HET WOORD IS DITMAAL I AAN DE JONGERE POLITICI Zo mogelijk alleen met Wij worden een enorm De jongeren denken Weinig hoop In de CHU AR en CHU grote partij liberaal op het samengaan kun je nog ademhalen Ir. P. Cornelissen: Drs. H. van den Doel: Drs. B. Goudzwaard: Drs. A. M. de Boo: H. Wiegel: Het zijn niet alleen de programma's en niet alleen de mensen aan de top die het beeld van een politieke partij bepalen het is ook de aanhang die een in breng heeft. Want hoe somber er wel eens geschreven wordt over politiek medeleven, feit is dat zich in de laatste jaren vooral veel jongeren voor poli tiek gingen interesseren en dat zij voor de komende verkiezingen een niet on belangrijke inbreng hebben gehad in het beleid. En ook staan er in iedere partij jongeren kandidaat voor een Kamerzetel. Aan hen hebben wij gevraagd iets te vertellen van hun politieke idealen. K.V.P. 33 jaar P.v.d.A. 29 jaar A.R.P. 32 jaar C.H.U. 31 jaar V.V.D. 25 jaar ZATERDAG II FEBRUARI 1967 nmmumumiMmmumunmuuuumuumunnvmumuuuunuumuuuumuuunuuummnummuumui sir* Dronh'inlra U \/D lnct cfool i r* PiM C Arnpl iccnn Ua* i/\n»rf a lid ion r\ a r \i/aat Op de Branbantse KVP-lijst staat ir. Piet Cornelissen uit Best op de zesde plaats. Hij is 33 jaar. Zittende Kamerleden zijn gepasseerd om hem als KVP- jongere van een plaats aan het Binnenhof te ver zekeren. De jonge Kamerkandidaat is Delfts ingenieur weg- en waterbouw, projectleider bij de bouw van het vrachtstation op het nieuwe areaal van de luchthaven Schiphol. Na zijn studie werkte hij van 1958 tot eind 1962 in Nigeria aan de verbetering van de loop van de Niger en de Benue. Na zijn terugkeer ging hij zich met politiek be moeien. „Och, als je de uitgangspunten van de verschillende partijen zag, was de keuze voor de KVP vrij gemakkelijk. De PvdA gaat ergens in wezen uit van het Marxisme, de WD van het liberalisme. De KVP echter stelt welbewust de christelijke levens visie als uitgangspunt van het hele programma. Dat is naar mijn smaak dè manier om tot een goed bestuur van het land te komen". Hebben de jongeren genoeg tastbare invloed op de bepaling van officiële partijstandpunten? Ik ben erg enthousiast over de samenleving en het gehoor dat wij vinden bij de senioren in Bra bant. Ik dacht, dat het op landelijk niveau ook goed lag. De jongeren zitten In alle bestuurscolleges en dat geeft de zekerheid, dat ze bij het vuur zitten. In het verkiezingsprogramma staan een paar punten, die wij er per se in wilden hebben, maar het is misschien wat vergaand, ons monopolie op te eisen voor het feit, dat zij er in zijn gekomen. Voorbeelden zijn de passage over ontwikkelingshulp en die waarin wordt aangegeven dat wij op weg zijn naar een partij, die niet helemaal confessioneel is, maar meer een programpartij. En dan de passage over het jeugdbeleid: en op ruimtelijke ordening en het verkeersprobleem hebben wij ook vooral gehamerd. Vond hij de val van het kabinet-Cals evenals Mertens van het NKV „onverantwoordelijk" De beweegredenen van de motie van de KVP- fractie (in de nacht van Schmelzer) waren: de zorg van de fractie voor de werkgelegenheid en voor de toenemende geldontwaarding. Dat die zorg alleszins gegrond was, blijkt helaas iedere dag op nieuw. Ik geloof, dat niet alleen de KVP-kiezers maar het hele Nederlandse volk dankbaar moet zijn, dat de KVP-fractie de moed heeft gehad paal en perk te stellen aan de stroming in Nederland, die zei: We leven in een welvaartsstaat, het kan niet op. De reactie van Mertens is alleszins