Frankrijk wordt „de dupe van werkloosheid in andere EEG-landen" Dfl",P°breekt GOLD GOLD 19ct Nederland en W.-Duitsland boosdoeners99 Guinese rebellenleider wil vriendschap met Portugal SCHOUDERS SMAL, BOEZEM KLEIN SNEEUWLAST WAS TE ZWAAR Militaire „top oneens met MeNainara AUTO VOOR 'N HARD LEVEN Warschaupact wellicht niet eensgezind VAN ELISABETH BAS VAN ONZE LEESTAFEL Gezagscrisis Openhartig VERDEDIGING V.S. TEGEN RAKETTEN Blanke kreeg voor doodschieten neger levenslang C.A.O.-gesprek in grafisch bedrijf vastgelopen Johnson vermindert buitenlandse hulp Wil de KVP ons nu eens vertellen hoe ze met de VVD tot sociale hervormingen kan komen. Een gewaarschuwd mens stemt voor België Wrevel KVP wil samen met AR en CHU in nieuwe regering Relaties tot Bonn: Vondeling wil niet met C.P.N. in een forum zitten Amerikaan van Ootftduitse naar Westduitse cel Belgische taal klacht voor Europese Hof Mode in Amerika VAN SEROOSKERKE F.1900r Aantal' doden in verkeer in V.S. hoger dan ooit VRIJDAG 10 FEBRUARI 1967 99 WASHINGTON Tegen de opvat ting van de Amerikaanse minister van Defensie, McNamara in, willen de hoge Amerikaanse militaire leiders de plan nen voor bescherming van vyftig grote Amerikaanse steden tegen raketten met atoomkoppen toch doorzetten. Dit heeft de Washington Evening Star don derdag geschreven. Zij willen een dubbel systeem bouwen van afweerraketten voor korte en lan ge afstand, die Sowjetrussische raket ten moeten onderscheppen voordat de ze steden als New York of Los Ange les kunnen bereiken. Het plan kost naar schatting twintig miljard dollar (f 70 miljard). McNamara vindt dat dit systeem dat geld niet waard is. Onlangs heeft hij het Congres gezegd dat een Sowjetrus sische atoomaanval ondanks een derge lijke bescherming toch ongeveer 120 miljoen Amerikanen kan doden. Volgens het blad willen de gezamen lijke chefs van staven hun voorstellen dit jaar nog bij het Congres indie nen. President Johnson heeft nog geen gelden gevraagd voor raketafweer: hij wil eerst te-weten komen of de Russen met een moratorium inzake dergelijke wapens willen meegaan. De Sowjet- Unie zou Moskou en Leningrad reeds van een gordel afweerraketten hebben voorzien. ADVERTENTIE de kracht van een verkoudheid bh bij Vader, Moederen Kind. imm ATLANTA, (Georgia) William Haywood James, een 42-jarige inwo ner van Atlanta (V.S.), is tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld we gens het doodschieten van een 15-jarige neger, Hulet Varner, in september vo rig jaar. De schietpartij was het sein voor rassenrelletjes, die drie dagen lang in Atlanta woedden. De jury, die het vonnis over James moest vellen, had vijf uur nodig om het schuldig uit te spreken. Hoewel de openbare aanklager de doodstraf had geëist, beval de jury aan genade te la ten gelden, wat onder de wet van Geor gia automatisch tot levenslang leidt. De veroordeelde, die nog op vrije voe ten was, begon gisteren aan zijn straf tijd. James had ter verdediging aange voerd, dat hij op de dag van het inci dent door een groep negers was aange vallen en dat hij een schot met zijn jachtgeweer had gelost om zijn vrouw te beschermen. Een dertigtal mensen is don derdag gewond geraakt doordat liet dak van een rooms-katholieke kerk in Baltimore onder het ge wicht van de sneeuw-last bezweek. Het ongeluk gebeurde tydens 'n mis toen een honderdtal kinderen en een twintigtal volwassenen zich in het gebouw bevonden. Brand weerlieden slaagden erin, vaak kruipend op handen en voeten, bin nen een half uur allen die onder het puin gevangen zaten te bevrij den. •••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••A UTRECHT De onderhandelingen over de CAO voor het grafisch bedrijf (technisch bedrijf en chefs) zijn voor onbepaalde tijd opgeschort. Het belang rijkste struikelblok was de werkgevers bijdrage voor het vakbondswerk van f. 10,- per