Architect Maas: „We adviseren alleen Welstandscommissie wil van etiketlastpostaf Rhenen zal zich wellicht ook gaan aansluiten Boerenpartij is bezig volwassen te worden Derde cursus Bekendmaking Veilig Verkeer Verwarring rond A.F.S. Auto op boll keuze uit spaarvormen met Veenendaal 2 tegen tweede van Nijmegen MARKTEN Mist u uw dagblad DE VALLEI B.P.-Kamerkandidaat Verlaan op vergadering in Scherpenzeel VEEMARKT DOETINCHEM NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Afkeuren Klant Beatavond Sch ie t u i t s 1 agen van Willem Teil Dia-avond over de zending Nutsavoml in Dorpshuis BURGERLUKI STAND Aner© nqen Ruilbeurs in Dorpshuis Ons Genoegen geeft win te ru i tvoe ring Tweede cursus V eilig Verkeer Verkeerscode verkrijgbaar E.H.B.Ü. viert zesde lustrum Bejaarden luisterden naar causerie over heksen en bijgeloof VEILINGEN DENK OVERAL EN ALTIJD WEER AAN HET KIND IN HET VERKEER WOENSDAG 8 FEBRUARI 1967 DOORN De „lastige" instantie die in de volksmond de „schoonheidscom missie" wordt genoemd, heet officieel de Provinciale Utrechtse Welstands commissie en zetelt in het gemeentehuis in Doorn. Een vriendelijke juffrouw ontvangt daar in het hoge, kleine kantoor de gasten. In de meeste gevallen worden die te woord gestaan door de heer E. F. Maas, een Amsterdamse architect, die waarnemend secretaris van de commissie is. Hij beseft dat de Welstandscommissie door velen als een lastpost wordt beschouwd, als een instantie die zout legt op kleine slakjes, al gaat het maar om de verbouwing van 'n kippenhok. De heer Maas. die bewust streeft naar meer openheid in het werk van de commissie, om zo dat etiket „lastpost" kwijt te raken, ver dedigt zich aldus tegen deze veronderstelling: „Met denkt dat wij een appa raat zijn, dat zich met de massa bezighoudt, maar het zijn juist de denk beelden van het individu die belangrijk zijn. Wij willen het individu bescher men. Door onbegrip ziet men dat vaak niet. Als er gebouwd wordt, mag al les, is ons standpunt, mits men in voldoende mate rekening houdt met de ander De welstandscommissie dateert van 1929 en werd in het leven geroepen door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Over het doel van dit initiatief van 38 jaar geleden zegt het jaarverslag: „De taak en het doel van de commissie is, om door het verstrekken van adviezen in het al gemeen belang en derhalve ook in dat van gemeenten, een positieve bijdra ge te leveren aan het tot stand ko men van gave stads- en dorpskern ontwikkelingen." Vierenveertig gemeenten in de provin cie Utrecht maken van tijd tot tijd gebruik van de diensten van de com missie. Daartoe bestaat geen wette lijke verplichting, de gemeente Rhe nen illustreert dit want daar heeft men een eigen schoonheidscommissie die door de raad is ingesteld. Rhenen is een uitzondering, die is voortge vloeid uit de wederopbouw. Volgens de heer Maas is deze commissie geen lang leven meer beschoren, omdat er plannen in de maak zijn alle Utrechtse gemeenten te bundelen in een groot orgaan. Waarom? „Voor een gemeente is het moeilijk en kostbaar om zelf een deskundige commissie te hebben. Als we de krachten gaan bundelen betekent dat een veel groter inzicht in de harmo nische opbouw van de provincie en de gemeente onderling...." Uiteraard is ook hier het laatste woord aan de Rhenense gemeenteraad. De welstandscommissie gaat aan de hand van tekeningen van het uit te voeren bouwproject of verbouwing te werk. Via de desbetreffende afdelin gen van de aangesloten gemeenten komen deze ontwerpen op