Veenendaals dagblad In Vietnam gespannen sfeer Kans op verlenging bestand Buiten Ontslag voor 200 man bij Indoheem-Utrecht VERNEDERING CHINESE ANTI'S onverlichte fiets overreden Peking bang voor „paleisrevolutie" Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Noodtoestand afgekondigd Bosbranden in Tasmanië eisten ruim 40 doden Dertig doden bij brand in restaurant Egyptenaar dwong piloot fWGG mannen opjte landen in Jordanië Willy Brandt in Amerika Geen vorst periode Gedurende eerste uren werden al vier keer schendingen gemeld Drie kinderen in koelkast gestikt Moon a Hobart -zang II Concentratie binnen bedrijf WERKSPOOR Goldberg Alarm op Schiphol voor Friendship Instructies Ambassades Marsen Ouders niet thuis; kind bij brand omgekomen Bur voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telet 08385-3550 (adm.). 3757 en 3955 (redGiro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-pri]s 17 cent. Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op di. do en za 1-10 woorden 1.50. ieder woord meer 15 cent WOENSDAG 8 FEBRUARI I967 4le JAARGANG CCARE MO G*«n- orchy Dynr»yrn« ï\L Mount* Wellington Sandy BariK FERNTREE SA1G Vandaag is in Vietnam het boeddhistische nieuwjaarsbestand begon, :cn in een gespannen sfeer van afwachting. Misschien zal het opschor ten van de vijandelijkheden een eerste stap zijn op weg naar de definitieve vrede. De moeeliikheid bestaat dat het bestand verlened zal worden. De Viët. cong is namelijk voornemens een bestand van zeven dagen te eerbiedigen. Langdurige onderbreking van de Amerikaanse bombardementen op Noord- Viëtnam zou misschien de sleutel vormen tot een langere wapenstilstand. Als het bestand verloopt als het kerst- en niemvjaarsbestand, zal het worden ontsierd door bloedvergieten. Tijdens het tweedaagse kerstbestand deden zich 112 incidenten voor, tijdens het weekeinde van nieuwjaar 178. In de eerste uren van 't bestand deden zich vier incidenten voor. Drie van de aanvallen werden gedaan op „defensieve patrouilles" van Ameri kaanse parachutisten in de provincie Binh Tuy ten noordoosten van Saigon. Het vierde incident was de beschieting van een helikopter voor de afvoer van gewonden, eveneens ten noordoosten van Saigon. De helikopter werd licht be schadigd. HOBART (Tasmanië) Tenminste 40 personen zijn om het leven geko men en twaalf worden vermist bij de zwaarste bosbranden die ooit het eiland Tasmanië hebben getroffen. Gevreesd wordt dat deze cijfers nog zullen stijgen. Het vuur wordt aangewakkerd door harde wind. De temperaturen liggen boven de 100 graden Fahrenheit (38 Celsius). Het vuur woedt niet alleen CöfltWïTQ op het platteland, maar ook in buiten- jT wijken van Hobart. Twee grote fabrie ken zijn ernstig getroffen door het vuur. Er zijn ruim 600 huizen afge brand. De gouverneur, Sir Charles Gairdner, heeft de noodtoestand afge kondigd. Aan de bestrijding van het vuur wordt onder meer deelgenomen door Austra lisch marinepersoneel en door de be manning van twee Britse onderzeebo ten die manoeuvres hieiden in de buurt van Tasmanië. Het gebied rond Hobart is zwartge blakerd en er liggen vele half ver brande schapen en koeien. De verbin dingen in Zuid-Tasmanië zijn in de war. MONTGOMERY Een brand in een restaurant in de Verenigde Staten heeft dinsdagavond aan minstens 30 mensen het leven gekost. Het vuur woedde in het luxueuse Penthouse Restaurant in Montgomery (Alaba ma), dat gebouwd is boven een flat gebouw met twaalf etages. Toen de brand uitbrak bevonden zich ongeveer 35 mensen in het etablisse ment. Enkele brandweermannen waren in de