Vriendelijk boek over Von Kielmansegg Vorig jaar weer minder gerookt Europese dagen voor landbouwcoöperaties Oostenrijk nog dit jaar in de E.E.G. Club van Anti-rookridders opgericht 1966 ongunstig jaar voor hagel- verzekeraars Nederlandse oud-officier schrijft: „Geen maar waarde-oordeel een biografie" Algemene Bank Nederland Gelukwensen van zeven generaals Hulde? Reacties Documenten De aanslag Geen oordeel Minister Luns terug Fatale data GEKORTWIEKT M", de zestigste verjaardag van Graf von Kielmansegg spreken wij onze harte lijke persoonlijke gelukwensen uit. Daaronder de handtekeningen van de generaals Allard uit Ottawa, Grünther uit Washington, Lemnitzer uit Parijs, De Mazière uit Bonn, Norstad uit New York, Wheeler uit Washington en de handtekening van veldmaarschalk Huil uit Londen. Wij lezen in „Consilio non imperio" Door wijsheid, niet door macht), een 62 bladzijden tellende biografie van de opperbevelhebber der N AVO-strijd kracht en in Centraal Europa, Jo- hann Adolf Graf Von Kielmansegg, ter gelegenheid van diesn zestigste verjaar dag, geschreven door drs. H. A. van Oort, luitenant-kolonel der Intendance b.d., thans adjunct-directeur van het Instituut Oost-West te Den Haag. Nauwelijks is het boekje uitgegeven door Von der Markus-Verlags-gesell- schaft in Keulen op de boekenmarkt verschenen, of in het kantoor aan de Van Stolkweg staat de telefoon roodgloeiend. De heer Van Oort antwoordt rustig, opgewekt van toon, niet geïmponeerd door het onuitgesproken protest dat door de vragen heen klinkt. Nog geen akkoord artsen-fondsen Vrouw medeplichtig aan vadermoord? P.v.d.A.-demonstratie in Heemstede Opkomst oefening 4% - Spaarboekje 4% -Spaarrekening 4/4- SpaardepOSitO Drie maanden opzegging 5% - SpaardepOSitO Zes maanden opzegging 5/4% - SpaardepOSitO Eén jaar opzegging 5%% - SpaardepOSitO Achttien maanden vast 6% - SpaardepOSitO Twee jaren vast Nadere bijzonderheden bij alle kantoren DONDERDAG 9 FEBRUARI 1967 (Van een onzer redacteuren) De oud-officier is een beweeglijk man, uiterst hoffelijk en in zijn manier van spreken bepaald niet militair. Voor de oorlog werkte hij als employé van de Nederlandse Handelsmaatschappij in Singapore. Toen de Duitsers ons land binnenvielen, spoedde hij zich naar Engelatid, waar hij zich aansloot bij de Prinses Irenebrigade. Hij maakte de invasie in Normandië mee en nam deel aan de bevrijding van Zuid-Nederland. In 1958 ging hij, op eigen verzoek, vervroegd de dienst uit om zijn studies (culturele antropologie) te kunnen vol tooien. Drs. Van Oort klein van stuk. Engels snorretje werkt aan een proefschrift over het onderwerp kunst als exponent van de samenleving." De oud-luitenant-kolonel ontvangt ons met thee en sigaretten. Zijn toon is be minnelijk, zorgzaam bijna. „Als iemand bij je komt met het verzoek een biogra fie te schrijven, dan probeer je te over wegen waarom. Nee, het is niet mijn ini tiatief. De uitgever heeft mij gevraagd. Goed, als militair ben ik toch wel vrij pacifistisch ingesteld. Iedere oorlog vind ik waanzinnig. Ik geloof in de vreedza me coëxistentie. Nu gaat het om een Duitse generaal. Is dat erg? We moe ten niet meewerken aan een hetze. We moeten veeleer de Europese integratie bevorderen. Daar hoort ook Duitsland bij. Daarom zou ik er ook geen bezwaar tegen hebben wanneer Von Kielmansegg in oorlogstijd het commando zou heb ben over Nederlandse troepen. Tussen haakjes, op het ogenblik commandeert hij niets." „Waarom viel de keuze juist op u?" OVERSTE DRS. H. A. VAN OORT. „Dat kan ik zelf niet traceren. Ik heb wel eens wat gepubliceerd... Mis schien heeft men dat gelezen." Lachend: „Ieder draagt zijn slechte renommé in zijn omgeving rond. Het kan ook zijn vanwege mijn studie. Bij een wetenschapsman zou je objectiviteit kunnen verwachten, al geloof ik niet zo erg in complete objectiviteit. Voor