de bureaus in Doorn terecht Naar welke maatstaven gaat men nu te werk. Wordt er niet te veel op de tails gelet? Het antwoord van architect Maas: „De meeste ontwerpen die we hier krij gen zou je kunnen classificeren als school jongenswerk. Vandaar dat er ook nog steeds slechte huizen worden gebouwd. Slecht in esthetische zin. Onze taak heeft iets* van waarde be scherming in zich. Laat ik een een voudig voorbeeld geven. Als er twee huizen worden gebouwd en men wil er later een derde tussen zetten, dat niet aan de andere is aangepast, dan werkt dat devaluerend. De ande re huizen worden er eigenlijk minder waard door." Wat gebeurt er als een gemeente een advies van de welstandscommissie naast zich neerlegt, zoals in Veenen- daal is gebeurd toen daar de bouw van bungalows in de Tinneweide aan de orde kwam? „Normaal gesproken houden de colle ges van B. en W. zich aan onze ad viezen. Men kan om bijvoorbeeld be- leidsredenen van ons standpunt af wijken, tenslotte is men niet aan on ze adviezen gebonden...." Omgekeerd komt het ook voor dat de commissie niet akkoord gaat met een ingediend ontwerp en de gemeente dan op haar beurt in negatieve zin adviseert. Men kan dus vanuit Doorn een teke ning afkeuren. „Dat is niet helemaal juist", reageert de heer Maas, „onze bezwaren komen bij de gemeente in de vorm van een advies..." De com missie heeft geen opsporingsbevoegd heid. Wie in strijd met de esthetische voorschriften heeft gebouwd kan niet door architect Maas en zijn mede werkers worden geverbaliseerd of iets van dien aard. „Dat is een zaak van de volkshuisvesting. Wij zijn een neutraal college en willen en kunnen niet als politie-agent gaan optreden." Hoe ziet architect Maas een huis? Als een ruimte om in te wonen die bo vendien nog aan allerlei maatstaven is onderworpen? Hij schudt lachend met zijn hoofd en zegt: „Ik vind een huis erg belangrijk, omdat een huis van invloed is op de mensen die er in wonen. Een goede sfeer schept positieve mensen. Als er rot huizen Het is de American Field Service ter ore gekomen dat in vele plaatsen van het land een organisatie opereert onder de naam International Field Service. Voornamelijk Engelse studenten colpor teren met jaarabonnementen op Ameri kaanse bladen, hierbij gebruik makend van soms als onaangenaam ervaren agressieve verkoopmethoden. Indien de studenten een zeker aantal abonnemen ten hebben aangebracht, worden zij door him werkgever betaald in de vorm van een beurs voor studie in de Ver enigde Staten. De naam van deze commerciële orga nisatie heeft in veel gevallen verwar ring gewekt De American Field Ser vice is een niet-commerciële organisa tie, die beurzen verstrekt aan o.a. Ne derlandse middelbare scholieren zonder dat daar noodzakelijk een financiële te genprestatie tegenover staat worden gebouwd, krijg je sikkeneuri ge mensen..." En de fiatbouw dan? „Inderdaad is het zo, dat door de flat het individu te weinig tot zijn recht komt. Maar tegen een stede bouwkundig plan, waarin flats gepro jecteerd zijn, kunnen wij geen be zwaar maken. We gaan alleen maar beoordelen of het geheel zich voegt in de omgeving. Zo'n plan wordt door ons in z'n totaliteit bekeken." Volgens de geldende bouwverordening is een gemeente verplicht adviezen bij een deskundig college in. te win nen als het om het vaststellen van bouwplannen gaat. In negen van de tien keer komt hiervoor de Wel standscommissie in aanmerking die voor haar dienst een bedrag aan le ges in rekening brengt. De gemeente Veenendaal is een goede „klant". Zo