Is de politieke keus voor woensdag al gemaakt? Kiezers in zeven gemeenten geven het antwoord stemmen uit traditie Meeste kiesgerechtigden Mevr. REBERGEN: „Koekoek geen minister" Mevrouw COZIJNSEN: „Al die lui moeten elkaar niet zo kraken" J. FEUERSTEIN 2 „Positief christelijk*' „Beste of slechtste" CHRIS VAN DOODEWEERD: „Beloften niet waar gemaakt" Mevr. DE GRAAF: „Gelukkige keus** A. RAVENHORST: „Hetzelfde liedje" Mevr. DUFREE: feuilleton Mevr. BARTEN „Duur" B. VAN DE BOOGERT: „Ik geloof niet in grote verschuivingen" Mevrouw BOS: „Koekoek heeft aan goodwill verloren" W. WAGENSVELD: „Ik heb nog geen keus gemaakt" R. VAN ELDIK: Mevrouw FOOR: ZATERDAG II FEBRUARI 1967 Mevrouw Rebergen, (28) te Veenen- daal had net een bosje bloemen gekocht aan de kiosk op de markt, toen we haar mening gingen vragen. Mevrouw Reber gen zegt niet veel verstand van politiek te hebben en weet er (naar ze zei) ook niet veel van. In de krant leest ze er niet zo vaak over, ze kijkt alleen wel eens naar de T.V. „Ik vind het altijd leuk als ze elkaar voor de T.V. in de haren vliegen. Ik vind het ook wel inte ressant dat allemaal aan te horen, maar ze hebben me nog geen van allen kunnen overtuigen". Mevrouw Rebergen weet dan ook nog niet wat ze zal stemmen volgende week woensdag. Koekoek krijgt haar stem waarschijn lijk niet want „Koekoek is niks. Hij heeft een grote mond, maar maakt niets klaar. Wat zegt u? Koekoek als minister? dat bestaat niet!" De 58-jarige heer T. Klok uit Eder- veen liep voor zyn handwagentje met zo op het oog afval langs de Hoofd weg. De heer Klok. die lid is van de S.G.P., is niet tevreden over de gang van zaken op politiek terrein. Hy zou met name aan de zondagsheiliging veel meer aandacht besteed willen zien. Koekoek heeft volgens de heer Klok veel goeds, en op verschillende punten is hij het wel met hem eens, „maar die man is veel te revolutionair en hij heeft geen beginselen". Over de kansen, die de heer Koekoek maakt bij de komende verkiezingen kon de heer Klok niet veel voorspellen. In een grote winst voor hem geloofde hij niet. De politici moeten in hun beginselen rekening houden met Gods woord en de zondagsheiliging drukte de heer Klok ons op het hart, voor hy weer verder ging- Op de Veenendaalse markt was de heer Feuerstein (60) uit Ede bezig ayn wagen schoon te maken. Op onze vraag, of hy tevreden was met de huidige po litiek antwoordde hij: „Nee, de politiek is niet positief christelyk en dat is voor my een voorwaarde. Daarom ben ik lid van het G.P.V., die partij is positief christelyk. Ik hoop, dat ze winst zullen boeken, maar dat kun je natuurlijk niet voorspellen. De heer Koekoek ziet hy als een man die veel belooft en weinig doet. De Boeren Partij zou ik eigeniyk van naam willen veranderen. Volgens mij moet die de „Partij der ontevrede nen" gaan heten." Meprouw Cozijnsen (22) uit Renswoude kwam terug uit het dorp, waar ze bood schappen had gedaan, toen wij haar vroegen even van de fiets te stappen. „Ik geloof, dat het voor politici tegen woordig ook heel moeilijk is. Voor de meeste heb ik alle respect, want neem nu zo'n man als minister Zijlstra die doet het toch goed. Ik vind wel. dat al die lui elkaar niet zo af moeten kraken voor de verkiezingen. Straks dan gaan ze weer bij elkaar om de tafel zitten om een ka binet te vormen en dan is alles weer