mij is objectiviteit niet het abstraheren van de werkelijkheid, maar het standpunt van beide partijen laten horen. Maar dat is hier niet van toepassing, want dit is een levensbeschrijving. Zelf heb ik er 23 bladzijden in geschreven. De andere bijdragen zijn van de generaals De Martino uit Verona, Crépin uit Parijs, De Mazière uit Bonn, luitenant-generaal Martin uit Londen en van Von Kiel mansegg zelf." „Onder de handtekeningen komt geen Nederlandse generaal voor." Aarzelend: „Dat weet ik niet. Ik weet niet hoe dat komt." „Waarom heeft u het gedaan?" „Ik wilde wel iets doen voor de mi litaire integratie. Let wel, ik spreek geen waarde-oordeel uit. Dat men mij gekozen heeft, kan ook een gevolg zijn van het feit, dat ik deel uitmaakte van de Prinses Irene-brigade. Ik was dus een tegenpartij. Bovendien sta ik volko men vrij als gepensioneerd officier van het leger." De heer Van Oort vertelt dat hij be gin 1966 materiaal begon te verzamelen voor de biografie en dat hij in novem ber 1966 het boekje voltooid had. „Als men mij gevraagd had een biografie te schrijven over Hitler had ik het mis schien niet gedaan Dat was minder leuk geweest." „Is een gelukwens, volgens u, geen blijk van hulde?" „Als de generaals, die getekend hebben, mee willen spelen en Von Kiel mansegg impliciet van hun niveau en hun mentaal kaliber verklaren, dan zie ik er geen bezwaar in dit boekje te schrijven. De gelukwensen en de artike len van die generaals houden natuurlijk wel een waarde-oordeel in. Ik heb me daarvan afzijdig gehouden. Ik heb de ge gevens zo droog mogelijk uitgewerkt. Het past me ook niet iemand van zijn niveau te beoordelen. Bovendien heb ik hem nooit gekend." „Waarom koos men juist deze ge neraal voor een biografie? Had men een wapen nodig tegen een hetze, die men misschien verwachtte?" „Dat zou kunnen. Het was te ver wachten, dat een Duitse generaal in deze positie weerstanden zou oproepen. Ik vraag me overigens af of deze weer standen gebaseerd zijn op vaderlands liefde of dat ze bedoeld zijn om een on genoeglijke sfeer te scheppen." „Wat is het nut van een ongenoeg lijke sfeer en wie heeft daar belang bij?" Haastig: „Verandert u die zin. Schrijft u maar: of weerstanden, die ingegeven zijn door motieven, strijdig met de Europese samenwerking." „Wat waren uw bronnen?" „Ik heb een grote hoeveelheid do cumenten bestudeerd en ik heb veel door Duitsland gereisd. Het is een bio grafie geworden in de meest eenvoudi ge zin van het woord, met het accent op de militaire belevenissen." „Heeft u kennis genomen van de weerstanden die de benoeming van Von Kielmansegg heeft opgeroepen, met na me in „Vrij Nederland"? „Ik heb verschillende reacties gele zen. Ik ben van mening dat wanneer een opperbevelhebber van de NAVO strijdkrachten in overeenstemming met de betrokken regeringen het verleden, de capaciteiten en het karakter van ge neraal Von Kielmansegg zodanig acht dat hij voor deze functie in aanmerking komt, dat zij daar ongetwijfeld zodani ge motieven voor hebben, dat het een kwestie van redelijkheid is hiermee in te stemmen." „Waarom gebruikte u als titel Consilio non imperio"? Achtte u die spreuk van toepassing op Von Kiel mansegg?" „Het staat in het familiewapen van Von K. En... ik acht deze spreuk inder daad op hem van toepassing. Er zit een zekere symboliek in. Hitler-Duitsland was de verheerlijking van de macht zonder wijsheid." „Was Von Kielmansegg juist niet de exponent van dat regime, de be schermer?" „Nou ja, goed... Ik zie in die spreuk 'n tegenstrijdigheid tot het ver leden. Niet door dwang „Toen Von K. in 1939 van de aca demie kwam, moet hij toch achter de ideologie van het nazi-regime hebben gestaan. Waar vocht hij anders voor?" —„Dat zijn punten... het is moeilijk- Die geestesgesteldheid... Uit zijn men tale instelling heb ik niet de indruk ge kregen dat