begrijpelijk. Als voorzitter van een vakbond heeft hij andere belangen te dienen. Hij heeft toen gedacht, dat de loononderhandelingen zouden stagneren en vertraging zou optreden in dingen, die voor de mensen van de vakbeweging belangrijk zijn. Ik dacht, dat zijn vrees wel een beetje meegevallen is. Geeft hij de voorkeur aan een regering met de VVD boven een kabinet met de PvdA? De onderhandelingen bij de kabinetsformatie zullen uitwijzen of we beter met de PvdA of de WD kunnen regeren. Wij zullen zien het maximale van ons program te realiseren. Het hangs er dus van af hoeveel water onze rode broeders in hun rode wijn en de liberalen in hun witte wijn willen doen. Ik dacht, dat onze positie vrij sterk zal zijn. Zou hij het liefst een regering van alleen de christelijke partijen zien? als die een werkbare meerderheid zouden krijgen ja, zeer zeker. In elk geval zullen de christelijke partijen zoveel mogelijk één lijn moeten trekken. Zal de naam KVP volgens hem op den duur worden veranderd in AVP - Algemene Volkspartij De KVP heeft al enige tijd geleden de partij structuur onder de loep genomen. Wij zullen onze KVP moeten omvormen. Het zal een volkspartij moeten biyven, gebaseerd op de christelijke levens visie. Of we onze naam moeten veranderen is ergens een secundaire zaak. Wij moeten goed overwegen, wat de consequenties ervan zijn; hoe gaat de tegenpartij dit misbruiken in de propaganda? Denk aan de aanvallen, die nu al op de confessionele partijen worden gedaan. Het begint erop te lijken, dat men iets zoekt om het eigen clubje bij elkaar te houden, in het bijzonder de PvdA. Samenwerking tussen confessionele partijen vind ik alleszins toe te juichen. Maar of het zover moet gaan dat wij besluiten tot één partij te komen, betwijfel ik. Hoeveel KVP-zetels verwacht hij op 15 fe bruari? Wij hebben er 50. Als het op die dag een beetje gezond weer is, dat de mensen tot nadenken stimu leert, verwacht ik winst. Bij druilerig weer en als de mensen minder nadenken, zou er verlies kunnen komen. (Hij weigert ondanks aandrang een voor spelling over het aantal zetels te doen). Welke invloed op de zwevende kiezers ver wacht hij van het KVP-beleid? Ik denk, dat een deel van de VVD-stemmers ziet. dat de KVP een gezonde economische situatie werkelijk essentieel stelt, wat vooral voor het mid den- en kleinbedrijf en de agrarische bevolking van het allergrootste belang is. Er is geen partij, die zo het „welvaartsvast en waardevast" op de voorgrond zet. Onder de werknemers zullen ook veel mensen zijn, die zeggen: „Verrek, eigenlijk zijn we altijd beduveld met de opschroeving van de loon eisen, wij willen welvaartsverbetering, wij willen niet meer center waar we minder voor kunnen ko pen". Ook ontevredenen die voorheen op de Boe renpartij stemden, zullen nu denken: de KVP is een partij waarvan we weten wat we eraan hebben. Drs. Hans van den Doel wordt het jongste Kamer- Lid van de PvdA. Hij is 29 jaar. De groepering „Nieuw links", die op 7 oktober vorig jaar in de pu bliciteit trad met het boekje „Tien over rood", krijgt met hem een voorman in de Kamerfractie. Hij zegt: „Tien over rood was niet het laatste, maar het eerste woord over de vernieuwing van de partij. Ik ben er echter een absoluut tegenstander van, dat wij als groep dus met groepsdiscipline in de partij zouden opereren. Ik wil geen partijtje in de partij". Nieuw links is vorig jaar juni geboren, na de neder lagen van de PvdA bij de Staten- en gemeente raadsverkiezingen. „Ik heb een aantal vrienden