filten, toen de stroom uitviel en de liften bleven steken. Ze ontkwamen door langs de liftkabels omhoog te klim men. LA HABRA (Callfornië) Drie kin deren zijn in een koelkast opgesloten geraakt en daarin gestikt. Dit werd dinsdag ontdekt door Shirley Meeks, die de lijkjes vond van haar 5- jarige zoon Willy en van twee meisjes, Ladonna Highbaugh, vier jaar en haar zusje Wanda van drie, voor wie zij zorgde terwijl hun moeder in het zie kenhuis was. ~\!ieestal onderstellen wij, dat de merel de zanglijster de loef af steekt. in de start met de ouverture van de vroege lente, doch in werkelijk heid ontlopen ze elkaar slechts weinig en ligt het meer aan het veelvuldiger voorkomen van de eerste, dan aan de meer of mindere voortvarendheid. In tuin en park toch komt de zwarte lijster, zoals de volksmond de merel noemt, aanmerkelijk méér voor. Het lied van de zanglijster wordt daaren tegen méér geprezen; sommigen zeg den, dat de kwaliteit dadelijk op die van de nachtegaal komt, maar over de smaak valt ook hier niet te twis ten. In Engeland concerteert deze vogel de hele winter door, doch bij ons wordt het doorgaans februari, al vormen eerdere waarnemingen in het geheel geen uitzondering. De stem is krachtig en schalt van een<hoog punt (boomtop, schoorsteen, antennever over dorp en stad in luid fluitende strofen. Vooral 's ochtends en 's avonds klinken ze overal en men herkent er spoedig steeds wederkeren de en vlot in het gehoor liggende mo tieven in, die met een rijmend regeltje, zoals „Lieb, Lieb sichst du mich", gemakkelijk worden onthouden. Pas tegen de ruitijd in de zomer zwijgt de zanglijster en tot zolang kunt ge zijn onvermoeid ten beste gegeven voor dracht haast dagelijks beluisteren. Men heeft een exemplaar eens ge timed en bevond, dat dit zestien uur in een etmaal zong! Waar vogels zulk een vlijt aan de dag leggen, ontsnap pen ze niet licht aan onze aandacht. 8 februari '67 A. B. WIGMAN BOGOTA Te Chaparrali in de Zuidamerikaanse staat Columbia is een gevangenismuur ingestort, waardoor vier gevangenen en een bewaarder zijn omgekomen. Tied gevangen werden ge wond. Gedurende het bestand hebben beide partijen zich verbonden geen aanval te beginnen. Zij behouden zich het recht voor uit zelfverdediging het vuur te openen en troepen en voorraden te vervoeren. Zondag om zeven uur 's morgens zullen de geallieerden de strijd te land, ter zee en in de lucht hervatten. Vlak voor het begin van het bestand was in Saigon nog te horen hoe het Amerikaanse artillerievuur insloeg. Noord-Viëtnam heeft dinsdag, de dag waarop twee jaar geleden de Amerikaanse bombardementsaanval- len op het land zijn begonnen, overwin ningen gemeld. De voorspelling van president Ho Tsji Minh dat „de oorlog nog vijf, tien of twintig jaar of langer kan duren" werd herhaald. Veertien eminente Europese perso nen, onder wie vijf Nobelprijswinnaars, hebben dinsdag een beroep gedaan op president Johnson, eenzijdig de bom bardementen op Noord-Viëtnam te sta ken met het oog op het boeddhistische nieuwjaar. Onder hen zijn lord Boyd Orr, Philip Noel Baker (Engeland) en de Franse professoren Jacob, Alfred Kastler en Lwow. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken zei dinsdag dat de Amerikaanse regering zich voorlopig aan een be stand van vier dagen zal houden. Het hangt er van af wat de vijand doet of dit zal veranderen. De VS blijven de wens van Saigon steunen, met de an dere partij te praten over verlenging van dit bestand. UTRECHT De N.V. Elektrotechnische Mechanische Industrie (E.M.l.) en de Eerste Nederlandse Apparaten fabriek N.V. in Utrecht, dochtermaatscliappijen van het Indoheem-concern, gaan in het tweede kwartaal van dit jaar het perso neel verminderen van 825 tot ongeveer 625 man. De ontslagen zijn nodig in ver band met een reorganisatie binnen de bedrijven. Met de vakbonden en de F.M.E. heeft overleg plaats over de sociale voorzieningen voor het met ontslag bedreigde personeel. Ook wordt al overleg gepleegd met het gewestelijk arbeidsbureau In Utrecht over de wijze, waarop herplaatsing van de 200 personeelsleden kan worden bevorderd. Ter handhaving van de continuïteit van de beide vennootschappen, die zich bezighouden met de fabricage van motoren, ventilatoren, elektrisch hand gereedschap en elektrische huishoude lijke toestellen, is besloten tot concen tratie van de tot deze Utrechtse bedrij ven behorende produktie-eenheden. Als gevolg van fusies in het verleden bevinden deze produktie-eenheden zich thans nog op vijf verschillende plaat sen in Utrecht. De grote spreiding van deze fabrieken staat, volgens de direc tie, een efficiënte produktie en bedrijfs voering in de weg en levert een ern stig gevaar op voor het rendement van de vennootschappen. De sterk toegeno men Internationale concurrentie in het E.E.G.-gebied maakt concentratie en daarmee kostprijsverlaging tot een dwingende eis. Binnenkort zou uitvoering worden ge geven aan een zorgvuldig opgesteld plan voor reorganisatie en herstructu rering, waardoor de produktie der bei de maatschappijen in de toekomst slechts zal geschieden op twee plaatsen in Utrecht. Als gevolg daarvan kunnen de overige afdelingen worden samenge voegd, waardoor de produktiecapaci- teit niet wordt verminderd. Indoheem is in januari 1965 ont staan door fusie tussen van der Heem en Indola. De concernmaat schappij omvat ongeveer een dozijn vennootschappen, waartoe ook de bei de Utrechtse bedrijven behoren. Als de door de Nederlandse Spoor wegen bij de re gering-Zijlstra inge diende investeringsplannen niet tijdig (voor 1 mei a.s.) worden goedgekeurd, dreigt in 1963 ontslag voor een groot aantal werknemers van Werkspoor in Utrecht. Dit is gebleken in een gesprek, dat de lijstaanvoerder van de Partij van de Arbeid, drs. J. M. den Uyl, heeft gehad met de directie en onderne mingsraad. van Werkspoor in Utrecht. De moeilijkheden dreigen in de afde ling Rollend Materieel van Werkspoor, die grotendeels afhankelijk Is van or ders van de Nederlandse Spoorwegen. In de afdeling werken 900 man. Sinds 1965 heeft Werkspoor, op een kleine order na, geen opdrachten voor rollend materieel van de Nederlandse Spoorwegen ontvangen. Eind vorig jaar werd reeds besloten tot een perso neelsinkrimping met circa 300 man. De afdeling Rollend Materieel van Werk spoor omvat ongeveer zestig procent van het Utrechtse bedrijf. Een nevenvestiging van de Jovanda Kousenfabriek in Hengelo te Vlagt- wedde zal over ongeveer vier maan den moeten sluiten. In 1964 besloot Jo vanda in Vlagtwedde een geheel nieu we fabriek te bouwen, die werk zou kunnen bieden aan 120 mensen. Deze bouw is nu definitief van de baan. Het nevenbedrijf in Vlagtwedde, waar de nabewerking van de nylonkousen plaats heeft, gaat terug naar het moederbe drijf in Hengelo. Door deze sluiting zullen 25 mannen en 40 meisjes zonder werk komen. B De laatste twee dagen zijn grote aan tallen ballonnen en pamfletten in Sai gon verschenen die de Zuidviëtnamese soldaten aanraden tijdens het bestand te deserteren. Arthur Goldberg, de Amerikaanse vertegenwoordiger bij de N.V., heeft meegedeeld dat liij binnenkort een lan ge reis door Zuidoost-Azië en