Veenendaals dagblad Premier Zijlstra op vergadering te Den Bosch „Bij voortzetting van dit beleid is economie binnen jaar weer gezond Buiten Moskou dreigt Peking met ^maatregelen" Bij aardbeving in Columbia vele tientallen doden Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Indonesisch parlement wil ontslag Soekarno Kosygin wil met Britten nietaanvals- verdrag Britse dierenbescherming boos op onwetende KLM „Werkloosheid was al op komst" Auto in sloot; bestuurder overleden Rustig weer AAN GELDSMIJTERIJ-VERHALEN VAN SOCIALISTEN HEBBEN WE NIETS Winternest OOK Z N EIGEN PARTIJ STEMDE VOOR HEENGAAJS Nederlanders door branden Tasmanië gedupeerd Langdurig beleg ambassade verwacht GRIEKENLAND COLUMBIA Vele schendingen bestand Vietnam Schilderijendiefstal STUDENTEN Explosie in „lab" van Shell: dode en gewonden Luipaard kreeg levende kip illegaal mee „als dinerop vliegreis Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telef. 08385-3550 (adm.). 3757 en 3955 (red Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C Waiboer en Recl.- bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926 Uttg.. Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op dl, do en za 1-10 woorden f 1,50, ieder woord meer 15 cent VRIJDAG 10 FEBRUARI I967 4le JAARGANG (Van onze parlementaire redacteur) DEN BOSCH Minister-president Zijlstra heeft donderdag op een verkie zingsvergadering van de A.R.J.O.S. te Den Bosch het beleid van zijn kabinet verdedigd. Als dit beleid ook gevolgd zal worden na 15 februari, zullen we, naar zijn taxatie, aan het eind van dit jaar of begin 1968 weer grond onder de voeten hebben. Hij keerde zich tegen „de simpele geldsmijterij-verhalen" van de socialisten. Die verhalen dringen, volgens hem, de koorts misschien iets terug, maar die keert later weer terug. Prof. Zijlstra wilde zich niet ver diepen in de vraag wie schuld heeft aan de werkloosheid van vandaag. Hij constateerde echter, dat de werkloosheid een gevolg is van het inflatoire kli maat, dat we in de afgelopen periode hebben gehad. Hij citeerde het jaarver slag van de president van de Nederlandsche Bank over 1965 waarin wordt ge zegd, dat in dat jaar alle goede financiële normen met voeten zijn getreden. Prof. Zijlstra geloofde, dat het oordeel over 1966 niet anders zal luiden. 99 99 Wel wilde de minister-president opmerken, dat inflatie niet alleen door kabinetten wordt gemaakt, maar ook door de maatschappelijke krachten, door werkgevers en werknemers. Voor het interim-kabinet stond het vast, zo betoogde h(j, dat er iets moest gebeuren. Er is een belastingprogramma opgesteld om de spanning op de kapitaalmarkt te doorbreken. Uitvoerig verdedigde de minister-president de werkgelegenheidspolltiek van het Interimkabinet. H(j bestreed de stelling van de socialisten, dat het een goede poli tiek zou zijn om geld in de maatschappij te spuiten. Daar hebben we niets aan. We moeten de kwaal in z()n oorzaak aantasten, aldus prof. Zyistra. Verder keerde de minister-president zich tegen „Het Vrije Volk", dat naar aanleiding van de maatregelen van 't kabinet ter bestrijding van de werkloos heid had geschreven, dat de aandrang, die op de regering wordt uitgeoefend, effect heeft gehad. Stapje voor stapje erkent de regering haar ongelijk, al dus „Het Vrije Volk". De minister-president stelde hierte genover, dat de regering geen aan drang nodig heeft om het ernstige kwaad van de werkloosheid te bestrij den. Verder zei hij, dat de werkloos heid niet is ontstaan tussen Kerstmis en januari. De werkloosheid zat 22 no vember, toen het kabinet optrad, al in de pijpleiding. Voorts wees prof. Zijlstra het verwijt van de hand, dat de maatregelen tot werkloosheidsbestrijding te laat zijn ge komen. Het kabinet is circa twaalf we ken aan het bewind. Het heeft vijf we ken nodig gehad om de belastingvoor stellen door de Kamers te krijgen. Daarna moest