Topsporters en bestuurders bespraken de problemen rondom de sport in Nederland Jeugd van AGOVV miste vijf strafschoppen Ferrari veegde Ford-equipe in 24-uursrit van de baan Instelling van geldprijzen had op „knokkers" veel uitwerking Ook Nederland op weg professional-schaak naar Voetbal in het buitenland Nederlands microkorfbal team versloeg Belgen 9-7 Nederlandse meisjes uitgeschakeld Sit-down-staking op racecircuit Tsjech Kavalek won toernooi in Zwolle Gabriëlle Seyfert Europees kampioene Ivkov zegevierde in zoneschaaktoernooi Fred Stolle verloor van Gonzales Begrip Conservatief Geen verschil Waarheden achteraf Hoogoventoernooi gunstig beïnvloed Geldprijzen Engeland Duitsland Italië Portugal Frankrijk België Spanje Tennis Schaken MAANDAG 6 FEBRUARI 1967 AMSTERDAM Voor de eerste maal in de geschiedenis organiseerde Topsport Nederland 1967 zaterdag in Amsterdam een bijeenkomst met bomds- bestuurders en vertegenwoordigers van het Nederlands Olympisch Comité, de. Nederlandse Sport Federatie en de over heid met als onderwerp de sociale en maatschappelijke aspecten van de top sport in Nederland. Duidelijk werd nog eens onderstreept, dat er in ons land nog steeds sport wordt bedreven op een manier, Idie veel te wensen overlaat en waarbij van echte, daadwerkelijke steun geen sprake is. Wat willen de topsporters eigenlijk? Enkel en alleen de mogelijkheid om zon der bezwaar, vrij en zonder problemen, een aantal jaren voor de sport te kun nen leven, o.a. halve dagen werken of studeren en halve dagen training. Be grip kweken voor de overigens uit eigen vrijel wil gekozen keiharde trai ning, en omdat deze periode altijd sa menvalt met de ontplooiing in studie of beroep, medewerking van school, uni versiteit of werkgever. Begrip te vragen voor het feit, dat met talent alleen men er niet meer komt. Met andere woorden: een van de grootste taken, waarvoor de Nederland se sportwereld staat, is een synthese te vinden tussen theorie en praktijk van een spontaan sportleven en 'n benade ring van training- en wedstrijdwezen in medisch en sociaal opzicht. Het is, wanneer men een vergelijking trekt met onze huidige maatschappij niet zo'n vreemd verschijnsel en heeft men In het verleden al enige malen uitbarstin gen gekend, die een steeds grotere schei ding veroorzaken tussen official en sport man, waarbij in Ide loop van de 100-jari- ge sportgeschiedenis van ons land een soort werkgever-werknemer-verhouding Is ontstaan, die fnuikend is voor een ge zond sportleven. Kenschetsend voor de situatie was, dat de vertegenwoordigers van de ver schillende organisaties hier stonden als waarnemer en niet als functionaris, want zo vroeg men zich af „Wat wilde men eigenlijk?" Er was vrees in de har ten van de topsportlieden, die wisten dat het Comité Topsport Nederland 1967 zou kunnen falen. Er was ook angst bij de bonden, die vantevoren op een aantal sportmensen druk hadden uitgeoefend om geen zitting te nemen in het forum. Dezen, op hun beurt, waren bang voor represailles o.a. bij selectie voor de na tionale ploegen, zodat er een situatie ont stond van voorzichtig aftasten. En daar om werden er, met uitzondering van schermer Boudewijn Heidenrijk en zwemmer Jan Jiskoot, weinig harde waarheden verkondigd. Dat veranderlde iets na de rede van dr. Wim van Zijll, algemeen secretaris van de N.S.F. en nog meer nadat ir. A. Paulen, directeur van het N.O.C., al hoewel hij sprak als waarnemer, van mening was dat er een frisse wind waai de. Zijn woorden brachten verlichting bij gespreksleider Siep Bolman, atlete Mieke Schenk, bokser Rudi Lubbers en zeiler Fred Imhoff. Want wat men niet verwachtte was toch gebeurd. Er was contact en begrip en er zullen meerdere van deze bijeenkomsten worden georga niseerd, waarbij