Veenendaals dagblad Alom streven om bestand te verlengen Goed en fout Tsjechen in Peking pakken hun biezen VLEES Dodental kan 'of honderd stijg Buiten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei DEMONSTRANTENGROETTEN' KOEKOEK Tumult op B.P- vergadering HOOFD SCHOTEL Klachten over gebreken aan bejaardencentrum Ramp was voors Pech met Franse satelliet MEVROUW GANDHI DOOR STEEN GETROFFEN en Wolkenvelden Incidenten Barstende ruiten en poreuze gevel Minder mond- kl auwzeer en TASMANIË DOOR BRANDEN TIEN JAAR ACHTEROP Gevangenen Dronken vrouw stak kostganger neer Duitsland pakt wegenlnmw aan HOBART BIJ VOLLE DAG Ii\ SU Ai 1NKEH Onderwijzer» - met geslikte auto in sloot |onge haasjes Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telef 08385-3550 (adm). 3757 en 3955 (red.) Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C Waiboer en Recl.- bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad De Vallei" opge richt in 1926 Uitg Wegener s Couranten Concern n.v Advert losse mm prijs 17 cent Kleine annonces ..Vraag en Aanbod' op di do en za MO woorden 1 1.5C. ieder woord meer 15 cent DONDERDAG 9 FEBRUARI I967 4le JAARGANG Paus Paulus heeft woensdag in boodschappen aan president Johnson, pre sident Ho Tsji Minh van Noord-Viëtnam en het Zuid Vietnamese staatshoofd Ngoejen Van Thieu opgeroepen tot vrede in Vietnam. In zijn boodschap aan Johnson zegt paus Paulus te hopen dat het huidige nieuwjaarsbestand in Vietnam „uiteindelijk de weg zal effenen voor een recht vaardige en duurzame vrede". De Russische premier Kosygin heeft woensdag in Londen verklaard dat de Sovjet-Unie bereid is te helpen bij de pogingen om te komen tot vrede in Vietnam zodra de Verenigde Staten zonder vooraf gestelde voorwaarden op houden met de bombardementensaanvallen op Noord-Viëtnam. Een hoge functionaris van het Poolse ministerie van Buitenlandse Zaken is naar Algerië gevlogen om de vooruitzichten voor een verlenging van het bestand in Viëtnam te peilen. (Algerië heeft diplomatieke banden met Noord- Viëtnam met het nationale bevrijdingsfront van Zuid-Viëtnam en met de V.S.). 1^|—President Johnson heeft paus Paulus De wijze waarop de NTS gisteravond getracht heeft de politiek dichter bij de Nederlandse, kiezers te brengen, was goed. De cijfers over de kijk dichtheid zullen het moeten uitwijzen, maar het lijkt ons toe dat menigeen een uurtje slaap heeft opgeofferd om dit schakelprogramma tot het einde te kunnen volgen en dat niemand daar spijt van heeft gehad. Door de vier lijstaanvoerders elk in een zaal te plaatsen, omringd door hun eigen enthousiaste aanhang, heeft men een veel levendiger en boeiender uitzen ding gekregen dan vier rond één ta fel gezeten debatterende politici ple gen op te leveren. De soms fanatieke bijval inspireerde de sprekers kenne lijk en zo vloog er een aantal spits vondigheden over en weer, waarvoor een beroepscabaretier zich niet ge schaamd zou hebben. Zo gehanteerd is de televisie een medium dat onge twijfeld een grote bijdrage kan leve ren tot het kweken van politieke be langstelling en zo tot het goed func tioneren van onze democratie. Te meer te betreuren is het daarom dat er één grote fout in dit program ma school: de Christeiyk-Historische Unie ontbrak. Men weet het: de CHU heeft tegen deze uitsluiting met klem geprotesteerd, maar heeft de N.T.S.