Nederlanders getuigden in München tegen Harster es Universiteit in Madrid wordt weer geopend Expo-^67rekent op 30 miljoen bezoekers Over de Dr. Chaeroel Saleh Kosygin en Wilson geen stap verder \an Gelder van 6 naar 2 directeuren Warschaupact vergadert over relatie tot Bonn VLOED VAN BEWIJSMATERIAAL Zuidafrikaanse schatduiker PRINS VAN 18 HEEFT EEN BIOGRAAF VAN 70 Egypt Duits carnaval 46 doden D Rusland levert westersgezind Perzië wapens Staatsgreep in Sierra Leone verijdeld Rijke goudader ontdekt in Japan Demonstratie in Kongo tegen Union Minière Kernproef in VS Chaeroel Saleli overleden Eerste boekwerk over Britse troonopvolger isch vliegtuig na gedwongen landing terug Tanzania wil nu ook fabrieken naasten Brief E.E.G.-program voor economische ontwikkeling tot *70 Laalste voorbereidingen in Canada Vermeende dochter van Hi tier won proces tegen blad Vaticaan en Rusland in overleg over diplomatiek contact Drie vermisten van Amerikaans schip in Kaapstad terecht Reorga n isa tie DONDERDAG 9 FEBRUARI 1967 (Van een „Sunday Times"- cor respondent) LONDEN Over prins Charles, de Britse kroonprins, die achttien jaar is geworden, wordt voor het eerst een gezaghebbende biografie geschreven. De auteur is een zeven tigjarige journalist, Derniot Morrah genaamd. Reeds wordt een felle strijd geleverd tussen twee Engelse damesbladen, die de tekst in afle veringen willen afdrukken. Het suc ces van het boek is dus bij voor baat verzekerd, temeer daar konin gin Elizabeth haar instemming met het project heeft betuigd. ,,Het was een idee van mijn uitge ver," vertelt de schrijver. „Twee jaar geleden hebben wij de koningin om toestemming gevraagd. Ik kreeg de verzekering dat als iemand een biografie mocht schrijven, de keus op mij zou vallen, doch zij vond het nog een beetje vroeg om er al mee te be ginnen. Vorig jaar stond het licht op oranje, nu is het eindelijk op groen gesprongen." „Ik geef toe: prins Charles is nog erg jong voor een biografie, maar wij meenden dat de publikatie aardig zou kunnen samenvallen met zijn inhuldi ging als prins van Wales op Caernar von Castle." Morrah heeft zijn sporen op dit ter rein al verdiend. Hij is een expert op het gebied van de Britse koninklijke familie en hij heeft er talrijke boeken over gepubliceerd. Over zijn journa listieke carrière zegt hij: „Dertig jaar lang heb ik hoofdartikelen ge schreven voor The Times. Toen ik aan senieïb aftakeling ging lijden werd ik lid van de staf van de Daily Telegraph. Voor die krant heb ik de afgelopen vijf jaren hoofdartikelen geschreven." In 1952 publiceerde Morrah enige, historische beschou wingen, waarin hij een aantal veran deringen bij de plechtigheden rond de kroning van de Britse monarch be pleitte. Met de biografie van prins Charles is hij behoorlijk gevorderd, doch de laatste tijd is het werk een beetje vertraagd. „Ik ben gereed met zijn levensloop tot en met het zesde jaar en ook met het achtste jaar zal het best vlotten, doch met het zevende jaar zit ik een beetje in mijn maag. Er is toen namelijk niet veel ge beurd." De inkomsten uit vroegere publika- ties over de koninklijke familie heeft Morrah altijd afgestaan aan liefdadi ge doeleinden. „Ditmaal is het hemd nader dan de rok," constateert de auteur. CAÏRO. Het Egyptische verkeers vliegtuig dat dinsdag werd gedwongen in Jordanië te landen, is woensdag in Egypte teruggekeerd. De 35 passagiers waren reeds in een speciaal vliegtuig gestapt, dat hen terugvloog naar Cairo. Eén van de passagiers, Hans Goislet, directeur van een Westduits reisbureau, zei dat iemand een kwartier voor aan komst op het vliegveld van Hurgada met een pistool de piloot dwong uit te wijken naar Amman en waarschuwde dat een bom in zijn tas over 45 minuten zou