PROVO'S STEUNEN GEWEZEN STAATSSECRETARIS C. Egas neemt het voor de jeugd op „Jongeren hebben nieuw gevoel jegens wereld en mensen Vrouw bekent kindermoord Tien over Rood99 kwam in een weekend-happening tot stand Unilever-dieet voor Kloosterlingen Banken bereiden centrale bankgirodienst voor Twee groepen Anarchisme Begrip Ontstellend veel ouderen laten verstek gaan" Dialoog Materialistisch Geen respect Triest Machinist werd sneeuwman Balie bevatte loonzakje uit 1949 GEKORTWIEKT Concurrentie mei Postgirodienst West-Java vraagt afzetting Soekarno Vrachtwagen met gasflessen vloog in brand Door timmerman .„ingebouwd" Politiewoordvoerder bepleit actuele situaties Smakeloos papje van wit poeder Mexicaanse kreeg een v ijfling ZATERDAG 4 FEBRUARI IW Oud-staatssecretaris C. Egas uit Heiloo heeft meermalen in woord en geschrift getuigd van zyn grote belangstelling voor jeugdzake-n en de wQse, waarop de jeugd op de haar omringende maatschappy reageert. Opmerkeiyk in dit ver band is ook, dat hy op de bres staat voor de belangen van de provo's en dat hy hun cultuur- visie in vele opzichten deelt. De provo's weten dat. Dezer dagen verklaar den zy dat de heer Egas waarschynlyk de enige is In Nederland, die iets van hen begrijpt. Aan- vankelyk koesterden de provo's het plan by de komende verkiezingen blanco te stemmen. Zy zyn nu van idee veranderd, zy achten de terug keer van de heer Egas in de Tweede Kamer van dermate groot belang, dat zy voorkeursstemmen op hem zullen uitbrengen. Daartoe zullen zy een Iandeiyke actie ondernemen. Naar aanleiding van deze ontwikkelingen had een onzer redacteuren in het restaurant van de Tweede Kamer een gesprek met de heer Egas, wiens dagen waanzinnig druk bezet zyn. De oud-staatssecretaris is bepaald niet het type, by wie men sympathie voor de provo's ver moedt. In woord en gebaar iykt hy eerder op een patriarch. De heer Egas, die in een razend tempo spreekt, spuide tegenover onze redacteur zyn ideeën over de problemen van de huidige jeugd en wat de maatschappy van die jeugd te verwachten heeft. Onderstaand verhaal is geschreven In de vorm van een monoloog. Uweet, dat ik meereis met de karavaan van de Partij van de Arbeid. Toen we met die kara vaan in het Zuiden waren, kwam mij een aardig voorbeeld van een gezagscrisis ter ore. Het betreft een jongen uit een keurig gezin. Die jongen draagt lang haar. Vader is daar op tegen en geeft zijn zoon te verstaan, dat hij binnen drie dagen zijn haar geknipt moet hebben. Als de drie dagen om zijn, blijkt de jongeman niet naar de kapper te zijn geweest. Vader zegt: Ik geef je nog één kans. Als het er morgenavond niet af is, dan neem ik andere maatregelen. De vol gende avond loopt de jongen nog steeds met dat lange haar rond. Nu moet varier bewijzen, dat hij gezag heeft. Wat doet hij? Als zijn zoon slaapt, knipt hij een paar lokken van het haar af. 's Morgens bij het ontbijt doet de jongen alsof er niets is gebeurd. Vader komt beneden, grijpt in de kast naar zijn nette kostuum, want het is zondag. Als hij het aantrekt, ontdekt hij, dat zoonlief de pijpen er voor een groot deel heeft afgeknipt. Vader draagt een mini-broek. Paniek in het gezin. Er wordt zelfs een familieraad belegd. TVt voorbeeld toont duidelyk aan, dat de jeugd leiding nodig heeft en zij verlangt dat ook, maar een commando van vader zonder uitleg werkt niet. Hier demonstreert zich de onmacht van de leiding. Die leiding moet een ander karakter krijgen, want er is een hele scherpe kentering gekomen in de jeugd en de jongerenwereld. Die problematiek heeft mijn grote belangstelling. U kunt dus niet stellen, dat ik alleen belangstelling heb voor de provo's. Dat zij hun voor keursstemmen op mij willen uitbrengen, komt natuurlijk ook de partij ten goede. Persoonlijk ben ik biy, dat men een nette burgerman die ik uiterlijk ben wil accepteren. De provo's vallen, volgens mij, in twee groepen uiteen, waarbij Ik reke ning houd