Regering komt nog voor 15 februari met ontwerp Prins Claus jjaf jarige vrouw een bronzen beeld Griep? Chefarine „4" doet wonderen Senaat sprak over werkloosheid In brandende zuurstof binnen 2 seconden geen leven meer mogelijk Indonesië wil dit jaar f 600 miljoen steun FUNDAMENT VAN EEN GOED SEIZOEN Rechtbank verbiedt geven korting op merkartikelen Jacob Verolme" in baai binnengebracht Kamerleden wensen wettelijke bekrachtiging van concessies Na ramp met de Apollo Nieuwe schulden om oude te kunnen delgen GEKORTWIEKT 250 man op straat gezet en er werd niet eens excuus gemaakt. Jong paar dag na Schots huwelijk aangehouden Te Lemmer werk voor 60 man in nieuwe ondernemingen Voor ij, Baby De vier middelenv verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nóg beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. Huisartsen Fabrikanten winnen geding: Slepers klaarden moeilijk karwei Hartaanval achter stuur van auto Honden en katten naar buitenlandse laboratoria Een gewaarschuwd mens stemt voor WOENSDAG I FEBRUARI 1967 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Nog voor de verkiezingen zal de volksvertegenwoordiging een wetsontwerp tot goedkeuring van de onlangs gepubliceerde voorwaarden voor olie- en gaswinning in de Noordzee bereiken. Aldus vernemen w(j van de zijde van het ministerie van Economische Zaken, dat de meeste spoed zal zetten achter de voorbereidende procedure. Deze omvat het vragen van advies aan de Raad van State en een nader rapport van de Koningin. Tot behandeling van dit wets ontwerp, dat slechts enkele artikelen zal bevatten ,zal het voor de 15e februari echter niet meer kunnen komen. Bekrachtiging bij wet is noodzakelijk geworden, nu twee groepen Kamerle den hierom gevraagd hebben. Op grond van de zgn. „Natte Mijnwet" kan een vijfde van de leden van de Eerste of Tweede Kamer een dergelijk verzoek indienen. Voor de P.v.d.A. hebben 30 Tweede- Kamerleden hiervan maandag gebruik gemaakt, terwijl de andere groep, die wettelijke behandeling vroeg uit 19 le den van de K.V.P., tien van de V.V.D., tien van de C.H.U. en vijf van de A.R.P. bestond. Formeel is de enige bevoegdheid, die de volksvertegenwoordiging heeft, het vaststellen van de invoeringsdatum van de A.M.V.B. De Kamers kunnen dus DEN HAAG De Haagse politie heeft een 17-jarig meisje uit Vlaardin- gen en een 20-jarige tegelzetter uit Dordrecht aangehouden, die zich vorige week vrijdag in de Schotse plaats Ha- wiek in de echt hebben laten verbinden. Nadat het paartje, dat elkaar in Dor drecht in een ontmoetingscentrum voor jongeren had leren kennen, gezamen lijk een vakantie in Spanje had door gebracht, werd het meisje in november jl. onder toezicht van een meisjestehuis in Den Haag gesteld. Zij hielden echter contact en begin januari stak het ver liefde tweetal naar Engeland over met trouwplannen, die na een verblijf van vijftien dagen in Hawick werden verwe zenlijkt. Inmiddels was hun opsporing ver zocht en toen zij een dag na de huwe lijksvoltrekking in Roosendaal weer de Nederlandse grens overkwamen, wer den zij prompt ingerekend. De jeugdige echtgenote is. na verhoor in vrijheid gesteld, doch haar man is op transport gesteld naar Dordrecht, waar hij, verdacht van schaking en ont trekking aan het over het meisje ge stelde gezag, voor de officier van Justi tie zal worden geleid. niet, zoals bij een normaal wetsont werp, met amendementen komen op de oorspronkelijke tekst van het uitvoe ringsbesluit. De desbetreffende bepaling in de „Natte Mijnwet" (art. 12, lid 4), werd ingevoerd bij amendement-Blaisse