Liefderijk werk in voormalige boerderij Blinde zwakzinnige kinderen voor hun leven verzon gd Proces-Van der Lubbe doorgestoken kaart Gevoelig verlies voor K. V.P.; P.v.d.A. weer op peil van 963 Minister Veldkamp stelde de S.E.R. vier vragen Lekasin Regering wil spoed met vaargeul Vakantierally naar Monaco Documenten bewijzenPlan van brand was de nazi 's bekend Inventarisatie Wachtlijst Accent Volgens laatste N.I.P.O.-verkiezingsenquête GEKORTWIEKT IPMMP TT et Drentse dorpje heet Vries, een landelijke gemeen- schap aan de weg Assen-Groningen. ledereen in het dorp weet te vertellen waar wij de boerderij „De Brink" kunnen vinden en wie de bewoners zijn. Het forse bouw sel heeft zijn agrarische betekenis verloren. De voordeur wordt geopend door een verpleegster in hagelwit tenue. Ons hart krimpt ineen, als wij een glimp opvangen van de wereld achter haar. Laatste schakel in blindenzorg Kind onder trein; licht gewond KINDEREN VONDEN GRANAAT OP HEI Haarlems advocaat meent: Vereenvoudiging sociale verzekering de snelle en zekere pijnverdrijver Sociaal wetboek VOORUITGANG VAN V.V.D. EN C.H.U. SLINKT WEG Voor supertankers (Op)passend werk voor agente Japan overweegt nemen van kernproeven Wie wint de nek aan nek race? Een gewaarschuwd mens stemt voor ZATERDAG II FEBRUARI I9«7 y i.' ->Ï M jA. T' *<\A C., wkilid) Zelfs deze zinsnede kan onmogelijk de goedkeuring weg dragen van dr. A. van der Woude, neuroloog en genees heer-directeur van de inrichting, waar zintuigelijk meer voudig gehandicapten liefderijk worden verzorgd. Dr. Van der Woude is een Groninger nuchter, principieel en wars van iedere sentimentaliteit. Hij waarschuwt nadruk kelijk: „Beheers uw emoties in uw verhaal, maak er geen sensatie van; daar zijn wij niet mee gediend". Goed. Maar wie blijft onbewogen bij het aanschouwen In de ruime directiekamer worden de zakelijke gegevens verstrekt. Van de mentale blindenzorg in Nederland Is de stichting „De Brink" min of meer de laatste schakel. De geestelijk normale blinden worden opgevangen door het Koninklijke Instituut in Bussum (het instituut voor zeer slechtzienden) en de Prins Alexander-Stichting in Huis ter Heide bij Zeist. Het betreft hier inter naten. Verder zijn er voor de Bandstad Holland dagscholen in Rotterdam en Amsterdam. Dr. Van der Woude zegt: „De groep blinden, die tevens zwakzinnig is, wordt relatief groter, maar ook in absolute zin. De blindheid na de geboorte zakt af, naarmate de hygiëne toeneemt. Stoornissen voor de geboorte zijn vaak meervoudig. In het algemeen is er ook sprake van zwakzinnigheid. Van vele van onze patiëntjes had de moeder rode hond in de derde maand van de zwan gerschap. Nu we spreken over zwakzinnigheid dient u de volgende onderverdeling aan te houden: zwakbegaafden, de bielen, imbecielen en idioten. Zwak zinnigheid en blindheid gaan vaak ge paard met spasticiteit. Sommigen zijn daarbij ook nog doof. Wij noemen hen de zintuigelijke meervoudig ge handicapten. Een gedeelte van de zwakzinnigen en dan bedoel ik de zwakbegaafden en debielen is leerbaar. Voor deze mensen bestaat in Haren een school met internaat. Dat is de Mr. H. P. van Heukelom-Stichting. In de loop der ja ren zijn er in Haren 24 kinderen overge bleven, die vegeteren, die niet leer baar zijn. Dat is een verzorgingsgroep, die soms zelfs niet opvoedbaar is. Deze kinderen hadden dus opgenomen moeten worden in een zwakzinnigenin richting. Maar zulke inlichtingen heb ben die kinderen nooit opgenomen, met het argument, dat ze blind zijn. Hier hebt u een typische wal-schip-situatie. Vandaar, dat wij zijn overgegaan tot deze nieuwe stichting. Zoiets heeft overigens nogal wat con sequenties. De bestaande inrichtingen houden hun patiënten, volgens de leer plichtwet voor zwakzinnigen, tot hun 21e jaar. Het gaat hier dus om de leerbare patiënten. Daarna komen ze in •en beschutte omgeving terecht. Bij ons blijven ze." De stichting „De Brink" is vorige week gestart met 24 kinderen uit Ha ren en 12 kinderen uit alle delen van het land die nog bij hun ouders thuis waren. Hoeveel zintuigelijk meer voudig gehandicapten telt Nederland? Dr. Van der Woude: „We hebben de indruk, dat het vermoedelijk om enkele duizenden gaat, maar dat is een nogal ruim begrip." „Is er geen inventarisatie?" „In deze sfeer zijn consultatiebu reaus verradelijke instituten. Let wel, ik zeg niets kwaads van de consulta tiebureaus. Hun nut is natuurlijk enorm maar ouders, die daarheen gaan, ko men met hun kinderen om er te pron ken en niet om te vragen wat er met hun. kind mis is. De Nederlandse Ver eniging ter Voorkoming van Blindheid is bezig een betere inventarisatie te verkrijgen, maar dit is een uitsluitend oogheelkundig gezelschap." De stichting „De Brink" is neutraal. Zij is nergens aan gebonden en neemt daarom principieel alle gezindten op. Er wordt ook geen leeftijdsgrens ge steld, want wie een plaats krijgt in de boerderij blijft er immers. De inrichting kent geen vakanties. Het principe is, dat de ouders hun kin deren aan „De Brink" hebben uitge leend en dan gaat het niet aan, dat die kinderen op zo'n bijzonder slecht mo- (Van een onzer redacteuren) van zesendertig zwakzinnige kinderen, die ook nog blind zijn? „Joke", zegt dr. Van der Woude, wijzend op een Ambo nees meisje, „speelt dat liedje van Flipper op de accor deon, maar zij heeft het beest nooit gezien. Dat jongetje daar hebben we moeten vastbinden in zijn bedje. Doen we dat niet, dan slaat hij zijn hoofdje stuk tegen de spijlen van het ledikant. Gisteren heeft een meisje haar deken aan repen gescheurd. Als we er niet tijdig bij waren ge weest, had ze er dobbelsteentjes van gemaakt. Een vader, die hier zijn zoontje bracht, vertelde, dat het kind met één hand het bedje van zijn broertje had omgekieperd. Hij hoopte niet, dat hij dat bij ons ook zou doen". Dr. Van der Woude laat ons niet lang vertoeven in de lo kaliteiten, waar de kinderen eigenlijk niet meer dan aan wezig zijn. „Ze voelen, dat ze bekeken worden; dat is niet prettig. Als u een indruk wilt hebben, dan hebt u die on middellijk". en modern de outillage is. De inrichting kon bekostigd worden, dank zij een bij drage uit het Prinses Beatrix Poliofonds. De financiën leveren weinig problemen op. De Groningse Blindenvereniging draagt bij en de Nederlandse Blinden vereniging. Behalve grote leningen werd dank zij de Kinderpostzegelactie f 100.000 voor „De Brink" gereserveerd. DR. A. VAN DER WOUDE ment als de vakantie naar huis worden gestuurd. „Dit werk", zegt dr. Van der Woude, „doen wij voor de ouders en de gezin nen. Zulke kinderen zijn bijzonder sto rende elementen in het gezinsleven. Ze zijn niet leerbaar, nauwelijks opvoed baar. Maar wanneer je helemaal niets doet, glijden ze af naar een vergete rend niveau. Bij ons ligt het accent op twee din gen. Op de eersto plaats de verzorging en in de tweede plaats: wat kun je doen om eruit te halen wat erin zit. Houdt u er goed rekening mee; dit is een geweldige luxe, die de gemeen schap zich permitteert. Je moet die kin deren goed verzorgen, anders speel je nog verstoppertje met jezelf en met iedereen. De verzorging van elk kind kost per dag f 42,50. Als blijkt, dat het f 80,- moet kosten, dan ga ik het wel doen. Want onze cultuur beschermt het indivi duele leven en dat impliceert, dat wij deze mensen uitstkend moeten' verzor gen en begeleiden. Daarom hebben we ook een continu-dienst. We draaien dag en nacht door. Wat kunnen wij verder doen? Binnen het inrichtingsver- band kunnen we ernaar streven, dat iemand, die niet zindelijk was, het hier wordt, dat iemand die niet speelt, gaat spelen; dat iemand met stereotype bewegingen het aantal bewegingen ver mindert. Wij hebben vier