Europa gaat maken. Het zou echter geen vre desmissie worden. Over de geruchten dat de regering van Noord-Viëtnam een wat soepeler houding zou aannemen ten aanzien van vredesonderhandelingen zei Goldberg slechts, dat de diverse „verklaringen" over het conflict interessant zijn en door de Amerikaanse regering zorgvul dig worden bestudeerd. Onder luid hoongelach en gejoel van leden van de rode garde en soldaten van het communistiseh- Chinese leger worden hier jonge Chinezen, die ervan beschuldigd worden „anti-revolutionair" te zyn, op een vrachtwagen door de straten van Peking gevoerd. Op hun hoofden moeten zij grote puntmutsen dragen waar him naam op staat. BERGEN OP ZOOM Omstreeks twee uur gisternacht zijn op de Wouw- sestraatvveg in Bergen op Zoom twee Duitsers, die op een in de stad „ge vonden" onverlichte fiets reden, doof een auto aangereden en vrijwel direct overleden. Toen «ie automobilist voor een tegenligger moest dimmen, reed hij vrijwel tegelijk tegen de achterzijde van een rijwiel op naar later bleek een witte fiets zonder bagagedrager, zonder verlichting, zonder achterspat bord en zoni'. r banden - waarop twee mannen waren gezeten. Eén van lien overleed ter plaatse, waarna de tweede tijdens het vervoer naar het ziekenhuis aan zijn verwondin gen bezweek. Het waren de 23-jarig; R. P. Becker uit Bad Niederbreitzig en de 33-jarige E. Muller uit Keulen, werk zaam bij de aanleg van aardgasleidin- gen. 0 Dinsdagmorgen heeft zich op Rijks weg 55 onder de gemeente Heesch, tussen een personenauto en een truck met oplegger een aanrijding voorge daan, waarbij de 36-jarige heer F. Kerkhof uit Berlicum is verongelukt. Er waren twee zwaargewonden. 9 De 21-jarige gezinsvérzorgster mej. J. Bijker is dinsdagavond bij een ver keersongeluk te Havelte om het leven gekomen. Toen zij op haar bromfiets de verkeersweg Havelte-Frederiksoord overstak, werd zij aangereden door een auto bestuurd door de dienstplichtige soldaat E. B. uit Rotterdam. Mej. Bij ker was op slag dood. Staatssecretaris De Meijer heeft gis teren een bezoek gebracht aan de drie noordelijke provincies, waar hij diverse aanvullende werkobjecten heeft bekeken, zoals hier te Sidde- buren bij Slochteren, waar door werk lozen een sportveld en een ijsbaan worden aangelegd, 's Avonds moest de onderminister eerlijk toegeven, dat hij op zijn tournee meer onnodig graaf- en spit werk had gezien dan hem lief was. Het is wel de bedoeling, dat bij deze vorm van werkverschaf fing werk voor machines ook inder daad machinaal wordt gedaan. AMMAN (Jordanië) Een Egyptische officier, die waarschijnlijk deel uitmaakt vin de Egy heeft gisteren lijn toestel, e' mannings! van Cairo e Z e'mst, o. t .evvec" - vJogvn. A Amman a Jordanië Aanvankelijk he inlichtingendienst 'e iloot van 'n Egyptisch 11 passagiers en be- boord op weg was idakah aan de Rode eiging met 'n machi- ;i naar Jordanië te aden zijn inmiddels in on. De officier heeft gevraagd, werd in Cairo vermoed dat het vliegtuig wellicht was veronge lukt. Toen het boven de woestijn vloog werd namelijk het contact ermee ver loren. Onder de passagiers van het gekaapte toestel bevond zich de Egyptische staats secretaris van toerisme. Minister van .J-:'!:or. rndse Zaken Mahmoud Riad heeft geëist dat bemanning en passagiers vei lig naar Cairo worden teruggebracht. Egypte stelt Jordanië verantwoordelijk voor de veiligheid van de inzittenden, en eist dat ook het toestel wordt terugge geven. Jordanië heeft vannacht verklaard dat alle passagiers het goed maken. Vandaag zullen zij naar Cairo vliegen. Het toestel verkeert