EEN HELE DAG OP STAP MET LIMBURGS KVP-LIJSTTREKKER SCHMELZER H.H. Volksvertegenwoordigers meldden zich in Roermond Nieuwe normen voor studietoelagen Tussen rijke en arme landen steeds wijdere kloof Weinig kans op emigratie ds. Wakker c.s. O RAIFFEISENBANK Verkiezingen of gewoon carnaval? Atoombommen op Japan waren wellicht abuis Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Notities Van wieg tot graf Welwillend gelach Glibberig C.H.U.-rapport constateert: C.H.U. stelde middenstands- program op Versteende massa reuze-oesters spaarbank en alle bankzaken Koekoek gaat in hoger beroep Alleen beginselpolitiek is duidelijke politiek Bevolking GEKORTWIEKT tvaar ruim f. S mi Ij ar tl wordt gespaard. WOENSDAG 8 FEBRUARI 1967 (Van een onzer redacteuren) ROERMOND Vertegenwoordigers hier melden s.v.p.! Dat is voor ons bedoeld, Fons, alleen hebben ze vergeten er ..volks-" voor te zetten." Het is Norbert Schmelzer, zwarte Homburg losjes op het achterhoofd, zwarte aktentas. geklede demi, bovenmoerdijks handels reiziger in KVP-artikelen met tijdelijke standplaats Lim burg. Fons mr. A. Boeten, onderwijsdeskundige van de KVP-fractie en bovenal Limburger heeft nauwelijks tijd om in stijl iets terug te zeggen, of het gezelschap ka merkandidaten van de Katholieke Volkspartij staat al in Een plaatselijk KVP-bestuurslid vertegenwoordiger van de midden groepen zegt: „Ik zie er niet zo veel in. Ze hebben geen contact met de kiezers en daar gaat het toch eigenlijk om. Het zijn altijd dezelfden met wie ze praten, bestuurders, des kundigen, afgevaardigden, maar of ze zo horen wat er werkelijk leeft?" En er leeft wat in Limburg, meent hij. De werkloosheid heeft de mensen aan het denken gezet. Er is meer belang stelling voor de politiek dan vier jaar geleden. „En de nacht van Schmelzer?" Eerst waren er wel velen, vooral on der de arbeiders, die zich tegen de partij keerden, maar dat is nu alweer anders. „Zo'n schop als wij toen dachten te krijgen wordt het niet," is de voorzichtige schatting. Roermond zelf is overigens altijd een buitenbeentje geweest met een kwart van de stemmen voor de PvdA. „Wij hebben hier altijd nogal veel kampbewoners gehad en andere a- sociale elementen, die stemmen Den Uyl." Het sociale deel of liever hun voornaamste vertegenwoordigers zit ten intussen op het stadhuis in af wachting. De burgemeester, de wet houders en hun notabele en deskundi ge gasten. Niet ieder heeft een KVP-plakker op de revers, maar het is een ge moedelijk onderonsje waarbij geen enkel ogenblik de indruk wordt ge wekt dat ambt en partij weieens twee gescheiden zaken konden zijn. de directiekamer van de Papierfabriek die de ,,H.H. Volksvertegenwoordigers" zal ontvangen. Na de ontvangst worden in hoog tempo de opstallen bezichtigd. Den Uyl met zijn karavaan mocht de fabrieken niet in. maar de KVP dan? De schijn bedriegt geen onver togen woord of gebaar van politieke strekking kan de kandidaat-kamerleden de „Limburchse equipheten ze hier verweten worden. Trouwens de arbeiders heb ben het toc h te druk met hun knoppen om enige aandacht aan de bezoekers te verliezen. De lokale problemen passeren de revue: werkloosheid vijf procent, vooral in de bouwnijverheid, zeven tien procent Gemeentefinanciën in de war door het beleid-Cals. Er moeten rijksdiensten naar Roer mond komen, enz. enz. De kandi daat-kamerleden de meesten hunner zitten al jaren in het vak schrikken wat, alsof zij nu pas be seffen dat de kwesties die zij zo diepgaand bespreken in de kamer in het verre Den Haag ook werke lijk bestaan. Schmelzer noteert al les ijverig op een blocnote en doet er zijn voordeel mee, want des avonds zal hij zijn gehoor met de