goed". Mevrouw Cozijnsen stemt CHU, net als haar man, die lid is van de kiesvereni ging in Renswoude. „Ik vind de CHU in Renswoude eigenlijk zo weinig actief", meent ze. „Van Koekoek vind ik, dat hij eigenlijk nooit iets zegt. Dat is natuurlijk ook een kunst: een hele avond praten en dan toch niets zeggen. Ik ben het niet eens met wat in Den Haag gebeurd is, toen men hem als Adolf Hitler afgebeeld had, dat gaat te ver. Ik vind wel dat het op de NSB gaat lijken met al die knokploegen. Winst voor Koekoek geloof ik niet in. Hij mag blij zijn met 2 zetels! „Wat ik stem vertel ik niet, dat moet ieder voor zichzelf weten, maar dat is wel iedere keer hetzelfde", vertelt de heer R. van Eldik (84) uit Rhenen, die gewapend met een wandelstok zich op de Fred, van de Paltshof tegoed deed aan wat schamele zonnestralen. „Ik houd me niet zo erg veel bezig met de politiek. De mensen zeggen wel eens, die partij moet je stemmen, maar ik blijf maar bij de partij, die ik altijd stem". Ja, 't is wel een protestants christe lijke partij, maar och ik weet ook niet of die het beste of het slechtste is. „Wie er de meeste winst zal behalen". „Ik weet er niets van. Misschien de P.v.d.A. of de VVD, maar dat kan ik u woensdagavond pas vertellen". V_/ Chris van Doodeweerd (73) in Resteren was langs de Dorpsstraat bezig met het omspitten van een stukje tuin. Ook hij had zich laten verleiden door de eerste, aan voorjaar herinnerende, zonnestralen. Gemoedelijk leunend op de steel van zijn schop gaf hij zijn visie op de komende Kamerverkiezingen. „Wie er wint. De P.v.d.A. zeker niet. De socialisten hebben tijdens het kabinet Marynen verteld hoe ze dat zaakje wel eens zouden opknappen als zij in het ka binet zouden zitten. Ze beloofden loons verhoging en belastingverlaging. Onder Cals zaten ze in de regering en wat heb ben ze er van terecht gebracht. Niets. Ze hebben geen enkele belofte waar kun nen maken. Nu moet Zijlstra het maar op zien te knappen. Dat valt ook niet mee voor zo'n man". Al die kleine partijtjes vindt de heer Van Doodeweerd maar niks' „Zo'n stuk of vier, dat was voor mij zat". Hij heeft niets tegen Koekoek in de Kamer. „Er moet daar maar eens wat geknokt worden", vindt hij. „Al die ja broers moeten we niet hebben". Nog een ding moet hem van het hart. „Geld aan die buitenlanders geven (hulp aan ontwikkelingslanden) daar moesten ze maar eens mee ophouden. Dat komt toch niet op de goede plaats terecht. Nee, wat ik stem vertel ik niet". Mevrouw De Graaf (met mijn leeftijd ben ik geheimzinnig) te Leersum, die een wandeling met een bejaarde vriendin even onderbrak, stemt zowel voor de ge meenteraad als voor de Kamerverkie zingen altijd A.R. Ze vindt dat deze partij het bijzonder goed doet. „En dan die Zijlstra, hè. Dat was een gelukkige keus. Ik ben blij, dat hij het heeft willen doen. Tenslotte is het geen kleinigheid om een vervelende erfenis van een vorig kabinet op je schouders te nemen". Zij is niet ontevreden over de huidige gang van zaken. „Alleen die belastingen daar mogen ze wat mij betreft wel wat van afdoen. Voor de rest vindt ze politiek bedrijven maar een moeilijke zaak en echt niet van zo'n groot belang om je er erg m te ver diepen. „Ik dacht wel, dat de KVP wel weer stemmenwinst zou gaan behalen, want de Boerenpartij heeft zijn hoogtepunt wel gehad". Dit zegt A. Ravenhorst (22) uit Amerongen, een jonge kiezer dus. Overi gens loopt hij niet zo warm voor de poli tiek. „Weet u", zegt hij, „het is altijd weer hetzelfde liedje. Al die Kamerleden denken volgens mij hetzelfde.