Veenendaals dagblad „SYMPATHIE VOOR STRIJD TEGEN ZIJN BEWIND Kosygin veroordeelt Mao nu onomwonden Buiten Sociale verzekering vereenvoudigd? N.V.V. over aanvullend werk bitter gestemd Dominas kreeg 15 jaar Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Pleidooi van Oe Thant voor vrede „Soekarno komt," zegt de Jap anse polit ie NOG EVEN GEDULD, ROTTERDAMMERS..... Asfaltwegen met terlenka ONGEWOON Overwegend droog Mooie muis Warschauweinig resultaten STAD ROTTERDAM ANIM01720 alle verzekeringen Minister De Jong in verkiezi ngsdeba t „Chr. partijen kunnen wel samengaan*" Ned. meisje dood na auto-ongeluk in Schotland Dr. Veldkamp vraagt S.E.R. om advies LASTENSTIJGING Juwelendieven veroordeeld Geen kort geding VARAKoekoek Autobanden-Import Q; Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telef. 06385-3550 (adm.). 3757 en 3955 (red.) Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926 Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op dl, do en za 1-10 woorden 1,50, leder woord meer 15 cent ZATERDAG II FEBRUARI I967 4le JAARGANG In een televisievraaggesprek met 3 Kenneth Harris verklaarde Kosygin dat hij de chaos in China uitvoerig heeft besproken. Dit is ongewoon om- 5 dat de Russische leiders altijd weiger- den het geschil met China in het wes-1 J ten ter discussie te stellen. Kosygin verklaarde dat het niet de 5 jj schuld van de Sowjet-Unie was dat de betrekkingen zo gespannen zijn ge- 5 worden. ,,Het is volkomen de schuld van de Chinese staat", zei hij. „Wij 5 zouden graag goede betrekkingen on- 5 derhouden met de Chinese regering en 5 de Chinese communistische partij, S waar wij grote achting voor hebben. Wij zijn ons ervan bewust dat er op het ogenblik in China, in de commu- nistische partij van China en in de S Chinese regering mensen zijn die 5 worstelen tegen de dictatuur van Mao 5 Tse-toeng. Wij voelen met hen mee en 5 wij begrijpen dat deze worsteling een 5 gevolg is van hun verschillende activi- 5; teiten in de politiek. Het is een gevolg van hun tegenslagen in het binnenland 5 en in de buitenlandse politiek. NEW YORK VN-secretaris-generaal Oe Thant heeft vrijdagavond gepleit voor onvoorwaardelijk staken van de Ameri kaanse bombardementen op Noord-Viët- nam en een verlenging voor onbepaalde tijd van het huidige nieuwjaarsbestand om vredesbesprekingen op gang te bren gen. Volgens de Amerikanen gebruikt Noord- Viëtnam het vierdaagse bestand om zijn manschappen in het zuiden van het no dige te voorzien. De aanvoer uit het noor den zou vijfmaal zo groot zijn als nor maal. De partijen in het conflict beschuldigen elkaar van schending van het bestand, waarvan het vrijdag de derde dag was. Amerika en Zuid-Viëtnam hebben toege stemd in een bestand van vier dagen, maar Noord-Viëtnam heeft verklaard de vijandelijkheden zeven dagen lang te zul len staken. In Vaticaanse kringen is vrijdag ge zegd, dat het Vaticaan teleurgesteld is over president Johnsons antwoord op de jongste oproep van de paus tot vredes onderhandelingen in Viëtnam. (De Ame rikaanse president heeft herhaald, dat de V.S. altijd tot onderhandelen bereid zijn maar dat zij hun activiteit niet kunnen verminderen als de andere partij niet bereid is hetzelfde te doen). Ho Tsji Minh heeft nog helemaal niet geantwoord op de vredesoproep van de paus. Het officiële Noordviëtnamese pers bureau heeft vrijdag bevestigd dat pre sident Ho Tsji Minh president Johnson onlangs door bemiddeling van dominee A. J. Muste heeft uitgenodigd voor een ontmoeting in Hanoi. pvenmin als de eekhoorn, trekt zich Springer de bosmuis terug voor een winterslaap, ja dit tere beestje kan zelfs tegen niet te strenge