Van der Lubbe's broer zond protesttelegram Nationaal inkomen stijgt dit jaar 8 procent Zeer kostbare Japanse poppen op tournee NIEUW HOFNAR Alleen communist acht materiaal bezwarend PARADE KAMPIOEN VIEUX Duitse tv-documentaire over Rijksdagbrand „Draaiboek berust op proces verslagen van S.S.-ers' 5 2,5 procent minder dan in 1966 GEKORTWIEKT Kamercommissie over Von Kielmansegg Katholieken tegen confessionele partijen P.T.T. akkoord met „concu r ren tie" in Zoetermeer VERTEKEND BEELD Pottenbakker bakte het te bruin Soldaat wilde verpleegster bedwelmen Ruk kreeg vijf jaar verboden voor pre Correctie Besparingen Alle Hofnar produkten uitsluitend tabak VRIJDAG 10 FEBRUARI 1967 (Van onze Amsterdamse redacteur) AMSTERDAM De enige nog levende broer van de in 1934 ter dood ge brachte Nederlandse hoofdverdachte in het Rijksdag-brandproces, Marinus van der Lubbe. heeft telegrafisch geprotesteerd tegen het voornemen van de Hessische Rundfunk in Frankfort om een gedramatiseerde documentaire over deze zaak uit te gaan zenden. Gebleken is namelijk, dat het draaiboek daar voor berust op procesverslagen, die werden opgemaakt door twee SS-ers. Er zou dus sprake zijn van een nationaal-socialistische versie. .99 Zoals reeds eerder gemeld, betreft 't hier twee programma's van elk een vol uur, waarvan de eerste de ether in gaat op vrijdagavond 21 februari. De reehten voor vertoning in Nederland zijn reeds aangekocht door de NCRV. In de „reconstructie" van het proces wordt de rol van de toen 23-jarige Ma rinus van der Lubbe gespeeld door de Nederlandse acteur Jules Hamel. In het protesttelegram van de thans 61-jarige broer, Johannes van der Lub be uit Amsterdam, wordt de Hessische Rundfunk aansprakelijk gesteld voor al le schade, die aan eer en reputatie van de familie door de uitzending wordt toegebracht. Deze actie berust op het advies van de Haarlemse advocaat mr. B. W. Stomps, die indertijd getracht heeft Marinus van der Lubbe te verde digen in Leipzig. Sedert de ineenstor ting van het Hitler-regime vecht hij voor eerherstel van zijn toenmalige cliënt. Sinds kort bestaat hierop meer hoop dan ooit. De officier van Justitie in West-Beriljn heeft bij de rechtbank al daar onlangs een verzoek ingediend voor revisie van het proces. Daarover is nog geen beslissing genomen. Mr. Stomps zegt over inlichtingen te be schikken, die een heel nieuw licht wer pen op deze zaak, die thans wordt be schouwd als het begin van de „Un- rechtjustiz" der nazi's. De Franse journalist dr. E. Calic uit Parijs heeft in Duitsland documenten gevonden, waaruit zou blijken, dat er meer brandstichters aan het werk zijn geweest dan alleen maar Marinus van der Lubbe. Op verzoek van mr. Stomps, kwam hij naar Nederland om vandaag dit materiaal te tonen, dat door hem later zal worden verwerkt in een boek over de Rijksdagbrand. Intussen hoopt de Haarlemse advo caat, dat deze nieuwe bewijzen ook van invloed zullen zijn op de gang van za ken in Berlijn. Hij beschikt over aan- wijzigingen, dat bij een eventuele revi sie alleen het indertijd gevelde dood vonnis ter discussie staat. Die uit spraak was indertijd namelijk geba seerd op een haastig in elkaar getim merde wet, die tot stand kwam daags na de arrestatie van Marinus van der Lubbe. Daarmee werd het mogelijk ge maakt politieke misdadigers ter dood te veroordelen. Men noemt sindsdien deze wet de „Lex Lubbe". Het revisieproces in Berlijn zou in eerste