details confronteren alsof hij er zelf van kindsbeen af aan ver trouwd mee was. Dan komt de drank binnen. De stemmige raadzaal, onder het toe ziend oog van de nog niet onthoofde graaf van Egmond, ondergaat lang zaam doch onweerstaanbaar een me tamorfose. De temperatuur stijgt met het glas dat burgemeester Höppener onder de bedrijven door heft „om na de brandende problemen nu ook de brandende kelen te blussen." Als een soort jongere uitgave van oud-premier De Quay probeert hij minzaam de om zich heen grijpende discussie in het gareel te houden. De taal wordt bloemrijker en kamerlid Nootenboom, die in de rest van het land versleten wordt voor „spichtige rekenmachine", komt hier uit de bus als „bekwaam regisseur van nacht voorstellingen in ons nationale club gebouw aan het Binnenhof." Eerder op de dag heeft Schmelzer al gezegd: „Ik ben blij dat jij er bij bent, Harry. Het enige wat ze hier willen is geld, steeds meer geld. Ik heb me nu al vastgelegd tot diep in de zeventiger jaren, geloof ik." De KVP-fractievoorzitter heeft nu ook bij dat woord de daad gevoeg d en laat Nootenboom vakkundig rekenen, terwijl hijzelf pj-dmnteetakenem terwijl hijzelf kampend met jene ver en vermoeidheid voor buiten staanders onduidelijke papieren als autokaarlen en lege enveloppen be gint te raadplegen. De kiezers zijn nog steeds ver, als er opgebroken wordt om een „snel- diner" te nuttigen, zoals op het tot berstens toe volle dagprogramma staat aangegeven. Met harde hand houdt wethouder Peters hij is ten slotte verantwoordelijk voor de werk gelegenheid in Roermond de aan zijn leiding toevertrouwde KVP-ploeg aan het tijdschema. Dit is de eerste dag zoiets met ons lukt hier in Limburg," zucht Bae- ten, terwijl hij onder het haastig naar binnen werken van de avondmaaltijd iets bromt over sergeanten-majoors. Een ander belangrijk man achter de schermen is de provinciale KVP-voor- zitter Veringa, die inmiddels tijd heeft gevonden zijn PvdA-speldje af te doen. „Niemand heeft vandaag ge merkt dat hij het op had, ze kennen dat ding hier gewoon niet," zegt Schmelzer, terwijl het gezelschap al weer opbreekt om in sneltreinvaart het R.-K. godshuis De Pollart te doen. De verzamelde bejaarden „ook wij zorgen van de wieg tot het graf' zegt iemand worden toegesproken. Schmelzer vindt passende woorden en wil niet aan politiek doen. „Ik benijd u om uw rust. Het kost mij moeite vrouw en kinderen te zien. En van daag heb ik bijvoorbeeld nog geen vijf minuten tijd gevonden om te den ken." Hoewel het publiek niet onder de indruk is van dit laatste komt er toch een warm applaus. 's Avonds is er een stemmingsvolle verkiezingsbijeenkomst in „het pavil joen", waar de kandidaten zich aan het volk presenteren. „U moet het met een vermoeide lijsttrekker doen," begint Schmelzer, maar al snel logenstraft hij zijn eigen woorden door een gloedvol en voor de vuist voorgedragen betoog af te steken. Niets nieuws voor de ken ners, maar in de met bierdampen volstromende ruimte heeft hij spoedig „het oor van de zaal" zoals dat heet. Geen wild enthousiasme ontketent hij maar wel wordt er welwillend ge lachen „waar in 't bronsgroen eikenhout Den Uyl nu niet meer krast" en geapplaudisseerd „als het even kan gezamenlijk optrekken met AR en CH". Dan is, zegt de voorzitter, het woord aan het volk. Nummer één staat al klaar. Een voorstander van DEN HAAG De minister van On derwijs en Wetenschappen, prof. mr. I. A. Diepenhorst, heeft het parlement in gelicht over de wijziging van de nor men voor het toekennen van rijksstu dietoelagen voor het studiejaar 1967- 1968, waarhij een gunstiger regeling is getroffen voor o.m. gehuwde studenten en ten aanzien van de