Volgens Amerikaans blad Newsweek Voorstel Hanoi via Kennedy Man doodt eega en drie kinderen Ex-premier Cals vier weken naar Curasao olledige bekentenis inzake kindermoord Mgr. Bluyssen gekritiseerd op K.V.P.-jongerenappèl P.v.d.A. en .D., volgens N.I.P.O., sterkst in populariteit gestegen Politieke geluidshinder niet speciaal verboden Na stopzetting van bombardementen eerst bilaterale besprekingen Burgemeester vergiste zich Viëtnam onderscheidde filmster GEKORTWIEKT Boerenpartij verloor meeste aanhang Indonesië geeft I nilever terug aan eigenaren Maanverkemier in I juiste koers Geen commentaar Wie kiest er eigenlijk in Nederland? Een gewaarschuwd mens stemt Yoor Kazan-Komarek door Tsjechen vrij gelaten ,,Om er eens helemaal uit te zijn PAS VERHUISD Ainsterdammers van roof verdacht OosUluitse kritiek door Roemenië afgewezen Baby en oude man dood door brand Hogere AOW-premie: geen compensatie Dertig lectoren van universiteit verwijderd Om uitlatingen over partijkeuze Accordeon MAANDAG b htBKÜAKl 19b/ BERLIJN De Oostenrijkse metse laar Peter Kogl heeft zondag tegenover de Westberlijnse politie bekend zijn vrouw en drie van hun zes kindreen vermoord te hebben. De man, die jaloers was op z'n vrouw verklaarde de drie kinderen zaterdag avond bij het naar bed brengen ver moord te hebben. Zijn vrouw doodde hij toen zij zondagmorgen van 'n feest thuiskwam. Twee van de drie overlevende kinde ren waren uit een vorig huwelijk van de vermoorde vrouw. DJAKARTA In Djakarta zal van daag een overeenkomst worden gete kend betreffende teruggave van de Ne derlands-Britse onderneming Unilever aan de oorspronkelijke eigenaars. Sinds 1962 is het bedrijf door de Indonesische regering beheerd. Er wordt geen schadevergoeding ge geven. Voorts is overeengekomen dat er in de nabije toekomst een gezamenlijk bedrijf van Unilever en regering of par ticulieren wordt gesticht. Vertegenwoor digers van Unilever hebben toegezegd de fabrieken te zullen herstellen en door middel van nieuwe investering te zullen uitbreiden. Zij verklaarden zich verder bereid Indonesiërs in de bedrijfsleiding op te nemen en opleidingsmogelijkhe den te scheppen voor arbeiders en In donesische studenten die belangstelling voor het bedrijf sebben. De Indonesische overheid gaat ook besprekingen voeren over de teruggave van zestien andere buitenlandse onder nemingen die aan het begin van de con frontatiepolitiek jegens Maleisië, vier jaar geleden, onder regeringsbeheer zijn geplaatst. Dat zijn onder andere Goodyear Tyre Rubber, Dunlop Rub ber, British-American Tobacco, Union Financière Beige des Tabacs, Heine- kens Bier, Procter and Gamble en Bata Schoenfabrieken. PASADENA De zaterdag gelan ceerde Amerikaanse maanverkenner „Lunar Orbiter volgt zijn koers zo nauwkeurig dat het „bijna beangsti gend" is, aldus verklaarde maandag een woordvoerder van het ruimtevaart laboratorium in Pa,sadena. Het ruimtevaartuig, dat camera's en andere instrumenten bij zich heeft om de beste landingsplaatsen voor toekoms tige maanreizigers uit te zoeken, zal woensdag in een van 200 tot 1840 kilo meter variërende baan om de maan gaan. Zondag krijgt het een signaal dat de afstand tot 4 kilometer zal verklei nen. NEW YORK De Franse regering zou de Amerikaanse senator Robert Kennedy tijdens diens recente bezoek aan Parijs een bericht uit Hanoi hebben doorgegeven waarin de regering van Noord-Viëtnam zegt, dat zij na stopzet ting van de bombardementen met de Verenigde Stalen wil praten over een algehele regeling van het conflict. Dit meldde zondag