met de samenhang, die er tussen die groepen bestaat. Daar zijn in de eerste plaats de minder bewust zoe kende tieners, die een soort radar heb ben voor een nieuwe koers, zonder pre cies te weten welke. Daarnaast bestaan de bewust denkende provo's, die we aantreffen onder de jongere kunstenaars en de studenten. Bij dit alles neemt de uiterlijke vorm een belangrijke plaats in. De tienerontwikkeling mani festeert zich in de mode, de houding, de uitdagende, provocerende beat, de dans. De achtergrond van dit alles is, dat een zeer hoog percentage jongeren, wat wij wel eens deftig noemen, een nieuw levensgevoel heeft tegenover de wereld en de mensen. Zij hebben een scherper inzicht in de gevolgen van de snelle technische ontwikkelingen dan de oude ren. Je ziet het in Amerika. Daar heb je die beweging van de „New Left". Die beweging is niet communistisch links, maar ik zou bijna zeggen anti-revolutionair links. Zij wijst de democratie af, zoals die nu functio neert, niet alleen met betrekking tot het individu, maar ook in de collecti viteit. De moderne jeugd zoekt het engage ment in de medemenseiykheid, maar dan gedecentraliseerd. Het direct de naas te helpen, maar niet via de grote orga nisaties. Je zou het een anarchisme in een nieuwe vorm kunnen noemen. Het is het zich scherp afzetten tegen een politiek democratisch systeem. Terecht zetten ze daar grote vraagtekens bij. Jonge mensen in deze maatschappij tekenen protest aan tegen de sterk ge organiseerde economische en sociale or dening, tegen het jeugdbeleid, dat geba seerd is op instituten, waarbij de cen trale en provinciale instituten grote macht hebben. Ik denk bijvoorbeeld aan de sportvelden, die er overal zijn. Als je er op wilt spelen, moet je eerst tot een club toetreden. Hetzelfde manifesteert zich in de cul turele sector. Muziekclubs, buurthuizen, bijzondere jeugdclubs worden geleid door oudere mensen. De ouderen domi neren, bekleden ho£functies. De jeugd zelf kan er niet tussen komen, zij staat erbuiten. Tenslotte is er nog de ambte lijke institutionalisering, zoals in de ruimtelijke ordening en de stedenbouw bijvoorbeeld. Bij een grote massa jongeren bestaat het verlangen de mogelijkheden te scheppen in die maatschappij mee te spelen. Dat is individuele ontplooiing in de lokale sfeer, waar ze de dingen kun nen overzien. Welnu, bij de provo's bestaat daar voor het beste begrip. Intussen heeft de voor-vorige regering een commissie in gesteld om het jeugdbeleid een wettelij ke basis te geven. Daar ben ik erg blij om, want in het daaruit ontstane COWWR-rapport komen de instituten op de achtergrond of ze worden afgeschaft. Het geeft duidelijk de afbraak van de macht aan en legt het accent op het open jeugdwerk. Daar past de beatkel- der in, de instuif, het jeugdcafé, noem maar op. Op die manier blijf je met het jeugd werk niet beperkt tot de 10 pet. van de bovenlaag, maar pak je die 90 pet., die nu doelloos rondzwerft. De moderne jeugdleider moet niet meer op een stoel gaan staan en op een fluitje blazen. Hij moet slechts service verlenen, zijn mond houden als er niet naar hem gevraagd wordt, advies geven als men daar be hoefte aan heeft. Dit geldt ook voor de caféhouder van het jeugdcafé. Het spreekt vanzelf, dat die man meer ver stand moet hebben dan alleen maar van een glas bier. Waar wij voor moeten zorgen, is dat de ontwikkeling van het individu eruit komt. Dat kun je dus nieuw-anarchis- tisch noemen. Veranderingen beginnen zich ook te voltrekken in de sociologie en de sociale pedagogie. Representanten daarvan zijn Harry Hoefnagels, prof. Ten Have en prof. Lievegoed. Zij zijn al enkele ja ren bezig de sociale pedagogie te ver nieuwen. Zij pleiten voor minder ge theoretiseer. Hoefnagels spreekt van samenlevingskunde. Het gaat erom midden tussen de men sen te staan, op het laagste niveau uiteraard niet minderwaardig bedoeld maar lokaal. Men duidt dat begrip aan met het woord