werknemer, die vorig jaar op groot verzet bij de leden van de grafische werkgeversorganisatie, is ge stuit. Ten aanzien van vele punten was reeds overeenstemming bereikt. De werkgevers hadden zich inmiddels be reid verklaard tot een algemene rege ling voor de grafische bedrijfstak van uitkeringen in geval van ontslagen-we gens fusie en liquidatie. Daartoe zou ook een fonds worden gevormd, waar aan werkgevers en werknemers zouden meebetalen. De CAO voor het grafisch bedrijf is eind januari afgelopen. Er zijn ongeveer 50.000 werknemers bij deze CAO be trokken. Vorig jaar werd, ondanks veel verzet in werkgeverskring, overeen stemming bereikt over een bijdrage van f. 10,- per werknemer voor het vak- boridswerk. Gezien onder meer de slech ter geworden conjuncturele situatie ach ten de werkgevers prolongatie van deze regeling niet verantwoord. In het gra fisch bedrijf bestaat reeds vele tiental len jaren een verplicht lidmaatschap. WASHINGTON President John son heeft het Amerikaanse congres donderdag verzocht in het begrotings jaar 1968, dat op 1 juli begint 3,1 mil jard dollar beschikbaar te stellen voor economische en militaire hulpverlening aan het buitenland. Dit is 300 miljoen dollar minder dan hij voor het lopende begrotingsjaar heeft gevraagd en ruim 100 min dollar minder dan het Congres voor het lopende programma heeft toe gewezen. Van het totale bedrag is ongeveer 2,5 miljard dollar bestemd voor econo mische hulp en 600 miljoen voor mi litaire bijstand. De militaire hulp aan Zuid-Viëtnam, Laos en de bedragen bestemd voor de N.A.V.O. zijn niet in dit bedrag be grepen daar deze uitgaven geheim blij ven. Ook andere vormen van hulp aan het buitenland, zoals de voedseltrans- porten-voor-de-vrede en de gelden voor bepaalde internationale organisaties vallen buiten dit budget. Deze speciale hulpprogramma's mee gerekend beloopt de hulp aan het bui tenland voor het komende jaar in to taal 5 miljard dollar. ADVERTENTIE Meneer Schmelzer, u zegt, dat u so ciale hervormingen tot stand wilt brengen. Daarop heb ik u herhaalde lijk gevraagd; „Hoe wilt u dat doen met de VVD?" Er is toch niemand in Nederland die gelooft, dat de VVD van Toxopeus écht iets wil veranderen aan onze samenleving. En dat is nodig, willen we sociaal onrecht voorgoed uitbannen. Niet links praten en rechts doen, maar een duidelijk antwoord, meneer Schmelzer. De kiezers nemen op 15 februari vast niet met minder genoegen. Den Uyl, een man om mee te werken. (Van onze medewerkster te Brussel) BRUSSEL Dat de werkloosheid en economische teruggang in Nederland en Duitsland in het economisch onderling sterk verweven Europa van de Zes niet zonder gevolgen blijven, is zojuist tot uiting gekomen in het maandblad van de Franse federatie van werkgevers. Hierin wordt gesteld dat de stilstand in de economische expansie van Frankrijk grotendeels te wijten is aan de re cessie in Nederland en Duitsland en dat zonder een opleving in genoemde lan den de Franse economie nauwelijks tot verdere opbloei kan komen. De be zorgdheid in heel de EEG neemt toe. Binnenkort zal de ministerraad van de EEG zich buigen over een rapport dat de werkloosheid in de lidstaten be handelt en dat momenteel door het Directoraat Sociale Zaken van de EEG wordt klaargemaakt. Hoewel uit dit rapport nog geen cijfers worden vrijgegeven, komt uit de gegevens waarover de diverse permanente vertegenwoordigers bij de Europese Commissie beschikken, een weinig rooskleurig beeld te voor schijn. Met name in West-Duitsland heeft de werkloosheid in de afgelopen tijd een snelle stijging te zien gege ven. Het aantal werklozen nam in de Bondsrepubliek de laatste maand, van eind december tot eind januari, met 206.70 personen toe waardoor het een totaal bereikte van meer dan een half miljoen, dat wil zeggen: 2,6 procent van de werkende bevolking. In januari van het vorig jaar was