bij transen varen wel ontwikkelingsfonds Interne oppositie bij de Westduitse socialisten BALENCIAGA VERWERKT VEEL WIT Macht Voor Nederland slechts schamele 3.J procent Verdrag mag W.-Duitse economie niet schaden, Brandt keuze uit spaarvormen met Ruimtevaart VS wellicht twee jaar vertraagd Oost-Europa bespreekt betrekkingen met Bonn Over de NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Santo Domingo ontkent revolte Grote mogelijkheden onbenut gelaten Gesprek VS-Rusland over kernwapens Poujade steunt nu Gaullisten Weinig animo Malta in conflict met Engeland Kreisky voorzitter socialistische partij in Oostenrijk ZUURSTOFS YSTEEM IN DISCUSSIE Kazan-Komarek acht jaar kreeg Mi n is terse onferen tie in Oost-Berlijn TEGEN BAND MET C.D.U. VERZETSGROEPHOUDT SPECIAAL CONGRES Russen wei protestnota V.S. n over de muur Computer „vonniste" studenten onjuist MAARSCHALK JUIN BEGRAVEN De bank waar u zich thuis voelt! POLITIEKE GOK NIEUWE PARTIJ FRANKFORT ECHTPA AR IN MISHANDELDE DIENSTMEISJE DONDERDAG 2 FEBRUARI 1967 BONN De Westduitse regering zal •en verdrag tegen de verspreiding van kernwapens slechts onderschrijven, wan neer het de landen zonder kernwapens niet discrimineert en de al aanwezige technologische achterstand van deze landen op de kernwapenmogendheden niet vergroot. Met deze verklaring heeft de West duitse minister van Buitenlandse Zaken, Willy Brandt, woensdag voor het eerst voor het parlement in Bonn de voor waarden van de bondsrepubliek voor aansluiting bij het verdrag genoemd. Op vragen van een CSU-afgevaardigde antwoordde Brandt dat het gevaar be staat dat sommige atoommogendheden de technische vooruitgang willen mono poliseren. Dat mag niet gebeuren „want daarvan hangt voor onze toekomst als Industriestaat alles ai", betoogde de mi nister onder by val van alle afgevaardig den. De Amerikaanse gedelegeerde Harlan Cleveland heeft woensdagmorgen de permanente NAVO-raad in Parijs ver slag uitgebracht over de onderhandelin gen tussen zijn land en de Sowjet-Unie over het niet-verspreidingsverdrag en daarbij de indruk gewekt dat er fikse vooruitgang is geboekt, zo is verno men. Cleveland had zijn collega's in kennis gesteld van enkele herziene be palingen van het ontwerpakkoord, waar over overeenstemming was bereikt. Volgens berichten uit Londen zijn Amerika en de Sowjet-Unie al overeen gekomen de „Europese optie"-clausule te schrappen, die met name West-Duits- land in staat zou hebben gesteld indi rect gezag over kernwapens te verkrij gen. Deze clausule vormde het grote struikelblok bij de onderhandelingen tot dusver, daar de Sowjet-Unie onder geen voorwaarde „een Westduitse vinger aan de trekker" wenst. Cleveland gaf de verzekering dat zijn land het verdrag niet zal tekenen voor dat de bondgenoten het volledig hebben besproken. NAVO-kringen zeiden dat West-Duitsland en Frankrijk woensdag bedenkingen hebben geuit. De Westduit se afgevaardigde dr. Wilhelm Grewe vroeg de Amerikanen om opheldering van met name de volgende punten: 1. Welke waarborgen kunnen de lan den zonder kernwapens krijgen? 2. Wat zullen de consequenties van het verdrag zijn voor de atoomindus trie? 3. Sluit het verdrag de mogeijkheid van Europese kernstrijdmacht in de toekomst uit? De Ver. Staten willen weten hoe hun bondgenoten over het verdrag denken voordat op 21 februari de ontwapenings conferentie in Genève wordt hervat. De Russen schijnen er nu mee in te stemmen dat NAVO-overleg over nucle aire aangelegenheden geen verspreiding van kernwapens inhoudt en dat is een belangrijke stap vooruit, aldus NAVO- kringen. PARIJS Pierre Poujade, wiens rechtse „anti-belastingpartij" eens meer dan 50 zetels in de Franse Nationale Vergadering behaalde, gaat opnieuw aan de verkiezingen meedoen, maar zal ditmaal de Gaullisten steunen. Poujade, leider van de „Bond ter be scherming van kleine zelfstandigen", heeft verklaard dat zijn besluit