bij elkaar geroepen, die ik uit de partij kende. Wij hadden aanvankelijk zeer bescheiden plannen. We wilden een buitengewoon congres om de partijleiding ter verantwoording te roepen over het beleid tot aan de verkiezingen". Bij vele partij-afdelingen bleek die wens ook te leven. De partijtop koos eieren voor haar geld. Het congres werd in november ge houden. Vooraf wilde Nieuw links met een „docu ment" komen, waarin haar opvattingen stonden. Dat werd het boekje „Tien over rood". Vindt hy, dat de PvdA in de oppositie moet gaan? Niet principieel in de oppositie. Als wij een grote overwinning behalen op 15 februari ben ik ervoor om in de regering te gaan. Maar dan moeten de inkomensverdeling en de ontwikkelingshulp meer aandacht krijgen dan in het kabinet-Cals. Wat is „een grote overwinning?" Dat zou zijn als wij de grootste partij werden. Ik vrees, dat het er nu niet in zit. Ik schat, dat wij ongeveer 43 zetels zullen halen .evenveel als de PvdA nu heeft). Maar veel hangt af van wat er met de KVP en de WD gebeurt. Alleen als dui delijk blijkt, dat de kiezers de PvdA in de regering willen, moeten wij het doen. Je wordt de speelbal van de KVP als je de kiezers niet achter je hebt. Vreest hij, dat de PvdA een klein partijtje zal worden als zij ver naar links opschuift? Wij moeten een duidelijk politiek alternatief stel len, zo duidelijk dat de kiezers het de moeite waard vinden daarvoor het eigen huis in de steek te laten. Ik geloof, dat wij daardoor een grotere partij zullen worden. De overgrote meerderheid van de kiezers enquêtes, o.a. van Hoogerwerf van de Vrije Universiteit, hebben dat aangetoond wil bij voorbeeld de bodemschatten in handen van het Ne derlandse volk en een gelijkere inkomensverdeling. De kiezers hebben lange tijd de PvdA niet gezien als het middel om zulke wensen te verwezenlijken. Als zij het gevoel krijgen, dat door hun stem aan deze partij dit wel gebeurt, verwacht ik een enorm grote partij. Ik zou het geweldig jammer vinden als de PvdA ineenschrompelde tot een kleine sectarische groep, die wel zuiver in de leer is maar geen macht heeft. Verwacht hij grote winst ten koste van de PSP? De PSP dankt haar ontstaan aan het fantasieloze beleid van de PvdA in de vijftiger jaren- Wij hadden op het gebied van de buitenlandse politiek te weinig te bieden. Met buitenlandse politiek kun je de kiezers niet winnen, maar wel verliezen. De PSP is een splinterpartij, die wel radicale ver klaringen afgeeft, maar niet in staat is iets te realiseren. Het moet mogelijk zijn, door een inspi rerende politiek die meer rekening houdt met de ontwikkelingen in de wereld en de wetenschap, de PSP praktisch te laten verdwijnen. Hoe lang is daarvoor nodig, denkt hij? Acht jaar. Welke invloed van een vernieuwde PvdA ver wacht hij op de confessionele partijen? De meerderheid van hun kiezers wil een beleid, dat is gericht op grotere gelijkheid van de mensen. Als zij gaan merken, dat de PvdA in staat is dat uit te voeren, verwacht ik aantrekkingskracht van on ze partij op tweederde van het electoraat van de confessionele partijen. Maar dat is een proces, waar één generatie voor nodig zal zijn. Men heeft „Tien over rood" wel verweten, dog matisch te zijn en onvoldoende rekening te hou den met de realiteit. Is dat enigszins terecht? Wij hebben bepaalde doeleinden: het vrijmaken van de mens, zijn gelijkwaardigheid zoveel mogelijk tot uitdrukking laten komen in de maatschap pelijke orde. De middelen daartoe beoordeel ik zuiver op grond van efficiency, van