- ieiding niet kunnen overtuigen. „De formule voor dit programma is zo op gezet zo stélde men daar dat de twee partijen die op dit ogenblik re geringsverantwoordelijkheid dragen, gesteld worden tegenover de twee voornaamste oppositiepartijen. Dat zijn de PvdA en de VVD voor de CHU is dus geen plaats. Vóór gister avond was het moeilijk zich daarover een oordeel te vormen, omdat een leek nu eenmaal moeilijk de moge lijkheden van een dergelijk ingewik keld programma kan beoordelen nu we de uitzending gezien hebben kunnen we niet anders zeggen dan dat het ontbreken van de CHl'nie een misser was en een bewijs dat de NTS niet zo erg veel begrijpt van de Ne derlandse politieke verhoudingen. Tij dens het kabinet-Cals was de Unie oppositiepartij niets meer en niets minder dan de VVD. Ook al klinkt de stem van de heer Toxopeus meestal luider en doordringender dan die van de heer Beernink dat kan toch geen maatstaf zijn voor het al dan niet zijn van oppositiepartij! In het nu zitting hebbende kabinet-Zijlstra is de Unie weliswaar geen partner in die zin dat zij ook ministers heeft gele verd maar zij steunt dit kabinet loy aal en verwezenlijkt dusdoende de ge dachte dat dit kabinet-Zijlstra steunt op de drie confessionele partijen. Als zodanig had zij er recht op in dit de bat mee te praten. En als de NTS dan van mening was dat zij niet in Zwolle thuishoorde (waar de twee re geringspartijen werden gesitueerd) en evenmin in Haarlem (de plaats waar de beide opposanten bijeen waren;, dan zou Apeldoorn graag de Unie gastvrijheid hebben aangeboden dat ligt dicht genoeg bij Zwolle! Dat ontbreken van de CHU viel vooral op bij een van de meest interessante delen van dit debat, namelijk waar het ging over de duidelijkheid in de politiek en over de vraag of er in de komende vier jaar niet gezocht moet worden naar vernieuwingen in par tijstructuur misschien, in de wijze van verkiezen misschien, mogelijk ook in een algehele herziening van de politieke spelregels. Natuurlijk kwa men daarbij zaken aan de orde als het samengaan van de drie confessio- i"1e partijen, de waarde van de gods dienstige overtuiging in politieke za ken onderwerpen waarover nu al leen de KVP en de ARP hun licht konuen laten schijnen zonder dat de derde partner-van-nature, de CHU, er het hare van kon zeggen. Voor de CHU én voor de kijker was dit een spijtige gang van zaken. Dat deze vernieuwingskwestie overi gens grote aandacht verdient bewees dit debat heel duidelijk. Het eerste deel was voornamelijk gewijd aan de sociale en economische gang van za ken in ons land en daarbij bleek dat vriend en vijand grote waardering heeft voor de aanpak van het kabinet- Zijlstra en voor het persoonlijk aan deel daarin van de premier in het bij zonder. Stel nu eens dat het hele Ne derlandse volk er zo over denkt (en dat is niet zo'n dwaze veronderstel ling), en een voortzetting van dit be leid verlangt onder leiding van dezelf de premier, welke mogelijkheid heeft ons volk dan om dit verlangen bij de stembus tot uitdrukking te brengen? Eigenlijk geen enkele. Men stemt op een partij en niet op één man. Die partij heeft een programma, maar dat is niet het regeringsprogramma, want een kabinet kan alleen worden samengesteld uit een aantal politieke partijen. Een regeringsprogramma is dus een compromis, waarvan d*> vte- zer niet van tevoren weet éeeft of woensdag verzekerd dat de V.S. en hun bondgenoten in Viëtnam intensief proberen te bereiken dat het huidige nieuwjaarsbestand uitmondt in onder handelingen over een vreedzame rege ling van het Viëtnamese conflict. „Ik weet dat u van ons niet zou verwach ten dat wij onze militaire activiteit beperken indien de andere partij niet bereid is hetzelfde te doen", aldus Johnson. De Amerikaanse president zegt het initiatief van de Paus op hoge prijs te stellen en diens verlangen naar een rechtvaardige en duurzame vrede te delen. De V.S. zijn bereid overal en al tijd aan vredesbesprekingen, in welk ka der ook, deel te nemen. „Wij zijn bereid te praten over even wichtige vermindering der militaire ac tiviteit, stopzetting der vijandelijkheden of praktische regelingen die tot dit re sultaat kunnen leiden. Wij zullen onze pogingen om tot een vreedzame en eer volle regeling te geraken voortzetten totdat zij met succes zijn bekroond", aldus Johnson. Duizenden geestelijken en leken in meer dan 100 Amerikaanse steden zijn woensdag een