om bij de parlementaire verkiezingen van maart de Gaullisten te steunen, is ingegeven door „persoonlijke en nationale gevoe lens". Wel is hij nog tegen de economi sche politiek van de regering, maar, zo zei hij in een redevoering, „ik ben rea list en heb de bakens verzet". (Van onze medewerkster te Brussel) Als grote winnaar uit de strijd om opdrachten te bekostigen uit het EEG-ont- wikkelingsfonds, is Frankrijk wel met een behoorlijke voorsprong uit de bus gekomen. Van de ruim 1.060 miljoen guldens aan werken die tot eind 1965 in het kader van het tweede Europese ontwikkelingsfonds zijn aanbesteed, incasseerde Frankrijk voor bijna de helft, namelijk 504.4 miljoen. Met andere woorden, Frankrijk dat voor 33 procent aan het Fonds bijdraagt kreeg 47.5 procent van de toegewezen transacties. In Nederlandse en ook in Duitse kringen van het bedrijfsleven zijn er dikwijls stemmen opgedaan die be zwaar maken tegen deze gang van zaken. In de praktijk echter is dit een vrij logisch gevolg van de histo rische ontwikkeling. De beschikbare gelden (730 miljoen dollar voor de periode 1963-1968) wor den verdeeld tussen de geassocieerde Afrikaanse staten en Madagaskar enerzijds en de geassocieerde landen overzee, waaronder Suriname en de Ned. Antillen, anderzijds; deze landen hebben echter de verplichting dit geld óf binnen de associatie óf in de EEG- landen te besteden. De Afrikaanse staten die tezamen 660 miljoen dollar ontvangen, zijn voor een groot deel voormalige Fran se koloniën. Er bestaan tussen deze landen en Frankrijk nog steeds nau we relaties zodat de bestekken dik wijls uitgaan van materiaal dat uit Frankrijk afkomstig is. Ook zijn de bestekken in het Frans gesteld, wat voor anderen een handicap is en bo vendien zijn de Franse bedrijven fis caal-administratief en anderszins be ter bekend met de lokale toestanden in deze gebieden. Overigens zij vermeld dat bijna al le opdrachten uit Suriname en de Ne derlandse Antillen naar Nederland of plaatselijke bedrijven gaan. Nederland dat voor ongeveer 9 pro cent aan het EOF meebetaalt kreeg bij deelneming aan de inschrijvingen 3,52 procent van de toegewezen trans acties. Maar bezien wij het aantal deelnemingen aan inschrijvingen, dari kunnen wij constateren dat noch Ne derland met 26 inschrijvingen, noch Duitslad met 33 inschrijvingen op de 1.680 veel belangstelling aan de dag leggen voor het verkrijgen van meer opdrachten. Bij het tot stand komen van het Akkoord van Yaoenda reeds hebben de lidstaten groot belang gehecht aan het bevorderen van de onderlinge concurrentie tussen de bedrijven van de EEG en van de geassocieerde sta ten en gebieden bij de aanneming van werken en de levering van ma teriaal. Ook de Europese Commissie heeft hier altijd veel aandacht aan ge schonken; zo kunnen bijvoorbeeld de bedrijven die op een project inschrij ven en van mening zijn dat de op dracht goedkoper kan worden uitge voerd dan volgens de voorschriften van het bestek, alternatieve oplossin gen voorstellen. Het is echter duide lijk dat een heroriëntering van de be staande relaties een moeizaam pro ces is. Dit is nochtans mogelijk. Maar de kost gaat voor de baat en er is in kringen van de Com missie en van het Fondscomité dan ook dikwijls op gewezen dat wan neer het Nederlandse bedrijfsleven bereid zou zijn om zich of met een agentschap of via een fusie met een bestaand bedrijf, ter plaatse te vestigen, er bepaald wel grote mo gelijkheden open liggen. Ook histo rische en nationalistische elemen ten kunnen hierin een rol ten voor dele van Nederlandse (of Duitse) bedrijven spelen. VALLETTA Malta heeft woensdag het verbod op levering van belasting vrije olie aan de Britse luchtmacht uit gebreid tot de Britse marine en leger. De regering van Malta stelt dat En geland alle rechten van het defensie verdrag van 1964 tussen beide landen heeft verspeeld door het besluit, de Britse troepen