agogie. Het is een soort opbouwwerk, waarbij je zodanige injecties geeft, dat de mensen leren zichzelf te helpen. In feite dus geen maatschappelijk werkster meer. U be grijpt wel, ik stel de zaak wat zwart wit, anders slaat het niet aan. U ziet dat ook hier anarchistisch wordt ge dacht. Het is een nieuwe poging tot in dividualisering, maar gebonden aan de samenleving. Je hebt datzelfde eigenlijk gehad in het liberalisme van de 19de eeuw. Het plezierige is, dat er zo ongelooflijk veel mogelijkheden zijn. Ik denk aan de vrije tijd, de welvaart en de voort schrijding van de techniek. De ontwik keling staat niet stil en daarom moeten wij de burger de optimale kansen geven dit alles te realiseren. Met name de provo's hebben begrip voor deze elementen. Maar de provo's halen de toekomst te snel naar zich toe e- maken daardoor fouten. Belangrijk is de vraag hoe je voorkomt, dat die nieu we generatie in de pluriformiteit ver zuipt. Ze verzuipt als er geen service wordt gegeven. In het gezin, de kerk en op de uni versiteit staat de jeugd volstrekt in de open wereld. Daarom kan het ook niet meer bestaan, dat de priester of de do minee in zijn preek de richtlijnen aan geeft. Waar we behoefte aan hebben is een dialoog. Wij moeten de hulpmidde len geven, waarmee de jeugd zelf haar weg kan kiezen. Het onderwijs is evenmin aangepast. Onderwijs is niet een overdracht van kennis, maar het geven van methodie ken, opdat de leerlingen zelf kunnen vinden wat de samenhang der dingen is. Wij leven nu eenmaal in een tijd van open informatie. De regionale culturen zakken weg. Ze worden nog kunstmatig in leven gehouden. Daartegenover staat een brok internationale informatie die met name vla de televisie onze huiska mer binnenkomt. Er is ook een veel sterkere lichame lijkheid ontstaan. Je ziet het in de sport, in de dans en op het terrein van de seksualiteit. De ouderen falen volkomen in de voorlichting op het vlak van de seksualiteit. Men neemt ook niet meer wat burger zei over de democratie. Democratie om schreef hij met het hebben van vertrou wen in de leiding. Als dat zo is, dan is de democratie ten dode opgeschreven. Dit standpunt gaat namelijk nog steeds uit van de onmondigheid. Dan ontstaat er apathie en onver schilligheid. De jeugd, en met name de provo's, willen die apathie doorbreken. Zij tekenen protest aan tegen de wijze, waarop de cultuur geconsumeerd wordt. Het stom voor de televisie liggen bij voorbeeld. We zien ook het gevaar, dat de leden van de vakbonden en de poli tieke partijen niet meer naar de verga deringen komen. Dat komt ook door het standpunt, dat de politieke partijen innemen. U mag dat gerust in de krant zetten: het ma terialisme In de PvdA la nog veel te groot en voor de toekomst levensgevaar lijk. Ons programma gaat in het bijzon der mank aan cultuurvisie. De nieuwe mens ziet men niet. Het gaat niet al leen om de welvaart. Ik dacht, dat dit ook voor de andere partijen geldt. Voor de katholieken zeer sterk en voor de protestanten iets min der. Er is nog steeds een overmaat aan gezag en hiërarchie. Men zal ook tot 'n democratisering van de Kerk moeten komen. In toenemende mate dienen we het Christen zijn in de wereld naast de medemens centraal te stellen, waarbij de heilsvreugde na dit leven naar ach teren wordt gedrukt. Ik geloof, dat er een verwantschap bestaat tussen het christelijk Nieuw Je ruzalem en het Nieuwe Babylon van de provo. De provo's bedoelen het tegen deel van het oude Babyion. Bij de politieke partijen is wel begrip voor deze zaken, maar het domineert niet. Wij van de P.v.d.A. denken nog te veel marxistisch en historisch ma terialistisch. Ik zou ook een andere naam voor onze partij willen kiezen, waarbij het begrip arbeid een beschei den plaats en de cultuurvisie een gro tere plaats krijgt. De ouderen begrijpen dit nog niet vol doende. Het is ontstellend hoeveel ouders verstek laten gaan. Het merkwaardige is ook, dat de