Werelddiacon maakt hulpprogramma bekend Mevr. v. Someren wint geding tegen Koekoek Politierechter gaat zwembad99 bekijken Goud komt weer op de voorgrond Akkoord met E.S.R.O. getekend Amsterdams universiteit straks ver buiten de stad? Autohandel blijft vol optimisme A.K.U. bereidt synthetisch zeemleer Rapport na 12 jaar volledig achterhaald Zondag inzameling in diverse kerken GEKORTWIEKT Van wie is dat spul eigenlijk wel? Een gewaarschuwd mens stemt voor LATIJNS AMERIKA VLUCHTELINGEN Geen uitbreiding van Westduits leger K.J.C.P.L. bestelt vijf vrachtschepen Kennedy naar paus FRANKRIJK EN DE V.S. ZIJN HET ONEENS vliegtuig Pakistaans neergeschoten 1 FOUTE PROGNOSES Reservemiddel 0 Binnen afzienbare tijd, zo vernemen wij bij de centrale directie van de PTT, zal een proef worden genomen met één postbestelling per dag. Als plaats voor de proef is Beverwijk uit gekozen. In de IJmond is de perso- neelssituatie bij de Postdienst uiterst nijpend. 0 Donderdagmiddag is in de Maas straat in Amsterdam de 26-jarige bankwerker W. F. P. aangehouden, die bij de Amsterdamse politie bekend staat als een zeer geraffineerde inslui per. Hij werd vrijwel op heterdaad be trapt door een paar surveillerende re chercheurs, die P. uit een woning in de Maasstraat zagen komen met een gestolen juwelendoosje in de hand. 0 De hygiënische toestand in de Am sterdamse restaurants is goed te noemen. Dit is de mening van de Am sterdamse Keuringsdienst van Waren, neergeschreven in het jaaroverzicht '66. 0 In Utrecht zal het openbaar ver voer en het parkeer- en verkeers- vraagstuk nog eens onder de loep wor den genomen. Volgende week komt daartoe een werkgroep, bestaande uit de wethouders van Bedrijven en Ver keer en van Openbare Werken met en kele ambtenaren bijeen. 0 De rijkspolitie, groep Jutphaas, heeft in samenwerking met de po litie te Culemborg een tweetal in Cu- lemborg wonende en werkende Marok kanen aangehouden en opgesloten, om dat de mannen twee 20-jarige meisjes uit 's-Hertogenbosch, die zij in een dancing hadden ontmoet, in hun auto hadden verkracht. VRIJDAG 3 FEBRUARI 1967 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Nederlandse Hervormde Kerk heeft hulp toegezegd aan de Vietnamese Boeddhistische monnik Thich Nhat Hang bij het helpen van zijn ontredderd land. Deze steun komt na de hulp, die de Hervormde Kerk al geeft aan projecten van de Wereldraad van Kerken in Vietnam. Voorts zal de Hervormde Kerk ook dit jaar wer helpen in het Mississippi-Deltapastoraat onder de negers in het zuiden van de V.S. en steun te verleden aan <dë Bantoe- kerken in Zuid-Afrika. De Gereformeeerde Kerken hebben besloten steun te verlenen aam sociaal en sociaal-medisch werk in Latijns-Amerika (Curasao, Suriname) en in Zuid- Amerika: Argentinië en Brazilië. De Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen heeft mede werking in geld en mankracht toegezegd bij de hulpverlening m Afrika aan onder anderen 800.000 vluchtelingen, alsmede aan projecten in Algerije. Dit zijn de belangrijkste punten van het Werelddiaeonaat van de genoemde kerken en de Oecumenische Beweging, waarover op een gezamenlijke perscon ferentie donderdag een en ander werd meegedeeld, in verband met de a.s. zondag te houden inzameling in vele Protestantse kerken en in de Oud-Ka tholieke Kerk in ons land voor het We relddiaeonaat. In de Hervormde kerken zal zondag 'n kanselboodschap van 't synodemode- ramen worden voorgelzen, waarin de synode 'n beroep doet op de Hervorm de gemeenteleden. Daarbij wordt gewe zen op de strijd tegen de armoede, de honger en de rassendiscriminatie in de wereld, alsmede op de oorlog in Viet nam en het oorlogsgeweld. De Her vormde synode vraagt hulp voor op bouwwerk in Ghana, Madagaskar en Indonesië, voor steun aan de Bantoe- kerken in Zuid-Afrika en aan de negers in de Mississippi-delLa alsmede aan de slachtoffers in Vietnam. De kerken gaven samen vorig jaar in totaal tussen 5 1/4 en 5 1/2 mil joen gulden. Daarvan kwam van de Hervormde Kerk een miljoen gulden en van de Gereformeerde Kerken f 2,8 miljoen. Via de Stichting Oecumenische Hulp kwam