Veenendaals dagblad Russen bij vertrek uit Peking urenlang ernstig bedreigd Veel botsingen tegen bomen: 7 doden Buiten Leger wil Soekarno verbannen viert Carnaval Zuid-Nederland Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei In Duitsland bijna 400.000 werklozen in 1 maand erbij Enige regen Betrekkingen tussen Rusland en China nog slechter r In Brabant en Limburg Drie militairen verongelukt Franco" verbrand PAUS ZOU NAAR LANGER BESTAND STREVEN Hoessein van samenzwering beschuldigd Omvormer voor signalen van kleuren-t.v. Taxichauffeur doodgestoken Grote brok GLADDE WEG Ontploffing op booreiland Passagierverbod voor bemanning van Amerikaans schip in Zuid Afrika Baby viel in teil met heet water Voor Vietnam ZUIDWEST CHINA NOG ANTI-MAO Aniokniaker doodde Kleuter omgekomen onder bloembak vijf mensen Lioe Bur. voor radactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telet. 08385-3550 (adm.). 3757 en 3955 (redGiro 1321000 Rhenen: Boekhandel C Waiboer en Reel.- bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926 Uitg. Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op dl. do en za 1-10 woorden 1,50, ieder woord m9er 15 cent MAANDAG 6 FEBRUARI I967 4Ie JAARGANG Gedurende het afgelopen weekeinde verplaatste de kern van een hoge- drukgebied zich van het zeegebied ten noorden van de Azoren naar de in gang van het Engelse Kanaal. Het neemt thans in betekenis af, maar een ander hogedrukgebied, afkomstig van Newfoundland steekt in snel tempo in noordoostelijke richting de Oceaan over. Tussen beide hogedrukgebieden be vindt zich een front, dat dinsdag ons land zal bereiken. Het zal veel be wolking veroorzaken, waaruit tijde lijk wat regen of motregen kan val len. Doordat de lucht achter het front ook van oceanische oorsprong is, biy- ven de temperaturen aan de hoge kant voor de tijd van het jaar. De wind blijft dinsdag uit westelijke richting waaien. In Zuid-Nederland zijn dit weekeinde zeven mensen omgekomen, doordat zy in een auto of op een bromfiets tegen een boom botsten. Zondagmiddag waren twee maal twee doden te betreuren, toen in de buurt van Zundert en bij Meerssen auto's in volle vaart tegen een boom reden. De 40-jarige H. Stok en de 89-jarige M. Oostvogels uit Sprundel (gem. Ruphen) verongelukten l»y de eerste botsing; in het laatste geval werden de 52-jarige Maastrichtenaar J. H. van de Wal en z(jn 25-jarige schoonzoon J. VV. Smit het slachtoffer. In de omgeving van Valkenswaard hadden in de nacht van zaterdag op zondag twee soortgelijke ongelukken plaats; in beide gevallen viel er een dode te Leende was dat de 22-jarige bromfietser P. van Meijn en op de Luikerweg te Borkel en Schaft de 23- Jarige automobilist J. van Heeswijk. Op de rijksweg Roermond-Swalmen is zaterdagmiddag de 46-jarige timmerman J. Cox uit Echt veronge lukt. Hij botste met zijn personenauto tegen een tegemoetkomende auto, die plotseling op het linker weggedeelte te recht kwam, toen deze in een file even '"Pot dusver werd veelal aangenomen, dat het menu van de blauwe rei ger zich beperkte tot vis, amfibiën, rep tielen, veldmuizen, wormen, slakken, kale vogeljongen e.d. Thans publiceert men uit Friesland zeer geloofwaardige berichten van voggetuigen over het vangen van mollen(') door reigers. Feitelijk is dit door Engelse waarne mers al eerder geconstateerd; o.m. vond men in 55% van de braakprop- pen dezer vogels mollenhaar, ja in Surrey bedroeg het percentage 80 in elke maand van het jaar. De onder zoekers meenden zelfs, dat de reigers geleerd hebben de mollen uit hun gan gen te halen en zij schijnen daarin wel gelijk te hebben. Een visser en be- roespmollenv anger uit Rotsterhaule (Fr.) zag n.l. volgens het natuurhisto risch orgaan „Vannellus", dat een rei ger herhaaldelijk