Kosten een driekwart miljoen gulden Raad in meerderheid voor een nieuw politiebureau Rijk draagt bijna een miljoen bij Nog steeds vervoerverbod 50 jaar getrouwd Lessen op o.l. school zijn surrogaat voor chr. onderwijs Glaasje op... BUITENGEWONE WIJKGEMEENTE de Zending NU OOK IN WOUDENBERG airfcfts Ds. Overgaauw uit Leersum Mist u uw dagblad DE VALLEI draaf VAN WOUT BLAUWKOUS 's Zaterdags 16.30-17.30 uur Telefoon 4163. TE GROOTS LEENTJEBUUR Fijn gebak Heerlijke croquetten Bitterballen Saucijzebroodjes Diverse fijne schotels i Fijne chipolatapudding HUIZE SCHUURING Gemeen tepersoneel houdt feestavond Spaaroverschot in Veenendaal Zelfstandig Helemaal in Beroepingswerk Tientje Vrouwengebedsdag Kerk en recreatie 10.000 meer nodig Nieuwe diakenen Eén lid vooruit Het „vuile-' werk VRIJDAG 3 FEBRUARI I96x Het is de georganiseerde leerlingen van onze plaatselijke middelbare school niet gelukt. Voorlopig is er nog geen kijk op, dat zij toestemming krijgen om in verenigingsverband de beentjes van de vloer te heffen. Er heerst geen dansverbod op de school. Be slist niet. Wie particulier een avond door de knieën wil knikken, die gaat z'n gang. Maar de naam van de on derwijsfabriek als zodanig moet niet aan het vertier gekoppeld worden. De jeugd mag dan rijp zijn voor dansen in schoolverband, de tijd nog niet. En een gedeelte van het thuisfront met name de ouwelui ook niet. De jongelui moeten nog een poosje ge duld hebben. Degenen, die van thuis mogen zouden het alvast op eigen ge legenheid kunnen gaan leren. Dan staan ze straks als de tijd van rijp heid openbarst tenminste niet met een broek vol benen tegen de muur te bloeien. Er is een drietal academisch gevorm de heren aan te pas gekomen om op het krantepapier uit te leggen waar om het niet kón. Dit trio moest het opnemen tegen het standpunt van de leerlingenclub, verkondigd door één Dirk, de president van de georgani seerde schooljeugd. Dirk c.s. hadden het zo simpel gezien. ,,We wilden een doorbraak", lieten Dirk c.s. in de krant zeggen. Dat is geen beste beurt voor Dirk. Ook een doorbraak vraagt tijd. Hij zou 'es te rade kunnen gaan bij een politieke partij die daar al sinds 1946 mee be zig is. De docent die Dirk inleidt in de politieke wetenschappen zal hem over een dergelijke uitspraak zeker onderhouden. Maar Dirk zei nog meer. Naar zijn mening is „dansen zuiver een ge voelskwestie'. Maar daar gaat het nou juist om, bes te kerel. De parendans dat is het juiste woord om van je afkeuring blijk te geven wekt onzuivere en onbetamelijke gevoelens op. Als je op je dooie eentje een keer op de over loop hipt is dat niet zo bezwaarlijk, maar zo gauw je je zussie in het ge beuren betrekt is dat parendans en zeer sterk af te keuren. En dan kun jij wel zeggen, dat je van daag een pak-weg dertig of veertig centimeter van mekaar af staat te kronkelen, het is parendans. Zelfs al zou je tegenover een vent gaaij staan. Waar me overigens geen aardigheid aan lijkt, hoewel ik per soonlijk het moderne ballroomwerk nog nooit aan den lijve heb ondervon den. Zo zie je maar weer, dat je zelfs als aanvoerder van een verzameling mid delbare scholieren nog veel kunt le ren. Laten we samen 'es kijken hoe het ge zag dat over jullie gesteld is, het er afbrengt Ze doen het niet zo recht toe, recht-an, als jullie, maar wel een beetje handiger. Eigenlijk zijn ze er niet zo erg op tegen, maar ze hou den rekening met een aantal. Dat lijkt me de minderheid, anders had men kunnen zeggen: De meesten ma ken bezwaar en de meerderheid be slist nog altijd. Nou had men natuurlijk tegen dat aan tal kunnen zeggen: Zet je kind op een bromfiets en stuur het richting Ede. Daar kan het ook terecht. Maar 't is beslist niet zo leuk als straks in het nieuwe gebouw niet in iede re bank een leerling zit. Dat geeft dan wel geen doorbraak, maar wel te veel doorkijk. Afgezien