op Malta met tweeder de te verminderen. WENEN De Oostenrykse oud-mi nister van buitenlandse zaken, dr. Bru no Kreisky, is woensdag door het partij bestuur gekozen tot voorzitter van de socialistische partij van het land. Deze benoeming moet nog worden be vestigd door de voltallige vergadering van het drie dagen durende partijcon gres, dat maandag is begonnen. Dr. Bruno Pittermann, die sinds 1957 voorzitter is geweest, maakte dinsdag bekend dat hij zich niet herkiesbaar stelde. In Wenen meent men dat dr. Kreisky een eind kan maken aan de crisis in de partij, die na de verkiezingsnederlaag in maart vorig jaar aan het licht kwam. ADVERTENTIE 4% M 6 CAPE KENNEDY In de Verenig de Staten is een discussie gaande over de vraag of Amerikaanse astronauten gemakkelijk ontvlambare zuivere zuur stof of een mengsel van zuur- en stik stof, dat de Russische kosmonauten ge bruiken, moeten inademen. Wanneer de beslissing ten gunste van het systeem met een gasmengsel uitvalt, zullen ruimteschepen, die ontworpen zyn om een mens naar de maan te bren gen, moeten worden herzien. Dit zou twee jaar vergen. De brand, waarin maandag twee mi litairen om het leven kwamen, was evenals die in de Apollo, ontstaan in 'n cabine die gevuld was met zuivere zuur stof. Wanneer men tot de conclusie komt dat een ruimte, gevuld met zuivere zuur stof, te gevaarlijk is, zal er een inge wikkelder systeem nodig zijn. Het gewicht van een systeem met twee gassen is bovendien drie tot vier maal zo groot als van een systeem met één gas. Vele deskundigen menen, dat 't minder betrouwbaar is. Het voordeel is, dat de verbranding in een mengsel van zuur- en stikstof langzamer gaat. Alle experimenten van de Amerikaan se luchtmacht met gevaarlijke concen traties van zuurstof, zijn tijdelijk ge staakt. De uit Tsjecho-Slowakije geboortige Amerikaan Wladimir Kazan-Komarek is woensdag in Praag tot acht jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens een poging tot omverwerping van het Tsje chische bewind en spionage. Kazan-Komarek was op 31 oktober op het vliegveld van Praag gearresteerd toen het Russische vliegtuig waarmee hij op weg was van Moskou naar Parijs, daar in afwijking van het vluchtschema landde. De Russen zeggen dat het toe stel een noodlanding moest maken. De Tsjechische autoriteiten legden Kazan-Komarek bij zijn arrestatie spio nage, moord en sabotage ten laste, waaraan hij zich in 1948 als leider van een groep samenzweerders zou hebben schuldig gemaakt alvorens naar de Verenigde Staten te vluchten. De veroordeelde, die eigenaar is van een reisbureau in Massachusetts, was naar Moskou gegaan om een conferen tie over toerisme bij te wonen. MOSKOU De Oosteuropese minis ters van Buitenlandse Zaken zullen waarschijnlijk reeds begin volgende week in Oost-Berlijn bijeenkomen ter bespreking van de betrekkingen met West-Duitsland. Walter Ulbricht zou een oproep tot het spoedig houden van een dergelijke bijeenkomst hebben ge daan. Doel van een dergelijke conferentie is de tactiek der Europese landen tegenover West-Duitsland te coördine ren, voordat meer landen het Roemeen se voorbeeld van dinsdag volgen en di plomatieke betrekkingen aanknopen zonder voorwaarden te stellen. Vooral Oost-Duitsland en Polen zouden bezorgd zijn voor een verdere isolatie van Oost- Duitsland. De besprekingen in Oost-Berlijn zullen vermoedelijk maandag beginnen. De Roemeense minister van Buitenlandse Zaken Manescu is nog in de Bondsrepu bliek en zal naar mening van de zegs lieden vertegenwoordigd worden door een plaatsvervanger. Voorts zullen de ministers van Buitenlandse Zaken van Rusland, Bulgarije, Tsjecho-Slowakije, Oost-Duitsland, Hongarije en Polen aan wezig zijn, terwijl ook de kans op een vertegenwoordiger uit Buiten-Mongolië bestaat. Oost-Duitsland en Polen willen dat als belangrijkste voorwaarden voor aan gaan van diplomatieke betrekkingen met West-Duitsland