het Amerikaanse tijd schrift „Newsweek". Kennedy zon de boodschap hebben gekregen van de directeur van de afdeling Aziatische Zaken van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. Deze heeft verklaard dat zij van de Noordviëtnamese vertegenwoordiger in Parijs, Mai Van Bo, afkomstig is. Het eerste stadium van liet overleg zou volgens de boodschap zijn het voeren van bilaterale besprekingen over de betrekkingen tussen Noord- Viëtnam en de Verenigde Staten. In het tweede stadium zou Hanoi bereid zijn te spreken over de toekomstige Amerikaanse rol in Zuid-Viëtnam. De laatste fase zou zijn het voeren van onderhandelingen over een regeling in Viëtnam, die alle geschilpunten omvat. Dit plan zou het Hanoi mogelijk maken de bekende vier eisen te laten vallen zonder gezichtsverlies. De vier eisen voor vredesoverleg wa ren het terugtrekken van alle Ameri kaanse troepen en materieel en stop zetting van oorlogshandelingen tegen Noord-Viëtnam, erkenning van funda mentele nationale rechten van 't Viet namese volk, regeling van de Zuidviët- namese interne aangelegenheden in overeenstemming met het programma van de Viëtcong, en vreedzame hereni ging zonder buitenlandse inmenging. Senator Kennedy keerde zaterdag van een reis door Europa in zijn land te rug. Hij heeft in het openbaar geen- ge wag van het Noordviëtnamese voorstel gemaakt. „Newsweek" meent te weten, dat Washington langs diplomatieke weg, vermoedelijk uit Cairo, een soortgelij ke boodschap van de Noordvëtnamese regering heeft ontvangen. In Washington heeft Kennedy door een woordvoerder laten verklaren dat hij geen commentaar zou geven op het bericht van Newsweek, voordat hij de situatie had besproken met 't Witte Huis en functionarissen van buitenland se zaken. Zijn woordvoerder wilde niet zeggen, of hij rechtstreeks aan president John son verslag zal uitbrengen of dat hij zal spreken met andere functionarissen van het Witte Huis. Newsweek meldt verder dat Kennedy Amerikaanse collega's in Parijs heeft gewaarschuwd dat president De Gaulle er geen belang bij heeft dat de oorlog in Viëtnam een einde neemt. Hij zou dit hebben gezegd na een onderhoud van meer dan een uur met de Franse pre sident. Hij zou van mening zijn dat de oor log afbreuk doet aan het Amerikaanse prestige en het eigen prestige van De Gaulle ten goede komt. Newsweek voegt hieraan toe, dat afgezien van de vraag of het verhaal juist is, diplomaten het erover eens zijn dat De Gaulle inder daad een dergelijke mening is toege daan. Ook bestaat de opvatting dat de generaal graag do it>l vari vredestichter zou willen spelen als climax van zijn loopbaan. Als tweede Zaangemeente heeft de gemeenteraad van Koog aan de Zaan bij de behandeling van de gemeentebe groting de bijdrage voor de Bescherming Bevolking afgevoerd, met 7 tegen 6 stemmen. 0 De N.V. Radium Rubberfabriek te Maastricht heeft tegen de gemeente Maastricht een civiel proces aanhangig gemaakt, waarin zij vergoeding eist voor de schade, veroorzaakt door een aard gasexplosie op het fabrieksterrein op 9 september 1965. ADVERTENTIE start", riep hij Schmclzcr een dezer dagen toe. De P.v.d.A. zal het best vinden als Schmelzer toch al geko zen zal hebben. Maar dan toch hard op. Want toevallig willen de kiezers op 15 februari ook nog wat te zeggen hebben. DenUyl, een man om mee te werken. De K.V.P. zegt steeds: Wij kunnen vóór 15 februari niet kiezen tussen de P.v.d.A. en de V.V.D. Toch zou je haast zeggen dat de keus al ge maakt is. Waarom moest het kabinet Cals anders vallen Waarom de omroepwet