binnen voor ruim f 300.000. De „Wilde Ganzen" van het I.K.O.R. vlogen voor meer dan f 800.000. Van de diverse andere kerken waren de bij dragen: Baptisten ruim f 4.000, Doops gezinden f 75.500, Lutheranen bijna f 24.000, Rooms-Katholieken f 1800, Re monstranten f 36.000, alsmede Vrije Evangelische Gemeenten ruim f 17.000. De Wereldraad van Kerken heeft een hulpproject van Viëtnam, waarbij Aziaten zelf vooral medische hulp en hulp bij de voedselverdeling moeten ge ven in teamverband. Daarnaast is er het sociale werk van de Boeddhistische monnik Thich Nhat Hang, die met jon ge Viëtnamezen werkt. De chaos in Viëtnam is dermate groot dat de Wereldraadmensen de werkers van de monnik niet kunnen bereiken om de projecten te coördine ren. Omdat het Wereldraadproject niet goed kan worden uitgevoerd via de te kleine en te weinig krachtige Vietna mese kerken is de Wereldraad-verte genwoordiger Alan Brash aangewezen op de hulp van Aiatische Christenen, die de Vietnamese taal niet spreken. De sociale school van Thich Nhat Hang is daarom de enige directe mogelijk heid om hulp te verlenen in de directe plaatselijke situatie onder een volk, dat voor 80 procent Boeddhist is. Dit waren de motieven van de Her vormde Kerk om zowel de Wereldraad van Kerken te steunen in Viëtnam als het werk van de Boeddhistische mon nik in een land, dat in een maatschap pelijke chaos verkeert. De Hervormde Kerk geeft voorts steun aan projecten in Dakar (so ciaal centrum, opleiding tot ambach ten) en Ghana (o.a. agrarische assi- tentie). Twee Ghanezen volgen dfi opleiding aan de Tropische Land bouwschool in Deventer. Een ervan keert in juli terug naar Ghana. De Hervormde Kerk wil voorts steun ge ven aan een Christelijke school op Madagaskar en aan sociaal werk in Soerabaja. Een nieuw stuk werk is financiële steun aan de uitzending van een En gelse maatschappelijk werkster maar Kenia. Voorts is er hulp aan het Mis- sissippi-deltapastoraat, een project van de Nationale Raad van Kerken ?n de V.S. In dit gebied wonen de armsfte ne gers van Amerika. De Nationale Raad heeft te kampen met bijzonder veel tegenwerking van de kerken in de V.S. voor dit -project. Er dreigen zelfs kerkscheuringen uit voort te komen. De Wereldraad van Kerken steunt nu dit project dat tot doel heeft de negers een menswaardig bestaan te geven. Het gaat daarbij zo wel om geestelijke als om materiële steun, om vorming en dergelijke. De Hervormde Kerk en de Remon strantse Broederschap hebben beide 't afgelopen jaar al financiële /steun ver leend. Men hoopt, dat deze 'Nederland se hulp een stimulans kan zijn voor de mensen in dit pastoraatsweirk, die het bijzonder moeilijk hebben. De Gereformeerde Kerkjen gaan het werk het komend jaar intensiveren. Daarbij gaat het vooral cim uitzending van mensen. De intensivering richt zich vooral op Indonesië, j W. Pakistan, Latijns- en Zuid-Amerika. West-Pakistan: medisch, werk en ont wikkelingswerk door o.st. verscheidene Nederlanders aldaar. I.,atijs-Amerika: nieuwe projecten zoals tsuurt- en jeugd werk onder de negerkinderen op Cura cao, dat uitgaat van de Raad van Kerken op Curacao. Sur/.name: sociaal- medisch werk in Indianen- en bosneger dorpen. In Argentinië en Br?izilië richt de hulp zich vooral op de tehuizen voor verwaarloosde kinderenZo krijgt een kindertehuis in Buenos Aires f 27.000. Vanuit Sao Paulo (Braz.) is gevraagd om hulp bij de opzet, van een tehuis voor verwaarloosde jï;ugd De Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen tenslotte heeft op zich genomen ïn het kader van het Wereldraadproject hulp te bieden aan 800.000 vluchtelingen in Afrika. Verscheidene Afrikaanse regeringen willen niet helpen: de vluchtelingen worden veelal besc houwd als saboteurs, politieke avonturiers en landverraders. Daarbij vrezen diverse betrokken landen ook een vermindering van werk gelegenheid voor hun eigen kolonnes. De kerken hebben daarom uitvoerige hulpprogramma's voor o.a. Kongo, Tanzania, Oeganda en andere landen. Verder gaat het om ontwikkelings hulp, waarvoor in twee jaar een negen miljoen gulden door de Wereldraad van Kerken