vorst en be knabbelt in nood de zachte bast van loofstruiken. verigens hamstert het. Ook verschijnt zij dan wel in afgele gen woningen, hetwelk toch niet in zijn eigenlijke aard ligt. Toen wij en kele jaren geleden middenin de grote Veluwse bossen woonden, hebben we menigmaal dit aardige speelgoedmuis je met zijn zandkleurig-roodbruine vacht, de scherp begrensde blanke on derzij, de lange ovale oren en de grote, sprekende ogen, zwart als prunusbes sen, op zolder gevangen zij het, dat dit een beetje contre-caeur was en imkers verzekerden mij, dat deze mi niatuur-kangoeroes ze bewegen zich op dezelfde wijze voort, vandaar de naam „Springer" zó verzot op ho ning zijn, dat ze winters korf of kast trachten binnen te dringen. Proberen ze dit echter in de zomer, wanneer de bijen actief zijn, dan komen ze van een koude kermis thuis, wan de immen steken zo'n kleine rover zonder proces dood en mummificeren het stoffelijk overschot met een soort hars of stop- was. Vele vallen aan bos- en ransuil ten prooi en wanneer ik op zachte avonden het gejoel en gekraai van de ze nachtvliegers verneem, vrees ik, dat zij het vaak op o'n springer voorzien hebben. Het muizenvolk schijnt echter onuitroeibaar, zodat we niet sentimen teel behoeven te wezen, wanneer we aan het lot denken, dat de meeste hun ner wedervaart. U-2-'67 A. B. Wigman. LONDEN Premier Kosygin van de Sovjet-Unie heeft vrijdagavond tijdens een televisie-interview in Londen de Chinese leider Mao Tse-toeng rechtstreeks veroordeeld. Hij verklaarde: „De Sovjet-Unie sympathiseert met degenen die binnen de Chinese regering en communistische partij strijden tegen het dicta toriale bewind van Mao Tse-toeng". Nimmer heeft een Russische staatsman tijdens een bezoek aan een „kapita listisch land" zo krachtig stelling genomen tegen de heerser van communis tisch China. De Sovjet-Unie heeft eenzijdig de overeenkomst met China omtrent afschaffing van visa opgezegd. Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde dat de Russische re gering hiermee „de vriendschap Dissen het Chinese en Russische volk wil onder mijnen en de betrekkingen nog verder verslechteren". „De Chinese regering te kent hiertegen krachtig protest aan", aldus het ministerie. Als tegenmaatregel heeft China bepaald dat Sovjet-Russen met ingang van 12 februari eveneens visa moeten hebben om China binnen te komen. Premier Tsjou-En-lai heeft voor een bijeenkomst van Maogezinde rebellen verklaard, dat de regering „handen te kort komt", daar er slechts zeven vice- premiers over zijn van de 15. Tot die zeven behoort ook Lin Piao, de verklaar de opvolger van Mao en minister van Defensie. Op muurkranten wordt verklaard, dat de „witte terreur" zich uitbreidt tot Binnen-Mongolië waar soldaten vele volgelingen van Mao afgeranseld hebben. Als dit waar is, zal dit gewricht toevoe gen aan een order aan alle legereenhe den, die bezig zijn met provinciale po litieke activiteiten, om voor 20 februari naar hun kazernes terug te keren. Mao vreest mogelijk dat de troepen door de volgelingen van zijn vijand pre sident Lioe overgehaald worden. Uit naam van de minister van Defen sie, Lin Piao, heeft de commissie voor militaire zaken van de partij, ook het leger bevolen op te houden met alle pro pagandacampagnes. Het bevrijdingsleger van China heeft alle faciliteiten van de Chinese burger luchtvaart, waaronder vliegvelden en in stituten voor de burgerluchtvaart over genomen. TOKIO Het hoofd van de Japan se politie heeft vrjjdag verklaard over inlichtingen te beschikken dat president Soekarno van Indonesië spoedig in Ja pan zal aankomen. Hy zei alle moge lijke maatregelen te