verschillende punten concreet onder de loep worden genomen. Zo gezien mag men van succes spreken. Men kan zich afvragen of het zaterdag in Amsterdam ging over sociale begelei ding of een klimaat-verandering in de Nederlandse sport. Tevens hield men aan deze bijeenkomst een verschil van mening over tussen NSF/NOC ener zijds en Overheid, in de persoon van een nationale raad, anderzijds waarin alle organisaties, ook de topsport, zitting zouden krijgen om een bundeling van krachten te kunnen bewerkstelligen, het geen op weersta i1 stuite bij NSF en NOC. Zowel in de rede van dr. Wim van Zijll als in de uitlatingen van de topspor ters sprak men van schuldgevoelens ten aanzien van studie, beroep en gezin en over te weinig begrip. Men liet min of meer de topsportlieden als onbegrepenen staan, omdat zij, die zozeer met zich zelf bezig zijn, eigenlijk niet goed onder woorden brachten, waaraan het eigenlijk schortte. Dr. Van Zijll deed het goed, ofschoon hij toch heel wat gematigder was dan in zijn vurige rede van enkele maanden terug voor de vrienden van de KNAU. Hij vergeleek de topsport van nu en van 50 jaar geleden als geheel verschillend. Terwijl in Frankrijk, Oost-Duitsland, Amerika, Rusland en nog een aantal an dere landen de sport als nationale propa ganda wordt gebruikt om de kracht van een natie te tonen, is de Nederlandse sportwereld uitermate conservatief, niet aangepast aan tijd en omgeving en vindt geen weerspiegeling in onze nvjlerne samenleving. De sport is als het ware een onbeduidende, anonieme, mismaak te kolos, zonder enige medezeggenschap in het maatschappelijk bestel. In Neder land aarzelt men, ook zaterdag in Am sterdam. Met buitenland verzette een AUCKLAND Betty Stöve en Lidy Jansen-Venneboer zijn zaterdag uitge schakeld in het dames-enkelspel van 't internationale Wills-tennistoernooi, dat in de Nieuwzeelandse hoofdstad Auck land wordt gehouden. Betty verloor in de kwartfinale eervol van de Franse nummer een Frangoise Durr met 3-6, 7-9. De Australische Gail Sherriff won in de derde ronde met tweemaal 6-1 van Lidy Jansen-Venneboer. Rosemarjf Casals zal in de eindstrijd van het dames-enkelspel uitkomen te gen de Frangaise Frangoise Durr. De 18-jarige Amerikaanse klopte in de hal ve finales de Australische Gail Sherriff met 6-4, 6-4. Frangoise Durr - bereikte de eindstrijd door de Australische Ker ry Melville met 6-3, 6-3 te kloppen. De strijd om de titel bij de heren is een geheel Australische aangelegenheid. Roy Emerson moet hierin aantreden tegen Owen Davidson. In de voorlaat ste ronde won Emerson met 6-3, 6-4, 6-0, van de Nieuwzeelander Richard Hawkes en Davidson met 6-4, 5-7, 6-1, 6-2 van de Engelsman Mark Cox. Rosemary Casals en Frangoise Durr brachten het dames-dubbelspel op hun naam door in de finale Gail Sheriff en Kerry Melville met 6-4, 10-8 te ver slaan. SYDNEY Vijftig diep verontwaar digde toeschouwers hebben zaterdag in Sydney de wedstrijdleider van een au torace op unieke wijze hun wil opge legd. Toen de Nieuwzeelander Harry Butterworth, duidelijk de grote favoriet van de tribunes, een sein kreeg dat hij het circuit moest verlaten, omdat hij de Amerikaanse kampioen Bob Tatter- sall ongeoorloofd had gehinderd, begon nen de moeilijkheden. Butterworth bleek niet van zin zijn wagen vrijwil lig achter de pits te rijden. Na veel moeite slaagden de officials erin de Nieuwzeelander van de baan te krijgen. Vijftig toeschouwers klommen daarna over de afrasteringen en gingen op de baan zitten. Vanaf de tribunes gooiden honderden bezoekers bierblikjes in de richting van de officials. .Een grote groep supporters haalde de vlaggen neer en begon, luid toegejuicht, een ze getocht rond het circuit. Na een half uur besloot het wed strijdcomité, dat