gesteld wordt dat Bonn Oost-Duitsland als soevereine staat de jure of de facto erkent en for meel de Oder-Neisse-linie als de west grens van Polen aanvaardt. Volgens de zegslieden is Bulgarije reeds gezwicht voor Russische en Pool se argumenten om het aanknopen van diplomatieke banden met Bonn voorlo pig uit te stellen, maar hun is niets be kend over de houding van Hongarije en Tsjecho-Slowakije in dezen. De Westduitse bondskanselier Kurt Georg Kiesinger heeft in de Bondsdag verklaard dat het aanknopen van diplo matieke betrekkingen met Roemenië geen verandering brengt in de opvatting van zyn regering dat zij kan spreken voor alle Duitsers. „Wij vertrouwen dat onze onveranderde positie begrepen en erkend zal worden op de zelfde wijze als voorheen", verklaarde hij. Inbrekers hebben gisternacht bij de Utrechtse lompen- en metalengroot- handel F. Prozee en Zonen een hoeveel heid koper ter waarde van f 3550,ont vreemd. (Van onze correspondent) BONN Verscheidene groepen binnen de Westduitse sociaal-democratische partij kunnen zich ook na de uitvoerige toelichting van partijleiders als Willy Brandt (SPD-voorzitter), Herbert Wehner (vice-voorzitter) en Helmuth Schmidt (plaatsvervangend fractieleider in het parlement) nog altijd niet ver zoenen met de weg, die de SPD insloeg, toen zij begin september een coalitie vormde met dé christen-democraten onder kanselier dr. Kurt-Georg Kiesinger. Dit verzet is in het algemeen wel zwakker geworden sinds is gebleken, dat de samenwerking CDU-CSU en SPD tot nu toe althans vlot verloopt en dr. Kiesinger met zijn vice-kanselier en minister van Buitenlandse Zaken, Willy Brandt, een werkelijk team vormt, doch het is niet verdwenen. Integendeel: de overgebleven tegenstanders der „grote coalitie" schijnen de gelederen te sluiten met München als centrum. Leiders van het „interne verzet" zijn jonge socialistische intellectuelen rond de Beierse SPD-voorzitter, Waldeniar von Knoeringen. V) BERLIJN De Russische ambassade in Oost-Berlyn heeft geweigerd een Amerikaanse nota in ontvangst te ne men waarin wordt geprotesteerd tegen het neerschieten van vluchtelingen door Oostduitse grenswachten. De nota was afkomstig van de Ame rikaanse ambassadeur in Bonn, George McGhee. De Russische ambassade liet weten met dit soort vragen niets te ma ken te hebben, omdat deze zaak alleen Oost-Duitsland aangaat. De Verenigde Staten erkennen Oost-Duitsland niet. WASHINGTON Enige honderden studenten van de universiteit van Mary land ontvingen onlangs de schokkende mededeling dat zij van de universiteit waren verwijderd wegens hun slechte re sultaten in examens. Woensdag kregen zij gratie: universi teitsfunctionarissen hadden ontdekt dat de slechte cijfers door kortsluiting in een computer waren veroorzaakt. PARIJS President De Gaulle woon de woensdag, gekleed in het uniform van brigade-generaal, de begrafenis bij van maarschalk Juin. De foto is ge maakt tijdens de uitvaartdienst in de Notre Dame. De kist (op de voor grond) was bedekt met de tricilore en de kep en de staf van de overleden maarschalk. parijs Balenciaga, die zijn show in verband met de staking van het openhaar vervoer een dag moest verplaatsen, had gisteren bij de meeste inkopers veel succes. Sommige deskundigen meenden echter dqj er weinig nieuws in zijn collectie zat. Een geestdriftige inkoopster prees broekrokken voor sportbeoefening en bermudashorts onder rokken. Een gestreepte bermuda werd gedragen onder een tunic die langs de zoom was afgezet met dezelfde streep. Balenciaga gebruikt veel wit. Er zijn zwarte jurkjes met een wit lijf je waarop een bqlero of jasje wordt gedragen. De inkopers waren het er niet over eens, of het grote stuk wit tussen jasje en heupen werkelijk flatteus was. Een model heeft een rok met een diepe split, terwijl bij een andere creatie hef been te zien is door vele lagen doorzichtige stof. Mantelpakjes