bedlegerige patiën ten. Als we nou eens konden bereiken, dat we ze in een stoel kregen. Dat is dus een fysisch-therapeutische aanpak. Het is zo moeilijk. Ze kunnen niets zien. Ze willen of kunnen niet meewer ken." „U zit", zegt dr. Van der Woude, „op de plaats waar vroeger de stier stond* De verbouwing is tot stand gekomen onder architectuur van ir. Bügel en Van der Dijl uit Groningen. Om de boerderij heen ligt nog 1500 ha land. Daarop bou wen we in de toekomst paviljoens tot totaal van acht met ieder 30 a 35 bed den. Bovendien komt er een medisch centrum bij. Ik wil hier niet iedereen opvangen. Ergens anders in den lande moet een pendant komen. Je kunt niet als maar doorgaan. Het individu zou erdoor in de verdrukking raken. Voor de verpleegprijs staat iedere gemeente garant, krachtens artikel zeven van de Krankzinnigenwet. Op de 36 kinderen telt „De Brink" 29 man personeel. Tot de staf behoren, behalve de geneesheer-directeur, een di rectrice, een assistente en een admini strateur. Met de dagelijkse verzorging van de patiëntjes zijn vijftien meisjes, in de leeftijd van 16 tot 23 jaar, belast. Sommigen zijn gediplomeerd, anderen bezig met Kinderbescherming a. Daar naast zijn er nog drie leerlingverzorsters werkzaam en vier dienstmeisjes, twee kokkinnen en een linnenjuffrouw". Dr. Van der Woude toont ons hoe fris De verzorgsters zijn bezig naamplaat jes te plakken op bekertjes en andere voorwerpen. Jan, Jaap, Ida, Binus, Truusje. De zorgen gaan buiten de kin deren om, die het betreft. De verzorg sters zullen eenmaal per maand een brief schrijven naar de ouders om te vertellen hoe hun kroost het maakt. Dertig kinderen staan er op de wacht lijst. Wat zullen de ouders gedaan heb ben voordat zij tot „De Brink" beslo ten?. „Er wordt wat met die kinderen ge sleept", zegt dr. Van der Woude. „Zij gaan ermee naar iriskijkers, gebedsge nezers, helderzienden. Ze reizen stad en land af. Ik kan het me best voor stellen, want op een gegeven moment wil men alles proberen. Het hebben van zo'n kind is een haast niet te verwerken emotioneel probleem De gemeenteraad van Naaldwijk heeft besloten te verzoeken om het vroegere kasteel „Het Binnenhof" te Honselersdijk af te voeren van de mo numentenlijst, omdat de kosten van de restauratie te hoog worden geacht en het gebouw in een te ver gevorderde staat van verval verkeert. DEN HAAG Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het prinsdom heeft het vorstendom Monaco voor Europese per auto rijdende vakantiegan gers een hindernisrit uitgeschreven. Men kan (individueel) starten uit 150 over Europa verspreid liggende plaatsen; voor ons land zijn die plaatsen Amster dam, Rotterdam of Arnhem. Er bestaat geen concurrentie tussen de vakantiegangers, die punten kunnen ver zamelen door de juiste beantwoording van de op de controleposten gestelde vragen en de routelengte. De vragen zijn van internationale aard en zullen betrek king hebben op kunst, literatuur, sport, geografie etc. Ook zijn er voor de deel nemers geen snelheidsgrenzen gesteld. Men kan aan de wedstrijden deelnemen tot 31 december 1967. De prijzen zijn af hankelijk van het aantal behaalde punten en kunnen recht geven op twee weken gratis verblijf "oor 2 personen in Monte Carlo's beste hotels. UTRECHT Het tweejarig dochtertje van de familie Tolkamp uit het plaatsje Miste in de Achterhoek, is vrijdagmid dag vlak bij het ouderlijk huis op een niet-beveiligde overweg onder de trein gekomen, die van Arnhem op weg was naar Winterswijk. Het meisje kwam er wonderwel goed af; zij werd slechts licht gewond. HEERLEN Drie kinderen uit de Zuidlimburgse gemeente Oirsbeek, Pier re Douven (11) en Jos (13) en Leo (11) Smits, hebben op de hei een granaat ge vonden van Duitse makelij. Na het ge vaarte, dat ongeveer 50 kilo woog uit de grond te hebben gegraven, brachten de kinderen