en was bestemd om de Kamerleden meer inspraak te geven bij een kwes tie, die in beginsel ter competentie van de minister van Economische Zaken zou behoren. Mocht een meerderheid van de Ka mer onoverkomelijke bezwaren hebben tegen de A.M.V.B. of tegen bepaalde onderdelen ervan, dan zou de Kamer tot niet-invoering kunnen besluiten. Aan de minister zou dan niets an ders overblijven dan de A.M.V.B. weer in te trekken en met een gewijzigde tekst komen. Deze gang van zaken zal zich echter eerst afspelen in de Tweede Kamer, zo als deze na 15 februari zal zijn samen gesteld en het valt niet te voorzien of daar de verhoudingen essentieel anders zullen liggen dan nu. Aangenomen mag worden, dat als de Tweede Kamer zich op dit ogenblik zou kunnen uitspreken, de meerderheid zich met de gepubliceerde winningsvoorwaar- den zou kunnen verenigen. De voornaamste oppositie komt van de kant van de P.v.d.A., die geporteerd is voor staatsdeelneming bij de winning van olie sinds de val van het kabi- net-Cals uit de A.M.V.B. verdwenen en voor hogft'e percentuele opbrengst voor de Nederlandse Staat. Het gevolg van de actie van beide groepen Ka merleden is vertraging van de definitie ve invoering met tenminste vier maan den, tot de zomer. De bekendmaking nog door het interim-kabinet Zijlstra heeft in ieder geval dit nut gehad, dat een ieder, en niet in het laatst de geïn teresseerde oliemaatschappijen, de bij zonderheden van de regeling, zoals die waarschijnlijk zal gaan gelden, nu reeds kent. VELP Prins Claus heeft prinses Beatrix voor haar verjaardag een groot abstract bronzen beeld, vervaardigd door de Velpse beeldhouwer Piet Sie gers, ten geschenke gegeven. Het beeld, 1,70 nieter hoog en 1,60 meter breed, kreeg van de beeldhouwer de titel „Ob servers". De Prinses heeft reeds vier jaar ge leden, toen zij een bezoek bracht aan het atelier van Piet Siegers, grote inte resse getoond voor diens werk. Bij het bezoek, dat prinses Beatrix en prins laus zaterdag 10 september 1966brach- ten aan de internationale beeldhouwten- toonstelling in het Park Sonsbeek te Arnhem, trok het beeld van Siegers weer de aandacht van de Prinses. De verjaardag van de Kroonprinses werd gisteren gekenmerkt door vele hartelijke blijken van belangstelling. Op „Drakesteyn" werden talrijke te legrammen en brieven bezorgd, naast bloemen en geschenken. De gelukwen sen en geschenken waren dikwijls af komstig van schoolkinderen en hadden in vele gevallen betrekking op de aan staande blijde gebeurtenis. O LEMMER Twee nieuwe onderne mingen die zich in Lemmer zullen ves tigen, zuilen daar werkgelegenheid ver schaffen aan bijna zestig mensen. De N.V. Cooper en Co. te Amster dam zal in drie fabriekshallen appara ten voor de petrochemische industrie, staalconstructies voor fabriekshallen en stalen zeejachten vervaardigen. Men hoopt over drie maanden met de pro- duktie te kunnen beginnen. Er zal werk zijn voor ruim veertig mensen. De papierwarenfabriek Jero N.V. uit Den Haag zal de vestiging in de Resi dentie sluiten en het hele bedrijf naar Lemmer overbrengen. Thans werken bij de.Haagse N.V. zestien mensen. Op het industrieterrein in Lemmer zal een hal worden gebouwd van 1500 vierkante meter op een terrein van een halve hectare. Beide ondernemingen krijgen een rijkssubsidie van 25 pet. op de grond-, bouw- en machinekosten. Het zijn de eerste industrieën in de provincie Fries land, die van de stimuleringsmaatrege len van de regering profiteren. ADVERTENTIE •ïj> POEDER-CREME- OLIE - ZEEP Aangelokt door het uitzonderlijk zachte weer van de laatste dagen was deze paviljoenhouder in Zand- voort gisteren reeds bezig met het opzetten van zijn terras. En nu maar hopen, dat de winter echt voorbij is en dat de zon snel gaat schijnen ADVERTENTIE Vier middelen in één tablet helpen elkaar en.