treffen om de vei ligheid van Soekarno tijdens diens be zoek aan Japan te garanderen. In som mige Japanse dagbladen is verklaard dat Soekarno op 14 of 15 februari naar Japan zal komen. De Indonesische leiders zijn wat be treft hun mening over de methode van verwijdering van Soekarno uit het hoog ste ambt verdeeld in twee partyen. Een groep onder leiding van generaal Nasoetion, voorzitter van het Volkscon gres en andere Sumatranen, onder wie minister van Voorlichting B. M. Diah, wil de president niet alleen tot aftreden dwingen maar ook voor het gerecht dagen. Een „Javaanse groep", aangevoerd door generaal Soeharto, zou een milde re oplossing nastreven en zou Soekarno een proces willen besparen als hij vrij willig afstand zou doen van het presi dentschap. De houding van deze „Javaanse groep", schijnt te zijn ingegeven door vrees dat drastische maatregelen tegen de president tot grote politieke onrust op Java, vooral Midden- en Oost-Java, zal leiden, waar de president een sterke aanhang heeft. WARSCHAU De ministersconferen tie in Warschau van de landen van het Warschau-pact is vrijdag geëindigd zon der dat men het eens is geworden over een gemeenschappelijk standpunt met betrekking tot de Westduitse bondsrepu bliek. Waarnemers menen, dat Oost-Duits land wil trachten de banden met de lan den van het Warschau-pact te verstevi gen door bilaterale veiligheidsovereen- komsten te sluiten, in de eerste plaats met Polen. Walter Ulbricht zou van plan zijn vriendschapsbezoeken in Praag en Warschau af te leggen om dit plan te be vorderen. Hongarije en andere landen zouden er echter tegen zijn. ADVERTENTIE Vanavond 4 min. voor 8, ned. I (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Ik geloof, dat de christelijke partijen zo dicht bij elkaar staan, dat zy wel samen zouden kun nen gaan," aldus de KVP-minister De Jong gisteravond in de Amsterdamse Koopmansbeurs, waar de A.S.V.A. (Al gemene Studenten Vereniging Amster dam) een groot verkiezingsdebat had georganiseerd. De A.R.-minister Bakker zei met klem, dat de chrlsteiyke par tijen bereid zyn de bestaande orde in de wortels aan te tasten om het christelijk gebod de naaste te helpen waar te ma ken. In een tjokvolle zaal ondervroegen tien mensen, onder wie prof. mr. G. C. J. J. van den Bergh, prof. dr. H. Daudt en de provo Luud Schimmelpenninck, een zevental politici. Behalve de twee ministers, namen deel drs. Nederhorst (PvdA), prof. Witteveen (VVD), de heren Wiebenga (PSP) en Bakker (CPN) en drs. Gruyters van D'66. De Chinese kinderen in Peking spelen geen verstoppertje of rov rtje, maar „revolutionaire opstandelingen tegen reactionaire bourgeois". Een witte cape is kenmerkend voor de gewone burgerman, die natuurlijk steeds weer het onderspit moet delven. GLASGOW De 22-jarige mej. Nellie Kolmschot uit Oldenzaal is vrydag om het leven gekomen bij een auto-ongeluk in Glasgow. Haar 19-jarige zuster Patri cia en haar 16-jarige zuster Christine werden licht gewond naar een zieken huis overgebracht, evenals een vierde meisje, de 20-jarige mej. W. Hoppe, eveneens uit Oldenzaal. De meisjes zaten in een auto met twee jongemannen, die beiden e;s". shock kre gen. De auto reed tegen &,-• lantaarn- i ren, maar in welke orde van grootte paal. Mej. Kolmschot- werk,'e bij een fa- j deze besparing zal liggen, kan de be- milie in Schotland. windsman niet schatten. Bovendien zal (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Minister Veldkamp heeft een belangrijke stap gezet op de lange weg naar vereenvoudiging van de sociale wetgeving in het algemeen en van de sociale verzekering in het byzonder. In een nota aan de Tweede Kamer, waarin