gaf deze gemeente in 1964 bijna ze venduizend gulden uit aan adviezen en was daarmee het duurst uit van alle deelnemende gemeenten. Een kleine gemeente als Renswoude was aanzienlijk voordeliger klaar. Nog geen driehonderd en vijftig gul den werden in hetzelfde jaar naar Doorn overgemaakt. In het bestuur van de Provinciale Utrechtse Wel standscommissie hebben onder meer AMERONGEN De Amerongse beatclub „The Key" organiseert zater dag weer een dansavond in het Dorps huis, onder leiding van de muziekgroep „The Dogs" uit Amsterdam. AMERONGEN Gevonden: gouden kettinkje met rode steen. Verlorendameshorloge driehoekig model, doublé. AMERONGEN Door de leden van de Amerongse schietvereniging Willem Teil werden weer de volgende resultaten bij een geschoten. G. v. d. Horst 98 p., J. de Greef 96 p., R. C. Brinkman 95 p., H. den Uijl 94 p., A. Burgstede 94 p., A. de Haas 94 p., P. v. d. Sigtenhorst 93 p., J. Pakvis 93 p., R. E. Labruyére 89 p., G. Mulder 85 p., J. van Leeuwen 87 p., W. Berkhof 87 p., J. L. Engelaar 80 p. AMERONGEN Op 18 febr. is er op het Zendingshuis aan de Jan van Zutphenweg te Amerongen weer een avond, die zal staan onder leiding van ds. G. A. Brucks. Voor de pauze zal de heer J. J. Weiier een gesprek houden over zijn zendingswerk in Zuid-Frank rijk. Na de pauze zullen door ds. Brucks dia's worden vertoond van de zendingsvelden in Alaska, Panama en Equador. Het wordt dus een avond waar de aanwezigen kunnen zien en horen hoe de zending in verre en onbekende stre ken te werk gaat. De organiserende jeugdcommissie verwacht een flinke be langstelling, waaronder een flink aan tal jeugdigen BEL tot I 7.30 uur 3550 na 17.30 uur tot 19.30 uur 4163 VEENENDAAL 's Zaterdags 16.30-17.30 uur Telefoon 4163. AMERONGEN Op vrijdag. 17 fe bruari zal het Nut weer een avond be leggen in het Dorpshuis. Behandeld zal dan worden het onder werp: staatsburgerlijke vorming. Dit is een onderwerp, dat door bijzondere om standigheden vorig seizoen niet aan de orde kon komen. Thans is de avond echter definitief vastgelegd. Enkele deskundigen hebben hun medewerking toegezegd. Gezien het onderwerp verwacht het Nutsbestuur een flinke opkomst. SCHERPENZEEL De kieskring Barneveld van de Boerenpartij heeft in hotel „Boszicht" te Scherpenzeel een vergadering gehouden. Voor deze avond trad als spreker op de heer M. Verlaan, fractievoorzitter van de Boerenpartij in de Am sterdamse gemeenteraad en kandidaat bij de komende Tweede-Kamerverkiezin gen. De heer Verlaan noemde de B.P. een bijzondere partij in een bijzondere tijd. Alle partijen hebben de weg van de vrijheid verlaten en zijn de weg van de dwang ingeslagen, aldus spreker. „Er is onrecht en terreur", aldus de heer Verlaan, „onrecht als er boeren in de gevangenis komen omdat ze een papier niet invullen en terreur als ze een klein bedrag uitbetaald krijgen en dan van hun boerderij worden afgezet. Na de oorlog zijn er verenigingen geko men waarvan je lid moet worden. Hier is de B.P. tegen. Wat zien we na 20 jaar geleide economie Nog steeds 'n groot woningtekort en zeer veel werklozen." „We hebben ook een mislukt loonbe- leid", aldus de spreker. „In de loon schaal zitten te weinig verschillen en dit geeft tot gevolg een mindere presta tie. Bovendien betaalt de man. als de ADVERTENTIE 8 FEBRUARI 1967 577ste STAATSLOTERIJ VIERDE KLASSE Prijzen van 20 zijn gevallen op nummers eindigende op 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 400 zijn gevallen op nummers eindigende op I 20 84 44 101 