het totaal aantal werklozen slechts 268.800. Het aantal buitenlandse ar beiders is sinds juni met ruim 360.000 téruggelopen. Een groot percentage van deze gastarbeiders was uit Ita lië afkomstig. Het is dan ook duidelijk dat de Italiaanse regering zich zorgen maakt over het verminderen van de werkgelegenheid in de overige lidstaten en er bij de Commissie op heeft aangedrongen dat er geen discriminatie zal plaatsvinden tus sen inheemse arbeidskrachten en gastarbeiders afkomstig uit EEG- landen. Met andere woorden: stuur eerder Turken en Spanjaarden naar huis dan Italianen en houd in 's-he- melsnaam de Italianen aan het werk. In Italië is overigens de situatie van de arbeidsmarkt moeilijk na te gaan. Twee onafhankelijk van elkaar werkende instanties houden daar de cijfers voor arbeidsreserve bij. Een soort centraal arbeidsbureau, waar alle aanvragen om werk worden ver zameld, geeft op dat aan ruim een miljoen aanvragen geen gevolg kon worden gegeven, terwijl anderzijds het bureau voor statistiek een aantal werklozen aangeeft van 682.000. Vol gens het eerste bureau is er in ver gelijking tot 1965 een stijging (van 122.000) in de werkloosheid, volgens tie statistiek een licht^ daling aan arbeidsreserve. Wanneer wij echter bedenken dat in de laatste zes maanden van 1966 naar schatting zo'n 150.000 Italianen uit Duitsland naar huis moesten te rugkeren, is een stijging van het ar- beidsoverschot iets aannemelijker. Ofschoon er op dit moment nog geen ernstige terugslag op de Ita liaanse arbeidsmarkt valt te bespeu ren, lijkt het toch niet onwaarschijn lijk dat deze binnen de zes maanden duidelijk voelbaar zal zijn. Ook bij Nederlands zuiderburen is het aantal werklozen gestegen, of schoon dat hier geen onrustbarende vormen heeft aangenomen. Telde men in december 1964 volgens het Of fice National de l'Emploi 59.800 ar- beidsaanvragen die niet beantwoord konden worden, in december 1966 'was dit aantal opgelopen tot 74.800, een stijging dus van 25 procent. Men moet echter, zo verzekerde men ons, deze stijging van het ar- beidsoverschot veeleer zien tegen de achtergrond van de structurele moei lijkheden: de omschakeling van de industrie in bepaalde gewesten, zoals de mijnbouw in Limburg en de ruwe metaalnijverheid, die beide niet aan gepast waren aan de huidige concur rentieverhouding. Buitendien wordt vooral in de bouwnijverheid de arbeidsmarkt rui mer. Men moet echter niet vergeten dat vooral in deze sector de laatste jaren een zo sterke oververhitting van de arbeidsmarkt heeft bestaan dat vele ongeschoolde en soms zelfs ongewenste elementen in dienst moes ten worden genomen, een toestand die minstens even ongustig werkte door een verzwakking van de arbeids discipline en vermindering van de produktiviteit, zo zegt men. Ook in de textiel en de kledingindustrie heeft de verzwakking van de conjunctuur zich sterk doen voelen. Ofschoon het aan tal volledig werklozen in de textiel industrie tamelijk beperkt kon blij ven, was de gedeeltelijke werkloos heid in de confectie in december 1966 bijna tweemaal zo hoog als in decem ber 1965. Het aantal verleende arbeidsver gunningen aan buitenlandse arbeiders liep terug van 30.900 in 1965 tot 19.500 in 1966, maar men kan niet zeggen hoeveel het land inderdaad verlaten hebben. In Frankrijk was juist sinds eind 1965, waarschijnlijk mede ten gevol ge van het stabilisatieplan van mi nister Debré, een opleving in de con junctuur te constateren. Het is dan ook met enige wrevel, dat de Franse werkgevers de teruggang van hun export naar Duitsland en Nederland constateren. Alhoewel de werkloosheid in Frankrijk ten opzichte van 1965 licht is toegenomen (155.691 in de cember 1965 tegen 165.794 in decem ber 1966) neemt deze met 0,85 pro cent van de werkende bevolking be- t paald geen verontrustende vormen aan. Bovendien moet men ook deze cij fers bezien