de granaat naar de woning van de familie Douven, om het een ere- plaatsje te geven op de binnenplaats. De heer Douven achtte het echter raad zamer de politie te waarschuwen, die op haar beurt de opruimingsdienst in Venlo alarmeerde. Deze heeft zich over het levensgevaarlijke projectiel, dat nog volkomen intact was, ontfermd. (Van een onzer redacteuren) HAARLEM De Haarlemse advocaat mr. B. W. Stomps zegt tezamen met de Franse journalist dr. E. Gacalic, te beschikken over documenten, waaruit zou biyken, dat het proces-Marlnus van der Lubbe Indertijd doorgestoken kaart Is ge weest. H(j bezit een brief, een maand voor de uitspraak In het Rijksdagbrandpro ces geschreven, waarin namens Hitier aan de chef van de politie In Leipzig wordt bevolen, dat „wanneer de verdachten Dimitroff en Popof zijn vrijgesproken, zjj niet mogen worden uitgeleverd aan Goering, maar onder bewaking van de politie moeten blijven". „Een maand voor het vonnis, stond dus al vats wie zouden worden vrijge sproken", aldus mr. Stomps. Verder beschikt hij over een memorandum van 16 maart 1933, ondertekend door Dalüge, chef van de politie in Pruisen, waarin staat: „Aangezien er geen kans bestaat, dat de communisten Dahlem, Pieck en Florin kunnen worden gear resteerd, aangezien zij naar het buiten land zijn gevlucht, wordt voorgesteld afstand te nemen van het op 20 fe bruari genomen besluit op grond waar van zjj met Van der Lubbe, Forgler en imitroff in de Rijksdagbrand moesten worden verwikkeld". „Dat betekent", aldus mr. Stomps, „dat op 20 februari, dus een week voor de Rijksdagbrand (27 februari) al bij de politie bekend was, dat de Rijksdag zou worden aangestoken". Hij zal deze documenten gebruiken om een algehele revisie van het pro ces aan te vragen. Een revisieproces, dat er alleen op gericht zou zijn de „Lex Lubbe" onwettig te verklaren, dus vernietiging van het doodvonnis, gaat hem niet ver genoeg. De moge lijkheid zou dan namelijk bestaan, dat de rechtbank de doodstraf omzet in een posthume gevangenisstraf. Mr. Stomps meent, dat de tv-film over Van der Lubbe van de Hessische Rundfunk de revisiepogingen ongunstig zal beïnvloeden. (Vervolg van pagina 1) Minister Veldkamp heeft de SER vier vragen voorgelegd, waarover hij advies vraagt om te komen tot verdere vereenvoudiging van de sociale verze kering: 0 Op welke wijze kan, met behoud van de noodzakelijke territoriale decentralisatie en een bedrijfstaksge- wijze inspraak, een uitvoeringsadmini stratie voor de hele sociale verzekering met uitzondering van de verzekering tegen geneeskundige verzorging, die een geheel eigen karakter heeft wor den verwezenlijkt? 0 Acht de SER het mogelijk gelet op de omstandigheid, dat slechts voor de wachtgeld- en de ziekengeld verzekering een differentiatie in de pre mie voorkomt voor alle takken van sociale verzekering te komen tot uni forme premies, waardoor bij de pre mie-invordering, die dan zou kunnen geschieden door de belastingadmini stratie, gewerkt zou kunnen worden met een uniform heffingspercentage voor de hele sociale verzekering, gehe ven naar dezelfde grondslag als de loon- en inkomstenbelasting? 0 Acht de SER het wenselijk, dat een einde wordt gemaakt aan de thans be staande ongelijkheid met betrekking tot de vaststelling van de hoogte der premies voor de verschillende takken van sociale verzekering, bijvoorbeeld in die zin, dat de hoogte der premie steeds wordt vastgesteld door de mi nister van Sociale Zaken en Volksge zondheid, gehoord het uitvoeringsor gaan of fonds en de Sociale Verzeke ringsraad of de Ziekenfondsraad? 