aanleg kunnen worden beperkt tot een onwettig verklaren, dus vernie tigen, van een op grond daarvan ge wezen doodvonnis, zonder verder in te gaan op de daad zelf. Mogelijk zet de rechtbank zelfs de doodstraf daarna om in een posthume gevangenisstraf. Het is mr. Stomps echter te doen om een rehabilitatie. Hij stelt dus prijs op hernieuwde behandeling, waarbij dan door hem vrijspraak kan worden be pleit. Het staat voor mr. Stomps on twijfelbaar vast, dat Marinus van der Lubbe medeplichtigen heeft gehad. Hij wil dit ook graag voor de rechtbank met bewijzen aantonen. Indertijd werd buiten Duitsland door communistische organisaties beweerd, dat de brand was gesticht door S.A.- mannen. De nazi's zouden Marinus van der Lubbe als zondebok gebruikt heb ben. Na 1945 is er een stroom van pu- blikaties verschenen over deze affaire, maar tot een juridische reconstructie kwam het niet. Al in 1946 verscheen „Tot het bittere einde", het boek van de vroegere Ges- tapo-agent Hans Gisevius, die een zeke re Heini Gewehr ervan beschuldigde de brand te hebben gesticht. Deze ont- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Alleen het communis tische lid uit de vaste commissie voor Buitenlandse Zaken van de Tweede Ka mer is van oordeel, dat de beschuldi gingen, die in een artikel in „Vrij Ne derland" van 7 januari zijn geuit met betrekking tot generaal Von Kielmans egg, als bezwarend materiaal dienen te worden beschouwd. De vaste commissie had gistermid dag een onderhoud met de ministers Luns en De Jong, resp. van Buitenland se Zaken en Defensie, naar aanleiding van door mr. Toxopeus (V.V.D.) ge stelde vragen. In verband met dit onderhoud kwam de commissie met uitzondering van één lid dus tot de volgende conclu sies: 0 De regering heeft de nieuwe be schuldigingen tegen genenraal Von Kielmansegg, als vermeld in het ge noemde artikel onderzocht. 0 De aldaar vermelde beschuldigin- ADVERTENTIE planten geven u* veneter een persoonlijke noot AMSTERDAM Enkele bekende ka tholieke figuren hebben in een verkla ring als hun standpunt uitgesproken, dat confessionele partijen een belemmering en bedreiging vormen voor de ontwikke ling van een gezond, doelgericht en voor uitstrevend regeringsbeleid. De woorde lijke tekst van deze verklaring luidde: „Ondergetekenden, rooms-katholieken, menen aan de vooravond van de Kamer verkiezingen in het openbaar als hun overtuiging uit te moeten spreken, dat confessionele partijen een belemmering en bedreiging vormen voor de ontwikke ling van een gezond, doelgericht en voor uitstrevend regeringsbeleid. Zij pleiten uitdrukkelijk voor een ont koppeling van kerkelijke gebondenheid en het lidmaatschap van een politieke partij, om aan het Christendom en aan de kerken de vrijheid te geven in onze samenleving weer als inspirerende krachten te kunnen werken. Zij menen, dat de vrijheid van godsdienst en gewe ten, de politieke verdraagzaamheid, de rechtszekerheid en vooral het christelijk ideaal der sociale gerechtigheid het best verdedigd en vertolkt kunnen worden in een niet confessionele democratische partij. Zij verklaren, in overeenstem ming met deze overtuiging hun stem uit te zullen brengen en roepen alle mede christenen op hen hierin te volgen". De verklaring was ondertekend door: prof. dr. B. Delfgaauw, Kees Fens, Nico van Hees, J. van Kilsdonk S. J., drs. T. de Lange, mevr. T. Pollmann-Schlich- ting, G. K. van het Reve, Gabriel Smit, R. W. Tepe, O. B., Ferd Veelenturf, Klaas de Wit. gen zijn in het verleden nooit van Poolse zijde tegen Von Kielmansegg naar voren gebracht, ofschoon er zeer grondig onderzoek is geweest naar de verantwoordelijkheden van individuele Duitsers tegenover de Poolse bevol king. 0 In de verklaringen van prof. Ka- minski is het verband tussen de daarin vermelde feiten en de verant woordelijkheid van Von Kielmansegg niet aangetoond. 