W.-Duitsland ziet af van kernp roeven „SLEETJE-RIJDEN" IN RUSLAND „Links" eist aftreden van Moro's kabinet Nieuwe brillenmode Winstnemingen in tweede helft van de beursweek Over de NOURILAX In Rusland vijfdaagse werkweek Robot voor huisvrouw Onbekende hielp „Hastings" uit brand Olympische „wetten" worden strenger BRANDT VERKLAART IN NEW YORK: Haile Selassie naar V.S. en Rusland Kosygin-Wilson werden het niet eens Zuid-Afrika wil toenadering tot „jonge landen" Kooplust op het Damrak neemt toe BEWAPENINGS WEDLOOP IN N.-AFRIKA WISSELMARKT Arabische landen Troepensterkte Koude golf teistert geheel Italië FeisaKs bezittingen in Egypte in beslag genomen Spaanse student veroordeeld tot ruim vier jaar Na nederlaag in Italiaanse senaat OORLOG IN VIETNAM Maryland herroept verbond huwelijken negers-bl anken Kiesinger en Liibke beschuldigd De moeite waard v ZATERDAG II FEBRUARI 1967 NEW YORK De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Willy Brandt, heeft vrijdag in New York verklaard dat zijn regering bereid zou zijn geen kernexplosies op Duits grondgebied te houden, door het ondertekenen van een verdrag voor het niet-verspreiden van kernwapens. Het is de eerste keer dat West-Duitsland afziet van het houden van atoomproeven, ook voor vreedzame doeleinden, hoewel de regering vaker had toegezegd geen atoom wapens te vervaardigen. rS ADDIS ABEBA De 74-jarige keizer rijden» een persconferen- l Haüp Selassie van Ethiopië vertrekt volgende week voor een reeks officiële bezoeken, o.a. aan de V.S. en de Sov jet-Unie. Van 14 tot en met 16 februari zal de vorst achtereenvolgens in Washington met president Johnson en in New York met secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. van gedachten wisselen. Van 18 tot 23 februari zal hij enige dagen rust nemen in Palma op Major ca, alvorens naar Khartoem te gaan voor een officieel bezoek aan Soedan, dat tot 26 februari zal duren. Vandaar reist hij naar Moskou voor besprekin gen met de Sovjet-leiders. Op 2 maart wordt hij in Ankara verwacht, waar hij met de Turkse leiders van gedachten zal wisselen over politieke, economische en culturele kwesties. Het zal het eer ste bezoek van Haile Selassie aan Tur kije zijn. Op 5 maart keert hij terug in Addis Abeba. Op 26 april gaat het staatshoofd van Ethiopië opnieuw de Atlantische Oceaan oversteken, ditmaal voor een officieel bezoek aan Canada, dat tot 4 mei zal duren. Op 2 mei zal hij de wereldten toonstelling van Montreal bezichtigen. Brandt werd gevraagd of hij een verdrag waarbij kernexplosies in de bondsrepubliek verboden worden, zou ondertekenen. „Ja" antwoordde hij. „Om praktische redenen. WIJ zijn 'n klein land en wij hebben geen atoom ontploffingen op onze grond nodig." „De kwestie van de explosies interes seert mji niet... Wij hebben belang bij onderzoek, industriële ontwikkeling aldus Brandt tie. „Wij steunen de bedoelingen van een verdrag voor de niet-verspreiding van kernwapens. In dit opzicht heeft de bondsrepubliek geen uitsluitend Duitse belangen. Haar vitale belang, dat zij deelt met een aantal andere landen, is dat dit verdrag geen inbreuk zal maken op het vreedzame economische gebruik van atoomenergie", aldus Brandt. Brandt zinspeelde erop dat er recen te besprekingen zijn gehouden tussen West-Duitsland en de Arabische landen om de verbroken diplomatieke banden te herstellen. Verschillende Arabische landen hebben de betrekkingen met West-Duitsland verbroken nadat het Is raël in 1965 erkend had. Over het nieuwe nationalisme in West-Duitsland zei Brandt: „Het lot van de democrtaie in Duitsland zal er van ahfangen of wij in staat zullen zijn zelfvertrouwen te hebben zonder arro gant te worden. Gunstige voorwaarden voor een dergelijke houding bestaan onder onze jonge, sceptische genera tie." Hij verwierp het denkbeeld dat er een werkelijk gevaar voor extreem na tionalisme in