Clubprijs/46.- CIubprijs/38.- Rhenen heeft sinds kort een eigen draaiorgel POSTKANTOOR PAS IN 1069 Euphonia repeteert in „Irene 't Bevalt me beter dan een huis" Veiling Septer Tiel DROOGMOLEN HÜISHOUDTRAP Cft albert: heijn Raak schot miste rat Toonkamer van Gasmij. Onderwijzer huist in een caravan Licht gewond bij ongeluk G.S. vragen extra steun ook voor Gelderland Van mode naar patates Premie van-de-Maand Club Draaibare 40 meter lijn Draait in de wind Aluminium Zeer stabiel en veilig Licht en handig Het Geitje zorgt voor gezellige muziek Machinist J. Lurks ,Het zit in de familie" Aardappelmoeheid V rouwenwereld- gebedsdag in Rhenen Antwoord op vragen van statenlid G. vd. Heide over w*?rkgelegenheid Twee nieuwe openbare scholen Pagina 5 DONDERDAG 2 FEBRUARI I9&r De PMC, actief als altijd, presenteert twee nieuwe premies, twee handige hulpen voor de hulsvrouw voor verrassend lage Clubprijs! Wasdag? Droogdag? Pak de droogmolen uit schuur of garage en plaats hem in uw tuin. Met één simpele handbeweging gaan vier armen, elk 150 cm lang, vanzelf naar buiten. In een ogenblik staat dan 40 meter lijn strak gespannen tussen de armen, juist op goede reikhoogte. En zie hoe veel wasgoed aan deze droogmolen kan worden toevertrouwd. Het voetstuk, dat moet worden ingegraven in tuin of terras, is van iets smallere buis gemaakt. Bij voldoende wind draait de molen vanzelf. Dus: snellere en gelijkmatige droging. Het binnenhalen van de was gaat, ook al doordat u de molen kunt draaien, erg gemakkelijk. Het daarna weer dichtvouwen van de droogmolen is eenvoudig. Een aan winst envan-mi-af-aan geen ontsierende waslijnen meer in uw tuin! in PMC-cheques Compleet met voetstuk Vergelijkbare winkeïw. f 79.- Bestelnr. F-475 De lichtste 4-treedstrap van heel Europa: 4250 gram licht! Uitgevoerd in glad, gaaf aluminium, zonder een enkele scherpe kant. Geanodiseerd rzwart afgeven is dus onmogelijk. De sterke trap is voorzien van veilige anti slip doppen aan de poten, geprofileerde treden met plastic beschermers aan de zij kanten. Rubber overtrokken platform en beschermbeugel met handige emmerhaak. Zo licht is deze aluminium trap dat u hem gemakkelijk overal naar toe kunt brengen. En is er een dia- of filmenthousiast in huis? Zelden had hij een handiger projectietafel voor zo weinig geld in PMC-cheques. Vergelijkbare winkelw. f 59.- Bestelnr. F-407 RHENEN Rhenen heeft sinds kort een eigen draaiorgel, genaamd „Het Geitje". Beheerder en tevens machinist is de heer J. Lurks, een onvervalste Jordanees uit Amsterdam, die nu twee jaar in Rhenen woont, maar de bij zondere sfeer van zijn geboorteplaats niet kan vergeten. Het orgel zal op marktdagen en bijzondere feestdagen zijn vrolijke klanken in het Grebbe- stadje verspreiden met aan het grote wiel de heer Lurks. Het is namelijk nog een echt draaiorgel, dat niet, zoals tegenwoordig veel voorkomt, wordt aan gedreven door een motor, maar ouderwets met de hand moet worden be diend. „Dat valt nog lang niet mee, maar ja, het zit nu eenmaal in de fami lie", zegt de heer Lurks. „Mijn vader en moeder hebben ook altijd in de Jordaan met een draaiorgel gelopen. Aangezien ik van de dokter niet meer mag werken, moet ik toch wat, want stil zitten kan ik niet. Zodoende kwam ik op het idee om een draaiorgel te huren en daar heb ik tot op heden nog geen spijt van". De heer Lurks is van plan ook gratis voorstellingen te gaan geven. „Als 't eens een dag mooi weer is, zet ik mijn orgel voor het nieuwe bejaar dencentrum neer en dan ga ik de oud jes regelmatig een vrolijk uurtje be zorgen. Dan hebben die ook eens wat". Maar ook op feestdagen zoals Koningin nedag, zal de heer Lurks een bijdra ge leveren aan de feestvreugde in Rhenen. Op de verjaardag van Bea trix had hij zijn orgel versierd en dat trok heel wat bekijks. Volgens de Amsterdammer, want dat is en hij wil blijven, bestaat er tegen woordig nog veel belangstelling voor t ouderwetse draaiorgel. „Dat merk je dagelijks. Het „Flipperlied" en „Glaasje op, laat je rijden" worden vooral door de kinderen uit vol le borst