Veenendaals dagblad Gardisten molesteerden m Peking Franse diplomaat Korter werken in fabrieken van K.N.T.U. Buiten Frankrijk staakte weer volop Hanoi voor voert campagne vredesgesprek Gelders-Utrechtse str eekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Gunstig perspectief voor Fellowship Overweg in Rijksweg 2 verdwijnt Van elke drie werkloze bouwvakkers werkte er een in de woningbouw Uittocht van personeel Oostblok-ambassades Koningin opent in Apeldoorn politieschool Enquête van „bouwinstituut" toont aan: Zacht weer Zaterdag maanschot van de V.S. Eersteling Vijfling geboren in New York Voetganger raakte onder een bus In Span je weer studenten gearresteerd fN ALGIERS UITTOCHT STUDENTEN VIETNAM Kennedy in Duitsland Wilson en Brown „bemoedigd" uit Brussel terug Omwille van bombardementenstop NOG STRIJD IN SINKIANG Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telef. 08385-3550 (adm.). 3757 en 3955 (red.) Qlro 1321800 Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars VALLEI Voortzetting ven het nieuwsblad „De Vallei*', opoe- richt In 1928. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op dl, do en za 1-10 woorden 1,50, leder woord mser 15 cent DONDERDAG 2 FEBRUARI I967 4le JAARGANG HENGELO De raad van bestuur van de KNTU (Koninklijke Nederland se Textiel Unie), die haar hoofdkantoor in Hengelo heeft, heeft bekend gemaakt dat voor een dozijn van de tot dit con cern behorende ondernemingen op kor ter termijn, waarschijnlijk met ingang van ongeveer 21 februari, voor een pe riode van gemiddeld negen weken voor groepen personeel een tijdelijke werk tijdverkorting zal worden aangevraagd. Het betreft in totaal ruim 2200 man van de plm. 7800 man personeel, die tijdelijk 30-50 procent korter zouden moeten gaan werken. Men is bereid aan alle betrokken werknemers, gehuwden zowel als ongehuwden, de uitkering uit het wachtgeldfonds aan te vullen tot 80 pet. van het loon. CAPE KENNEDY Zaterdag te 0130 zal in de V.S. een derde LOR (Luna Orbiter) worden gelanceerd om bevestiging te verkrijgen van de foto grafische gegevens van de beide vorige over de meest geschikte plaatsen voor een landing van een bemand ruimte vaartuig op de maan. De nieuwe Orbiter zal zijn camera richten op de plaatsen in een band van 2.735 km lengte en 305 km breedte langs de evenaar van de maan vijf graden ten noorden en ten zuiden ervan die op grond van de door de vorige Orbiters gemaakte foto's worden geacht het meest in aanmerking te komen voor een landing van de bemanning van een ruimtevaartuig. De NASA (nationale dienst voor lucht- en ruimtevaart) wenst dat de eerste landingen in dit gebied plaats vinden, omdat daarbij minder brandstof nodig zal zijn voor de lancering en voor het begin van de terugreis naar de aar de. Bij een betoging voor de Franse ambassade in Peking heeft zich woensdag een ernstig incident voorgedaan. Ete Franse diplomaat Robert Richard, die in het gewoel een lichte aanrijding met een Chinese vrachtauto kreeg, werd door een troep Gardisten uit zijn voertuig gehaald. De politie verhinderde dat hij werd gemolesteerd, maar ondanks een persoonlijk ingrijpen van de ambassa deur, Lucien Paye, duurde het zeven uur voordat de diplomaat naar de am bassade kon terugkeren. Zijn vrouw moest intussen in de auto blijven zitten, die beplakt werd met propagandamateriaal en voor Frankrijk beledigende leuzen. De Chinese demonstranten die protesteerden tegen heit feit, dat de Franse auto riteiten vorige week Chinese studenten in Parijs hadden verhinderd een actie te gen de Sovjet-ambassade te ondernemen, gooiden ook een ruit in van de kansela rij. Tenslotte voerde de politie Richard en zijn echtgenote, na een verhoor dat drie uur duurde terug naar de Franse ambassade. Volgens functionarissen van de Fran se ambassade in Peking begon het inci dent waarbij Richard was betrokken, toen zijn auto bij het achteruitrijden te gen een bestelauto reed die de Rode Garde voor propagandadoeleinden ge bruikte. Demonstranten beweerden dat de bestelauto daardoor een oude vrouw, een oude man en een kind had geraakt. De Chinese onderminister van Buiten landse Zaken Lo, heeft de