West-Duitsland bestaat. „Onze mensen weten dat Duitsland niet langer een wereldmogendheid in de conservatieve betekenis van het woord is en dit ook niet kan worden." Hij zei te menen dat het niet objectief is te menen dat de Nationaal Democrati sche Partij Duitsland alleen uit oude nazi's bestaat. „In deze groep komt ook tot uiting ontevredenheid over de economische toestand en bezorgdheid over de toekomst van onze bondsrepu bliek", aldus Brandt. Brandt vindt dat op bepaalde voor waarden de Amerikaanse troepensterk te in Europa verminderd kan worden zonder dat dit een gevaar voor de vei ligheid van Europa oplevert. „De verdere onwikkeling van de mili taire en vervoertechnieken, de overeen komsten tussen Oost en West en de successen bij het streven naar vermin dering van de spanningen zouden ver mindering van de troepensterkte moge lijk kunnen maken zonder de gemeen schappelijke veiligheid in gevaar te brengen. Indien de Sovjet-Unie bereid zou zijn haar troepen in het andere deel van Duitsland en in Oost-Europa over eenkomstig te verminderen, dan zou een toestand kunnen ontstaan welke bevor derlijk is voor een verdere verminde ring van de spanningen." Brandt achtte het mogelijk binnen redelijke tijd de moeilijke kwesties op te lossen welke verband houden met de toetreding van Groot Brittannië tot de EEG. ROME In geheel Italië heerst een koudegolf. Tot ver in het zuiden wordt het verkeer bemoeilijkt door sneeuw en gladheid. Te Avellino, nabij Napels, vroor het 's nachts 15 graden Celsius. Zowel in het gebied van Napels als ter hoogte van Bari aan de oostkust brengen zware stormen de scheepvaart in moeilijkhe den. CAIRO De regering van de Vere nigde Arabische Republiek heeft beslag laten leggen op alle bezittingen in Egyp te van koning Feisal van Saoedi-Arabië. De maatregel is een antwoord op de donderdag afgekondigde gedwongen sta king van de activiteiten van twee Egyp tische banken, de Bank van Cairo en de Misr Bank, in Saoedi-Arabië. Dit be sluit werd volgens het Saoedi-Arabische ministerie van voorlichting genomen uit vergelding voor de nationalisatie van Saoedi-Arabische banken in Egypte. MADRID In Madrid is de Spaan se student Juan Abalo wegens het be drijven van „onwettige propaganda" veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar en twee maanden en een boete van 20.000 peseta (ongeveer 1200 gulden). Twee andere beklaagden van wie een bij verstek kregen elk een jaar gevangenisstraf en 10.000 pe seta boete (600 gulden). Vrijdag zijn aan de universiteit van Madrid de colleges hervat na een slui ting van de universiteit voor de duur van 10 dagen. De universiteit van Barcelona is nog gesloten en het is niet bekend wanneer zij heropend wordt. v In Bilbao hebben donderdag een dui zendtal studenten het verkeer een half uur gestremd en zich vervolgens in de universiteit teruggetrokken. ROME Beide kamers van het Italiaanse parlement hebben vrijdag hun zit ting onderbroken als gevolg van een eis van linksgerichte leden dat premier Mo ro's regering dient af te treden. Premier Moro leed een onverwachte nederlaag In de senaat by de stemming over een wetsontwerp inzake lonen. Aangezien hy begonne is met intensieve besprekingen over het lot van zyn regering, hebben zo wel de senaat als de kamer van afgevaardigden hun werkzaamheden uitgesteld tot maandag. De minister-president ging in confe rentie met leden van zijn partij, de Christen Democratische Partij. Het se cretariaat van de Socialistische Partij, de belangrijkste coalitie-genoot van de christen-democraten, vergaderde even- eens gisteren. Moro zou later met de socialistische leider in bespreking gaan. Tengevolge van afvalligheid onder de senatoren van de coalitiepartijen werd een regeringsmaatregel met 110 tegen 108 stemmen verworpen. Het betrof een maatregel tot tijdelijke bevriezing van de algemene sociale uitkeringen. Toen