Voor aanvullende werken f 18,5 miljoen meer Stelling tegen „opdringerig gebeier" van kerkklokken Is ANMB spreekt schande over duikboten voor Zuid-Afrika Toerisme uit buitenland nam in 1966 minder sterk toe Door F-5 goede kansen voor Ned. industrie S RAIFFEISENBANK V erf ij ningsr egeling voor gemeenten zonder geld9 prijsvoordeel werkelijk een voordeel alleen voor een kwaliteitsprodukt Minister Veldkamp kondigt aan Pasen op een vaste datum Am. deelneming in Fokker's fellowship' Nederlands „klimaat" enigszins verslechterd GEKORTWIEKT spaarbank en alle bankzaken RECHTSPOSITIE KENTERING In academisch proefschrift te Leiden: Twee maal zekerheid voor voldoening. Achter elk Dobbelman wasmiddelvele proeven èn 234 jaar ervaring. Uw eerste en tweede zekerheid voor uitstekende was- resultaten. En toch talloze guldens besparing. Geen dure cadeautjes, verpakking en geen overbodige reclame. Dat bespaart u heel wat guldens! 3 kg matig schuimend voor de trommelwasmachine. Normale prijs 9.25; u betaalt slechts u verdient 2.75 3 kg schuimend voor de normale wasmachine. Normale prijs 9.40; u betaalt slechts 5.90; u verdient 3.50 Verontwaardiging bij C.H.U.-bestuur over weinig vlaggen GROOT TEKORT Procureur-generaal te Keulen geschorst met ruim 2 miljoen spaarders DONDERDAG 2 FEBRUARI 1967 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Minister Veldkamp heeft woensdag in de Eerste Kamer mee gedeeld, dat het kabinet besloten heeft het bedrag van f 21,5 miljoen, dat op de begroting is uitgetrokken voor aanvullende werken ter bestrijding van de werk loosheid, te verhogen met 18,5 miljoen gulden. Door deze verhoging tot f 40 mil joen zullen wy, aldus de minister, tot aan de zomer van dit jaar vooruit kunnen. Voor de gemeenten, die het niet mogelijk is in het kader van hun begroting objecten tot uitvoering te brengen, waarvoor mede-financiering soms in belang rijke mate uit andere hoofde kon worden verkregen, is een zogenaamde verfij ningsregeling in overweging. De. minister verklaarde, dat zijn ambtgenoten van Financiën en Binnenlandse Zaken hebben nagegaan in welke mate voor het tot uitvoering brengen van objecten van een verfijningsregeling gebruik kon worden gemaakt. De betrokken ministers nemen hiervoor contact op met de provinciale en gemeentelijke autoriteit Zowel door de extra-leningsmogelijk- heden, die in het kader van de f 100 miljoen voor de gemeenten in de ge bieden met de grootste werkloosheid zijn geschapen, als uit hoofde van het gebruik maken van de zgn. verfij ningsregeling, zal men aan de moeilijk heden tegemoet kunnen komen, waar door de gelden, die voor aanvullende werken tot op dit ogenblik beschikbaar waren, effectief kunnen worden ge maakt. Ook kon de minister de Kamer mee delen, dat naast de reeds veel langer bestaande ambtelijke coördinatie met betrekking tot de aangelegenheden op het terrein van de werkgelegenheid, er op dit ogenblik een bijzonder nauw over leg is op ministerieel niveau. Er is een ministeriële werkgroep van de meest betrokken ministers, die de situatie van week tot week volgt, ad hoe opdrachten DRIEBERGEN De Wereldraad van Kerken heeft in een brief aan alle aan gesloten kerken in de wereld verzocht zich te bezinnen op de mogelijkheid tot het instellen van een vaste paasdatum voor alle Christenen. In het jaar 325, tijdens het concilie van Nicea, werd besloten het paasfeest steeds te vieren op de eerste zondag na de eerste volle maan in de lente. De Rooms-Katholieke Kerk heeft tijdens het Tweede Vaticaans Concilie uitge sproken zich niet te zullen verzetten tegen het vaststellen van het paasfeest op een vaste zondag in de Gregoriaanse kalender, mits ook andere christelijke kerken hiermee instemmen. De hervormde synode