vasten van drie dagen begonnen uit protest tegen de voortzet ting van de oorlog in Viëtnam. De vasten zal hoofdzakelijk gehouden worden in kerken en synagogen overal in de V.S. De vastendem' n.L>gen water, thee of vruchtensap gebruiken en kleine hoeveelheden rijst. De Viëtcong heeft ter gelegenheid van „Tet", het nieuwjaar, negentien Viëtna mese gevangenen vrijgelaten, die deel uitmaakten van de regeringsstrijd krachten. In de eerste 24 uur van het bestand meldden Amerikaanse en Zuidviëtname- se hoofdkwartieren ongeveer 24 inciden ten, waarvan echter slechts de helft van betekenis werd genoemd. Het Amerikaanse militaire hoofd kwartier in Saigon heeft meegedeeld, dat een Amerikaanse torpedobootjager voor de kust van Noord-Viëtnam is be schoten met Noordviëtnamese kustbatte- rijen. Het gebeurde vijf uur na het be gin van het bestand. Volgens Hanoi heeft de jager het kust gebied beschoten. De Indische regering heeft woensdag een beroep gedaan op Amerika de bom bardementen op Noord-Viëtnam „voor onbepaalde tijd en onvoorwaardelijk stop te zetten" als het enige middel om het conflict in Viëtnam van het slag veld naar de conferentietafel over te brengen. Noord-Viëtnam heeft president John son er woensdag van beschuldigd, ge ruchten te verspreiden over geheieme besprekingen tussen de Verenigde Sta ten en Noord-Viëtnam. „Dit zijn pure verzinsels van het Amerikaanse propaganda-apparaat, be doeld om de druk van de wereldopinie te verlichten, terwijl de bombardemen ten onverminderd doorgang vinden", al dus Hanoi. Een vergadering van de Boeren partij in Frascatite Amsterdam is gisteravond voortijdig in een enorm tumult geëindigd. Voor het gebouw aan de Nes ontstond een uitermate rommelige situatie, doordat een aan tal provo's niet werd toegelaten en toen alvast maar buiten ging demon streren tegen boerenleider Koekoek. Bij zijn aankomst werd deze met geschreeuw en zoals de foto laat zien met een nog wel bekend, maar gelukkig historisch gebaar begroet. De heer Koekoek is niet eens binnen geweest, doordat hem de hoofdingang door demon stranten werd versperd en hij weigerde van de achterdeur gebruik te maken. Nadat in de door het wachten rumoerig geworden zaal een zware rookbom was ontploft, ontstond een verbeten gevecht tussen een knokploeg van de B.P. en een deel van het overwegend jeugdige publiek, waaraan door de politie, met assistentie van honden, op hardhandige wijze een eind werd gemaakt. De grote deuren van de zaal werden opengegooid en iedereen werd naar buiten ge knuppeld. Een regenbui hielp de politie vervolgens het publiek snel te ver spreiden. De heer Koekoek is in een politieauto naar zijn op het Beursplein ge parkeerde wagen teruggebracht en vervolgens onder politiebegeleiding de stad uitgereden. TOKIO Vrouwen en kinderen van het Tsjechoslowaakse ambassadepersoneel zijn woensdag per trein uit Peking naar huis vertrokken. Dit is de eerste groep gezinsleden van Oosteuropese diplomaten in de Chinese hoofdstad die het voor beeld van de Sovjet-Unie volgt. Vrouwen en kinderen van Poolse, Oostduitse en andere Oosteuropese diploma ten treffen eveneens voorbereidingen voor hun vertrek. Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft geweigerd de persoonlijke vei ligheid te waarborgen van het merendeel van de buitenlandse diplomaten in Peking. ADVERTENTIE Een afgevaardigde van de Mongoolse ambassade is door het Chinese minis terie van buitenlandse zaken meege deeld, dat diplomatieke onschendbaar heid „een overblijfsel is van bourgeois instellingen en dat een land dat in re volutie is de bourgeois-normen niet er kent". Woensdag zijn de Russen begonnen met grote luidsprekers die op trucks waren gemonteerd, aantijgingen tegen China uit te spreken. De trucks waren opgesteld voor de Chinese ambassade. Deze maatregel was kennelijk be doeld als represaille op soortgelijke ac tiviteiten, die