de debatten in de Kamer werden geopend, eiste de communistische frac tieleider het aftreden van twee minis ters op grond van het feit dat de rege ring waarin zij deelnemen zou zijn ver slagen. Afgevaardigden van kleinere pro-com munistische partijen eisten eveeens het aftreden van de regering Moro. De fractieleider van de christen-de mocraten was van oordeel dat de be sprekingen niet konden worden voortge zet in deze gespannen sfeer en vroeg uitstel van de vergadering tot maandag. Na Moro's besprekingen met de par tijleiders werd in kringen van de chris ten-democraten vernomen, dat de 'par tij op het standpunt staat dat de uitslag van de stemming in de senaat geen aanleiding voor een crisis hoeft te zijn. Volgens deze kringen zijn de leiders van de christen-democraten van mening dat het niet verstandig is de regering thans te ontslaan, in een tijd namelijk waarin belangrijke wetgevende arbeid, zowel door de regering als door het parlement moet worden verricht. Een team van Russische ontwerpers is op het ogenblik in Finland. Daar toonden zij o.m. deze „slee", die voor wa ter- en sneeuwgebruik geschikt is. De ca paciteit van het voertuig is een halve ton lading, de actieradius 300500 km, de uursnelheid van 5070 km. LONDEN De Britse en Russische leiders hebben vrijdag hun besprekin gen omtrent vraagstukken voor een verdrag om de verspreiding van kern wapens tegen te gaan, formeel beëin digd. Premier Wilson en zijn Russsiche gast Kosygin hebben gesproken over onder andfere Kosygin's voorstel betref fende een Brits - Russisch vriendschaps verdrag, samenwerking, een niet-aan- valspact en over Viëtnam. Over dit laatste punt zijn ze het niet eens geworden. Kosygin heeft de mennig uitgesproken dat spoedig een overeen komst zal moeten worden gesloten om de verspreiding van kernwapens te ver bieden „of de Westduitsers het willen of niet". Begin deze week heeft de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Willy Brandt, dit onderwerp met de minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, en president Johnson besproken, delaars hebben reeds vérgaande over- Russlsche en Amerikaanse onderhan delaars hebben reeds vergaande over eenstemming bereikt ten aanzien van dat deel van het verdrag dat handelt over de bestaande kernmogendheden. MOSKOU. De 77 mUjoen fabrieks- en kantoorwerknemer» van de Sovjet- Unie i» met ingang van 7 november, de dag waarop het 50-jarig jubileum van de Bolsjewistische revolutie valt, een vijfdaagse werkweek In het vooruitzicht gesteld. De partij sprak al sinds 1956. toen het land een 48-urige werkweek had, over een vijfdaagse werkweek. Tegen woordig werkt Rusland 41 uur, verdeeld over zes dagen. ANNAPOLIS, (Maryland). De se naat van de Amerikaanse staat Mary land heeft donderdag besloten de wet die huwelijken tussen negers en hlanken verbiedt te herroepen. De wet dateert nog uit de tijd dat Maryland een Britse kolonie was. 35 se natoren stemden voor herroeping en 7 tegen. Het wetsontwerp gaat nu naar het Huis van Afgevaardigden van de staat. LONDEN Een zekere heer Me redith Woodridge Thring, professor in de werktuigkunde aan het Queen Mary College te Londen, verwacht dat het binnen tien jaar mogeiyk zal zjjn, een robot te vervaardigen, die de huivrouw van alle vervelende huis houdelijke karweitjes verlost. Deze robot zou de tafel dekken en afruimen, bedden opmaken en de la kens verwisselen, stof afnemen, vegen en opruimen, kleren wassen en strij ken, bovenkleding persen, vloeren, badkuipen, gootstenen en kachels schoonmaken en levensmiddelen ge reedmaken om gekookt te worden. Het ding zou ook een geheugen hebben en zich kunnen herinneren waar precies de meubelen moeten staan en na gedane arbeid zou het zichzelf opvouwen, wegzetten en zyn batterijen weer opladen. De professor wil de huisvrouwen en haar helpende echtgenoten verlos sen van geestdodende