0 De gegevens van „Vrij Nederland" van 7 januari leveren derhalve geen bezwarend materiaal tegen de persoon van Von Kielmansegg op. DEN HAAG In samenwerking met het Communicatie-centrum Zoeter meer en in overleg met de centrale directie van de PTT heeft 't. Haag se telefoondienstverleningsbedrijf In tertel een plan ontwikkeld om dege nen, die van een telefoon verstoken zijn in Zoetermeer en de vijf omlig gende gemeenten en daar voorlopig geen verandering in kunnen verwach ten, uit hun isolement te verlossen. De dienst is niet openbaar. Men dient zich te abonneren, waardoor de abon nee het recht verkrijgt het telefoon nummer, dat Intertel hiervoor be schikbaar stelt, zoals hij dat met een eigen nummer zou doen, overal te vermelden, ook in de telefoongids. De aldus bij Intertel binnenkomende berichten kunnen door de abonnee te lefonisch worden opgevraagd of, zo hij daartoe de instructie heeft gege ven, bij hem thuis worden bezorgd. De abonnee kan als antwoord op het bericht een tegenbericht meegeven aan de besteller, of in de mobilo foonauto van de besteller met de afzender van het bericht rechtstreeks spreken. De directie der P.T.T. staat deze „con currentie", die feitelijk in strijd is met de P.T.T.-wet, toe, daar deze dienst uitsluitend beoogt bemiddeling te verlenen om degenen, die een te lefoonaansluiting hebben aange vraagd doch voorshands nog niet kunnen worden aangesloten in staat te stellen snel schriftelijke bood schappen te ontvangen en antwoor den daarop te verzenden. „In de gegeven omstandigheden, waar bij uw telefoonboodschappendienst de boodschappen ten aanzien van boven omschreven categorie gebruikers in geschreven vorm zal behandelen, meen ik mij tegen deze dienstverle ning niet te moeten verzetten", aldus hoofddirecteur ir. R. Diks van de P.T.T. in een brief aan Intertel. ADVERTENl lb fer is nu een geelde aan tulpen en narcissen» kende. Pas vorig jaar besliste de Duit se Hoge Raad, dat Gisevius niets heeft kunnen weten omtrent gedragingen van Gewehr. Medio 1960 verscheen het boek van Fritz Tobias, waarin een poging werd gedaan alle verhalen en legenden te analyseren. Ook deze auteur kwam tot de conclusie, dat slechts één man de beruchte brand kon hebben gesticht: de 23-jarige werkloze metselaar uit Lei den, Marinus van der Lubbe. De Rijksdagbrand was op 27 januari 1933. Drie maanden bijna duurde het proces, dat gevoerd werd in Leipzig. Naast Van der Lubbe stonden nog vier verdachten in de beklaagdenbank. Zij werden echter allen vrijgesproken. On der hen bevond zich ook de Bulgaar Georgi Dimitroff, in zijn vaderland ter dood veroordeeld, gevlucht en toenter tijd al onderdaan van de Sovjet-Unie. Hij was in feite hoofd van de Commu nistische Internationale voor West-Eu ropa. Over hem verscheen toen in Pa rijs een door Duitse emigranten samen gesteld „bruinboek", dat later scherp is aangevallen, omdat er tal van leu gens in zouden staan. Na de oorlog werd deze Dimitroff eerste minister van de Volksrepubliek Bulgarije. Hij