koude doelmatigheid. Ik sta op dit punt open voor elke discussie. Roemers heeft gezegd, dat het irreëel is de lage inkomens sneller te laten stijgen dan het loongemiddelde, zoals „Tien over rood" eis te en het congres aanvaardde. Hy vindt het pro- litiek niet haalbaar. Waarom Van den Doel wèl? Ik ben ervan overtuigd, dat als de PvdA met kracht duidelijke eisen stelt, de hele zaak om gaat. Omdat de confessionelen geen eigen ideeën op so ciaal-economisch gebied hebben zwichten zij voor de PvdA. De politiek is niet de kunst van het mogelij ke, maar van het onmogelijke Door het onmoge lijke te stellen, zorg je dat het mogelijk wordt. Straks zit hij met Roemers in de Kamerfrac tie. Zal dat geen moeilijkheden geven Ik wil ervan uitgaan, dat Roemers een oprecht democraat is en bereid zal zijn als woordvoerder van de fractie de democratisch genomen besluiten van het congres te verdedigen en zal trachten, ze uitgevoerd te krijgen. Daarom verwacht ik geen moeilijkheden. Het jongste lid van de Tweede Kamer, dat ooit werd beëdigd, zal naar alle waarschijnlijkheid de 25 jaar oude Hans Wiegel van de VVD zijn. Hij staat op de achttiende plaats op de kandidatenlijst en alge meen houdt men dat voor een verkiesbare plaats, al heeft de VVD nu maar 16 zetels. Door te ver wachten bedankjes, in elk geval als de partij in de regering gaat en kandidaat-Kamerleden minister worden, komt hij er vrijwel zeker in. Hij is oud voorzitter van de JOVD, de Jongerenorganisatie voor Vrijheid en Democratie. In 1963 werd hij lid van de VVD. Bliksemsnel is hij omhoog gekomen. De jonge Kamerkandidaat heeft zich tijdens de verkiezingscampagne hij spreekt in deze weken iedere avond op twee plaatsen: in één plaats van het filmdoek en elders in levenden lijve een ver vaarlijk debater getoond, met agressiviteit, kennis van zaken en humor. Komen in de VVD jongeren met andere me ningen dan de partijleiding aan bod of worden z,y eruit gedrukt, zoals wel wordt beweerd? Op het laatste WD-congres in Rotterdam was 60 procent van de sprekers van de JOVD. De organi satie is onafhankelijk van de WD en treedt niet georganiseerd op. Mensen met afwijkende meningen hebben volop de kans gekregen zich te laten horen. Natuuriyk is het de vraag, in hoeverre het partijbe stuur het nuttig vindt, de ideeën over te nemen in het partijprogramma. Als jongerenorganisatie moet je heel principieel zijn, terwijl je als partij reke ning moet houden met de andere partijen. Als jon geren kritiek naar voren brengen moeten zij dat genuanceerd doen, met gevoel voor de politieke ver houdingen. Het is zeker niet zo, dat de oppositie in de VVD monddood is. Op het filmpje dat op verkiezingsavonden wordt vertoond, zegt hij, dat 90 procent van de jeugd liberaal denkt. Is dat percentage niet wat te hoog? Ik zeg: liberaal denkt, niet stemt. Dat gebeurt nog niet. Daarvoor zijn de bindingen met de confessio nele partijen nog te sterk. Maar verreweg de meeste jongeren denken inderdaad liberaal. Zij willen snel de school afmaken, snel carrière maken. Ik merk het bijvoorbeeld als ik spreek met HTS'ers. Zij willen een goed salaris, een goed stuk medewerking aan de maatschappij geven, sparen, hun kinderen een betere opvoeding geven dan zij zelf hebben gehad. Je moet je niet verkijken op de jongeren die op de televisie komen. De jongeren, die „Johnson, molenaar" riepen, vormen maar een kleine groep. De jeugd, die 's avonds studeert om verder carrière te maken, komt niet op de televisie. Bij die 90 procent zijn veel