Uit de oude doos Hen Bos „de keue over het feest van de ketel" S.G.P. en Boeren tegen verpachting van de Reehorst Oversteekplaatsen zijn in belang van verkeersveiligheid bevolking Ent gebied Gelderse Vallei Met bier meer mans Voetgangers op Spoorstraat en Betuwsestraatweg beschermen Spreekuur wethouders Veilig Verkeer te Kesteren acht aanleg van tweetal zebrapaden op korte termijn noodzakelijk Even toeren... 't Neie peerd Bliksembeitel Openbare vergadering van de P.v.d.A. Culturele stichting in oprichting Cursus sterrenkunde van de V.U.-Edc Verkeersmaatregelen in benedenstad Raadslid critisch over aanleg Opgetekend door RIK VALKENBURG parkeerterreinen DONDERDAG 9 FEBRUARI 1967 JIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIMIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIMMIIIIillMIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIHIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIMMIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIItlllllllllllllM^'1^ In het kader van de voorzorgsmaat regel, gericht op het voorkomen van een haard van mond- en klauwzeer on der de varkensstapel in het gebied van de Gelderse Vallei en omgeving, wordt de enting met vaccin type O, thans verplicht gesteld in de gemeenten Put ten, Nijkerk, Hoevelaken en in een tweede deel van Barneveld. Blijkens een publicatie in de Staats courant van 7 februari 1967 wordt de entplicht in het nieuwe gebied 8 fe bruari van kracht. Dit gebied sluii Noordwaarts aan bij het entgebied van de gemeenten Wou denberg, Maarn en delen van Leusden, Leersum, Amerongen, Ede, Barneveld en Scherpenzeel, waar de voorbehoe dende enting reeds in volle gang is. KESTEREN De afdeling' Kesteren van het Verbond voor Veilig Verkeer gaat het gemeentebestuur voorstellen op twee plaatsen in de gemeente zebra paden aan te leggen. Deze beveiligde voetgangersoversteekplaatsen zijn, vol gens het bestuur, in de loop van de tijd noodzakelijk geworden naast de krui sing Betuwsestraatweg-Oude Rhenenseweg en op de Spoorstraat nabij de afslag van de Stationsstraat. Het zou naar de mening van het Verbond voor Veilig V erkeer aan te bevelen zijn, de zebra's nog voor de bloesemtijd van kracht te laten worden in verband met de grote verkeersdrukte gedurende deze periode. Een groot voorstander van deze verkeersmaatregel in Kesteren is de penning meester van de plaatselijke afdeling, de heer D. Neerbos, die genoemd voorstel lanceerde tijdens een bestuursvergadering van het Verbond voor Veilig Ver keer. „Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft een uitsluitend adviserende taak. Het voorstel voor de beide zebra-paden doen wij dan ook niet ongegrond, maar hiervoor zijn wel degelijk belangrijke motieven aanwezig. De voetgangers oversteekplaats op de Betuwestraatweg is onzes inziens noodzakelijk, in verband met het feit, dat in dit gedeelte van Kesteren de laatste tijd steeds meer woningen zijn en worden gebouwd. Dit brengt met zich mee, dat het aantal kinderen en ouderen hier ook stijgende is. Voor hen dienen beveiligingsmaatre gelen te worden genomen onder andere door middel van een zebradpad", aldus EDE Vanavond houdt de Partij van de Arbeid in de bovenzaal van Ree horst een grote openbare vergadering, waarop het woord zal worden gevoerd door de heren A. R. Vermeer, gedepu teerde van de Prov. Staten van Gelder land, en J. W. Marsman, kandidaat voor de Tweede Kamer. De bijeenkomst be gint om acht uur. De toegang is vrij. Er is