overleed in 1949. Thans heeft de Bulgaarse vereniging voor cul turele betrekkingen met westelijke lan den ook een protesttelegram gestuurd naar Frankfort. Het bestuur protes teert tegen de geschiedvervalsing, die blijkens het draaiboek van de omstre den documentaire wordt gepleegd, ook terzake van de als nationale held ver eerde Dimitroff. Mr. Stomps beschikt intussen even eens over het manuscript van de tele visiedocumentaire. Hij zei ons hierover gistermiddag: „Mij is gebleken, dat de tekst ervoor werd ontleend aan de of ficiële procesverslagen, zoals die inder tijd zijn opgemaakt door twee rasechte S.S.'ers. Zij geven een zwaar vertekend beeld van wat er zich in werkelijkheid heeft afgespeeld. Ik heb alle zittingen destijds meegemaakt en kan dus pre cies nagaan wat wel en niet waarheids getrouw is". Al eerder heeft mr. Stomps ervoor gewaarschuwd, dat Marinus van der Lubbe helemaal niet de versufte, voor over in de bank hangende beklaagde was, die hij op de foto lijkt te zijn. De nazi-propagandamachine gaf inder tijd alleen opnamen vrij, die deze in druk versterkte. Alle andere beelden zijn vernietigd. Ook is niet bekend, dat Marinus van der Lubbe zelf wel degelijk van zich af heeft gebeten tijdens het proces. Mr. Stomps herinnert zich, dat hij tegen 't einde van de verhoren een kwartier lang onafgebroken fel aan het woord is geweest om getuigenis af te leggen wat betreft zijn ideële drijfveren. Ook heeft Marinus van der Lubbe bij die gelegenheid verklaard niet alleen te zijn geweest in de kelders van het Rijksdaggebouw. Er liepen ook anderen rond, zo zou hij hebben gezegd. Vandaar, dat mr. Stomps de Hessi sche Rundfunk al heeft gewaarschuwd zodra hij wist, dat de documentaire uit ging van andere uitgangspunten dan deze. Volgens hem, heeft men bij het aankopen van de tekst wel te goeder trouw gehandeld. Ook Jules Hamel wil hij in dit verband geen verwijten ma ken. Maar mr. Stomps wenst wel te verhinderen, dat de film ook zal ver schijnen op de schermen in Nederland. Kort geleden is in Mies-en-scène daar uit reeds een fragment vertoond. De N.C.R.V. heeft ondertussen nog geen datum voor uitzending in extenso be paald. ADVERTENTIE v/X/ UTRECHT De politiekorpsen in De Bilt en Utrecht zoeken naar de 24- jarige pottenbakker A. J K. uit De Bilt, die ervan wordt verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan oplich ting en flessentrekkerij. K. fungeerde enige tijd als directeur van het „Krea- tief Centrum" in De Bilt, waar onder meer les in pottenbakken en boetseren werd gegeven. In november vorig jaar werd het centrum geopend, maar de cursisten (zowel volwassenen als kinderen) heb ben niet lang van de lessen kunnen profiteren, aangezien de artistieke leider" sinds de Kerstdagen niet meer in het Sticht is gesignaleerd. Ook in de stad Utrecht zelf heeft hij in een werfkelder een dergelijk cen trum trachten op te zetten. De potten bakker wordt er nu van verdacht al lerlei materieel, bestemd voor de in richting van zijn centra, te hebben aangeschaft met behulp van ongedekte cheques. Ook de cursisten voelen zich bena deeld, nu de jeugdige docent de be nen heeft genomen. AUCKLAND (Nw. Zeeland) De eenzame Britse zeiler Chichester, die op de tweede etappe van zijn reis om de wereld is, werd gisteren 240 km ten noorden van Nieuw Zeeland waargeno men. (Door onze economische medewerker) Dit jaar zal het nationale inkomen tot f 74.930 miljoen