van bovenstaand gedachten- slippertje (ik verklaar me nu reeds bereid om het in te trekken ter voor koming van dankbetuigingen voor de afgestane Vallei-ruimte), afgezien daarvan vind ik de leiding van Dirk c.s. niet onverstandig. Er is in onze goeie, maar soms o zo moeilijk hanteerbare gemeenschap, al dikwijls geroepen om begrip voor de minderheid. Hetgeen nu is opge bracht. Misschien juist niet naar de zin van degenen die doorgaans de minderheid vormen, maar daar kun nen we dan geen rekening mee hou den. We dienen consequent te blij ven. Voor de rest hoop ik, dat de ongeorga niseerde staat waarin de middelbare scholieren hier ter plaatse thans ver keren slechts van tijdelijke aard zal zijn. Men laat toch niet een bloeien de vereniging tuimelen op één taboe? Er zijn nog zoveel nieuwe vormen van recreatie te bedenken. Op de ke per beschouwd is dansen nog een an tieke bezigheid ook. Zoek naar iets anders, jongelui. En ga daar gerust mee naar Wageningen. Mijn tenen steken niet zo ver voor uit. Maar je moet onze plaatselijke middenstand niet vergeten, als je straks aan een baljapon en -schoenen toe bent. Wout Blauwkous BEL tot 17.30 uur 3550 na 17.30 uur tot 19.30 uur 4163 VEENENDAAL VEENENDAAL De gemeenteraad heeft donder dagavond enkele besluiten genomen, waarvan als belang rijkste aangemerkt kan worden de bouw van een nieuw politiebureau. Wie de situatie kent, waarin de politie mo menteel haar belangrijkste taak moet vervullen, zal het er mee eens zijn dat het besluit tot de bouw van een mo dern politiebureu niet voorbarig is. Toch deden de plan nen, zoals deze door het college opgesteld waren, nogal wat stof opwaaien. Voornamelijk door het feit, dat de plannen gebaseerd waren op een korpssterkte, die eerst in 1985 bereikt zal zijn. Een deel van de raad meende, dat een voordeliger oplossing mogelijk was en daarbij wilde men de mogelijkheid openlaten om in de toekomst het gebouw verder uit te breiden. Een op het eerste ge zicht constructief voorstel kwam van mevr. Buddingh (V.V.D.), die voorstelde voorlopig de bovenverdieping van het gebouw te laten rusten. De heer Van Manen (A.R.) gaf echter de sleutel tot het antwoord van het col- ge, door te vragen, of de Rijksbijdrage in een dergelijk ge val ook gelijk zou blijven. Volgens de burgemeester zou dit bepaald niet het geval zijn, zodat Veenendaal aan de bouw van een politiebureau, dat in totaal ongeveer 1% miljoen kost, vastzit. Overigens wordt bijna 1 miljoen hiervan door het Rijk gedragen. De heer H. Brouwer (B.P.) opende de rij van sprekers over het onderwerp „bouw van een politiebureau". Hij zei onder meer: „Allemaal zijn we over tuigd van de noodzaak van de verbete ring van de huisvesting van de politie. Hoewel ik bijzonder veel waardering voor het plan heb, vind ik de zaak te groot opgezet. Gezien het feit, dat het korps momenteel uit ongeveer 32 man H. BROUWER (B.P.) duur O bestaat, die in ploegen werken, zullen er steeds ongeveer 9 man in dienst zijn. Tweederde daarvan doet straatdienst, zodat er maximaal 3 a 4 man op het bu reau zit, plus nog enkele administratie ve medewerkers. De bijdrage van het rijk van bijna 1 miljoen moet voor de gemeente Vee nendaal voldoende zijn om een bureau te bouwen. Bij scholenbouw geeft het rijk ook normen aan, en als men daar bovenuit gaat, dan moet men zelf maar zien hoe men aan het geld komt. In deze tijd van bezuiniging vind ik het niet ver antwoord als de gemeente 65 procent van de kosten op zich neemt. Er zijn grotere belangen in Veenendaal, als ik alleen maar denk aan de rioolwaterzui- verings- en vuilverbrandingsplannen. Ik moet tegen dit voorstel stemmen". Na de heer Brouwer sprak de heer Van Remmerden (P.v.d.A.) zich over dit voorstel uit. Hij wees op de werkloos heid, die er in de bouwwereld heerst en brak een lans voor de Veenendaalse aannemers. Hij vond het