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op 941 2000 zijn gevallen op nummers eindigende op 9964 Een prijs van 5000.is gevallen op nummer 030213 Een prijs van 5000. is gevallen op nummer 038436 Een prijs van 5000.is gevallen op nummer 019951 Een prijs van 5000.is gevallen op nummer 01 1444 Een prijs van 5000.is gevallen op nummer 028407 De prijs van 10.000.is gevallen op nummer 085958 De prijs van 20.000.is gevallen op nummer 085909 De prijs van 25.000.is gevallen op nummer 053386 De prijs van 50.000.is gevallen op nummer 019812 De prijs van 100.000.is gevallen op nummer 025115 Let wel op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. vijf burgemeesters zitting en een aantal architecten. Soms gaan deze architecten, als er over grote bouwplanen geadviseerd moet worden, te rade bij hun colle ga's die de plannen hebben ontwor pen. „Tijdens zo'n overleg", zegt architect Maas tenslotte, „denk je vaak bij jezelf als je de tekeningen bekijkt: Of de architect die dit heeft gemaakt is een genie of hij heeft er totaal niets van terecht gebracht..." Geboren: Leonard Johan, zoon van J. Strijdhorst en A. Marz, v. Reede Ginckel- laan 18. Ingekomen personen: M. C. Banda-de Bie van Utrecht in Drostestraat 2; J. van Hees van Ambt-Delden in Lekdijk 13 F. Vertrokken personen: A. van der Graaff van Bergweg 7 naar Schiedam. AMERONGEN —Het Nut organi seert op zaterdag, 11 februari weer een ruilbeurs in het Dorpshuis. Tussen half drie en half vijf kunnen oud en jong weer terecht om verzamel- voorwerpen weer van eigenaar te laten wisselen. AMERONGEN Zoals reeds eerder werd vermeld zal de muziekvereniging „Ons Genoegen" te Amerongen een uit voering geven in het Dorpshuis op don derdag, 16 februari. Het gedeelte voor de pauze zal door de muziekvereniging worden verzorgd terwijl na de pauze, waarin een verlo ting zal plaatsvinden, een optreden zal volgen van het mannenkoor „De Veen- zangers" uit Veenendaal. AMERONGEN Na het succes in Amerongen (een 40-tal cursisten) en het overweldigend succes in Overberg (70 cursisten) meent de afdeling Amerongen gesteund door het verzoek van vele be langhebbenden, dat het dringend nodig is nogmaals een cursus in het dorp te organiseren. De ervaring opgedaan tijdens de cur susavonden leerde, dat de kennis van de verkeersregels tot veler verrassing ern stige en soms zelfs zeer grote hiaten vertoonde. Met de nieuwe verkeersre gels wordt het probleem nog moeilijker. De cursus wordt weer gegeven door de heer P. G. Stam in het lokaal van zijn rijschool, Zandvoort 7, op de dins dagavonden van 14, 21, 28 februari en 7 maart 1967. De kosten van deze cur sus bedragen f 2 per cursusavond (bij vooruitbetaling! In volgorde van de aanmeldingen wordt deelneming aan de cursus (plm. 40 pers.) bepaald. Men kan zich aanmelden (voor zover dit nog niet heeft plaats gehad) bij: F. J. van Bergen, Burg. Jhr. H. v. d. Boschstraat 2, tel. 1455; J. Pakvis, Koe nestraat 104, tel. 1238; J. J. Eyffius, Koenestraat 6, tel. 2367; H. Sasburg, Kon. Wilhelminaweg 109, tel. 2179. Ten behoeve van de bewoners van de Ridderhof wordt door de heer Stam op 6 maart een causerie gegeven over de verkeersregels en met dia's verduide lijkt, hoofdzakelijk gezien van het stand punt van de voetgangers en fietsers! Voor 20 maart staat een avond van de Algemene Vereniging Veilig Verkeer met actuele verkeersfilms op het pro gramma. AMERONGEN Ter algemene ken nis wordt gebracht, dat de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft bepaald, dat niet zullen beho ren tot de