gelegenheid tot debat. EDE De wethouders Wiegeraadt, Hoolboom en Weigraven zijn verhinderd op maandag 13 februari spreekuur te houden. de heer Neerbos. „Bovendien", zei hij, „is juist dit gedeelte van de Betuwse- straat zo enorm gevaarlijk door een on overzichtelijke bocht vlak voor de krui sing. De auto's hebben er een grote snelheid en bemerken een overstekende voetganger te laat". De heer Neerbos kan zijn motivering aantonen door er op te wijzen dat op het bedoelde punt reeds enkele ver keersongelukken hebben plaatsgevon den. waarbij zelfs één jnet dodelijke afloop. Volgens hem zou een zebra-pad met knipperlichten de kans op uitbrei ding van het aantal verkeersslachtof fers aanmerkelijk verminderen. Wat betreft de voetgangersoversteek plaats in de Spoorstraat heeft de heer Neerbos ook een deugdelijk pleidooi. „Eigenlijk is het hier een beetje voor uitzien", zegt hij. „Als over enkele maanden het bejaardencentrum zal zijn bewoond, zullen ook deze mensen op veilige wijze moeten kunnen overste ken. Aangezien op bedoelde plaats geen maximumsnelheid geldt, ontstaat ook hier een bijzonder gevaarlijke situatie als niet tijdig wordt ingegrepen. Het advies „Links lopen, veilig lopen" zal de bejaarden, die in de richting Opheusden willen gaan wandelen, nood zaken om de weg over te steken. Voor hen zou een zebrapad een daadwerke lijke bescherming betekenen, die niet onderschat moet worden". Maar ook voor de mensen, die van het station ko men, is een zebrapad nuttig, volgens de mening van de heer Neerbos. Het aanbrengen van een zebrapad in de Spoorstraat valt buiten de competen tie van het gemeentebestuur, omdat het hier een provinciale weg betreft, waar van het bedoelde gedeelte buiten de be bouwde kom van Kesteren ligt. Provin- EDE De gemeenteraad van Ede heeft gisteravond het voorstel van B. en W. goedgekeurd in beginsel akkoord te gaan niet de verpachting van Reehorst. De fracties van de S.G.P. en B.P. wensten te worden geacht tegen te hebben ge-w ■tem cl. Wethouder Weigraven, die het voorstel verdedigde, deelde mee dat de Culturele Raad spoedig tot de instelling van een stichting wil komen welke zich ten doel zal stellen culturele bijeenkomsten, zoals concerten, toneelvoorstellingen etc. te organiseren. In het kader van de onderhandelingen met de toekomstige pachter, brouwerij Heineken, wordt gepraat over de verhuur van een aantal avon den aan de op te richten stichting om zodoende van enkele „culturele" avonden zeker te zyn. Verscheidene raadsleden zetten nog wel enkele vraagtekens achter het voor stel van B. en W. Mejuffrouw N. H. Blaak (PvdA) vreesde dat de pachter het culturele leven van Ede zou gaan bepalen. Na de mededeling van de wet houder dat de stichting enkele avonden zal huren daalde deze ongerustheid. De heer B. J. Soetendaal (SGP) kon zich niet verenigigen met het denkbeeld dat een culturele commissie iets zou gaan organiseren. De overheid was z.i. niet geroepen de toch al grote drang naar vermaak en sensatie te stimuleren. De heer G. W. Bos (VVD) tekende bezwaar aan tegen de wijze waarop de verpachting tot stand zal komen. Naar zijn mening zou een openbare inschrij ving veel zakelijker geweest zijn. Hij vroeg aandacht voor de belangen van het personeel van Reehorst. De woordvoerder van de Boeren Partij G Meijer was niet gelukkig met het voor stel. Hij zag met name niets in een bios coop en wilde die door een particulier laten exploiteren. De heer G. J. A. Wer- nink (KVP) drukte