werd ontvangen van de to taal f 6 miljoen, die nodig is en welk bedrag men in vijf jaar tijd, gerekend van 1965 af, bij elkaar moet hebben. De Nederlandse kerken gaven hiervoor reeds f 210.000. Ook in 1967 is enorm veel nodig. Veel hulp in mensen en geld wordt voorts verleend aan Alge rije, o.a. in landbouwprogramma's, bij voedselverstrekking, e.d. Het is wel duidelijk, dat de Neder landse kerken dit jaar zeker het be drag van ruim f 5 miljoen weer hopen bijeen te brengen, voor al die projec ten die tot doel hebben de Evangeli sche naastenliefde werkelijk gestalte te geven, wat wordt samengevat on der de noemer Werelddiaeonaat. Men heeft overigens nog meer nodig dan die vijf miljoen gulden om de lo pende projecten ook te kunnen conti nueren en nieuwe projecten te kunnen aangrijpen. Dat daarbij bijvoorbeeld de opbrengst in de Ned. Herv. Kerk in 1966 steeg van f 600.000 tot f 1.000.000 en dat in de Gereformeerde Kerken de plaatselijke kerken hoe langer hoe meer eigen werk voor hun rekening nemen en er op deze manier direct bij be trokken worden, zijn verheugende fei ten. ARNHEM De president van de rechtbank te Arnhem, mr. J. H. C. Slotemaker, ïoeeft 't Tweede-Kamerlid voor de Boeirenpartij, H. Koekoek ver boden ooit nog zijn liberale college me vrouw Van Someren te betichten van <een rol in n.ationaal-socialistische orga nisaties, of van onvaderlandslievende sympathie&n tijdens de oorlog. Voor el- fre keer, dat hij in het openbaar of te gen derden de goede naam van me vrouw Van Someren zal aantasten door soortgelijke aantijgingen, verbeurt hij een dwangsom van f 10.000,-. Tevens is; de heer K. veroordeeld in de kosten va.n het geding, zijn f 251,50- De president bepaalde dit in zijn von nis naar aanleiding van het kort geding, dut mievrouw Van Someren tegen de htïer K. heeft aangespannen. Voor me- visouw Van Someren trad als raadsman oj» mr. L. P. Pels Rijcken. De heer K. h/rd zich niet voorzien van een pleitbe zorger. In zijn rechtsoverwegingen sprak de pi resident als zijn oordeel uit, dat de hexrr Koekoek zonder enige deugdelijke griond en geheel ten onrechte de goede na .am van eiseres in het openbaar heeft aamgetast. Alleen reeds uit de geboorte datum van mevrouw Van Someren had het hem duidelijk kunnen zijn, dat zij in 1938 nooit Jeugdstormleidster kan zijn geweest (zoals de heer K. in een vergadering had gezegd). Ze was toen pas twaalf jaar. De heer Koekoek gad dit op eenvou dige wijze kunnen vaststellen, bijvoor beeld door het raadplegen van het jaar boekje „Parlement en Kiezer". Zijn handelen druist, volgens de president, ook in tegen de zorgvuldigheid, diem betaamt in het maatschappelijke ver- ARNHEM In de laboratoria van de A.K.U. is men er na diepgaande onderzoekingen in geslaagd synthetisch zeemleer te bereiden, dat niet van echt is te onderscheiden. De A.K.U. ziet dit resultaat van jarenlang onderzoek als een eerste stap op de weg naar de be reiding van synthetisch leer. Verwacht mag worden, dat nog in de loop van dit jaar in alle winkels synthetische zemen verkrijgbaar zullen zijn. BONN Het Westduitse leger met zijn 461.000 militairen zal dit jaar niet worden uitgebreid. In plaats daarvan zullen de troepen met meer conventione le vuurkracht worden versterkt. Aldus de Westduitse minister van Defensie, Gerhard Schroder. Volgens de minister is de „bedreiging uit het Oosten" tdegenomen, omdat de sterkte en de mobiliteit van de legers van het Warschaupact zullen zijn ver beterd. De strijdkrachten van 't Ooste lijk blok zijn voor 80 procent tegen het Westen gericht, aldus Schroder. 