belangrijk, dat men probeerde bij dergelijke gelegenhe den de werkgelegenheid te bevorderen. Na de heer Van Remmerden kreeg de VVD-afgevaardigde mevrouw H. Bud- dingh-de Vries Lentsch het woord. Zij zei onder meer: „Ik geloof niet, dat de werkloosheid in Veenendaal in de bouw al zo groot is. Ik geloof wel, dat ook in woners van andere plaatsen recht op werk hebben en daar arbeidsbesparende MEVR. BUDDINGH (V.V.D.) verdieping weglaten O methodes niet altijd kostenbesparend zijn, wil ik aandringen op gewone bouw. Nadat we het gebouw vorig jaar in maquette gezien hadden, heb ik reeds aanmerkingen gemaakt op de twee ver diepingen. Toen werd me gezegd, dat er geen andere mogelijkheid was. Vanmid dag echter heb ik de tekeningen nauw keurig bestudeerd en merkte ik, dat op de benedenverdieping 15 kamers gepro jecteerd zijn, behalve dan nog de ver- hoor- en toiletruimten die ik niet mee wil tellen. Bovendien is er nog een zeer ruime kelder met onder meer een sectie kamer. Ik geloof, dat we wel een dergelijke ruimte kunnen projecteren, maar dat de ze nu nog niet ingericht hoeft te wórden, omdat we een dergelijke ruimte niet zo vaak nodig hebben. De garderobe is even groot als de fietsenstalling! Indien we de verdieping weglaten, waar ook 15 kamers geprojecteerd zijn. Ik vind het geheel te groots van opzet. Laten we nu een gebouw van een verdieping zetten, en later eventueel de bovenver dieping bouwen. Misschien is dan de situatie op de kapitaalmarkt ook wat beter." De heer A. de Kieviet (B.P.) was, evenals zijn fractiegenoot tegen 't voor stel van B. en W. Hij sprak over stemmen die opgegaan zijn in Veenen daal, dat het raadhuis zo duur is. Ook het politiebureau wordt door een te luxueuze inrichting te duur." Tenslotte vroeg de heer Van Manen (A.R.) of 't rijk, indien men de plannen wijzigde toch dezelfde uitkering zou ver strekken. In zijn antwoord zei de burgemeester onder meer: „Ik geloof dat de heer Van Maanen ons de sleutel geeft. De rijksmedewerking wordt verleend als men zich houdt aan de prognose die ge maakt is over de sterkte, die het korps over ongeveer 20 jaar bereikt zal heb ben. Alles wordt door de instanties ge controleerd en de medewerking aan de bouw wordt alleen verleend, als aan de ze voorwaarde is voldaan. In 1965 zal 't korps uit ongeveer 85 man bestaan en die zullen dan gehuisvest moeten wor den. Voor een gebouw van 1 verdieping krijgen we gewoon geen toestemming." Als antwoord op de heer Brouwer zei de voorzitter: „Uw getal is onjuist. We hebben nu reeds een korps van 40 man, waarvan 1 aspirant in Wassenaar, en daarboven nog een aantal administra tieve medewerkers, dat eerstdaags met 1 uitgebreid zal mogen worden." De burgemeester was niet bereid toe te zeggen, dat er een aanbesteding zou volgen, waarbij alleen Veenendaalse aannemers uitgenodigd zouden worden. Hij was van mening, dat er een ge heel vrije aanbesteding zou moeten vol gen. Mevrouw Buddingh had erop ge zinspeeld, dat zonder dat zij er tegen op wilde komen zij het aantal cel- lep, tien, dat geprojecteerd was, hoog vond. Hierop antwoordde de burgemees ter, dat er „dikwijls leentjebuur bij an dere gemeenten gespeeld moet worden, wat eigenlijk een onhoudbare toestand is". De burgemeester was ook van mening dat wat nu onnutte ruimte lijkt wel eens vlugger gevuld kan zijn, dan men ver wachtte. Hij voorzag dat in de toekomst de normen gewijzigd zouden worden, waardoor het korps sneller zou groeien, dan volgens de thans geldende normen te voorzien is. In tweede instantie sprak de heer Brouwer van „het is een kwes tie van vestzak of broekzak, of nu de gemeente of het rijk betaalt." „Ik vind 't ontwerp te duur en blijf tegen." Vol gens zijn partijgenoot, de heer De Kie viet, bouwde de Rijksgebouwendienst ook niet voor over twintig jaar, maar men hield wel de mogelijkheid van uit breiding open. Mevrouw