Butterworth's diskwa lificatie werd ingetrokken. Hij mocht in de laatste positie de race voortzet ten. Uiteindelijk won de wedstrijdleider toch. De Nieuwzeelander moest vier ronden voor het einde wegens motor- pech de strijd staken en Bob Tattersall werd onbedreigd winnaar. APELDOORN De jeugdselectie- ploeg van AGOVV heeft zaterdagmid dag op „Berg en Bos" voor een enor me sensatie gezorgd en misschien wel een record gebroken. Ze presteer de het namelijk om in de wedstrijd te gen de jeugdselectie van Hilversum liefst.vijf strafschoppen te missen. De Hilversummers die bijna de ge hele ploeg samentrokken voor het ei gen doel om op die wijze te proberen treffers te voorkomen trokken op zeker moment te fors aan de noodrem en veroorzaakten daardoor een strafschop, die door Hans Bleijenberg te zacht ge nomen werd, zodat hun voortreffelijke doelman redding kon brengen. Nauwelijks vijf minuten later deed zich eenzelfde geval voor en ditmaal zou Baak zich met het voltrekken van £et vonnis belasten. Het schot beland de tegen de paal, maar de scheidsrech ter besliste, dat de strafschop moest worden overgenomen, omdat de Hilver- sumsedoelman te vroeg van zijn plaats was gekomen. Na enig geredetwist be lastte nu Usink zich met he* nemen van de penalty en ook hij miste, want weer stopte de Hilversumse keeper het schot. Nogmaals wees de arbiter naar de witte stip, want weer zou de Hilver sumse doelman zich niet volgens de re gels hebben gedragen. Na uitvoerige aanloop en... nu bracht de lat red ding. Het spel ging door, maar alspoe- dig volgde een vijfde strafschop omdat een Hilversumse verdediger de bal met de hand uit het doel sloeg. Bleijenberg kreeg een kans om zich te rehabiliteren en.schoot tegen de lat. Daardoor was de stand bij de rust nog steeds dubbel blank. Eerst in de tweede helft slaagden de veel sterkere AGOVV'ers erin toch de volle winst te veroveren. Met enkele open aanvallen werd de Hilversumse verdedigingsmuur uit elkaar getrokken en met gave treffers van Isink en Van Veen werd een 2-0 overwinning be haald. aantal jaren geleden allang de bakens. De Nederlandse sportman of -vrouw heeft, met welk oogmerk dan ook, en dat is vaak anders dan men denkt, een doel voor ogen, n.l. te winnen en kam pioen te worden. Dat dit, naast grote wilskracht en doorzettingsvermogen, fi nanciële en maatschappelijke offers vraagt is een logisch gevolg. Men zou hen, ë.ldus dr. Van Zijll, kunnen verge lijken met kunstenaars of wetenschaps mensen mensen, die een beetje gek zijn. Zonder hen zou het leven ver schrompelen er zou geen expansie, geen perspectief meer zijn. Hij zei nog meer, namelijk dat er in de trainingswijze van de huidige ama teur en de professional geen verschil be stond, maar dat het voor eerstgenoem de een dubbele belasting betekent naast zijn maatschappelijke plichten. Dat de topsport goud waard is voor de sport in de breedte en uit het oogpunt van |ie image van Nederland, waar overheid en bedrijfsleven miljoenen voor uit geven, illustreerde dr. Van Zijll met voorbeelden van Verkerk en Schenk, van Sjoukje Dijkstra, Jan Jansen en Anton Geesink. „De sportman wordt niet begrepen. Er is geen communicatie tus sen hem en de official. De amateur wordt door de official als eerzuchtig en ijdel gezien. Deze haakt naar roem, is gelukkig met succes en daardoor vaak in staat het onmogelijke bereiken in een klimaat dat bepaald niet meewerkt". Dr. Van Zijll bracht naar voren, dat sociale begeleiding onmiddellijk zou wor den verknoeid, waar met startgelden en premies zou worden gewerkt. Belang rijker is het een klimaat te scheppen, die hem vrij maakt van alle zorgen, daarom meer overleg tussen scholen, universiteiten en leger. De heer Van Nieuwenhuizen-Kruseman kwam met een plan