arbeid, zodat zij meer tijd zullen hebben om cultu reel bezig te zijn. Hij is van mening, dat zijn denk beeld kan worden verwezenlijkt met de wetenschappelijke kennis die w(j reeds bezitten. Maar er is wel geld voor nodig maar hij meent zo on geveer wat nodig is geweest om een geslaagde auto te construeren. Een tienduizendste van het geld, dat wordt uitgegeven voor het ruimte onderzoek, gedurende tien jaar zou volgens hem voldoende zijn. H(j ziet het zo, dat de tjjd niet ver meer Is, dat de automobielindustrie zich wegens de verzadiging van de markt niet meer zal kunnen uitbreiden en dat het daarom goed zou zyn, als deze industrie een nieuwe pijl op haar boog zocht. Dat zou zijn robot kun nen zijn, omdat elk gezin een robot zal willen hebben zoals elk gezin thans een auto wenst. JOHANNESBURG Officieel is bekendgemaakt dat Zuid-Afrika on derhandelingen voert over een han delsverdrag met een jonge Afri kaanse staat, Malawi. Dit is de eer ste belangryke koerswijziging by het buitenlandse beleid sinds Bal thazar J. Voster minister-president is geworden na de dood van Ver woerd. Malawi, het vroegere Nyas- saland, is met 3,7 miljoen inwoners een der kleine Afrikaanse mogend heden. Het ligt tussen Tanzania en Zambia. Dat er inderdaad sprake is van een nieuwe aanpak bleek toen dr. Hilgard Muller, de minister van Buitenlandse Zaken, het Zuidafrikaanse parlement een overzicht verschafte van de plan nen voor de nabije toekomst. Het werd duidelijk, dat Voster zijn minis ter meer de vrije hand laat dan des tijds Verwoerd had gedaan. Er be staat geen twijfel, dat Zuid-Afrika ernstig streeft naar hartelijke samen werking met de landen in het noor den. Als normale handelsbetrekkin gen tot stand komen hoopt Zuid-Afri ka niet alleen produkten te kunnen uitwisselen, doch ook de Afrikaanse staten iets milder jegens Zuid-Afrika te stemmen. Zuid-Afrika is nu eenmaal de uitge stotene van het continent. Daarom worden de voelhorens uiterst voor zichtig uitgestoken en van officiële zijde toont men zich bijzonder terug houdend in dit stadium reeds concre te bijzonderheden bekend te maken. Niettemin onthulde dr. Muller ook, dat sedert juli vorig jaar vijftig mi nisters van Afrikaanse landen op doorreis op de luchthaven van Johan nesburg werden verwelkomd door Zuidafrikaanse functionarissen. Be leefdheid bij internationale betrekkin gen moet eigenlijk iets vanzelfspre kends zijn, maar tegen de achter grond van de rassentegenstellingen in Zuid-Afrika is het een gebaar waarvan de betekenis niet mag wor den onderschat. Dr. Muller voegde eraan toe, dat technische bijstand wordt verleend aan de landen ten noorden van de republiek en hij zin speelde op het uitwisselen van diplo matieke vertegenwoordigers in de toekomst. De onlangs onafhankelijk geworden staten Lesotho en Botswana zijn eco nomisch dermate op Zuid-Afrika aan gewezen, dat zij alleen maar vriend schappelijke betrekkingen kunnen on derhouden. Toch profiteren ook zij van de nieuwe koers. Het allernieuwste op het gebied van brillen: een mysterieuae zijden versie ring voor de glazen. Of het de bedoeling is dat de draagster altijd over de bril heen kijkt in plaats van erdoor, weten we niet. Praktischer in het gebruik zal wellicht het onderstaande exemplaar zijn, dat eveneens in Amsterdam door montuur-ontwerper Jan Oostman werd gepresenteerd: opklapbare glazen, die gemonteerd zijn op een band die om het hoofd klemt. Makkelijk voor iemand die een zonnebril draagt en toch even gauw wil knipogen. OOST-BERLIJN De Joodse ge meenschap in Oost-Duitsland heeft gis teren in Oost-Berlijn een document „Anti-semitisme in West-Duitsland" uitgegeven, waarin hondskanselier Kie singer van anti-semitisme en bondspre sident Llihke van medewerking aan de bouw van een concentratiekamp worden beschuldigd. Kiesinger zou hebben deelgenomen aan voor Amerika bestemde anti-semi- tische