in goede staat en deskundigen zullen vaststellen of het vandaag kan te rugvliegen. SCHIPHOL. Een Friendship van Luxair is vanochtend om half elf, na groot alarm op Schiphol, veilig op een met schuim ondergespoten landingsbaan geland, nadat de gezagvoerder had ge meld, dat volgens het instrumentenbord de horginstallatie van het neuswiel de fect was. Het toestel was met drie bemannings leden en acht passagiers op weg van Luxemburg naar Brussel, toen het man kement werd ontdekt. Omdat de Fok kerfabrieken op Schiphol zijn gevestigd, besloot de gezagvoerder naar Amster dam te koersen en daar de mogelijk riskante landing te ondernemen. Hij kon dan bovendien van allerlei deskundig advies van Fokker-deskundigen profite ren, dat hem voor de landing over zijn radio-installatie kon worden toegediend. TOKIO De officiële propaganda-organen van partij-voorzitter Mao Tse- toeng hebben woensdag de waarschuwing laten horen dat de volgelingen van Mao op hun hoede moeten zijn voor een „paleisrevolutie" of een staatsgreep. In Peking wemelt het plotseling van de aanplakbiljetten waarop het Chinese leger ervan wordt beschuldigd, niet alleen vijanden van Mao Tse-toeng, maar ook zijn volgelingen te hebben aangevallen. Legereenheden zouden grote verwar ring hebben gesticht door zich in zeker vijf provincies tegen ware revolutio naire elementen te keren. Het is niet hekend wie de muurkranten heeft op gehangen. De bewoordingen van de af fiches wekken de indruk alsof de solda ten zich door zorgeloosheid en doordat ze vriend niet van vijand konden on derscheiden vergisten. Volgens andere berichten ,nit Peking zou er echter ook sprake zijn van weloverwogen verzet van het leger tegen Mao. Het persbureau Nieuw China gaf de waarschuwing tegen een staatsgreep in het citeren van een artikel in de ru briek „Forum der rode garde" in het dagblad Kwangming. In het artikel wordt gezegd dat de volgelingen van Mao successievelijk de machtsposities hebben overgenomen van „het handjevol partijfunctionaris sen dat de kapitalistische weg heeft gekozen. Het blad voegt hieraan toe dat deze overwinningen kunnen leiden tot pogingen van de verslagenen de machtsposities te heroveren. „De tegengreep naar de macht door de bourgeoisie wordt in de regel op drie manieren uitgevoerd", aldus het artikel. „De eerste manier is het ver oorzaken van degeneratie binnen de ge lederen van de proletarische revolu tionairen. De tweede manier is het grijpen van de macht van binnenuit, de paleisrevolutie. De derde vorm van het herwinnen van de macht door de bourgeoisie is de gewapende staats greep." Alle drie de methoden worden ge bruikt door de tegenstanders van Mao, schrijft het blad. Over de mogelijkheid van een paleisrevolutie zegt het ver der: „In de gelederen van de revolu tionaire rebellen zijn een aantal figu ren die reeds lang rechts zijn. Zij en een handjevol van degenen die zich hebben weten te nestelen in de gelede ren van de revolutionaire rebellen vre zen de grondigheid van de revolutie." Mao Tse-toeng heeft nieuwe instruc ties uitgevaardigd voor de strijd tegen het revisionisme. De anti-russische campagne in Peking en de Chinese provincies zal blijkbaar nog verder worden opgevoerd. Volgens deze nieuwe instructies is in Peking een verbindingsbureau voor de strijd tegen het revisionisme" opge richt. De demonstraties voor de Russische ambassade in de hoofdstad en de ac ties in andere steden zullen waar schijnlijk nog heftiger worden. De Chi nese regering heeft al gewaarschuwd dat zij de veiligheid van Russische burgers buiten hun ambassade