eigen verdien sten van studenten. Voorts is een enkele schaal voor het bedrag voor levensonderhoud van de ouders opgesteld, is het maximum ver hoogd van f 4,000 tot f 4,100 gulden en zullen in plaats van integrale renteloze voorschotten gemengde toelagen (ren teloos voorschot en beurs) worden toe gekend. De studieschuld wordt beperkt tot maximaal f 10,000, en de studietoelagen zullen worden uitbetaald in drie in plaats van twee termijnen. ADVERTENTIE Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Deumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraalt verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. Ten aanzien van eigen verdiensten van studenten wordt bepaald dat 50 procent van het bedrag, waarmee deze verdiensten de 500 gulden per jaar te boven gaan, op de studietoelage in min dering zal worden gebracht. Bij be gunstiging met een niet op een speci fiek doel gerichte toelage van derden zal 50 procent van het bedrag, waar mee deze toelage de 500 gulden per jaar te boven gaat, van de studietoela gen worden afgetrokken. In het eerste studiejaar zal een toela ge worden toegekend bestaande voor 60 procent uit een renteloos voorschot en 40 procent uit een beurs, en voor de volgende studiejaren voor 40 procent uit een renteloos voorschot en 60 pro cent uit een beurs. Studenten die als gemiddeld cijfer een acht behalen, kun nen in aanmerking komen voor een vol ledige beurs. Tevens zal elk jaar worden onder zocht of de normen moeten worden ge wijzigd in verband met de reële waar de van het geld. De financiële draagkracht van de ou ders wordt bepaald aan de hand van het belastingaangiftebiljet voor 1966 (of het belastbaar inkomen), verminderd met o.a. inkomstenbelasting en kinder bijslag. Bij een inkomen tot f 10,000 worden de ouders geacht f 7,400 nodig te heb ben voor eigen levensonderhoud, bij een inkomen van f10,000 tot f11,000 gulden f 7,800 gulden, van f 11,000 tot f 12,000 gulden f 8,100 etc. tot van f19,000 tot 20,000 gulden f 10,5. Indien de ouders een bedrijfsvermo gen van meer dan f 10,000 hebben, zul len zij 5 procent van het meerdere moeten bijdragen aan de studiekosten. Wanneer het vermogen niet-bestaat uit een bedrijfsvermogen, zullen zij 5 procent moeten betalen van het be drag, waarmee dit vermogen de f 50.000 overschrijdt. Men zal echter een soepel standpunt innemen wanneer de vermogensbezitter een kleine inko men heeft. „het referendum", maar zijn wat erwarde betoog, voorgedragen in on- ervalst Amsterdams, gaat de mist n, a s hij op zijn herkomst wijst en zegt „wat Westerse beschaving hier heen heeft willen brengen." Gelach .i O0joe. voorkomt dat de vraag aan Schmelzer: „100 procent verbetering van de rechtsorde is nodig, maar hoe?" niet tot het podium doordringt. Wel wijst de KVP-voorman op de christelijke waarden ;n ons volk die grotendeels van joodse, Griekse en Romeinse afkomst zijn. „En waren de Romeinen niet eerder in Limburg dan in Amsterdam?" Van ijs dat gebroken moest worden is natuurlijk geen moment sprake ge weest daarvoor moet je met Von deling in Appelscha zijn maar de i zaal beg:nt nu duidelijk op tempera tuur te komen. Aan de orde komt achtereenvolgens: het hoger onder wijs in Limburg „Ik ben voor," zegt Baeten, „maar dat is geen nieuws" uitzicht voor de jeugd „tegenwoordig zijn jullie met zo ve len, dat komt gewoon door het terug gaan van de zuigelingensterfte" is de bijdrage van een charmante doch, met het stembiljet althans onverkies bare vrouwelijke kandidaat en de NAVO „de diensttijd in de Sowjet- Unie duurt nog steeds drie jaar. wij moeten paraat blijven" meent Duyn- stee enzovoort. Onvermijdelijk is de vraag naar de partnerkeus van de