- Lekker in de Kamer zitten, een flink salaris opstrij ken en wie doet je wat. Om het zover te krijgen beloven ze de kiezers koeien met gouden horens, maar als het er op aan komt laten ze je in de steek en zijn ze al die mooie beloften vergeten. Wat ik ga stemmen zeg ik liever niet maar ik heb mijn keus al wel bepaald. „Nee Koekoek zeker niet want die zou er als minister toch niet bar veel van terecht brengen volgens mij". Mevrouw Barten (31) uit Opheusden had juist een van haar twee zonen uit de school gehaald. Zij is niet ontevreden over de huidige economische situatie. „Mijn man heeft vast werk als steen fabrieksarbeider en dat is in deze tijd met al die ontslagen al heel belangrijk", vindt zij. Wie er wint of verliest zou ze echt niet weten. „Ik stem zelf altijd op de P.v.d.A. en natuurlijk hoop je dan dat je eigen partij wint". Verder is ze weinig ge- interesseerd in de politiek. Ze leest ook geen krantenverslagen van politieke ver gaderingen. „Alleen moest alles niet zo duur zijn en moesten we wat minder belasting hoeven te betalen. Je moet er tenslotte hard voor werken". Mevrouw Dupree (58) uit Scherpenzeel ging boodschappen doen, toen we haar aanhielden. „Ik bemoei me nooit met politiek", vertelde ze, „het gaat allemaal koud langs me heen. Ik lees er ook nooit over. We hebben drie kranten en als ik het feuilleton gelezen heb vind ik het mooi genoeg". Van Koekoek weet mevrouw Dupree alleen iets van horen zeggen. Ook over hem heeft ze nooit gelezen, en „ik heb die man nog nooit gezien, dus wat zou ik ervan kunnen zeggen". Mevrouw Dupree weet heel goed wat ze zal gaan stemmen, „maar dat vertei ik niet. Dat mag je toch niet zeggen?" „Stemt u hetzelfde als uw man?" „Na tuurlijk! „Ik dacht wel, dat de grote winnaar bij de vorige verkiezingen de Boeren partij stemmen gaat verliezen en ik geloof dat die voornamelijk ten goede zullen komen aan bijv. de C.H.U." Dat zegt de heer B. van de Boogert (49), handelsman van beroep, die vrijwel dagelijks met paard en wagen door Leer sum en omgeving trekt. Hij gelooft niet dat de huidige regeringspolitiek aanlei ding zal zijn tot grote verschuivingen. Ook de hoogte van de belastingen spe len zijns inziens daarbij geen grote rol. „Er moet gehaald kunnen worden", is zijn mening, „hoe onplezierig dat ook is. Neem nou bijvoorbeeld de voorzieningen voor de bejaarden. Ze zijn prachtig maar wat kost het niet. Overigens is hij wel de mening toege daan dat we in Nederland aan de top gekomen zijn wat betreft de sociale voor zieningen. Koekoek acht hij niet ontwik keld genoeg om achter de ministerstafel plaats te kunnen nemen. „Wat ik stem?" „Daar moeten ze maar naar raden. Dat vertel ik niet en zeker niet als het in de krant komt". Mevrouw Bos (23) uit Amerongen, moeder van twee kinderen, hoort thuis onder de rubriek jonge kiezers. Zij gaat woensdag voor de tweede maal naar de stembus. „Hoe ik de verkiezingsuitslag zie? Zelfs stem ik P.v.d.A., maar ik ver wacht wel, dat de KVP de meeste winst zal behalen". In een toenemend aantal zetels van de Boerenpartij heeft ze weinig vertrouwen. „Koekoek heeft veel aan goodwill verlo ren