heeft overwo gen, dat een vaste paasdatum veel voor delen biedt. Naar het oordeel van de Hervormde Kerk, dient Pasen dan te vallen op een zondag tussen 10 en 16 april van ieder jaar. Het pinksterfeest wordt dan ieder jaar gevierd op de zon dag tussen 29 mei en 4 juni. De her vormde synode zal zich in deze geest uitspreken aan de Wereldraad van Ker ken in Genève. geeft aan ambtelijke werkgroepen om specifieke zaken onder ogen te zien, teneinde zo snel mogelijk de noodzake lijke voorstellen aan de ministerraad te kunnen doen. Het kabinet houdt in alle sectoren van zijn beleid de blik op de werkgele genheid gericht, zei minister Veld kamp. „Wanneer in welke sector van het beleid dan ook iets gedaan kan worden, dat in bijzondere mate de werkgelegenheid ten goede kan komen, dan zullen wij niet nalaten dat te doen en wij hopen, dat dat laatste ook de instemming van het parlement zal hebben". Een sprekend voorbeeld in dit kader vond de minister de beslissing ter zake van de Algemene Maatregel van Bestuur met betrekking tot de Mijnwet Conti nentaal Plat. De bewindsman dacht ook aan het aankoopbeleid van het Rijk en aan het vervroegd tot uitvoer brengen van sommige projecten. Wat betreft de sociale rechtspositie van de werknemers bij ontslag, herin nerde de minister aan het wetsontwerp dat 17 januari bij de Tweede Kamer is ingediend en strekt tot bescherming van de werknemers in geval van slui ting van ondernemingen. De minister hoopte, dat de beide Kamers dit wets ontwerp spoedig zullen kunnen behan delen, waardoor het niet als mosterd na de maaltijd komt. Bij de voorzitter van de Sociaal-Eco nomische Raad had de minister aange drongen op spoed bij de opstelling van de adviezen inzake de inspraak der werknemers bij ontslagen en betreffen de een voorziening voor het geval bij bedrijfssluiting ondernemingen niet in staat blijken het aan de werknemer toe komende loon of vakantiegeld uit te be talen. De minister verklaarde geen vaste uitspraak over de ontwikkeling van de werkloosheid te durven doen. Veel toch hangt af van de werking van interna tionale factoren. Met name leek de eco nomische situatie in Duitsland de mi nister van bijzondere betekenis voor de verdere ontwikkeling van de werkgele genheid in de eerstkomende tijd. Noch tans zou het de minister niet verwon- De Zeeuwse vissers, die op schar vissen, maken de laatste dagen ongewoon grote vangsten. Waarschijnlijk is dit te danken aan het zachte weer. Vangsten van 4 tot 5 ton zijn geen uitzonderingen. De vis wordt verwerkt tot vismeel, terwijl de schubben verwerkt worden tot aluminiumverf en kunstparels. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG „Luidende kerkklokken hebben door de gewijzigde omstandig heden hun zinvolie functie verloren". Dit schryft dr. O. D. Duintjer o.m. in het laatste nummer van het Leids Universiteitsblad, onder de titel „Tegen opdringe rig klokgebeier". Temidden van het constante gedruis van verkeer en industrie, acht dr. Duintjer het beieren van klokken niet meer distinctief en daarom ook niet stichtend. Hij schjjft dat allemaal als een nadere toelichting op zijn promo tiestelling. Dr. Duintjer heeft aan het proefschrift, waarop hij onlangs cum laude promo veerde, namelijk de stelling toegevoegd: „Kerkklokken zijn atavistische werktui gen van een christelijk imperialisme". Zij hebben derhalve, naar zijn mening, niet langer een zinvolle functie. „Kerkmensen", zo schrijft dr. Duintjer, „zouden het ook niet op prijs stellen, wanneer bijeenkomsten van het Humanistisch Verbond zouden worden aangekon digd met een geloei van B.B.