stijgen. Dat is f 5.610 miljoen, of 8 procent, meer dan in 1966 en f 12.300 miljoen meer dan in 1965. Het zijn op zichzelf duizelingwekkende bedragen, die wij kunnen terugvinden in het Centraal Economisch Plan voor 1967. De cijfers die het Centraal Planbureau elk jaar gerekent, worden niet altyd serieus bekeken. Toegegeven de werkelijkheid na afloop van een jaar ziet er vaak anders uit dan vooruit was voorspeld. Maar dat zegt nog niet zo heel veel, omdat 't planbureau met veel onberekenbare krach ten moet werken. De politieke ontwikkeling in binnen- en buitenland, natuurram pen, misoogsten, veeziekten en stakingen zij kunnen de economische ontwikke ling sterk beïnvloeden en de resultaten daardoor veranderen. De berekeningen van het Centraal Planbureau moet men daarom niet al te ab soluut nemen. Meer als een aanwijzing van de groei, die wij kunnen verwachten. En dit geldt zeker ook voor de cijfers van het nationale inkomen en van de uit gaven. Als wy ons dit steeds realiseren, dan kunnen w(j de cyfers gerust verge lijken en de groei aflezen. Voordat wij dit doen even een verdui delijking van het begrip nationaal in komen. Wij kunnen het als de optelsom beschouwen van lonen, salarissen, so ciale lasten, uitgekeerde en niet-uitge- keerde winsten, ondernemersionen, ren ten, netto-huren en netto-pachten. Dat zijn dan niet alleen de lonen, sa larissen en sociale lasten van het be drijfsleven, maar ook van de overheid. En als wij dan helemaal volledig wil len zijn, dan tellen we er nog bij het saldo aan lonen, salarissen, renten en dividenden, dat wij uit het buitenland ontvangen. Op deze wijze berekend, komen wij voor 1965, 1966 en 1967 aan de volgen de bedragen: In miljarden gld. 1965 1966 1967 Bedrijven looninkomen 28.55 32,09 34,62 overig inkomen 19,40 20,73 21,79 Overheid 7,71 8,72 9,51 Uit het buitenland 0,61 0,50 0,50 Nationaal inkomen 56,27 62,04 66,42 Wij zijn al met al voor 1967 nog niet aan het bedrag van f 74,93 miljard, waarmee wij ons artikel begonnen. Wij komen daar direct op terug. Eerst iets anders. Het looninkomen bij de bedrijven is in 1967 8 procent hoger dan in 1966 en goed 21 procent hoger dan in 1965. Het overige inkomen de al of niet uitge keerde winsten, de renten, de dividen den de ondernemersionen, de netto-hu ren en pachten was in 1967 ruwweg ADVERTENTIE S ten m gezicht. dankbaar hert ARNHEM De rijkpolitie te Oot- marsum heeft, naar thans bekend is geworden, maandagnacht de 20-jarige dpi. soldaat C- B. G. A. uit Ootmar- sum aangehouden wegens een poging tot aanranding, die hij in de nacht van maandag op dinsdag in zijn geboorte plaats had ondernomen. De soldaat, ingedeeld bij de Lucht macht, was die nacht om omstreeks half vier binnengeklommen in het ge bouw van de St. Radboudstichting en de kamer van een der verpleegsters binnengedrongen. Hier probeerde hij, met behulp van watten en ether, de verpleegster te bedwelmen, maar op haar hulpgeroep kwamen collega's toe snellen, die niet alleen het meisje wis ten te ontzetten, maar er ook in slaag den de soldaat vast te houden tot de rijkspolitie arriveerde. De soldaat bleek de ingrediënten voor zijn euveldaad te hebben ontvreemd uit een drogisterij, waar hij kort daarvoor had ingebroken, nadat hij met een „filke borrel" op een café ter plaatse had verlaten. De soldaat is in zijn ka zerne te Arnhem opgesloten. MOSKOU De leider van de Zeven dedagsadventisten in de Oekraïnse stad Nikolajev