- doen wonderen! (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De werkloosheidsbestrijding stond dinsdag centraal in de beschou wingen in de Eerste Kamer, tydens de behandeling van de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Behalve woorden van waardering, was er ook kritiek. Er werden talryke vragen gesteld en daarnaast werd aangedrongen op het ne men van meer doeltreffende maatregelen. Prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp (K.V.P.) meende, dat er „reden is tot waakzaam vertrouwen". Onze econo mie vond hij nog niet zo slecht, maar anderzijds komt de economische groei tot stilstand en dat is nadelig voor de werkgelegenheid op lange termijn. In Twente is het aantal arbeidsplaatsen in tien jaar met 11.000 gedaald. Dat is niet alleen een gevolg van economische, maar men mag gerust zeggen ook van technische omstandigheden. Prof. Steenkamp vuurde een reeks van vragen op minister Veldkamp en de beide staatssecretarissen af. Hoe staat het met de portefeuille van Open bare Werken? Wat gebeurt er met de 21 miljoen, die de regering voor aan vullende werken op de begroting heeft uitgetrokken? Heeft de regering nog andere plannen in petto? De indruk van prof. Steenkamp was, dat de toe zeggingen van staatssecretaris De Meijer niet altijd door toestemmingen van anderen gevolgd worden. Is het niet mogelijk tot een snellere aanpak te komen? vroeg hij. De hoogleraar dacht, dat het nodig was meer geld te besteden voor de aanpak van de werk loosheid. De heer A. H. Kloos (P.v.d.A.) was blij, dat de Kamer zoveel aandacht schonk aan de oplopende werkloosheid. Wat de export betreft was de heer Kloos niet zo pessimistisch. De werkeloosheids- bestrijding krijgt evenwel een lagere prioriteit van dit kabinet dan de beta lingsbalans. Onafhankelijk van het her stel van de 'export, dient men de werk gelegenheid te stimuleren, met name in de bouwnijverheid. De P.v.d.A.-fractie wil, dat er extra- financiële middelen worden ingespoten ter stimulering van de werkgelegen heid in de bouwsector. Het huisartsenconflict werd dinsdag ook uitvoerig door de Kamer bespro ken. De heer C. W. van Wingerden (P.v.d.A.) wees erop, dat dit conflict grote beroering heeft gewekt. De werk nemers mogen „geen half procentje" meer loon hebben, terwijl voor de art sen ongeveer 50 procent wordt ge vraagd, plus andere verbeteringen. Hij vroeg of de regering zich niet krachti ger had moeten opstellen tegenover de Landelijke Huisartsenvereniging. „Had dit Overgangskabinet niet beter gedaan de artsen een tijdje in de wachtkamer te zetten? Dat moeten anderen ook", zo verklaarde hij. Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman (a.r.) sloot zich aan bij hetgeen de heer Van Wingerden naar voren had ge bracht. Hij wilde hieraan toevoegen, dat de Landelijke Huisartsenvereniging in het sociaal overleg nog niet volwassen is. De hoogheid van het beroep legt bij het maatschappelijk optreden verplich tingen op. Het aanzien van de medici is enigszins beschadigd, vond prof. De Gaay Fortman, die verder ook een aan tal bezwaren had tegen de regerings beslissing. Prof. Steenkamp (KVP) zei, dat ook zijn fractie moeite heeft met de oplos sing van het huisartsenconflict. „Tij dens de onderhandelingen is gesteld, dat de huisartsen zulke slechte onder handelaars zijn, omdat