grootvaders en -moeders meer begrip hebben voor de jeugd dan de huidige generatie van ouders. Zij zitten niet meer zo gevangen in het systeem als de ouders. De bejaarden en dan bedoel ik de bejaarden, die net gepensioneerd zijn kunnen nu meer afstand nemen en hebben daardoor meer zicht op wat zich in de wereld afspeelt. Wij zouden geen jeugdprobleem heb ben, als er geen ouderprobleem was. Wij zijn opgevoed in de sfeer van „eert uw vader en moeder en je moet hen ge hoorzamen". Wij moesten dat maar in slikken vind ik, want dat kan niet meer. Het respect voor de oudere mensen is weg, volkomen. Respect heeft de jeugd voor de ouderen, wanneer zij een per soonlijkheid tegenover zich vindt. Indien dus de ouders falen, dan moet je proberen het vertrouwen te krijgen van de jeugd. Dat moet je niet doen via een instituut. Ik was in de Bergman-sociëteit in Maastricht, waar de jeugd bier en wijn kan drinken. Ik vroeg of er ook een leeftijdsgrerfs wordt aangehouden. Men antwoordde ontkennend. Daar kon men geen oog op houden. Goed, dan zou je dus papiertjes kunnen uitdelen; daar moeten ze dan hun naam en leeftijd op invullen. En dat is nou net wat de jeugd niet doet. Ze wil geen papieren, niets invullen en ze heeft gelijk. De kans is dus groot, dat een kind van dertien jaar te veel drinkt. Het gebeurt ook, verzekerde men mij. Wat moet je dan doen Dat kind de toegang weigeren of proberen met haar in gesprek trach ten te komen. Je kunt zulke kinderen per slot van rekening niet thuis bezor gen. Als de jeugd de kans krijgt het zelf te doen, groeit er iets goeds uit. In Rotterdam is een man, die een kale betonnen kelder inricht voor de jeugd. Hij doet er verder zelf niets meer aan. Wat doen die jongelui? Zij stellen regle menten samen, die vijfmaal strenger zijn dan wanneer hij het zelf zou heb ben gedaan. Overigens heb ik in Brabant een tries te ervaring opgedaan, tijdens de kara- vaanreis. Daar vertelden mij jongens, dat zij geen werk meer konden krijgen vanwege hun lange haar en de kleren, die zij dragen. Dat vind ik heel triest. En wat waren het leuke jongens! Ik heb met ze gesproken. Hier groeit een discriminatie, die afschuwelijk is. Het was opvallend hoe die jongelui als schu we paarden op me afkwamen, barstend van wantrouwen. Maar wanneer je po sitief reageert, zie je die agressiviteit wegsmelten. Dan blijkt die jeugd ge woon hartveroverend te zijn. Wat zegt u? Die uitzending van de NC.R.V. „Later is te laat"? Ja, dat was allemaal veel te overtrok ken. Die uitzendingen werden samenge steld door jongeren van 30 jaar. Die hadden tot him schrik gemerkt, dat zij geen contact meer hadden met de jon gere generatie. Vanuit dat standpunt, gingen ze aan het werk. Zij deden het voorkomen alsof er sprake was van een ramp. Er waren ook te weinig jongeren aan het woord. Dat heeft men later be grepen. Het waren weer de ouderen, die spraken. De politie? De provo's hebben de po litie beschouwd als de vertegenwoordig ster van de regenten. De politie moest het gezag handhaven van die regenten en dat gezag erkennen de provo's niet. Vandaar hun optreden. De politie heeft daarop gereageerd in paniek. Dat was fout." AMSTERDAM Het schynt in de bedoeling te liggen van de gezamenlyke Nederlandse banken, in samenwerking met de grote landbouwkredietcentrales, te geraken tot de oprichting van een vennootschap, genaamd n.v. Bankgiro. Er 7,y aan herinnerd, dat de eerste, geruchten hierover verspreid werden In de in maart 1966 gehouden aandeelhoudersvergadering van een bankinstelling te Am sterdam, waarin van directiezyde het volgende werd opgemerkt: „De giro-afde lingen van de verschillende handelsbanken zyn bezig terrein te verliezen in de stryd tegen de Postgirodienst. De totaliteit van het Nederlandse bankwezen is zich daarom op het ogenblik aan het beraden op gezamenlyke acties. De ban kiers denken hierby aan de instelling van een bankgirocentrale". Van de zijde der Nederlandse