in navolging van de heer Bos, B. en W. op het hart de be langen van het Reehorst personeel te behartigen. De AR-fractieleider de heer R. Bos was van oordeel dat het uit gangspunt van B. en W. juist was om niet te zoeken naar iemand die het mees te biedt maar naar de man of zaak waar mee in overleg gehandeld zou kunnen worden. De heer J. Klok (GB) pleitte voor een coördinatie van de sporthal kantine en het restaurant van Reehorst. Wethouder Weigraven noemde het voorstel een soort interim voorstel, maar om de raad later niet tegen de muur te laten staan was het college er toch mee voor de dag gekomen. De wet houder deelde mee dat het contract dat eventueel met de brouwerij zou worden gesloten voor veranderingen vatbaar is omdat men na enkele maanden weer aan de tafel zou gaan zitten. De pach ter heeft de morele verplichting betref fende de belangen van het Reehorst- personeel overgenomen, aldus wethou der Weigraven. iiiiiiiiiiiiitiiHiiiiiiHiiiHiiniiiiï korte termijn komen. Wij twijfelen hier echter geen moment aan", aldus de heer Neerbos. De voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer in de gemeente Keste ren, de heer M. M. Vink, heeft het be stuur tijdens de vergadering toegezegd deze kwestie mondeling met de burge meester te zullen bespreken. EDE Vrijdag start de Volksuniver- siteit Ede met een curusus sterrenkun- f de, die zal bestaan uit twee lezingen, welke gehouden zullen worden door dr. H. Hubenet van de Sterrenwacht der f Rijksuniversiteit te Utrecht. De lezingen, E die tot onderwerp hebben „Hoe de mens het Heelal ontdekte" zullen vrijdag 10 en 24 februari acht uur in het Luthers Gemeente Centrum gehouden worden. E Men kan zich voor deze cursus opgeven aan de zaal. Het cursusgeld bedraagt zes gulden voor leden en drie gulden voor jeugdleden en jeugdpaspoorthow- ders. immiimiHiimiiiniiMmimiiiHHiiimmiimiiuiiiiiiiiiimiiMHiiiiii De heer Hen Bos in een van zijn karakteristieke houdingen ciale Staten zullen in dit geval dan ook de toestemming moeten verlenen. De oversteekplaats op de Betuwsestraatweg zou eventueel binnen de bebouwde kom komen te liggen, zodat hierover het ge meentebestuur zal mogen beslissen. De heer Neerbos heeft echter het volste vertrouwen in de betrokken in stanties. „Uiteindelijk bestaan wij voor de verkeersveiligheid en geven die ad viezen heus niet om ook eens iets te wil len vertellen. Na enig overleg was het bestuur het er eenstemmig over eens, dat beveiligde voetgangersoversteek plaatsen op beide punten de verkeers veiligheid voor de bevolking in Keste ren ten goede komen. Daarom is het van groot belang dat de zebra-paden er op RHENEN Burgemeester en wet houders der gemeente Rhenen brengen ter openbare kennis, dat de raad dier gemeente in zijn vergadering van 31 ja nuari 1967 onder nr. 12 heeft besloten: I. gesloten te verklaren in één rich ting voor alle verkeer, behalve voetgan gers:" a. de Rijnstraat, voor wat betreft het gedeelte, gelegen tussen de Brand weercentrale en de aansluiting met de Markt in zuidelijke richting; b. de Markt in haar geheel in westelij ke richting; c. het ten zuiden van de Cuneratoren gelegen gedeelte van het Kerkplein vanaf de Markt in westelijke rich ting tot de aansluiting met het Ko ningshof. II. een stopverbod in te stellen voor de westelijke zijde van de Rijnstraat, voor wat betreft het gedeelte, gelegen tussen de Brandweercentrale en de aansluiting met de Markt. III. gesloten te verklaren in één rich ting