beschemde vogels in de zin der vogelwet 1936; a gedurende het tijdvak van 1 januari 1967 tot en met 31 december 1968: de grote mantelmeeuw en de spreeuw; b gedurende 1 jan. 1967 tot en met 15 april 1967 en van 15 juli 1967 tot en met 15 april 1968 en van 15 juli 1968 tot en met 31 dec. 1968 de zilver meeuw en de kok- of kapmeeuw. Dit bepaalde heeft betrekking op de genoemde vogels in het gehele rijk. VEENENDAAL Woensdagavond wordt de laatste les van de Veilig Ver- keerscursus gegeven in de brandweer kantine. Binnenkort zal er een tweede cursus starten, waarvoor reeds een aantal aan meldingen zijn binnengekomen. Indien men zich spoedig opgeeft aan het poli tiebureau, Hoofdstraat 34, bestaat nog de mogelijkheid aan deze cursus deel te nemen. VEENENDAAL Vanaf heden is op het politiebureau Hoofdstraat 34 tegen betaling van f 2,50 een uitgave van de Vereniging voor Veilig Verkeer ver krijgbaar. Deze uitgave, die de titel „Verkeers- codes" heeft meegekregen, beschrijft op populaire wijze de gehele nieuwe verkeerswetgeving. Het werk is met tal van kleurenfoto's verlucht. Wanneer wij in het vooi ja;'y, de zomer en herfst, kris-kras door ae natuur rond dwalen, dan kunnen wij heel vaak ver rukt zijn over vele wilde planten, die langs de wegbermen, in het weiland, in het bos of langs de slootkant in al hun schoonheid staan te pronken. Onder de geïmporteerde gewassen, zelfs uit verre landen, is zoveel moois, dat wij de gewassen van eigen bodem vergeten. Door mij wordt nu niet be doeld, dat wij de planten die wij op on ze wandelingen tegenkomen, moeten uit stekken en meteen in de tuin moeten uitplanten. Dat komt meestal fout uit! Zij, die dat wel eens probeerden weten er alles van. Zij gingen wel niet dood, maar mooi bleven ze niet en daarbij was het effect heel wat minder dan in de vrije natuur. Wilde bloemen zijn over het algemeen onooglijker dan de gecultiveerde planten. Immers in de wilde flora wordt het effect verkregen door de massa.. Brengt men zo maar enkele planten uit deze vegetaties over in onze tuin(tjes), dan doen deze stum perig aan. Toch is er heel veel voor te zeggen om meer aandacht te schenken aan on ze inheemse(wilde) planten, vooral aan die soorten die door de kwekers vere deld zijn. Onze kwekers hebben een gro te naam en hebben vele van de in het wild voorkomende planten door verede len geschikt gemaakt voor de tuin en nog steeds gaan ze door en met groot succes. Hulde voor onze vaderlandse kwekers! Deze planten zijn aan ons gril lig, wispelturig en wonderlijk klimaat gewend, behoren hier thuis en zijn heel wat sterker dan die welke uit an dere landen worden geïmporteerd. Natuurlijk zullen wij naast deze. van Nederlandse afkomst zijnde, planten ook de ingevoerde planten graag een plaats geven. Een liefhebber!ster), die over ruimte in zijn tuin beschikt, kan er weieens een aparte hobby van maken en met wat verzamelzin een hoekje voor uitsluitend veredelde van eigen bodem afkomstige planten reserveren. Er zijn veel planten, uit de wilde flora afkom stig, door onze kwekers zodanig verbe terd, dat zij onder de vaste tuinplanten een zeer goede naam hebben verkregen. U kent ongetwijfeld het bekende dui zendblad (Achillia millefolium), dat men overal langs wegbermen kan aan treffen. Geen succes als tuinplant zon der meer, maar de variëteit Ceris Queen, prachtig bloeiend met rode bloemschermen, is werkelijk de moeite waard om in een border of boordbed te hebben staan. Het zijn daarbij goede snijbloemen voor de vaas. In gewone tuingrond, op