in het licht van structu rele veranderingen. Sinds 1960 is de werkende bevolking in Frankrijk toe genomen met ruim 800.000 zielen, ter wijl in de landbouwsector één miljoen mensen minder werkzaam zijn. De meeste van deze bijna twee miljoen extra werkkrachten werden zonder te veel moeite in het arbeidsproces op genomen, voornamelijk in handel en industrie. Overigens is het merkwaardig te constateren, dat van de 165.94 werk lozen slechts 37.000 in aanmerking komen voor staatsuitkeringen. Neemt men de gehele EEG te za- men, dan blijkt de werkloosheid (be halve in Italië, waar constant een groot structureel gebrek aan arbeids plaatsen is) vooral om zich heen te grijpen in Nederland en Duitsland en relatief in. Nederland het sterkst. Heeft West-Duitsland een werkloos heidspercentage van 2,6, Nederland heeft intussen de 2,8 bereikt. Opmerkelijk is intussen echter, dat het aantal werkloze buitenlandse ar beiders in Nederland per 1 februari jl. 2.004 bedroeg; België had er toen niet minder dan 10.388 hoewel de werkloosheid in België duidelijk min der is dan in Nederland. Het verschil moet worden verklaard uit het feit dat het aantal buitenlandse werkne mers in Nederland rond Kerstmis een daling onderging; een aantal had de bui zien hangen en keerde niet van kerstverlof terug en anderen kregen van hun werkgever slechts een kaartje enkele reis omdat d i e de bui hadden zien hangen. België heeft ten aanzien van deze gastarbeiders trouwens een lijn die een nuance anders is dan die in Ne derland. Op vragen in de Belgische Kamer van Afgevaardigden heeft de minister van Arbeid verklaard dat er geen kwestie van is dat arbeiders die op rechtmatige wijze een arbeidsver gunning hebben gekregen, over de grens gezet zullen worden. ,,Zij zijn gekomen toen wij ze nodig hadden," zei de minister „en wij moeten nu zorgen dat zij op dezelfde wijze be handeld worden als onze eigen ar beiders." Ir. P. Lardinois EINDHOVEN Wij staan wat ons programma betreft dicht bij de AR en de CHU. Voor de vorming van een nieuwe regering na de verkiezingen zul len wij daarom eerst met deze twee partijen praten en gezamenlijk zien of wij nog een andere partij nodig hebben, al dan niet als versiersel." Dit verklaarde donderdagmiddag ir. P. Lardinois, de KVP-lijsttrekker in Brabant voor de komende Tweede-Ka merverkiezingen, tijdens een in de gro te hal van het auditorium der Techni sche Hogeschool te Eindhoven gehouden teach-in. Deze bijeenkomst was op initiatief van de Commissie Staatsburgerlijke Vor ming van de Nederlandse Jeugdgemeen schap belegd voor de leerlingen van de hoogste klassen der middelbare scholen in Eindhoven, Valkenswaard en Eersel. Ongeveer 400 jongens en meisjes toon den hun politieke belangstelling, waar voor ze overigens vrij van school had den gekregen. MELBOURNE De Australische Volkswagenfabrieken hebben 'n „cross country" V.W. geconstrueerd, die aan gepast is aan 't harde leven in Austra lië: zo heeft de auto speciale drijftanks, die het oversteken van rivieren moeten vergemakkelijken. De prijs van deze „jeep-V.W." is nog niet bekend, maar zou lager liggen dan die van de „ke ver". WARSCHAU Uit niets blijkt dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de Warschau-pactianden vooruit gang boeken in hun beraadslagingen omtrent hun West-Duitsland-politiek. Donderdagavond werd het eerste offi ciële communiqué uitgegeven, waarin slechts stond wie aanwezig waren. De gebruikelijke zinsneden over een vriend schappelijke sfeer en gedachtenwisse- ling over Europese veiligheid en de toe stand in de wereld ontbraken. De ministers hebben een onderhoud gehad met de Poolse partijleider Go- mulka. Woensdag verklaarde Gomulka dat diplomatieke betrekkingen tussen West-Duitsland en de communistische landen van Oost-Europa het klimaat van Europa niet in het minst zullen verbeteren zolang de politiek