ontploffen. Later bleek, dat er in de koffer geen explosieven zaten. De piloot verklaarde dat de man de golflengte van de verkeerstoren van het vliegveld van Akada kende en hem op droeg laag te vliegen om de radar te ontwijken. Egyptische autoriteiten hebben de man die de piloot dwong naar Jordanië te gaan, geïdentificeerd als Kamal Hajjaj en zeiden dat hij een ex-veroordeelde is. Zij ontkenden de beweringen van Radio Amman dat hij een officier was van de Egyptische inlichtingendienst. DAR ES SALAAM. De regering van Tanzania overweegt thans na de buitenlandse banken, ook grote indus trieën en landbouwbedrijven te nationa liseren zo heeft president Julius Nyerere woensdagavond bekend gemaakt. Er zullen binnenkort onderhandelingen worden aangeknoopt over vergroting van het staatsaandeel in de nieuwe ce mentfabriek die even buiten Dar Es Salaam wordt gebouwd, zo zei hij. Deze fabriek gaat ongeveer twintig miljoen gulden kosten. HAMBURG In West-Duitsiand heeft de carnavalstijd zeker aan 46 mensen het leven gekost. Minstens 16 van hen waren het slachtoffer van moord, doodslag of zelfmoord, terwijl volgens voorlopige gegevens 30 perso nen bij verkeersongevallen de dood von den. Onder de slachtoffers bevinden zich de vrouw en drie kinderen van een 34-. jarige metselaar in West-Berlijn, die door de bouwvakker om het leven wer den gebracht. Een ander slachtoffer is Frankforts „hoffelijkste" taxichauffeur, de 56-jarige Jakob Meyer, die in zijn auto werd vermoord. Twee Amerikaan se militairen zijn hiervoor aangehou den. DURBAN Tien negers zijn in de buurt van Durban in Zuid-Afrika door de bliksem getroffen tijdens een bijeen komst die zij bijwoonden. Acht getrof fenen stierven onmiddellijk en twee op weg naar het ziekenhuis. MÜNCHEN Op de zevende dag van het proces tegen Harster, Zöpl' en Slottke inzake het transport van Nederlandse Joden zijn woensdagmiddag als eerste en waarschijnlijk enige getuigen de heren A. J. v. d. Leeuw van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie en R. Scherer van de rijksrecherche te Amsterdam gehoord. Tientallen documenten toonden het optreden van de Duitse bezetter en de „bijdrage" ,van Zöpf, Slottke in de periode november 1943 tot midden 1944 overduidelijk aan. De taak van de getuigen bestond goeddeels uit het bevestigen van de juist heid van de dodencijfers die de openbare aanklager in zijn dagvaarding had verwerkt. Een paar getallen: van 15 juli tot au gustus 3942 vertrokken dertien trans porten met totaal 11.057 personen van Westerbork naar Auschwitz. Slechts 27 mensen keerden terug. Van 28 au gustus tot 18 december 1942 reden 18 treinen naar Auschwitz, volgepropt met 16.371 personen. Er bleken na de oorlog nog achttien overlevenden. Er gingen ook treinen naar Sobibor. Tus sen twee maart en twintig juli waren dat er 19 met in totaal 34.313 mensen. Trieste balans na de oorlog: 19 overle venden. Hadden de verdachten wat aan te merken op deze cijfers, verzameld door het Nederlandse Rode Kruis? Harster en Zöpf geloofden de getal len wel. Alleen Slottke zei dat zij de cijfers over de transporten en over de slachtoffers pas had vernomen bij het ontvangen van de aanklacht. De heer Van der Leeuw lichtte toe welke bronnen het Rode Kruis gebruik te bij het verzamelen van de gegevens over de uitroeiing van de Nederlandse Joden. Uit zijn woorden bleek dat de Joodse kampadministratie van Westerbork des tijds belangrijk werk verrichtte door voor de overbrenging van de Wester- bork-administratie naar Ravensbriick een belangrijk deel van de transport lijsten t'e copiëren en verborgen te hou den. Ook transportlijsten, die een jaar ge leden bij een bank in Schiedam wer den gevonden, ijn gebruikt bij de be paling van de wandaden van