een inventarisatie wordt gegeven van de problematiek, verbonden aan een alge hele vereenvoudiging, unificatie en codificatie van de sociale wetgeving, deelt de minister mee, dat hy aan de Sociaal-Economische Raad advies heeft gevraagd over de vereenvoudiging van de sociale verzekering op langere termijn, met name o.a. door instelling van één uitvoeringsadministratie en van uniforme premies. De minister verwacht, dat vereenvou diging van de sociale verzekering een belangrijke kostenbesparing zal opleve- HOOGEVEEN „Staatssecretaris De Meyer moet wat minder praten en zou wat meer tijd moeten besteden aan de problemen op zyn terrein, in plaats van verzinsels de wereld in te sturen". Aldus reageerden vrydagavond vlce-voorzitter A. de Boon en secretaris F. J. Willems, van het N.V.V., na een werkbezoek aan vyf aanvullende werkgelegenheldsobjec- ten in Drente, op de opmerking van staatssecretaris De Meyer, dat de vak beweging verantwoordelijk is voor de overeenkomsten, waaronder het graaf- en spitwerk wordt uitgevoerd. Het N.V.V. wijst elke arbeid af, die in deze tijd niet meer past, zo menen de heren De Boon en Willems. Zij zijn van oordeel, dat de aanvullende werken moeten worden uitgevoerd met de mo derne hulpmiddelen en niet het karakter moeten krijgen van werkverschaffing. „Er is geen haar verschil in de aard van het werk en de werkomstandigheden met de jaren dertig; alleen het loon is wat verbeterd", zo meenden de N.V.V.- bestuurders. Zij formuleerden deze indrukken vrij dagavond na hun eerste werkbezoek aan enkele aanvullende werkgelegen- heidsobjecten in Drente. Het N.V.V. gaat extra aandacht schenken aan de werk gelegenheid en de omstandigheden, waaronder werklozen op aanvullende werken te werk zijn gesteld. Op ruim 20 aanvullende werkgelegen- heidsobjecten in Drente zijn nu 1200 van de 6700 werkloze arbeiders in dit ge west te werk gesteld; meest wegen bouwers en fabrieksarbeiders. Hoewel er velen bij zijn, die nimmer een schop hebben gehanteerd, was de algemene indruk, dat de arbeiders minder kritiek hebben op de aard van het werk dan op de verdiensten. Daarover werd alge meen geklaagd. De werkgelegenheidscommissie van het N.V.V. heeft tijdens haar eerste werkbezoek een bevestiging gezien van hetgeen zij reeds via rapporten en foto's over de aard en de werkomstandigheden op de aanvullende werkgelegenheidsob- jecten had ervaren. Het systeem van de mechanisatie heeft volgens de heren De Boon en Willems, geleid tot toestanden, die in 1967 niet meer passen. Men ver richt met de schop arbeid, die machines zouden moeten doen. Voor de gemeenten zijn deze objecten wel aantrekkelijk, om dat ze nu goedkoop bepaalde projecten kunnen laten uitvoeren. Het kost de ge meenschap intussen zeer veel geld. Ook staatssecretaris De Meyer is ge schrokken van het spit- en graafwerk, maar de N.V.V.-bestuurders nemen het hem kwalijk dat hij wat betreft de on derhanden zijnde werken geen maat regelen heeft genomen, die meer in de moderne tijd passen. Dat betekent, vol gens de heren De Boon en Willems, dat hij niet zou mogen tolereren, dat sloten van 3 meter breed en twee meter diep met de schop moeten worden gegra ven. Daarvoor moeten draglines worden ingeschakeld. Momenteel maakt men over het viaduct in Rotterdam-Zuid veelvuldig proefritten met metro-treinstellen. De toekomstige bestuurders zullen bin nenkort met hun opleiding beginnen. Dertien van de 27 door de R.E.T. be stelde rijtuigen zijn inmiddels afge leverd en rijklaar, maar het reizend publiek zal nog tot mei volgend jaar geduld moeten hebben. Van onze weerkundige medewerker) P^en naar het oost-zuidoosten weg- *-J