dezer dagen door de Chinezen voor de Russische ambassade in Peking zijn gedaan. Peking heeft woensdag verklaard dat meer dan 20 „Russische vandalen" dinsdag zijn doorgedrongen in de Chi nese ambassade te Moskou, waar zij een half uur huishielden. De Chinese diplomaat die verleden week de beschuldiging uitsprak dat Sowjet-politie een overval deed op de Chinese ambassade en 30 diplomaten had afgeranseld, onder wie de waarne mend ambassadeur, is gisteravond met WAGENINGEN Tussen het stich tingsbestuur van het protestants chris telijk bejaardencentrum „De Nudehof" te Wageningen en de architect van dit gebouw, de heer J. van Tricht uit Utrecht enerzijds, en aannemer C. Koe link uit Hilversum anderzijds is een geschil ontstaan over de mankementen, die na de voltooiing van het bouwwerk aan de dag zijn getreden. Thans wordt bemiddeld door een ar bitragecommissie. Het stichtingsbestuur vindt, dat het gebouw niet goed is opgeleverd, omdat het thans allerlei gebreken zou verto- dat niet weggenomen wordt door de stelling van minister Biesheuvel dat men mét zijn stem ook zijn vertrou wen geeft in een partij en in de men sen die die partij in kabinet en Ka mer vertegenwoordigen, aag hadden we gezien dat het panel dit soort vragen eens wat duidelijker aan de orde had gesteld. Maar het panel was het zwakste deel van dit programma: het reageerde nauwe lijks of helemaal niet op wat gezegd werd. Het had de sprekers tot con creter geformuleerde stanHpunt*»ji •nnotwi i-uinwa. ut 'zzxL de waarde van deze uitzending verhoogd en was de politico duidelijkheid ten goede nen, waarvoor verbeteringen dienen te worden aangebracht, die een extra schadepost zouden betekenen, variërend van een ton tot 300.000 gulden. Het bejaardencentrum, met de bouw waarvan ruim twee miljoen gulden was gemoeid, kwam tot stand onder archi tectuur van de Utrechtse architect J. van Tricht en wijlen dr. Rietveld. Volgens architect Van Tricht zijn er constructiefouten gemaakt doordat men zich niet aan de bestektekeningen zou hebben gehouden. Een van de grootste mankementen is, volgens hem, het verkeerd inzetten van de raamko zijnen, waardoor de laatste maanden veel ruiten zijn gebarsten. De aanleg van de verwarmingsinstal latie heeft het werk ernstig gestag neerd, evenals het niet op tijd klaar zijn van de bestektekeningen, zo zegt hoofdaannemer C. Koeling. Hij wijdt de constructieve mankementen aan de ideeën van de architecten, wijlen dr. Rietveld en de heer Van Tricht. Vol gens de hoofdaannemer is de gevel niet meer waterdicht te krijgen en te houden. Hij meent, dat men voor de „constructieve misgrepen" de archi tect en het stichtingsbestuur aansprake lijk moet stellen en niet de aanne mers. De arbitragecommissie, die over en kele weken opnieuw bijeenkomt, zal moeten uitspreken wie voor de schade -cooioM ral worden. een groep Chinese studenten naar Pe king vertrokken. De Prawda heeft vandaag verklaard dat Peking het incident op het Rode Plein van 25 januari zelf heeft georga niseerd. Het Chinese Volksdagblad heeft van daag een nieuwe aanval gedaan op de Russische leiders, die volgens het blad samenspannen met het imperialisme. Over premier Kosygins bezoek aan Lon den schreef het blad dat Kosygin zich vernederd had en „samen met de Brit se premier, Wilson, trachtte de scherts over de vredesbesprekingen van het Amerikaanse imperialisme te verko pen". (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG van officiële zijde vernemen wij, dat voor biggen, fokstie ren en drachtige runderen ontheffing kan worden verleend van het vervoer- verbod in Overijssel en daarbuiten, mits het gemeenten betreft, die langer dan drie weken vrij zijn van mond- en klauwzeer. Sinds drie dagen zijn in ons land geen nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer meer gemeld. Morgen wordt het gebod van kracht tot enting van varkens met