van Bonn geen fundamentele wijziging ondergaat. Mogelijk denken echter Hongarije, Bul garije en Tsjecho-Slowakije wel over het aanknopen van betrekkingen met Bonn. NIJMEGEN Oud-minister Vonde ling ,een van de socialistische kandida ten voor de Tweede Kamer, heeft don derdagavond opnieuw geweigerd deel te nemen aan een politiek forum, waarin ook een vertegenwoordiger van de CPN zitting heeft. Op een in Nijmegen ge houden verkiezingsbijeenkomst, die werd georganiseerd door de Unie van Studen ten te Nijmegen, verklaarde de oud-be windsman letterlijk niet bereid te zijn te discussiëren met principieel anti-de mocraten, van welke signatuur ook. In deze druk-bezochte bijeenkomst is dit vraagstuk ter sprake gekomen, na dat vanuit de zaal was gevraagd naar het standpunt van de C.P.N. inzake Viët- nam. Een in de zaal aanwezige verte genwoordiger van de CPN zei dit stand punt wel te willen mededelen, mits hij als lid tot het forum zou worden toege laten. Daartoe werd niet besloten, doch wel werden vertegenwoordigers van de CPN in de gelegenheid gesteld om vanuit de zaal aan het debat deel te nemen. La ter nog zei de heer Vondeling ook niet te willen discussiëren met een vertegen woordiger van de Boerenpartij. BERLIJN De 26-jarige William Lo- vett uit San Francisco, die vrydag met drie andere Amerikanen is vrijgelaten uit een Oostduit.se gevangenis is door de Westberlijnse politie gearresteerd op be schuldiging van oplichterij. Hij had in Oost-Duitsland 21 maanden uitgezeten van een straf van 27 maan den die hij had gekregen in Verband met een verkeersongeluk in Leipzig. Lovett wordt ook gezocht in België (eveneens wegens oplichting) en Zwe den. O PARIJS De 2.000 havenarbeiders van Marseille, die drie weken lang uit gesloten zijn geweest door hun werkge vers, zijn akkoord gegaan met nieuwe voorstellen van werkgeverszijde en zul len vandaag weer aan het werk gaan. ALGIERS Amilcar Cabral, de lei der van de opstandelingen in Portugees Guinee, heeft gisteren verklaard dat zijn toekomstige land, dat nog geen naam heeft, zal streven naar goede be trekkingen en nauwe samenwerking met Portugal. „We hebben niets tegen het Portuge se volk", verklaarde de gebaarde na tionalistische leider in Algiers, waar hij wapens wil kopen. „Wij strijden tegen het Portugese koloniale stelsel. Zodra we onze onafhankelijkheid hebben be vochten, zullen we ernaar streven hand in hand te gaan met Portugal. En als onze offers in de huidige vriendschap pelijke samenwerking onmogelijk blij- 1 "T te maken, zal ons dat bijzonder spijten." Cabral verklaarde met nadruk dat zijn beweging, die meer dan de helft van het Guinese binnenland in haar macht heet te hebben, nooit genoegen zal nemen met een compromis als het om totale onafhankelijkheid gaat. Portugees Guinee, een gebied aan de uiterste Westkust van Afrika, is iets kleiner dan Nederland en heeft een be volking van minder dan een miljoen. Het staat al meer dan vier eeuwen on der Portugees gezag. Nationalistische leiders in de aangrenzende Guinese Republiek en Senegal pleiten voor de ling van het gebied tussen deze twee landen. Cabral verwierp deze oplossing ver ontwaardigd. De 42-jarige Cabral, die in Lissabon heeft gestudeerd, sprak vloeiend Engels en Frans. Hij beklaagde zich erover dat de Portugezen misbruik maken van hun NAVO-lidmaatschap door Ameri kaanse vliegtuigen en wapens tegen de Guinese rebellen in te zetten. Om deze praktijken te rechtvaardi gen tracht Portugal de rebellenbewe ging te brandmerken als communis tisch. „We zijn niet communistisch en niet anti-communistisch", zei Cabral. „Wij zijn Afrikanen. We willen in vre de en vriendschap leven met iedereen en we zullen van alle kanten hulp no dig hebben om vooruitgang te boeken in ons land, als we vrij zijn." Anders dan vele nationalistische re bellenbewegingen heeft de „Afrikaanse partij voor de