9? UTRECHT Mr. I?. J. Klaver, de economische politierechter in Utrecht en de officier van justitie, Bar. dr. R. W. H. Pitlo, zullen volgende week dinsdagmiddag een kykje gaan nemen in de tuin van een directeur in Soest, om te kunnen vast stellen of het bouwseldat daar onlangs is geplaatst, wel of niet een zwembad is. Een rechercheur vian het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning vindt het namolijk wel en aangezien het, volgens hem, een bassin is, dat meer dan f 5.000,gekost heeft, is de eigenaar strafbaar, omdat hij geen ver gunning had een zwembad in zijn tuin te laten aanleggen. Op de zitting vaei de economische politierechter verklaarde deze eigenaar, de 41-jarige directeur S. R., dat het helemaal geen zwembad was, maar een soort waterkering. Hij lanmpt namelijk zo zei hij met enorme wateroverlast en om zijn huis bewoonbaar te houden, had hij de waterkering gebouwd. Hij voegde er echter aan toe, /dat het te zijner tijd wel kon worden opgenomen in het bouw plan van een zweno.bad. Wie gelijk heeft,, de directeur op de rechercheur, gaat de economische politie rechter volgende week dus uitmaken. keer ten aanzien van persoon en belan gen van eiseres en is derhalve onrecht matig. Het standpunt van de heer Koekoek, dat hij handelde in 't openbaar belang, moet volgens de president worden ver worpen. Dit belang wordt nimmer ge diend door het lanceren in openbare vergaderingen van insinuaties en be schuldigingen jegens anderen, zonder zich vooraf te hebben vergewist van de waarheid. AMSTERDAM De Kon. Java-China- Paketvaart Lynen N.V. (Royal Inter- ocean Lines) heeft besloten voor haar concern vyf moderne lijnvrachtschepen voor de diensten in het Verre Oosten te bestellen, by de werven Van der Gies- sen-De Noord N.V. en Verolme Ver enigde Scheepswerven N.V. Dit besluit is genomen, nadat verge lijkende offertes waren ontvangen van Japanse en Europese werven. Vier schepen zullen geleverd worden in 1968, het vijfde in 1969. De schepen zullen elk voorzien worden van een hoofmotor van het fabrikaat „Stork" met een vermogen van 13.500 pk, waardoor de dienstsnelheid twin tig mijl wordt. De schepen, die ongeveer 12.000 brt. zullen gaan meten, worden geschikt gemaakt voor het vervoer van een groot aantal containers, waartoe drie „open hatches" zullen worden toe gepast; de luiken worden hydraulisch bediend. De schepen zullen een totale laad- capaciteit verkrijgen van ca. 680.000 kub. voet, waarvan 48.000 kub. voet be staat uit vrieskamers. In de machine installatie zal op uitgebreide wijze ar beidsbesparende apparatuur worden ge ïnstalleerd. Het zeer moderne laadgerei zal hoofdzakelijk uit kranen bestaan, waarvan het hefvermogen varieert tus sen 20 en 3 ton. VATICAANSTAD Senator Robert Kennedy, die donderdagavond uit Bonn in Rome is aangekomen, zal zaterdag morgen voor zyn vertrek uit Italië in particuliere audiëntie door depaus wor den ontvangen. Kennedy zal met de paus waarschijn lijk spreken over de oorlog in Viëtnam. Vandaag voertde senator besprekingen met president Saragat, premier Moro en minister van Buitenlandse Zaken Fanfani. ADVERTENTIE OLIFANT REDT MENSENLEVEN Nicht Cor schrok van een muis. Piep, zei de muis. Uuuuh, zei nicht Cor en daarna niets meer. De bons dreunde door het huis. Vlugzout! Hielp niet. O, de kologne! Ook niet. Natte dweil! Even min. Toen... Olifant. De kelk met Olifant Vieux onder haar neus... ogen open... lippen vaneen... slokje... gered! „Echte Franse?" vroeg nicht Cor. „Nee, Olifant Vieux!" zeiden wij. AMSTERDAM Hoewel in 1966 onge veer dertig procent minder nieuwe auto's zijn verkocht dan in het daar aan voorafgaande jaar, blijft de auto handel optimistisch gestemd. Woord voerder das donderdagmiddag dhr. J. L. Lang, voorzitter van de RAI-afde- ling van personenauto's, die op een in Amsterdam ter gelegenheid van de komende tentoonstelling (van 16 tot en met 26 februari) gehouden perscon ferentie zei, dat „zo'n pas op de plaats in een jaar van belastingverhogingen op de auto feitelijk niet meer is dan een groeistuipje, gezien tegen de ach tergrond van de hele massamotorise- ring". De heer Lang vervolgde: „De opkomst van de auto is niet te stuiten. Ik zou nog verder willen gaan. Niemand mag de opkomst van de auto iets in de weg leggen. De levensvreugde, die een auto biedt, de betekenis van de auto voor de recreatie, de vrijheid van ver plaatsen wil niemand zich meer laten ontnemen". De heer Lang uitte teleurstelling over de verhoging van de omzetbelasting en de regelmatige verhogingen van de motorrijtuigenbelasting en de benzine accijns. „De enigen, die baat hebben gevonden bij die verhogingen, zijn de kneuzenhandelaars. Deze grotendeels dubieuze import steeg met 20 procent tot 60.000 personenauto's, die een ge middelde waarde hebben van f 700. Het is in Europa een merkwaardige zaak, dat alleen het Nederlandse auto park voor maar liefst eenachtste uit afdankertjes van onze buren bestaat". Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft becijferd, dat er 1 augustus 1966 in ons land 1.502.300 personenauto's waren. Ten opzichte van 1 augustus 1965 betekent dit een stijging met 18 procent. De snelle groei van het autopark blijkt, aldus het C.B.S., uit de volgende reeks: 1949 - 100.000, 1960 - 500.000, 1964 - 1.000.000 en 1966 - 1.500.000. De dichtheid van het autopark is thans 1 personenauto op 8 inwoners. Het aantal bedrijfsauto's (bestelauto's, vrachtwagens, bussen) bedroeg 1 augustus 1966 261.500 stuks, een stij ging van 8 procent t.o.v. 1965. Het aantal motorrijwielen en scooters daarentegen daalde met 8 procent tot 131.300. (Door onze economische medewerker) Met grote koppen konden wij deze week in enkele kranten lezen, dat de Franse franc en het Franse goud weer vry verhandeld mogen worden. De Fransman mag goud en geld vrijelyk in- en uitvoeren, waardoor de voor-oorlogse toestand werd hersteld. Deze liberalisatie is nog wel niet volledig, maar zij is in het na oorlogse Europa toch wel uniek. Wij moeten er direct by vertellen, dat de stap niet gedaan is om de Fransman een plezier te doen. Het is een onderdeel van de bewuste politiek van de Franse regering om het goud een belangrijker rol in de nationale, maar vooral internationale economie te laten spelen. De regering hoopt, dat de Parijse goudmarkt tot de belangrijkste markt van Europa zal uitgroeien. Een vrije markt, waar particulieren vry goud kun nen kopen. En dat wordt op enorme schaal gedaan. In 1966 werd in de we reld voor ongeveer 1,5 miljard dollar aan goud geproduceerd. Hiervan ging ruwweg een derde naar de industrie en tweederde naar particulieren, die het gewone geld wantrouwen en liever goud hadden, al moesten zy er dik v,oor beta len en al krijgen zij er geen rente van. Door die enorme particuliere vraag bleef er weinig of geen goud over voor de regeringen en centrale banken. Zij kopen regelmatig goud ter versteviging van hun monetaire reserves, ter vergro ting van de gouddekking van hun devie zenreserves en om sterker te staan in het internationale betalingsverkeer. Goud wordt namelijk gebruikt ter be taling van de schulden in het internatio nale betalingsverkeer. Het neemt daar mee een centrale plaats in in het systeem van het Internationale Mone taire Fonds, dat in 1944 werd opgericht. Dit I.M.F. wil de aangesloten landen helpen, als zij in moeilijkheden komen door een tijdelijk gebrek aan buiten landse betaalmiddelen. Het I.M.F. kan dan buitenlandse geldmiddelen ter be schikking stellen, waardoor de in moei lijkheden verkerende landen toch op de been kunnen blijven en hun wisselkoers kunnen handhaven. NIEUW DELHI De Indische lucht macht heeft een Pakistaans vliegtuig neergeschoten dat Indisch gebied was binnengedrongen in Pendsjaab. Het had al 48 km bij helder weer bo ven Indisch gebied gevlogen toen In dische jachtvliegtuigen opdracht kregen het te onderscheppen. Het toestel was eigendom van de vlieg club van Lahore. Het werd bestuurd door een student die een gewone oefenvlucht maakte. De piloot is waarschijnlijk om het leven gekomen. Minister Luns en prof. P. Auger, directeur-generaal van de Europese Organi satie voor Ruimte-Onderzoek (E.S.R.O.), hebben donderdag op het ministerie van Buitenlandse Zaken een overeenkomst getekend, waarin dé oprichting en exploi tatie van het Europese Centrum voor Ruimtevaarttechniek (ESTEC) is geregeld. Tevens had een notawisseling plaats over het Europese Laboratorium voor Ruim teonderzoek (ESLAB). Beide instellingen worden gevestigd in Noordwijk. Overigens is de totstandkoming van het complex zover gevorderd, dat belangrij ke technologische en laboratoriumwerkzaamheden reeds zijn verricht. In oktober vo rig jaar zijn de bestaande noodgebouwen grotendeels door brand