-sirenes of wanneer discussieavonden van atheïsten zouden worden geopend met vijftig kanonschoten in het hemelruim". „Niemand", zo besluit hij zijn artikel, „wil de Christenen terug in de catacom ben. Het is voldoende, wanneer zij gewoon hun eigen plaats innemen naast de anderen, zonder privileges en opdringerige bombarie. Dat zou meer in overeen stemming lijken met evangelische eenvoud en dienstbetoon". deren, wanneer er tegen het einde van 1967 duidelijk sprake zou kunnen zijn van een kentering. Tijdens de replieken ging ir. H. Vos (P.v.d.A.) op deze uitspraak in met te verklaren, dat hij niet zo optimistisch was, dat we over een jaar of anderhalf jaar van de werkloosheid af zouden zijn. In zijn antwoord toonde de minister zich eveneens terughoudend. Ook hij meende, dat de situatie in Duitsland net zo is als bij ons en dat is de grootste zorg. Hoe de situatie zich in Duitsland verder zal ontwikkelen durfde hij niet te zeggen. De minister wilde krachtig stelling nemen tegen uitspraken alsof wij in Nederland in een soort sociaal paradijs zouden zijn komen te verkeren. Hij meende, dat men de ontwikkeling van de sociale verzekering niet op zich zelf moet beschouwen. Men moet zich afvragen voor welk doel de uitgaven voor de sociale verzekering bestemd zijn: voor mensen, die van de uitkerin gen van de sociale verzekering moeten leven. Het is, zo zei de minister, nog altijd zo, dat de uitgaven van de sociale ver zekering, uitgedrukt in het percentage van het nationale inkomen, neerkomen op 15,6 pet. Dit betekent, daar een deel van die uitgaven, zoals voor de kinder bijslag en de geneeskundige verzorging geen vervangend inkomen betreffen, dat ruim 11 pet. van alle Nederlanders te zamen met hun gezinsleden moe ten leven van nog geen tien procent van het nationale inkomen. Staatssecretaris De Meijer stelde nog eens met nadruk, dat het niet de bedoeling is, dat bij de aanvullende werken wordt teruggekeerd naar het spit- en graafwerk, dat tijdens de crisis der dertiger jaren bestond. De behandeling van de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid stond voor een deel in het teken van een af scheid van minister Veldkamp en zijn staatssecretarissen. De minister zou het plan hebben niet meer in een vol gend kabinet zitting te nemen. Reeds dinsdag was door verschillen de senatoren op dit afscheid gezinspeeld en was de bewindsman van alle kanten hulde gebracht voor zijn baanbrekend werk op sociaal gebied. Alleen prof. De Gaay Fortman (A.R.) was dinsdagavond nog niet bereid het glas ten afscheid te heffen. Het komt meer voor, zo merk te hij op, dat ministers zeggen niet te rug te zullen keren en daarna toch, als er voldoende aandrang op hen is uit geoefend, een portefeuille aanvaarden. 99 99J SCHIPHOL De Fokker Fabrieken hebben bekend gemaakt, dat de Ame rikaanse Fairchild Hiller Fabrieken in Hagerstown, (Maryland), die al 10 jaar lang voor de Amerikaanse markt Fokker's F 27 Friendship in licentie bouwen, ook zullen deelnemen in Fok ker's nieuwe project: de F28 Fellow ship, Nederlands eerste straalvliegtuig voor de burgerluchtvaart. In Amerika zal het toestel F-228 worden genoemd. Het zal een kortere romp hebben dan de F-28 en bovendien lich tere straalmotoren, opdat het speciaal geschikt zal zijn voor de ultra-korte afstanden, die in Amerika door regio nale luchtvaartmaatschappijen wor den bevlogen. Tot dusverre konden deze zeer korte trajecten van hoog stens enkele honderden kilometers al leen economisch worden geëxploiteerd met propellervliegtuigen. Fairchild zal voor de bouw van deze F-228 vele componenten gebruiken, die haar door Fokker over zee worden toegezonden: een verkorte romp, het staartstuk met staartvlakken, een deel van de vleugel en een aantal sys teem-componenten. De eerste order omvat vijftig „sets" van componenten, in feite dus bouw pakketten. Hiermee is