aandacht gegeven wor den aan de stimuleringsmaatregelen. Is het nu billijk om te zeggen, dat de re gering traag heeft gehandeld en veel te laat heeft ingegrepen?, vroeg prof. Zijlstra zijn talrijk gehoor. Nogmaals verklaarde de minister-president, dat ADVERTENTIE r>i/ aanhoudend vroeg-lenteachtig weer stellen de eekhoorns geen hoge eisen aan hun winterse verblijf in de fijnsparren, mits dit slechts wa terdicht is. Ze raken gauw uit dommel en dut, lopen bedrijvig rond mis schien op zoek naar een hamsterplekje maar als ze aan de lindebomen bij het inrijhek de witgele flarden langs de vele dode takken zien wapperen, kunnen ze er toch moeilijk weerstand aan bieden, om zulk een prachtig, soe pel bouwmateriaal ongebruikt te laten. Vaardig schiet de roodstaart in de boom tot de dorre twijgen met Uenters en vodden, die hij er in lange Wroken aftrekt. Deze zachte linten en smeeige banden worden in een bundeltje naar een verborgen plaatsje in het naalden- groen gebracht om er het winternest te herstellen en opnieuw warm te stof feren. Misschien heeft de sneeuw het uit zijn voegen gedrukt, waarna het dooiwater tot binnenshuis doordrong en zo kan de eekhoorn nu mooi de schade herstellen. Stroken lindebast lenen zich evenzeer voor dit doel als die van de kamperfoelie en ge weet, dat men zulk materiaal vroeger ge bruikte voor het opbinden van tuin planten, doch het werd vervangen door raffia en deze is weer veelal op gevolgd door callfaanprodukten. Daar mee kan het eekhoorntje echter niet veel beginnen. 10-2-'67 A. B. WIGMAN het niet zijn intentie is geweest alleen een kabinet van KVP en ARP te ma ken. Het was mij lief geweest, als ze allemaal hadden meegedaan, zo zei hij. Dat de PvdA geen medewerking wil verlenen aan de voorwaarden van mi nister Bakker voor de olie- en gaswin ning op de Noordzee, noemde prof. Zijlstra „een verdrietige zaak". De voorstellen van minister Bakker zijn, volgens hem, in 's lands belang. De behandeling van de Omroepwet werd door prof. Zijlstra verdedigd als een „opruiming van oud zeer". De minister-president deelde verder mee, dat over de harmonisatie van de omzetbelasting1 in Brussel overeenstem ming is bereikt met de EEG-partners. Verder legde hij er de nadruk op, dat de kapitaalmarkt ontspannen is, de rente in drie maanden met een half procent is gedaald en dat op de beurs het vertrouwen in het staatskredlet is hersteld. Twee dingen vond prof. Zijlstra na 15 februari van beslissend belang, wil men voorkomen, dat er weer ongeluk ken gebeuren: Ten eerste moeten we met de overheidsuitgaven blijven bin nen het kader van de stijging van het nationale inkomen en ten tweede moe ten de lonen en andere inkomsten in ons land binnen de grootte van de pro- duktiviteit blijven. DJAKARTA Het Indonesische par lement heeft donderdagavond het be sluit genomen aan te dringen op het ontslag van president Soekarno en op zijn berechting wegens wanbeleid. Het parlement keurde met algemene stemmen een resolutie goed waarin een beroep wordt gedaan op het Opperste Raadgevende Volkscongres het staats hoofd heen te zenden en zijn berechting in te leiden wegens medeplichtigheid aan de mislukte communistische staats greep. De in harde bewoordingen gestelde en door een religieuze groep ingediende re solutie zegt: „Het is duidelijk bewezen, dat dr. Soekarno schuldig is." In de resolutie wordt ook aangedron gen op het benoemen van een waarne mend president door het Volkscongres, voor het geval dat Soekarno van zijn functie wordt ontheven. Het wordt van bijzonder belang geacht dat de leden van Soekarno's PNI na aanvankelijk verzet in het parlement voor de resolu tie hebben gestemd. Deze positiewijzi ging van de nationalisten is een nieuwe slag voor de snel slinkende aanhang van Soekarno. Politieke waarnemers zijn van me ning dat het Volkscongres, dat volgen de maand bijeenkomt, de resolutie zal overnemen. Rond 