hij ideologisch achter het re gime stond. Hij werd militair uit tra ditie. Hij had voor de oorlog een onbe langrijke functie. Hij was een aanko mend officier. Nee, ik geloof niet dat u kunt stellen dat hij militair werd van wege de nazi-ideologie." „U heeft stellig ook gelezen over de documenten die de Poolse historicus prof. dr. Andrzej Josef Kaminski over Von K. heeft verzameld? Die documen ten lijken nogal belastend." „Daar hadden ze eerder mee moe ten komen. De geallieerde commissies zijn van maand tot maand op de hoog te van de activiteiten van Von K." „Men was niet op de hoogte van het bestaan van deze documenten." „Als die documenten op juistheid berusten, dan zullen met mij de hoog ste generaals spijt hebben van dit boek je." „Von K. was toch een van de hoog ste officieren van de pantserdivisie, die de wandaden volgens de documenten bedreven moet hebben?" „Welnee, Von K. was een onderge schikt mannetje. Men zou de relatie van hem met het stafniveau tot bepaal de daden moeten uitzoeken. Ik vind die documenten op zichzelf dubieus. Nu het in hun kraam te pas blijkt te komen, komen die documenten plotseling voor den dag. Ik heb wel meer vervalste do cumenten gezien in mijn leven. De mannen van de Nederlandse illegaliteit waren er experts in. Ik zou zeggen, laat ze het maar onderzoeken. Zevenen twintig jaar hebben ze de beschikking gehad over die documenten. Het doet twijfel rijzen aan de echtheid en de eerlijke bedoelingen van degene, die ze naar boven brengt." „Volgens mensen van het Bureau voor Oorlogsdocumentatie staat Kamin ski als zeer integer bekend." „Als ik destijds van die documen ten had geweten en er was bewezen dat hij zich aan wandaden had schuldig ge maakt, dan had ik mij zonder meer van de opdracht gedistantieerd". „Hoe denkt u over de deelneming van Von K. aan de aanslag op Hitler?" „In mijn boekje heb ik gesproken over het niet-aandeel van Von K. Ik heb dat aandeel niet kunnen vinden. Dat kan ook niet, want hij was nauwe lijks overste. Hij heeft door de hele oor log weinig bevorderingen gemaakt." „Toch hanteert Von K. die deelne ming als bewijs van zijn onbesproken gedrag." „Eh daar ben ik niet zo van over tuigd. Het is minimaal geweest. Ik heb die televisie-uitzending van Verkijk niet gezien. U moet goed begrijpen, het is in de wetenschap zo, dat er achteraf altijd gegevens tevoorschijn komen, dieniet bekend waren. Dat is normaal. Voorlo pig moeten we varen op het kompas van degenen, die het allemaal hebben uitgezocht." „Als Von K. zou hebben meegedaan aan de voorbereidingen van de aanslag, zou dat dan gedaan zijn, omdat hij het Hitler-regime omver wilde werpen of omdat hij zich niet meer als militair kon ontplooien?" Deze vraag boort duidelijk een stok paardje aan van drs. Van Oort. Hij gaat voorop zijn stoel zitten en formu leert snel: „De Europese militair, en zeker de Duitse, heeft tengevolge van zijn historische en traditionele ontwik keling een eenzijdig beeld van de socia le structuur en de werkzame factoren van de samenleving. Daardoor begrijp ik, waardoor het mogelijk was, dat zo vele officieren in Duitsland meer oog hadden voor zuiver militaire aangele genheden, zonder daarin enige sociale overweging te betrekken. Hieruit valt ook te verklaren, dat hun ogen ten aan zien van de ideologie pas open konden gaan, nadat zich grote catastrofen had den voorgedaan. Gezien de familie-achtergrond van Von K., meen ik, dat mag worden ver ondersteld, dat Von K. zeker niet sym pathiseerde met het Hitler-regime. Een aanwijzing daarvoor kan worden gezien in het feit, dat hij ik herhaal het betrekkelijk weinig bevorderingen heeft gemaakt. En dat in een tijd, waarin ve len als meteoren omhoog schoten. Men kan ook niet stellen, dat hij geen her sens had. Hij was een briljant officier." „De Duitse officier van nu is dus veranderd?" „Ja, in