Ban kiersvereniging, waarbij de meeste bankinstellingen zijn aangesloten, ech ter niet de beide voornoemde landbouw kredietcentrales van Utrecht en Eind hoven, waren vrijdag geen concrete inlichtingen over het centrale giroplan verkrijgbaar. Men beperkte zich aldaar tot de mededeling, dat de hierover ver- (Vervolg van pag. 1.) Het jeugdige slachtoffer van de moord, Walter B. de Wildt, die met zyn moe der in een pand aan de Oldengaarde in Rotterdam-Zuid woonde, werd sinds donderdagavond vermist. Om tien uur die avond kwam de moeder van Wal ter aan het bureau De Slinge vertellen, dat haar zoontje al enige uren zoek was. Tegen half een, twee en een half uur later dus, verscheen mevrouw De Wildt opnieuw op het bureau. Zij vertelde toen, dat uit haar huis een bedrag van f 850,- werd vermist Niemand dacht toen eigenlijk aan een ernstig mis drijf. Vermoedens, die wel in deze richting wezen, rezen bij de dienstdoende poli tiemannen, toen om tien over twee een taxichauffeur kwam vertellen, dat hij in het begin van de avond een vrouw had vervoerd van haar woning aan de Ol dengaarde naar de Voornsestraat, ook in Rotterdam-Zuid. Een uur later had een andere chauf feur de vrouw van de Voornsestraat teruggebracht naar haar huis. Toen de chauffeur, die de eerste rit had ver zorgd, later zijn auto inspecteerde, ont dekte hij een grote bloedplas op de plaats, waar de vrouw had gezeten. Hij herinnerde zich, dat de vrouw, die hy had vervoerd, een grote koffer bij zich had. Na deze mededelingen, ging een re- chercheploeg op onderzoek uit. Al spoe dig vond men in de woning van de vrouw, Josje C. S., een groot aantal bloedsporen. Een misdrijf stond toen wel vast. Nog voor de schoolkinderen in het parkje, dat in de onmiddellijke omgeving van de Voornsestraat ligt, de lugubere vondst deden, arresteerde de politie de 32-jari- ge vrouw. Zij moest daarvoor naar het centrum van Rotterdam, omdat de vrouw na haar laatste taxirit naar haar moeder was gegaan. De vrouw is een vrij goede bekende van de Rotterdamse politie. Zij heeft een aantal veroordelingen op haar straf register. De politie reconstrueerde, dat Wal ter in de woning van de vrouw om het leven is gebracht. Na de jongen te heb ben gedood, bond de vrouw het lichaam vast en stopte het in een grote fiber koffer. Vervolgens bestelde zij een taxi en liet zich naar de Voorsestraat rijden. Zy gaf een adres op, waar zij volgens getuigen, wel vaker kwam. Na door de chauffeur in de Voornse straat te zijn afgezet, liep de vrouw naar het 200 meter verderop gelegen parkje, waar zij de koffer in de strui ken deponeerde. Zij deed dat op een zeer opvallende plaats, want volgens de politie was de koffer wel op 50 meter afstand te zien. Na zich van de koffer te hebben ont daan, liep de vrouw naar het adres aan de Voornsestraat terug, waar zij aanbel de en naar binnen ging. DJAKARTA Het regionale parle ment van West-Java heeft met algeme ne stemmen besloten het volkscongres te verzoeken president Soekarno af te zetten. Generaal Dharsono, de militaire be velhebber van West-Java, heeft ver klaard dat een ontslag van Soekarno geen problemen schept, aangezien de wet voorziet in maatregelen om te voor komen dat er een „machtsvacuüm" ont staat. Generaal Amir Machmoed zei in Djakarta, dat de strijd van de nieuwe orde tegen Soekarno zijn einde nadert. (Van onze Haagse, redacteur) DEN HAAG „Nieuw Links" heeft de ontwikkeling van het socialisme in Nederland een flinke stoot gegeven. De publikatie van het boekje „Tien over Rood" leidde tot een radicaler verkie zingsprogramma van de P.v.d.A. dan Machinist Dadema uit Den Haag stapte vrijdagmorgen in de buurt van Dordrecht als een sneeuw man uit de cabine van de sneltrein, die hij van Roosendaal, naar Am sterdam moest rijden. Oorzaak was een poederbrandblusapparaat, dat in de cabine was gevallen en de he le inventaris, inclusief de machi nist, met een laag poeder had be dekt. De