40.000 studenten en leerlingen van middelbare scholen zijn donderdag in het stadion van Dakarta bijeen ge weest om het ontslag van en een pro ces tegen Soekarno te eisen. Bij een vechtpartij tussen jeugdige voor- en tegenstanders van Soekarno in Klaten, op rond 25 km van Djakarta, zijn onlangs zeven mensen om het le ven gekomen. Paleiskringen hebben gezegd dat de president donderdag alle berichten over een spoedige reis naar Tokio, waar een van zijn vrouwen Ratna Sari Dewi deze maand haar eerste kind verwacht, heeft tegengesproken. Premier Kosygin heeft donderdag avond als eerste Russische premier gedineerd met de Britse koninklijke familie op Buckingham Palace. Konin gin Elizabeth van Engeland voerde een genoeglijk gesprek met de Rus sische premier Kosygin. Rechts prins Philip en mevrouw Gvishiani, dochter van de Russische bewindsman. LONDEN Premier Kosygin van de Sovjet-Unie heeft donderdagavond in een toespraak tot de leden van het Lager- en het Hogerhuis het sluiten van een Brits-Russisch vriendschaps- en niet-aanvalsver- drag voorgesteld. „Van onze kant zien we geen hinderpa len om de Russisch-Britse betrekkin gen op een hechte en brede basis van vreedzame samenwerking te ves tigen. Als we de betrekkingen tussen onze landen ruim bezien, zouden wij zeggen dat het voor wat betreft de Sovjet-Unie en het Verenigd Konink rijk mogelijk is een verdrag van vriendschap, vreedzame samenwer king en non-agressie te sluiten", al dus Kosygin. Een dergelijk verdrag zou, volgens de Russische premier, een stap vooruit betekenen in de Russisch-Britse be trekkingen en zou „tegen geen derde land gericht zijn". Het zou daarente gen bijdragen tot de ontwikkeling van internationale samenwerking. Kosygin zei voorts dat zijn regering voor ontbinding van de NAVO en het Warschau-pact is als eerste stap op de weg naar opheffing van de beide militaire organisaties. De Russische premier kreeg applaus van de 700 aanwezige Britse volks vertegenwoordigers en wuifde vrien delijk naar premier Wilson en minis ter van Buitenlandse Zaken die tot zijn gehoor behoorden. In het Britse Hogerhuis zijn gister avond stemmen opgegaan om bij Ko sygin aan te dringen op vrijlating van Hitler's rechterhand Rudolph Hess, die in de Westberlijnse Span- daugevangenis een levenslange straf uitzit. HOBART Twaalf Nederlandse ge zinnen hebben hun huis verloren en tien andere hebben ernstige schade aan hun eigendommen geleden bij de bosbranden op het eiland Tasmanië van deze week. Een functionaris van de Nederlandse ambassade is uit Can berra naar het rampgebied gevlogen. Geen van de Nederlandse immigran ten heeft persoonlijk letsel opgelopen. HOBART (Tasmanië) Nu vastge steld is dat 51 tot 53 mensen omgeko men zijn waarschuwden de autoriteiten gisteravond voor hernieuwd gevaar. Terwijl de branden nog steeds de buitenwijken van de hoofdstad van het eiland, Hobart, bedreigen, waarschuw de het weerbureau er voor dat een toenemende wind en de voortdurende droogte om en nabij 13 februari nieu we rampen met zich kunnen meebren gen. MOSKOU De Russische regering heeft donderdag van China geëist dat „on middellijk een einde wordt gemaakt aan willekeur tegen de Russische ambassade in Peking en dat de Russische diplomaten direct hun bewegingsvrijheid teruig- kr|jgen". In een nota, welke aan de Chinese ambassade in Moskou werd overhan digd, staat voorts dat de Russische regering „zich het recht voorbehoud de nood- zakelyke maatregelen te nemen". Een Sovjet-zegsman heeft laten doorschemeren, dat het Kremlin mogciyk zal besluiten zijn ambassade in Peking geheel te sluiten ten gevolge van het rumoe rige beleg door de rode garde. Maar, aldus de zegsman, dit zal niet betekenen dat de diplomatieke betrek kingen verbroken worden. De weg zal opengelaten worden voor Russen naar de ambassade terug te keren als de huidige slechte sfeer tussen Moskou en Peking