ers Demp vliegbasis sparen Friese oren Drs. Schmelzer fel anti-P.v.d.A. Apart ministerie voor jeugdzaken bepleit Bouw IJsselbrug bij Katerveer aanbesteed VF.FI. VOORZORGEN BIJ TESTEN STRAALMOTOREN Voor reactorcentrum in Petten meer geld nodig Picasso-expositïe 4 maart tot 30 april in Amsterdam Verkiezingsrede te Haarlem VIJF WEKEN EEN UNIEKE KANS OM f 13,- TE VERDIENEN! Nabranders JEUGDLEIDER Waterrekening WELKE KEUZE Arbeidsconflict Marseille Vijfjarenprogramma Euratom CENK OVERAL EN ALTIJD WEER AAN HET KIND IN HET VERKEER uitgelezen Kentucky en geurige Virginia tabakken! Pagina 8 St'JM (Van een onzer redacteuren) 'perwijl een infernaal geloei het iedereen onmogelijk maakt zich verstaanbaar te maken en een meterslange, hete vuurstroom de lucht doet zinderen, drukt een on zichtbare hand ons tegen het ijze ren rooster voor de zuigende inlaat van de General Electric J. 79 straalmotor. Op een paar passen afstand staat sergeant-majoor H. Jansen kalm toe te kijken. Voor hem is de run-up een kwestie van jarenlange ervaring. Run-up in luchtmachtjargon. Voor de buiten staander geldt: motorbeproevings- plaats op de vliegbasis. In vroeger dagen werden vliegtuig motoren zonder speciale voorzienin gen om geluidsoverlast te vermijden getest. Dat was zo bij de Spitfires, de Gloster Meteors en ook nog bij de Hunters. Het gebrul van de motoren was trouwens niet zo sterk, dat de burgers in de omgeving er veel hin der van ondervonden. Met de komst van de Starfighters werd dat heel an ders. De motor, die dit raketachtige, kortvleugelige, supersonische toestel met maximaal 2.400 kilometer per uur door de lucht kan jagen, levert een stuwdruk van 7,5 ton en produ ceert dan een herrie, die eenvoudig onbeschrijflijk is. Zou men zo'n mo tor op de proefbank zonder geluid demper de vrije teugel laten, dan za ten dag aan dag de stadsbewoners en de dorpelingen rond het veld in een golf van geluidstrillingen. Luitenant-kolonel W. A. M. Melis, chef Technische Dienst op de basis Leeuwarden, zegt hierover: ,,Het con sortium, dat indertijd besloot tot aan schaffing van de F-104 dat waren Duitsland, België, Italië en ons land heeft ook meeteen een geluiddem per, een „silencer", gekocht. De keus viel op de Duitse Grundzweig und Hartmann. Zo'n ding kost 50.000 gul den en wij hebben er hier drie van." Een „silencer" is, simpel gezegd, een enorme buis met een diameter van 2.30 m en een lengte van 8.50 m, inclusief het naar boven gebogen achterstuk. Hij is vervaardigd van hoogwaardig staal en heeft dubbele wanden met glaswol ertussen. In de ze enorme koker heeft men twee rin gen met honderden openingen ge monteerd waaruit onder hoge druk koelwater spuit. Door de onvoorstel baar hete gasstraal kolkt het water ogenblikkelijk als stoom in grote gro te wolken uit de „silencer" omhoog. „Die silencers hebben we vooral voor de bescherming tegen geluids hinder van de mensen, die verder weg wonen. Voor de technici, die er vlak bij staan doen ze niets. Integen deel: de resonantie produceert nog wat extra lawaai. Wat onze mensen betreft zouden die dempers er net zo goed niet mogen zijn," zegt de over ste. „Iedereen is verplicht oorkappen te dragen en elke man wordt gere geld op zijn gehoor onderzocht. Het is funest om zonder die kappen vlak bij een draaiende moter te komen, vooral als die in A.B. draait." „Ee-bie" is een veel gebezigde term. A.B.: after-burner, de ver fijning in de straalmotoren van de UTRECHT De Katholieke Werken de Jongeren vinden het noodzakelijk, dat er een apart ministerie voor Jeugd zaken in het leven wordt geroepen, om dat de belangen van de jeugd op het ogenblik verspreid liggen over diverse departementen. De organisatie van Ka tholieke Werkende Jongeren (K.WJ.) oppert dit idee in een commentaar op een zojuist