naar voren om te komen tot een nationale raad, waarin alle organi saties zouden woraen opgenomen. Of hij een willig oor heeft gevonden bij de an deren valt te betwijfelen, maar dat het een positief geluid is van de kant van de overheid voor de ontwikkeling van de sport in ons land valt niet te ontveinzen. Hiero l er een aantal uitspraken van de forum,eden: Boudewijn Heidenrijk: „De Bonden moesten eens ophouden de atleten te be spieden of zij niet ergens de amateurbe palingen overtreden. Laten zij duidelijk stellen, wat een professional is en de rest als amateur beschouwen. Laat men coaches aanstellen die nog niet zo lang geleden de wedstrijdsport verlieten. Laat men ons een stem geven in de verkie zing van de besturen. Als er successen zijn klopt men zich op lie borst en zegt: „Dat hebben wij weer gedaan". Wie zijn die wij? Dat is alleen de vent, die de prestatie leverde. Jan Jiskoot: „Bedankt heren toehoor ders, dat de Bond er is voor de atleten en niet omgekeerd". Maarten Kloosterman: „Er is voor 14.000 studenten* aan de Universiteit van Amsterdam geen enkele geschikte in- dooraccommodatie. Het moet mogelijk zijn na het beëindigen van de sport-car- rire lie studie voort te zetten en niet, zoals thans gebeurt, dat bij achterstand in studie de militaire dienst dreigt, of de student kans loopt zijn studiebeurs te verliezen zoals Erica Terpstra bijna overkwam, toen zij met roem beladen terugkeerde van de Spelen in Tokio". Fred Imhoff: Geassisteerd door Han Sleeswijk: „De kosten van de zeilerij zijn zo hoog, dat geen enkele jongere talentvolle zeiler eraan te pas komt. De DAYTONA BEACH Drie nieuwe prototypes van de Ferrari P4 hebben zondag beslag gelegd op de eerste plaatsen bij de 24 uursrit van Daytona Beache, de eerste wedstrijd van dit jaar die meetelt voor het wereldkampioen schap merken. De overwinning ging naar het Itali- liaans/Nieuwzeelandse duo Lorenzo Bandini-Chris Amon, dat vanaf het der tiende uur steeds de leiding had ge had. Tweede werd de Ferrari van Lu- dovico Scarfiotti/Mike Parkes Italië/ G.B.) en derde het prototype van de Noordamerikaanse stal, Jean Guichet/ Pedro Rodriguez (Fr./Mex.). De Ferrari-stal, die ook enkele jaren geleden de zege behaalde, bracht het Amerikaanse merk Ford een zware ne derlaag toe en dat ondanks het feit dat de renstal van de firma in Modena aan zienlijk is ingekrompen. De Ford-equipe, die het vorig jaar voor de tweede achtereenvolgende maal winnaar was geworden, werd ditmaal de grote verliezer. Van de zes prototy pes, die aan de start verschenen, be reikte er slechts één de finish: McLa- ren-Bianchi, die beslag legden op de zevende plaats met een achterstand van meer dan 70 ronden. De overmacht van Ferrari was zo groot dat er nauwelijks sprake is ge weest van een duel Ferrari-Ford. Toen de Ferrari's in gesloten formatie door de finish schoten, lag de enig overge bleven fabrieksford 300 mijl achter. De vijf andere wagens waren uitgevallen. Voor het grootste gedeelte door moei lijkheden met de versnellingsbak. Ge durende de gehele wedstrijd hadden de Fords slechts tweemaal op de tweede plaats gelegen: Andretti na een half uur en Dan Gurney in het vijfde uur. De mogelijkheden van de Chapparal van Phil Hill/Mike Spence (V.S./G.B.) werden niet geheel duidelijk. Hun wa gen was verreweg de snelste van het gehele veld. Zij leidden gedurende de eerste drie uur met een gemiddelde dat de 180 km/uur naderde de. Phil Hill ver beterde 't ronderecord in de 42e door gang. Hij legde de 6 km af in 1.55.7 (190.752 km/uur). Dat was twee secon den sneller dan het van het vorig jaar daterende oude record. Phil Hill raakte echter een muurtje, waardoor het chassis van zijn bolide ontzet raakte. Hij moest de strijd sta- k n. Nadien hadden de Ferraris ge makkelijk spel. De uitslag was: 1. Chris Amon (Nw-Zeeland) en Loren zo Bandini (Italië) met Ferrari P4; 2. Mike Parkes (G.B.) en Ludovico Scarfiotti (Italië) met Ferrari P4; 3. Pedro Rodriguez (Mex.) en Jean Gui chet (Fr.) met Ferrari P4; 4. Hans Hermann (Did.) en Joe Siffert (Zwits.) met Porsche 6 (winnaar van de klasse minder dan twee liter)5. Dieter Spoerry en Rico Steinemann (Zwit.) met Porsche 6; 6. Dick Thomson (V.S.) en Jackie Ilk (België) met Ford GT 40; 7. Bruce McLaren (Nw. Zeeland) en Lucien Bianchi (België) met Ford Mark 2. 