beëindigd zal zijn. BOGOTA Minstens 65 personen hebben het leven verloren en ca. 300 werden gewond bij een aardbeving, die donderdag Columbia trof. Het zwaarst werd het district Huila ge teisterd, dat ongeveer driehonderd kilometer ten zuiden van de hoofd stad in het centrale Andesgebergte ligt. De berichten uit afgelegen gebie den komen slechts druppelsgewijs bin nen en men vreest dat het aantal slachtoffers zal stijgen. In Neiva, hoofdplaats van het dis trict Huila, is zeventig procent van de gebouwen ernstig beschadigd. Tot dusver zijn hier elf lijken geborgen. De aardbeving, die op de interna tionale twaalfpuntsschaal kracht 7,6 deed registreren, duurde negentig se conden en was de zwaarste sinds een halve eeuw. Later op de dag deed zich in Bogota een lichte beving voe len, die geen schade aanrichtte. Een aardbeving in de buurt van de Grieks-A lbaanse grens trof donderdag een aantal dorpen in Noordwest-Grie kenland. Tien dorpjes werden vernield waardoor grote paniek onder de be volking ontstond. Er zijn geen per soonlijke ongelukken gemeld. HAARLEMMERMEER Donderdag morgen is op de oostelijke rijbaan van Rijksweg 4 ter hoogte van het nieuwe areaal van Schiphol in de gemeente Haarlemmermeer, 'n personenauto van de weg geraakt. De auto kwam met de wielen omhoog in een sloot terecht. De bestuurder, de S5-jarige arbeidsanalist A. van Oei uit Rijswijk, werd door de bestuurder van een personenauto, die langs de plaats van het ongeluk kwam, op het droge gebracht. Met ernstige verwondingen werd de heer Van Oei overgebracht naar een ziekenhuis in Haarlem, waar hij later overleed. Op de Burgemeester van den Berg- plein in Wierden heeft donderdag middag de elfjarige Hermina Koezen bij een ongeluk het leven verloren. Het meisje was met een vriendinnetje per fiets op weg naar school. Op het plein werden de meisjes, die naast elkaar reden, ingehaald door 'n Duitse vracht auto met aanhangwagen. Vermoedelijk doordat ze schrok, kwam Hermina te vallen, juist onder de aanhanger. Het kind was op slag dood. Magong^a M«dell'm BOGOTA ANP Y, PELT De aardbeving is het hevigst gevoeld in het departement Huila. SAIGON Terwijl het Viëtnamese nieuwjaarsbestand zijn derde dag in gaat, stijgt het aantal incidenten ge stadig. Flagrante schendingen van de wapenstilstand worden niet gemeld, maar er hebben zich gevallen voorge daan van beschietingen, mijnen of val strikken. Het Amerikaanse hoofdkwartier heeft 182 incidenten geteld, waarvan 85 van betekenis, het Zuidviëtnamese in totaal 51. Het geallieerde bestand loopt zondag morgen om 7 uur af, dat van de Viët- cong woensdag om dezelfde tijd. Het is nog niet duidelijk of de vijandelijkheden zondagmorgen inderdaad hervat zullen worden of dat het bestand verlengd zal worden. De Viëtcong heeft Amerikaanse troe pen ten noordwesten van Saigon be schuldigd van vier bestandsschendin gen. De Viëtcong-eenheden die de Ameri kanen onderschepten, zouden er vijf hebben gedood en vele verwond. BRUSSEL Uit een villa in Sterre- beek bij Brussel zijn zeven schilderijen gestolen met een geschatte waarde van 500.000 gulden. De diefstal is waarschijnlijk woens dagavond gepleegd. De villa en de schil derijen zijn het eigendom van de Duit se graaf Kunz von Adelmann. In de Russische ambassade in Peking worden, terwijl de demonstraties buiten doorgaan, voorbereidingen getroffen voor een langdurig beleg. In de ambas sade bevinden zich ongeveer 100 mannen en 20 vrouwen, de laatsten secretares sen en diplomatenvrouwen zonder kin deren. Vanuit Rusland zijn met vliegtui gen tonnen voedsel aangevoerd, die sa men met vers brood door Oosteuropese diplomaten via de zij-ingang de ambas sade bereiken. Het zwembad van de ambassade is met water gevuld om over een nood voorraad te kunnen beschikken en vol gens sommige functionarissen is de ko- lenvoorraad voldoende om het deze maand uit te houden. De