vaccin type O-l tegen mond- en klauwzeer in de gemeenten Renkum, Wageningen en in een tweede gedeelte van Ede, zo blijkt uit een beschikking van de mi nister van Landbouw en Visserij, gepu bliceerd in de Staatscourant van heden. Deze laatste uitbreiding van het entge- bied meegerekend, is binnenkort de en ting van de hele varkensstapel in het Gelderse deel van de Gelderse Vallei, van het Veluwemeer tot aan de Rijn, voltooid. Met betrekking tot het kalfsvlees, waarvan het meeste wordt geëxpor teerd naar Italië zijn thans onderhan delingen gaande met de Italiaanse re gering. Een hogedrukgebied met centrum boven Zuid-Ierland neemt iets in bete kenis af. Vandaag trok een rug van hoge luchtdruk met flinke opklarin gen en weinig wind over de Noord zee. Boven het noordelijk deel van de Oceaan is inmiddels de depreesie-ac- tiviteit toegenomen. Een zwak sto ringsfront, dat nu by Noord-Schot land is aangekomen, zal geleidelijk zuidoostwaarts trekken, zodat een tjjdeiyke toeneming van de bewolking wordt verwacht, met plaatseiyk een bui. In opklaringsgebieden kan de temperatuur in de komende nacht tot even beneden nul dalen. Overigens zal het temperatuurverloop weinig verandering ondergaan. Winterkou? Neem 'n "wijsgerig" be sluit en breng 'n Filosoofschotel op tafel. Doe een laagje gebakken uien in een vuurvaste schotel. Daarop plakken gebraden gehakt. Daarop weer ui. Daarop aard appelpuree welke u bestrooit met paneermeel. Tot slot een paar klontjes boter erop. In de oven laten gratineren tot goudbruin korstje is gevormd. Kostelijk...! BHOEBANESWAR. Mevrouw Gan dhi, premier van India, is door een steen getroffen op een rumoerige ver kiezingsbijeenkomst die woensdag te Bhoebaneswar in de Indische staat Orissa is gehouden. Zij kreeg de steen in haar gezicht en bloedde uit haar neus toen zij enkele minuten later de bijeenkomst verliet. Zij heeft slechts lichte verwondingen opgelopen aan neus en lip en zal haar verkiezingscampagne voortzetten. De politie heeft zeven mensen gearres teerd, onder wie studentenleiders. In de afgelopen dagen is het tot vecht partijen gekomen tussen elkaar be strijdende politieke groeperingen in India. De groeiende onrust baart de autoriteiten zorgen. De vorige week nog heeft mevrouw Gandhi de bevol king van het land verzocht zich tij dens de verkiezingen en de daaraan voorafgaande campagnes ordelijk te gedragen. De algemene verkiezingen zullen van 15 tot 21 februari worden gehouden. Het gaat om de bezetting van 520 parlementszetels en 3.563 zetels in de deelstaats- en andere regionale parle menten. Een recordaantal van onge veer 250 miljoen mensen zowat de helft van de bevolking van India zal ter stembus kunnen komen. Er zijn in totaal 22.000 kandidaten ge steld voor de te vervullen plaatsen. Het aantal onafhankelijke kandidaten naast die van de aan de macht zijn de Congrespartij is ditmaal opvallend groot. i het uitbrengen van zijn stem moet de kiezer het symbool van de door hem verkozen partij os, hut, lamp, ster, olifant aangeven en zijn wijs vinger in een sterk hechtende kleurstof steken zodat hij getekend is als reeds zijn stem uitgebracht hebbend. Werkgebrek in Belgische autofabriekeii BRUSSEL Bij twee van de drie automontagebedrijven in Mechelen (Bel gië) is werkgebrek. De montagefa- briek van Mercedes-Benz, waar 300 man werken, heeft deze week de pro- duktie een aantal dagen stopgezet; bij Peugeot, waar 200 man werken, zal ge durende enkele weken twee dagen per week niet gewerkt worden. Voor de tweede maal deze week zijn honderd gevangenen uit de gevangenis van Hobart vrijgelaten om aan het be strijden van de bosbranden deel te ne men. Vijftig van hen zijn naar Huon- ville gebracht. De vijftig andere werken op 50 km ten noorden van Hobart, waar ook een bosbrand dreigt. Er zijn langdurig ge straften onder de gevangenen. Allen zijn vrijwilligers. Van de eerste