trekkend hogedrukgebied boven het Engelse Kanaal brengt ons over wegend droog weer. De temperatuur wordt wat lager, maar 's nachts ver wachten wij niet meer dan lichte stralingsvorst en plaatselijk mist banken. Zondag of maandag ver wachten wij een hernieuwde stijging van temperatuur, bij een wat' in kracht toenemende zuidelijke tot zuidwestelijke wind, aangezogen door een nieuwe, uitdiepende depressie bij Ierland. Veel zon zal er waarschijn lijk niet zijn en in een later stadium wordt de kans op wat lichte neerslag wat groter. In Oslo zal het vandaag en morgen „lente" zijn, vergeleken bij Lahti twee weken geleden. De middagtempera- tuur zal er omstreeks -2 graden zijn, na nachtelijke minima van -10 tot -12 graden door uitstraling. het wel vyftien jaar duren, voordat ons stelsel vereenvoudigd zal zyn. De mi nister verklaarde op een persconferentie, dat de S.E.R. zeker wel twee jaar nodig zal hebben voor het uitbrengen van het gevraagde advies. In zijn adviesaanvrage zegt de minis ter, dat het zich laat aanzien, dat bin nen afzienbare tijd de sociale-verzeke- ringswetgeving haar voorlopige afronding zal naderen. Daarmee heeft het Nederlandse sociale-zekerheidsstelsel een belangrijk niveau bereikt, hetgeen met het oog op de sociale positie van grote groepen van ons volk van het allergrootste belang te noemen is. Met de ontwikkeling van dit sociale- zekerheidsstelsel is evenwel ook een be langrijke lastenstijging gepaard gegaan. Voor 1967 liggen de uitgaven van de sociale verzekering op een niveau, dat kwantitatief de helft beloopt van de totale rijksuitgaven, terwijl deze uitga ven voor het overgrote deel gefinan cierd worden uit publieke heffingen, die naast de overige belastingen moeten worden opgebracht. Met betrekking tot de vraag van de lastenverdeling, herinnert de minister aan zijn toezegging in de memorie van toelichting op zijn begroting 1967, dat hij zich hierover eerdaags bij afzon derlijk schrijven tot de S.E.R. zal wenden. Inzake de mogelijkheid van bezuini ging in de sociale verzekering, zijn vol gens de minister, twee zaken te onder scheiden. In de eerste plaats beperking van aanspraken krachtens de sociale verzekering, in de tweede plaats het be vorderen van een verdere vereenvoudi ging. Men zie verder elders in dit num mer. NIEUW DELHI Mevrouw Gandhi, de premier van India, heeft vrijdag een operatie ondergaand in verband met een neusbeenbreuk, die zij woensdag opliep toen zij op een verkiezingsbijeenkomst door een steen getroffen werd. DORTMUND De 38-jarige Pe tras Dominas, leider van een bende juwelendieven, is vrijdag in Dort mund veroordeeld tot 15 jaar tucht huisstraf, in aansluiting waarop hij ter beschikking van de regering zal worden gesteld. zyn beide medeplichtigen Helmut en Gerhard Balk werden resp. tot 18 en 11 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. De voormalige advocate Marinna Kreuzer (58) kreeg zes jaar, Herbert Balk vier jaar, Haary Balk een Jaar plus negen maanden gevangenisstraf, Paul Ctchetz- ky 81/2 Jaar tuchthuis- en een week ge vangenisstraf, Betty Russ, die de min nares van Dominas zou zyn, een jaar en vyf maanden gevangenisstraf en Lucie Balk, de vrouw van Helmut Balk, een jaar en tien maanden gevangenisstraf. Wilhelm Kremerskothen werd vrijge sproken. Gerhard Balk zal na zyn straf tijd eveneens ter beschikking van de re gering worden gesteld. De rechtbank heeft zich tijdens de 4% maand dat het proces tegen Domi nas en de zijnen heeft geduurd, bezig gehouden met de moord op caféhouder Albrecht Hoehmann en diens zuster Li- na, die op 25 augustus 1964 werd ge pleegd en een reeks gewapende roof overvallen op