een bedrag ge moeid van enkele honderden miljoe nen guldens. De Nederlandse regering krijgt aldus waarschijnlijk meteen al een flinke moot terug van de belas tinggelden, die ter beschikking waren gesteld om de hoge ontwikkelings kosten van het toestel te helpen op vangen. ADVERTENTIE 6.50 DOBBELMAN GEZINSWASMIDDEL... HET MEESTE VAN HET BESTE DEN HAAG De Algemene Neder landse Metaal Bedrijfsbond heeft een ernstige waarschuwing laten horen te gen de bouw van onderzeeërs hier te lande voor rekening van Zuid-Afrika. In het jongpte nummer van het orgaan van deze grote vakbond van werkne mers in de metaalnijverheid, „De Me taalkoerier", wordt gezegd dat het een schande zou zijn als Nederlandse scheepswerven ingaan op het Zuidafri- kaanse aanbod in Nederland een order van drie onderzeeërs te plaatsen. „Wij tillen zeer zwaar aan de werkgelegen heid", aldus schrijft het blad, „maar voor een dergelijke bouworder zouden wij nooit de verantwoording willen dra gen, omdat wij niet bereid zijn onze principes te verkwanselen." Het is voor het eerst, dat van de zijde van een van de direct betrokken vakbonden een uitspraak gedaan wordt in de kwestie betreffende de Zuidafri- kaanse onderzeeërs. Hierover is reeds eerder het een en ander te doen ge weest, nadat minister Luns (K.V.P.) in de Tweede Kamer mededeling had gedaan van het standpunt, dat het de missionaire kabinet-Cals destijds de scheepswerven had kenbaar gemaakt, en waarvan oud-secretaris van Buiten landse Zaken, mr. Van der Stoel (P.v. d.A.), volhield onkundig te zijn ge weest. De mening van de A.N.M.B. verschilt niet van die, welke o.a. door de socia listische lijstaanvoerder drs. Den Uyl, werd vertolkt. Van die zijde werd erop gewezen, dat het V.N.-embargo op wa pens voor Zuid-Afrika zou slaan op alle wapens. Minister Luns heeft steeds volgehouden, dat het in lijn met de elders gevolgde praktijk gaat om een zgn. selectief embargo, gericht te gen leveranties van die wapens, waar mee Zuid-Afrika zijn apartheidspolitiek kracht bij kan zetten. „De Metaalkoerier" schrijft hier over: „Het argument, dat duikboten niet gebruikt kunnen worden om op negers te schieten en dat zij dus niet onder de V.N.-resolutie zouden vallen, vinden wij schijnheilig. Duitsland heeft ons in de tweede wereldoorlog wel ge leerd wat je met onderzeeërs kunt doen, als je kwaad wilt." De kwestie wordt duidelijk in het vlak van de komende verkiezingen ge trokken met de opmerking, dat „op 15 februari zal worden beslist of Neder land zich aan deze kwalijke zaak zal wagen. Komen er weer socialisten in de regering, dan mogen wij erop ver trouwen, dat wij voor deze schande ge spaard blijven. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De groei van het buitenlandse toerisme in 1966 is sterk achter gebleven in vergelijking met voorgaande jaren. Terwijl in de jaren 1956-1966 een gemiddelde styging van 6,7 procent kon worden genoteerd, was er in het afgelo pen jaar slechts sprake van een toeneming met 4 procent. Hoofddirecteur J. A. Risseeuw van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, gaf daarvoor gistermiddag in Den Haag enkele oorzaken: het ernstige gebrek aan hotelruimte, de prijsstijgingen waardoor Nederland de reputatie krijgt duur te zijn en het teruglopen van „service". Verder: een combinatie van factoren, die een algemene verslechtering van het „toeristisch klimaat" veroorzaken, zoals: vervuiling van straten, stranden en bos sen, vernielzucht, ordeverstoringen en zelfs mishandelingen van buitenlandse toe risten door jongeren. Bovendien: de concurrentie van andere landen, zoals die achter het „IJzeren Gordyn" en de landen om de Middellandse Zee, waar meer garantie is voor mooi, zonnig zomerweer dan in