verschenen rapport, dat is samengesteld door de uit 1964 dateren de „Commissie tot onderzoek van de mogelijkheden van een wettelijke rege ling voor de subsidiëring van de jeugd- vorming". De K.WJ. is verheugd over het feit, dat de commissie zich uitspreekt voor een wettelijke regeling, waarin het jeugdbeleid wordt gezien als een alge meen maatschappelijk beleid. Daardoor zou het jeugdbeleid volgens haar dan eindelijk uit zijn isolement raken. Zij is eveneens verheugd over de plannen om te komen tot een op elkaar afgestemde subsidiërng van het jeugdwerk door het Rijk, de provincies en de gemeenten. De K.WJ. heeft echter ook diverse bezwaren tegen het rapport. Het voor naamste bezwaar is, dat er geen onder scheid is gemaakt tussen het zogenaam de jeugdwerk en het jongerenwerk. De K.W.J. vindt het gebrek aan aan dacht voor het jongerenwerk een essen tieel gemis in het rapport. Omdat de structuur van het toekomstige jeugdbe leid vrijwel geheel gebaseerd wordt op het werk voor de jeugd tot 16 jaar, wordt daarin, naar het oordeel van de K.WJ, niet genoeg plaats voor de jon gerenorganisaties ingeruimd. Het gevaar van een nieuwe vorm van bevoogding acht de K.WJ. in deze structuur niet denkbeeldig. Een ernstig gemis vindt de K.W J. ook het ontbreken van een inventarisatie van het huidige jeugdwerk, hoewel dat in de opdracht aan de commissie lag besloten. De in het rapport geschetste ontwikkeling van het huidige jeugdwerk is, volgens de K.WJ., erg oppervlakkig en eenzijdig. De Katholieke Werkende Jongeren vinden het onbegrijpelijk, dat er in het rapport met geen woord wordt gerept over de vernieuwingen binnen vrijwel alle jeugd- en jongerenorganisa ties. Het huidige beeld van deze organi saties is veel genuanceerder dan de in het rapport geschetste situatie. De K.W.J. vindt voorts, dat diverse tekortkomingen in het rapport verme den hadden kunnen worden, wanneer jongerenorganisaties zelf bij de tot standkoming ervan betrokken waren ge weest. Terwijl men in sommige gemeen ten al bezig is het jeugdwerk te si tueren volgens de opzet van het rap port, hebben jongerenorganisaties nooit de kans gekregen zich te oriënteren op deze nieuwe plannen. De commis sie heeft haar werkzaamheden ver richt onder een waas van geheimzin nigheid, die niet ten goede komt aan de onderlinge goede verstandhouding, aldus de K.WJ. In het rapport wordt gesteld, dat het om psychologische en zakelijke redenen nuttig kan zijn de „beladen" term jeugdleider door een andere meer aan gepaste beroepsaanduiding te vervan gen. Als nieuwe namen worden geïntro duceerd: jeugdassistent, jeugdconsulent, jeugdadviseur, jeugdmentor, jeugdpro- jectenleider of bijvoorbeeld jongerenim- pressario. Oud-minister Vrolijk zegt in een „ten geleide" tot het rapport, dat dit „waar devolle suggesties bevat voor het te voe ren beleid", maar dat „uit de publika- tie niet mag worden afgeleid, dat de regering reeds haar standpunt zou heb ben bepaald ten aanzien van de voor- Stellen, die in het rapport zijn opgeno jonge generatie, waarbij in d gasstraal nogmaals een extra por tie kerosine wordt gespoten, die de machine voor een kort ogenblik ex tra snelheid geeft. Vooral bij de start zal men vaak de nabrander gebruiken. Voorts kan hij worden ingeschakeld wanneer onder bijzon dere omstandigheden tijdens de vlucht het allerhoogste rendement uit de motor moet worden gehaald. De chef motorenwerkplaats, luite nant I. B. Bleeker verzucht: „De temperatuursprongen doen ons de das om. Als we normaal draaien heeft de gasstraal een temperatuur van onge veer 600 graden Celsius. Maar wan neer we in A.B. gaan, stijgt die tem peratuur opeens naar 1.900 graden. Dat betekent een zware beproeving voor het staal van de silencer. Nou, we hebben nogal wat afgedokterd met die