ze maar ama teurs zijn. Ik heb mij afgevraagd: wat zou het resultaat zijn geweest, wanneer ze als professionals het veld waren ingestuurd", aldus prof. Steen kamp. AMSTERDAM Veertien fabrikan ten van merkartikelen hebben in eerste instantie het kort geding tegen twee Amsterdamselevensmiddelenbedrij- ven, Dirk van den Broek Supermarkt NV en Jac. Hermans Levensmiddelen- bedrijven NV, over korting op hun ar tikelen gewonnen. De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman, heeft in zijn dinsdag gewe zen vonnis de twee bedrijven bevolen de verkoop van de artikelen der fabri kanten tegen een andere dan de daar voor door ieder van hen vastgestelde prijzen te staken, op straffe van een dwangsom van f 250,- per overtreding. De levensmiddelenbedryven, die van dit vonnis van de president in hoger beroep zullen gaan bij het Amsterdam se gerechtshof, worden veroordeeld tot de kosten van het geding (f 350). Van den Broek en Hermans gaven gemiddeld vijf procent korting op de merkartikelen en de fabrikanten staan maximaal maar twee pet. toe, echter via een kassabonnen- of spaarzegelsys- teem. Hiertoe kunnen de beide bedrij ven echter niet overgaan omdat zo'n systeem niet past in hun bedrijfspoli- tiek. Zij willen de korting contant ge ven. Andere kruideniers geven wel, met toestemming der fabrikanten, via ge noemde systemen twee procent korting op de merkartikelen. In de Amsterdam se zaken van de beide levensmiddelen- bedrijven zullen nu de merkartikelen tegen de door de fabrikant daarvan vastgestelde prijzen worden verkocht. De president verwierp het verweer van de beide kruideniersbedrijven, dat zij niet gehouden zijn aan de prijsbin dingsbepalingen der fabrikanten nu de zen goedvinden dat detaillisten een al gemene korting tot een maximum van twee procent geven in de vorm van kas sabonnen of zegels. Deze gedragslijn van de fabrikanten maakt genoemde bepa lingen jegens de twee bedrijven niet krachteloos. De bedrijven noemden het onbillijk dat hun niet werd toegestaan individu eel de maximale korting te geven, zoals andere kruideniers dat via kassabonnen of zegels doen. In zijn overwegingen op dit punt merkte de president op dat niet valt in te zien waarom het aan de fabrikanten niet vrij zou staan te be palen wat zij met hun bedrijfsbelang in overeenstemming of daarmede nog niet strijdig achten. Voorts hadden de bedrijven aange voerd dat zij, als de fabrikanten hun niet langer leveren, gedwongen zullen zijn op onregelmatige wijze de artike len, die zij in hun assortiment niet kun nen missen, te verkrijgen. Hun zal dan geen onrechtmatige daad jegens de fa brikanten kunnen worden verweten om dat deze geen nadeel zullen ondervin den zolang de prijzen van de bedrijven niet lager zullen liggen dan die van de kruideniers met kassabonnen of zegels. Volgens de president zal het nadeel voor de fabrikanten hierin gelegen zijn dat hun prijsbindingsregelingen niet in acht worden genomen en de gedrags lijn van de twee levensmiddelenbedrij- ven het verkoopbeleid derhalve aan tasten. Hieraan doet niet af, aldus de president, dat de bedrijven in feite geen lagere prijs berekenen dan de kruideniers, die met toestemming der fabrikanten de generale korting op de merkartikelen geven via kasabonnen of spaarzegelsystemen. O 0 Aan de Amsterdamse officier van justitie zijn vanochtend vier jonge lui voorgeleid, die ervan worden ver dacht deze maand in Amsterdam acht tien inbraken te hebben gepleegd. Zij maakten hierbij in totaal voor onge veer f 6.000 aan geld en goederen buit. (Door Sunday-Times-correspondent