30 van "de 59 gestarte wagens bereik ten de finish. ZWOLLE De Tsjech Kavalek heeft zaterdag het internationale schaaktoernooi in Zwolle gewonnen. Op de tweede plaats eindigde de Zuidsla- viër Ciric. De uitslagen van de zevende en laat ste ronde luidden Ciric (Z.-Sl.)—Kavalek (Tsj.-Sl.) Nicolic (Z.-Sl.)—Sandor (Hong.) V2Visser (Ned.)Ghitescu (Roem). y2y2; Andriessen (Ned.) Van der Weide (Ned.) 1—0. Afgebroken partij zesde ronde KavalekNicolic 10. De eindstand luidde 1. Kavalek 5y2 pnt.; 2. Ciric 5 pnt.; 3. Ghitescu 4% pnt.; 4. Nicolic 3% pnt.; 5/6. Andriessen en Van der Weide 3 pnt.; 7. Sandor 2 pnt.; 8. Visser iy2 pnt. Er werd druk gediscussieerd tussen bestuurders en topsporters. V.l.n.r.: Rob Kerkhoven, Rudie Lubbers, Maar ten Koosterman, dr. W. van Zijll, Jan Jiskoot en Fred Imhof. deelneming aan het wereldkampioen schap kost een zeiler een kleine f 500 -". Jan Jiskoot: „De voorbereiding op l"e Europese zwemkampioenschappen, pms honderd gulden entree voor mijn vrouw, kwam mij op f 1.000,- te staan". Rudi Lubbers: „Het duurt in Neder land veel te lang eer een sportman top sporter wordt. Met een goede begelei ding moet dat eerder mogelijk zijn". Dr. Wim van Zijll: „De heer Paulen en ik zullen een onderzoek bij de ver schillende Bonden instellen ten aanzien van de sociale begeleiding". Wethouder van Amsteijlam, H. Ver- heij, tot de forumleden: „Ik nodig jullie uit ten standhuize om over deze speci fieke problemen te praten". 't dat slechts weinigen in hun toenmali ge nabeschouwing onderlijnden, dat hij een grote internationale professionals ervaring achter de rug heeft en daar om k priori hard en kundig is. LONDEN Liverpool, leider in de eerste divisie van de Engelse Lea gue, kwam zaterdag in de uitwedstrijd tegen Sunderland niet verder dan een 2-2 gelijk spel. Reeds na 4 minuten keken de vroegere tegenstanders van Ajax tegen een achterstand aan, maar Ron Yeats en Peter Thompson zorg den nog voor de rust voor een 2-1 voorsprong. Twintig minuten voor het einde scoorde Sunderland echter de gelijkmaker. Manchester United, dat met een wed strijd minder gespeeld en een' punt achterstand op de tweede plaats staat had in de uitwedstrijd aanvankelijk goede hoop de leiding van Liverpool over te rnmen. David Sadler bezorgde Burnley, I at drie internationals miste, bij de rust een 01 achterstand, maar Gordon Harris scoorde in de tweede helft uit een penalty de gelijkmaker, zodat Liverpool zijn kleine voorsprong behield. Ook Nottingham Forest en Stoke Ci ty, die de derde en vierde plaats be zetten, speelden gelijk. Nottingham Fo rest verspeelde op eigen terrein een punt tegen Tottenham Hotspur (11); Stoke City deed hetzelfde tegen West Bromwich Albion (11). Met West Ham United gaat het de laatste tijd minder goed. Werd de af gelopen week in de bekerstrijd verlo ren van de- derde divisieclub Swindon, zaterdag leed West Ham United in Southampton een grote 6-2 neder laag. Twee van de zes Southampton- doelpunten werden door Terry Paine uit een strafschop gescoord. Arsenal - Chelsea 21; Aston Villa - Leicester City 01; Burnley - Man chester United 11; Everton - Leeds United 20; Fulham - Newcastle Uni ted 5-1; Manchester City - Blackpool 10; Nottingham Forest - Tottenham Hotspur 1—1; Sheffield United - Shef field Wednesday 10; Southampton - West Ham United 62; Stoke City - West Bromwich Albion 11; Sunder land - Liverpool 22. Voor de Westduitse Bundesliga is za terdag een voetbalwedstrijd gespeeld. Borussia Dortmund won op eigen ter- ENSCHEDE Het Nederlandse semi- microkorfbalteam heeft zaterdag in En schede met 97 gewonnen van België. Bij de rust stonden de Belgen nog met 45 voor. Ruim 800 toeschouwers woonden de wedstrijd bij. Voor Nederland scoorden Gerard Bos en Frits de Jong elk tweemaal, de ove rige doelpunten kwamen op naam van Tini van Lunteren, Ans van de Velde, Ans van Veen, Tom van Rhee en Joop Klomp. De Belgische* doelpunten wer den gescoord door Van Hemel en Meeussen (elk tweemaal) en mevrouw Ciliaerts, Van Hove en Aerts. Het Nederlandse achttal, op papier sterker dan in voorgaaiUe ontmoetin gen, heeft de grootste moeite gehad om België van de overwinning af te hou den. Pas in de laatste fase van de strijd kon Nederland een voorsprong nemen. In de eerste minuut gaf Luc van He mel de Belgen de leiding en direct daarop scoorde Meeussen een tweede treffer voor de gasten. Klomp en Bos zorgden weliswaar voor een gelijke stand (22), doch Nederland miste de kracht om door te gaan. De Belgen herstelden zich en namen dank zij Van Hemel opnieuw de leiding. Tom van Rhee herstelde vervolgens het even wicht (33). Wederom liepen de Zui derburen uit: 35. Een treffer van Ans van Veen maakte dat de Neder landse achterstand bij de rust tot een enkele treffer beperkt bleef. Het publiek in de goedgevulde Diek- man-sporthal moest het eerder van de spanning hebben dan van hoogstaand spel. Na een vermaning van coach Zwaanswijk in de rust startte Oranje in de tweede helft bijzonder sterk. Frits de Jong had succes, waardoor de scoorde opnieuw in evenwicht kwam: 55. Het werd 56 voor België en 66. Voor de vijfde maal namen de bezoekers een voorsprong: 67, na een doelpunt van Meeussen. Een Neder landse nederlaag scheen onafwendbaar. Een produktieve slotfase maakte ech ter dat de ploeg van Zwaanswijk toch nog met twee doelpunten verschil won. Dank zij Ans van der Velde kwam Ne derland voor het eerst tot een voor sprong: 87. Gerard Bos verstoorde de laatste illusies bij de Belgen door kort voor tijd de negende Nederlarldse treffer te scoren. rein met 31 van Eintracht Frankfurt. Bij de rust leidde Borussia met 20. BEVERWIJK Het nakaarten over het beroemde Hoogoventoernooi, dat bijna drie weken schakers en vrijwel de gehele sportwereld in zijn ban hield, is be gonnen. De discussie geldt ditmaal niet zozeer de uitslag ofschoon bijvoorbeeld het betrekkelijke falen van Larsen, Gligoric en Donner gesprekstof te over biedt dan wel de uitwerking van het „nieuwe systeem". De schaakwereld kent in het algemeen geen problematiek amateurisme-professio- nalisme, (spelers van diverse pluimage lopen bont en vreedzaam dooreen) doch de eisen die het professionalisme stelt klinken wel luider en luider. Ook en mis schien vooral In Nederland. Ons land is de leidende schaaknatie van de wereld wat betreft het creëren van manifestaties. Het staat hierin op de eerste plaats, niet alleen relatief, maar ook feitelijk. Dat deze ontwikkeling, die de laatste jaren is versneld, aan de creatieve groep hoge en nieuwe eisen stelt ligt voor de hand. Op de eerste plaats aan vaarden de buitenlandse (groot(mees- tercracks, dat Nederland hun veelvul dige aanwezigheid zeer op prijs stelt. Daarnaast wordt op de nationale tops een voortdurend hardhandiger beroep gedaan. Hun prestaties worden niet meer bezien als die van goede sparring partners (de positie van grootmeester Donner was uiteraard wel altijd een uitzondering) doch als van een sterke