hebben dikwijls een ceintuur. Er zijn leuke hoeden, soms in de vorm van Nederlandse boerin- nenkappen. Alle inkopers vonden het een opluchting dat er geen gekke snufjes of buitensporige ideeën wa ren toegepast. Balenciaga's kleuren zijn vooral zwart, wit en veel oranje en cerise. adame Grès toonde gisteren een schitterende zomer- en lente col lectie van gemakkelijke, kleurige en goed draagbare kleren. Voor de zo mer is het al bermudashort wat de klok slaat. Het opvallendste nieuws in haar collectie is de „kazuifel"-jurk die op een gebreide jumper met korte mouwen wordt gedragen, en de ro- be-manteau, met losse panden en splitten bereikt ze een tenger effect dat geïnspireerd is op het beeldhouw- De Parijse couturier Pierre Cardin heeft dit jaar speciale aandacht op zich weten te ves tigen. Zijn collectie voor Lente en Zomer 1967 staat in het teken van de ruimtevaart. Hier de mannequins van Cardin met de futuristische ruimte-hoed jes werk van Giacometti, dat ze een spiegel van onze tijd vindt. Grès heeft zich ook laten inspire ren door het oude Rome. Gedra peerde modellen tot op de knieën lijken op toga's van senatoren. Ook de Afrikaanse invloed ontbreekt niet een prachtige totempaal jurk heeft op het middenrif glinsterend Tyrools borduursel. Zoals altijd zijn vele creaties van wapperend chiffon in twee of drie contrasterende kleuren verwerkt, wat een vlag-effect geeft. Halslijnen zijn er in verschillende variaties. Een brede schouderband is diago naal verwerkt. Robe-manteau's zijn van kleurige crêpe, linnen en zijde. In de kleuren crêpe, linnen en zijde. In de kleuren rood, oranje en turquoise. Voor het strand zijn er leuke jeugdige en sembles van linnen. Een kort pakje van zwart en saffier-blauw linnen wordt gedragen met een zwart lin nen Arabische hoofdtooi. Vele sfinx achtige hoofddeksels zijn duidelijk ontleend aan de wo estijn. I innen zomerjurkjes zijn van te voren dikwijls met geometri sche motieven gegarneerd. Op het middenrif prijkt een driehoek, of over het hele voorpand loopt een ovaal ornament met linnen tralie werk. Een bruin linnen zwempak is opzij vierkant uitgesneden. Bij een avondjurk zijn de zijpanden diep uit gesneden, zodat slechts voor- en achterkant tot de grond reiken. Madame Grès is terecht beroemd om haar mantels. Een reismantel in een bruin-grege ruit heeft van voren een ceintuur terwijl het ach terpand ruim valt. De ruit is zo ver werkt dat hij op de rug een vierkant vormt. Andere zomermantels zijn meestal lichtgekleurd. Overigens; niet bij de SPD alléén is er verzet tegen de „grote coalitie". Er is ook oppositie in de CDU-CSU, doch deze treedt daar minder op de voorgrond omdat men zich bij de christen-democraten terdege reali seert, dat er voor hen geen enkele andere mogelijkheid was langer aan de macht te blijven en de verliezen, die de partij onder het bewind van prof. Erhard had geleden, eventueel onder dr. Kiesinger weer goed te maken. In de CDU-CSU houdt men zich dus wat men noemt volko men „koest". Anders is het in de SPD, die de kans voorbij liet gaan om te zamen met de liberale Vrije Democratische Partij te Bonn te regeren en in deze „kleine coalitie" de eerste viool te spelen en de grote lijnen der politiek uit te stippelen, iets dat thans blijft voorbehouden aan de christen-demo cratische kanselier. De omstandighe den die ertoe leidden dat de „kleine coalitie" niet tot stand kwam, zijn voldoende bekend. De voornaamste oorzaak was wel, dat de SPD-leiding niet overtuigd was van de macht van de liberale partijchef dr. Erich Men de om alle 49 stemmen zijner fractie in de bondsdag volledig bij de SPD af te leveren. Zelfs de verkiezing van Willy Brandt tot kanselier dezer „kleine coalitie" zou niet volkomen zeker zijn geweest. Andere socialisten zijn van mening, dat de partijleiding te Bonn de „klei ne coalitie" met de liberalen had moeten aangaan met het uitsluitende