mollen ving en er zelfs voorkeur voor toonde. „Je zag hem haast altijd precies dezelfde me thode toepassen als een mollenhond, n.l. afwachten en uit de gang pakken." Een andere buitenman te Wolvega nam tientallen malen waar, dat een reiger een mol bemachtigde, daarna ging de vogel naar het water om wat te drinken en wel een half uur rustig bleef staan. De reiger grijpt zijn prooi niet urt een molshoop, doch uitslui tend uit een bovengrondse gang. Eigenlijk blijkt nog onvoldoende of de vogel de grond ziet bewegen óf zijn buit, maar evengoed is het plezierig zulke stemmen uit de praktijk te be luisteren. 6-2-'67 A. B. WIGMAN moest afremmen en de remmen wei gerden. Na de botsing vloog de auto van de heer Cox tegen een boom. De heer Cox was op slag dood; zijn vrouw en zijn drie kinderen, die bij hem in de auto zaten, werden gewond. Een vijfjarig dochtertje is in zorgelijke toe stand naar een ziekenhuis gebracht. De carnavalsfestiviteiten in het Noordlimburgse dorp Lomm (gem. Arcen en Velden) zijn zondagmiddag gestaakt, nadat tijdens de intocht van Prins Carnaval het zesjarig jongetje Karei Janssen onder de Prinsenwagen was geraakt. Het jongetje werd ern stig gewond naar een ziekenhuis in Venlo vervoerd, waar het later over leed. 0 De 84-jarige M. J. Martens uit Mook is zaterdagmiddag bij het oversteken van de rijksweg Venlo-Nij- megen in zijn woonplaats, door een zie kenauto aangereden en kort daarna overleden. 0 Op rijksweg 44 in de gemeente Del den is zondagmiddag de 12-jarige G. Oolbekking uit Rijssen bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. De jongen reed met de fiets links voor op van een groepje van vier jongens, die twee aan twee achter elkaar reden. Toen een Deense vrachtauto met aan hanger het groepje passeerde, raakte de jongen onder de wagen. Hij was op slag dood. 0 De 25-jarige bankwerker H. E. Jans uit Maarssen is zondagmor gen op Rijksweg 12, ter hoogte van Linschoten, met zijn motorfiets geslipt en op een vermoedelijk door opvriezen glad geworden weggedeelte met een snelheid van ongeveer 90 km/u tegen de middenbermbeveiliging gevlogen. Hij werd zwaar gewond opgenomen in het R.-K.-ziekenhuis in Woerden, waar hij enkele uren later overleed. 0 De 20-jarige A. Gelderblom uit Bos koop is zaterdagavond te Alphen a/d Rijn op zijn motorfiets, bij het passeren van een voor hem rijdende bestelauto, frontaal in botsing geko men met een tegemoetkomend perso- nenbusje. Hij was op slag dood. Drie inzittenden van het busje, allen leden van de beatgroep Q '65 die in Nieuw koop zou optreden, moesten gewond naar een ziekenhuis worden overge bracht. 0 Vannacht is de achttienjarige J. Vlasman uit Ee bij een verkeers ongeluk om het leven gekomen. Toen hij met zijn bromfiets op de smalle klinkerweg Anjum-Ee reed, moest hij uitwijken voor een tegemoetkomende personenauto. Daarbij raakte hij van de weg af. Bij een poging weer op de weg te komen, kwam hij te vallen, juist tegen de passerende auto. Hij was op slag dood. Zijn duopassagiere bleef ongedeerd. De eerste groep Russische vrouwen en kinderen is zaterdag met het ge wone lijnvliegtuig uit Peking in de Russische hoofdstad aangekomen. Op de foto verlaten zij op het Shereme- tievo-vliegveld het vliegtuig. DJAKARTA Het Indonesische par lement is zaterdag begonnen met de bespreking van een resolutie, waarin gevraagd wordt dat president Soekarno zal worden afgezet en berecht zal wor den en dat een waarnemend president in zijn plaats zal worden aangesteld, zo wordt van betrouwbare zijde vernomen. Het Volkscongres zal begin maart bijeenkomen en invloedrijke officieren onder generaal Suharto voeren een campagne om Soekarno voordat de zit ting begint als ambteloos burger buiten het land te krijgen Soekarno