door het proces tegen mevrouw Van Someren en dat kon hem wel eens veel stemmen gaan kosten", zo verwacht zij. Zij heeft wel belangstelling voor de po litiek al zou ze bijvoorbeeld nooit ge meenteraadslid willen zijn. Haar inte resse houdt op bij het volgen van de Ka merdebatten, die via de televisie en de radio worden uitgezonden. Ook zij vindt evenals haar plaatsge noot, dat de politieke partijen te veel be loften doen tijdens de verkiezingscam pagnes, die ze toch niet nakomen. In Renswoude troffen we de heer W. Wagensveld (36) uit Scherpenzeel. Wij vroegen hem of hij tevreden was met de huidige politiek. Zijn antwoord daarop: Feitelijk ben ik niet tevreden, 't Is een rotzooitje en een troep, ik bemoei me er niet veel mee, maar ik weet dat het een troep is". De heer Wagensveld weet nog niet wat hij stemmen zal. In geen geval P.v.d.A., maar hij twijfelt nog tussen CHU, AR en VVD. Hij hoopt niet, dat er een heel grote partij komt, die het alleen voor het zeg gen kan krijgen. „Dan beloven ze je voor de verkiezingen wel veel, maar er komt dan nog minder van terecht dan nu". De heer Koekoek heeft volgens de heer Wagensveld wel veel goeds, „dat zal ik niet ontkennen. Vooal met zijn kritiek op de ambtenarij by ik 't eens". Voor minister acht hij Koekoek echter niet ge schikt. Volgende week woensdag gaan de Nederlandse kiesgerechtigden naar de stembus tun 5 5 uit te maken wie in de komende vier jaar de 150 zetels in de Tweede Kamer der Staten- Generaal zullen gaan bezetten. De oproepingskaarten en de lijst met kandidaten zijn in de meeste gevallen thuis bezorgd en de kandidaten op verkiezingstournee spreken hun laatste reserves aan om het kiezerskorps van hun goede bedoelingen te overtuigen. Al- h i i Ie publiciteitsmedia hebben in de afgelopen maanden verslag gedaan van verkiezingsbij eenkomsten, formuavonden, enz. en de kiezers' hebben zich een goed beeld kunnen vor men welke politieke gedragslijn partij A volgt en welke koers partij B in de komende vier jaar zal gaan varen. Weet de gemiddelde kiezer al welke partij Wj stemt op 15 fe bruari of komt hij pas tot zijn beslissing als hij met het rode potlood in zijn hand tussen de schotjes en de gordijntjes staat. Stemt hij of zij uit traditie of is zijn besluitvorming afhankelijk van het regeren (of de oppositie) van partij A en B. Kortom de mening van de man (of vrouw) in de straat en dan in ve el gevallen in de meest letterlijke betekenis s J van het woord. Mevrouw Loor (52) uit Eist vond het maar een moeilijke vraag wie er woens dag als winnaar uit de (stem)bus komt. „Ja ziet u", zo verduidelijkt zij, „ik inte resseer me niet zo erg voor de politiek. Mijn zoon heeft er wel belangstelling voor en dan vang je wel eens wat op. maar echt geïnteresseerd, nee. Zo af en toe lees ik w el eens een ver slag van een politieke vergadering, maar daar houdt mijn politieke belangstelling mee op". Als er een winnaar is denkt ze aan de C.H.U. „Niet dat ik die partij stem, maar het kon wel eens gebeuren, dat verschil lende Koekoek-stemmers terugkeren in het oude C.H.-nest". De Boerenpartij gaat beslist achteruit, denkt ze, want Koekoek jokt. Mevrouw Loor vindt de gemeenteraads verkiezingen trouwens veel interessanter. „Dan ken je de mensen. De Tweede Ka mer is zo ver weg", en weg was ze op de fiets.

De Vallei | 1967 | | pagina 10