dr. Tom Margerison) De atmosfeer van zuivere zuurstof die bedoeld was om de Amerikaanse ruimtevaarders Grissom, White en Chaffee in hun Apollo-capsule in leven te houden, is hun dood geworden. De kleinste vonk in zo'n atmosfeer veroorzaakt door het schuren van kle ding of zelfs maar doordat iemand zijn haar zou kammen leidt inmid- dellijk tot een vuurzee, die zich als een muur van witte vlammen voortvreet over alles wat zich erin bevindt. Ieder levend wezen in een met brandend zuurstof gevulde ruimte is binnen enkele seconden dood. Het was de eerste keer, dat een geheel met pure zuurstof gevulde Apollocabine werd beproefd. Naar echter bekend werd, zijn er al eer der ongelukken gebeurd met een at mosfeer van zuivere zuurstof: een in een ruimtecapsule-simulator in Penn sylvania en een in een duikoefentank van de Amerikaanse marine in Bos ton. Men was zich bij N.A.S.A. de risico's van de Apolloproef dan ook wel bewust. Desalniettemin is van het begin af bewust gekozen voor de zuurstofcap sule. Er zijn andere systemen denk baar: een ingewikkelde (en zware) individuele ademhalingsapparatuur zoals de Russen hebben of een vul ling vaü de cabine met zuurstof en helium, zoals bij onderwaterduikers. N.A.S.A. heeft van beide methoden afgezien, omdat de Apollo-cabine er veel zwaarder door zou zijn gewor den, hetgeen het hele project in ge vaar zou hebben gebracht. Hoe zwaarder immers de capsule is, des te zwaarder moet ook de aandrijf- raket zijn. Na de fatale brand waarin Gris som, White en Chaffee omkwamen, staat N.A.S.A. dan ook voor essen tiële problemen die de maanvlucht van de Amerikanen vele maanden zullen verschuiven. Reconstructie Onmiddellijk na het bekend worden van de ramp hebben in Engeland geleerden van het Institute of Avia tion-Medicine te Farnborough gepro beerd een reconstructie te maken van wat vermoedelijk is gebeurd. Dit instituut heeft zich in het jaar 1966 gespecialiseerd op zuurstofbran den. De resultaten van dit onderzoek zijn-onlangs aan N.A.S.A. doorgege ven, zo wordt te Farnborough mee gedeeld. Wat gebeurde er zaterdag precies in de Apollo-capsule bovenin de enorme Saturnusraket Naar alle waarschijnlijkheid dit: Een vonkje van een of ander elek trisch apparaat, misschien wel van de televisiecamera die de mannen in hun rustplaatsen bespiedde, deed een stukje isolatiemateriaal ontvlammen. Plastic of ander isolatiemateriaal is in een atmosfeer van zuivere zuur stof veel brandbaarder dan gewoon lijk. Onmiddellijk breidde zich een wal van vuur uit over de cabine, op elk oppervlak alles wegvretend wat in de weg kwam. Proeven die in Farnborough zijn genomen met plastic-poppen en (do de) varkens, hebben aangetoond dat dit vuur zich met een enorme snel heid voortbeweegt. Binnen de twee seconden stonden de dode proefdieren geheel in brand. Bij het ongeluk in de duiktank te Boston waren de dui kers die hier door brandende zuur stof werden overvallen binnen vijf seconden dood. „Het is een vreselijk gezicht", verklaarde gisteren een van de geleerden te Farnborough, die de experimenten aldaar door een kijkglas had gevolgd, „binnen twee seconden is een lichaam één brok vuur". De proeven in Farnborough hebben voorts aangetoond, dat het vuur zo intens is, dat in een cabine met drie mannen twee van hen volslagen machteloos staan wanneer hun colle ga in brand geraakt. Zij kunnen niet helpen en hun kans om zichzelf te redden is praktisch nul. Water Er is, zo zeggen de Engelse geleer den, maar één remedie tegen dit vuur: onder zeer hoge druk water in de cabine spuiten. Maar