staat ook bloot aan aanval len van zijn ministers. De minister van Voorlichting B. M. Diah heeft de presi dent gebrandmerkt als leider van de communistische staatsgreep. En de mi nisterie van Landbouw, generaal-majoor Sutjipton heeft de president een leuge naar genoemd, die „het Indonesische volk allerlei mooie dingen heeft ge loofd". Diah drong er zondag bij de Indone sische regering op aan af te rekenen met de leer van Soekarno die „het ver gif van het Marxisme' bevat. Meer dan 20.000 Indonesische studen ten hebben zich in het centrum van Dja- fkarta verzameld om een onderzoek te eisen naar de rol van president Soekar no bij de communistische staatsgreep van 1 oktober. Soekarno heeft zaterdag in zijn zo merpaleis te Bogor in West-Java een bespreking gehad met hoge legerofficie ren uit Oost-Java. In Oost- en Midden- Java zou de president nog aanzienlijke steun genieten onder het volk. Inmiddels heeft zich een breuk afge tekend in de Soekarno-gezinde Indonesi sche Nationalistische Partij. In een ver klaring zegt de Westjavaanse afdeling van de partij, die de grootste is in Indo nesië, dat zij niet langer de partijlei ding in Djakarta kan erkennen tenzij 't partijbeleid wordt gewijzigd. De West javaanse afdeling is van mening dat de partij zich moet aansluiten bij de stro ming, die een einde wil maken aan het verdeelde leiderschap in Indonesië. Het Engelstalige blad Djakarta Times waarschuwt dat Indonesië bezig is een verandering te ondergaan die gepaard zou kunnen gaan met gewelddaden. UTRECHT. Op Ryksweg 25 ln Utrecht, tussen het Utrechtse stadion en het verkeersplein „De Berekuil", is vanochtend een personenauto met vier militairen tegen een stilstaande vracht auto met oplegger gebotst. Drie mili tairen kwamen om het leven. De vierde werd zwaar gewond opgenomen in het Antonius-ziekenhuis, dat vlakbij de plaats van het ongeluk ls gelegen. De personenauto reed in de richting van „De Berekuil". Omtrent de oorzaak van het ongeluk tast men nog in het duister. De met betonnen spanten gela den vrachtwagen met oplegger stond stil in de berm van de weg. Er was een defect aan de stuurinrichting. De chauf feur van de vrachtwagen kwam met de schrik vrij. LAKE CHARLES (Louisiana). Een booreiland in de Golf van Mexico is vrijdagavond geteisterd door een ont ploffing en een brand. Vijf mannen wor den vermist. Zij zijn vermoedelijk om het leven gekomen. Er zijn tien gewonden. Van twee hunner is de toestand levens gevaarlijk. O RIYAADH (Saoedi-Arabië). Vorige week is de 150 jaar oude woestijnsjeik Battal met een 50-jarige vrouw in het huwelijk getreden. De sjeik zou in goede gezondheid ver keren en elke dag een wandeling van gemiddeld 15 km maken. NEURENBERG Het aantal werklo zen in West-Duitsland is vorige maand van 249.500 gestegen tot 621.200, het hoogste cijfer voor januari sinds zeven jaar en meer dan het dubbele van ja nuari 1966. De meeste werklozen wordengevonden onder de bouwvakkers (185.000). Het aantal werknemers, dat korter werkt, was half december 19.400 en in janua ri 240.000, een naoorlogs record. Het aantal gastarbeiders daalde met 245.300 vergeleken met vier maanden geleden. Vorige maand werden slechts 800 buitenlanders aangenomen, wat in januari vorig jaar 8.000 was. België telt onder zijn werklozen ruim 10.000 buitenlanders, doch er is geen sprake van dat vreemde arbeiders, die een Belgische werkvergunning hebben, over de grens zullen v. orden gezet. KAAPSTAD Alle kustverloven voor de 3800 koppen tellende inter raciale bemanning van het Amerikaan se vliegdekschip „Franklin D. Roosp- velt", dat voor een bunker-bezoek van vier dagen in Kaapstad was aangeko men, zijn zaterdag ingetrokken nadat leden van het Amerikaanse congres en leiders van de actie