afgeraffeld Waarom het oliebeleid op een holletje gebogen? Töxopeus windt er geen doekjes om „Wij kunnen morgen samen van DEN HAAG Oc liberale burgemeester van Wassenaar, mr. W. J. Geertsema, heeft moeten toegeven, dat In de voorwaarden met betrekking tot het maken van politieke propaganda in zijn gemeente niet is opgenomen, dat het verboden Is met geluidswagens te opereren. De heer Geertsema had namelijk pp grond van die bepaling de verkiezingskaravaan van de P.v.d.A. toestemming geweigerd geluidswagens te gebruiken. Tijdens een debatavond in Harmeien, afgelopen donderdag, was hij daarover aangevallen door P.v.d.A.-propagandist Ed van Thijn. In zijn verdediging voerde hij aan, dat de gemeentelijke politieverordening, waarop de weigering was ge baseerd, er op gericht is de bewoners van Wassenaar zoveel mogelijk voor ge luidshinder te behoeden. Voorts verklaarde hij, dat de Wassenaarse afdeling van de P.v.d.A. zich met deze regeling akkoord had verklaard. Thuisgekomen, kwam burgemeester Geertsema tot de ontdekking, dat in de voorwaarden, die naar alle politieke partijen waren verzonden, niet gesproken werd over het opereren met geluidswagens. Hij stelde daar de voorzitter van de P.v.d.A.-afdeling, de heer Bloemendal, schriftelijk van op de hoogte. De heer Geertsema zegt nu: „U kunt het eigenlijk beschouwen als een aparte, traditionele regel, die altijd gehandhaafd wordt. Wassenaar legt altijd sterk het accent op het woonklimaat. Hier wordt ook nooit toestemming gegeven voor een auto- of motorrally. Wij willen de zo absoluut mogelijke rust handhaven". NEW YORK Vladimir Kazan-Ko- marek, de uit Tsjechoslowakije afkom stige. Amerikaan, die woensdag in Praag tot acht jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, is zaterdag in de VS teruggekeerd. De Tsjech oslo waakse autoriteiten hadden hem vrijdag uitge wezen. Kazan-Komarek verklaarde dat hij „gedeeltelijk schuldig" was aan het ten laste gelegde. Hij weigerde echter te zeggen wat hij precies misdreven heeft. SCHIPHOL. Ex-premier Cals is zaterdagmiddag per K.L.M. van Schiphol naar Curasao vertrokken „om er eens helemaal uit te zijn". Hij zal op Curasao vier weken vakantie houden bij vrienden, die hem en zijn vrouw daar lange tijd ge leden toe hadden uitgenodigd. Mevrouw Cals kon de uitnodiging echter niet aan nemen; zij blijft in het nieuwe huis in Den Haag op de kinderen passen. Voor zijn vertrek heeft mr. Cals er voor gezorgd, dat zijn eega 15 februari bij volmacht voor hem kan stemmen. „Ik wil niet, dat mijn stem verloren gaat", aldus mr. Cals, die nu alleen nog minister van Staat is en voorlopig niet in de Kamer wil terugkeren. Geruchten, dat hij ook in verband met zijn gezondheid naar warmer stre ken trekt, zijn nauwelijks reëel. Mr. Gals heeft vorige maand enkele weken het bed moeten houden met een zware griep. Het laatste virus hoopt hij op Curaqao met zonnewarmte te verjagen; dat is alles. Voorlopig ambieert de voormalige pre mier geen enkele nieuwe functie. „Vroe ger heb ik wel zitting genomen in al lerlei verenigingen en instituten, maar al die verplichtingen heb ik opgezegd, toen ik premier werd. Een minister president moet alle beschikbare tijd aan dat werk geven en kan daarnaast een voudig geen andere functies vervullen", aldus mr. Cals. „Nauwelijks was het kabinet geval len of de stroom van uitnodigingen en verzoeken is weer los gekomen. Mijn secretaresse heeft er tientallen moeten afwimpelen voor me. Ik heb nu eindelijk eens gelegenheid orde op eigen zaken te stellen en ik ben niet van