daarmee moet men beginnen binnen de secon de nadat de brand is uitgebroken. En er mag geen vierkante centime ter van de inhoud van de capsule onbesproeid blijven. Men acht het duidelijk, dat dergelijke voorzorgs maatregelen onmogelijk kunnen wor den toegepast, het gehele project zou er onuitvoerbaar door worden. Heeft men bij N.A.S.A. dan niet proefondervindelijk onderzocht wat de risico's van een zuurstofbrand konden zijn? Het antwoord luidt be vestigend. Maar dit onderzoek ge schiedde bij een toestand van ge wichtloosheid, in zo'n geval zal vuur snel doven omdat er van warmtere- geling nauwelijks sprake is. Men heeft, zo concludeert men in Farn borough, de mogelijkheid van een zuurstofbrand op de grond over het hoofd gezien. Oefening Want dit beschouwen de technici van N.A.S.A. met bitterheid: de ramp met de Apollo, de eerste Ame rikaanse ruimte-ramp, geschiedde niet in de ruimte, maar op de grond in een raket die niet eens gevuld was met brandstof en tijdens een oefening die tot doel had de vaardig heid van de astronauten te testen bij een of andere calamiteit met de ra ket. De mannen moesten hun luiken openen, van de toren klimmen en dekking zoeken in een zwaar be schermde tank aan de voet van de toren die daarop snel zou zijn weg gereden. Grissom, White en Chaffee waren dood, eer zij zelfs maar konden den ken aan het openen van de luiken. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De zeeslepers „Zwarte Zee" uit Rotterdam en „See- falke" uit Hamburg hebben het ge klaard. Dinsdagmiddag om drie uur zijn zij met de gekapseisde ertstanker „Jacob Verolme" bij de twaalf kilome ter ten zuiden van Las Palmas gele gen 36 meter diepe Baai van Gando aangekomen. De 275 mijl lange sleep reis met het nog maar net drijvende, nauwelijks manoeuvreerbare wrak zit er op, zo vernemen wij van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst te Rotterdam. Omdat er dinsdagmiddag ongunstig weer dreigde, zou pas vandaag een ge schikte plaats voor de „Jacob Verolme" in de baai worden gezocht. Met de kans, dat het drijfvermogen van de tanker in de afgelopen nacht te veel zou afnemen, was gistermiddag reke ning gehouden. „In het uiterste geval kan de tanker altijd nog op een zand bank worden gezet", aldus de woord voerder van Smit. Hij verwachtte ech- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De hulpverlening aan Indonesië op lange termijn loopt gevaar. Na het uitstel van betaling, dat dit land verkreeg op de conferenties van Tokio in september en van Parys in december, is voor dit jaar een stabilisatie krediet van 600 miljoen gulden nodig om de Indonesische economie voor verder afglijden te behoeden. Als dit niet verstrekt wordt, zo wordt van Indonesische zijde betoogd, hebben alle afspraken op het punt van consolidatie van de buitenlandse schulden van Indonesië geen zin. Dit probleem is het voornaamste onderwerp van gesprek, als 23 februari de leden van de „Club van Tokio" de grote Westelijke schuldeisers van Indonesië in Amsterdam bijeenkomen. De conferentie zal onder leiding staan van de dan demissionaire minister voor Ontwikkelingszaken, mr. Th. H. Bot, voor wie deze conferentie mogelijk de afsluiting van zijn ministeriële carrière betekent. Nederland heeft bij de besprekingen in september vorig jaar met de Indonesische delegatie onder sultan Hamengku Buwono een voorlopige toezegging gedaan voor steun in 1967. Hiermee zou 100 miljoen gulden gemoeid zijn, gedeel telijk voor in Nederland te besteden krediet. Er is geen aan leiding, zo vernemen wij van bevoegde zijde, te