meegezongen. Bij het horen van draaiorgelmuziek raakt iedereen in een vrolijke stemming en dat heeft een mens nodig in deze tijd. Gezel ligheid moet je niet alleen in huis kunnen vinden maar ook op straat", zegt de heer Lurks. „Kijk nu maar naar Amsterdam. De mensen staan KESTEREN Een inwoner van de gemeente Kesteren, die met een jacht geweer op de rattenjacht was in de kelder van zijn woning, is dit duur komen te staan. Bij het lossen van een schot hagel op het verafschuwde beest sneuvelde bijna de gehele weckvoor- raad en een tiental flessen wijn, ter wijl ook de waterleiding nog enige schade opliep. Tot overmaat van ramp zag de „Rattenvanger van Kesteren", na bekomen te zijn van de schrik, de rat „lachend" het kelderraam uit vluchten. daar bekend om hun vriendelijkheid en humor". Het orgel van de heer Lurks doet niet alleen dienst in Rhenen, maar in de hele omgeving. Zaterdags in Wage- ningen, maandags in de Betuwe, dins dags in Veenendaal, woensdag in Ede, donderdags in Rhenen en vrijdags in Amerongen, Leersum en Doorn. Een druk schema, maar de Rhenense draai orgel-machinist heeft er plezier in en wat nog belangrijker is, de mensen ook. Met speciale feestdagen blijft het orgel echter in Rhenen, want bij feest hoort muziek en zoals de heer Lurks zelf zegt „Mijn eigen woonplaats gaat v met zulke dagen te allen tijde voor". Wie weet, is het draaiorgel „Het Geit je" over enige tijd ook niet meer uit het Rhenense straatbeeld weg te den ken. RHENEN „Met de bouw van een nieuw postkantoor te Rhenen zal op zijn vroegst in 1969 kunnen worden begonnen", Aldus mr. P. Snel, chef van de gebouwendienst van de P.T.T. te Utrecht, die onder meer befast is met het uitvoeren van nieuwe P.T.T.- objecten. „De moeilijke financierings mogelijkheden van dit moment staan een vlotte realisering van dit object in de weg en het heeft dan ook geen zin de plannen die we hebben' aan het papier toe te vertrouwen. In de ko mende jaren kan men ten aanzien van de bouw van een nieuw postkantoor wel weer heel andere ideëen ontwikke len en het is bijgevolg zinloos aan de tekentafel te gaan zitten, laat staan iets te publiceren". Aldus deze bouw- autoriteit van de P.T.T. te Utrecht. Rhenen zal het dus voorlopig nog met hel noodpostkantoor aan de Vis markt moeten doen, dat önlangs in gebruik is genomen. KHENEN De Nederlandse Gas maatschappij in casu het Gasbedrijf Cen traal Nederland heeft het pand Fred. v. Paltshof 24 de voormalige bakkerij "de Krakeling) aangekocht om er na een in tensieve verbouwing een toonkamer an nex dienstwoning in te vestigen. Men kan deze nieuwe vestiging beschouwen als een afronding van de dienstverlening aan de gasverbriukers in Rhenen en om geving," aldus de directie van de N.G.M. behalve een toonkamer voor de di verse gasapperatuur zal in het gebouw ook een dienstwoning worden onderge bracht. Deze woning zal worden betrok ken door de technisch amtenaar van de gasmaatschappij, de heer R. Devilee en ook zijnstationering in Rhenen betekent een serviceverlening aan de verbriukers Vandaar dat de nieuwe vesttiging van de maatschappij kan worden beschouwd als een soort dependance van het Ve- nendaalse bedrijf. De aannemer, die de verbouwing uit voert heeft toegezegd aan het einde van deze maand het werk te zullen ople veren. met de verdere afwerking en de inrichting denkt men dan binnen veer tien dagen gereed te komen, zodat de showroom medio maart voor het pu bliek zal worden opengesteld. RHENEN De burgemeester der gemeente Rhenen maakt bekend, dat op het gemeentehuis afdeling algemene za ken, voor een ieder ter inzake ligt de beschikking van de Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening van 29 oktober 1955, no. L/PA 670, zo als deze is gewijzigd bij de beschikkin gen van 24 november 19E>6, no. L/PA 3001 en 15 december 1961, no. L/PD 921 alsmede de bij de eerstgenoemde be schikking behorende, op deze gemeente betrekking hebbende kaarten en lijsten, zoals deze op 1 december 1966 opnieuw zijn vastgesteld en waarop zijn aange geven de thans krachtens art. 3 tweede lid van het Besluit bestrijding aardap- pelmoeheidgebieden en/of terreinen. Op deze gebieden en terreinen is ver boden de teelt van: 1. aardappelen en tomaten. 