Nederland. Hier bleven van de laatste tien seizoenen er zever ver beneden de maat Gedurende de eerste drie kwartalen van 1966 nam het aantal geregistreerde buitenlandse hotelgasten met 2,6 en het aantal overnachtingen met plm. 3,6 procent toe. Op basis daarvan kan wor den geschat, dat over het hele jaar 1.857.000 hotelgasten tesamen ongeveer 4,8 miljoen nachten bleven. De Duitsers bleven met circa ander half miljoen overnachtingen de grootste groep buitenlandse hotelgasten. Op de DEN HAAG De begin januari tus sen Canada en Nederland begonnen be sprekingen over mogelijkheden voor het bouwen in Canada van 105 Northrop F-5-straaljagers en -trainers voor de Ne derlandse Koninklijke Luchtmacht, heb ben zoals gemeld tot een positief resultaat geleid. Over deze besprekin gen hebben minister De Jong, staatsse cretaris Schaper en deskundigen van het ministerie van Economische Zaken en van de Koninklijke Luchtmacht op een persconferentie in Den Haag nog enkele bijzonderheden meegedeeld: Met een, afhankelijk van de goedkeu ring van het Nederlandse parlement, te geven opdracht voor het bouwen van 105 vliegtuigen van dit type is in totaal een bedrag gemoeid van 601 miljoen gulden. In dit totale bedrag zijn inbegrepen de kosten van reservedelen, gronduitrus- ting, elektronische apparatuur e.d. De prijs per toestel, vliegklaar, dat wil zeggen zonder reservedelen en de gronduitrusting, is ongeveer 3,3 miljoen gulden. Ongeveer de helft aan waarde van datgene, wat in Canada wordt gebouwd, zal als compensatie aan Nederlandse industrieën toevloeien bij de inschake ling voor het bouwen van onderdelen. Afgezien daarvan is er een goede kans dat Nederlandse industrieën voor honderd miljoen gulden worden inge schakeld bij het bouwen van appara tuur, onderdelen en vliegtuigdelen door de Canadese vliegtuigindustrie. Onderhandelingen over het betrekken van Nederlandse industrieën bij de bouw van de straalvliegtuigen en bij de los daarvan staande bouw van elektro nische apparatuur, onderdelen voor de straalmotoren en vliegtuigdelen zijn nog gaande. Daartoe zal volgende week een Nederlandse delegatie naar Ottawa gaan. Als de onderhandelingen tussen Cana dese en Nederlandse ministeriële en in dustriële vertegenwoordigers met suc ces worden bekroond, kunnen verschei dene bedrijven en plaatsen daar voor deel uit putten. Het gaat hier b.v. om Fokker (Schiphol, Dordrecht, Ypen- burg), Philips, Hollandse Signaalappa raten (Hengelo), Aviolanda (Papen- drecht, Woensdrecht), Lichtwerk (Hoo- geveen), Verenigde Machine Fabrieken Stork-Werkspoor (Schoepenfabriek te Sneek) en 't Hart (Rotterdam). Het is de bedoeling dat de F-5 machi nes over een tijdvak van 25 maanden verdeeld in het bestand van de Konink lijke Luchtmacht worden opgenomen. Verwacht wordt dat het eerste toestel van dit type in juni 1969 in Nederland in gebruik kan worden genomen. UTRECHT De heer P. de Vries uit 's-Gravenzande heeft woensdag op de vergadering van de Vereniging van Christeiyk-Historische Leden van Ge meentebesturen in Utrecht zyn veront waardiging uitgesproken over het gerin ge aantal vlaggen, dat h(j heeft zien wapperen op de verjaardag van prinses Beatrix. Hij wekte alle c.h.