machinist had direct de rem men in werking gezet en omdat hij het benauwd kreeg z'n hoofd uit het raampje gestoken totdat de trein stilstond. Vervolgens maakte hij zo goed en zo kwaad als dat ging, de bestuurderscabine schoon voor hij doorreed. anders op het partijcongres zou zijn aanvaard. Hans van den Doel, een van de eindredacteuren, vertelde deze week dat het ophefmakende boekje in twee dagen en een halve nacht is geschre ven. Woensdag 7 september vorig jaar kwam een aantal mensen bijeen, die 'n discussie-nota of iets dergelijks wilden opstellen om hun gedachten over de toe komst van de P.v.d.A. in de openbaar heid te brengen. Een half uur voordat de bijeenkomst van de groep, die zich gemakshalve „Nieuw Links" noemde, zou eindigen, fluistert Han Lammers, journalist en deelnemer van het eerste uur aan „Nieuw Links", zijn buurman Hans van den Doel toe: „Zouden we niet een boek je maken?" Terwijl de vergadering voortduurde, ging Lammers telefoneren. Na 'n kwar tier kwam hij terug met de medede ling: „Polak en Van Gennep willen het uitgeven." Vrijdag ging Van den Doel de zaak verder met de uitgevers be spreken. Het boekje moest uiterlijk 7 oktober op de markt zijn. „Nieuw Links" wilde partij-afdelingen de kans geven nog tij dig voorstellen op basis van het boekje in te dienen voor het buitengewoon con gres, dat 11 november zou worden ge houden. „Dat kan", aldus uitgever Rob van Gennep, „maar dan moet ik het ma nuscript maandagmorgen op m'n bureau schenen publicaties Ln algemene zin juist mogen worden geacht en dat de vereniging voornemens is binnen afzien bare tijd met nadere inlichtingen te komen. Overigens werd, ter voorkoming van misverstand, van bankierszijde nog me degedeeld, dat met de oprichting van de N.V. Bankgiro beoogd wordt een soort interbancair verrekeningscentrum te stichten, dat over een collectief tech nisch apparaat zal kunnen beschikken. Rekeninghouders zullen echter, evenals voorheen, hun rekening behouden bij de bankinstelling van hun keuze en dus niet met voornoemde N.V. Bankgiro, doch met hun eigen bank, het contact blijven bewaren. NIJVERDAL Omstreeks half een gistermiddag is in Nijverdal een vracht wagen, waarop zich gasflessen bevon den, in brand geraakt. Ten gevolge hiervan werd het treinverkeer tussen Nijverdal en Raalte stilgelegd. De rei zigerstrein, die om 11.58 uur uit Zwol le vertrok, is in Raalte gekeerd. Ook de trein uit de richting Almalo heeft de reis bij Nijverdal gestaakt en is terug gekeerd. De spoorlijn bij Nijverdal voert door een dal, waarin het gemeentelijk zwem bad ligt. In dit zwembad waren schil ders aan het werk. Op een gegeven moment raakte de vrachtwagen, waar op de gasflessen stonden, in brand. En kele gasflessen ontploften en werden de lucht in geslingerd. Twee scholen, in de buurt van het zwembad, werden ont ruimd. De brandweer zette het terrein af, omdat zich in de brandende auto nog flessen bevonden. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. De brandweer te Nijverdal heeft de in brand geraakte gasflessen geblust. Het reizigersverkeer kon om half twee weer normaal doorgang vinden. Tijdens de stremming waren de reizigers tus sen Nijverdal en Raalte met bussen ver voerd. (Van een onzer verslaggevers) WORMERVEER - Het gebeurde in augustus 1949. Timmerman M. Kat uit Zaandam legde, aan het eind van zijn werkdag, met 'n voldaan gezicht hamer en zaag weg, streek nog eens liefkozend over de zojuist voltooide balie voor het nieuwe gebouw van de Twentsche Bank te YVormerveer en trok zyn colbertje aan. Werktuig- lyk tastte daarby zijn hand naar de binnenzak, waar hy zijn loonzakje vermoede, met daarin de drie bankbil jetten van 20 gulden, het loon van de afgelopen week. Doch al wat hy vond, geen loonzakje. Koortsachtig zocht hij in de andere zakken, keerde zijn overall binnenste buiten en wierp zich tenslotte op de op de knieën om tussen zaagsel en houtafval naar het verdwenen week loon