onafhankelijkheid van Guinee en de Kaap Verdische Eilan den" altijd geweigerd zich te bedienen van terreur. Guerrilla's zetten de Portu gese garnizoenen echter onder steeds toenemende druk. Op de vraag hoe zijn land gaat heten zei Cabral: „Daar zijn we het nog niet over eens." Vele rebellen denken aan de naam „Kinara", een oud-Afri kaans koninkrijk waaraan de Portuge zen het woord Guinee ontleend hebben. STRAATSBURG Het Europese Hof voor de Rech'ten van de Mens in Straats burg heeft zich donderdag bevoegd ver klaard, een klacht van een aantal Frans talige Belgen over de toepassing van de Belgische taalwetten op onderwijsgebied te behandelen. Het gaat hier om ouders die als ge volg van de taalwetten in hun (Vlaam se) gemeenten voor hun kinderen geen Franstalig onderwijs kunnen krijgen. NEW YORK Nu de Parijse mo deshows voorbij zijn gaat Amerika een woordje mee spreken. Woensdag presenteerde James Galanos een gril lige collectie waarmee zijn clientèle alle kanten op kan. Galanos'lijn vertoont smalle schou ders, een kleine strakke boezem en ruime plooien van even boven de tail le tot 15 cm boven de knie. De show begon met kleurige jersey broekrokpakjes met felle bandgarne ringen, een soort gymnastiekpakjes Op het hoofd werden organdie baby mutsjes gedragen, glad of met strookjes en banden onder de kin. Minuscule broekrokjes waren er ook in fladderend chiffon. Voor de avonduren toorttie Galanos chiffonge waden die aan een kant kort waren en aan de andere tot de grond reik ten, of met rokken met punten. Jurken van chiffon en zijde hadden vaak een blote schouder en een mouw. Er waren halzen met opstaan de col die bij de schouder was uitge sneden. ADVERTENTIE CHICAGO. In 1966 zyn in de V.S. 52.500 mensen bij verkeersongelukken omgeko men en 1.900.000 gewond. Dit is meer dan ooit het geval is geweest. In 1965 verloren 49.000 mensen op de weg het leven. Volgens een verslag van de nationale veiligheidsraad betekende 1966 ook ,een record wat betreft de aantallen auto's, chauffeurs en afgelegde kilometers. In 1966 hebben zich op de wegen In Frankrijk minder ongelukken voorge daan. Ze hebben ook minder slachtoffers geëist, niettegenstaande een aanzienlijke toeneming van het verkeer. Schoolhoofden uit het Brabantse Deur- ne schreven brief na brief aan Ge deputeerde Staten van Noord-Brabant, omdat schoolkinderen in het als chao tisch beschreven verkeer van Deurne steeds gevaar zouden lópen. Ouders overwogen hun kinderen maar thuis te houden. Omdat er op de brieven zelfs geen antwoord kwam, maakten die schoolhoofden het inmiddels ver laten plan om 'n protestmars te hou den. Waarom antwoordden Gedeputeer de Staten niet Omdat de brieven abu sievelijk terechtgekomen waren bij Pro vinciale Staten. Het „Algemeen Dagblad" (onafh. lib.) vindt dit een schandelijk excuus en een demonstratie van lamlendigheid. „Gedeputeerden worden gekozen uit Provinciale Staten; beide lichamen zetelen in één pand. Een brief, ge adresseerd aan Gedeputeerden, kan best abusievelijk bij Provinciale Staten terechtkomen. Men mag op z'n minst aannemen dat dan zo'n brief wordt opengemaakt. Men mag dan aannemen dat de brief- openmaker ziet: die brief behoort hier niet thuis, maar het onderwerp is van belang, het gaat om het le ven van kinderen. Wij begrijpen niet hoe het tenzij bij volstrekte lammenadigheid en nonchalance kan gebeuren dat zulk een brief er dagen en dagen over doet, van kamer nummer zo veel naar kamer nummer zoveel te komen. Staat dit geval op zichzelf? Was het maar waar! Wij kennen voorbeel den van mensen die een, twee, drie jaar wachten op antwoord op een brief die zij naar een overheidsin stantie hebben geschreven. Als zij opbellen en er in slagen de juiste man te pakken te krijgen op zich zelf al vaak een toer krijgen zij steevast te horen: uw zaak is in behandeling. En wie kent niet de voorbeelden