de huidige opleiding wil men hem een plaats geven in de samen leving. Vroeger was het een aparte ca tegorie, die er naast stond. De „select ed few". Ik spreek dus over de officie ren in Europa. De officieren buiten Europa zien hun militaire taak als on verbrekelijk geheel van de sociale op bouw van hun land. Zij voelen, dat zij daarin een taak hebben." „Heeft u kennis genoirfcn van het boek „Panzer zwischen Warschau und Atlantik?" Zichtbare verwarring, lange pauze. Dan: „Ik heb geen oordeel. Het staat te ver van de materie af." „Vormt het boek geen integrerend bestanddeel in het leven van Von K.?" „Dat boek is niet geschreven als ideologische verhandeling. We moeten er geen verkeerde gedachten uit distil leren. We moeten niet proberen te vin den wat we graag zouden willen lezen. Het gesprek loopt ten einde. Drs. Van Oort vertelt een verhaal over een bij eenkomst in Duitsland, waarbij hij te genwoordig was. „Men zei, dat ik de Duitsers niet begreep. Men nam mij mee naar een Bierkeller. Toen ze dach ten, dat ik er rijp voor was, zeiden ze: „Dit is nou de Deutsche Gemütlich- keit." Ik antwoordde: „En in zo'n kel der stichtte Hitier zijn partij." Afgelo pen was het. Nee, ik zie de zaak heus wel nuchter. Al die Duitsers, die bewe ren, dat ze met Hitier niets te maken wilden hebben, die liegen." Een beetje verontschuldigend zegt hij tenslotte: „Beschouwt u dit boekje als een bijdrage voor de goede N.A.V.O.- zaak." UTRECHT Tegen de verwachting in, zijn de onderhandelingsdelegaties van huisartsen en ziekenfondsen tijdens hun woensdagmiddag in Utrecht gehouden vergadering nog niet tot overeenstem ming gekomen over de nieuwe artsen honoraria. Na ruim tweeëneenhalf uur vergaderen verklaarden de heren A. Weijenborg en J. VerSchoor, de leiders van de delegaties van artsen en ziekenfondsen, dat de be sprekingen in een goede sfeer waren ver lopen, maar dat overleg met de betrok ken organisaties noodzakelijk zou zijn. Volgende week woensdag worden de be sprekingen in Utrecht voortgezet. AMSTERDAM Blyken* de laatste cjjfers van het C.B.S. daaromtrent, is het verbruik van tabaksprodukten, vol gens afgeleverde banderolles, in 1966 wederom gedaald. De sigarettencon- sumptie per hoofd der bevolking daalde ten opzichte van 1965 met bjjna 22%. Ook het verbruik van sigaren en kerf tabak (inclusief shagtabak) verminder de. Enkele cijfers, die het minder roken in ons land illustreren, zijn: verbruik si garen, in miljoenen stuks in 1966: 1100 (in 1965: 1126); cigarillos: 401 (409); sigaretten: 14.201 (17.950); kerftabak in 1000 kg t10.456 (11.187). De consumptie per hoofd van de be volking, was vorig jaar: sigaren: 88 (92) cigarillos 32 (33); sigaretten 1140 (1460); kerftabak: 0,84 kg (0,91). Aan tabaksprodukten werd per hoofd der be volking in 1966 f 122,09 uitgegeven, te gen f 125,85 in 1965. TILBURG Verdacht van medeplich tigheid tydens de moord op haar vader, de 63-jarige bouwvakker J. v.d. Mierde, juist een maand geleden, heeft de Til- burgse politie de 27-jarige 'M. M. van de M., echtgenote van de 29-jarige tim merman L. M., die inmiddels een beken tenis heeft afgelegd, aangehouden en op gesloten. Hoewel de vrouw nog geen bekente nis heeft afgelegd, meent de politie reeds over zoveel aanwijzingen te beschikken, dat haar medeplichtigheid vrjjwel vast staat. De vrouw vertoefde tot dinsdag in een moederhuis, waar zij tien dagen ge leden het leven schonk aan haar tweede kind. Haar man verblijft momenteel in het Huis van Bewaring in Breda. HAARLEM. Omdat aan de ver kiezingskaravaan van de Party van de Arbeid geen toestemming was gegeven om in Heemstede geluid te maken, heeft de federatie Haarlem van deze party, in samenwerking met de afdeling Heem stede, woensdagmorgen een demonstra tie in deze gemeente gehouden. Dit gebeurde met vier propaganda- auto's, die omstreeks