Harster, Zöpf en Slottke. Het in Schiedam gevon den materiaal was een door de Duit sers opgestelde transportlijst die men indertijd nodig had bij de bepaling van de materiële bezittingen die de wegge voerde Joden in Nederland achterlie ten. Harster, Zöpf en Slottke mochten in hun beklaagdenbank het nieuwe mate riaal, althans fotocopieën ervan, bekij ken. Harster wierp er ongeïnteresseerd een blik op, Zöpf wilde de copieën hele maal niet zien, maar Slottke bleef er enige tijd naar kijken. De heer Scherer bevestigde de juist heid van de gegevens die in het dossier voorhanden zijn over gevolgen waaraan in het begin van de bezetting Joodse Nederlanders blootstonden door met een niet-Jood te trouwen. De meesten die dit door de Duitsers uitgevaardigde verbod aan Nederlandse Joden niet op volgden, stierven in het concentratie kamp Mauthausen. Drie van deze ge vallen kwamen woensdagmiddag, door het voorlezen van documentatiemate riaal als geboorte- en huwelijksakten, aan de orde. In het dossier ontbraken zelfs de doodsoorzaken van degenen die het verbod overtraden niet: hartaanval in Mauthausen; neergeschoten tijdens de vlucht. LONDEN Het eerste .gedeelte van de geheime besprekingen van de Sowjetrussische premier Kosygin met zijn Britse ambsgenoot Wilson in Lon den,schijnt dinsdagavond te zyn be sloten zonder dat enige vooruitgang was geboekt inzake liet probleem hoe eventuele vredesbesprekingen over Vietnam op gang zouden kunnen worden gebracht. Naar verwachting zal deze kwestie donderdag opnieuw ter sprake ko men. Er zou verder ook praktisch geen vooruitgang zijn bereikt wat be treft de kwestie van de veiligheid in Europa terzake waarvan men aan Britse zijde gereserveerd zou staan ten opzichte van de Russische aan drang tot het houden van een pan- Europese veiligheidsconferentie. MADRID De nieuwe golf van stakingen en demonstraties van studenten, die in heel Spanje plaatsvinden, ten spijt, hebben de leiders van de grootste onder wijsinstellingen van het land de heropening van de universiteit aangekondigd. Vrijdag zullen alle colleges worden hervat. De studenten zullen aan de in gang hun identiteitskaart moeten tonen. Bovendien maakte de veiligheidspolitie de arrestatie van 7 groepsleiders van de twee communistische organisaties bekend, van wie gezegd werd dat zij de aan-, stichters zijn van de wanordelijkheden ojider studenten en arbeiders. Van beide werd gezegd dat zij steun en richtlijnen ontvingen van pro-Chiense communisten in Italië. De Spaanse autoriteiten schrijven het grootste deel van de ongeregeldheden onder de studenten toe aan activiteiten van een betrekkelijk gering aantal politiek-ge interesseerde studenten, die in verbinding staan met oppositiegroeperingen. De leiders van de studenten deelden mee dat de protestacties waren opgezet om nieuwe studievoorwaarden te verkrijgen, waaronder het recht tot organisatie van studentenverenigingen e.d., welke volkomen onafhankelijk zijn van de leiding van de universiteit of van de regering. De veiligheidspolitie maakte de arres tatie bekend van zeven personen onder wie enkele studenten. Van hen werd ge zegd dat zij de oprichters zijn van marxistisch-leninistische organisaties. Deze organisaties opereerden onder de namen „Partido Obrero Revoluciona- rids" Revolutionaire arbeiderspartij en „Fuerzas Armadas Revolucionarias" (Gewapende revolutionaire strijdkrach ten). Twee van de aangehouden perso nen bleken bovendien lid te zijn van de linkse studentengroep „Fude" (Demo cratische federatie van universitaire studenten). Volgens officiële bekendmakingen zou den stakingen en andere ongeregeldhe den de laatste vier dagen praktisch zijn opgehouden. Het heeft er alle schijn van dat Fran co de keus heeft uit