voor alle motorvoertuigen de Kruisstraat in zuidelijke richting vanaf het Fred. v. d. Paltshof tot de aanslui ting met de Gasthuisstraat. Bovengenoemd besluit is in afschrift verzonden aan de hoofdingenieur-direc teur van de rijkswaterstaat in het ar rondissement Utrecht, aan de door de minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen verenigingen die beharti ging van verkeersbelangen ten doel hebben. Rhenen, 8 februari 1967 B. en W. voornoemd, De secretaris, W. C. Pieters. De burgemeester, L. Bosch v. Rosenthal. EDERVEEN Gisteravond kwam op de Nieuweweg te Ederveen de 18-jarige bestuurder van een vrachtwagen L. uit Ede, doordat hij even niet oplette, met de wagen via enkele bomen in de greppel terecht.. L. had zonder toestemming van zijn baas de auto meegenomen om ermee te gaan toeren. Hij had geen rijbewijs. De auto werd zwaar beschadigd. Vjd.NENDA.AL Ook liet oude Veenendaul kende zijn evene- inenten. Het verschil met gebeurtenissen, die wij in ónze tijd bijzon der plegente noemen is echter zeer groot. Wat niet wegneemt dat de uitschieters uit de oude tijd minstens zoveel belangstelling trok ken en beslist méér gezelligheid met zich meebrachten. Een onver getelijk spektakel was het transport van de eerste stoomketel voor de firma gebr. Van Leeuwen vanaf het station naar de fabriek aan het Verlaat. Heel Veenendaal was erbij betrokken. Overal gonsde het. Het gesprek ging nergens anders over. De schooljeugd was aanhou dend te vinden in de buurt van het station, waar het machtige ge vaarte als een land-zeppelin te kijk stond. Dat zou wat worden, als deze kolos door de straten van Veenendaal getrokken zou worden. Vooral de kwajongens zagen er reikhalzend naar uit, maar ook de ouderen vonden het een gebeurtenis van de eerste rang. Temeer daar men wel begreep, dat dit karwei niet zou kunnen plaatsvinden zon der een forse hoeveelheid gerstebier. Het spul, waar zoveel kracht in 1 .zat Met verschillende oude Veenendalers spraken we over dit evenement uit de oude tijd. Bij elk der ondervraagden kwam er een schittering in de ogen als we dit onderwerp aansneden. Voor elk van hen gold he't als het achtste wereldwonder. De we! zeer bekende Veenenda- ler. de heer Hen Bos, varkenshandelaar, momenteel wonend aan de Lindelaan, vertelde er ons enkele leuke fragmenten over. Toen het transport plaatsvond, was hij nog maar een schooljongen, maar hij kon het zich nog herinneren als de dag van gisteren. Het is op een dag in 1899, het zelf- de jaar dus van de grote brand, die op Pinksterzondag woedde op de I markt. Het was de zogenaamde brand van ,J>raag" het café voor- heen van Bosman tussen Hotel de Haas en de Hervormde pastorie. Als Hen Bos het over Praag heeft be- gint hij te lachen. „Zoals tegen- woordig het spreekwoord bestaat: E Binnen is veur!.... zegt Jan Kool', zo was het vroeger altijd: ,,'t Is beurd, zegt Praag"....aldus Hen Bos. Op deze dag, dus in 1899, zou de zware stoomketel versleept worden van het station naar de „fabriek'. De transportmoeilijkheden waren zeer groot. Het personeel hielp deze, zoals in zulke gevallen te doen ge- brmkelijk was, met de hulp van vrij- willigers oplossen. Met tientallen Veenendalers en een groot aantal E schooljongens werd hetmonsterge- val versleept. De directie zorgde voor bier om alle dorstige kplen te laven. De zaak trok enorm veel be- I kijks. Het teas 'n complete Veenen- E daalse aangelegenheid. „Ik lachte me nog een keer slap", gaat Hen Bos verder „toen de ketel na veel hokus-pokus de Kerke- wijk, ter hoogte van Kloot, de bo- S terboer werd ingetrokken. Aan de meterslange kabels hingen tientallen te trekken. Het hoofd bijna op de klompen. Eén riep er steeds: Eén, 1 twee, trek!!! Eén, twee, trek!!! De kabels spanden zich. Het leek een tafereel uit de oudheid, toen slaven voor hun heren gigantische transpor - ten moesten verzorgen. Plotselingik zie het nog gebeu- ren als ik eraan denk.... zag ik hoe E de kabel aan de linkerkant hets niet langer meer hield. Hij knapte als 1 een draadje sajet. De hele bubs 1 sloeg tegen de wereld. Ze tolden over en krioelden door elkaar. Ik stond me tranen te lachen toen ik iets zag wat mijn lachlust nog vergrootte. Als een kanonskogel suisde een vent door de lucht en kwam pardoes in de droge sloot bij Kloot terecht. Even later bleek, dat het de ouwe Veldhuizen van het Verlaat was. Een man van tachtig jaar. Het duurde natuurlijk heel wat voordat een nieu we trekkabel aangebracht was en toen ging het feest weer verder. Want eerlijk, het was een feest! Alle Veenendalers uit die tijd zul len het er met mij over eens zijn, dat we er toen bar veel schik mee had den. Bier teas er ook zat, maar na tuurlijk niet voor ons. schooljongens. Maar dat mocht ons de pret niet drukken. Sjonge, wat hadden we een lol. Overal stonden groepen mensen te kijken. Je begrijpt dat wij ons al hele kerels voelden als we onder het trekpen, al die blikken van het pu bliek mochten opvangen. Het was dan ook een enorm gevaarte wat wij de Kerkewijk doortrokken. Steeds werden er nieuwe rollers voor de ketel geplaatst,- waarover wij dan de gigant heentrokken. Het ging heel langzaamaan. Eindelijk waren we bij de „Vurt- brug" aan de Vaartweg (Kanaal- weg). Dat was wat! Die ouwe brug was niet zo breed, maar d'r was een huchievoor. Mensen, wat moesten ive daar trekken! Heel bar! De ka bels spanden zich tot knoppens toe. Eén, twee hup!!! werd er gebruld. Bijna was de kolos op de brug aan gekomen. Opeens hielden ze het niet meer. De ketel rolde terug. In pa niek vlogen de mensen uiteen. Ge lukkig gebeurden er geen ongelukken Met vereende krachten werd weer aangepakt. En ja hoor, toen lukte het. Alles stond te hechten en pech- ten. Een paar flinke slokken koud bier waren bijzonder welkom. Weer ging het feest verder. In de Hoofd straat stonden al honderden mensen te wachten. In de verte zagen zij het monster naderen. Er ging wat door je heen als je de vele suppor ters op een afstand zag Smakelijk vertelt Hen Bos over de ze gebeurtenis. De gehechtheid aan het oude Veenendaal staat op zijn welgedane gezicht te lezen. Onwille keurig sleept hij je mee in zijn waar dering voor die oude tijd, wat be treft de gezelligheid oner elkaar. En fin, na veel zweten en zwoegen EDE Op d* gemeenteraadsverga dering van gisteravond heeft de heer M. van Gestel (VVD) gezegd van me ning te zijn dat hij uitbreiding van het aantal parkeergelegenheden in de kern van het dorp de aantrekkingskracht daarvan op het verkeer vergroot zal worden, zodat het parkeerprobleem daar niet tot een pplossing kan worden ge bracht. De heer Van Gestel zei dit naar aanleiding van het voorstel van B. en W. om een pand aan de Paasberger- weg te kopen. Blijkens het kernplan voor het dorp Ede valt de aan te ko pen grond onder de bestemming par keerterrein. Kerkewijk met slootkant en bruggetjes gaten dat er in de verte nog een aak aan kwam. Het was de aak van ,Jan Rondom Lelijk'. Deze vent, met