verwoest, doch de voortgang der wetenschappelijke werkzaamheden is daardoor niet noemenswaar dig beïnvloed. AMSTERDAM Volgende week zal de „commissie voor planning op lange termijn" van de Universiteit van Am sterdam een rapport voorleggen aan de senaat, waarin het zogenaamde drieker- nenplan uit 1955 drastisch wordt her zien, zoniet door een geheel nieuw plan vervangen. Het rapport is geheim, ech ter alles duidt er op, dat het drieker- nenplan, dat jarenlang als oplossing moest dienen voor het probleem der si tuering van de Amsterdamse universi teit en aan de uitvoering waarvan nu nog wordt gewerkt, in dit rapport vol ledig is achterhaald en op de helling wordt gezet. Dit betekent, dat alle inspanningen om de universiteit binnen de gemeente te houden, tevergeefs zijn geweest. Als gevolg van de snelle ontwikkeling van het instituut, is men in universiteitskrin gen tot de conclusie gekomen, dat er vrijwel geen andere oplossing is dan 'n nieuw universiteitscomplex op een ter rein buiten de stadsagglomeratie te bou wen, met voldoende ruimte voor latere expansie. De kans, dat men voor dit doel een ge schikt stuk grond in de directe om geving van de hoofdstad zou kunnen reserveren, is inmiddels tot een mi nimum beperkt, zodat situering ver buiten de stad als enige mogelijkheid overblijft. Het driekernenplan dateert van 1955 toen nog niet kon worden voorzien, dat de ontwikkeling van het wetenschappe lijk onderwijs een explosief karakter zou gaan aannemen. Het plan situeerde de A-faculteiten, met behoud van door Mo numentenzorg behoede panden en ge vels, op de ruimte in en rondom de Oudemanspoort, de terreinen van het Binnen-Gasthuis en die van de Neder landse Bank, de B-faculteiten op en rondom het Roetsereiland, waar momen teel de eerste palen in de grond worden geslagen voor het nieuwe hoogbouwcom- plex, en de medische faculteit op de in de toekomst uit te breiden gronden van het Wilhelmina-Gasthuis. Het plan is thans ten dele uitgevoerd maar de ruimte behoeften van de ge meentelijke universiteit zijn in die ma te gegroeid, dat het vele miljoenen ver slindende plan uit de tijd geraakt. Er is inmiddels reeds een vierde kern aan het plan toegevoegd: de reeds in aanbouw zijnde concentratie van gebou wen in de Watergraafsmeer, als aanvul ling op de B-faculteiten. De universiteit zit momenteel verspreid over meer dan 50 gebouwen of vestigingen in de hoofd stad. I)e oorzaak van de ruimtelijke pro blemen van de gemeentelijke universi teit schuilt in de verkeerde prognoses van de groei van het wetenschappelijk onderwijs, waarop de bouwplannen in de afgelopen jaren zijn gebaseerd. In 1956 was het Centraal Bureau voor de Statistiek van mening, dat de Uni versiteit van Amsterdam in 1970 10-000 studenten zou tellen. Dit aantal is reeds in 1964 overschreden. In 1959 maakte de commissie voor statistiek van het Universitair Contactorgaan een schat ting, waarbij men rekende op 12.000 a 13.000 studenten in 1975. Deze prognose is inmiddels ook al achterhaald. In '70 moet men rekening houden met een mi nimum van 16.000 a 17.000 ingeschreve nen. Tengevolge van deze nog voortduren de explosie, zijn diverse, onlangs ver worven en voor veel geld herbouwde panden in de binnenstad reeds te klein geworden. Ook in het in aanbouw zijn de complex op het Roetsereiland zal bij oplevering nauwelijks groot genoeg zijn voor de huisvesting van de B-facultei ten. Begin 1964 stelde de planoloog prof. dr. W. Steigenga, in opdracht van het college van Curatoren een nota samen over de wenselijke situering van de Uni versiteit van Amsterdam. De nota be vatte o.a. de aanbeveling om het hele wetenschappelijke instituut over te brengen buiten 't bebouwde stedelijke gebied op 'n terrein ter grootte van 150 a 100 ha. De professor, die de oude binnenstad al volstrekt onvoldoende achtte voor de huisvesting van 't snel groeiende instituut, dacht aan een stuk grond in de Bijlmermeer of de Venserpolder. Het I.M.F. kan die hulp verlenen, doordat de aangesloten landen een be drag moeten storten, ten dele in eigen geld, ten dele in goud. Bovendien moet elk land