groep van zeventig is er geen weggelopen. Ze krijgen geen strafvermindering. Door de geweldige rookontwikkeling was het, in de omgeving van Hobart stikdonker. Alleen was een enkele keer even een vuurrode zon te zien, als de wolken uit elkaar dreven. De gezagvoer der van een verkeersvliegtuig vertelde dat boven het eiland een meer dan 2500 meter dikke laag rook hing. Behalve de schade aan een groot aantal fabrieken en aan de houtindus trie, hebben ook de appel- en peren boomgaarden veel geleden. In de Huon- vallei, het voornaamste centrum van de fruitkwekerijen, zijn de meeste vrucht bomen verkoold. In het getroffen gebied tot op 65 km van Hobart liggen op de rokende velden de kadavers van honderden schapen, runderen en wilde dieren. Onder de schepen die te hulp zijn ge komen, bevinden zich de Australische torpedojager „Derwent" en twee Britse duikboten. Een Nederlander in Kingston, niet ver van Hobart, heeft het ANP telegrafisch bericht dat onder de in het gebied van Kingston, Kingston Beach en Black- mans Bay wonende Nederlanders geen slachtoffers zijn gevallen. AMSTERDAM In haar woning aan de Burgemeester van Leeuwenlaan in .Amsterdam-West heeft de 44-jarige vrouw J. A. S., die onder invloed van alcohol verkeerde, woensdagavond de 52-jarige bij haar inwonende heer P. Dijkstra met een broodzaag onder de schouderbladen gestoken. De man werd ernstig gewond opgenomen in het Wil- helmina-Gasthuis. BONN De Westduitse minister van Verkeer, Leber, heeft een vierja renplan van recordomvang aangekon digd voor het aanleggen van autowe gen tot een bedrag van 18 miljard mark (meer dan 16 miljard gulden). Van het totaal van de aan te leggen wegen zal duizend km autobahn zijn, waardoor In 1970 in totaal een netwerk- van 4500 km van deze autosnelwegen zal bestaan. Op dat tijdstip zal West- Duitsland waarschijnlijk een auto per drie inwoners hebben. Nu is dat een op zes. De heer Leber zei op een persconfe rentie, dat er in de komende vier jaar meer wegen zullen worden aangelegd dan in de afgelopen acht jaar samen. MELBOURNE Een hooggeplaatste politiefunctionaris in Tasi.ianiè heet; gezegd dat het dodencijfer van de bosbranden op het eiland tot honderd kan stijgen. Het dodencijfer staat nu op 55. Duizenden mensen zijn dakloos. De politieman is van mening dat het nog wel een week kan duren voordat het juiste cijfer bekend is. De Australische premier Harold Holt vliegt vandaag naar Hobart, de hoofdstad van de deelstaat Tasmanië, om het rampgebied ter plaatse te insepeteren. Hij zal ook spreken over steunmaatregelen. Hij heeft woensdag verklaard dat hij de bosbranden als een regionale ramp beschouwt. De uiteindelijke schade zou wel eens tot een miljard gulden kunnen oplopen doordat de landbouw zwaar is getroffen. De Australische regering zal waar schijnlijk bijdragen in een fonds voor de herbouw van de afgebrande 650 hui zen en vijftig andere gebouwen. Premier Eric Reece van Tasmanië heeft verklaard dat de deelstaat door de ramp tien jaar achterop is geraakt en dringend hulp nodig heeft. Vannacht waren de cijfers over de ramp: 55 getelde doden, acht verwoeste steden, honderden gewonden, 3500 dak lozen, 650 huizen en 50 andere gebou wen verwoest. De „andere gebouwen" omvatten hotels, scholen, kantoren en fabrieken. De politie en brandweer zijn woens dag uitgerukt naar het fruitgebied Hun- ville op 30 km ten zuiden van Hobart. In dit gebied bedreigt het vuur weer huizen. In het zuiden van het eiland dat juist een hel van vuur heeft doorgemaakt, woeden nieuwe bosbranden die worden aangewakkerd door de weer opsteken de wind. De toestand is nu het kritiekst in het kurkdroge Derwentdal, ongeveer 5 km ten noordwesten van Hobart, de hoofd stad van Tasmanië. Een plotseling draai en van de wind zou een vluchtelingen kamp, waar honderden daklozen zijn ondergebracht, in groot gevaar bren gen. Ï£fu.u nië