te bespeuren maar het was weg en het bleef weg. Dank zy een spontane inzamelings actie onder de leden van de voetbal vereniging "Zaandijk", waarvan de heer Kat ook lid was, kwam er veer tig gulden op tafel, terwijl werkgever M. de Wit er ook noch een tientje bij deed. Zodoende behoefde de timmer man die week toch niet van de wind te leven. Daarmee was het geheim van het verdwenen loonzakje echter niet opgelost. Totdat dezer dagen by het verbou wen van het voormalige bankgebouw tot woonhuis, de toekomstige bewo ner de byl zette in de destyds door de heer Kat zo degeiyk geconstrueerde balie. Want temidden van het uiteen geslagen vakmanswerk trof hij daar het verdwenen loonzakje aan, dat de noeste timmerman destyds biykbaar persoonlijk had „ingebouwd". De intussen tot aannemer opge klommen heer Kat heeft, dank zy de bereidwilligheid van de Nederlandse Bank, de inmiddels verlopen briefjes van twintig alsnog kunnen inwisselen. O In Nijmegen opereren de laatste tijd inbrekers, die het speciaal hebben voorzien op de priizenkast van sport verenigingen. Moeiraam veroverde be kers en lauwertakken, die slechts een waarde van enkele guldens hebben, wor den meegenomen door nachtelijke be zoekers, wier enige prestatie het is, dat ze een ruit inslaan en over de venster bank wippen. 0 Gisternacht is in Amsterdam in een modezaak ingebroken. Ongeveer 20 bontjassen en suèdejasjes werden gesto len, voor een waarde van ruim driedui zend gulden. Korte tijd later is ingebro ken in een loods in Amsterdam-Noord, waarvoor eenzelfde waarde aan rood ko per is ontvreemd. 0 In de nacht van donderdag op vrij dag hebben onbekenden de kluis in de kantoren van Naayken's Technische Apparatenbouw N.V. aan de Lovenseka- naaldijk te Tilburg met in het bedrijf aanwezige snijbranders opengebrand. Een bedrag van 10.000 gulden wordt vermist. Tegen de 23-jarige kok H. V. die op de Dam op de beruchte 14de juni van het vorig jaar toen zich de ernstige ongeregeldheden in de hoofdstad voorde den, „Moordenaars" had geroepen, heeft de procureur-generaal bij het Amster damse gerechtshof bij verstek 14 dagen gevangenisstraf geëist. 9 De 26-jarige Amsterdamse kunst schilder J. v. d. S., op wiens kamer in een Londens hotel 14 januari de par tij bij de juwelierszaak Regli in de Kal- verstraat gestolen horloges en sieraden werd aangetroffen, is door een Londense rechtbank wegens smokkel van de kost baarheden tot een half jaar gevangenis straf veroordeeld. Wegens gebrek aan confectieopdrach- ten, zal N.V. Nederlandsche Stoom- bleekerij te Nijverdal voor het personeel van haar afdeling Zomerij voor een pe riode van zes weken een vergunning voor werktijdverkorting aanvragen. Het betreft hier ongeveer 19 vrouwelijke per soneelsleden. De N.V. Smit Lloyd heeft aan de werf Van de Giessen-De Noord op dracht gegeven tot het bouwen van een bevoorradingsschip. Het vaartuig, dat de naam „Smit Lloyd 14" zal krijgen, wordt zestig meter lang, twaalf meter breed, met een diepgang van 4,10 meter. 9 De Nederlandse schoenindustrie heeft besloten tot oprichting van 'n zg. „jeugdstatuut", waarmee de jeug digen een eigen arbeidsovereenkomst krijgen, die aangepast is by hun leeftijd. Alle bepalingen, die op jeugdigen be trekking hebben, werden uit de be staande C.A.O. gelicht en in het jeugd statuut tot een afgerond geheel samen gevoegd. De Raad van Nederlandse Werkge versverbonden heeft besloten tot de instelling van een Bureau Milieuhy giëne, dat tot taak zal hebben activitei ten ten behoeve van het bedrijfsleven met betrekking tot problemen op het ge bied van water-, bodem- en luchtveront- ontreiniging, ook in hun samenhang met de ruimtelijke ordening, te bundelen en te stimuleren. 0 De 49-jarige buschauffeur H. B. van het Gemeente Vervoerbedrijf in Am sterdam is door de Amsterdamse recht bank vrijgesproken van de hem ten las te gelegde schuld aan een ongeluk, waar bij een 79-jarige vrouw ernstig werd ge wond. De officier van Justitie had een boete geëist van f 150. 