een zonnige plaats hebben ze het best naar hun zin. Ik wijs u op het lieftallige Madeliefje!Bellis peren- sfs) en de veel in de wilde flora voor komende Akeleien!Aquilegia vulgaris). Deze is over het gehele land verspreid. De in het wild voorkomende akelei is met haar blauwe bloempjes een mooi plantje, is door kruising met andere in gevoerde Aquilegia species door de kwe kers tot een bijzonder mooie cultuur vorm verheven in blauwe kleur als typeplant, doch ook in de kleuren paars, karmijnrood, rose, geel, wit, met enke le en dubbele bloemen. De sporen bij deze cultuurvormen zijn bijzonder lang. Ongetwijfeld heeft u deze langgespoor- de akeleien in de tuin staan? Hier en daar treffen we ook de Cam panula persicifolia in het wild aan, het zij met witte of blauwe bloemen. Door selectie is het de kwekers gelukt om prachtige vormen te winnen, die grote bloemen, zelfs gevulde bloemen voort brengen. Op zandgronden treffen we al gemeen het geelbloeiend onkruid op bouwland aan. Het is de de Crysanthe- mum segetum. Wat wij thans van dit soort in de zomer uit onze tuinen kun nen halen, is wel heel wat anders. Door selecties is de bloem van de veredelde variëteit Gloria helder geel, van de va riëteit Helios (goudgeel). Ik wil nog noemen en niet in de laatste plaats, de verbetering van de in het wild groeiende Ganzebloemen( Chry santhemum inodorum), die wij langs dij ken, wegen en op bouwland aantref fen. Deze is door onze kwekers vere deld. En dan de chrysanthemum leu- cam themum Welk een verbetering hebben zij bij deze weten te verkrijgen! Nu kennen we de prachtig langge- steelde en grootbloemige Margrieten. In onze kinderjaren plukten wij de Mar grietjes, alsmede Korenbloemen en klaproosjes en offreerden het veldboe- ket aan onze moeder, die het geval op 'n grote vaas legde hetgeen ons een klein klontje zoetigheid opleverde. Door kruisingen en selecties hebben de kwe kers geweldige verbeteringen weten te verkrijgen. De Pinksterbloemen, die wij bij massa's in de weiden plukten? Hier van heeft men een verbeterde vorm we ten te kweken met gevulde, op roosjes gelijkende bloemen op stevige stengels. En zie eens wat of de kwekers aan schone vormen hebben weten te. verkrij gen van de eenjarige typen van Delphi nium hybriden (Riddersporen). Even eens een sprekend bewijs van hetgeen zij bereikt hebben met het veredelen van wilde platen is de Papaver Rhocas. Het Is de oorspronkelijke papaver uit de korenvelden die jaren geleden reeds werd verbeterd. De prachtigste nuan ces en tinten zijn er uit voortgekomen. Deze is nu algemeen verbreid en wordt veel gezaaid in de tuinen. En dan ons allen welbekende lieve bosviooltje? Wat is door kruisingen uit dat kleine viool tje verkregen? Geweldige grootbloemige violen, in diverse kleuren en vormen zijn van dit viooltje afkomstig. Onge looflijk! Mevr. H. J. S.-v. B. te V. Behalve Oostindische Kers en Lathyrus kunt u ook voor de variatie de volgende eenja rige klimplanten kweken: Cobea Scan- dens (violet) of Cobea Scandens alba (wit). U moet deze volgende maand in 'n kiste onder glas in huis (of broeikas) zaaien. Half mei de gekweekte plantjes op een zonnig plekje buiten tegen gaas uitplanten. De bloemen zijn bekervor mig. Heel aardig is voor uw doel ook de Ipomea purpurea in diverse gemeng de kleuren. Vraagt ook een zonnige plaats. Kan eind april op de voor haar bestemde plaats worden uitgezaaid. De Ipomea wordt ook „klimmende winde" genoemd. Polygonum (veenwortel) geeft rose bloemen in mei-juni, wordt 70 cm hoog, is een