radio-uitzendingen. Lübke zou een aandeel hebben gehad in de oprichting van het dwangarbeiderskamp Wolmirs- leben voor gedeeltelijk-Joden. De Westduitse ex-kanselier Adenauer vliegt dinsdag naar Madrid, waar hy waarschynlijk Franco zal bezoeken. Daarna gaat hy naar Parijs waar De Gaulle hem voor een diner en een ge sprek heeft uitgenodigd. Gisteren sprak Adenauer met kanselier Kiesinger. (Door onze economische medewerker). AMSTERDAM Effectenbezitters zullen de eerste helft van de week de beurs met groot genoegen gevolgd heb ben. Er was evenals vorige week w«er een vaste stemming. De handel was levendig, met omzetten die rond om de f 4 miljoen nominaal schommel den (dinsdag zelfs f 4,7 miljoen). Het beleggende publiek kreeg de lust om te kopen weer terug. Natuurlijk moet die kooplust op nuchtere argumenten steu nen. Het gevoel begint door te breken, dat de economische situatie niet zo zwart is als men op grond van de ve le werkloosheidscijfers denkt en dat de spankracht bij het bedrijfsleven groot genoeg is om bepaalde tegenslagen te overwinnen. In de cijfers van het Cen traal Planbureau over 1967 kan men steun voor deze gedachte vinden. Maar de opvallende koersstijging van vorige week en vooral de eerste helft van deze week wordt toch ook door psychologische motieven gestimuleerd. Wij hebben een lange tijd van voortdu rende koersdalingen achter ons liggen. Die is wel zo ver gegaan, dat bij ve len de overtuiging is gegroeid, dat het dieptepunt toch wel bereikt moest zijn. Er waren echter geen prikkels om de beleggers over de koopdrempel heen te helpen. Ineens komt er wat kooplust. Vooral voor de internationale fondsen. De beurs steming wordt beter. Buitenlands aanbod was verdwenen. In Wall Street gingen de koersen regelmatig omhoog. Dan ontstaat alras het klimaat, dat men erbij moet zijn om nog koopjes te halen. Dit komt veelal in een lege markt, waar de verkopers zich schie lijk terugtrekken. Het resultaat is dan dat er alleen nog tegen oplopende koersen gekocht kan worden en naar mate die koersen oplopen, wordt de kooplust groter om er toch maar op tijd bij te zijn. Maandag was er overigens nog een extra-stimulans. Er werd gesproken over het besluit van de Indonesische regering om een aantal buitenlandse ondernemingen die enkele jaren on der het beheer van de, staat hadden gestaan, onder bepaalde voorwaarden weer aan de eigenaars terug te ge ven. Hieruit werd ter beurze de con clusie getrokken, dat de contacten met Indonesië in de niet te verre toe komst weer inniger zouden kunnen worden, een situatie waarvan vooral de voormalige Indische bedrijven zou den kunnen profiteren. Als zo'n vonk eenmaal in de pan slaat, dan komt er al gauw groot vuur. Unilever maakte dinsdag een sprong van f 4.20 (hiervan werd de Indonesi sche onderneming teruggeven), Amster dam Rubber liep 5 punten op tot 70%, Deli Mij ging f 4,80 omhoog tot f 68,80, de Ver. Machinefabrieken (leverancier van suiker- en palmoliefabrieken) steeg 11 punten tot 154 en Van Swaay, die verschillende contacten op technisch terrein met Indonesië heeft, liep 20 punten op tot 290. Een dag later was het vuur al gro tendeels gedoofd. De beurs realiseerde zich, dat de wens de vader van de ge dachte is geweest en dat men zich had laten meeslepen. Een fonds als Deli Mij liep alleen nog enkele dagen door en noteerde woensdag f 72,20, maar toen was het ook wel gedaan. In de tweede helft van de week ebde de kooplust enigermate weg. Hier en daar ging men zich afvragen of de beurs in haar vaart niet te ver was gegaan. Er kwam voor de internationa le fondsen ook weer buitenlands aan bod. De stemming werd aarzelender en menigeen ging tot winstneming over. In verschillende gevallen was dat echt de moeite waard. Bij de internationale fondsen zagen wij het volgende beeld. Koninklijke kon zich deze week heel goed handhaven en bleef rondom de