Sovjet-Unie zou van plan zijn een aantal divisies uit Oost-Duitsland terug te trekken. De „New York Times" spreekt over een terugtrekken van drie tot vijf Rus sische divisies uit Centraal-Europa. Duizenden Russen hebben donderdag een groep Chinese studenten bij hun ver trek naar China een joelend uitgeleide gedaan. De politie moest de studenten op het station in bescherming nemen tegen de menigte. Sommige Chinese functionaris sen verden met sneeuwballen en andere voorwerpen bekogeld. Een auto van de Chinese legatie werd 20 minuten door de menigte tegen gehouden. Voor de Chinese ambassade in Mos kou werden donderdag met luidsprekers protesten ten gehore gebracht tegen de „provocaties" van het ambassadeperso neel en het Chinees optreden tegen Rus sen in Peking. Russische delegaties hebben gisteren voor de vierde achtereenvolgende dag geprobeerd op vreedzame wijze protes ten te overhandigen bij de Chinese am bassade in Moskou, maar de Chinezen hielden hun deuren op slot voor de Rus sen. AMSTERDAM Omstreeks kwart over tien vanmorgen heeft zich in het nieuwe Shell-laboratorium in Amster dam-Noord een ontploffing voorgedaan. Volgens de laatste berichten, is er een dode te betreuren. Eën persoon raakte ernstig en twee licht gewond. De brand die na de explosie ontstond, Is vrij snel geblust. ZURICH Ten westen van Zürich is vanmorgen een lesvliegtuig van de luchtvaartmaatschappij Swissair neer gestort. De vlieginstructeurs en drie leerling-vliegers zijn om het leven geko men. (Van onze Amsterdamse redacteur) AMSTERDAM Met ontzetting heeft de Britse dierenbescherming gisteren geconstateerd, dat in Amsterdam een levende kip „als diner" is meegegeven aan een luipaard, die moest worden overgevlogen naar Los Angeles. Donderdagmorgen vroeg landde op London Airport een K.L.M.-vrachtvlieg- tuig, met de luipaard aan boord. Ge bruikelijk is, dat de Britse dierenbe scherming ook op vliegvelden dergelij ke transporten controleert. Met name wordt er op toe gezien, dat voldoende water en voedsel in de hokken aanwe zig is. Een employé van de Royal Society for the prevention of crewelty to ani mals Koninklijke Maatschappij ter voorkoming van wreedheden jegens die ren maakte daartoe een luik los in het verder geheel gesloten luipaardver- blijf. Er kwam toen een levende kip naar buiten fladderen. Hevig verontwaardigd over „dit soort praktijken", diende men meteen een klacht in bij de K.L.M. Het onderzoek in Londen toonde aan, dat de kip niet stond vermeld op de vrachtbrief en dus „illegaal" was binnengekomen in het Verenigd Koninkrijk. De Britse wet ge last, dat in dergelijke gevallen de be trokken dieren pijnloos moeten worden gedood, hetgeen inmiddels met een spuitje is geschied, zo meldde met gevoelens van spijt de Royal Society. De K.L.M. wilde ons niet zeggen wie de afzender was van de inmiddels op zijn plaats van bestemming aangeko men luipaard. De inwoonsters van de grootste stad in Zwitserland hebben wederom ge demonstreerd ten gunste van het vrouwenkiesrecht: ditmaal door het houden van een massale bijeenkomst, gevolgd door een fakkeloptocht. Een van de meest gedragen leuzen luidde: „Tegenstanders van het vrouwen kiesrecht horen niet in het parlement". De kern van een gebied van hoge luchtdruk ten zuiden van Ierland ver plaatst zich geleidelijk in oostelijke richting naar het vaste land van West-Europa. Storingen boven de Oceaan trekken langs de west- en noordflank om dit gebied heen en beïnvloeden het weer in ons land vrijwel niet. De komende 24 uur zal het dan ook vrij rustig weer blijven, waarbij de aanvoer van lucht van de Noordzee stagneert. Er komen wolkenvelden voor, maar ook opkla ringen en plaatselijk zal zich mist vormen, die morgen slechts lang zaam zal oplossen. De temperaturen zullen in het algemeen iets lager zijn, waarbij in de nacht lichte vorst zal voorkomen.

De Vallei | 1967 | | pagina 1