is door de plaatselijke rechtbank tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. De veroordeelde had zich „niet al leen schuldig gemaakt aan geloofsver kondiging onder minderjarigen en hen daarmee van hun plichten als burger afgeleid", maar ook broeders en zus ters van de sekte de voeten in dezelfde bak laten wassen en wijn uit dezelfde kelk laten drinken, wat door de rech ters „schandalig en onhygiënisch" werd gevonden. De veroordeelde zou zich sinds 1952 voor de in Rusland ver boden adventisten hebben ingezet. SCHIPHOL Uiterst zorgvuldig verpakt, is donderdag een reizende tentoonstelling van 47 zeer kostbare, met de hand vervaardigde, Japanse poppen via Amsterdam op Schiphol gearriveerd, waarvan een deel in de perskamer als voor proefje werd vertoond door de directeur van Japan Air Lines in Nederland, de heer T. Hazu. Hij vertelde, dat de collectie het eigedom van zijn maat schappij is en dat deze in Japan door de allerbeste poppen- makers is vervaardigd. Per stuk kosten de poppen ca. f 750.- In Japan is het maken van poppen verheven tot een ware kunst die vooral door de vrouwen als hobby of als brood winning wordt beoefend. De collectie van de J.A.L. bestaat uit exemplaren, die stuk voor stuk oude sagen, legenden, sprookjes, klassieke tragedies of blijspelen uitbeelden „Generaties lang hebben Japanse poppen de wereld met hun charme betoverd", aldus de heer Hazu. „Deze tentoon stelling is op een tournee door geheel Europa en zal de ko mende 6 tot 8 weken voor Nederland beschikbaar zijn". Eerst zullen de in gewaden van de fijnste, zuivere natuur zijde gehulde poppen, die alle ongeveer een halve meter lang zijn, bijeenkomsten van de J.A.L. met hun statische aanwe zigheid opluisteren. De Japanse maatschappij gaat nl. de ko mende opening van een „round-the-world"-service vieren. Daarna zullen ze voor andere gegadigden beschikbaar zijn. Deze Japanse poppen mogen dan met de uiterste zorg zijn vervaardigd en verpakt, de douane-autoriteiten in de verschillende E.E.G.-landen kunnen daar helaas geen reke ning mee houden. Het gevolg is, dat de poppen beklad zqn met douane-stempels en dat b.v. de Nederlandse douane ze stuk voor stuk een loodje onder de kostbare rokken heeft geklemd. Dat geschiedde in de haven van Amsterdam-Oost, waar de poppen vorige week arriveerden en moesten worden ingeklaard. Aangezien het een tentoonstelling betreft, die later ons land weer uitgaat, behoefden er geen invoerrech ten te worden betaald. 5 procent hoger dan in 1966 en goed 12 procent hoger dan in 1965. Het totale inkomen is dus sterker gestegen dan 't totale overige inkomen. Wij hebben liet tot nu toe nog niet over het eigenlijk nationale inkomen ge had, doch over het nationale produkt. Dat is in feite de beloning voor de pro- duktiefactoren arbeid, kapitaal en grond. Hierop moeten wij een correctie toepas sen om het nationale inkomen tegen marktprijzen te krijgen. Bij het natio nale produkt komen dan de indirecte belastingen maar de subsidies van de overheid op enkele produkten gaan er af. Na dat optellen en aftrekken krijgen we dan in 1965 een nationaal inkomen tegen marktprijzen van f 62.630 miljoen, in 1966 van f 69,320 miljoen (plus 10,5 procent) en in 1967 van f 74.930 miljoen (plus 8 procent). Het bedrag van f 74.930 miljoen voor dit jaar is zo groot, dat het ons eigen lijk niet veel meer zegt. Wij kunnen het alleen vergelijken: in 1958 was het nationale