inwilliging van de wensen van de Spaanse studenten of volledige vernietiging van hun bewe ging, wat voortdurende uitgebreide sta kingen en onlusten tot gevolg zal heb ben. De vereniging van buitenlandse cor respondenten in Spanje heeft gisteren krachtig geprotesteerd tegen de arres tatie van twee Amerikaanse televisie correspondenten op 6, februari tijdens werkzaamheden in Barcelona. Politieke jeugdbewegingen en studen ten in Milaan hebben minister van Bui tenlandse Zaken» Fanfani een "brief ge stuurd waarin zij eisen dat Italië de betrekkingen met Spanje verbreekt tot de rust is teruggekeerd in het acade misch leven in dat land. Toen het al bijna donker was gewor den in de zaal richtte de schijnwerper zich nog even op de misdadige activi teiten van het Referat IV B4 met als ^•hef Wilhelm Zöpf en als zelfstandig opererend secretaresse Gertrud Slottke. Ter sprake kwam een brief van een Nederlandse officier aan het Zweedse gezantschap in Duitsland (dat in de oorlog de Nederlandse belangen in Duitsland vertegenwoordigde). De des betreffende officier schreef in septem ber 1943 de brief in Duitse krijgsgevan genschap. Hij liet daarin het Zweedse gezantschap weten dat hij had gehoord dat zijn Joodse vrouw en dochter van uit Barneveld naar Westerbork waren overgebracht en vandaar uit naar het oosten. De officier verzocht de Zweden in zijn brief, te proberen zijn vrouw en dochter uit het oosten terug te laten brengen naar Barneveld. Na eindeloos gecorrespondeer tussen het gezantschap en de Duitse autori teiten in Berlijn en tussen de Berlijnse autoriteiten en de Duitsers in Neder land werd op 9 oktober 1943 door de IV B 4 in Nederland een brief verzon den naar Berlijn waarin werd gemeld dat het niet mogelijk was aan het ver zoek te voldoen. „Degenen die voor de arbeidsinzet naar Westerbork zijn over gebracht, kunnen niet meer terugko men". Afschuwelijk punctueel blijkt IV B 4 als het in de brief aan Berlijn ook nog constateert dat de Nederlandse mili tair die de brief aan het Zweedse ge zantschap schreef, zelf een Jood is en dat deze vanuit zijn krijgsgevangen kamp in Duitsland zo snel mogelijk voor de arbeidsinzet „abtransportiert" dient te worden. Dat laatste is om de een of andere merkwaardige reden niet gebeurd. De vrouw en de dochter van de Nederlandse officier lieten wel het leven in een vernietigingskamp. Openbare aanklager dr. Huber con stateerde naar aanleiding van deze brief: „Men wist bij IV B 4 zeker dat mensen die naar het oosten gingen niet terug zouden komen". De president schorste om kwart voor zes de zitting. Het plan om woensdag helemaal gereed te komen met de be handeling van de dossiers ging daar mee niet door. De zaak tegen Harster, Zöpf en Slottke wordt maandagmorgen hervat. BRUSSEL De E.E.G.-ministerraad heeft woensdag in Brussel eindelijk zijn goedkeuring gehecht aan een E.E.G.- program voor de economische ontwik keling tot 1970. Het is bedoeld als een richtlijn voor de verschillende onderdelen van de eco nomische politiek van de zes lidstaten (met name ten aanzien van de industrië le investeringen en de werkgelegenheid en beroepsopleiding), doch het bindt de regeringen niet. De E.E.G.-commissie heeft het pro gram als economische leidraad voor de periode 19661970 laten ontwerpen door een groep deskundigen. (Van een correspondent) laatste voorberei. ingen voor het mammoetverjaardagspar tijtje dat Canada ter gelegenheid van zijn honderdste verjaardag geeft, zijn in volle gang. Op het ter rein van de „Expo-6", midden in de St. Lawrence-rivier, heerst de bedrijvigheid van een mierenhoop, want de tijd tot de opening van de wereldtentoonstelling eind april is nog maar kort. Zeventig naties viljoens op het sc1 vier en de twen gelegen eilanden