dingen, vooral in het begin." Het betekent ook heel vtet voor de huid van een Starfighter wanneer men de motor op de proefbank in A.B. laat komen. De overste verduidelijkt: „Tijdens de vlucht zorgt de lucht die langs de motor strijkt voor voldoende koeling, maar als de machine stilstaat heb ben we dat niet. Vandaar, dat men een J-79 in de machine niet langer dan hooguit negentig seconden in A.B. mag laten, terwijl men daarna minimaal twee minuten zonder A.B. moet draaien." „Zouden we hier niet strikt de hand aan houden, dan weet ik niet precies wat er allemaal kan gebeuren. In elk geval zou de romp er ernstig door worden verzwakt. Dat is zeker. Vorig jaar hebben we 900 minuten in A.B. De beproeving van een straalmotor in het vliegtuig. Duidelijk is de stoomwolk te zien, die uit de demper naar boven slaat. De Starfighter staat zwaar verankerd. gedraaid. Dat betekent vier minuten per werkdag. Er zijn in dat jaar 81 motoren op de proefbank geweest en er werden 616 vliegtuigbeproevingen verricht, een totaal van 700 tests, on geveer twee a drie per dag." Behalve de anderhalve ton aan- scbaffingskosten van de dempers is indertijd nog een ton neergeteld voor de aanleg van een waterkel der met twee groepen pompen, elk met een elektromotor van 30 pk. „De kelder kan 30 kubieke meter water bevatten," vertelt overste Melis. „Het verbruik van de koelers is 2.2 kubieke meter per minuut en het waterleidingbedrijf presenteer de ons vorig jaar een rekening van 6.000 gulden." De overste, de luitenant, de serge ant-majoor en al die anderen vormen een deel van het technisch team op de basis, dat een belangrijke bijdra ge levert aan paraatheid en vliegvei ligheid. HAARLEM „De heer Den Uyl kan gerant zijn. Wij hebben noch voor de PvdA, noch voor de VVD een loper uitgelegd", aldus drs. W. K. N. Schmelzer, voorzitter van de KVP-frac- tle uit. de Tweede Kamer. Hij sprak dinsdagavond op een verkiezingsbijeen komst ran de KVP die in Haarlem ge houden werd. Met deze uitspraak ging de heer Schmelzer in op de uitlating van drs. J. M. den Uyl, de socialistische lijst aanvoerder, die onlangs concludeerde, dat de KVP de loper al heeft uitgelegd, voor een samengaan met de WD. „Nu heeft de heer Den Uyl de laatste weken wel meer dingen gezegd, die zo moeilijk zijn, dat ik ze niet kan be grijpen", aldus de KVP-fractievoorzit- ter. Hij voegde hieraan nog toe, dat het niet juist is om te suggereren, dat het WD-programma en het KVP-program parallel lopen.- „De KVP is niet bereid essentiële pun ten uit haar programma zo maar geruis loos te laten verdwijnen, wanneer de PvdA of de WD daartoe de wens te kennen zou geven", aldus drs. Schmel zer. „Bij de komende kabinetsformatie zullen wij hard vechten voor het tot stand brengen van een zo groot moge lijk deel van ons eigen program. Wij zijn allerminst bereid tot elke prijs re geringsverantwoordelijkheid te dra gen". Drs. Schmelzer wees er in zijn toe spraak op. dat de KVP niet wil staan achter de socialistische verlangens met betrekking tot de nationalisatie van het verzekeringsbedrijf, tot een socialisatie van de grond en tot een verdubbeling van de successierechten. Ook uitte hij kritiek op het opvoeren van de ont wikkelingshulp tot 2 procent van het nationaal inkomen in 1970 en op de wens m het socialistische partijpro gram, dat de minimuminkomens snel ler moeten stijgen dan de overige sa larissen. Drs. Schmelzer concludeerde, dat „dank zij haar verkiezingscongres en het drijven van de roerige linkervleu gel" de Partij van de Arbeid nu een program met een aantal dogmatisch- soclalistische hobby's moet zien te ver wezenlijken, waartegen het eigen partij bestuur zich heeft verzet. Hij noemde deze plannen „volkomen onbetaalbaar" en wees erop. dat verwezenlijking van die plannen „grote