f 134,- schommelen, maar Unilever liep na maandag gelei delijk aan terug van f 104.20 tot giste ren f 101,90. Philips was vorige week vrijdag f 89,10, maandag f 91,40 en gis teren f 89,10. AKU houdt zich daaren tegen erg rustig. De schok door de te leurstellende resultaten in het vierde kwartaal en de verwachte winstdaling voor dit jaar is men nog niet te bo ven. De notering kwam van f 54.20 op f 52,40. In de scheepvaarthoek is het over het algemeen rustig. Alleen in Van Om meren was de eerste twee dagen wat te doen, waardoor de koers 10 punten kon oplopen tot 179, maar toen was het feest ook afgelopen. KLM, die dezelfde rubriek noteert, laat weinig meer van zich horen. Het gaat goed met het be drijf, maar dit is voor Wall Street, waar eigenlijk de koers wordt gemaakt, omdat de meeste aandelen in Ameri kaanse handen zijn, geen reden om ver der te kopen. En zo zien wij dat op het Damrak de notering rondom de f 390,- blijft vliegen. De lokale markt was maandag en dinsdag uitgesproken vast. Dit weer spiegelde zich in soms opvallende koerssprongen. Maandag ging Calvé, in het bezit van Unilever, 35 punten om hoog, Elsevier f 8,- (gelijk aan 40 pun ten), Koninklijke Zout 17 punten, Twent- sche Kabel 20 punten. Opmerkelijk was ook de vraag naar enkele auto fondsen, opmerkelijk omdat die de vo rige week nog aangeboden lagen: Am sterdamse Rijtuigmaatschappij 12 tot 172 en Auto Industrie Rotterdam 15 tot 285. - Stond maandag Uitgeverij Elsevier in het zonnetje, dinsdag ging de vraag naar de uitgevers Misset 16 tot 288) en Ned. Dagblad Unie 13 tot 210). Ook enkele aannemersbedrijven deden het wel goed, zoals Holl. Beton 13 tot 325). Woensdag begon het tij te keren. Nog niet zo dat de verliezen de over hand hadden maar wel dat in een aan tal gevallen winstnemingen verliezen opleverden, terwijl in andere gevallen de koersen nog konden aantrekken. Wij denken dan aan Kemo (+20 tot 470), aan Van der Grinten (+15 tot 900), aan Geveke 12 tot 502) en aan Kon. Gist 21 tot 515). Verliezen waren er ook: Calvé - 20, Kon. Zout - 9. Fokker -12, Internatio - 15, Walvisvaart - 10. Die onzekerheid was er ook donder dag weer. Scholten Carton verloor toen niet minder dan 32 punten tot 265. Bij dit bedrijf wordt het dividend nog wel van 12 pet. tot 14 pet. verhoogd. Ver moedelijk heeft de sombere analyse van de situatie in de strokartonindustrie een domper op de vreugde gezet. Gis teren 267. Elsevier zakte f 9,- (45 pun ten). Amsterdamse Rijtuigenmaatschap- py liep 15 punten op en E.M.S. in de hoop dat de ontwikkeling in 7% pet. obligaties na het deurwaardersexploit van mr. Polak nu niet lang meer op zich laat wachten f 4.80 tot f 69,- voor een stukje van f 50,-. Gisteren werd het f 67.-. Het Damrak heeft weer een levendi ge week achter de rug, ook al was de koersbeweging in de tweede helft van de week onduidelijk en soms teleurstel lend. De Algerijnse president, kolonel Boe- medienne, is in zijn land een element van stabiliteit. Anderhalf jaar na de afzetting van ex-president Ahmed Ben Bella heeft Boemedienne zijn greep op het land verstevigd en elke positie van beteke nis tot zwijgen gebracht. Terzelfder tyd heeft hy Algerije weer helemaal in het kamp van de „socialis tische revolutionairen" gebracht en zij, die van hem een rechts militair regime van Indonesisch type hadden verwacht, zijn teleurgesteld. Onder een crescendo van anti-Ameri kaans geschimp in de door de staat ge- exploiteerde pers en radio is Boeme dienne met steun van de Sovjets over gegaan tot een militaire organisatie, welke deskundigen uit het Westen be schouwen als veel te omvangrijk voor de normale eisen van de Algerijnse landsverdediging. De Sovjets hebben het algelopen jaar meer dan 100 vliegtuigen met straalaan drijving, 400 voor gebruik in de woes tijn geschikt gemaakte lichte tanks 350 pantserwagens voor troepenvervoer en 20 met