Hélen te voltoc vlakte van vierh: jn bezig hun pa- 1 ereiland in de ri- ;nover Montreal *~>tre Dame en St. Op een opper- derd hectaren wil len de Canadezen onder het thema „De mens en z:jn wereld" een reus achtig panorama van het leven in de huidige tijd ontvouwen en daarbij tot uiting laten komen hoeveel overeen komsten er eigenl jk wel bestaan tus sen mensen van i teenlopende aard en ras. Canada verwacht dat in de zes maanden da' „Expo-6" voor be zoekers openstaa "0 miljoen mensen de wereldtentoonstelling zullen komen bezien. landen hebben •ard om goed voor Canada zelf is aan- aviljoens, waarvan n reusachtige op z'n kop staande piranrde lijkt. Dit is een Eskimo-vorm, d e zoiets als „tref punt" betekent. Het is niet het enige opvallende bouwwerk; er zijn meer voorbeelden van bouwkundige vond sten. De Verenigde Staten hebben onder een 65 meter hoge koepel van staal en plastic een ruimtevisie opge bouwd. Frankrijk heeft een soort toe komstmachine van 50 meter hoogte neergezet en de Russen zijn hier met een groot planetarium. Nederland heeft zijn paviljoen op de „Expo-67" opgetrokken van een ingenieus alu minium buisframe en West-Duitsland De deelneme geen kosten ges de dag te komen wezig met vijf de grootste op e WASHINGTON Perzië heeft een overeenkomst met de Sovjet-Unie geslo ten voor militaire hijstand ter waarde van 90 tot 100 miljoen dollar (324 tot 360 miljoen gulden). Het is daarmee de eerste van de Amerikaanse geallieerden die wapens krijgt van de Russen. Per zië is lid van de centrale verdragsorga nisatie Cento. Amerikaanse functionarissen hebben verklaard niet al te bezorgd te zijn over deze nieuwe ontwikkeling. Ze ver wachten dat Perzië lid blijft van de in 1954 gestichte Cento, die een defensieve lijn vormt langs de zuidgrens van de Sovjet-Unie. De Verenigde Staten hebben Perzië in de loop der jaren voor meer dan een miljard dollar aan militaire hulp gege ven en ook Engeland heeft wapens gele verd. Perzië zou van de Sovjet-Unie voornamelijk vrachtwagens, andere transportmiddelen en luchtdoelgeschut krijgen. De Russen zouden zich laten betalen in aardgas dat uit Perzië via een buis leiding zal worden geëxporteerd.' De Sjah van Perzië zou de transactie heb ben gesloten omdat de Russen zeer gunstige voorwaarden boden. Een andere overweging zou zijn ge weest dat de sjah in de Sovjet-Unie mo menteel een minder ernstige bedreiging vormt dan het Egypte van president Nasser. is aanwezig met een paviljoen dat eruif ziet als een zevenmasts tent. „HABITAT" Aan bijzondere attracties mankeert het op de wereldtentoonstelling niet. „Habitat", een woonagglomeraat voor 350 behuizingen die ieder een overvloed van licht, lucht, zonne schijn, rust én een eigen tuin hebben, heeft in Canada al veel indruk ge maakt. Dit project is een van de wei nige die blijven staan wanneer de tentoonstelling haar poorten zal heb ben gesloten. De hoofdentree van de wereldten toonstelling komt aan de Mackaypier, een uitgediende golfbreker in de ha ven die nu in het Expoterrein is op genomen. Bezoekers moeten erop re kenen, dat zij aanzienlijke afstanden kr'jgen af te leggen. Maar er zijn watertaxi's, gondels en jonken, er is :-n Expo-express, die gratis over zijn 5,6 kilometer lange traject snort en voor de jongste bezoekers staan er miniatuurauto's klaar om hen langs de architectonische wereldwonderen te voeren of bootjes om ze in een eigen pretpark te laten spelevaren. Montreal zelf, dat heel dit schouw spel voor zijn deur heeft liggen, is n et zuinig geweest met het verschaf fen van accommodatie voor de vele te verwachten bezoekers. De stad kan 185.000 gasten tegelijk herbergen: in hotels, motels, pensions en particulie re huizen. Zelfs komen er speciale logiesschepen in