veronder stellen, dat de Nederlandse regering door de gebeurtenissen sinds het vorig jaar de kabinetscrisis en de verslechter de economische positie zou terugkomen van deze in het vooruitzicht gestelde steun. Meer onzekerheid bestaat er over de bijdragen, die andere grote crediteuren van Indonesië, als de V.S. en Japan, be reid zijn op korte termijn de regering in Djakarta te geven. Ook is de aanwezigheid van communistische landen als de Sovjet-Unie en Ooet-Duitsland, die voor de bijeenkomst in Parijs een uitnodiging kregen maar niet aanvaardden, nog een niet-uitgemaakte zaak. In Den Haag is men weinig meedeelzaam op het punt van de komende bijeenkomst van de „Club van Tokio". De uitnodiging om in Nederland te komen vergaderen werd in formeel al gedaan in Parijs, in december. Sindsdien heeft interdepartementaal geharrewar tussen Buitenlandse Zaken en Financiën, evenals gebrekkige coördinatie tussen Den Haag en onze diplomatieke buitenposten, vertraging opge leverd. ter niet, dat er zich buitengaats nog moeilijkheden zouden voordoen. Vandaag zouden twee duikers, onder leiding van de heer Z. Moerkerk van Van der Tak's Bergingsmaatschappij, een dochteronderneming van Smit, be kijken hoe de tanker het best kan wor den geborgen. Dat onderzoek zal ge ruime tijd vergen. ASTEN Dinsdagmorgen is te As ten (N.-B.) de 51-jarige J. Roolvink vrachtwagenchauffeur bij het emballa- gebedrijf Werma te Utrecht, in zijn wa gen tengevolge van een hartaanval over leden. Hij was bezig de wagen achteruit de weg op te rijden. Toen deze onbestuurd raakte, werden een kozijn en een grote étalageruit van een meubelzaak inge drukt. Toegeschoten omstanders en de spoedig aanwezige arts konden slechts de dood van de chauffeur constateren. 0 In de Achterhoek wordt de barrière tegen het mond- en klauwzeer ver der uitgebreid. Vandaag is de verplich ting van kracht geworden tot enting van alle varkens met het vaccin type O 1 in de gemeenten Hengelo, Hummelo en Keppel, Laren, Lochem, Ruurlo, Vorden en Westervoort en in delen van de ge meenten Doesburg, Angerlo en Borculo. 0 Burgemeester L. A. Verburg van IJsselmuiden heeft de inwoners van zijn gemeente gewaarschuwd voor over haaste emigratie. Hij deed dit in zijn nieuwjaarsrede tijdens de eerste raads vergadering van dit jaar, naar aanlei ding van de plannen van ds. Wakker om met zijn kerkelijke gemeente naar Zuid-Afrika te gaan emigreren uit angst voor een komende periode van grote werkloosheid. 0 Bij de verdeling van het provincia le woningcontingent in Overijssel, zijn de negen gemeenten in Noordwest- Overijssel met uitzondering van Steen- wijk en Vollenhoven, alsmede de ge meenten Diepenheim, Gramsbergen en Ootmarsum buiten toewijzing gebleven. Noordwest-Overijssel is destijds als ont wikkelingsgebied aangewezen, maar de bevolking loopt er steeds verder terug. 0 Gedeputeerde Staten van Drente stellen voor om Zuidoost-Drente en Noord-Drente aan te wijzen als concen tratiegebieden, waarbinnen de uitbrei ding van de tuinbouwproduktie dient te worden gestimuleerd. Hiervoor zal men een bijdrage kunnen verstrekken van maximaal f 775.000. 0 Het bestuur van de „Commercleele Club" te Groningen, een club van 400 ondernemers en zakenlieden, heeft in een brief aan de ministers van Eco nomische Zaken en van Verkeer en Wa terstaat met klem aangedrongen op de snelle realisering van Rijksweg 10. de nieuwe rechtstreekse verbinding tussen Groningen en Amsterdam. 