inkomen f 32.407 miljoen, zo dat het in tien jaar meer dan verdub beld is. Om precies te zeggen een stij ging van 131 procent, oftewel gemid deld per jaar goed 13 procent. Wij moeten er wel bij zeggen, dat dit slaat op het inkomen, zoals het ieder jaar mede door de prijsstijgingen naar boven gaat. De werkelijke stijging, waarbij de prijsstijging buiten beschou wing blijft, ligt dan ook lager. Hierover bestaan echter geen recente cijfers. Op grond van wat oudere cijfers zijn we ge neigd de reële stijging van het natio nale inkomen op gemiddeld 6 procent per jaar te schatten. Dat is dus de stij ging die aan een grotere produktie, aan een betere organisatie, aan meer effi ciency, aan meer en betere machines en aan harder werken is te danken. Het nationale inkomen wordt gebruikt voor de consumptie. Wat er dan over blijft zijn de besparingen, net zoals in elk gezin. Uit die besparingen wordt dan weer het geld gehaald voor de investe ringen, voor de aanschaffing van ma chines, materialen en voorraden. In het centraal economisch plan staan ook cijfers over de totale consumptie in ons land. Zij zien er als volgt uit: In miljarden gld. Consumptie van gezinnen Consumptie van overheid 1965 1966 1967 39,81 43,87 47,23 10,88 12,15 13,12 Totale consumptie 50,69 56,02 60,35 Het komt er dus op neer, dat de to tale consumptie in 1967 ruwweg 7,75 pet hoger was dan in 1966 en 19 procent hoger dan in 1965. Het blijkt ook, dat die stijging niet zo hoog was als die van het nationaal inkomen. Er blijft heel wat aan besparingen over: in 1965 f 11,94 miljard, in 1966 f. 13.30 miljard en in 1976 f 14,58 mil jard. Het zijn enorme bedragen, maar zij waren toch hard nodig voor de in vesteringen van bedrijfsleven en over heid. Die bedroegen namelijk in 1965 f. 11,71 miljard, in 1966 f 13,90 miljard en in 1967 f 13,85 miljard. Door die bedragen van elkaar af te trekken, kunnen wij zien of er wel ge noeg gespaard was. Wij kunnen dan vast stellen dat er in 1965 een besparings overschot van f 230 miljoen was, in '66 een besparingstekort van f 600 miljoen, en in 1967 een besparingsoverschot van f 730 miljoen verwacht wordt. 1966 was dus het teleurstellende jaar, het jaar waarin te veel werd besteed. Dat wij dit jaar volgens het Centraal Planbureau, een overschot kunnen ver wachten, houdt mede verband met het niet verder oplopen van de investerin gen. Wat daar in de praktijk van terecht komt, zullen wij moeten afwachten. 0 Prinses Margriet en haar echt^ noot, mr. Pieter van Vollenhove^ zijn nog steeds op het eiland Sii* Maarten. Naar algemeen verwacht wordt, zal het paar daar tot maandaf blijven. Prinses Margriet en haar echt genoot verblijven in 't Little Bay-hotel aan de rand van Philipsburg. 0 Prins Bernhard, die voor een par ticulier bezoek sinds kort in h«| zuiden van Tunesië verblijft, heeft doa» derdag een beleefdheidsbezoek gebracht aan president Bourguiba, in dienf ambtswoning te El Ousseltia. EU Prins gebruikte de lunch bij het Tu» nesische staatshoofd. 0 De orders van Rusland voor de Ne derlandse schoenindustrie zijn thans definitief bevestigd, zo vernemen wij van de Federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten. Dit betekent dat in 1967 door 15 Nederlandse schoenfabrie ken in totaal ongeveer 750-000 paar le deren schoenen, ter waarde van ca 12 miljoen gulden, naar Rusland zullen worden geëxporteer 0 Bijna tweeduizend liefhebbers heb ben zich gemeld bij Ouwehands Dierenpark om in het bezit te komen van een stekje van de vijgeboom, dat door tuinbaas Wildekamp onlangs werd aangeboden: slechts veertig personen konden worden geholpen aan een toe komstige eigen vijgeboom. 