arbeiders. Denken die ook ligeraal? Die zouden ook wel verder willen komen in de maatschappij. Kijk, wij willen één maatschappelijk breekijzer vooral hanteren: de onderwijspolitiek. Iedereen moet naar de school kunnen, waar hij qua intelligentie en doorzettingsvermogen geschikt voor is. Het knelpunt zit hem in de overgang van het lager onderwijs naar het voortgezet onderwijs. In het Gooi, waar ik vandaan kom, gaan meer mensen naar het middelbaar onderwijs, dan in de Jordaan. Daar woon ik zelf. Ik zie daar heel intelligente mensen niet naar de HBS gaan, omdat hun ouders dat niet nodig vinden. Zij zijn óók niet op de HBS geweest. En ze zijn bang voor wat de buurt ervan zal zeggen. Die jongeren willen trouwens niet graag. Het is ook veel plezieriger op een brommer te rijden dan met een tas boeken onder je arm te lopen- Voor hun vriendjes lopen ze dan voor gek. Maar vooral onder die jonge mensen is toch het besef aan het ontstaan: we moeten zorgen die barrière te door breken. En die mensen moeten wij coute que coute steunen. We moeten daarbij natuurlijk niet te hard van stapel lopen, want dat roept spanningen op in het gezin en de omgeving. Er wordt wel gezegd, dat de liberalen behoudend zijn en de bestaande structuren willen handhaven. Maar ik zeg het nog eens: wij willen één breekijzer met alle kracht han teren, en dat is de onderwijspolitiek. Er moet geen enkele sociologische of andere rem voor de car rière van iemand zijn. De VVD wil e>en volksparty zyn. Is het beeld dat de partij naar buiten vertoont, daar wel ge schikt voor? Het is zeker waar, dat een aantal potentiële VVD-kiezers niet op de partij stemt door het imago, dat ons wordt opgedrukt. Dat komt voor een deel, doordat wij niet de kans hebben ons op een evenredi ge wijze met de andere partijen te presenteren, vooral in de radio en op de televisie. Als „Achter het Nieuws" van de VARA aan het eind van iedere uitzending zegt, dat de VVD reactionair is, kunnen wij niets terugdoen. Als wij er in slagen, de kiezers duidelijk te maken, dat wij opkomen voor mensen die bereid zijn te werken en te sparen om carrière te maken, zal de WD sterk groeien. Ik geloof niet, dat de kiezer zich uiteindelijk laat lei den door het beeld van pakken met vest, gouden horlogeketting en sigaren. (Wiegel, student in de politieke en sociale wetenschappen aan de Amster damse gemeente-universiteit, is zelf voorzien van deze attributen). Ik geloof in het gezonde verstand van de kiezers. Wat een politicus zegt en doet, daar gaat het om. Ik verwacht geen verdubbeling van de aanhang van de VVD in drie jaar. Over het alge meen wijzigt 't politieke beeld van Nederland zich heel langzaam. Maar de VVD is de enige partij, die constant wint. Die lijn zal zich voortzetten. Ook de deconfessionalisering van de KVP zet zich door en daar zullen wy veel stemmen door krygen. Je ziet het nu al aan de ledenwinst, aan de opkomst bij vergaderingen. Hoeveel zetels verwacht hij nu voor de VVD? De enquêtes zeggen 18 19. Daar wil ik het maar op houden. De jongste Kamerkandidaat van de AR-Partij, drs. B. Goudzwaard, zit achter het bureau van de roemruchte voorman der anti-revolutionairen, dr. Abraham Kuyper. In Kuyper's vroegere woning in Den Haag is nu het naar hem genoemde weten schappelijke instituut van de ARP gevestigd. De jonge Kamerkandidaat werkt er als wetenschappelijk medewerker. In het vertrek hangt een muffe geur, afkomstig van de oude boeken van Kuyper, die de wanden stofferen. In de aangrenzende kamer staat het