Buddingh drong er in twee de instantie op aan, dat indien het col lege het wilde er waarschijnlijk nog wel wijziging in het bouwplan gebracht zou kunnen worden. „Volgens mij zou het college als de wil er zou zijn, mijn voor stel bij het rijk kunnen aanhangig ma ken. Als het rijk niet zou willen mee werken, dan zou ik mijn standpunt op nieuw bepalen. Nu moet ik tegenstem men". De heer Van Wagensveld (CH) stel de voor, dat men de bovenverdieping zou verhuren aan een vereniging of maatschappelijke instelling. Voor dit voorstel kreeg hij de toezegging, dat 't college dit te zijner tijd zeker zou over wegen. De heer Van Genderen (CH) stelde voor „activiteiten, waarbij het toezicht moeilijk te handhaven is in de lege ruimte van het politiebureau onder te brengen" (hij doelde hierbij op ,,'t Din getje". Red.) De burgemeester antwoord de hierop: „Er zijn altijd mensen en nu spreek ik in het algemeen, ik wil niet zeggen, dat u zo bent die altijd last hebben van wat gebeurd is en van iets wat er niet is". Het voorstel van het college werd ten slotte ongewijzigd zonder hoofdelijke stemming aangenomen met de stem men van de Boerenpartij en de VVD tegen. VEENENDAAL De inspecteur van de Veeartsenijkundige Dienst te Biltho- ven deelt mee, dat door de minister van Landbouw een gebied is aangewezen waar een verplichte inenting van var kens tegen mond- en klauwzeer is voor geschreven. Dit gebied omvat de gehe le gemeente Woudenberg en Maarn- Maarsbergen. Voor de gemeente Leus den het gebied begrensd door de Mod- derbeek en Valleikanaal. Voor de ge meente Amerongen en Leersum's Over- berg het gebied ten noorden van de spoorlijn Amersfoort - Veenendaal. In het bovengenoemde gebied geldt ook een vervoerverbod voor varkens. Her kauwers mogen dus worden vervoerd in dit gebied. Voor wat betreft de geno men maatregelen in verband met mond en klauwzeer in de gemeente Renswou- de en het gebied in de gemeente Vee nendaal voorzover gelegen ten noord oosten van de Grift blijven deze maat regelen onverminderd van kracht. Hier geldt dus het vervoerverbod zowel voor varkens als voor herkauwers. Deze gebieden zijn door borden aan gegeven. De inspecteur verzoekt drin gend deze borden niet onrechtmatig te verwijderen. Dit is bovendien strafbaar. H. VAN WAGENSVELD (C.H.) verhuren ADVERTENTIE Voor JUBILEUM, VERJAARDAG of PARTIJTJE: Het fijne komt van: Telefoon 2961 Hoofdstraat 87 - Veenendaal j (•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••I VEENENDAAL In de afgelopen nacht zag de politie een wagen met gro te snelheid vanuit de Industrielaan de Kerkewijk oprijden in de richting van de Nieuweweg. Het maken van de bocht kostte de bestuurder kennelijk wat moeite, want hij ging over het trottoir heen, waarna hij scherp naar links zwenkte. Met een gangetje van om en bij de 90 km reed de auto al slingerend door het centrum. De bocht in de Nieuweweg was voor de bestuurder onneembaar en met grote snelheid vloog hij het trottoir op. Hierbij ging zijn voorband aan flar den, wat de oorzaak was, dat hij gegre pen werd. De politie constateerde, dat de man niet erg vast op de benen stond en naar sterke drank rook. Reden genoeg om hem op een gratis rit naar het bureau te trakteren. Hier bleek, dat de bestuur der de heer P. A. de B. uit Bussum was. De auto behoorde toe aan de heer Van H. uit Veenendaal, de werkgever van de heer De B. Het rijbewijs van de heer De B. is ingenomen, terwijl hem ook een bloedproef is afgenomen. De wagen was vrijwel total-loss, zodat deze door een takelwagen moest worden weggesleept. Het kentekenbewijs berust ook op het politiebureau. SCHERPEN ZEEL Vrijdag 10 februari a.s. hopen de heer A. Wagens veld en mevrouw WWagensveld-Slotboom de dag te gedenken dat zij 50 jaar in de echt zijn verbonden. De heer en mevrouw Wagensveld die aan de Wil- laerlaan wonen, zijn respectievelijk 69 en 