meestergroep, die niet alleen partij moet geven, doch ook successen moet boeken. Men verlangt van onze grootmeesters een goede, lees: betere, rol in het in ternationale schaken. Geëist wordt, dat onze simultaancracks gemiddeld sco res van 85 tot 90 pet. leveren. Twee actuele voorbeelden: het Ne derlandse team, dat de Olympiade in Cuba speelde, miste op een haar de fi nale ondanks een adembenemende po sitieve score en stelde „dus" teleur, (we misten o.a. Donner). Donner en Withuis gaven een two-men-show in Brabant van vijftien simultaanvoorstel- lingen, waarbij min of meer werd ver ondersteld, dat ze 90 pet. gemiddeld zouden spelen... Zuidema, die thans het zonetoernooi in Joego-Slavië speelt, zou tenminste 50 pet. moeten halen. Vooral dit laat ste is een ietwat onwerkelijke eis, doch het typeert de sfeer, waarin zich het professionalschaak in Nederland be weegt. (Overigens is Zuidema pure amateur). Toen Prins het kampioenschap van Nederland behahlde telden de insiders hoeveel deelnemers eigenlijk amateur waren, hoeveel eigenlijk professional. Uiteraard kort die rekensom niet wor den gemaakt, omdat en de status door een loopt en beslist niet per formule kan worden uitgegaan van de over macht van de professional. Prins be wees dat als „amateur" duidelijk, zij Venetië -Atalanta 0—1; Fiorentina - Brescia 71; Foggia - Bologne 01; Lanerossi-Vicence - Internazionale 05; Lecco - Juventus 13; AC Mi laan - Cagliari 21; AS Rome - Man- toua 11; Spal - Napels 14; AC Tu rijn - Lazio 11. Na 19 wedstrijden heeft Internaziona le de leiding met 30 punten. TWeede is Juventus met 28 en Cagliari en Na pels delen de derde plaats met 25 pun ten. Academica -Atletico Lissabon 10; Braga - Sporting Lissabon 31; FC PortoFC Varzim 31; Son Joanese - Leixoes 20; Benfica - Guimaraes 70; Setubal - Beiramar 51; Belenen- ses - Cuf 5-0. 1/2 Benfica en Academica beiden 23 punten; 3. Porto 19 punten. Etienne - Bordeaux Sochaux - Sedan 10; St. Straatsburg 21; Nantes - 11; Stade de Paris - Lens 01; An gers - Toulouse 11; Nïmes - Marseil le 01; Valenciennes - Lyon 00; Mo naco - Rouen 10; Rijssel - Nice 3-0. Stand na 24 wedstrijden: 1. St. Etien ne 33 pnt.; 2. FC Nantes 31 pnt.; 3/4. Angers/Lens 29 punten. Waregem- Tilleur 00; FC Brugge - Racing White 40; St. Truiden - An- derlecht 10; Antwerp - Gantoise 0-1; FC Mechelen -Beringen 11; Stan dard - Beerschot 51; FC Luik - SC Charleroi 01; Daring - Lierse 10. De stand luidt: 1. Anderlecht 30 pun- 28 pnt.; 3. Standard 25 pnt. Atletico Bilbao - Pontevedra 21; La Coruna - Sabadell 01; Cordoba - Las Palmas 00; Real Madrid - Granada 2-0; Valencia - Atletico Madrid 02; Sevilla - Zaragoza 31; Barcelona - Elche 30; Hercules - Espagnol 33. De stand: 1. Real Madrid 32 pnt.; 2. Espanol 24 pnt; 3/4 Valencia en Bar celona 23 pnt.; 5. Atletico Madrid 22 pnt. Drie stralende kunstrijdsters. In het midden de Europese kampioene Ga- brielle Seyfert. LJUBLJANA Gabriëlle Seyfert heeft zaterdagavond in Ljubljana de Europese titel kunstrijden opgeëist. Het 18-jarige meisje uit Chemnitz, dat na de verplichte figuren al de leiding had, gaf de Tsjechische Hana Mashkova geen kans de achterstand van 35 pun ten in de kür in te lopen. Het eindklassement luidde 1. Gabriëlle Seyfert (O.-Dld.) plaats- cijfer 10 2231 pnt.; 2. Hana Mash kova (Tsj.-Sl.) 17 2197,3 pnt.; 3. Syszy Almassay (Hong.) 31 2086,0; 4. Anne Stapleford (G.-B.) 37 2060,7; 5. Beatrix Schuba (Oost.) 42 2052,7; 6. Monaka Feldmann (W.