doel de bondsdag te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven in de verwachting, dat de partij van Brandt" daarbij een grote over winning en misschien wel de absolute meerderheid in het parlement zou hebben behaald. Een tweede groep van „verzetslie den" bevindt zich te Stuttgart, de hoofdstad van Baden-Württemherg, waar dr. Kiesinger als premier re geerde vóór hij kanselier te Bonn werd. Ook te Stuttgart hebben de socialisten zich aan een bondgenoot schap met de CDU gewaagd en re geert nu een „grote coalitie", of schoon ook daar de .liberalen het aanbod hadden gedaan om de partij van Kiesinger op een zijspoor te zet ten. Het „verzet" heeft inmiddels te München een bureau Ingericht om het congres voor te bereiden. In SPD- kringen wordt daar thans nog wat spottend om gelachen, doch dit zou toch in de naaste toekomst wel eens anders kunnen worden. De SPD-leiding te Bonn doet voor lopig nog gereserveerd. Als socialis ten een dergelijk congres organise ren aldus het officiële partijstand punt moeten zij dat als particulie re personen doen. De partij zal „in tern verzet" niet dulden. Het dreige ment is duidelijk voor een ieder die wil horen. En wie niet wil horen, zal vermoedelijk moeten voelen. Vele socialisten en hoe verder zij van Bonn af zitten, hoe sterker hun overtuiging zijn van mening, dat de SPD dat risico desondanks had moeten nemen en dat de par tijleiding in ieder geval had moe ten proberen samen met de libera len een „kleine coalitie" te vormen onder Brandt als kanselier. Er zou eventueel altijd nog tijd genoeg zijn geweest later zonodig een „grote coalitie" met de CDU-CSU aan te gaan. Gemakshalve wordt daarbij over het hoofd gezien, dat de CDU- CSU zich in dat geval inmiddels met haar oppositierol vertrouwd zou hebben gemaakt en een coali tie wellicht niet meer had gewenst. Deze groep had kort na de totstand koming van de zwart-rode coalitie de houding der partijleiding reeds gekri tiseerd in een memorandum onder de titel „Mobilisatie der democratie". Nu heeft de groep-von Knoeringen de Westduitse socialisten, die het met het beleid der partijleiding niet eens zijn, opgeroepen deel te nemen aan een „Congres van het democratische socialisme in Duitsland", dat 25 en 26 februari te München zal worden gehouden. Het is de bedoeling, dat het interne verzet" tegen de politiek van de partijleiding op dit congres wordt gecoördineerd. Het is niet uitgesloten, dat daar uit een nieuwe socialistische partij zal ontstaan, waarmede het socia lisme de weg zou gaan, die sociaal democraten in verscheidene andere westelijke landen al hebben ingesla gen, onder meer in Nederland. De „verzetslieden" verwachten, dat so cialisten vooral jongeren uit alle Westduitse deelstaten aan het congres zullen deelnemen, dat onge veer één maand eerder plaatsvindt dan het partijcongres der SPD, waarop de partijleiding haar beslis sing tot samenwerking met de CDU-CSU wil rechtvaardigen. SANTO DOMINGO President Joa quin Balaguer van de Dominicaanse Republiek en de minister voor de strijd krachten gcneraal-majoor Ennique Pe rez hebben de juistheid van de geruch ten ontkend dat er in de provincie La- Vega een revolte is uitgebroken. Balaguer liet meedelen dat het hier een gerucht zonder enige grond van waarheid betreft. Perez zei: „Het is niet waar dat er subversieve elementen in het bergland aan het vechten zijn". jVa een half jaar culturele revolutie in China is tenminste een ding duidelijk geworden: de pro-Mao-bewe- ging loopt uit op een diepgaande ver nieuwing van het politieke en bestuurs apparaat in het land. In juni vorig jaar leidde de culturele revolutie reeds tot een grootscheepse zuivering onder het universiteitsperso- neel, de partijkaders en (n het stadsbe stuur van Peking. De Chinese propaganda spreekt nu reeds over de „januari-revolutie" voor de gebeurtenissen die in de afgelopen maand hebben plaatsgevonden