tien uur voor het raadhuis van Heemstede verschenen. Overeenkomstig het verbod, werd er geen geluid gemaakt. Een van de vier auto's was een geluidswagen, de op deze auto bevestigde luidspreker was om floerst. Voorzien van verkiezingsleuzen, hebben de vier auto's wat rondgereden door Heemstede. De verkiezingskaravaan, die woensdag van Hilversum naar Haarlem reed en oorspronkelijk door Heemstede zou gaan, heeft een andere route genomen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Van woensdag 15 tot en met vrijdag 17 februari zullen te Brus sel de Europese dagen worden gehouden van de Landbouwcoöperaties in de land den van de E.E.G. Deze dagen zjjn georganiseerd door de in 1959 opgerichte organisatie Cogeca, waarby zjjn aangesloten de nationale centrale organisaties in de landen van de Europese Economische Gemeenschap, die de landbouwcoöpe raties in hun land representeren. Voor Nederland is dit de Nationale Coöperatieve Raad. Het programma vermeldt niet min der dan dertien inleidingen. In de eer ste plaats zullen de voorzitters van de bij de Cogeca aangesloten organisaties rapporteren over de landbouwcoöpera ties in hun land. Voort zullen de grote vraagstukken van de landbouwcoöpera ties in de Euromarkt worden belicht door een vertegenwoordiger van de Euro pese Commissie, terwijl ook gesproken zal worden over een eensgezinde poli tiek van de Europese landbouwcoöpera ties. De heer Tybout van de Nederlandse Nationalê Coöperatieve Raad zal spre ken over de band tussen de coöperatie en haar leden en over de betrekkingen van de coöperatie met anderen. Aan het slot van de conferentie zal dr. S. L. Mansholt, de vice-voorzitter van de Europese Commissie, een inlei ding houden, waarvan het onderwerp nog niet bekend is. Op een persconferentie te Den Haag, naar aanleiding van dit Europees pro gramma, heeft de voorzitter van de Na tionale Coöperatieve Raad, de heer G. H. E. M. van Waes, de vraag of er in deze tijd nog behoefte bestaat aan de coöperatie, bevestigend beantwoord. De boer, die niettegenstaande het groter worden van zijn bedrijf, toch een kleine ondernemer blijft, heeft er behoefte aan zijn krachten te bundelen en daar door zijn positie steviger te maken. Een ander punt, waarom de coöpera tie in deze tijd nog belangrijk is, houdt verband met de EEG. Nu de beslissin gen op landbouwgebied steeds naar Brussel zijn verplaatst, is het van be lang, dat de boer via zijn coöperatie inzicht houdt in de verwerking en de afzet van zijn produkten. De heer Van Waes erkende, dat er zich in de sector van de coöperatie moeilijkheden voordoen. W1 men per branche de moderne ontwikkeling vol gen, dan zal men naar zijn mening, tot een bepaalde gezagsconcentratie moe ten komen. De heer Van Waes wees in dit verband op de verhouding tussen di rectie en bestuur van een coöperatie. Hij meende, dat er bij het streven naar een slagvaardig beleid andere verhou dingen tussen bestuur en directie moe ten komen, waarbij laatstgenoemde meer zelfstandiger kan optreden. Aarzelend stond de heer Van Waes tegenover de wens van sommigen, die producentencoöperaties met overheids subsidie willen oprichten. Een dergelij ke opzet zou, zo vreesde hij, kunnen leiden tot spanningen en tot een bepaal de oneerlijke concurrentie. SCHIPHOL By zyn terugkomst uit Oostenryk, waaraan hy op uitnodiging van de Oostenrykse regering een officieel bezoek van drie dagen had gebracht, heeft minister Luns woensdagmiddag verklaard „het niet onmogelyk te achten, dat een E.E.G.