70 jaar oud en bijzonder vitaal. De heer Wagensveld is 43 jaar koopman geweest waarvan nog z.o'n 16 jaar bezor ger van een dagblad. Het echtpaar heeft 6 kinderen; 4 jongens en 2 meisjes. Zij hebben 36 kleinkinderen en 6 achterkleinkinderen. Thans geniet het echt paar van een welverdiende A.O.W. VEENENDAAL Hedenavond wordt de jaarlijkse feestavond van de Vereni ging van Personeel der gemeente Vee nendaal (V.P.V.) gehouden in gebouw Eltheto. Het eerste deel van de avond zal verzorgd worden door de toneelgroep van de sport- en ontspanningsvereniging der P.T.T. Ede „Tocaza", die het blij spel: „De avond van de zevende juli" zal opvoeren. Na afloop van het toneelstuk zal men gezellig bijeen blijven onder leiding van „The Moodmakers". VEENENDAAL De Veenendalers blijken in de maand januari tamelijk spaarlustig geweest te zijn, want op beide postinrichtingen was er 'n spaar overschot. Op het kantoor aan de Sand- brinkstraat werd ingelegd door 942 per sonen een bedrag van f 223.985,44, ter wijl 362 spaarders in totaal f 215.866,98 opnamen. Op het postagentschap Zuid brachten 798 mensen f 62.853,94 samen, terwijl 81 personen in totaal f 31.841,19 terughaalden. De gereformeerden die in Wouden berg wonen ressorteren kerkelijk on der Scherpenzeel, waar zij ook ter kerke gaan. Wel is Woudenberg een aparte wijk van de gereformeerde kerk te Scherpenzeel. De wijk Woudenberg is thans zo groot, dat men plannen onderneemt om een eigen kerk te stichten. De grond hiervoor is al aangekocht. De vergaderingen worden momenteel nog in het Dorpshuis gehouden. Als de kerk er staat zal Woudenberg ook een zelfstandige gemeente worden. een werk dat hij nu reeds voor de helft van de tijd doet. 69 vrijgemaakt-gereformeerde ker ken brachten in het afgelopen jaar tezamen 141 beroepen uit. Deze beroepen werden uitgebracht op 57 predikanten en 9 kandidaten. De uitersten: 30 predikanten kregen één beroep en één predikant kreeg 8 beroepen. De generale synode heeft de her vormde evangelisatie te Woudenberg thans erkend als buitengewone wijk- gemeente in wording. De evangelisa tie werd vorig jaar juni opgericht toen de kerkeraad van de hervorm de gemeente te Woudenberg niet te- gemoed wilde komen aan de wensen van een groep mensen, die zich niet meer in de geref -rmeerde bondsmo- daliteit thuisvoelde. Deze wensen be troffen het beroepen van een tweede predikant, die de midden-orthodoxie was toegedaan en het benoemen van een aantal kerkeraadsleden van deze richting. De kerkeraad besloot uit sluitend gereformeerde bondspredi- kanten te beroepen en ook van mid den-orthodoxe kerkeraadsleden was hij niet gediend. De „andersdenkenden" gingen apart kerken, voorlopig in een gym nastieklokaal, later in een eigen nieuw verenigingsgebouw. Ook be sloot men tot aankoop van een pas torie. De nieuwe buitengewone wijk- gemeente in wording, die de gehele De wereldvrouwengebedsdag op 10 februari a.s. is in Rhenen belegd door de vrouwengroepen van de her vormde gemeente, de gereformeerde kerk de roorr.s-katholieke kerk en de Ned. protestantenbond. De dienst wordt gehouden in de gereformeerde kerk. Onder auspiciën van „Kerk en Re creatie Rhenen" wordt op zondagen in de camping „De Thymse Hucht" aan vakantiewerk gedaan. De kerke- raac' van de gereformeerde kerk te Rhenen heeft uitgesproken, dat dit werk mede tot de verantwoordelijk heid behoort van de daaraan deelne mende kerken. De gereformeerde kerk zal ook in 1967 het werk finan cieel steunen. De begroting van 1967 van de her vormde gemeente te Renswoude ver toont aan uitgaven een bedrag van ruim 59.000 gulden. In 1966 kwam aan inkomsten binnen bijna 49.000 gulden. Wil men de zaak sluitend houden dan zal de gemeente dit jaar 10.000 gulden meer moeten offeren. Tot diakenen der hervormde ge meente te Veenendaal werden be noemd de heren M- van Offeren, (middenwijk) en