de haven te liggen om toch maar niemand zonder ver diende nachtrust te laten. FRANKFURT De Duitse studente Gisela Heuser (29) heeft woensdag in Frankfort een proces tegen het West- duitse weekblad „Die Zeit" gewonnen. Het in Hamburg verschijnende blad had in een in juli gepubliceerd arti kel gesuggereerd dat zij beweerde de dochter van Adolf Hitier te zijn. De advocaat van de studente beschul digde „Die Zeit" van „pure verzin- zels". Een rechtbank in Frankfort verbood het blad haar als zodanig te bestempe len en veroordeelde het tot een schade loosstelling van 3500 mark (ongeveer 3000 gulden). FREETOWN (Sierra Leone) Sir Albert Margai, de premier van het Afrikaanse land Sierra Leone, heeft gis teren bekend gemaakt dat zijn regering een militaire staatsgreep heeft verijdeld. De staatsgreep was beraamd voor woensdag of donderdag van de vorige week. Vier mannen, onder wie opposi- tieleier Siake P. STevens, zouden door de samenzweerders benoemd zijn als adviescommissie om bij te staan bij de regering van het land. Een Afrikaans land, dat hij niet met name noemde, zou opgetreden zijn als medewerker van de samenzweerders. Margai deelde mee dat hij, toen hij dit alles vernam, contact éhad opgenomen met president Sekou Touré. Deze ver klaarde zich bereid om op grond van een wederzijds verdrag van bijstand, als een van beide regeringen bedreigd zou wor den, te hulp te snellen. Margai deelde mee, dat de samen zweerders de commandant van het le ger alsmede een aantal ministers, amb tenaren en hem zelf wilden vermoorden. rT,i/dens zijn achtdaags bezoek aan Engeland heeft Kosygin onder meer een autofabriek bezichtigd. Na de rondgang liep de Russische premier naar zijn auto, doch keerde plotseling om. Hij stapte door een plantsoen om handen te drukken en een praatje te maken met de mensen die langs de straat stonden te kijken. Kort voordat Kosygin gisteravond zijn hotel zou verlaten om naar een recep tie te gaan, zagen leden van de veilig heidsdienst vaag iemand op het dak van het gebouw aan de overkant. Zij sloegen alarm en Kosygin werd ver zocht het hotel niet te verlaten. Een kwartier later kon het sein .einde alarm" worden gegeven. De man op het dak was een politieman die met de bewaking van de Russische gast was belast! VATICAANSTAD Paus Paulus heeft op 30 januari met Sovjet-president Podgorny ook de uitwisseling van diplo maten besproken, zo bericht het Vati- kaanse weekblad l'Osservatore della Demenica. In het hoofdartikel schrijft het blad: „Overeenkomsten, schikkingen, de uit wisseling van gezanten zelfs dit werd besproken zij kunnen wel of niet tot stand komen. Niemand kan er op dit ogenblik iets van zeggen". TOKIO In Japan is een goudader ge vonden, die volgens de eerste berichten 37,2 gram goud per ton oplevert. De vondst is gedaan bij het bergdorp Sat- soema-Ogoetsji in het district Kagosjima in Zuid-Kioesjoe. In vele kleine Japanse goudmijnen is de produktie nog geen tien gram per ton. De maatschappij Taio gaat in april de nieuwe ader exploiteren. Zij hoopt op een opbrengst van \y3 tot 2 ton in het eerste jaar. Talrijke boeren uit de arme streek trekken naar het genoemde dorp, in de hoop op de een of andere manier in de verwachte welvaart te delen. LOEBOEMBASJI. Woensdagmid dag heeft in Loeboembasji een demon stratie plaats gevonden van de studen ten van de officiële universiteit van Kongo tegen de halve maatregelen die de Kongolese regering van plan is te nenien in het conflict met de Union Minière. Ongeveer 200 studenten liepen door de stad en riepen in spreekkoor „Geen medelijden met de grote financiers" en „De gieren aan de galg". Tegen het einde van de manifestatie begonnen de studenten Europeanen te molesteren.. Een Belgische officier voor de