-akkoord met Oostenryk nog voor het eind van het jaar voorlopig getekend zal worden". Oostenrijk zelf spreekt liever niet over de gebruikelijke associatie, zo zette de minister voorts uiteen, omdat aan het land onder het na-oorlogse vre desverdrag van de Grote Vier een strikt neutrale positie is toebedeeld tussen Oost en West. Daarom moet in dit spe ciale geval een overeenkomst worden ge sloten, waarbij deze neutraliteit niet in gevaar komt. Voor Oostenrijk is de neutraliteit an ders dan voor Zwitserland, omdat Oos tenrijk ook door traditie meer interna tionaal is ingesteld en, in tegenstelling met Zwitserland, lid is van de V.N. De Sovjet-Unie staat gereserveerd te genover de E.E.G. en zou niet willen zien, dat Oostenrijk zich aansluit bij een of ander blok. Oostenrijk zelf is bevreesd, dat een associatie met de E.E.G. bij de Sovjet- Unie de indruk zou kunnen vestigen, dat het zich te sterk aan Duitsland bindt. De Oostenrijkers willen zeker ver mijden, dat men hen een nieuw soort „Anschluss" zou verwijten. Daarom moet en kan zeker ook een formule worden bedacht, waarmee dat gevaar kan woixïen verijdeld. In dit verband noemde minister Luns het interessant te bedenken, dat Neder land in de E.E.G. als vast lid veel sterkere bindingen met Duitsland heeft dan Oostenrijk nu voorzichtig wil zien te verkrijgen, maar dat toch niemand ons land ooit heeft verweten, dat wij ons daardoor in een zekere vazal-positie hebben begeven. „Maai* men weet natuurlijk, dat wij een andere instelling hebben tegenover f In de provincie Groningen is de ge registreerde arbeidsreserve aan mannen gedurende de maand januari met twintig procent gestegen tot 8.834. In de bouwnijverheid bedroeg de stij ging 22 procent. de Duitsers", zo vervolgde hij, met een vage glimlach. „Onze historie is wat an ders; wij spreken een andere taal enz." Ons land staat zeer positief tegenover een speciale relatie met Oostenrijk, zo vervolgde de minister, „het is een Nederlands belang en ook de Neder landse politiek-fildsofische instelling om de E.E.G. uit te breiden tot andere lan den van Europa." DEN HAAG De Koninkiyke Land macht zal in maart een opkomstoefe ning houden voor reserve- en dienst plichtig personeel, dat met zogeheten „klein verlof" thuis is. Daarbij zal pas op de eerste dag van de oefening via de radio worden bekendgemaakt welk on derdeel by de oefening is betrokken. Ook de datum van de opkomst wordt tot op de dag zelf niet genoemd. De oefening is bedoeld als test voor de paraatheid van onderdelen van de Ko ninklijke Landmacht, waarvan een deel van het personeel niet in de kazernes aanwezig is. Dit met zogenaamd „klein verlof" thuis verblijvende personeel kan wel onmiddellijk onder de wapenen wor den geroepen. Via algemene mededelingen per radio, televisie en dagbladpers wordt in de ko mende dagen alle reserve- en dienstplich tig personeel van de Landmacht, dat met klein verlof is en een geldige zogenaam de X-lastgeving in bezit heeft, er op voorbereid, dat het in maart kan wor den opgeroepen. De uiteindelijke oproep, die onder meer via de radio zal worden verspreid, zal zich uiteindelijk slechts richten tot het personeel van één bataljon of afde ling. Welk onderdeel dit is, zal pas blij ken op de opkomstdag zelf. De oefening zal slechts enkele dagen duren. Er zal geen zaterdag of zondag in de oefenperiode vallen. AMSTERDAM In een klaslokaal van de Terrasdorp- school in Amsterdam-Noord is woensdag de Club van Anti- rookridders opgericht. Alle achtendertig leerlingen van de vijfde klas van deze. lagere school hebben een plechtig van blauw lint en een lakzegel voorzien en daardoor op een oorkonde gelykend formulier ontvangen. Elk plaatste daarop de „handtekening" en legde daarmee zwart op wit vast, dat hy/zy „zyn/haar uiterste best zal doen om niet met roken te beginnen". Het document werd mede-ondertekend door de klasse-on derwijzer, de heer J. Engelsbei en namens de „Actie niet roken" door dr. L. Meinsma. De heren A. R. Jonker en J. H. Krooshof, rijksinspecteurs voor het l.o., woonden dit ge beuren in het prachtig versierde lokaal bij. Dr. Meinsma was even verrast als verheugd over de reac tie van deze Was op de