-Dld.) 53 1983,1; 7. Liesl. Mikula (Oost.) 74 1954,1; 8. Elena Tsjeglova (Rusl.) 85 1953,8. Nu het Hoogoventoernooi, dat dit jaar geldprijzen had ingesteld overi gens nog op bescheiden wijze en dat de secundaire voorwaarden voor de meesters is begonnen aan te passen bij de internationale eisen. De tweede wijziging, die in Bever wijk in de praktijk kwam, was het in stellen en het doen functioneren van 'n uitnodiginscommissie voor meester en damesgropen. Dit leidde ertoe, dat minder de vaste klanten dan wel de harde knokkers uit diverse landen ach ter de borden geraakten. We kunnen met het werk van deze plaatsingscommissie gaarne vrede heb ben, doch het maakt het trekken van een conclusie ten aanzien van het jong ste toernooi extra moeilijk. Vochten de heren als leeuwen, om dat er toch geldprijzen waren of knok ten ze van huis uit krachtens hun schaakambities? Een absoluut antwoord valt er niet te geven. Uit diverse uitlatingen hebben we evenwel sterk de indruk gekregen, dat de geldprijzen ertoe hebben geleid, dat de knokkers maar heel zelden de „ei gen vrije dag" inlegden, dat wil zeggen tot een lichte remise besloten. Overwe gend is er ontzaglijk har^ gespeeld. We telden verscheidene ronden, waarin op acht partijen vijf- tot zesmaal winst uit de bus kwam. Uiteraard kunnen remises evengoed na langdurige ge vechten tot stand komen. Het is her haaldelijk voorgekomen, dat meesters, die na urenlange gevechten een halfje uit het vuur hadden gesleept, opgewekt berekenden, dat ze tenminste wat had den verdiend. De topscorers spoedden zich na af loop van het toernooi naar diverse Am sterdamse winkelbedrijven teneinde garderobe en zo pittig aan te vullen. Of het systeem van niet of nauwe lijks startgelden geheel de voorkeur verdient? We zijn er niet zeker van. O.i. zou een zekere garantie voor drie weken werken ongeacht de uitkomst benevens een systeem van geldprij zen de ideale oplossing zijn- De toe passing van het beginsel „loon naar werken" bij onze grote toernooien Hoogovens en IBM is evenwel een kwestie van aanpassing. We mogen met plezier de gevolg trekking maken, dat de moderne opvat ting van geldprijzen en het bieden van vechters in de arena het niveau van het Hoogoventoernooi aanwijsbaar gun- sig hebben beïnvloed. VRNJACKA BANJA De Zuidsla- viër Ivkov heeft het zoneschaaktoer nooi gewonnen, dat in de Zuidslavische stad Vrnjacka Banja is gehouden. In de zeventiende (laatste) ronde kwam Ivkov remise overeen met de Oostduit ser Fuchs. Hij scoorde 12 punten uit de 17 partijen. Zijn landgenoot Matanovic eindigde met 11,5 punten op de tweede plaats. De Hongaar Barczai werd der de met elf punten en de Roemeen Gheorghiu voorlopig vierde met tien punten en een afgebroken partij. De nummers 1, 2 en 3 gaan over naar het interzonale toernooi dat in augustus in Tunesië wordt gehouden. Mocht Gheor ghiu zijn afgebroken partij tegen de Hongaar Lengyel winnen, dan staat hij in punten gelijk aan Barczai. Zij moe ten dan twee partijen tegen elkaar spe len om uit te maken wie naar Tunesië mag. Coen Zuidema, die in zijn laatste partij tegen de Pool Kosztro remise speelde, eindigde op een gedeelde 13e plaats. SYDNE3 Fred Stolle, de Austra lische nieuweling in het profmilieu, heeft zondag een lèsje in tactiek ge kregen van de 37-jarige Amerikaan Pancho Gonzales. Gonzales versloeg Stolle met 6-3, 8-6. Bij het verlaten van de baan mompelde de Australiër: „Jon gen, wat moet ik nog een hoop leren". Gonzales, de meest geroutineerde spe ler in het profgezelschap, had 57 minu ten nodig voor de zege. „Pancho liet me voor elk punt hard werken. Da't komt bij de amateurs niet voor", ver telde Stolle. „Zijn service-returns brach ten me in moeilijkheden. Steeds weer verloor ik het initiatief". Bij de wedstrijden, die in Sydney voor 4.000 toeschouwers werden ge speeld, had Stolle meer succes in het dubbelspel. Samen met zijn landgenoot Ken Rosewall won hij met 6-3, 6-4 van Gonzales/Ralston. Dennis Ralston had tevoren met 6-3, 8-6 verloren van Ken Rosewall.

De Vallei | 1967 | | pagina 6