bij toetreding afspreken met welke hoeveel goud zijn geldeenheid (bij ons de gulden) gelijk wordt gesteld. Zo vertegenwoordigt de gulden een waarde van 0,245.489 gram fijn goud. Dank zij de goudwaarde van elke geldeenheid, kan de verhouding (pariteit) tussen alle geldsoorten worden berekend en op die pariteiten zijn de wisselkoersen geba seerd. Wij kunnen zeggen, dat alle landen, die bij het I.M.F. zijn aangesloten (meer dan honderd), hun geldeenheid via de dollar aan het goud hebben gekoppeld. Uitgangspunt voor de berekening is na melijk de dollar. De V.S. hebben zich verplicht om voor elk ounce goud 35 dollar te betalen en tegen 35 dollar een ounce goud aan de regeringen en centra le banken te verkopen. Deze belofte heeft tot gevolg gehad, dat er voortdurend goud aan de enorme Amerikaanse voorraden onttrokken werd. Jarenlang is er een grote stroom dollars naar West-Europa gegaan, die gegeven werden voor militaire hulp, als kredieten, als leningen en voor investe ringen. Een deel van de dollars, die men Op lange termijn had gekregen en die men niet direct nodig had, werd weer op kor te termijn in de V.S. uitgezet, omdat dit rente in dollars opleverde. Vaak werden die op korte termijn uitgezette dollars niet in dollars, maar in goud opge vraagd, zodat de dollarhulp uitliep op goudverlies voor de V.S. Dit ging zover, dat de Amerikaanse goudvoorraad gehalveerd was. Een paar jaar geleden hadden de Amerikanen er genoeg van. Zij namen een aantal maat regelen, die de dollarstroom naar Euro pa moesten afremmen. En inderdaad had dit wel succes. Daardoor was het goudverlies in 1966 lang niet zo groot als in 1965. Het gevolg is echter wel geweest, dat de overvloed aan dollars in het interna tionale betalingsverkeer ging verdwijnen. Geleidelijk aan is de vrees ontstaan, dat er een tekort aan internationale beta lingsmiddelen zal komen, juist door het schaarser worden van de dollar. Zou dit het geval zijn, dan komen er onvoldoen de betaalmiddelen voor de aankoop van goederen, voor de betaling van het dienstenverkeer en voor het betalen van dividend en rente. En dit kan weer internationaal gezien een druk op de produktie uitoefenen, werkloosheid op roepen en een economische terugslag doen ontstaan. Wij zitten hiermee midden in het pro bleem van de internationale liquiditeiten, waarover al enkele jaren geconfereerd wordt. Ook de internationale monetaire conferentie, die vorige week woensdag in Londen is begonnen, is hieraan ge wijd. De deskundigen piekeren over een nieuw internationaal betalingsmiddel, dat door alle landen kan worden ge bruikt, die in moeilijkheden zitten. Over de wenselijkheid van zo'n composite re serve unit, de C.R.U., is men het over het algemeen wel eens. Niet echter over de rol, die het goud hierin moet spelen. De V.S. voelen er niets voor om de C.R.U.'s alleen aan het goud te koppe len. Frankrijk wil dat juist wel. Het wil het goud weer ten troon verheffen. Het goud moet weer de voornaamste plaats in het internationale betalings verkeer gaan innemen. Om te voorko men, dat de wereldgoudvoorraad onvol doende zou zijn om in de behoefte aan betalingsmiddelen te voorzien, moet de goudprijs verhoogd worden. De Franse econoom Rueff heeft zelfs gepleit voor een verdubbeling van de goudprijs. De Amerikanen verzetten zich daar met hand en tand tegen. Zij hebben een vaste prijs voor een hoeveelheid goud. Een prijsverhoging betekent daardoor een devaluatie van de dollar en daar denkt men niet aan. Economisch niet, maar ook politiek niet, omdat Rusland en geleidelijk aan ook Frankrijk door zijn grote goudbezit hier in één slag van zouden profiteren. Door hun grote goudbezit en door de koppeling van de dollar aan het goud, nemen de Amerikanen nog steeds een dominerende positie in het internationa le betalingsverkeer in. De dollar is, evenals trouwens het pond, een sleutel valuta. Die machtspositie past niet in de filosofie van de Franse president, die Frankrijk een nieuwe en glorieuze rol in de wereld heeft toegedacht. De Fran se opvattingen over de rol, die het goud weer moet gaan spelen (net als vóór de eerste wereldoorlog), moeten bepaald tegen die achtergrond worden bekeken. 