lesbrief over de gevaren van het roken, die hij in 470.000 exemplaren over de hoogste drie klassen van alle lagere scholen heeft doen verspreiden. Daartoe opgewekt door de heer Engelsbel, hebben de kinde ren van zijn klas na de les daarover een opstel en een kleu rentekening gemaakt en die aan dr. Meinsma toegestuurd. Deze was daardoor zo getroffen, dat hij het genoemde „document" heeft doen vervaardigen en de eerste exempla ren daarvan aan die kinderen heeft uitgereikt. Ook wekte hun reactie in hem het idee een „Club van Anti-rookridders" te stichten. De kinderen waren er zicht baar trots op de eersten te zijn, die het bewijs van lidmaat schap ontvingen. Dr. Meinsma hoopt, dat zeer vele onderwijzers en onder wijzeressen hun leerlingen willen bewegen vrijwillig tot de club toe te treden en voor hen (bij de Actie Niet Roken, De Lairessestraat 33, Amsterdam) de formulieren aan te vragen. DEN HAAG Voor de ruim twintig in Nederland werkende hagelverzeke- ringsmaatschappijen, is het schade- verloop in het jaar 1966 buitengewoon ongunstig geweest. Tegenover een ge raamd bruto-premie-inkomen van on geveer tien miljoen gulden, staat'een raming van geclaimde hagelschade van ongeveer 20 miljoen gulden. De hagelverzekeraars, die over het alge meen op onderlinge grondslag wer ken, aarzelen niet op dit schadever- loop het predikaat „catastrofaal" toe te passen. In tientallen jaren is een dergelijk hoog schadepercentage niet voorgekomen. Hoewel de schadepercentages wel per branche variëren, is in het jaar 1966 over de hele linie de schade hoger geweest dan de bruto-premie. De ver zekering tegen hagelschade van bloembollen is er in '66 wel bijzonder slecht afgekomen. Het schadepercen tage, dat in deze branche over het algemeen beneden de honderd pro cent blijft, heeft in 1966 het uitzon derlijk hoge peil van 500 pet. bereikt. Het bij de in Nederland werkende ha- gelverzekeringsmaatschappijen ver zekerde bedrag beloopt ruim 1,5 mil jard gulden, waarbij de verzekering van land- en tuinbouwgewassen de belangrijkste plaats inneemt. Maar ook de verzekerde bedragen van broeiglas, bloembollen en fruit ne men van jaar tot jaar toe. Bij de Vereniging van Hagelverzeke- ringsmaatschappijen bestaat de in druk, dat met betrekking tot de ha gelschade sprake is van een ongunsti ge tendens. In alle branches van de hagelverzekering nemen het aantal schadegevallen en de aan schade uit gekeerde bedragen jaarlijks toe. Uit een voorlopige analyse van de ha gelschade blijkt, dat het aantal da gen met hagelbuien in 1966 niet gro ter is geweest dan in het voorafgaan de jaar, maar dat deze buien veel he viger en uitgebreider waren, met als gevolg aanzienlijk meer schade. De onweersbuien waren van een type, dat in ons land sporadisch voorkomt Er zijn twee data, die de Nederlandse land- en tuinbouw en de hagelverzeke raars niet snel zullen vergeten: 22 mei 1966 en 13 augustus 1966. De ha- gelbaan, die 22 mei 1966 in het bij zonder grote schade veroorzaakte in Zeeland, West-Brabant, de Zuidhol landse eilanden en België (West- Vlaanderen), strekte zich over een af stand van ongeveer 200 km uit van Duinkerken tot Dordrecht, met een breedte van 5-10 kilometer. Deze ongekend grote hagelbaan zorgde voor ongeveer de helft van de in het gehele jaar 1966 veroorzaakte hagel schade in ons land. Verschillende ge wassen zijn op die dag voor honderd procent verhageld. Nadat eind maart ook reeds verscheidene percelen bloembollen door de hagel waren ge troffen, ontstond 22 mei opnieuw ern stige schade in Noord-Holland, waar door de schade aan bloembollen onge veer 2 miljoen gulden bedroeg. Zaterdag 13 augustus 1966 eindigde een warmteperiode met hevige onweers- en hagelbuien, die voornamelijk scha de aanrichtten in Utrecht, Gelder land, Oost-Brabant, Noord-Limburg en Centraal-België. Nederland zal op korte termijn een drietal projecten, verband houdende met gezinsplanning, ter hand nemen in Kenya, Pakistan en Tunesië, zulks in het kader van de ontwikkelingshulp. 