en tot de liquidatie van de oude partijkaders en ambtenaren in Peking, Sjanghai, Tsjingtao en de provincies Sjansi en Anhwei hebben geleid. Uit allerlei in Peking opgevangen in lichtingen blijkt, dat partijfunctio narissen op elk niveau ontslagen, gear resteerd en naar „herscholingskam pen" gezonden zijn. Deze ontwikkelin gen hebben volgens waarnemers zowel in de grote steden, als op het platte land plaats. Aangenomen wordt hoe wel dit niet met zoveel woorden is ge zegd dat zij zijn vervangen door jon geren die volledig trouw zijn aan voor zitter Mao. Deze „machtsoverneming" heeft plaats met steun van de rode gardisten voornamelijk scholieren en studenten en het rode leger, dat zich tegen zui- TSJOE EN-LAI verder of stop? veringen van buiten af heeft gevrij waard en na aanvankelijke terughou dendheid thans volledig achter de „cul turele revolutie" staat. Een uitzondering schijnt volgens de waarnemers te moeten worden ge maakt voor de militaire eenheden in de provincie Sinkiang, waar zich ern stige Incidenten tussen militairen en aanhangers van de zuivere Mao-lijn hebben voorgedaan. ltlmder zeker is men van het doel van deze machtsoverneming. Sinds 1949 hebben zowel ouderen als jongeren steeds verkondigd de lijn van Mao te volgen, maar het is tot op dit moment onbekend waar precies de scheidslijn tussen hen ligt. Daarbij blijkt uit geen enkele officiële of onofficiële Chinese tekst, wat voor beleid het „nieuwe China van Mao" in binnen- en buitenland wil gaan voeren als het erin slaagt zich hecht te vesti gen na de huidige wanorde. Het is zeker dat de Maoïstische pro paganda het volk psychologisch voor bereidt op een nieuwe grootste krachts inspanning in de geest van de uit 1958 daterende „grote sprong voorwaarts" maar er is geen enkele concrete aan wijzing voor het ondernemen van zo'n „nieuwe sprong". De afgelopen maand heeft integen deel nieuwe eisen van arbeiders en boeren tot verbetering van de levens omstandigheden te zien gegeven, die zeker niet stroken met een „sprong voorwaarts" en de daarmee gepaard gaande opofferingen van de bevolking. Deze ontwikkelingen hadden plaats on danks intensieve propaganda van de rode gardisten. TTelfs op het terrein van de buiten- landse politiek weten waarnemers nog niet precies waarheen de campag ne tegen het Russische „revisionisme" een der hoofdthema's van de cultu rele revolutie voert. Zij zijn het er echter over eens, dat de recente gebeurtenissen geleid heb ben tot een accentuering van het diplo matieke isolement waarin communistisch China verkeert en waarin slechts troost wordt geput uit de atoomproeven en het vervaardigen van een eigen gelei de raket. En blijkens de laatste berichten is nu ook dit „speelgoed" bedreigd door de revolutie tegen Mao in N.-W.-China. Niettemin een natie van fanatici, met een A-bom kan een groter gevaar voor de wereldvrede vormen dan vele slepende conflicten. FRANKFORT De chef van het postkantoor voor de Amerikaanse troe pen in Frankfort en zijn uit Turkije af komstige vrouw zijn gearresteerd in verband met mishandeling van hun 17- jarige Turkse dienstmeisje. Hangende het vooronderzoek is er nog geen aan klacht ingediend tegen Raymond Birch (43) en Birsen Nesime (29). Het dienstmeisje, Naide Ercelebi uit Izmir, wordt in een ziekenhuis behan deld. Na een anonieme klacht stelde de politie vorige week een onderzoek in, waarop het meisje blauwe plekken op armen en benen, open wonden en lid tekens op haar lichaam en schrammen en bulten op haar gezicht bleek te hebben. Haar gewicht was van 65 tot 36 kilo afgenomen sinds ze in 1964 bij de Birch's in dienst trad. Mevrouw Birch zou haar haar hebben afgeknipt, haar met een ijzeren staaf en een tafelpoot hebben geslagen en haar met een verhitte pook brandwon den hebben toegebracht. Birch zelf zou het meisje op aandringen van zijn vrouw hebben geschopt.

De Vallei | 1967 | | pagina 6