Franse am- In de grote montagehal van Fokker is al duidelijk te zien hoe de F 28 - Fellowshipgestalte krijgt. Het is de bedoeling, dat deze nieuwe loot aan de Fokker-stam medio mei het lucht ruim zal kiezen. Bij Fokker zijn gis teren mededelingen gedaan over de bouw van dit toestel, de Amerikaanse deelneming in het project resul terend in miljoenenorders voor de Ne derlandse luchtvaartindustrie en de bouw van de F 228, de Amerikaanse versie van de „Fellowship". Daarover leest v. elders in deze editie meer. de crocus deze lentenaam mag dragen, is op zijn minst twijfel achtig, want in onze tuin bloeide hij b.v. tegelijk met de sneeuwklokjes en de aardige aconieten, die net boter bloemen op een schoteltje lijken. Ech ter tónen de crocusjes méér dan die bordergenoten en daarom zijn we ge neigd hen „eerstelingen" te noemen. Evenveel attentie trekken ze helaas van de mussen; het is merkwaardig, hoe deze aan de gele en oranje kronen rukken en plukken. Vooral crocus en winteraconiet hebben onder hun onge motiveerde aanvallen te lijden, maar in naburige tuinen zien we, hoe aan de ene soort boven de andere voorkeur wordt gegeven en omgekeerd. Sleutel bloemen bv. worden soms afgeknipt en crocussen gespaard in twee nabij el kaar gelegen tuinen en het schijnt, dat er geen verklaring voor kan worden gegeven. In tal van hybriden en species komt ons bolgewas voor; het is afkomstig uit de bergen van Zuid- en Midden- Europa, waar de bloemen meestal ge aderd, wit of paars zijn. Het is zaak, geen crocusjes in het gazon te zetten, hoe goed ze het daar ook doen, want tegelijk met het eerste gras worden licht de pnmisbare bajonetvormige bladeren afgemaaid. Bij het bestellen kunt ge er meteen aan denken, zoveel mogelijk paarsbloeiers te nemen, want daar hebben de huismussen geen vues op. De soorten, die in de herfst zullen bloeien, dienen begin augustus onder de grond te wezen, doch de lentekin deren geven meer voldoening en vreugde. 2 febr. '67. A. B. Wigman DEN HAAG Minister De Quay (Verkeer en Waterstaat) wil de gelijk vloerse spoorwegkruising In de autoweg Amsterdam-Utrecht binnen afzienbare tijd doen opheffen. De minister, die dit meedeelde in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer R. Laan (PvdA), zei dat de toene ming van het verkeer op de Rijksweg sinds de ingebruikstelling en de daar mee gepaard gaande sprongsgewijze stijging van het aantal ongelukken by deze overweg duidelijk heeft aangetoond dat het beter was geweest wanneer des tijds de oplossing met do gelijkvloerse kruising niet was aanvaard. Gezien de bijzonder hoge kosten, die aan het maken van een ongelijkvloerse kruising verbonden zouden zijn, heeft men zich in eerste instantie toegelegd op een verbetering van de signalering van het gevarenpunt op de weg. De er varingen mét deze verbeterde signalise- ring waren, voordat zich het fatale on geluk op 6 januari voordeed, bijzonder gunstig, aldus minister De Quay. NEW YORK In New York heeft de 31-jarige mevrouw H. Harris, echt genote van een postbeambte, woensdag avond het leven geschonken aan een vijfling. Een van de kinderen kwam dood ter wereld. De andere vier, drie meisjes en een jongen, maken het goed. Het echtpaar had nog geen kinderen. De vijfling is niet te vroeg geboren; bij dergelijke geboorten komt dit zelden voor. AMSTERDAM Op de Meeuwenlaan in Amsterdam-Noord is woensdagmid dag de 72-jarige voetganger J. van Nek aangereden, die ineens schuin de rijweg overstak en een naderende bus niet op merkte. De man kwam onder de bus terecht en is met verwondingen aan hoofd en nek naar het Wilhelmina-Gasthuis over gebracht, waar hij later op de dag is overleden. MADRID. De Spaanse politie is van nacht een universiteit van Valencia binnengegaan om een einde te maken aan een bijeenkomst van leiders van „Het Democratische Studentenver bond". Zij verrichtte twintig arresta ties. De universiteit van Valencia staakt sinds maandag in verband met de in cidenten van de afgelopen week in Madrid. Sedertdien zijn in het geheel 46 studenten gearresteerd. De rector van de universiteit van Bar celona heeft maatregelen genomen te gen de studenten die in