J. B. Kelderman (oostwijk). gemeente bestrijkt, telt circa 200 ge zinnen. Na het kiezen van een kerke raad wil men zo spoedig mogelijk een eigen predikant beroepen. De gereformeerde kerk te Ame- rongen/Leersum boekte in 1966 een winst van slechts één lid. Op 1 janu ari telde de gemeente 721 leden, 41 doop- en 380 belijdende. Aan het eind van het jaar waren er 348 doopleden en 374 belijdende leden. In totaal 17 leden onttrokken zich in 1966 aan de gereformeerde kerkgemeenschap. Nadat de gereformeerde kerk te Leersum zelfstandig was geworden, hield de gemeente Amerongen 394 leden over. In een artikel op de frontpagina van het gereformeerde „Cen traal Weekblad" houdt de Veenen daalse ds. J. Overduin een pleidooi voor het uitroepteken achter het Evangelie van Christus naar de Schriften. Ds. Overduin schrijft, dat onze tijd sterker is in vraagtekens dan in uitroeptekens, maar dat de christen geen vraagtekens mag dul den wanneer het gaat om de inhoud van het Evangelie. Daarmee wil de schrijver niet gezedg hebben dat er geen vraagtekens in het leven van de christen bestaan. Men is er niet met het plaatsen van uitroeptekens zonder meer. Volgens ds. Overduin zijn er mensen, die overal een uit roepteken achter kunnen zetten. Zij hebben voldoende rust met algemene uitspraken als: Gods woord veran dert niet en God verandert niet, Gods Woord heeft absoluut gezag e.d. Zij komen niet of niet voldoende toe aan o-a. de vraag: maar versta ik Gods Woord wel goed. De geloofszekerheid hangt naar de mening van de schrijver niet ten diep ste af van de oplossing van allerlei problemen rondom „Bijbel en weten schap", maar van een persoonlijke relatie tot Christus. Maar dat neemt niet weg, dat er ook problemen zijn die wel de zekerheid van het geloof in Jezus Christus aantasten en die wèl het gezag van Gods Woord on derwijzen. En hier, aldus ds. Over duin, komt het op een goed onder scheidingsvermogen aan. Hier haalt de schrijver een op merking van zijn Veenendaalse her vormde collega dr. C. Graafland aan, nl. dat de gereformeerde kerken in vele opzichten „de kastanjes uit het vuur halen" voor de gereformeerde gezindte. Dat valt volgens ds. Overduin niet mee. Het is naar zijn mening een gevaarlijk werk maar ook moedig werk om als theoloog in de vuurlinie te staan. Om de vele indringende vragen niet uit de weg te gaan maar op te vangen, te verwerken en te beantwoorden. De kans om verwon dingen op te lopen is dan groot. Maar willen de theologen de ge meenteleden die met de moderne problemen in aanraking komen niet van de kerk vervreemden dan mo gen zij zich niet afmaken van hun vragen met wat algemene kreten. Er zijn, zegt ds. Overduin even verder, predikers die de broeders en zusters laten opkomen om hen een mes in de buik te steken en met het mes in de buik naar huis te sturen. Dat is volgens de predikant een af schuwelijke zaak. De gereformeerde ds. C. B. Ba- vinck te Doorn gaat de kerk daar verlaten. Hij gaat zich helemaal wij den aan de zending onder de Joden, In de gereformeerde kerken in Nederland huldigt men het stand punt, dat een gediplomeerde orga nist die een honorarium ontvangt van tien gulden per kerkdienst, goed betaald is. Dit heeft het landelijk verbond van commissies van be heer van de gereformeerde kerken meegedeeld aan de gereformeerde organistenvereniging, die om een dergelijke uitspraak had gevraagd. LEERSUM Eenmaal in de week is ds. G. F. Overgaauw „meester", name lijk iedere donderdagochtend, als hij godsdienstles geeft op de openbare lage re school. De leerlingen van de klassen 4, 5 en 6 hebben wettelijk recht op een uur godsdienstonderwijs in de week. Dit vak is op de openbare school facultatief en enkele ouders hebben principiële bezwaren tegen dit vak, zo dat hun kinderen vrijgesteld zijn. Onder leiding van hun onderwijzer worden deze kinderen dan met andere zaken