0 Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben met 36 tegen 34 stemmen besloten het ambtsgebed, dat in 1923 werd ingesteld, af te schaffen. Daar voor in de plaats komt aan het begin van de vergaderingen een ogenblik stil te voor een persoonlijk gebed of voor bezinning. 0 De bouw van 172 eengezinswo ningen in 't uitbreidingsplan „Voor hof-West" te Delft is voorlopig ge staakt, aangezien gebleken is, dat deze huizen, die 90.000 gulden moeten kos ten, onverkoopbaar zijn. N.V. Eurowo ningen, die de huizen laat bouwen door de N.V. ACS te Vlaardingen, zal met de afbouw wachten totdat de woningen „op papier" zijn verkocht. 0 De 7-jarige Anthony L. Vrijenhoek uit Delft heeft een oproep ontvan gen om 15 februari zijn stem uit te brengen voor de Tweede-Kamerverkie zing. Anthony vindt het prachtig. Hij wil, zei hij, Koekoek stemmen. 0 Bij Boele's Scheepswerven in Bol nes heeft de 33-jarige voorman classificeerder H. Ouwendijk uit Rot terdam een val van tien meter in een scheepsruim gemaakt. De man over leefde de val wonderwel. Een voorlopig onderzoek wees uit, dat hij slechts een enkel zou hebben gebroken. 0 De Spijkernisserbrug, de oeverver binding over de Oude Maas tussen Rotterdam en Voorne-Putten zal in sep tember van dit jaar op Rijnvaarthoog te worden gebracht. Dit wil zeggen, dat de brug zes meter hoger komt te liggen. 0 De gemeenteraad van Bruinisse heeft besloten de presentiegelden voor het bijwonen van de gemeente raadsvergaderingen te verlagen van f 15,- tot f5,- en de presentiegelden voor leden van stembureaus en bepaal de commissies af te schaffen. 0 Met de aanhouding van de twee da ders van de inbraak in de fabriek van Hamac-Hansella aan de Houtstraat in Weert, gepleegd op zaterdag 21 ja nuari, blijkt de Weerter politie een goe de vangst te hebben gedaan. Bij ver hoor bleek, dat ze tezamen met andere Weertenaren zich in de laatste maan den van 1965 en in 1966 hebben schul dig gemaakt aan een twintigtal dief stallen en inbraken. Er zijn al tien ar restaties verricht. 0 De Rijks-Ideeënorganisatie behan delde in '66 1262 ideeën, die betrek king hadden op verbeteringen van ve lerlei aard op het terrein van de werk zaamheden bij de rijksoverheid. Van deze ideeën werden er 441 aanvaard en met premies beloond tot een totaal van f 63.000,-. 0 De Tweede-Kamerleden Van der Goes van Naters en Lamberts (bei den PvdA) hebben de ministers van Verkeer en Waterstaat, van Sociale Za ken en Volksgezondheid en van C.R.M schriftelijk gevraagd de schadelijke ge volgen van lawaai en luchtverplaatsing bij het gebruik van supersonische vlieg tuigen in en boven Nederland te onder zoeken en een standpunt ten aanzien van het gebruik van deze vliegtuigen te bepalen. 0 In 1966 werden bij de Bedrijfsver eniging voor Detailhandel en Am bachten ruim 31 procent meer aanvra gen om werkloosheidsuitkering ontvan gen dan in 1965. Het totale aantal be liep in 1966 ca. 8100. Over 200.000 da gen werd f3.160.000,- uitgekeerd. 0 West-Duitsland, Nederland en Dene marken zijn overeengekomen het geschil over het verloop van de grens op 't continentaal plat onder de Noord zee voor te leggen aan het Internatio nale Hof van Justitie in Den Haag. 0 Aan de Padjadjaran-universiteit in Bandoeng is donderdag formeel 'n chemisch laboratorium geopend, dat met door Nederland geleverde weten schappelijke apparatuur is uitgerust. Twee Nederlandse deskundigen zijn reeds aan het laboratorium verbonden, er worden er spoedig nog twee ver wacht. ADVERTENTIE De vorige regering vroeg een hoge prijs voor het gas en de olie die, naar men aanneemt, in de bodem van de Noordzee zitten. Nu moet het ineens voor minder weg. Ook onze zeggen schap over wat er met de olie gebeurt is met één pennestreek ver dwenen. Voor 40 jaar. Van waar die haast, zo vlak voor de verkiezingen? Welke belangen worden hiermee gediend? Van wie is dat spnl eigenlijk wel? Gelukkig praten wij daar met z'n allen nog één keer over mee. Op 15 februari. Den Uyï, een man om mee te werken.

De Vallei | 1967 | | pagina 8