plan ook maar enige functie aan te nemen voor 1 mei a.s." De familie Cals heeft juist de verhui zing uit het Catshuis achter de rug. „Ons vroegere huis was helaas niet meer beschikbaar. Dat was een huur woning", zo zei de heer des huizes. De familie woont thans in een eigen huis. Aldus heeft mr. Cals thans gelegen heid zijn eigen bibliotheek wat op orde te brengen en zich verder te wijden aan een tweede hobby. De eerste was des tijds de Mammoet-Wet, nu is hij enthou- ALKMAAR De Alkmaarse politie heeft in samenwerking met de politie van Amsterdam twee inwoners van de hoofdstad aangehouden, die ervan wor den verdacht de 49-jarige Alkmaarder A. R. te hebben beroofd van een be drag van 6000 gulden. De Alkmaarder had in een café te Amsterdam de 22-jarige C. J. en de 30- jarige C. W. de K. ontmoet. Na een be zoek aan nog andere cafés brachten de ze twee, die ontdekt hadden, dat R. veel geld bij zich had. hem naar Alk maar, waar het feest nog even werd voortgezet. De Amsterdammers bleven bij R. sla pen. Toen deze de volgende morgen wakker werd, waren zijn logés verdwe nen en miste hij 6000 gulden. De logés, die naar het buitenland waren uitgewe ken, werden, toen zij weer in Amster dam terugkwamen, döor' d^ politie aan gehouden.' Hoewel zij 'hardnekkig'blijven ontkennen,, zijn zij opgesloten in het po litiebureau te Amsterdam. Vermoed wordt dat er nog een derde bij de bero ving is betrokken. SAIGON. De Amerikaanse filmster Glenn Ford, die als officier in Viët nam verblijft, ontving het Vietnamese Legioen van Eer uit handen van de premier van Zuid-Viëtnam Nguyen Cao Ky voor uitmuntende diensten bewezen tijdens de strijd in Viëtnam. WENEN Roemenië heeft zaterdag de Oostduitse kritiek op zijn erkenning van West-Duitsland van de hand gewe zen. Diezelfde, dag vertrok de Roe meense minister van buitenlandse za ken, Corneliu Manescu, naar Brussel, waardoor hij niet zal kunnen deelnemen aan de conferentie van de andere Oost- europese landen, die naar men ver wacht dinsdag in Oost-Berlijn zal be ginnen. Op deze bijeenkomst willen de ze ministers pogen tot een gezamenlijk standpunt tegenover Bonn te komen, dat behalve met Roemenië ook met an dere Oosteuropese staten betrekkingen wil aanknopen. De Westduitse minister van buiten landse zaken Willy Brandt heeft in Oslo verklaard, dat de regering te Bonn geen politieke eisen zal verbinden aan het aankopen van diplomatieke betrek kingen met de landen van Oost-Europa. MOSKOU De Sovjet-premier Ale- xei Kosygin is uit Mokou vertrokken voor een bezoek van een week aan Groot-Brittannië ROTTERDAM De Rotterdamse de twee vrouwen verkild, nadat me- recherche is er in geslaagd het raad sel om de dood van de 9-jarige Walter de Wildt op te lossen. Josje S., de 32- jarige ongehuwde vrouw, die vrijdag morgen vroeg werd gearresteerd, heeft dit ^veekeinde een volledige bekentenis afgelegd, nadat zij aanvankelijk slechts een deel van haar schuld had willen toegeven. Uit haar bekentenis is nu komen vast te staan, dat Walter de Wildt donder dagmiddag omstreeks een uur werd ge dood. Het kind was even voor dat tijd stip van school thuis gekomen aan de Oldengaarde. Josje ,S„ die aan hetzelf de portiek woont als Walter en zijn (gescheiden) moeder, had de jongen mee naar huis genomen om hem daar, zoals zij Walter had voorgesteld, even met haar zestien maanden oude zoontje Robbie te laten spelen. Er moét, volgens de politie, aanvan kelijk wel enige aarzeling bij Walter hebben bestaan, voor hij op dit voor stel inging, omdat Walter's moeder enige weken eerder