aliens de SYDNEY (Australië) De bosbran den die zuidelijk Tasmanië tefr eren zijn voorspeld in een almanak, die in november vorig jaar is rlfge' orr.:n. Het is de editie voor di' iair van Old Moore's Almanac. In een artikeltje ovci in dit jaar te wachten sterren, wordt gezegd: „De planeet Mars gaat in januari door Libra. In dit sterreteken is Mars ongunstig en er zijn ongunstige tekenen voor de bosbouw in Tasmanië. Ze zul len zich naar te verwachten is mani festeren in een aantal ramn-alige bos branden, met name in h° c--s'e deel van het jaar, als '-»nt vormt met JuDiter'". De almanak waarschuw, vt-raer ook voor bosbr^nlpn *»•<!<-en ju)j. NIJMEGEN Op de oude Rijksweg EistNymegen, onder Oostcrhnut, is woensdagmorgen de 29-jarige onderwij zeres niej. II. C. N. Jansen uU NT'-ne gen bij een ongeluk om het leven geko men. Zij bestuurde een porsor.e'"> uto, die door gladheid slip*~ en in de sloot terecht kwam. Beide inzittenden wer den uit de wagen geslingerd. De passa gier, een 28-jarige onderwijzeres uit Nijmegen, werd zwaar gewond naar een ziekenhuis overgebracht. 0 Woensdagmorgen heeft zich op de Rijksweg Apeldoorn - Amersfoort een verkeersongeluk voorgedaan, waar bij de 36-jarige R. Gons uit Purmerend om het leven kwam. De heer Gons. be stuurder van een personenauto, kwam op het kruispunt bij „De Wittenberg", onder Garderen, in botsing met een mi litaire wagen, die de vcorrargsweg overstak. Een bromfietser, de 34-jarige fa brieksarbeider A. Huiberts uit Wage ningen, is woensdagmorgen omstreeks zeven uur door een personeelsbus van de firma Le Doux uit Dodewaard over reden op de Grebbedijk tussen Rhenen en Wageningen. Het ongeluk gebeurde, toen de bromfietser, die op weg was naar zijn werk op een van de steenfa brieken in de omgeving, op de dijk zijn voertuig stond te repareren. De chauffeur van de bus reed, in verband met de vele tegenliggers (de pont van het Opheusderde veer was juist gearri veerd) met gedimd licht aan de uiter ste rechterzy'de van de weg ter hoogte van de steenfabriek Plasser'waard. HAMMAGLTR De woensdag door Frankrjjk in Algerië gelanceerde weten- schappelijke satelliet zal zjjn opdracht wellicht niet kunnen uitvoeren als gevolg van een afwyking van 27 procent in de baan. De door de V.S. gelanceerde Lunar Orbiter 3 heeft de maan woensdag volgens schema bereikt en beschrijft nu een ovale baan om het hemellichaam. Als alles goed gaat zal de 385 kilo wegende Orbiter volgende week woensdag de eerste foto's overseinen. ï/i de scheivoor van de akker, de uit holling, die een paardehoef achter liet of achter een kluit verdroogde, doch enigszins verwarmende stalmest ligt slechts door hun mimicry nood druftig verborgen een worp jonge hazen. Zonder beschutting van beteke nis brengen zij de vaak nog zo koude dagen van februari dapper door in het open veld. Het is merkwaardig, dat vorst of sneeuw hun weinig deren, ook al dragen ze van de geboorte af een warm pelsje, maar langdurige nattig heid werkt op jong haar- en veerwild fataal, evenals gevleugeld en viervoe- tig roofgedierte. Geleid door een on- feilbaar natuur-instinct komt de moe- der door de donkere nacht voor de kleintjes zorgen, waarbij ze met grote omzichtigheid het leger nadert. In zachte winters windt het opmerkzame wildschut al tegen kerstmis vlokken wol in de rivier, als een bewijs dat de rammeltijd van Lampe reeds begon en dan kan hij over enkele weken naar het nieuwe geslacht gaan uitzien. Het veld biedt dan helaas nog weinig dek king en in hazenrijke jachtterreinen worden er vele jongen geroofd door kraai, bunzing, vos, ekster e.a bela gers. Lampreien d.w.z. longe konij nen die ondergronds hun kraamka mer hebben, zijn er beter aan toe dan de mummelmannetjes, al weten de wil de zwijnen hen er wel uit te deer want die beschikken over een fijn» neus. 9 februari 1967 A. B. WIGMAN

De Vallei | 1967 | | pagina 1