-gemeenteraadsle- den, burgemeesters, wethouders en ka merleden op deze zaak in eigen kring aan de orde te stellen en te bevorderen dat de christelijk-historischen ook door het uitsteken van de vlag op verjaar dagen van leden van het Koninklijk Huis laten zien, dat zij nog steeds voor de monarchie zijn. tweede plaats komen de Engelsen met circa driekwart miljoen, de Amerika nen met 695.000 op de derde en de Fransen met 280.000 overnachtingen op de vierde plaats. Hoewel cijfers van het Nederlands toerisme over 1966 niet voor handen waren, noemde de heer Risseeuw het kenmerkend, dat de uitgaven voor rei zen naar het buitenland de eerste ne gen maanden van 1966 20 procent bo ven die van de overeenkomstige perio de van 1965 lagen. Zo steeg het Nederlands bezoek in die periode aan Spanje met 54y3 pro cent en aan Zuid-Slavië met 35 pet. Bij de Nederlanders is echter een verheu gende tendens te bespeuren een tweede korte vakantie in eigen land door te brengen. Door het toegenomen autobezit en de vrije zaterdag is de laatste jaren ook het aantal dag- en weekeindreizen door Nederlanders in eigen land toegenomen, evenals het aantal deelnemers aan de dag- en meerdaagse tochten van de Ne derlandse Spoorwegen. Uit de bekende cijfers over de eerste negen maanden van 1966 blijkt een aan zienlijke stijging van het tekort op de toeristische btealingsbalans, wat betreft inkomsten en uitgaven in buitenlandse deviezen: tegenover f 758 miljoen in- komtsen staan f 1084 miljoen uitgaven. Dat betekent voor de eerste negen maanden van 1966 reeds een tekort van f 326 miljoen: een enorme stij ging ten opzichte van het jaar 1965, dat een tekort van f 121 miljoen ver toonde, volgens de gecorrigeerde cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Een pluspunt noemde de heer Ris seeuw het, dat we in Nederland met de vakantiespreiding op de goede weg zijn. De vakanties van de collectief slui tende bedrijven tot voor kort in een tijdvak van twee weken zijn sinds vorig jaar uitgesmeerd over anderhalve maand: begin juli-half augustus. Van belang daarbij is, dat vele ge meenten gunstig hebben gereageerd op het verzoek van de staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen door de la- gere-schoolvakanties te laten beginnen op 3 juli. Een uitzondering vormen ech ter o.m. De Haag,Arnhem en Leiden. Ook de actie van de Stichting Recrea tie, op verzoek van de minister van Economische Zaken, voor de maand juni als vakantiemaand heeft onder de 25 tot 30 pet. van alle Nederlandse va kantiegangers, die vrij zijn in de keuze van de periode, waarin zij hun vakan tie kunnen opnemen, goede resultaten opgeleverd. Vforig jaar stond de luchthaven Schip hol in ons land het hoogst geno teerd als toeristische attractie met 1.381.159 bezoekers (in 1965: 1.400.152), gevolgd door de Efteling met 1.300.000 (in 1965: 1.000.000), Madurodam met 1.126.510 (in 1965: 1.156.752), recreatie centrum Eurostrand-Westerhoven 1.000.000 (een zelfde aantal in 1965), Artis met 895.000, Dolfinarium Harder wijk met 800.000, Rijksmuseum met 784.571, Diergaarde Blijdorp 775.715, Keukenhof 709.708, Nationale Park „De Hoge Veluwe" 580.000, Euromast 550.000, Avifauna 463.000, rondvaarten Rotterdam (Spido) 450.000, Burgers Dierenpark Arnhem 350.000, Nederlands Openluchtmuseum Arnhem 345.000, Rederij Koppe Arnhem 270.000, Minia tuur Walcheren 239.938, Linnaeushof 225.000, recreatiecentrum „De Beekse Bergen" 200.000, Rijksmuseum Kröller- Müller 170.000, Gemeentegrot Valken burg 112.694, Automobielmuseum Drie bergen 107.000, Museum Boymans-Van Beuningen 106.607, Centrale Aalsmeerse Veiling 100.000, Verkeerspark Assen 94.250, Muiderslot 91.898, Frans Hals museum 89.135, Huis Doorn 85.000, Zui derzeemuseum 67.649, Zeeaquarium Delfzijl 56.600 en als hekkesluiter het Rijtuigmuseum Leek 38.415. Voor tuinbouwarbeiders zal de Ko ninginnedag voortaan gelijk staan met een zondag. Alleen werk, dat naar het oordeel van de werkgever noodza kelijk is, mag dan verricht worden. Het bestuur van het Landbouwschap heeft hiertoe woensdag besloten. Het Landbouwschap wil voor de wa terschappen een rijksbijdrage van dertig procent in hun gewone kosten. Het zal hierom vragen in een brief aan de minister van Verkeer en Wa terstaat. 