0 Donderdagavond heeft de politie in Rotterdam de 20-j. W. K., zonder beroep, aangehouden, omdat hij in het huis van zijn 18-jarige echtgenote een broodzaag op de keel van zijn een jaar oude kind had gezet, met de bedreiging het te doden. 0 Met de geboorte van Jacomina An- thonia, dochter van de fabrieksar beider J. van het Einde, heeft Delft vrij dag 80.000 inwoners gekregen. 0 De 56-j. onderwyzer A. H. Visser, is een teleurgesteld man. Na zes jaar hoofd van de School met de Bijbel te Eemdijk te zijn geweest, is hij per 1 maart ontslagen. De reden was zijn sympathie voor de Volle Evangelie Ge meente. 0 Minster Luns, die voor een officieel bezoek aan Oostenrijk is uitgenodigd door zijn ambtgenoot aldaar, zal morgen middag om kwart over een van Schip hol vertrekken. Ook mevrouw Luns be hoort tot het gezelschap van de bewinds man. DEN HAAG De Nederlandse poli tie zou moeten beschikken over een woordvoerder, die direct in bepaalde actuele situaties met een gezaghebben de mening voor radio, televisie en pers kan reageren. „Het achterwege blijven van een dergelijke reactie wordt nog steeds uit gelegd als een vorm van onzekerheid om een politiële mening te geven. Vor ming van bepaalde functionarissen om als televisie- en radiospreker op te tre den, is dringend gewenst". Dit wordt geconstateerd in het jaar verslag 1966, dat het bureau Voorlich ting van de Haagse gemeentepolitie heeft uitgegeven en waarin tal van in teressante aspecten, zoals de mentali teitsverandering in onze democratie, het gesprek over gezag en de uitoefe ning daarvan, het verschijnsel van de provocerende jeugd, het gesprek met de jeugd en dergelijke worden besproken. hebben. Anders is er onvoldoende tijd voor het zetten, drukken enz." „Nieuw Links" besloot diezelfde avond de po ging te wagen. Zaterdagochtend betrokken de acht topmannen van de groepering het kan toor van P. en Van G. in drie lokalen. Met vier schrijfmachines gingen zij in drie secties aan de slag: voor buiten land, democratie en sociaal-economische onderwerpen. De uitgevers zorgden voor een constante aanvoer van broodjes, cro- quetten en frisdranken. Die dag was de sociaal-economische sectie klaar. De titel „Tien over Rood" was 's morgens al gevonden. In de loop van zondag kon het onderdeel „Buiten land" worden afgerond en te midder nacht hadden Arie van der Zwan en DEN HAAG Trappisten van Axel en Trappistinnen van Berkel-Enschot "ifd'StaT ..ScSu?1 «erken .Ind, 196S mee «an een reek. proeven met vetten, die Unilever neem! om m m het effect ervan na te gaan op de samenstelling van het bloed. De proefpersonen terwyl af had. Van den Doel het voorwoord MEXICO Maria Flores, een 26-jarige moeder van drie zoons, heeft het leven geschonken aan vyf meisjes, van wie er één dood geboren werd. Rafael Gutierrez leidde de verlossing in het dorpje Chavarria by kaarslicht. De toestand van de moeder en de vier baby's is zorgwekkend. De vader is Pa- blo Ortiz, een 30-jarige boer. krijgen daartoe gedurende perioden van zes weken regelmatig een papje van wit poeder te slikken, dat een weliswaar smakeloze, maar toch volwaardige voeding bevat. Binnenkort, zo deelt Unilever mee, zal by een Zwitserse medische uitgever.] een publikatie met de resultaten van de proeven verschynen. „Het is ongeloofUjk moeiiyk een groep mensen te vinden, die bereid is geduiende lange perioden zich aan een dergeiyk eenzijdig dieet te houden. Wy zijn dan ook byzonder biy met deze medewerking, die overigens nog voortduurt", aldus een zegsman van Unilever. Het gehele experiment (Unilever is al 25 jaar bezig met dergelyke proeven, die zowel verband houden met de voedingswaarde van produkten van het bedrijf a met de bestrijding van hart- en vaakziekten) geschiedt onder strenge medische controle, zo wordt gezegd. Regelmatig wordt bloed van de proefpersoon onderzocht.

De Vallei | 1967 | | pagina 5