KVP, of lie ver de afwezigheid ervan, en naar de voorwaarden voor regeringsdeel neming. „Hoeveel water in welke wijn?" formuleert een vragenstel ler het kort, bondig en in lijn met d.e vergunning van het etablisse ment. Schmelzer, nog geroutineer- der dan hij al op andere punten is houdt de boot af: geen uitspraak nu, dat verzwakt alleen maar onze onderhandelingspositie later. „Typisch weer zo'n glibberig ant woord waar Schmelzer zo rap mee is," komt het prompt van de volgen de kiezer. Deining in de zaal, maar de lijsttrekker wisselt enkele woor den met de voorzitter en blijft kalm. De televisielessen van Brandpunts Richard Schoonhoven zo van: niet op reageren zijn aan hem kenne lijk niet voorbijgegaan. De zaal ontspant weer, het is trou wens tijd voor een pauze, alvorens de eigenlijke krachttoer voor de noorder ling in dit Roermondse rovershol komt: het debat met „buutreedner- met de golden narrekap" Pierre Knoops, de als geen ander van de tongriem gesneden postbode uit het naburige Maasbracht die een paar vragen voor de KVP-leider in petto heeft. Uit de traditie van de Griekse filosoof Diogenes die vanuit zijn ton „buut" is er het Rijnlandse woord voor de wereld vragen stelt om zo tot de waarheid te komen stamt ook Pierre Knoops. Hij is gemeenteraadslid en richt „Buutreedner" Pierre Knoops felici teert de Limburgse lijstaanvoerder, drs. W. K. N. Schmelzer, ermee dat hij de juiste partij gekozen heeft, de KVP: de kant van Pierre. zich tot „collega Schmelzer" later zal het „meneer Norbert" worden met een compliment dat op bijna Kan-eske wijze een dubbele bodem heeft: „Ik moet zeggen dat u minder kaal bent dan op de televisie, er is toch enige pak-vast bij u, merk ik." Via de sanering van de Limburgse mijnen „ze hebben de Emma bij de Hendrik gestopt, dat zouden ze met de oude Hendrik nooit klaar ge kregen hebben" komt hij tot zijn eerste vraag: kan het carnaval niet gesubsidieerd worden door Den Haag? Schmelzer heeft het niet makkelijk. Het dreigt zelfs even mis te gaan als hij de Zuidlimburgse burgemeester Corten erbij haalt die ervoor gepleit heeft trouweloze echtgenoten naar werkkampen te sturen. Onbewust brengt de bovenmoerdijker ontrouw en carnaval met elkaar in verband, maar hij heeft ook al toegegeven nooit een carnaval te hebben meege maakt. Net op tijd draait hij zich er weer uit en redt het vege lijf: „Dan zou Den Haag ook regels gaan stel len en dat is wel het laatste wat we moeten hebben." (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De heer N. Verlaan, voorzitter van de afdeling Amsterdam van de Boerenpartij, heeft gisteravond in de televisie-uitzending van de Boe renpartij verklaard, dat de heer H. Koe koek in hoger beroep zal gaan tegen de uitspraak van de Arnhemse rechtbagk in het kort geding met betrekking tot de beschuldigingen aan het adres van mevrouw H. van Someren-Downer. De heer Koekoek heeft daartoe besloten, omdat de getuigen niet onder ede zijn verhoord. De behandeling van deze zaak zal waarschijnlijk pas na de verkiezin gen plaats hebben. O 9 De 42-jarige timmerman H. de J. uit Amersfoort is wegens het be dreigen van zijn vrouw met zware mis handeling tot een gevangenisstraf van negen maanden veroordeeld, met af trek van voorarrest en een voorwaar delijke ter beschikkingstelling van de regering (proeftijd drie jaar) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het welvaartsverschil, de kloof tussen arme en rijke landen, blijkt niet af te nemen, maar wordt steeds groter. Aldus constateert een rapport, dat door de Commissie Ontwikkelingslanden van de Christelijk-Historische Unie, onder voorzitterschap van oud-staatssecretaris dr. I. N. Th. Diepenhorst, aan