0 De voorzitter van het produktschap voor Vee en Vlees, mr. F. G. van Dijk, heeft woensdag op een vergade ring van het schap gepleit voor een in ternationale aanpak van de mond- en klauwzeerbestrijding. Hij dacht hierbij in het bijzonder aan regelingen binnen het kader van de E.E.G. Q In opdracht van het ministerie van Landbouw en Visserij, is onlangs door de N.V. Carillon een film vervaar digd over agrarisch Nederland en zijn produkten. De film, die als titel heeft: „Holland Terra Fertilis" (Holland vruchtbaar land) heeft bij de première ter gelegenheid van de opening van de „Grüne Woche", te Berlijn groot succes gehad. 0 Woensdag is de gouverneur van de Molukken, brigade-generaal G. La- tumahina, na een bezoek van enkele we ken aan Nederland naar Indonesië terug gekeerd. 0 In navolging van Den Haag en Nij megen, heeft thans ook de gemeente Utrecht een reinigingscontroleur aange steld, die tot taak heeft corrigerend op te treden tegen al degenen, die op eni gerlei wijze straatverontreiniging ver oorzaken. Als gevolg van de samensmelting van de N.V. Stoomweverij en de Boekelosche Stoomblekerij N.V., beide deel uitmakend van 't Texoprint-con- cem, zullen ca. dertig personeelsleden in de komende maanden overcompleet raken. Zij zullen daarom moeten af vloeien. Door de vermindering van activlte: ten in de bouwsector, verminder» van investeringen door industrie en ovei - heid en door de zachte winter doen ziel' momenteel wat betreft de werkgelegen heid bij de N.V. Apparatenfabriek voo Lucht- en Warmtetechniek C. Kappen in Winterswijk moeilijkheden voor. Er is voor 56 personeelsleden een werktijd verkorting aangevraagd voor zes weken. Zo mogelijk binnen een maand zul len maximaal 45 personeelsleden van de N.V. J. B. van Heljst en Zn. in Den Haag, een fabriek van stalen ra men en radiatoren voor verwarming, worden ontslagen, wegens reorganisatie. Bij de N.V. Urzo te Meppel, fabriek van lederkleding en confectiegroot- handel, is voor 24 van de 48 werkne mers een arbeidsverkorting -tot 24 uur per week ingevoerd. Als reden hiervoor is een overschot in de produktle opge geven. In het rayon Delft van het geweste lijk arbeidsbureau doet zich de uit zonderlijke situatie voor, dat het aantal vacatures in de bouwnijverheid het aan bod ver overtreft. Naar de direc teur van het gewestelijk arbeidsbureau meedeelde, kunnen 146 bouwvakkers worden geplaatst en zijn er slechts 24 geregistreerd als werkloos. Q Zeven jongelieden, allen 17 of 18 jaar, uit Loosduinen zijn door de Haagse politie opgepakt. Vier van hen hebben bekend zich aan straatroverij schuldig te hebben gemaakt. Steeds weer met andere maats werkend, pleeg de de groep een reeks inbraken in win kels, een bouwkeet en auto's en werden ook bromfietsen gestolen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten, op voorstel van B. en W., tot het aangaan van een geldle ning tot een bedrag van 45 miljoen gul den, bestemd voor de financiering van „onderhanden werken" en consolidatie van de vlottende schuld. De lening wordt aangegaan bij de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten in Den Haag. 0 Gisternacht tegen half twee is op de juwelierszaak Van Sloun, in de An- semburgstraat te Geleen een overval gepleegd. Een onbekende man wierp een steen door de ruit en greep uit de etalage gouden ringen en sieraden voor een waarde van ongeveer 10.000 gulden. De man kon in het gewoel van nog late carnavalsvierders ontkomen. ADVERTENTIE Direct beschikbaar op vertoon f 2.000,- per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen Direct'beschikbaar 2.000,- per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen

De Vallei | 1967 | | pagina 7