technische bijstand werd apart ge nomen en zijn kleren werden gescheurd. Dank zij de ferme houding van de officier ontkwam hij zonder letsel. KAAPSTAD De drie (blanke) be manningsleden van het Amerikaanse vliegdeksehip „Franklin D. Roosevelt" die naar gemeld niet aan boord bleken te zijn toen dit schip /naandagavond de ankers lichtte na zijn bunkerbezoek van het weekeinde aan Kaapstad, zijn door de politie in Kaapstad dinsdagavond bij particulieren thuis aangetroffen. Zij zeiden stad en omgeving nog wat te hebben willen bekijken- Zij worden nu aan de Amerikaanse ambassade overgedragen en naar de Verenigde Sta ten teruggestuurd. WASHINGTON Een kernproef van geringe kracht is gisteren ondergronds genomen door de commissie voor atoomenergie op het proefterrein van Nevada, aldus maakte de commissie vandaag bekend. Geringe kracht betekent 20.000 ton TNT of minder. Het was de derde be kend gemaakte proef dit jaar. AMSTERDAM Directie en com missarissen van de Koninklijke Papier fabrieken Van Gelder Zonen N.V. heb ben zich in het afgelopen jaar mede na raadpleging van een internationaal ad viesbureau, diepgaand beraden over de organisatorische problemen, waarvoor de vennootschap is gesteld. Als resultaat hiervan zijn zij tot de conclusie gekomen, dat een ingrijpende wijziging van de structuur van de lei ding der vennootschap noodzakelijk is en dat deze wijziging gepaard moet gaan met een aantal maatregelen, wel ke tot het herstel van de rentabiliteit kunnen leiden. De voornaamste wijziging met be trekking tot de leiding der vennoot schap bestaat daarin, dat besloten is de directie der vennootschap slechts te doen bestaan uit twee leden, t.w. de he ren H. A. Fruin en P. Smidt van Gel der. In aansluiting hieraan ligt het in de bedoeling te komen tot een meer gecon centreerde en functionele bedrijfslei ding. Teneinde dit mogelijk te maken en de basis te scheppen voor de daar mede samenhangende organisatorische maatregelen, hebben de heren ir. T. F. Hubrecht, ir. B. Cramer, W. F. Zette- ler en mr. H. E. Smidt van Gelder zich bereid verklaard hun functie als direc teur met ingang van 1 april 1967 neer te leggen. DJAKARTA Chaeroel Saleh, de voormalige derde vice-premier van Indo nesië, die gevangen was genomen op be schuldiging van corruptie en medeplich tigheid aan de mislukte staatsgreep, is woensdag overleden. Militaire woordvoerders hebben mee gedeeld dat hij waarschijnlijk aan een hartaanval is bezweken. Saleh, die mid den veertig was, is woensdagochtend vroeg in zijn cel gestorven. Hij heeft meer dan tien maanden in voorarrest gezeten. msm&Mmm TAr. Chaeroel Saleh is in Djakarta in gevangenschap gestorven. Hij was 51 jaar. Deze voormalige derde vice-premier en minister van ontwik keling van Indonesië was onder Soe- karno's bewind, voor de mislukte communistische staatsgreep van 1965 een belangrijke politieke figuur. Aan zijn veelbewogen politieke carrière kwam in maart 1966 definitief een einde toen hij werd gearresteerd on der verdenking van verraad en cor ruptie. Het proces wegens eventuele medeplichtigheid aan de mislukte staatsgreep is hem bespaard geble ven. De in september 1914 op Sumatra's westkust geboren Chaeroel Saleh, die voor hij zijn politieke loopbaan begon aan de universiteiten van Bern en Bonn heeft gestudeerd, speelde in augustus 1945 een belangrijke rol bij de proclamatie van de Indonesische onafhankelijkheid. Hij had toen name lijk de leiding van de groep jongeren die Soekarno en Hatta ontvoerde en hen dwong de onafhankelijkheid te proclameren. Van die groep maakte ook de tegenwoordige minister van Buitenlandse Zaken Adam Malik uit. Na 1945 was Chaeroel Saleh actief in de guerrillastrijd. Verscheidene ma len kwam hij in de gevangenis. In 