2. bloembollen en knollen, boomkwe- kerijprodukten, koolraapplanten, kool- planten, stekbieten en andere planten, die met de ondergrondse delen worden gerooid, en ander voorzover zij kenne lijk bestemd zijn om te worden uitge- plant. Bij eerdergenoemde beschikking L/ PD 921 is bepaald dat in tuinen, gele gen binnen als besmet aangewezen ge bieden en/of terreinen de teelt van aardapplen van „A.M.-resistente ras sen" is toegestaan, mits daarbij onder staande bepalingen in acht worden ge nomen: le. de in enig jaar in de tuin met A.M.-resistente aardappelrassen beteel- de oppervlakte mag niet meer bedragen dan 1/3 gedeelte van de totale beteel- bare oppervlakte van de tuin. 2e. indien 1/3 gedeelte van de totale beteelbare oppervlakte van de tuin gro ter zou zijn dan 3 are mag de in enig jaar met A.M.-resistente aardappelras sen beteelde oppervlakte niet meer be dragen dan 3 are; 3e. op dat gedeelte van de tuin, waar op in enig jaar A.M.-resistente aardap pelrassen worden geteeld, mogen eerst in het derde daaropvolgende jaar op nieuw aardappelen van A.M.-resistente rassen worden geteeld. Onder „A.M.-resistente rassen" wor den verstaan: De aardappelrassen, welke voor het betreffende teeltjaar door de Rijkscom missie voor de samenstelling van de Rassenlijst voor Landbouwgewassen zijn aangemerkt als met de resistentie tegen het aardappelcystenaaltje. De desbetreffende lijsten liggen voor belanghebbenden ter inzage op het ge meentehuis, alsmede op de districtskan toren van de Plantenziektekundige Dienst. Rhenen, 27 januari 1967. De burgemeester van Rhenen, L. Bosch v. Rosenthal. KESTEREN „Ik woon nu al sinds augustus in een caravan en die bevalt me eerlijk gezegd beter dan een huis". Deze, voor velen misschien wat onbegrijpelijke uit spraak. komt uit de mond van de heer IJ. Koopmans, onderwijzer van de openbare ULO-school te Rhenen, momenteel woonachtig op het kampeerterrein „Lede en Oude- waard", in een prachtige Engelse caravan. „Voordat ik in de caravan ben gaan wonen, was ik in pension. Ik kan niet zeggen, dat me dat slecht bevallen is, maar ja, je wilt wel eens iets anders. Eerst ben ik op zoek geweest naar een huisje, maar eigenlijk kon ik niets vinden dat me aanstond, totdat iemand mij op het idee bracht in een caravan te gaan wonen. Ik was er niet gelijk wild van, maar langzamerhand be gon ik er de vele voordelen van in te zien en besloot zo'n „huisje op wielen" te kopen. Het bevalt me zo goed, dat ik op het ogenblik al niets anders meer zou willen". De heer Koopmans, die maar niet kan begrijpen dat men dit nu zoiets bijzonders moet vinden, is van me ning dat het wonen in een caravan voor vele woningzoekenden 'n prach tige oplossing zou zijn. „Ik geloof", Het huis op wielen van de Rhenense leraar. O zegt hij, „dat men er eenvoudig niet aan denkt of dat velen er een bepaal de afkeer voor hebben. In Amerika heb je hele caravan-dorpen en waar om zou het dan in Holland niet kun nen? Bovendien is het wonen in een caravan veel goedkoper dan wanneer je een huis zou hebben." Temidden van de boomgaarden en de weilanden geniet de Rhenense on derwijzer iedere dag weer opnieuw van de rust, die er van dit Betuwse landschap uitgaat. „Ik denk niet dat ik nog in een woning in de stad zou kunnen wennen. Dat is nu het voor deel van een caravan: je kunt hem neerzetten in de streek, die je het liefste is. Als je niet van de stilte houdt, zet je hem in een drukkere omgeving. Het leven in een caravan verschilt echt niet veel van dat in een huis. Voor mij is het enige merkbare ver schil dat ik momenteel wat verder moet fietsen om bij school te komen, maar dat is eerder gezond dan erg." 