staking zijn. Zij zijn uit de inschrijvingsregisters geschrapt en moeten zich derhalve opnieuw inschrijven en opnieuw in schrijvingsgeld betalen. De sluiting van de universiteit in Ma drid van drie dagen is voor onbepaal de tijd verlengd. Het Spaanse hof voor de openbare orde heeft woensdag vijf arbeiders van de Standard Electrica-fabriek an Madrid, waar het de laatste tijd onrustig is geweest, veroordeeld tot gevangenis straffen van vijf en zes maanden we gens lidmaatschap van een Spaanse ondergrondse arbeidersbeweging, de Comisiones Obreras (arbeidscomités), die naar men vermoedt de betogingen van afgelopen vrijdag organiseerde. bassadeur bij zich ontboden en gezegd dat het incident „ernstig" is, omdat de Fransen hadden geprobeerd een beto ging van Chinezen tegen te gaan. In Algiers hebben woensdag jonge Chinezen de auto van de eerste secre taris van de Russische ambassade aan gehouden. Zij schudden het voertuig heen en weer en riepen beledigende leu zen. Kort daarop beletten zij een autobus van de Sovjet-missie met kinderen de doortocht en schilderden anti-Sovjetleu- zen op de zijkanten. Het Algerijnse ministerie van Buiten landse Zaken heeft woensdag een pro test gezonden aan de communistisch- Chinese ambassade in Algiers. Er is een uittocht van vrouwen en kinderen van het personeel van oostblok- ambassades in Peking. De gezinnen van de Russische staatsburgers in Peking diplomaten en journalisten zullen ge leidelijk naar hun land terugkeren. Za terdag gaat de eerste groep, namelijk de verwanten van Sovjet-journalisten. De Russische school die in de Sovjet ambassade is gevestigd en die door de kinderen van Oosteuropeanen wordt be zocht, zal aan het eind van deze week worden gesloten. Enkele honderden kin deren worden hierdoor getroffen. Ongeveer 200 Chinese studenten heb ben woensdag rondom de Chinese am bassade in Moskou een anti-Russische betoging gehouden. Grote versterkingen van de Sovjet-politle werden naar de ambassade gedirigeerd, maar de stu denten bleven op het ambassadeterrein. Een groep van 81 Chinese studenten is woensdagavond per vliegtuig naar Pe king vertrokken. Een van hen werd op een ambulance naar het toestel gedra gen. Zij stapten in onder het roepen van pro-Mao-leuzen tegen de Russische vei ligheidspolitie. Chinese studenten hebben woensdag geprobeerd kransen te leggen bij het graf van Lenin op het Rode Plein maar de toegang werd hun door de Sovjet- autoriteiten geweigerd. De Verenigde Staten onderzoeken of Noord-Viëtnam door de recente gebeur tenissen In China grotere vrijheid vi optreden heeft gekregen. Dit heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, woensdag verklaard. Rusk gaf in het in Washington gehouden vraaggesprek toe, dat zijn regering niet de volledige bete kenis van de gebeurtenissen in China kent, maar beseft dat zij van het groot ste belang zijn. Koningin Juliana is voornemens maan dag 8 mei een bezoek aan de gemeente Apeldoorn te brengen. De Koningin zal daarby met name het nieuwe gebouw van het Rijksinstituut Opleiding tot Ho gere Politic-ambtenaren officieel ope- PARIJS Frankrijk beleefde giste ren weer eens 'n algemene-stakings- dag. Vrijwel alle dienstverlenende bedrijven bleven, evenals de scholen, gesloten. In Parijs functioneerde het openbare vervoer woensdag met grote vertra ging. Velen kwamen met de auto naar het werk, wat in het ochtend spitsuur enorme opstoppingen ver oorzaakte. Achttienduizend politie mannen regelden het verkeer zo goed mogelijk- Voor het vervoer uit de voorsteden waren militaire vracht auto's beschikbaar gesteld. Hier en daar zat men zonder gas en elektriciteit. Bij veel bedrijven ligt het werk stil bij gebrek aan stroom. Vuil nis wordt niet opgehaald. Het verkeer op het Parijse vliegveld Le Bourget lag vrijwel stil door een al gehele staking bij de verkeersleiding.