schade aan ons land zou berokkenen en zeker de welvaarts kansen van de werknemers voor jaren teniet zou doen". De heer Schmelzer vroeg zich af voor welke keuze de heer Den Uyl nu staat. Zijns inziens, kan de socialistische lijstaanvoerder twee kanten op, te we ten de voor de mogelijke regerings partners onaanvaardbare socialistische hobby's bij de kabinetsformatie laten vallen, ofwel in de oppositie gaan. In het eerste geval, zo zei de heer de heer Schmelzer, zal hij zeker de g-rootste narigheid in eigen huis krij gen: zijn sterke linkervleugel zal hem zeker misleiding en ontrouw verwijten. In het tweede geval is er kans, dat er innerlijke tegenstellingen binnen de PvdA meer gecamoufleerd blijven. In zijn slotwoord betoogde de heer Schmelzer, dat zij, die in de KVP- kring een voorkeur zouden hebben voor samenwerking met de Partij van de Arbeid in ieder geval een zware vergis sing zouden begaan, wanneer zij niet zouden kiezen voor het eigen program, doch voor het zijns inziens „onverwe zenlijkbare" PvdA-program. Als het zo zou zijn, dat de heer Den Uyl nu al heeft besloten in de oppositie te gaan, zo besloot de heer Schmelzer, om daardoor „te ontkomen aan de nood zaak de linkervleugel te laten schieten en een verstandig beleid te voeren, moet zijns inziens, dat duidelijk gezegd wor den, want „duik niet meer achter een rookgordijn, waarachter de eenheid van de PvdA alleen nog zal worden gehand haafd door gezamenlijk gehak op de christelijke partijen", aldus de heer Schmelzer. in PARIJS Al drie weken ligt het werk in de haven van Marseille vrijwel stil. Op 18 januari werden bijna 2000 haven arbeiders door hun werkgevers uitgeslo ten als gevolg van een arbeidsgeschil, dat op een dood punt is gekomen. De werkgevers hebben de jongste eisen van de vakbonden onaanvaardbaar genoemd. De gevolgen van het conflict worden vooral gevoeld op Corsica, want dit eiland is voor zijn bevoorrading volledig van Marseille afhankelijk. WOENSDAG 8 FEBRUARI 1967 AMSTERDAM Van 4 maart a.s. tot en met 30 april zal in de juist ge restaureerde zalen van het Stedelijk Museum in Amsterdam een overzichts tentoonstelling worden gehouden van het oeuvre van de Spaanse kunstenaar Pi casso. De expositie bevat het belang rijkste gedeelte van de tentoonstelling, die vorig jaar in Parijs is gehouden ter gelegenheid van de 80ste verjaar dag van de kunstenaar. De tentoonstelling in Amsterdam zal bestaan uit tenminste 122 schilderijen en 50 tekeningen en gouaches uit alle periodes. Het is nog niet zeker, of aan dit aantal nog tien schilderijen uit Rus sisch en vier schilderijen uit Tsje chisch bezit zullen kunnen worden toe gevoegd. Picasso heeft uit zijn eigen collectie veertig schilderijen en aüt op de expo sitie aanwezige tekeningen en gouaches ter beschikking gesteld. Er bevinden zich nog vrijwel onbekende werken on der, die een belangrijk accent aan de tentoonstelling zullen geven. Behalve werken, die in Parijs reeds werden ten toongesteld, zullen nog 17 andere wer ken worden geëxposeerd, die uit Zwit serse, Duitse en Nederlandse collecties komen. De tentoonstelling is samengesteld uit de verzamelingen van 22 musea en 22 particulieren in Europa en de Verenig de Staten. De kubistische periode, waar in Picasso zijn eigen taal vormde en de jaren voor, tijdens en direct na de laatste wereldoorlog, waarin hij zijn houding ten opzichte van de maat schappij en zijn naaste omgeving het scherpst heeft geformuleerd, zullen ln de expositie een sterk accent krijgen. Eveneens wordt bijzondere aandacht ge schonken aan de zogenaamde rose en blauwe periode (tot 1906) en de kubis tische tijd (tot 1918) van de kunstenaar. 