radiografisch bestuurbare raketten uitgeruste torpedoboten gele verd. Bovendien hebben belangrijke le veringen van pantserwagens, zware ge mechaniseerde kanonnen, luchtdoelge schut en raketten voor gebruik van land tot lucht plaatsgevonden. Binnenkort wordt nog de levering van twee Russische onderzeeërs verwacht en meer dan 1.000 instructeurs van hel Rode Leger houden zich in Algerije be zig met de opleiding van officieren, ca detten, piloten, parachutisten militaire technici, terwijl andere Algerijnen wor den opgeleid in landen van het Sovjet blok. Naar verluidt verlenen verder Sovjet technici hulp bij de aanleg van militai re vliegvelden en radarinstallaties, in het bijzonder langs de betwiste grens met Marokko en in het Auresgebergte. Algerije bezit na Zuid-Afrika en Egyp te reeds het sterkste verdedigingsleger op het Afrikaanse vasteland en zijn mi litaire leiders hopen Egypte binnenkort in te halen. De enorme militaire organisatie van Algerije baart zijn Westers gezinde buur landen, Marokko en Tunesië, zorgen. Deze op hun beurt verwachten van de VS de wapens, die zij denken nodig te hebben om zich te verdedigen. Amerikaanse diplomaten hebben de autoriteiten van alle drie de Noordafri- kaanse landen te verstaan gegeven, dat de VS niet voornemens zijn zich in concurrentie met de Sovjets te laten meeslepen in een Noordafrikaanse be wapeningswedloop. HASTINGS Een zakenman, die onbekend wenst te blijven, heeft het tekort van het internationale schaak toernooi van Hastings aangevuld. Tij dens het tien dagen durende toernooi, waaraan 230 schakers deelnamen, werd bekend, dat de organisatoren voor meer dan 2000 gulden in de schuld zaten. De onbekende stuurde donderdag een cheque van 2360 gul den. Hy verklaarde door de telefoon, dat hy op deze wyze een oom wilde herdenken, die voor de oorlog in Hasting plachtte te spelen. GRENOBLE „Het is de 87e maal dat ik een voordracht over het Olym pisch amateurisme houd", zo begon donderdag in Grenoble de president van het Internationaal Olympisch Co mité, de Amerikaan Avery Brundage tijdens een persconferentie. Na dit grapje toonde hij echter dui delijk zijn onbuigzame wil geen enkele smet te willen zien op het Olympisch blazoen met de woorden: „Wij hebben steeds moeilijkheden over het ama teurisme, omdat het Internationaal Olympisch Comité de reglementen op stelt en anderen, de nationale sportbon den, deze moeten naleven". Het probleem wordt steeds actueler omdat de Olympische beweging onder steeds grotere commerciële en politieke druk komt te staan. Ernstig zei Brundage voorts: „De Olympische beweging is er om de mensheid in haar streven naar hogere prestaties verder te helpen. Wat speelt het dan voor rol of een atleet de eerste of de tweede plaats bemachtigt, als slechts onderdelen van een seconde of centimeter over zege of nederlaag be slissen." De president van het I.O.C. maakte voorts bekend, dat er op het ogenblik hard gewerkt wordt aan de amateur bepalingen en dat deze hoogstwaar schijnlijk over een maand gepubli ceerd zullen worden. Hij wees er op dat deze strenger en minder ruimte voor speculaties zullen geven. „De sportlieden zullen o.a. een vast beroep moeten hebben en slechts 28 dagen van huis mogen zijn om aan wedstrijden deel te nemen", aldus Brundage, die er hard en vastbesloten aan toevoegde: „In de toekomst zullen de atleten voor hun bond en Nationaal Olympisch Comité een Olympische eed moeten afleggen, zodat er niets te loo chenen valt!" AMSTERDAM, 10 februari Londen 10.09%—10.09%; New York 3.61%— 3.61%; Montreal 3.34%—3.34%; Parijs 73.05%—73.10%; Brussel 7.25%—7.26% Frankfort 90.89%—90.94%; Stockholm 69.90—69.95; Zürich 83.26—83.31; Mi laan 57.76%—57.81%; Kopenhagen 52.15%—52.20%; Oslo 50.49—50.54; Wenen 13.96%—13.97%; Lissabon 12.58%—12.59%. ADVERTENTIE werkt zacht en zeker bij verstoppingsproblemen

De Vallei | 1967 | | pagina 5