haar zoon had ver boden nog langer bij Josje S. over de vloer te komen. Josje S. woonde ander half jaar in het huis aan de Oldengaar de, een jaar langer dan Walter en zijn moeder. Eind vorig jaar was de aan vankelijk goede verstandhouding tussen vrouw De Wildt de achtergronden van Josje's vrij rosse leven had vernomen. Hoe dan ook, ondanks het verbod van zijn moeder, ging Walter donderdag middag omstreeks half een mee naar Josje's huis om daar met Robbie te spelen. De twee kinderen waren maar nauwelijks bezig met spelletjes, of de vrouw greep volgens de politie in een vlaag van verstandsverbijstering - een hamer uit de gangkast en sloeg daarmee Walter dood. Hierna ging zij een tijdlang in een stoel zitten om te bedenken wat haar te doen stond. Zij kwam tenslotte tot de conclusie, dat zij zo snel mogelijk de stad uit moest, maar geld was er niet. Een oplossing voor dit probleem was voor Josje bekend met de om standigheden bij de familie De Wildt direct voor handen: Zij nam de sleutel van het huis van mevrouw De Wildt, die nog aan een touwtje aan de hals van de dode Walter hing en ging daarmee naar het huis van haar buur vrouw. Daar stal zij uit het dressoir f 350,en een gouden armband. ✓ervolgens ging zij naar haar eigen huis terug, stopte het lichaam van het jongetje in een plastic zak en daarna in een koffer, waarmee zij 's avonds het huis verliet om hem in een parkje te deponeren. siast voor de herziening van ons staats bestel via een Grondwetswijziging. „Ook ik ben daar de laatste jaren mee bezig geweest. Ik hoop, dat een volgend kabinet er veel aandacht aan zal besteden. Het probleem van 'n an der parlementair stelsel moet bekeken worden, het kiesstelsel, de keuze van de minister-president, de werkwijze van het parlement enz. Het houdt een vol ledige herziening van de Grondwet in, dus echt geen kleine wijziging. Ik vind. dathet hoog tijd is er iets aan te doen. De Grondwet is weliswaar niet zo achter als de onderwijs wetgeving was, maar een herziening is toch drin gend nodig". Tot een prognose over de komende verkiezingen, die hij boeiender achtte dan ooit, liet de voormalige premier zich niet verleiden. „Het verheugt me, dat de belangstelling voor deze verkie zingen zo groot is: veel groter dan voor welke vroegere ook. Dat vind ik gewel dig. Ook de discussies tussen de ver schillende fractieleiders zijn uiterst nut tig. Inderdaad, daar zou ik op zich zelf graag aan hebben deelgenomen, maar telkens komt daarbij ook aan de orde, wat er in oktober is gebeurd en dan is het beter, dat ik daarover niet pu bliekelijk ga spreken". UTRECHT Het negen maanden ou de zoontje Edwin van de familie J. E. Gerritsen is zaterdagmorgen omgeko men bij een brand in een bovenhuis aan de Utrechtse Johan de Bekastraat. Het jonge echtpaar Gerritsen woonde in bij de tachtigjarige heer J. L. Ze- gers, die bij de brand ernstige verwon dingen opliep en in de loop van de mid dag in een ziekenhuis overleed. De po litie is er vrijwel zeker van dat de brand is aangestoken, aangezien sporen van benzine zijn gevonden in het por taal. De heer Gerritsen, agent van politie, verliet het huis 's ochtends om kwart over zeven. Tien minuten later kreeg de brandweer de eerste brandmelding van een van de buren. De heer Gerrit sen reed met de politiewagen mee te rug naar huis en kreeg daar te horen, dat zijn zoontje ni«_t meer leefde. Zijn vrouw had het huis nog net op het nip pertje via een balkon aan de achterkant van de eerste verdieping kunnen verla ten. De heer Zegers woonde een verdie ping