enorme bureau, waaraan de staatsman zijn theologische meditaties schreef. Achter zijn zware leunstoel staat op de vloer een lange houten kist. Daarin ligt de sabel van de Militaire Willemsorde, met de inscriptie: eerste luitenant H. Colijn. Drs. Goudzwaard is 32 jaar. Hij heeft economie gestudeerd in Rotterdam en wil binnen een jaar pro moveren. Sinds 1959 werkt hij bij de Kuyper- stichting en het laatste jaar woont hij als weten schappelijk adviseur alle vergaderingen van de Tweede-Kamerfractie van de AR bij. Geeft hij de voorkeur aan een kabinet met de PvdA? Voor mij is dat echt een open zaak. Aan de ene kant zie ik dat Den Uyl zich sterk gekleurd op stelt ten aanzien van de staatsdeelneming in de olie winning op het continentaal plat (de AR voelt daar niet voor). Anderzijds zijn er in het VVD-pro- gramma punten, die mij heel erg tegen staan: de paragraaf over de medezeggenschap, een griezelig geluid over de bouw, en de middenstandsparagraaf. De keuze voor mij zal afhangen van wat er na de verkiezingen op tafel wordt gelegd. Ik geloof niet, dat de keuze tussen progressief en conservatief de enige rechtmatige keuze is. Daarbij gaat het om de MATE van overheidsingrijpen. Bij die keuze mis ik de nuancering van de WIJZE van overheidsin grijpen. Als je daarmee rekening houdt, is het mo gelijk dat de AR de ene keer wat rechtser is dan de WD, de andere keer linkser dan de PvdA. Als het standpunt inzake medezeggenschap de mate van links-zijn bepaalt, dan zijn wij wellicht linkser dan de PvdA (die spreekt alleen over „meer be- voegdheden", de AR over „mede-beslissen"). Ons standpunt sluit aan bij de christelijk-sociale gedach- tengang en heeft daardoor bepaald een eigen kleur. Vreest hij stemmenverlies van de AR aan het GPV? Misschien wel. Het hangt af van de wijze, waarop de AR haar kiezers tegemoet treedt. Zij moet duide lijk maken dat de bestaande orde niet buiten de toetsing van het evangelie om gaat: dat is de toet sing aan de diepste basis die wij als christenen ge meen hebben. De rechtervleugel (GPV, SGP) is niet zo georiënteerd, dat zy wat liberaler dent; maar men wil de politiek wat dieper uit de Schrift benaderen. Het GPV speelt steeds sterker op mo narchistische en nationale gevoelens. Dat appelleert natuurlijk aan bepaalde groepen. Ik acht het bepaald niet uitgesloten, dat zij twee zetels halen. (Jongeling zit nu alleen in de Kamer). Maar het vorstenhuis en het vaderland zijn voor een christen niet de laatste dingen. Ik had gehoopt dat het GPV als het geweten van de AR zou functioneren, maar dat is op deze manier steeds minder geworden. Wij moeten zeker onze koers niet laten bepalen door het gevaar van het GPV. Wat verwacht hij van de verkiezingen? Ik verwacht, dat wij 14 zetels halen dus één zetel winst, ook omdat we nu een anti-revolutionaire pre mier hebben. Bij een wankelende werkgelegenheid wenst men, dat de gevaren niet te gemakkelijk worden genomen en dat het beleid in betrouwbare handen is. Wij zullen wel wat meer stemmen van jongeren in de randstad, vooral Amsterdam, krijgen, omdat zij iets van hun eigen inbreng in het program van actie hebben teruggevonden. Door hun toedoen staat er nu, dat de politiek worde benaderd „vanuit de radicaliteit van het evangelie". En bij de ontwik kelingshulp is het accent sterker op het persoonlijk element gelegd; niet de kille cijfers moeten de bo ventoon voeren, maar de zorg, dat de mens bij de veranderingen in de samenleving in de ontwikke lingslanden zijn houvast niet verliest. Ook