's Zomers neemt de heer Koopmans voor hij naar zijn werk gaat eerst een frisse duik in het meertje, dat bij de camping hoort. De vrijheid die hij in zijn caravan heeft, geeft hem een bepaalde voldoening, die hij be slist niet meer zou willen missen. „Ik woon hier ideaal", zegt hij, „en ik zou het iedereen, die geen huis heeft, willen aanraden. Ze krijgen er beslist geen spijt van." EDE "Jwee personen liepen gisteren verwondingen op bij een verkeersongeluk op de kruising Oude KerkwegSport- laan, waar de heer J. uit Ede met zijn personenauto geen voorrang verleende aan de personenwagen van de heer M. uit Ede. De beide auto's schoten na de botsing door het hekwerk van het aldaar gelegen sportveld. De heer M. werd per G.G.D. naar het Julianaziekenhuis over gebracht, de heer J. liep verwondingen op aan de hand, maar kon zijn weg ver volgen. De auto's werden beschadigd. RHENEN De oratoriumvereniging „Euphonia" in Rhenen is onder lei ding van directeur G. van Zanten druk bezig niet het instuderen van „De Jo hannes Rassion" die op 16 februari in de Cunerakerk, met medewerking van verschillende bekwame solisten, zal worden uitgevoerd. Hier een opname van het koor tijdens de gisteravond gehouden repetities in gebouw .„Irene" O O RHENEN Evenals voorgaande ja ren vindt ook dit jaar in Rhenen weer de interkerkelijke Vrduwenwereldge- bedsdag plaats. In 160 landen wordt door duizenden aan deze gebedsdag deelgenomen. De liturgie er voor werd ditmaal samengesteld door Koningin Salote van de Tonga eilanden. De avond in Rhenen wordt belegd door de Nederlandse Christelijke Vrou wen Bond. het plaatselijke katholieke Vrouwengilde, de zusterkring van de Protestantenbond en de hervormde vrouwengroep op vrijdag 10 februari in de Gereformeerde kerk aan de Nieuwe Veenendaalseweg. TIEL, 1 februari 1967 Veilbericht van de Tielse veiling Septer. Opgave na klasse mm maat. 70/75 60/65 6264 51—56 37—43 28—31 38—41 34—38 55/60 42 -47 Appelen 75/opw 70/75 65/70 Cox Orange k. 1 Cox Orange k. 2 94—96 87—89 75—78 x Golden delicious k. 1 5661 5145 x Golden delicious k. 2 47—66 43—59 ^2—52 x goudreinet k. 1 3739 x goudreinet k. 2 26—35 26—33 26—31 Goudreinet rode k. 2 3133 x Jonathan k 2 34—39 34—37 32—34 x Laxton Superbe k. 1 6266 59—63 5052 x Laxton Superbe k. 2 48—61 46—54 4350 Lombarts Calville k. 1 3647 3446 3338 Lombarts Calville k. 2 3344 3241 30—36 Pomme Rosa k. 1 3740 3032 2729 Fabrieksfruit blank per 100 kg f 24,00, rood f 19,10, zoet f 8,60 Peren x Brederode Conference k. 2 6972 5456 St.-Remy Winterjannen Perenkroet per 100 kg f 3,20 Groenten Boerenkool 1619; Koolraap 810; Knolselderij 1719; Prei 2040, 1623; Uien 31—34; Spruiten 57—60; Witlof 71—73, 45—48; Wortelen 15—17, 13—15. x Is hoofdaanvoer. Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. 45—58 35—42 31- 35- -38 -38 27—31 ARNHEM Met medeweten van het college van Gedeputeerde Staten van Gelderland heeft de directie voor de ar beidsvoorziening in deze provincie de directeur voor de arbeidsvoorziening in Den Haag erop gewezen dat bij diverse gemeenten in Gelderland urgente wer ken voorhanden zijn, waarvoor wel het dekkingsplan rond is, doch waarvan de uitvoering wordt opgeschort door de kredietbeperkende maatregelen die door de rijksoverheid zijn getroffen. De di recteur-generaal heeft de directie in verhand hiermee laten weten dat hij be reid is voor werken, waarvan de uitvoe ring uit een belang van bevordering van de werkgelegenheid zeer belangrijk is, doch welke afstuiten op het gebrek aan financieringsmiddelen, in bijzonde re gevallen aan het ministerie van Bin nenlandse Zaken voor te leggen. Dit delen G..S mee in antwoord op vragen die het statenlid voor de PSP, de heer G. v. d. Heide uit Epe, onlangs heeft gesteld over de werkgelegenheid in Gelcterland. Bij de verdeling van de beschikbare financieringsmiddelen zal door G..S in overleg met de betreffende gemeenten ook rekening worden gehouden met het werkgelegenheidsaspect van dergelijke gemeentelijke investeringen. Hoewel de ze verschuivingen in het programma van uit te voeren objecten voob de werkge legenheid enige betekenis kunnen heb ben, is soelaas van enige omvang alleen te verwachten als additionele middelen in de rayons met relatief hoge werkloos heid beschikbaar komen. Daarom zullen G.S. de ministers