het hoofdbestuur van de Unie is uitgebracht. Uit gegevens van de wereldhandelsconferentie blykt, aldus het rapport, dat het nationaal produkt per hoofd van de bevolking van 1960-1965 in de ontwikkelings landen met slechts 1.5 pet. is gestegen tot 142 dollar en in de industrielanden met 4 pet. tot 1700 dollar. De bijdrage van het Westen, die in 1960 nog 0.83 pet. van het nationale inkomen of bruto nationaal produkt bedroeg, daalde in 1965 tot 0.69 pet., waarbij ook wordt vermeld, dat de bijdrage uit de communistische lan den slechts 0.20 pet. bedroeg. Het aandeel, dat de ontwikkelingslanden aan de we reldhandel bijdragen, zakte van 25 tot 20 pet. In tegenstelling tot vroeger, toen men de hulpverlening probeerde uit te druk ken in een bepaald percentage, b.v. 1 of 2 pet. van het nationaal inkomen van het gevende land, is de commissie tot de overtuiging gekomen, dat richt snoer bij de hulpverlening beter een bepaalde procentuele groei van het na tionaal inkomen voor een bepaalde pe riode in het ontvangende land kan zijn. Overigens erkent de commissie, dat deze verbeterde maatstaf geenszins vol- SOUTH BEND De Japanse regering heeft, voordat in 1945 de atoombom op Hirosjima viel, een afgezant naar Moskou gezonden om de capitulatievoorwaarden te aanvaarden. Dit heeft maandagavond dr. Edward Teller, een van de -Ameri kaanse geleerden die aan de ontwikkeling van de atoombom hebben gewerkt, op de Notre Dame-universiteit te South Bend in de Amerikaanse staat Indiana ge zegd. „Wij bezitten nu documenten die duidelijk aantonen dat Japan bereid was zich over te geven voordat wij de atoombom gooiden", aldus de geleerde, die de docu menten niet nader aanduidde. ADVERTENTIE (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Een commissie uit de Christelijk Historische Unie heeft, on der voorzitterschap van de heer P. G. van der Weele, het middenstands- program 1967 opgesteld. Hierin zegt de commissie onder meer, dat bij een regeling van een ordelijk economisch verkeer de handhaving en de bevor dering van de vrije concurrentie voor op dienen te staan. Beperking van de vrije concurrentie door het toepassen van economische kunstgrepen zal niet kunnen worden toegestaan, voor zover de belangen van de consumenten daardoor worden geschaad en de dy namische ontplooiing van het be drijfsleven worden belemmerd. Met name dient erop te worden toegezien dat het midden- en kleinbedrijf door oneerlijke concurrentiemethoden en aanvechtbare reclamemethoden niet in een ongustige positie wordt ge manoeuvreerd. De aanwezigheid van een sterk midden- en kleinbedrijf wordt door de com missie verdedigd onder meer met het argument, dat het zich vrij weten van ondergeschiktheid en het bewust kun nen en willen dragen van risico's in niet geringe mate bijdragen tot de versterking van het zelfbewustzijn van het individu en tot vermeerde ring van de volkskracht. Daar een groot deel van de onderne mers in het midden- en kleinbedrijf tekort schiet in economische kennis van en inzicht in de bedrijfsvoering pleit het rapport voor uitbouw en ver betering van het middenstandsonder- wijs. Voorts bepleit het rapport een recht vaardige verdeling van vestigings plaatsen in nieuwe en gesaneerde woonwijken, een herziening van de Vestigingswet, waarbij de vakbe kwaamheidseisen voor de detailhan del moeten worden verlicht, een bete re sociale positie van de kleinezelf standigen, vermindering van de pro gressie in de belastingheffing en het een halt toeroepen aan de inflatiever- wekkende krachten bij loonpolitiek. maakt is. Het vaststellen van een be paalde procentuele groei van het natio naal inkomen in de ontvangende landen laat