beziggehouden: vrij-zijn is er niet bij Ds. Overgaauw vertelde dit werk met veel plezier te doen, maar hij ziet het toch eigenlijk als een „surrogaat" voor het christelijk onderwijs. Niet alleen omdat er op de openbare school slechts één uur in de week aan besteed wordt, maar ook omdat de hele sfeer in het christelijk onderwijs van de godsdienst „doordrenkt" is. Zijn „officiële aanspreektitel" op de school is dominee, maar meermalen vergissen de kinderen zich en noemen hem „meester". „Ik probeer in drie jaar een cur sus te geven, waarin de belangrijk ste zaken uit het oude en nieuwe tes tament behandeld worden. Dat er eerst in de vierde klas begonnen wordt heeft voornamelijk een prak tische oorzaak. De kinderen in de eerste klas kunnen lezen noch schrijven, zodat het gehele „onder wijs" moet bestaan uit een vertel ling. Nu we in de vierde klas begin nen, is er de mogelijkheid om de kinderen iets te laten noteren en zelf te laten lezen." Ds. Overgaauw vertelt, dat hij zo veel mogelijk van de moderne hulp middelen gebruik maakt om deze lessen te geven. Zo beschikt hij over een stempeldoos, waarmee bij belse voorstellingen in de schriften afgedrukt kunnen worden, passend bij de behandelde stof. De kinderen kunnen deze „plaatjes" dan later kleuren, zodat er een fleurig geheel ontstaat. Ook maakt de predikant enkele malen in het jaar gebruik van een dia-apparaat. Hiervoor heeft een kerk een grote serie dia's beschik baar, die op een moderne, de kinde ren aansprekende, wijze de gebeurte nissen van de bijbel in beeld brengt. Niet alleen de feitelijke geschiede nis, maar ook de achtergrond en al les wat er omheen gebeurd is kan zo duidelijk gemaakt worden. Bij de dia-serie over „De jeugdjaren van Jezus" bijvoorbeeld wordt het een en ander getoond van de landbouw methoden in die tijd. Veel doet de predikant ook samen met de Bijbelkioskvereniging. Van deze vereniging is bijvoorbeeld een fraaie kinderkalender afkomstig, die hij zijn leerlingen met kerstmis ten geschenke gegeven heeft. Ook heeft hij een serie bijbelse platen op groot briefkaartformaat die bij verjaardagen en andere feestelijke gebeurtenissen uitgereikt worden. Vaak, zo vertelde de dominee, wordt zo'n plaat in het schrift geplakt bij de notities, die over dat onderwerp gemaakt zijn. „Ik doe dit werk zo graag, omdat ik hierin een prachtige gelegenheid heb de kinderen in contact met de bijbel te brengen. De bijbel vind ik het mooiste boek, dat er ooit ge schreven is, en hierin moet ieder een mee in aanraking gebracht wor den." aldus de predikant. Hij vertelde, dat de meeste leer lingen uit gezinnen komen, die nog wel banden met de kerk hebben. Slechts een enkeling onder deze kin deren komt uit een gezin dat geen enkele band met de kerk heeft. Een enkele maal is het tot de verheuging van ds. Overgaauw gebeurd, dat 'n kind, dat op de openbare school van hem bijbels onderwijs gekregen had later vrijwillig naar de catechisatie kwam. Dat ziet hij echt wel als een zegen. Voor het werk op de openbare school ontvangt de predikant geen „extra" vergoeding. Wel is bij een gemeentelijke verordening vastge steld, dat er een vergoeding voor dit werk gegeven wordt, indien er tenminste 15 leerlingen aan het on derwijs in „de geschiedenis van het Christendom" deelnemen, maar dit bedrag wordt overgemaakt aan de Kerkvoogdij. Wekelijks volgen on geveer 70 leerlirgen zijn lessen, zo dat die vergoeding wel goed zit, maar de dominee ziet er niets van. „En dat is redelijk ook, ik word door de kerk betaald, maar een halve dag in de week kan ik niets voor het Kerkelijke werk doen", is de mening van ds. Over gaauw over deze zaak. De term „geschiedenis van het het Christendom", die officieel voor dit soort lessen gebruikt wordt, hoort ds. Overgaauw niet graag. Hij geeft meer wat hij noemt „Catechetische vorming".

De Vallei | 1967 | | pagina 3