- Ook op het vliegveld Orly was de chaos groter dan men verwacht had. Bijna 40.000 vakbondsleden hebben woensdag in de Franse hoofdstad een betoging gehouden om kracht bij te zetten aan hun looneisen. De demon stratie, die rustig verliep, was georga niseerd door de twee vakverbonden C.G.T. en C.F.D.T. (het voormalige christelijke vakverbond), die ook de staking op nationale schaal van 24 uur hebben uitgeroepen. j BONN De Amerikaanse senator Robert Kennedy is vandaag in Bonn aangekomen en heeft verklaard, dat hy zal spreken over de rol die West- Duitsland kan spelen in een oplossing voor Zuidoost-Azië. Hij heeft afspraken met kanselier Kiesinger en de minister van Buiten landse Zaken, Willy Brandt. BRUSSEL De Britse eerste-minis- ter, WUson, heeft woensdagavond, voor zijn vertrek uit Brussel, zijn besprekin gen met de Belgische regering over de problemen van een Britse toetreding tot de E.E.G. „uiterst bemoedigend" genoemd. Het overleg, dat Wilson en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Brown, 's middags aan de lunch heb ben gevoerd met leden van de E.E.G.- commissie, kwalificeerde hij als „uiterst nuttig". Wilson wilde, nu hij pas halverwege zijn rondreis langs de hoofdsteden van de E.E.G. is bezoeken aan Bonn, Den Haag en Luxemburg staan nog op het programma nog geen voorspel ling doen over een mogelijke datum voor het begin van toetredingsonderhan delingen. Wel zei hij desgevraagd, dat men nu „de vaart erin moest houden". In Brussel is men onder de indruk gekomen van de manier, waarop Wil son en Brown zich in de E.E.G.-mate- rie hebben ingewerkt. Zij hebben bij het overleg in Brussel dinsdagavond, woensdagochtend en woensdagmiddag steeds zelf het woord gevoerd, zon der daarbij vooraf opgestelde verklarin gen voor te lezen. Wilson en Brown zijn woensdagmid dag, na de ochtendvergadering op het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken, door koning Boudewijn in audi ëntie ontvangen. Een delegatie van een fabriek van elektronische apparatuur tijdens de massale demonstratie, die de vakbon den in Parijs organiseerden. Ook al staken de spoorwegen, er is in Parijs altijd wel iemand te vinden die tóch hardnekkig op d" v'—ide trein blijft wachten WASHINGTON. President Johnson zou mogelijk vandaag antwoorden op de laatste toespeling van Noord-Viët- nam op vredesbesprekingen een hint, die dit weekeinde naar Amerika gezon den zou zijn om de kwestie van een conferentie te overwegen. De manoeu vre werd, op voorste) van Hanoi, ten uitvoer gebracht door neutrale regerin gen, die er bij het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken op aan drongen de verklaring nauwkeurig te bestuderen. De minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, is van mening, dat de lang volgehouden Amerikaanse luchtaanval len Noord-Viëtnam schade toebrengen en stelt zich op het standpunt, dat het hoofddoel van de diplomatieke campag ne van Hanoi nu is gedaan te krijgen, dat de bombardementen stopgezet wor den. Sommige Amerikaanse autoriteiten zien echter een mogelijkheid, dat hier uit vredesbesprekingen kunnen voortko men. Amerika heeft verklaard, dat een stopzetting van de bombardementen vergezeld moet gaan van een matiging van de militaire acties van de commu nisten. In verklaringen, die in Hanoi gepubliceerd werden, werd gezegd, dat als Amerika de bombardementen stop zet er besprekingen kunnen plaatsheb- UTRECHT Van de werklozen in de bouwnyverheid was eind december 60 procent afkomstig uit de woningbouw en de weg- en waterbouw twee sectoren van de bouwnijver heid, waar de overheid het voor het zeggen heeft. De woning bouw levert 33 procent van de werklozen, de weg- en water bouw 27 procent. Van het totale aantal werklozen op Neder landse bouwprojecten is 63 procent afkomstig uit gebieden, waar de regering thans steunmaatregelen heeft aangekon digd. Daar woont 40 procent van de Nederlandse bouwvak arbeiders. Dit is gebleken uit een bliksemenquête, die het economisch instituut voor de bouwnijverheid eind december heeft ge houden onder de toen werkloze bouwvakarbeiders. Er werden 31.000 formulieren uitgereikt. Het E.I.B. had een response van ruim 85 procent. De voorlopige resultaten heeft de directeur van het E.I.B., prof. dr. A. Hendriks, hoogleraar in de bouweconomie aan de universiteit van Amsterdam, gisteren in Utrecht bekend gemaakt tijdens een vergadering van bestuurders van de in de Centrale Commissie Bouw nijverheid samenwerkende