vaste plant en is scha- duwminnend. Is dus op de door u be doelde schaduwplek best te gebruiken. E. J. URIJSEN-RHENEN AMERONGEN De afdeling Ameron gen van de Kon. Ned. E.H.B.O. houdt op vrijdag 17 februari in hotel Buitenlust haar jaarlijkse vergadering. De agenca vermeldt o.a. de volgende punten: Bij de bestuursverkiezing zijn aftredend de ho ren R. v. Tol ij, E. Brevé, Y. D. van Vee nendaal en P. A. van de Geer. Van deze vier heren stelt alleen P. A. v. d. Geer zich herkiesbaar. Op voorstel van het bestuur zijn de vol gende kandidaten gesteld: mevr. van In- gen-Kortland, mej. H. Kieviet, A. Bud ding en J. de Kievid. Tevens dient een nieuwe kascontrole commissie te worden benoemd. Na de rondvraag zal de heer Bogaart de avond verder verzorgen in verband met het 30-jarig jubileum van de afdeling Amerongen. m«Mnumnm»uuu<^ AMERONGEN Dezer dagen had in alle vroegte in Amerongen een ge beurtenis plaats waarbij de bestuur der van een DAF personenauto een wedren ondernam met zijn voertuig. Het gebeurde toen hij in een van de Amerongse straten stopte die enigs zins afloopt. De bestuurder moest bij een van de huizen aan deze straat zijn en liet, terwijl hij uitstapte de mo tor draaien. Toen de bestuurder naar het betref fende huis liep bleek, dat hij,ook had verzuimd de handrem aan te trekken. De DAF begon te rijden en ging al sneller bergafwaarts. De bestuurder keek op een gegeven moment achter om. zag zijn wagen vertrekken en be gon met de hoed in de hand de wed ren met zijn auto. De DAF won. Ge lukkig was er geen ander verkeer op de weg want dan hadden er ongeluk ken kunnen gebeuren. De DAF reed van de weg af in een ligusterheg en kwam' daar tot stil stand. De bestuurder keek eerst of iemand het voorval had gezien, zette zijn hoed op, stapte in en reed weg. j nuumuwwiiinmmMmumtt VEENENDAAL Vanavond zal het tweede judoteam van Sportschool Van de Velde in een thuiswedstrijd uitko men tegen Nijmegen 2. Dit tweede team van Sportschool Van de Velde wordt beschouwd als een leer- team en de samenstelling verandert der halve van tijd tot tijd. Het team staat op de ranglijst onderaan. vrouw ook werkt, belasting over het to taal inkomen. Dit heeft de afneming van 't arbeidspotentieel tot gevolg. Bij 'n vrije loonpolitiek krijgt men door beloning naar prestatie, meer arbeidsprestatie waardoor", aldus spreker, de prij zen lager worden en zodoende de export hoger. Voor de kleine ondernemer levert de vestigingswet vaak moeilijkheden op, ter wijl ook de kredietbeperking voor hem niet gunstig werkt. De grootbedrijven, hebben hier geen moeite mee", aldus de heer Verlaan. De premies voor sociale verzekerin gen vond hij bijna niet meer op te brengen. Wanneer deze verzekeringen in particuliere handen waren, zou het veel goedkoper kunnen. Het financiële beleid is ook mislukt, want de geldontwaarding gaat steeds verder. Ook is er een achterstand in openbare voorzieningen zoals wegen- j bouw, scholenbouw, telefoon, etc. Volgens de B.P. kunnen we de achter stand die ontstaan is door twintig ja ren wanbeleid (geld weggooien naar za ken van weinig belang) door harder wer ken inhalen. Hiervoor moeten dan an dere beloningen komen en de mogelijk heid hiertoe moet gevormd worden door vrije loonvorming. Deze weg zullen we moeten volgen, aldus sprekeh om tot een oplossing van de problemen van de ze tijd te komen. Vlot herstel van de huidige economische toestand speelt bij allen een rol. Na de pauze werd van de gelegenheid tot vrij debat druk gebruik gemaakt. Wel opmerkelijk was, dat dit debat j naar aanleiding van de eerstbehandel- j de vraag, abrupt door de spreker werd stopgezet. Bij de beantwoording der vragen merkte spreker o.a. nog op dat I men radio- en t.v.