voor gelijke bur gerrechten op afgelasting van het be zoek hadden aangedrongen omdat er vanwege de in Zuid-Afrika geldende rassenwetten gastvrijheid op segegratie- basis zou worden verleend, waarmee de bemanning geen genoegen wenste te ne men. Wel mocht publiek het schip be zoeken. Het schip zal vandaag om 18 uur naar de V.S. vertrekken, of een dag eerder dan het oorspronkelijke plan. Als reden geeft de Amerikaanse am bassade op dat de proviandering en het bunkeren minder tijd in beslaggenomen hadden dan was berekend. Het schijnt echter waarschijnlijker dat de Ameri kaanse autoriteiten het verzoek ver vroegd hebben in verband met de on rust onder de bemanning die geen passa gierverlof heeft gekregen. Dit is gedaan om moeilijkheden als gevolg van de apartheidsmaatregelen te voorkomen. De Zuidafrikaanse premier Vorster en een deel van de Zuidafrikaanse pers hebben kritiek geleverd op het Amerikaanse besluit de bemanning geen passagierverlof te geven. AMSTERDAM In de keuken van een woning aan de Fagelstraat in Am sterdam is zondagavond de 14 maan den oude baby Frits Tjallink gestrui keld en in een op de grond staande teil met heet water gedompeld was goed gevallen. De baby liep brandwon den op aan het onderlichaam en werd opgenomen in een ziekenhuis. Uit protest tegen het recente optreden van de Spaanse regering tegen arbei ders en studenten, heeft zaterdag middag in Amsterdam een demon stratieve tocht naar het Spaanse con sulaat plaats gehad. Onder het toe ziend oog van de politie, werd daar voor de deur een aan de galg mee gevoerde pop met het opschrift „Franco" verbrand. NEW YORK Paus Paulus zou streven naar een verlenging van het nieuwjaarsbestand in Vietnam. Volgens de zegslieden heeft de paus deze kwes tie de afgelopen tijd besproken met Henry Cabot Lodge, de Amerikaans ambassadeur in Saigon, Sovjet-presi dent Podgorny en senator Robert Ken nedy. Het nieuwjaarsbestand begint woensdag. De Zuidviëtnamese minister van Bui tenlandse zaken Tran Van Do heeft zondag zijn aanbod herhaald om met vertegenwoordigers van Noord-Viëtnam te spreken over een verlenging van het nieuwjaarsbestand „tot zeven dagen of zelfs langer". Het eerste op 17 januari gedane aanbod is door Hanoi verwor pen. Een grote brand in de Zuidviëtname se provinciehoofdstad Phuoc Binh, 130 km ten noordwesten van Saigon, heeft zondag ruim 500 gezinnen dakloos ge maakt. Het vermoeden is uitgesproken dat de brand door de Viët-Cong is ge sticht. Overleden Generaal Albert Osborn, de voormalige leider van het Leger des Heils, is zaterdag in een ziekenhuis in de Zuidengelse plaats Bournemouth op 80- jarige leeftijd overleden. In 1946 werd hij tot generaal benoemd en tijdens de moei lijke na-oorlogse periode stond hij aan het hoofd van de beweging. TOKIO Het persbureau Nieuw China heeft maandag toegegeven dat tegenstanders van Mao Tse-Toeng in het zuidwesten van China meester zijn van het communistische partijapparaat. Het zond een mededeling van teh pro-Mao-hoofdkwartier in de provincie Kweitsjau uit, waarin gezegd werd dat het zuidwestelijke van het centrale co mité van de Chinese communistische partij nog steeds vasthoudt aan de bourgeois reactionaire lijn. Bestuurlijk behoren de provincies Kweitsjau, Joennan en Setsjwan en Ti bet tot het „zuidwestelijk gebied". ALPHEN A/D RIJN De drieja- ge Ada Luyben is zaterdagmorgen bij haar ouderlijk huis om het leven geko men, toen zij een zware betonnen bloembak, waaraan zij was gaan han gen, over zich heen trok. Vermoedelijk is zij door verstikking om het leven ge komen, doordat haar mondje vol met aarde en molm zat. Kunstmatige adem haling mocht niet meer baten. 