drie werknemersbonden in de bouwnyverheid. Prof. Hendriks wenst bij de beoordeling van de werkloos heidscijfer 'n de bouwnijverheid onderscheid te maken tussen het woon- en werkgebied. Veel in Brabant wonende bouw vakkers werken byvoorbeeld in Rotterdam. Men zou wat de bouwnyverheid betreft bijna kunnen zeggen, dat sprake is van het afstoten van binnenlandse gastarbeiders. Als daar over wat meer gegevens bekend zouden zijn. zou wel eens kunnen biyken, dat stimuleringsmaatregelen niet alleen nodig zijn voor de probleemgebieden, maar ook in het Westen. TOKIO De woelingen in communis tisch China concentreerden zich woens dag op de provincie Sinkiang in het noordwesten. In muurkranten in Peking is gemeld dat de strijdkrachten van Mao Tse-toeng de hoofdstad van de provincie en een naburige stad hebben veroverd die een broeinest van verzet is geweest. Op andere muurkranten echter is aan- gekondigt dat premier Tsjoe En-lai heeft opgeroepen tot een bestand in de provincie, die aan de Sovjet-Unie grenst en er in zou hebben toegestemd te pra ten met de politieke en militaire leider van de rebellen, generaal Wang En-mao, Deze wens om te praten is kennelijk ontstaan uit de bezorgdheid van Mao en zijn volgelingen dat Wang eventueel de atoominstallaties en proefgebieden zal veroveren in Lop Nor in zuidelijk Sinkiang. Donderdagochtend meldde Radio Pe king dat er opnieuw een Chinese pro vincie door de „opstandelingen" van Mao was veroverd, ditmaal de provin cie Heiloenkiang, één van de drie gro te provincies in Mantsjoerije. Volgens de Japanse nieuwsdienst Ky- odo neemt de onrust in Peking de laat ste dagen af. Het aantal arbeiders uit andere delen van China die in verband met de culturele revolutie de hoofdstad bij miljoenen binnenstroomden is veel minder geworden. ben tussen Amerika en Noord-Viëtnam. Ruim 2000 vooraanstaande geestelij ken hebben woensdag te Washington een driedaagse conferentie over Viët nam besloten met een oproep aan de minister van Defensie, McNamara, om een einde te maken aan de bombarde menten op Noord-Viëtnam. Het Amerikaanse opperbevel in Sai gon heeft meegedeeld, dat de operatie „Prairie", even ten zuiden van de gede militariseerde zone tussen Noord en Zuid, is afgelopen. Zij heeft een half jaar geduurd. Volgens dit opperbevel zijn daarbij 1397 Viët-Congleden en Noordviëtnamese militairen gesneuveld. De Amerikaanse verliezen worden ma tig genoemd. Enkele dagen na het einde van de operatie „Cedar Falls" zijn Viët-Cong- eenheden in de „IJzeren Driehoek", 45 km ten noordwesten van Saigon, terug gekeerd. Een deel van de eerste Ame rikaanse infanterie-divisie is in een Viët-Cong-hinderlaag gevallen en heeft „zware" verliezen geleden, aldus is in de Zuidviëtnamese hoofdstad bekend ge maakt. Communistisch vuur vanaf de grond heeft twee van de drie Amerikaanse toestellen getroffen, die vlak boven de toppen van de bomen vlogen langs de grens met Laos om bomen en struiken te ontbladeren in de wildernis van de infiltratieroute. Een van de toestellen werd neergeschoten en de bemanning van vijf koppen kwam om het leven. Het tweede getroffen toestel maakte 'n geslaagde noodlanding in een kamp voor Amerikaanse troepen. Aan de andere zijde van het land, 128 km ten zuiden van Danang, liet een straalbommenwerper van de Ameri kaanse marine gisteren per ongelukeen bom vallen op een stelling van de ma rine, waardoor een marinier om het le ven kwam en elf andere mariniers ge wond werden. Het zwaartepunt van een hoge- drukgebied boven Zuid- en Midden- Europa verplaatste zich de afgelopen 24 uur van het zeegebied tussen de Azoren en Portugal naar het Alpen gebied. Op de noordwest flank van dit hogedrukgebied trekken rand- storingen van een depressie bij IJs land van het midden van de Oceaan naar het noorden van de Noordzee. Hierdoor wordt in ons land een zuid- westeiyke stroming in stand gehou den, waarmee voortdurend zachte lucht van de Oceaan wordt aange voerd. In deze lucht komt veel be wolking voor, waaruit plaatselijk enige regen of motregen zal vallen. De temperaturen blijven aan de hoge kant voor de tijd van het jaar. I

De Vallei | 1967 | | pagina 1