-programma's krijgt I voorgeschoteld, die je niet aanstaan ter wijl men toch luister- en kijkgeld moet betalen. De Boerenpartij wil geheel van deze betaling af. De buitenlandse arbeiders wilde spre ker, nu we ze toch niet meer nodig heb ben, door dezelfde bureaus waardoor ze zijn binnengehaald ook weer laten terug keren. Deze zouden dan sociaal gehol pen moeten worden door gelden uit de ontwikkelingshulp. Het saneren van kleine bedrijven werk te volgens spreker het ontstaan van meer grote bedrijven in de hand. waar door men te zijner tijd gemakkelijk tot nationalisatie kan overgaan. Na alle ervaringen die de B.P. in de loop van haar bestaan heeft opgedaan is deze partij bezig, aldus spreker, om po litiek volwassen te worden. VEENENDAAL De ontspannings middag voor de bejaarden werd dins dag verzorgd door de heer E. de Kui per uit de Bilt, geen onbekende voor de bejaarden. Zijn onderwerp was „Het le ven in de donkere eeuwen van heksen en duivelgeloof". In alle opzichten kon dit onderwerp de goedkeuring van de bejaarden wegdragen, die ditmaal ech ter niet in groten getal waren gekomen. Spreker begon zijn referaat met een verhaal over Nieuw Guinea, waar zijn zoon een zeer handige heks had meege maakt. In de binnenlanden is het bijge loof bijna nog zoals hier vroeger in de middeleeuwen. Hij sprak verder over de duivel, in de Bijbel als de verper soonlijking van het boze, een gevallen engel, die aan het hoofd staat van het verzet en de vijandschap tegen God en het goede. Zolang de aarde blijft zal de duivel er zijn aldus spreker. Omstreeks 1300 kwamen de heksen, gifmengsters, waarzegsters. allemaal vrouwen, die konden toveren meestal tot schade van hun medemensen. Ze konden allerlei gedaanten aannemen en boze geesten bezweren. Tot in de 18e eeuw zijn meermalen heksen gemarteld en verbrand. „De duivel bestaat nog steeds, hoe wel we nu geen angst meer hebben, daar onze middelaar Jezus Christus hel en dood voor ons heeft overwonnen", aldus spreker. Volgende week dinsdag komt de heer Kalsbeek uit Amerongen met dia's van Amerongen en omstreken. ADVERTENllb 4 tot 6 Aanvoer: slachtvee 387 stuks; ge- bruiksvee 774; vette kalveren 47; vaars kalveren 1261; schapen 36; geiten 4; paarden 7; veulens 1; totaal 2517 stuks. Prijzen (in guldens): melk- en kalf- koeien, per stuk 8801460; mest- en weidevee 8301150; drachtige vaarzen 8901440; guste vaarzen 8601160; pinken 430700; graskalveren 420620; vaarskalveren 110235; stierkalveren 5090; schapen 95115; vette kalveren le kw. per kg lev. gew. 3.904.20; 2e kwal. idem 3.503.75; 3e kwal. idem 3.003.35; slachtvee le kwal. idem 3.90—4.35; 2e kwal. idem 3.55—3.80; 3e kwal. idem 3.103.40; worstkoeien, idem 2.703.10; slachtpaarden idem 2.903.25; veulens idem 2.953.40. Handel: slachtvee redelijk; weidevee matig; vaars- en stierkalveren traag; vette kalveren kalm; schapen en lam meren kalm; paarden kalm. De bank waar u zich thuis voelt! Coöperatieve Veluwse Eierveiling Ede 6 2. Aanvoer 381.720 stuks. Handel: rustig. Prijzen per 100 stuks: eieren van 53/54 gram 10.19-10.29; 56/57 gram 10.74-11.07: 60/61 gram 11.39-11.50; 64/ 65 gram 11.97-12.15. SCHERPENZEEL, 8 februari 1967. Eiermarkt. Aanvoer ca. 900.000 stuks. Prijzen kippeëieren f 11,7513,00; henne- eieren 9,50—11.50, alles per 100 stuks. Handel goed.

De Vallei | 1967 | | pagina 3