verwacht ik stemmen van mensen, die bezorgd zijn over de toenemende prijsstijging, het verband met de werk gelegenheid beseffen en zien dat de zaak bij Zijl stra in veilige handen is en dat de AR zijn lijn za! voortzetten. Dit geldt niet alleen voor een deel van de CH, maar ook voor een stuk van de PvdA- aanhang. Ziet hij een flinke verdere groei van de AR op langere termijn? Of een opgaan in één christelijke partij? Ik dacht, dat wij ons rond de 14 zetels zullen stabiliseren, ook op langere termijn. Wij moeten duidelijk maken, dat men vanuit het evangelie een eigen benadering kan hebben. Onze partij is op het evangelie gegrond. De grootte hangt ervan af, in hoeverre dit in de Nederlandse maatschappij wor telt. Ook de kerken hebben met ledenverlies te kampen. Maar dat is niet zo ontmoedigend dat wij moeten zeggen: we zullen onze biezen maar pakken. Ik weet niet of op den duur het streven naar samengaan van AR, CH en KVP verstandig is. De kans bestaat, dat de betekenis van het evangelie verder verschraalt. Bij de CH put Beernink zich steeds forser uit in bezwaren fegen een samengaan, ondanks de vrij loyale aanbiedingen van de AR. Ik heb daardoor in deze richting nu weinig hoop. Ook ten aanzien van de KVP ben ik niet zo gerust dooi de tendens, het evangelie in de staatkunde terug te brengen tot „inspiratie". (De KVP) spreekt van een „christeiyk geïnspireerde politiek"). Ik vindt dit een verschraling. De CHU heeft de wetenschappelijke medewerker van haar Tweede-Kamerfractie als jongste kandi daat op een verkiesbare plaats voor de Kamer ge zet. Drs. A. M. de Boo, 31 jaar, werkt al in het Kamergebouw. Hij zit in het piepkleine kamertje, dat is bestemd voor fractieleider Beernink, die er toch geen gebruik van maakt. Drs. Arie de Boo is meer dan tien jaar actief geweest in de Christelijk- Historische Jongeren-Organisatie, laatstelijk als lan delijk vice-voorzitter, speciaal voor buitenlandse aangelegenheden. Hij heeft politieke en sociale we tenschappen gestudeerd aan de gemeente-universiteit van Amsterdam. De CHU maakt op buitenstaanders soms een wat bedaarde indruk. Is de Uni enog aantrekke lijk voor jongeren? Ik vind de CHU de enige politieke groepering waarin je, als je een religieuze achtergrond hebt en die belangrijk vindt voor de politiek, vrij kunt ademhalen. Er is volledige vrijheid van discussie. Van een strakke partijlijn merk je niets. Die is er ook niet. In een tijd, waarin de tegenstellingen in de politiek minder worden, voelt een toenemend deel van de jeugd voor een praktisch, van de werkelijkheid uitgaande benadering door alle relevante zaken tegen elkaar af te wegen en te streven naar een zekere harmonie in het beleid. Een bevestiging daarvan is in het feit, dat het aantal leden van de CH-jongeren organisatie in vier jaar tijds is verdubbeld. Ik heb ook wel de indruk, dat veel mensen denken dat de CHU een wat levenloze zaak is. Toch is dat niet zo. Maar de hele Unie leeft in een publiciteitsschaduw, omdat wij niet over dagbladen beschikken en niet nauw gerelieerd zijn aan een omroepvereniging. Misschien komt het ook, doordat wij geen interne par tijconflicten hebben. Die hebben wij in de verste verte niet. In dit opzicht zijn wij wel een beetje uniek. De jongeren in de CH timmeren niet hard aan de weg. Zijn zij te volgzaam? Je kunt door allerlei stuntjes proberen in de pu bliciteit te komen. Het is heel gemakkelijk een kreet te slaken over bijvoorbeeld Viëtnam. Wij vinden dat te goedkoop liggen. De jongeren zijn niet zo