1946 bijvoorbeeld ook alweer sa men met Malik vanwege de ont voering van Soetan Sjarir. In 1952 werd Chaeroel Saleh met een „studie opdracht" naar Europa gezonden. In werkelijkheid ging het om een verban ning 1 april 1953 wees Nederland hem uit wegens zijn verleden en daarna ver toefde hij in hoofdzaak in Zwitserland, tot Lij in maart 1956 naar Indonesië mocht terugkeren. Een jaar later, in 1957, werd Chae- roei Saleh in Indonesië minister van veteranenzaken, in 1962 minister voor de mijnindustrie, en in 1963 werd hij .vice-premier. In mei 1964 bezocht hij Nederland als hoofd van een handels- missie^ zonder zich haatdragend te tonen. In maart 1966 werd Chaeroel Saleh tegelijk met Soebandrio en andere mi nisters door het leger in Djakarta ge arresteerd op beschuldiging van cor ruptie. Een maand later werd hij ge royeerd door de Angkatan 1945, de vereniging van mannen van het eer ste uur, waarvan hij voorzitter was geweest. Zijn eens zo revolutionaire en opwindende leven is geëindigd tijdens het dieptepunt van zijn carrière.. LOURENCO MARQUES Kikvors- mannen, een vliegtuig en een mini-on derzeeër zullen een chirurg uit Johan nesburg helpen om voor een waarde van bijna 1/i miljoen gulden aan koper te bergen uit het wrak van de Neder landse vrachtvaarder „Klipfontein" van de Holland-Afrika-Lijn, die 14 jaar gele den in de buurt van Mozambique in Portugees Oost-Afrika is vergaan. De chirurg, dr. Hajmar Retz, deelde aan het blad „A Tribuna" mede, dat hij een bergingscontract had gesloten, krachtens hetwelk 50 pet. van het koper voor hem zal zijn en de rest aan de Portugese schatkist komt. „Volgens het internationale zeerecht verliezen de eigenaren, als zij de lading meer dan een jaar aan haar lot hebben overgelaten, automatisch hun rechten erop', zei Retz Hij is van plan, zelf mee te duiken met zijn groep, bestaande uit ongeveer 30 jeugdige leden van een duikersclub te Johannesburg en twee beroeps-kik vorsmannen. NEW YORK De Amerikaanse Ford stichting heeft een miljoen dollar be schikbaar gesteld voor de uitwisseling tussen Oost-Europa en de VS op het ge bied van onderwijs, wetenschappen en cultuur. WARSCHAU Vertegenwoordigers van de zeven landen van het Pact van Warschau zijn woensdag in Warschau bijeengekomen. Op Roemenië na is van alle landen de minister van Buitenland se Zaken aanwezig. Vandaag zal waar schijnlijk de openingszitting plaatsheb ben. De vergadering zou aanvankelijk in Oost-Berlijn worden gehouden, maar Roemenië zou daar bezwaar tegen heb ben gehad wegens de Oostduitse kri tiek op zijn besluit diplomatieke betrek kingen met Bonn aan te knopen. Men zal onder meer van gedachten wisselen over de gewijzigde houding van West-Duitsland tegenover sommige Ooste'uropese landen. Het is nog een open vraag wie Roe menië zal vertegenwoordigen. Manes- cu, de Roemeense minister van Buiten landse Zaken, brengt op het ogenblik een bezoek aan Brussel. Volgens diplomatieke kringen in War schau is mogelijk „ergens in Polen" een geheime bijeenkomst van Oost- europese partijfunctionarissen begon nen. Een conferentie op partij - in plaats van op regeringsniveau zou en kele Oosteuropese landen de mogelijk heid bieden, onderscheid te maken tus sen hun regeringspolitiek jegens Bonn en hun partijtrouw binnen het War schaupact. De Sowjet-Unie heeft in Bonn een nota overhandigd waarin de bewering van de Westduitse regering als zou zij de enige vertegenwoordigster van het Duitse volk zijn, wordt tegengespro ken. De Russische ambassadeur in Bonn, Semjon Tsarapkin, heeft de nota dins dag overhandigd nadat West-Duitsland er in was geslaagd diplomatieke be trekkingen aan te knopen met Roeme nië zonder dat het zijn bewering had ingetrokken.

De Vallei | 1967 | | pagina 8