nog open hoeveel hulp nodig is, hoeveel ieder donorland moet bijdragen en of alle donorlanden hun bijdrage zo hoog als nodig is willen opvoeren. Naar de mening van de commissie, zouden de jongeren-vrijwilligers, die op bevredigende wijze gedurende twee jaar hun werk in een ontwikkelingsland verricht hebben, voor vrijstelling van dienstplicht in aanmerking moeten kun nen komen. De economische hulp, waaronder de kapitaalhulp, die door de industriële landen aan de ontwikkelingslanden wordt gegeven, blijkt in een aantal ge vallen vrijwel onoplosbare problemen in de ontvangende landen geschapen te hebben. Zo is de leningslast van vele ontwikkelingslanden zo groot geworden, dat zij alleen door nieuwe leningen te sluiten enigszins aan de verplichtingen zouden kunnen voldoen. Verschillende ontwikkelingslanden zijn daarom, naar het oordeel van de commissie, beter geholpen door inves teringen van risicodragend kapitaal van het bedrijfsleven in die landen. Er ont staat dan geen nieuwe schuld. Blijven de gemaakte winsten binnen het ontwik kelingsland en worden deze opnieuw ge ïnvesteerd, dan wordt de ontwikkeling nog versneld. De sterke bevolkingsaanwas in de ontwikkelingslanden roept, aldus het rapport, problemen op, die zonder een bewuste bevolkingspolitiek, tot uiting komende in „family planning", haast onoplosbaar zullen blijken te zijn. Het is bijzonder moeilijk deze vraagstukken vanuit het Europese en Nederlandse cultuurpatroon te benaderen. Wij zullen een open oog voor het be volkingsvraagstuk moeten hebben en durven aanvaarden, dat men in be paalde gebieden een bewuste bevol kingspolitiek gaat voeren. 9 Door een niet goed gesloten gasfles vulde zich dinsdagmorgen de keu ken van de familie Kampman aan de Bornesestraat te Almelo met een meng sel van lucht en gas, dat toen men een lucifer aanstak om een gasstel aan te steken, met een hevige ontploffing ont brandde. De keuken werd uit elkaar ge slagen. Vier personen, die zich in hei vertrek bevonden werden licht ge wond. Zij moesten met brand- en snij- wonden overgebracht worden naar een ziekenhuis. 0 De ziekenfondsen ende apotheekhou- dende artsen hebben een overeen komst gesloten voor het jaar 1967. Deze overeenkomst, die ter goedkeuring is voorgelegd aan de Ziekenfondsraad, betreft uitsluitend de vergoeding voor farmaceutische hulp (geneesmiddelenen dergelijke) door huisartsen meest in kleine gemeenten die zelf een apo theek hebben, aan bij hen ingeschre ven ziekenfondsverzekerden. 9 Ten behoeve van de slachtoffers van de recente overstromingen in Maleisië heeft de Nederlandse regering besloten 17.000 gulden beschikbaar te stellen aan de regering van Maleisië. 9 Het ledental van het Christelijk Na tionaal Vakverbond is in de eerste negen maaden van 1966 met ruim 370 gestegen, waardoor het totaal per 1 oktober op 238.869 kwam. 9 De Friese gemeente Opsterland met als hoofdplaats Beesterzwaag) heeft als eerste gebroken met het systeem van procentuele loonsverhoging. Het daartoe strekkende besluit komt hierop neer, dat alle ambtenaren en werklie den in dienst van de gemeente hetzelf de bedrag krijgen (ongeveer f 265, per jaar) en dat ieder daarna het be drag van de nacalculatie 1966 krijgt. 9 De Kroon heeft beslist, dat in het Friese dorp Beetsterzwaag een in richting voor zwakzinnige kinderen, uit gaande van het Hendrik van Boeijen- oord te Assen, mag worden gesticht. Tegen deze plannen waren indertijd veel protesten gerezen, omdat de in richting gebouwd zal worden in een stuk bos in de buurt van een aantal bungalows. 