hoger. Hij was op eigen kracht de trappen afgekomen, dwars door vuur en rook heen. Een buurman, de 48-jarige chauffeur J. C. van Baaren, die beneden de voordeur had ingetrapt, vond hem halverwege de trap naar de eerste eta ge Hoewel de brandweer het vuur bin nen een kwartier meester was, zijn zo wel de eerste als de tweede verdieping- volkomen uitgebrand. Ook een hond is in de vlammen omgekomen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Naar wij vernemen, komt er geen compensatie voor de verhoging van de A.O.W. - AAV.W.-pre- miegrens. Dit betekent, dat werknemers met een jaarinkomen van f 12.750,- of meer de hogere premie uit eigen porte monnee moeten bekostigen. Voor hen, die veertien mille of meer verdienen komt dit neer op een bedrag van f 130,- per jaar. Voor werknemers met een in komen tussen f 12.750 en f 14.050.- ligt het bedrag iets lager. Het verzoek ook dit jaar een com pensatie toe te staan, was afkomstig van enkele vakbonden. Het College van Rijksbemiddelaars beschikte echter af wijzend. Het college is van mening, dat de hogere premie voor de middengroe pen moet komen uit de 4pct.-salaris- verhoging bij de c.a.o.-herziening. 0 Op het Leidseplein in Amsterdam ligt deze week in een kraam van de Partij van de Arbeid een klachtenboek voor Amsterdammers. Zaterdag zal dit boek met klachten en wensen van kiezers aan de P.v.d.A.-lijstaanvoerder, drs. J. M. den Uyl, worden aangeboden, tijdens zijn intocht met de verkiezingskaravaan „Twee op wielen" in Amsterdam. f Zaterdag keerde het m.s. „Prins der Nederlanden" van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot-maatschappij N.V., na geruime tijd in reparatie te zijn geweest bij de Amsterdamse Droogdok- Maatschappij, na een geslaagde twee daagse beproeving op de Noordzee, in de haven van Amsterdam terug. De repa raties waren nodig, nadat het schip vo rig jaar aanzienlijke bodemschade had opgelopen nabij de Azoren. Voor de ingang van de Waalhaven in Rotterdam is in de nacht van vrij dag op zaterdag binnen enkele minuten het Nederlandse binnenschip „Vier Ge broeders" gezonken. Het scheepje, dat geladen was met zilverband, was in aan varing gekomen met de 650-tons binnen- tanker „Dordrecht-18". De opvarenden van de „Vier Gebroeders" konden tijdig van boord worden gehaald. Alleen de schippersvrouw liep bij de aanvaring ver wondingen op. Voor de tweede maal in een week is er zaterdag een aanvaring ge weest op de splitsing van de Merwede en de Noord bij Papendrecht. Daarbij is het Belgische motorschip „Taragona" uit Antwerpen door midden gebroken, toen het na de aanvaring tegen de oever werd gezet en tegen een strekdam stoot te. Curatoren van de Rijksuniversiteit in Utrecht hebben, in een uitvoerige nota aan de raad van ministers, aandacht gevraagd voor de grote financiële moei lijkheden, waarmee de Utrechtse univer siteit worstelt. De nota is opgesteld „ten einde de ministerraad van dienst te zijn bij de bepaling van de prioriteiten van het regeringsbeleid". 0 Een inwoner van het Drentse dorpje Gees, heeft bij de rijkspolitie tegen de caféhouder S. aldaar een aanklacht ingediend wegens belediging van de be volking van Oosterhesselen, tot welke gem. Gees behoort. De heer S. zou in 'n interview met een landelijk blad over de werkloosheid in Drente hebben gezegd, dat minstens 50 van de 100 werklozen liever helemaal niet werken. 