0 De Oostelijke Mijnstreek krijgt een telefoonnet. Hiermee wordt een be gin van uitvoering gegeven aan het plan om in verband met de voortgaande ag glomeratievormingen verschillende tele foonnetten samen te voegen. Binnen en kele jaren wil de PT de netten Heer^ len, Hoensbroek, Brunssum, Eygelsho- ven, Schaesberg, Waubach, Kerkrade en het industriegebied Beitel samenvoegen tot een net met waarschijnlijk als ge meenschappelijk netnummer 045. 0 De minister voor Ontwikkelingshulp mr. Th. H. Bot bracht dinsdag in gezelschap van enkele medewerkers en deskundigen een bezoek aan Staatsmij- nen/D.S.M. 0 De T.H. in Eindhoven telt thans 2500 studenten. De 2500e was de heer P. A. Mander uit Roermond, die zich liet inschrijven voor de studie voor scheikundig ingenieur. 0 Het dertig jaar oude Britse passa giersschip „Celicia" is te Rotterdam herdoopt in de drijvende havenvakschool „Jan Backx". Burgemeester Thomassen stelde dit onderwijsinstituut in bedrijf en mevr. H. Backx gaf het zijn nieuwe naam, die van haar man: dr. J. Ph. Backx, initiatiefnemer van het haven- onderwijs in de Rotterdamse haven. 0 Een van de toegangspoorten tot het terrein van Shell Nederland Raffi naderij N.V. te Pernis wordt, bij wijze van proef, „bewaakt" door een televi siecamera. De chef bewakingsdienst is daardoor in staat op een afstand van 4 kilometer te zien wie door de poort gaat. 0 Drie jonge Spaanse gastarbeiders moesten zich dinsdag voor de Utrechtse rechtbank verantwoorden voor de diefstal van een auto en een serie voorwerpen uit een andere auto'. De of ficier van justitie eiste tegen elk lid van het driemanschap een gevangenisstraf van negen maanden, waarvan drie voor waardelijk, met een proeftijd van drie jaar en aftrek van voorarrest. 0 Uit de woning van een fabrikant in de Amsterdamse tuinstad Buitenvel- dert is tijdens afwezigheid van de bewo ners, voor ca. f 21.000 aan sieraden en geld gestolen. De dief drong binnen via de in een diep portiek gelegen voordeur, die hij met een breekijzer openbrak. ZWOLLE De Nederlandse Bond tot bestrijding van de Vivisectie heeft, door middel van telegrammen, bij de ministers van Justitie en van Finan ciën en bij de leden van de Eerste en Tweede Kamer geprotesteerd tegen het feit, dat twee jaar na de inwerkingtre ding van het honden- en kattenbeslult, op 1 februari 1965, de douane nog steeds niet is ingeschakeld bij het toezicht op de naleving van dit besluit. De minister van Justitie heeft 2 mei 1966 dit toezicht aan de Tweede Kamer toegezegd. Volgens de bond, zijn in de laatste twee jaar minstens 25.000 hon den en katten vanuit ons land naar bui tenlandse laboratoria gegaan, zonder dat zij de bescherming genoten, waar op zij, ingevolge het besluit, recht had den. De bond acht dit een noodtoestand die het rechtvaardigt, dat nu, met tij delijke verwaarlozing van de eventueel gewenste andere verbeteringen in het besluit, ten spoedigste het grenstoezicht op de uitvoer van honden en katten wordt gerealiseerd. ADVERTENTIE Dat zegt een lid van de onderne mingsraad van een pas twee jaar geleden, met steun van belasting gelden, geopende fabriek. Twee honderd vijftig werknemers zonder enig voorafgaand overleg van het ene uur op het andere op straat ge zet. Dat is een slag in het gezicht niet alleen van deze 250, maar van alle werkende Nederlanders. Dat hoeven wij in 1967 niet meer te nemen. De demokratie mag niet bij de fabrickspoort ophouden. De werknemer heeft recht op 'n echte stem in het bedrijf. De PvdA maakt dit tot één van de belangrijkste voorwaarden voor iedere regering. Hiervoor stel ik me volledig garant! Ook nk 15 februari! DenUyl, een man om mee fe werken.

De Vallei | 1967 | | pagina 7