan zo dit uitermate moeilijke politieke pro bleem niet oplossen. Niet wat het doel betreft en ook niet wat het middel betreft. Maar daar willen wij het nu niet over hebben. Ds. Huizinga bepaalt ons opnieuw bij het grote vraagstuk waar wij niet omheen mogen lopen. En hij confron teert ons ook met het probleem van het gewetensbezwaar. De Nederland se wetgeving aanvaardt en komt tege moet aan bepaalde gewetensbezwa ren tegen de militaire dienstplicht in de dienstweigeringswet. Heeft dat principe ook wat te zeggen voor ge vallen als dat van ds. Huizinga? Dat zou een moeilijke zaak en moeilijke casuïstiek te meer worden. Maar hoe zit het met het principe, dat hier in geding is?". LOS ANGELES De evangelist Billy Graham heeft maandag in de uni versiteit van Californië te Los Angeles 6000 studenten toegesproken. Hij ne geerde borden met teksten als „Zou Je zus napalm gebruiken" en „Loop naar de hel. Billy". Graham zei, dat de grootste crisis voor de studenten niet de oorlog in Viëtnam was', maar het zoeken naar de betekenis van het leven. „Wij zoeken naar dezelfde antwoor den, waarnaar Aristoteles, Socrates en Plato hebben gezocht", zei hij. „Wat doen de studenten Wij nemen onze toe vlucht tot sex. Wij nemen onze toe vlucht tot psychologische geneesmidde len". Bij zijn vertrek liepen de ainti-oorlogs- demonstranten achter de auto van Gra ham aan. Een hunner wierp een pam flet door een open raampje: op dat pamflet werd de evangelist gevraagd „Lyndon Johnson bewust te maken van de gevolgen die deze oorlogsmis daden voor zijn onsterfelijke ziel zouder hebben".

De Vallei | 1967 | | pagina 6