0 In de Westduitse grensetad Flens burg heeft de politie een 16-jarlg Nederlands meisje opgepakt, dat sinds 2 januari uit het internaat Helperhaven in Groningen was verdwenen. Het meisje, wier ouders in Lemmer wonen, was van Groningen naar Oldenburg gelift, waar zij een tijdje onderdak had gehad bij een vriendin. Toen ze daar weg moest, was ze verder getrokken naar Flensburg, waar ze werk als serveerster vond. Drie Amsterdammers zijn in het stadje Aabenraa in Zuid-Jutland voor de rechter geleid op beschuldiging van het in Denemarken binnensmokkelen van pornografische films. Zij ontkenden, maar werden in verzekerde bewaring gesteld tot 13 februari. De opbrengst van de nationale re- classeringscollecte was in het afgelo pen jaar f 13.572,52 meer dan in het jaar daarvoor. In totaal leverde de collecte een bedrag op van f 587.450,tegen f 573.877,48 in 1965. Bij de Tweede Kamer is een ont- werp-rijkswet ingediend, waarbij wordt voorgesteld het Staatsprijsfonds t« liquideren en het batig saldo ten bedrage van f 32.143.701.34 in 's Rijks kas te stor ten. BARCELONA De autoriteiten In Barcelona hebben ongeveer 0 lecto ren in de architectuur de toegang tot de universiteit ontzegd, omdat zij vorig jaar met ongeveer 70 andere academi ci geprotesteerd hadden tegen de op- legging van sancties aan studenten en hoogleraren. Ongeveer 30.000 studenten van talrij ke universiteiten in geheep Spanje ble ven zaterdag nog weg van de colleges deels vrijwillig, deels omdat de toe gang hun was verboden. De onderwijsautoriteiten noemden de toestand „veel beter" dan in het begin van de afgelopen week, toen een reeks wanordelijkheden heeft plaatsgevonden. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Volgens de enquêtes, die liet N.I.P.O. (Ne derlands Instituut voor de Publieke Opinie en het Markt onderzoek) sinds juni van het vorige jaar, in opdracht van de N.C.R.V. onder de stemgerechtigde Nederlanders heeft gehouden, zijn er twee politieke partijen, die in de loop van de maanden regelmatig in aanhang zijn gestegen: de P.vd.A. en de V.V.D. Een scherpe teruggang in de sympathie van de geënquêteerden geeft de Boerenpartij te zien. De P.v.d.A., die bij de Statenverkiezingen niet hoger kwam dan 23,4 procent van het aantal stemmen, trad in juni de enquêteresultaten binnen met 24,5 procent. Na in de drie daarop volgende maanden ongeveer stabiel te zijn gebleven, zag zij eind-oktober de adhesie oplopen tot 27,5 en vervolgens zelfs tot 28 procent. Begin januari gaf echter weer een kleine teruggang, tot, 27,5 procent, te zien. De V.V.D. uit de Statenverkiezingen gekomen met 10 procent van de stemmen, verscheen in juni met 8,5 procent voor de N.I.P.O.-enquêteurs. Een maand later was het per centage al 10, in augustus zelfs 11. Nadat zij in september tot 10.5 procent was teruggelopen, deed de val van het kabi- net-Cals de geënquêteerde aanhang oplopen tot 12 procent december en begin januari gaven weliswaar een teruggang te zien (resp. tot 11,5 en 10,5), maar dat bleef toch nog 2 procent boven juni. De Boerenpartij, uit de verkiezingen voor de Provinciale Staten gekomen met 6,7 procent, bleek bij de enquête in juni opgeklommen te zijn tot 8 procent. Daarna ging zij in de N.I.P.O.-tabel snel omlaag tot 7 en zelfs tot 4 pro cent. In september trad een licht herstel op tot 5,5 pro cent maar in oktober zakte het enquête-percentage tot 3. De meting begin-januari kwam niet hoger dan 2 procent. De overige partijen in de enquête bleken betrekkelijk sta biel. De K.V.P. (bij de Statenverkiezingen op 30.1) fluc tueerde tussen 28,5 (eind oktober) en 30,5 procent, begin januari op 29 procent arriverend. De A.R.P. varieerde tus sen 9 en 9,5 procent, de C.H.U. tussen 10 en 12, de P.S.P. tussen 3 en 4,5, de C.P.N. tussen 2 en 3 (met de 3 begin januari en de 2 in november), de S.G.P. tussen 1 en 2 en het G.P.V. tussen 0,5 en 1 procent. Democraten '66 bleken begin januari 1 procent der geënquêteerden aan te trekken. Het N.I.P.O. stelde de resultaten op aan de hand van een groot aantal interviews per keer: 966 in oktober en in de cember zelfs 1968. Vanavond zal de N.C.R.V. op Nederland II in het programma N.I.P.O.