0 De prijs van varkensvlees is deze week opnieuw gestegen met 12 cent per kilo. Vorige week was er reeds 'n prijsstijging van 15 cent per kilo. Daar door is de prijsverlaging van twee we ken geleden, met 40 cent per kilo, voor een groot deel teniet gedaan. Het Verbond voor Veilig Verkeer zal zijn actie „Glaasje op? Laat je rijden" gedurende de komende carna valsfeesten voortzetten. Carnavalsver enigingen en plaatselijke afdelingen van het verbond zullen een half miljoen bierviltjes met het actiemotto, alsmede affiches en raambiljetten, verspreiden onder de cafés en slijterijen in het Zui den des lands. 0 In de schoenindustrie zal een garan tiefonds worden gesticht. De werk gevers zullen in dit fonds een bedrag storten van maximaal f 100.000,-. Via dit fonds zullen aanspraken van werk nemers op vakantieloon en vakantietoe slag veilig worden gesteld. 0 In de woensdag gehouden vergade ring van Provinciale Staten van Noord-Holland is een voorstel aangeno men van de Pacifistisch Socialistische Partij, om het gebed voor de vergade ringen af te schaffen. 0 De heer F. J. uit Santpoort, hoofd van de hervormde dr. J. Th. de Visserschool te IJmuiden, is met in gang van 1 augustus a.s. ontslag aan gezegd door het schoolbestuur, dat hem verwijt relaties te onderhouden met de Volle Evangelische Gemeente en de overtuiging daarvan met name ten aanzien van de kinderdoop niet on der stoelen en banken te steken. De 32-jarige magazijnbediende J. V. wordt ervan verdacht dinsdagmid dag omstreeks kwart voor één brand te hebben gesticht in zijn woning in de Manegestraat in Amsterdam-Oost. Door dat de brandweer snel ter plaatse was, kon het vuur tijdig worden gedoofd. O De rijkspolitie te Grootegast heeft aangehouden de 27-jarige S. B. van der M., uit Kommerzijl, zonder beroep die bekend heeft een groot aantal in braken te hebben gepleegd in vele plaatsen in de drie noordelijke provin cies. Het betrof telkens inbraken in woonhuizen, waarbij geldbedragen wer den gestolen. 0 Het aantal inbraken in Utrecht in de eerste maand van dit jaar is, in verhouding tot januari 1966, onrust barend gestegen. In januari werden 50 inbraken gepleegd tegen 25 in dezelfde maand van het vorig jaar, terwijl het aantal gestolen goederen nu een waar de vertegenwoordigt van f 13,500,-, het dubbele van januari 1966 (f6.500,-). De Haagse politie heeft 2 in de Ne derlandse Antillen geboren, maar in Den Haag wonende, mannen aan gehouden, die verdacht worden van de steekpartij, waarbij afgelopen zaterdag nacht de Haagse portier Aad van Ee levensgevaarlijk werd gewond. De por tier was tussenbeide gekomen, toen 't tweetal een meisje lastig viel in een cafetaria. Woensdagmiddag is in Oude Tonge een stille tocht gehouden naar de graven van de driehonderd slachtoffers van de watersnood in februari 1953. 0 In een verklaring bij de aanvang van de raadsvergadering van Deur- ne, heeft de r.-k. burgemeester van de ze gemeente, mr. F. Hoebens, meege deeld te zijn teruggekomen van zijn voornemen als lid toe te treden tot de Partij van de Arbeid. DUSSELDORF Naar aanleiding van de gebleken mishandeling van gevange nen in de Keulse gevangenis „Klingel- puetz" heeft de regering van de West- duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen de Keulse procureur-generaal dr. Walter Haas (63) met vervroegd pensioen ge zonden. Bij onderzoek is gebleken dat de voorgeschreven halfjaarlijkse inspectie in de betrokken gevangenis al sedert 1955 achterwege is gebleven. Onlangs zijn twee leden van het gevangenisper soneel tot acht en twaalf maanden ge vangenisstraf veroordeeld. ADVERTENTIE IN H0L1AND STAAT BN HUIS Zóvelen geven hun vertrouwen aan de Raiffeisenbank. Samen sparen zij meer dan 5 miljard gulden.

De Vallei | 1967 | | pagina 7