z'n mooie bijnaam, kwam ook aan land en vroeg aan Arie Li wat hij aan het doen was. Arie vertelde dat hij de bliksembeitel aan het op graven was. „Rondom Lelijk' brulde van de lach, ondanks het noodweer. Hij haalde Arie over, om weer in zijn schuit te stappen en zo voeren de twee schippers weer naar het Veen." „Is het waar gebeurd f" informe ren wij met enige schroom. „Wis en drie! Zo zeker als ik hier zit", bevestigt de „keueskoper". We snappen dat Hen Bos de waar heid spreekt. Het is geen fantasie. Het ging er vroeger werkelijk zo aan toe, in en om Veenendaal. Daarom vragen wij hem naar nog meer her inneringen. „Vroeger hadden Jan Bos en de ouwe Van de Haar een grote bier wagen. Deze werd getrokken door een stevig paard. Ze brachten bier rond naar de diverse kroegjes in Veenendaal. Het paard werd ouder en ze zouden het gaan verkopen. Het paard had een bijzondere gewoonte. Als ze thuiskwamen en ze het beestje uitspanden, ging het dier vanzelf uit een bierton drinken. Dat reist het beest op een prik. Het vergiste zich nooit en liep altijd de goede kant uit. Enfin, ze gingen met het paard naar de markt in Utrecht en verkochten het. Tegelijkertijd na men ze op zich een nieuw paard te kopen, anders „kosten" ze niet terug naar het Veen. De hele dag sjouw den ze over de markt. Pas in de middag hadden ze geluk. Ergens op de markt ontdekten ze een pracht van een paard. Het beest zag er jong en sterk uit. Ook was het keurig ver zorgd. Na een poosje handelen wer den ze het met de koopman eens en ze hadden weer een „nei peerd". Ze spanden het beestje voor de wagen en gingen huiswaarts. Onderweg ver wonderden ze zich steeds dat het beest zo mak was. Het leek of hij al jaren voor de wagen gelopen had. Toen ze thuiskwamen ging hun ver wondering over in onsteltenis. Toen ze het paard uitspanden, liep het re gelrecht naar de bierton om te drin ken. Plots hadden ze het door. Ze waren er ingetippeld. En niet zo'n klein beetje ook! Ze hadden hun eigen opgekalefaterde paard, weer met een ruim winstje voor de koopman, te ruggekocht" Hen Bos zit te schudden in zijn stoel van het lachen en wij met hem. We weten dat ook dit verhaal geen fantasie is, maar pure werkelijkheid. „Weet je nog meer van dit soort dingen?" vragen we hem. ,JJog genogt!' kwam de ketel na verloop van tijd op de plaats van bestemming, ivaar de dorstige kelen nog eens met bier werden begoten. Zoals vroeger mode was, verscheen er weldra een „pak kend" gedicht ,dat nog jarenlang in Veenendaal gezongen werd: „Komt vrienden, sluit U allen aan, Om de ketel aan het spoor te halen! Zij trokken allen aan het touw, Maar dat ging ook al niet te gauw. Ze stonden te zweten en te hechten. En bij de Vaartse brug Daar rolde hij terug. Maar voor een lekker glaasje bier Zo kreeg Van Leeuwen de ketel hier. „Weef je nog meer leuks uit die die tijd?" vragen wij de heer Bos. „Nog zat, jong!' „Laat maar eens horen dan." Hen Bos begint weer: „Vroeger werd er gezegd, dat als de bliksem insloeg, er een prima beitel in de grond kwam. Dat sommigen dat let terlijk geloofden, zal ik je vertellen. Arie Li voer altijd in een aak naar Wageningen. Meestal had hij stenen aan boord. Op de terugweg werd hij overvallen door een hevige regen bui. De bliksem was niet van de lucht. Met een enorme klap sloeg vlak bij hem de bliksem in het land. Hij met de aak er naar toe. Gauw aan land en toen met de spa aan het graven. Daardoor had hij niet in de

De Vallei | 1967 | | pagina 5