van Financiën en van Binnenlandse Zaken verzoeken niet al leen voor de in hun brief van 20 janu ari 1967 genoemde rayons (d.w..z rayons van Gewestelijke Arbeidsbureaus met een arbeidsreserve van 5 procent of meer van de afhankelijke mannelijke beroepsbevolking in de provincies Gro ningen, Friesland, Drente, Overijssel, Noord-Brabant en Limburg) maar ook voor de rayons met een dergelijk per centage in Gelderland extra financie ringsmiddelen beschikbaar te stellen, zo antwoorden G..S G.S. delen mee te weten welke beste- dingsklare projecten waarvoor ruim te in de begroting aanwezig is, maar waarvoor financieringsmiddelen ontbre ken door de gemeenten zouden kun nen worden uitgevoerd. De aanvragen voor het verstrekken van deze financieringsmiddelen zijn alle doorgezonden aan de minister van Bin nenlandse Zaken. Verder is het aan G.S. bekend welke projecten door particulie re organen of semi-overheidsorganen met gemeentelijke en/of provinciale ga rantie zouden kunnen worden uitgevoerd maar die wegens onvoldoende garantie mogelijkheden op uitvoering moeten wachten. De kansen om op provinciaal niveau de werkgelegenheid in de bouwsector te activeren, zijn klein. G.S. gaan na of bepaalde eigen werken van de provin ciale waterstaat versneld kunnen wor den uitgevoerd. In het kader van de werkloosheidsbestrijding in de bouwsec tor in deze provincie kan dit echter slechts een gering effect sorteren. RHENEN Het Rhenense stadscen trum krijgt binnenkort een cafetaria an nex broodjeswinkel. De zaak zal worden gevestigd in het. pand, waarin tot voor kort. modehuis „Mieke" was gehuisvest op het Frederik van de Paltshof. De cafetaria behoudt dezelfde eigenares als het modehuis en wordt waarschijn lijk reeds op 23 maart geopend. Mej. M. van der Linden, exploitante, heeft hoge verwachtingen van haar plan nen. „Ik werd de mode een beetje beu", zegt zij. „Het was al jaren mijn idee om iets dergelijks te beginnen. Als ik in Amsterdam liep en ik zag die leuke eethuisjes, dan trok mij dat altijd aan." Het cafetaria, dat de naam „RIWI" gaat dragen, zal vooral in het toeristen seizoen een aanwinst voor het Rhenen se stadscentrum blijkten te zijn. „Ik wil er een gezellige nette zaak van rhaken. Eigenlijk zou je het wel kunnen ver gelijken met Broodje van Kootje in Am sterdam. Er komen acht zitjes in en ik ga vooral de nadruk leggen op de sfeer volle inrichting", aldus mej. Van der Linden. Aangezien alle vergunningen reeds in het bezit van de toekomstige exploitan te zijn, wordt er op het ogenblik al hard gewerkt om de cafetaria nog voor de paasdagen te kunnen openen. Naast di verse belegde broodjes zal men er ook patatse-frites, salades en diverse harti ge hapjes kunnen kopen. EDE B. en W. stellen de raad voor het aantal openbare scholen in de ge meente uit te breiden met twee, nl. een zevenklassige lagere school en een kleu terschool met 2 speel-werklokalen. De beide scholen zullen gebouwd worden in het plan Veldhuizen. ADVERTENTIE 577ste STAATSLOTEN 2 FEBRUARI 1967 DERDE KLASSE Prijzen van 15 zijn gevallen op nummers eindigende op 4 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 250 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 148 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 454 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 023 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op 4080 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 097410 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 036065 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 027568 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 020164 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 098385 Een prijs van 5000 is gevallen op het nummer 049750 De prijs van 30.000 is gevallen op het nummer 015775 Let wel op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. Rectificatie trekkingslijst tweede klasse. 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op 8108 moet zijn 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op 8109

De Vallei | 1967 | | pagina 5