0 Deze week is in Utrecht de nieuwe brug over het Amsterdam-Rijnka naal in de lijn Utrecht - Amsterdam in de wandeling de Demkabrug ge noemd volledig voor het treinver keer in gebruik genomen. 0 Het tekort op de concept-gemeente begroting voor 1967 van Utrecht is met zeven ton gestegen tot 9,5 miljoen gulden. 0 De huidige investeringsbeperkingen zijn. duidelijk van nadelige invloed op het tempo, waarin de gemeente Utrecht de eigendommen kan verwer ven voor de realisering van het om vangrijke saneringsplan „Hoog Catha- rijne", dat de Stations- en Jaarbeurs- wijk een totaal ander aanzien moet ge ven. 0 B. en W. van Utrecht voelen voor alsnog niet veel voor de suggestie van de P.v.d.A.-fractie in de Utrechtse gemeenteraad om de afstand tussen burgerij en overheid te verkleinen door de aanstelling van een „burgerraads man". 0 Het beeldje „Gelaarsde Kat", dat bijna vijf jaar op de speelweide in het Zuiderpark achter het voetbalter rein van de Haagse club A.D.O. stond, is gestolen. 0 Mr. H. A. M. T. Kolfschoten is vandaag tien jaar burgemeester van Den Haag. Zijn hoofdstedelijke collega, mr. G. van Hall, vierde deze week eveneens zijn ambtsjubileum. 0 Het kan thans wel als vaststaand worden aangenomen, dat de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam nog voor het einde van dit jaar haar kantoren zal verplaatsen van de Koopmansbeurs aan het Damrak naar het Centraal Verkoopgebouw voor de kledingindustrie aan het Koningin Wilhelminaplein in Amsterdam-West. 0 Binnenkort zal worden begonnen met de bouw van de Amstelhal, waarmee het Amsterdamse R.A.I.-com- plex aan het Europaplein zal worden uitgebreid. Het nieuwe gebouw wordt achter en haaks op de Europahal ge plaatst, zodat de korte zijde parallel komt te lopen met de Wielingenstraat. 0 Onder de naam „Speelgoedstad RAI" zal van zaterdag 18 novem ber tot en met zondag 3 december in het RAI-gebouw in Amsterdam een speelgoedtentoonstelling worden ge houden. Een dergelijke tentoonstelling is, volgens de organisatoren, geheel nieuw voor Nederland. 0 In Z.W.-Drente is een bouwstroom van 344 woningen tot stand geko men, waarin zijn opgenomen de ge meenten Diever, Havelte, Hoogeveen, (Elim, Hollandscheveld, Noordsche- schut), Ruinen, Vledder en De Wijk. 0 Donderdagmiddag is in het dorp Elim in de gemeente Hoogeveen 'n dubbele arbeidswoning afgebrand, die bewoond werd door de gezinnen J. Kik kert en G- Benjamins. De woning brandde tot de grond toe af. Alleen een deel van het meubilair wist men in veiligheid te brengen. De vermoedelij ke oorzaak was een defect in de schoorsteen. 0 Het bestuur van de Stichting Mu seum Van Oudheden voor de Pro vincie en Stad Groningen heeft besloten wegens exploitatiemoeilijkheden, het recreatiepunt de Menkemaborg te Uithuizen per 1 oktober voor bezoekers te sluiten. 0 De mijn Laura en Vereeniging is uitgenodigd tot samenwerking met een groep oliemaatschappijen, die zich verenigd hebben met 't doel gezamenlijk opsporings- en winningsvergunningen te verkrijgen op het Nederlandse deel van het Noordzee-plat. Verwacht wordt, dat omtrent de voorwaarden van die sa menwerking binnenkort overeenstem ming zal worden bereikt. ADVERTENTIE

De Vallei | 1967 | | pagina 9