juwelierszaken in Duits land en Nederland. Dominas werd ge arresteerd na de overval op de Amster damse juwelier Schipper op 26 septem ber 1964. De waarde van de buit be droeg 400.000 gulden. In de loop van het proces werden meer dan 200 Duitse en Nederlandse getuigen gehoord. Dominas is ondanks zware verden kingen en vele aanwijzingen vrijgespro ken van de dubbele moord op de bejaar de broer en zuster Lina en Albrecht Hoehmann, die een café bij Luenern hadden. Wel staat vast dat de dodelijke schoten werden gelost met het pistool van Dominas, die kon echter het wapen hebben uigeleend, zoals hij mevrouw Kreuzer heeft verteld. Aan het slot van de toelichting van het vonnis ging de rechter nader in op de activiteit van de voormalige advoca te uit Essen, Marianne Kreuzer. Haar zwaarste misdrijf achtte hij de aankoop van vuurwapens voor Dominas. Hij achtte het bewezen dat mevrouw Kreu zer het misdadige verleden van de ben deleider kende en wist waarvoor ds vuurwapens zouden worden gebruikt. Daarnaast Veroordeelde de rechtbank mevrouw Kreuzer wegens heling en haar poging Dominas te bevrijden (zt) had een keer in een brood een Ijzerzaag de gevangenis binnengesmokkeld). De rechter sprak zijn dank uit voor de voorbeeldige samenwerking met de Ne derlandse politie. Dominas werd veroordeeld wegens roofovervallen, vier pogingen tot moord, diefstallen en talrijke andere delicten. De openbare aanklager had tegen hem levenslang geëist. De andere leden van de bende wer den veroordeeld wegens misdrijven als poging tot moord, roofovervallen en diefstal. Met uitzondering van Helmut Balk hoorden alle beklaagden het vonnis zon der uiterlijke emotie aan. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG „Ik heb de VJLBJ. geen vervalsing geweten (en zal dat ooi. niet doen)". Dit heeft boerenleider Koe koek geschreven in een brief aan de V.A.R.A., die vrydagavond in de rubriek „Achter het Nieuws" op het scherm werd vertoond. Deze verklaring van Koekoek is voor de V.A.R.A. aanleiding geweest af te zien van het kort geding, dat zy tegen de boerenleider aanhangig wilde maken. Koekoek begon zyn brief met de ver klaring, dat hy „nimmer over oud-N.S.B. kwesties" spreekt, daar „deze personen hun straf hebben gehad". „Wanneer echter jonge socialisten (zoals ln Ruinen b.v.)", zo vervolgt de boerenleider zijn brief, „deze groep nog meer door de modder haalt en op ir. Adams gaat schelden, dan zeg ik, dat de woorden kromneuzen en jodengif niet voorkomen 1 in zijn ingezonden stuk". ADVERTENTIE cw. 'NEl »FRV>CI Fluitsrstrast 78 Tel 08888-4898 VesnendasJ ARNHEM De provinciale Waterstaat van Noord-Holland zal het komend voorjaar asfaltwegen gaan bewapenen met Terlenka. Noord-Holland krygt op deze wijze de primeur van een belangrijke vinding op het gebied van de wegen bouw, die in opdracht van de A.K.U. door een particulier researchbedrijf, de N.V. Internationale Bedrijfsbevordering te Soesterberg, is ontwikkeld. Proeven op de weg Edam-Oosthuizen met het met terlenka bewapende asfalt hebben zulke goede resultaten opgeleverd, dat. ook andere provincies grote belangstelling voor de methode tonen. Het geïmpregneerde terlenkaweefsel heeft een treksterkte van 3500 kg per me ter. Het verhoogt de sterkte van het asfalt en heeft een drukverdelende werking, zodat de kans op scheuren en verzakken aanzienlijk wordt verminderd. Als ge volg daarvan wordt de levensduur van het wegdek, dat by normaal verkeer ongeveer vijf jaar meegaat, verdubbeld. Bovendien kan de aanleg vlugger geschieden, omdat het weefsel ook zonder- speciale voorzorg direct in de zandbaan kan worden verwerkt.

De Vallei | 1967 | | pagina 1