volg zaam achter de leiding van de Unie als wel lijkt. Er is om te beginnen natuurlijk het generatie verschil. Alle jongeren zijn radicaler dan de ouderen. Zo hebben zij herhaaldelijk hun ontevredenheid over het Ondoorzichtige, tweeslachtige Europese beleid van Ne derland geuit en vooral 't gebrek aan initiatief. Luns is nu ong. als laatste Europese minister van Buiten landse Zaken naar Roemenië geweest. Bij de jongeren reageert men daarop met: „Wij komen achteraan". Zij hebben organisatorisch een grote inbreng in de Unie; zij zijn vertegenwoordigd in de Unieraad (het hoofdbestuur) en in het dagelijks bestuur. Daar door wordt veel intern uitgepraat, 'n Tijdje geleden by de vaststelling van het verkiezingsprogramma b.v. hebben zij flinke invloed gehad op wat er in is geko men over de democratie in het leger, en bij het aanscherpen van de paragrafen over Viëtnam en het onderwijs. En over het samenwerken met andere chris telijke partijen? Daarover denken de jongeren ongeveer hetzelfde als de leiding van de Unie. Het gaat wel in de richting van grotere samenwerking, maar men moet niet denken, dat het in een handomdraai te verwezenlijken is. Ik zie met de schaalvergroting in heel Europa een nauwere politieke samenwerking tussen protestan ten en katholieken. Ik zeg niet: in één partij; en het zal niet binnen 10 jaar zo ver zijn. Toch gaat het ko men als er rechtstreekse Europese verkiezingen worden gehouden. Maar zolang De Gaulle er is, of een tweede De Gaulle, hoeven wij er niet over te pie keren. Verwacht hij een verdere groei van de Unie? Dat wij gegroeid zijn in de laatste jaren be wijst, dat de jeugd door de partij aangetrokken blijft worden. Anders zouden wij, zuiver op statistische gronden, achteruit moeten lopen. Er is een langzaam oplopende lijn, die zich denk ik nog lange tijd zal blijven voortzetten. Ik geloof, dat de formule van de CHU een flexibele opstelling met toch een duide lijke politiek in de Kamer en duidelijke uitgangs punten zonder te vervallen in christelijke dogmatiek voor het protestantse deel van ons volk een goede toekomst heeft. Op 15 februari verwacht ik tenminste 14 zetels voor de Unie (nu heeft de CHU er 13). Wat ziet hij vooral als het verschil tussen AR en CH? Er is een duidelijk verschil, dat kerkelijk-mentaal is bepaald. Voor zover de AR het stempel van de gereformeerde gezindte duidelijk draagt, voelen mensen uit het gereformeerde milieu zich nu eenmaal beter thuis bij de AR. De jongeren die naar de CHU komen, zy'n vaak van orthodox-hervormden hui ze, maar niet altyd. Er zyn ook veel vrijzinnigen, die ook WD of PvdA konden stemmen, al naar gelang van hun sociaal-economische inzichten. Zij vin den het klimaat in de Unie plezierig, de verdraag zaamheid. Wat vindt hij van de pleidooien voor het ver dwijnen van de confessionele partijen In het voortdurend trappen van de PvdA tegen de confessionele partij voel ik een stukje anti-demo cratisch sentiment. Elke partij die kiezers achter zich verzamelt, heeft recht van bestaan. Niet Den Uyl of Toxopeus maakt uit of de kiezer het geloof als punt in de politiek wil laten meetellen. Ik ben het in de verste verte niet eens met het GPV of de SGP, maar ik vino het charmant in ons kiesstelsel, dat kleine partijen in het parlement hun stem kunnen laten horen. Als men zegt, dat zij de gang van zaken in het parlement vertragen en bemoeilijken, dan is dat de prijs die ik graag wnl betalen voor het democratisch recht van de kleine partijen.

De Vallei | 1967 | | pagina 11