0 In Brussel is dinsdag een 41-jarige handelsvertegenwoordiger uit Rot terdam tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij was in december vorig jaar gearreseerd wegen beroving van twee blinde lotenverkopers in de Brus selse Nieuwstraat. BRUSSEL De Euratom-commissie heeft aan de ministerraad van de EEG een serie voorstellen gezonden met het oog op het opstellen van een nieuw vijf- Jarenprogram van kernonderzoek voor gezamenlijke rekening van de zes lid staten. Dit program zal op 1 januari DEN HAAG - Dinsdag is in Den Haag door de directie bruggen van Rijkswaterstaat aanbesteed het bouwen van een brug over de IJssel bij Kater- veer met bijkomende werken, gelegen in de gemeenten Zwotlerkerspel en Olde- broek. Er waren drie bestekken, name lijk voor een brug van voorgespannen beton, voor het maken van de onder bouw voor een stalen overbrugging en voor het vervaardigen, leveren en be- drijfvaardig opstellen van een vaste sta len overbrugging. Vermoedelijk zal aan de brug van voorgespannen beton de voorkeur wor den gegeven, hiervoor waren 27 inschrij vingen. De laatste kwam van de N.V. hei- cn bouwbedrijf Geka in Dordrecht met f 9.876.500. Tweede was hier Van Hattem en Blankevoort te Beverwijk met f 10.583.000,- Voor het maken van een onderbouw voor een stalen overbrugging kwam de laagste inschrijving van Dijkstra aan nemersbedrijf N.V. in Breda (1) met verrekening van wijziging in lonen f 3.188.000,- (b) zonder verrekening f 3.230.000. Tweede was hier het aannemèrsbedrijf P. H. de Koning N.V. in Papendrecht (a) met verrekening f 3.289.000,- (b) zonder verrekening f 3.300.000,-. Voor het vervaardigen enz. van een vaste stalen overbrugging werd inge schreven door vier combinaties. Laagste was hier de combinatie Werkspoor, aan nemers Braat, pletterij en De Vries Robbé, die inschreef voor f 10.763.700,- tweede was Koninklijke Fabrieken Pen en Bauduin te Dordrecht, Lubbers, Hollandia en Kloos voor f 11.022.000,-. 1968 van kracht moeten worden de twee voorgaande programma's besloe gen de periodes 1958-1962 en 1963-1967. Gedacht wordt aan verhoging van de kosten van het onderzoek in de eigen Euratomcentra te Ispra (Italië), Karls ruhe (Duitsland), Mol (België) en Pet ten (Noord-Holland). Voor hetEura- tom-centrum te Petten, waarvoor in het tweede program 90 miljoen gulden was uitgetrokken, wordt aan een niet onaan zienlijke verhoging gedacht. De com missie van Euratom zou een intensieve re exploitatie van de materiaal-beproe vingsreactor wensen. Van de Europese raad wordt ook een duidelijke keuze gevraagd voor de toe komstige ontwikkeling van het onder zoek, en wel aan de hand van de erva ringen tot nu toe. Eén der ervarings feiten is, dat de huidige methode welke eenstemmigheid van de ministers op alle onderdelen van het onderzoek-pro- gram voorschrijft, veel te stroef is en een bron van grote moeilijkheden voor de Euratom-commissie. Van Italiaanse zijde zou een „blokkering" van Eura tom dreigen, omdat nog steeds geen beslissing is gevallen over een proefre actor-project dat voor Italië van groot belang zou zijn. Een nieuwigheid in de Euratom-voor- stellen is een plan voor een fonds ter stimulering van de industrie. Het fonds waarvoor vormen, inhoud, beheer en omvang nog niet vast staan zou in het bijzonder activiteiten moeten bevor deren die gericht zijn op betere exploi tatie van reactoren en gezamenlijk splijtstoffenbeheer. TIJDELIJK GRATIS boorstandaard (13?) bii elk iB/ack&Decker vanaf '59.50 06 buitenkans voor alle Doe-Het-Zefvers! Koop nu de beste boormachine ter wereld en u krijgt een horizon tale boorstandaard cadeau. Makkelijk zo'n standaard. Boormachine er in en u kunt acharen en gereedschap slijpen; schuren en ontroosten. Wat u maar wilt en zo veel u wilt Grijp deze unieke kans! Koop nu een Black Deckerl Meteen! TVDBMKs VAN 28 JANUARI TOT 5 MAART'6 7 l nMk.r B

De Vallei | 1967 | | pagina 8