0 De zesjarige Jan Herman Jonker, die sinds vrijdagmiddag in Rijswijk (Z.H.) werd vermist, blijkt te zijn ver dronken. Zijn lichaam werd zondagoch tend in de Vliet gevonden. De jongen, die vrijdagmiddag van een vriendje naar huis terugkeerde, is volgens de politie vermoedelijk per ongeluk te wa ter geraakt. DAMASCUS De Syrische autoritei ten hebben een samenzwering tegen de socialistische regering Ju öaiaawa- op gerold, die door koning Hoessein van Jordanië persoonlijk zou zijn gesmeed, zo deelde een regeringswoordvoerder mee. De samenzwering werd gesmeed in Jordanië en Libanon. De woordvoerder gaf uiting aan zijn verbazing over het feit, dat Hoessein het grondgebied van een ander Arabisch land had mogen ge bruiken als springplank voor ondermij nende activiteiten in Syrië. Volgens de verklaring zijn agenten, collaborateurs en saboteurs gearres teerd en gelden die naar Syrië waren gezonden om de samenzwering te fi nancieren, in beslag genomen. Over 't aantal arrestanten, de hoeveelheden geld of het tijdstip van de arrestaties werden geen bijzonderheden gegeven. De woordvoerder beschuldigde ko ning Hoessein ervan, persoonlijk het meesterbrein achter de „imperialisti sche onderneming" te zijn, die hij ook gefinancierd zou hebben. MANILLA. Een amokmaker heeft zaterdag in de provincie Camarines Sur vyf mensen gedood, zeker vyf mensen ernstig gewond en vyf huizen in brand gestoken. De politie heeft maandag ge meld dat de man zondag gegrepen was na een klopjacht in de afgelegen dorpen van de provincie. Onder de slachtoffers bevinden zich twee kinderen van twee jaar en een 85 jaar oude vrouw. De man had de bewoners van Tina- guis in hun slaap met een bolo, een 40 cm lang kapmes, aangevallen. Nadat hy de huizen in brand gestoken had, schoot hy op dorpsbewoners, die hem probeerden te overmeesteren. Vooral in het zuiden des lands is dit weekeinde de carnavalsleut in alle hevig heid losgebarsten. Ook vandaag en morgen beleeft men daar dolle dagen. De traditionele carnavalsoptochten zetten menig dorp en vrijwel alle grotere steden op stelten en zo was het ook in Maastricht, waar een paar enorme „agenten" de weg voor de stoet moesten vrijmaken. PEKING Zondagmiddag kon het tweede Russische vliegtuig, met 80 vrou wen en kinderen van Russische diplomaten van het vliegveld van Peking ver trekken nadat het langer dan zes uur was vastgehouden door de Chinese auto riteiten. (Het eerste toestel was zaterdag vertrokken). De vrouwen hadden de laatste meters naar het vliegtuig moeten afleggen tussen twee hagen van uitgestoken vuisten en onder het aanhoren van scheldwoorden. Op de bagage waren anti-Sovjet-leuzen geschreven. De bussen waarmee de Russische vrou wen gekomen waren, werden door een woedende menigte Chinezen omringd en de inzittenden uitgescholden. Een tijdlang konden de inzittenden de bus niet uit. Diplomaten die afscheid wilden komen nemen werden niet tot de Russen toegelaten. Tijdens het tumult verwelkomede premier Stjoe En-lai met verscheidene andere hoge Chinezen even verderop een Albanese militaire delegatie. Verscheidene westelyke diplomaten, onder wie de ambassadeurs van Frankryk, Zweden, Marokko en diplomaten van de Oosteuropese bondgenoten waren op het vliegveld om de Russen uitgeleide te doen. De rode garde waarschuwde via luid sprekers in het Chinees en het Engels dat „mensen uit andere landen" zich niet in de zaak moesten mengen. In een verklaring eist het Kremlin dat China direct maatregelen neemt om de Sovjet-burgers te beschermen. Uit de „jongste gebeurtenissen in China viel duidelijk op te maken dat de Chine se leiders aansturen op een verdere verslechtering van de betrekkingen met de Sovjet-Unie". De Sovjet-Unie, zo gaat de verklaring verder, behoudt zich het recht voor maatregelen te treffen ter bescherming van haar onderdanen en belangen. China