van burgers, die steeds maar weer van het ene ambtelijke kastje naar de andere overheids- muur worden gezonden? En de burger kan daar weinig te gen doen, want wij hebben niet zoals de Zweden een Ombuds man, een onafhankelijke figuur, die dwars door ambtelijke barrières kan breken en bij wie de burger met zijn grieven tegen ambtelijke wille keur of sloffigheid terecht kan. In theorie kan men een verzoekschrift aan de Tweede Kamer zenden maar in de praktijk haalt dat te weinig uit. Wij praten in ons land al jarenlang over een Ombudsman. Het blijft bij praten. Er is een gezagscrisis. Zij is ernstig. Geen tienduizend goed willende, hardwerkende ambtena ren kunnen die gezagscrisis ver kleinen als een handjevol mensen er zoals in het Bossche geval met de pet naar gooit. Dat laatste verschijnsel komt naar onze opvat ting veel vaker voor dan vroeger. Daar liggen én in het ontbreken van een Ombudsman de wortelen voor die gezagscrisis." hn weekblad Revu van 4 februari heeft aan mr. G. J. P. Canimel- beeck, lid van de Eerste Kamer en be langrijke figuur in de voormalige ka tholieke werkgemeenschap van de Par tij v. d. Arbeid, de vraag gesteld: „Zit u, als katholiek, in een katholieke werk groep van de P.v.d.A.?" Het antwoord luidde: „Kijk, ik moet openhartig zijn op dat punt. Ik ben geen katholiek meer, begrijpt u. Ik ben heel overtuigd katholiek geweest. Ik heb niet zo'n affi- cheur. Daarom heb ik er altijd een beetje bezwaar tegen om zo in de krant te gaan zetten van: hij is niet katholiek meer." Het dagblad „De Tijd" (r.-k.) vindt dat er wel redén is de heer Cam- melbeeck voor een dergelijke uitspraak dankbaar te zijn. „De band tussen godsdienst en po litiek wordt steeds zwakker. Men zou dus kunnen zeggen dat het niet veel ter zake doet of de heer Cam- melbeeck nu katholiek is of niet als hij maar een goed politicus is. Het bijzondere van katholieken in de P.v.d.A. berust eigenlijk helemaal op het ontkennen van het belang van die band. Maar op een heel spe ciale manier. Historisch gezien was het voor doorbraakfiguren als Cam- melbeeck juist van belang dat men wist: ik ben katholiek, zoals ande re katholieken, maar ondanks dat ben ik lid van de P.v.d.A. Tegen die historische achtergrond gezien is het dus nog wel degelijk van be lang om te weten of de heer Cam- melbeeck wel of niet katholiek is. Hij behoort immers tot de mensen, die door hun woorden en daden In vloed op de politieke ontwikkeling van andere katholieken hebben ge had. Nu hij geen katholiek meer is wordt hij nóch een slechter mens, nóch een slechter politicus, maar hij wordt toch ènders. Het openba ren van deze verandering is minder een kwestie van afficheren, dan van het afleggen van een affiche, die niet meer op de werkelijkheid blijkt te slaan. Het ware te wensen dat meer men sen zo openhartig waren als de heer Cammelbeeck, want er zijn steeds minder op politiek terrein, maar onverminderd op godsdienstig en wetenschappelijk gebied om standigheden. waarbij het van be lang is te weten of iemand zich nu wel of niet meer als katholiek be schouwd wil zien. Wij worden bij voorbeeld nog steeds uitvoerig ge- informeerd over jubilea, overplaat singen of aanstellingen van pries ters. Over hun uittreding en in verband daarmee over de vraag of zij nog katholiek zijn komt men te weinig te weten, hoewel dergelij ke dingen voor een katholieke ge meenschap vaak veel belangrijker zijn. Dergelijke mededelingen kun nen niet altijd gedaan worden. Dik wijls zal iemand na de beslissende stap in een niemandsland verkeren. Hij zal zelf in twijfel verkeren over de vraag of hij zich katholiek moet noemen. Maar als men er eenmaal zeker van is, zijn informaties over de situatie waarin men verkeert in vele gevallen belangrijk. De open hartigheid van de heer Cammel beeck is dan het navolgen waard." ADVERTENTIE

De Vallei | 1967 | | pagina 7