niet kan garanderen. De Chinezen hebben in Peking ge klaagd dat de Sowjet-poli tie het werk van de Chinese ambassade in Moskou hindert. Zij zeiden dat een cordon ge heime politie om de Chinese ambassa de bi Moskou is gelegd. De Sowjets zeggen dat extra bewaking plaats vindt om de ambassade te bescher men. De afgelopen twee dagen hebben Sowjetarbeiders protestpetities aan de Chinese ambassade aangeboden. De WASHINGTON De Westduitse mi nister van Buitenlandse Zaken, Willy Brandt, is dinsdagavond voor een be zoek van twee dagen in Washington aangekomen. Hij zal met president Johnson en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, Europese kwesties en vraagstukken van atoompolitiek be spreken. Chinesen hebben echter geweigerd ze aan te nemen. De betogingen in Mos kou zijn ordelijk verlopen. De Poolse en Hongaarse ambassa des zullen de gezinnen van de leden van hun staf evacueren uit Peking als de toestand verslechtert. Andere Oosteuropese landen met uitzondering van Albanië en Roemenië zullen het voorbeeld van Polen en Hon garije volgen, zo verwacht men. Aan de „lange marsen" der jeugdi ge rode wachters moet een einde ko men, zo staat op een aanplakbiljet in Peking, waarvan de tekst wordt toege schreven aan het centrale comité van de communistische partij en aan de staatsraad. Onder meer worden afgeraden pel grimstochten naar Sjao Sjan, de ge boortestad van Mao Tse-toeng, en Ye- nan, de bakermat van de Chinese com munistische beweging. OOSTERBIERUM In de afgelopen nacht is de zevenjarige Rein Cornelis, de jongste zoon van de familie H. de Jong in Oosterbierum, in zijn ouderlij ke woning bij een brand omgekomen. Tussen twaalf en een uur was door on bekende oorzaak brand ontstaan in het huis, tijdens afwezigheid van de ouders. De oudste jongen, de dertienjarige Rommert wist zich ternauwernood via een dakraam in veiligheid te stellen. Zijn broertje kon hij niet meer redden. Waarschijnlijk was deze toen reeds dooi de rook bedwelmd. De oudste jongen alarmeerde onmiddellijk de buren, maar ook zij konden niets meer doen. Omtrent de oorzaak van de brand is niets bekend. De ouders waren op een feestavond in een naburig dorp. De brandweer kon weinig tegen de vuurzee uitrichten. De totale inboedel ging ver loren. Het huis brandde geheel uit. »VVWlS-*-^>A/N^»V\/>AA*W,VWNAAA/WW/WWVWv (Van onze weerkundige medewerker) TXe kalender wijst 8 februari, maar er zijn geen tekenen, dat op korte termijn de alarmerende voorspelling van de Belgische luchtmacht een flinke periode met strenge vorst zal uitkomen. Alleen uit Rusland wordt momenteel strenge vorst ge meld. In Oslo en Stockholm was het gisteren overdag met 3 tot 5 graden boven nul weinig kouder dan bij ons. Vanmorgen om zeven uur werd er echter wel weer matige stralings- vorst waargenomen. Het krachtige hogedrukgebied van 1042 millibar ten westen van de Britse eilanden schijnt niet aan een bezoek aan de winterhoek Scandina vië te denken, maar vertoont meer de neiging in zuidoostelijke richting wég te zakken. Dit brengt met zich mee, dat het zeegebied tussen IJsland en Schotland weer een doorgangs zone voor zachtere oceaanlucht wordt. Een warmtefront bij IJsland koerst met regen en motregen in de richting van de Noordzee. Voor het hier morgen later op de dag aan komt, houden wij brede opklaringen met slechts een verspreide hagel- of sneeuwbui. De enige kou, die te ver wachten is, bestaat uit een paar graden stralingsvorst des nachts, wat in deze tijd van het jaar feitelijk nauwelijks de moeite waard is om over te praten.

De Vallei | 1967 | | pagina 1