9 In tegenstelling tot het landelijk beeld, kande arbeidsmarkt in Am sterdam niet verontrustend worden ge noemd. Weliswaar is de zeer grote span ning op de arbeidsmarkt uit het recente verleden grote vraag, gering aan bod verdwenen, maar het gevolg hiervan is dat er in Amsterdam gelei delijk aan een evenwichtiger arbeids marktsituatie ontstaat, terwijl er geen tekenen zijn, dat de schaal naar de verkeerde kant zal doorslaan. 9 De formele ingebruikneming van het jongerenontmoetingscentrum „Het Zilveren Schor" van de Stichting Zilveren Jeugdcentra zal plaats hebben zaterdag 6 meL „Het Zilveren Schor" is gebouwd aan het Veerse Meer, tus sen Arnemuiden en Veere. Het is een van de jongerentehuizen, die werden gebouwd op terreinen, die het koninklijk paar bij zijn zilveren huwelijksfeest aan de Nederlandse jeugd heeft ge schonken. 9 De 59-jarige landbouwer H. J. G. uit Badhoevedorp kreeg dinsdag middag van de gemeentepolitie te Haar lemmermeer een proces-verbaal, omdat hij op een Duitse herder had gescho ten, die op zijn land liep. Het dier werd levensgevaarlijk gewond. Het geweer werd in beslag genomen. 13 i; het uitdiepen van een der beide pijlers voor de nieuwe brug nabij Sluiskil over het verbrede kanaal TemeuzenGent is op een diepte van 24 meter een versteende massa van ongeveer 300 kg gevonden. Rijks waterstaat zond een gedeelte ervan naar Leiden, waar het onderzoek uit wees, dat het aan elkaar gekoekte ver steende exemplaren van de reuze oester waren. De ouderdom ervan wordt op ongeveer 25 miljoen jaren geschat. Men veronderstelt, dat tijdens een hevige storm een aantal oesters op elkaar sloeg en in de bodem ver dween. Sommige exemplaren van de reuze-oester wogen ongeveer 1,5 kg. ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De emigratieplannen van ds. T. Wakker uit IJsselmuiden met zyn 150 lidmaten van de zelfstandige Oud-Gereformeerde Gemeente naar Zuid-Afrika, zyn nau welijks te verwezenlijken. Dit blijkt uit, voor de predikant ontnuchterende, reacties van zowel de Zuidafrikaanse am bassade, als de Nederlandse Emigratiedienst en de Christe lijke Emigratiecentrale. Het heeft er veel van weg, dat de bewuste IJsselmuidenaren bloot zullen bljjven staan aan de door hun dominee gevreesde „geloofsvervolging, de gevolgen van de overbevolking en de werkloosheid in ons land". De immigratie-attaché van de Zuidafrikaanse ambassade verwees ds. Wakker naar de Christelijke Emigratiecentrale. De directeur hiervan hield daarop in IJsselmuiden een voor lichtingsbijeenkomst over Zuid-Afrika. Hij wees er tijdens die bijeenkomst op, dat er voor agrariërs de meeste vol gelingen van ds. Wakker zijn in deze sector werkzaam in Zuid-Afrika geen plaats is. Grond is vrijwel niet te koop en zo dit wel het geval is, is hij erg duur. Zuid-Afrika heeft voorts weinig interesse voor ongeschool de industrie-arbeiders. Dit land heeft, zo deelde de directeur de IJsselmuider ingezetenen mee, gespecialiseerde vaklieden nodig en dan nog slechts op een beperkt aantal terreinen. In Brazilië zijn wél groepsnederzettingen voor landbou wers, een soort communes op levensbeschouwelijke grond slag. In de drie protestantse coöperaties in Zuid-Amerika hebben thans 250 gezinnen een bedrijf opgebouwd. Er zijn ook nog twee rooms-katholieke nederzettingen. Volgens de op Zuid-Afrika gespecialiseerde woordvoerder van de Nederlandse Emigratiedienst is emigratie naar Bra zilië ook geen eenvoudige zaak. „Het kost wel f 60.000, per man om je in zo'n coöperatie in te kopen" ,zei hij. Ds. Wakker heeft nog geen contact opgenomen met de Emigratiedienst, die in geval van emigratie een verklaring van geen bezwaar moet afgeven. IN H0I1AND SM BH HUIS Ruim 5 miljard gulden, gespaard bij de Raiffeisenbank door meer dan 2 miljoen spaarders.

De Vallei | 1967 | | pagina 7