heeft vandaag de Russen be schuldigd de diplomatieke betrekkingen met China te saboteren en heeft het genoegdoening geëist voor de 31 Chine zen die op 3 februari bij het incident voor de Chinese ambassade in Moskou gewond zouden zijn. De werkzaamheden van de ambassa de zijn door verdere aanvallen lam ge legd en de Russen werden gewaar schuwd dat zij verantwoordelijk zullen worden gehouden voor de ernstige con sequenties daarvan. Nergens wordt in de officiële regeringsverklaring van 1500 woorden echter gezegd dat de di plomatieke betrekkingen verbroken zul len worden. „Dit is nog zelden in de geschiedenis van de internationale betrekkingen voorgekomen en het kan absoluut niet geduld worden". De verklaring sprak niet over de Chi nese demonstraties tegen de Russische ambassade in Peking als antwoord op de incidenten met de Chinese studenten in Moskou. Peking waarschuwde dat zijn „lank moedigheid" ten einde is. Volgens de verklaring zou toen de ge welddadigheden op 3 februari voor de Chinese ambassade hun hoogtepunt had den bereikt, de telefoonlijn van de am bassade met Peking zijn afgesneden. De moeilijkheden tussen Rusland en China begonnen op 25 januari. Toen de- monstreerden 70 Chinese studenten o)) het Rode Plein, waar ze een krans bij het graf van Stalin wilden leggen. Er ontstond een handgemeen dat volgens China de schuld was van de Russische politie. Demonstraties voor de Russi sche ambassade in Peking volgden. President Lioe en secretaris-generaal Ten Hsiao-Ping van de Chinese commu nistische partij zijn vervallen verklaard van al hun officiële functies. Volgens de grondwet echter kan Lioe alleen door het Nationale Volkscongres, dat hem benoemd heeft, worden afge zet. De Chinese vice-premier en minister van buitenlandse zaken Tsjen Yi noemt de felle machtsstrijd in zijn land de beste voorbereiding op een oorlog met de Verenigde Staten, die China zich kan wensen. Op een receptie ter gelegen heid van de 19e onafhankelijkheidsdag van Ceylon verklaarde de minister dat de Verenigde Staten trachten de Viet namese oorlog uit te breiden naar Chi na. BAUMHOLDER (Duitsland) Jakob Meyer, een 56-jarige taxi-chauffeur, die in 1965 werd uitgeroepen tot de beleefd ste chauffeur van Frankfort is zater dagavond enkele meters van een politie bureau in zyn auto doodgestoken. Even later arresteerde de politie twee Ameri kaanse soldaten in een aangrenzende wijngaard. Agenten vonden de bewusteloze Meyer, die uit een nekwond bloedde, door op het geluid van een claxon af te gaan. De taxichauffeur overleed zonder weer by bewustzijn te zijn gekomen. Meyer is de 63ste taxichauffeur, die sinds de oorlog in West-Duitsland werd vermoord, en de zesde binnen drie maan den. Na vorige moorden werd massaal gedemonstreerd door collega's, die eisten, dat de doodstraf weer wordt in gevoerd. LONDEN Volgens de Londense „Times" zal door een uitvinding van BBC-teehnici mogelijk tegen de tyd dat de kleurentelevisie haar intrede doet in Engeland, West-Duitsland en Frankryk uitwisseling van kleurentelevisiepro gramma's van verschillende systemen plaats kunnen vinden. De BBC, die nog dit jaar met kleu rentelevisie begint, heeft evenals de meeste Westeuropese landen het Duitse „PAL"-systeem overgenomen. Frank rijk gaat bij de kleurentelevisie het in eigen land ontwikkelde „Secam"-sys- teem toepassen, dat ook door de Oost europese landen aanvaard is. Volgens de Times bestaat de uitvin ding ter omvorming van de verschillen de signalen uit een elektronisch appa raat ter grootte van een koffer, dat voldoet voor de in Europa te gebruiken systemen. Voor uitwisseling van kleu rentelevisieprogramma's met de Ver enigde Staten is ingewikkelder appara tuur nodig, aldus de Times.

De Vallei | 1967 | | pagina 1