-these de uitslag van de en quête over eind januari bekend maken. UTRECHT De voorzitter van de KVP-jongerengroepen, mr. R. Gerrits. heeft zaterdagmiddag op het in Utrecht gehouden KYP-jongerenappêl kritiek geleverd op uitlatingen van de bis schop van 's Hertogenhosch, mgr. Bluyssen. Constaterend, «lat in de po litieke verwarring een eerlijke kijk op de zaken onmogelijk is geworden, vroeg de heer Gerrits zich al' hoe een zieleherder in deze verwarrende toe stand hieraan nog voedsel kan geven, met «Ie opmerking «lat «Ie confessione le partijen uit «Ie tijd zijn en dat ze nodig waren toen men zich moest ver enigen. „U weet, dat de K.V.P. zo niet meer kan worden gekwalificeerd, monseig neur. U hoeft het niet met de K.V.P. eens te zijn, u hoeft daar zelfs niet op te stemmen. Maar mag ik u als voor zitter van een jongerenorganisatie, niet eens de kleinste, vragen wat meer te letten op het welzijn van de mens? U hoeft uw behoefte om populair te doen, en misschien om de populariteit van uw voorganger te verkrijgen, toch niet bot te vieren U overschrijdt de gren zen van de zorgvuldigheid, als u door uw uitlatingen de mensen geen enke le keuze biedt door bij voorbaat een beperking in die keuze aan te bren gen." Bij deze kritiek sloot het KVP-Twee de-Kamerlid Nelissen zich aan. Hij deel de mee. dat in fractie en partij de uit spraken van Mgr. Bluyssen worden betreurd. Ze waren overbodig en onno dig. Zij geven juist in de verkiezingstijd aanleiding tot misbruik, tot propagan da en tot het slaan van politieke munt. De heer Nelissen zei overigens niet te twijfelen aan de goede bedoelingen van de bisschop. Het appel \verd gehouden na aan komst van de op het Haagse Binnenhof gestarte KVP-jongeren-verkiezingstrein Aanwezig waren onder andere de mi nisters Luns, De Jong, Bot, staatssecre taris Bartels, partijvoorzitter Aalberse en fractievoorzitter Schmelzer. Er heerste op «leze carnavalszater- «lag een jolige stemming op het jonge- renappèl, want naast de muzikale om lijsting van de rythm and hlues-group „The Incrowd", zorgde drs. W. K. N. Schmelzer voor een vrolijke noot. Zich begeleidend op het accordeon, zong de fractievoorzitter het liedje „Allee, alaaf, je laat je niet meer remmen, allee, alaaf, om K.V.P. te stemmen". De zaal liet zich niet onbetuigd. De jongerenvoorzitter Gerrits zei in zijn toespraak nog, dat zijn organisatie in het afgelopen jaar alle kansen heeft gehad om een eigen partij op te rich ten. De nodige financiële toezeggingen, die een succes waarborgden, waren door buitenstaanders gedaan. „Wij za gen er de zin niet van in. Wij hebben gekozen voor een onafhankelijke op stelling in de eigen partij. Over deze aanbiedingen hebben wij het KVP-be- stuur nooit ingelicht", aldus mr. Ger rits. Tot fractievoorzitter Schmelzer zei hij: „Het zou een koud kunstje ge weest zijn ten aanzien van de motie- Schmelzer een andere houding aan te nemen. Gladde teckel, je praat ons wel eens iets te glad, maar je bent een kei! Jij zult zorgen, dat de kluif vet blijft, opdat wij voor onze kinderen kunnen zorgen."

De Vallei | 1967 | | pagina 9