0 Is het mogelijk en wenselijk te ko men tot een verdere vereenvoudi- ADVERTENTIE ging van de sociale verzekering, een beperking van de met betrekking tot sociale verzekeringswetten te vervul len formaliteiten daaronder begrepen? Wat het laatste punt betreft, wees minister Veldkamp tijdens de perscon ferentie op de drie soorten kinderbij slagwetten, die wij kennen, namelijk de Algemene Kinderbijslagwet, de Kin derbijslagwet Loontrekkenden en de Kinderbijslagwet Kleine Zelfstandigen. De vraag doet zich hier voor: Hoe kan men hier vereenvoudigen? Verschillen de suggesties zijn hiervoor in het ver leden al gedaan. De minister noemde in dit verband afschaffing van de ver klaringen, die elk kwartaal moeten worden ingevuld en die dikwijls dezelf de vragen inhouden. In zijn nota over de sociale wetge ving aan de Tweede Kamer zegt de be windsman, dat hij de totstandkoming van een Sociaal Wetboek wenselijk acht. Hij staat echter op het stand punt, dat de vragen van de wenselijk heid en de mogelijkheid daarvan defi nitief beter beantwoord kunnen worden, als de arbeid met betrekking tot de vereenvoudiging, unificatie en codifica tie een eind is voortgeschreden. Wat de procedure van de vereenvou- gingsarbeid betreft, deelt de minister mee_ dat op korte termijn een staats commissie in het leven moet worden geroepen, die tot taak zal krijgen zich te bezinnen op algemene beginselen, die aan het geldende sociale recht ten grondslag liggen, met inbegrip van het sociale organisatie-, beroeps- en straf recht. Voorts zal deze staatscommissie tot taak moeten hebben na te gaan of het mogelijk is te komen tot deelcodlfica- tie in de zin van de totstandkoming van een aantal algemene wetten, zoals een Algemene Wet Arbeidsvoorziening, een Algemene Wet Arbeidsomstandig heden, een Algemene Wet Arbeidsvoor waarden en een Algemene Wet Sociale Verzekering. HILVERSUM Als het enquêterings- bureau NIPO gelijk krijgt, wordt de KVP met 4 pet. ten opzichte van de Tweede-Kamerverkiezingen van 1963 volgende week woensdag de grote ver liezer. De P.v.d.A., die bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten vorig jaar de grote verliezer was, komt in oude sterkte in de Tweede Kamer terug. De V.V.D., die bij de enquêtes van de af gelopen maanden in opmars was, ver liest deze voorsprong en komt eveneens op het oude peil. De CH.U wint een procent t.o.v. '63 maar ook zij is haar voorsprong van de laatste maanden kwijt De Boerenpartij, die vorig jaar de grote winnaar was maar daarna aan merkelijk zakte, is iets in herstel, maar een grote winst t.o.v 1963 zit er niet in. De in verhouding grootste winst (50 pet.) is voor de P.S.P Deze partij blijft echter achter bij haar uitslag van vorig jaar. De winst gaat vooral naar de Democraten '66, die, zo verwacht althans de enquête, met 1,5 pet. uit de bus zullen komen. De jongste NIPO-cijfers zijn geduren de de laatste weken van januari verza meld. Ze zijn gisteren bekend gemaakt in het NCRV-tv-programma NIPO-the- se. Opvallend is, dat zich de laatste maand nogal wat verschuivingen voor- doen. Verwachte winstkansen brokkelen af, nieuwe kansen komen op. In de tweede helft van oktober na de klap, die ir. Adams van de Boerenpartij te incasseren kreeg en na de val van het kabinet-Cals toonde een NIPO-enquête sprongen omlaag aan voor de Boeren partij en ook, zij het in verhouding minder sterk, voor de K..V.P, de sprongen omhoog waren toen voor de P.v.d.A. en de V.V.D Gedurende de maanden november en december bleef de stemming vrijwel constant. De kiezersmassa is sinds begin janua ri opnieuw in beweging. In januari zijn de politieke partijen de boer opgegaan en is ook de lange reeks politieke de batten op de televisie begonnen. Het meest opvallende van de ontwikkeling van de laatste maand is het weer te ruglopen van de belangstelling voor de V.V.D en het snel oplopen van de be langstelling voor de Democraten '66. Ook de nieuwe partijtjes trekken iets aan. Bij een en ander dient echter wel te worden aangetekend, dat nog steeds 12 pet. van de kiezers niet weet op wie hij/zij zal stemmen. Althans 12 pet. van de 1045 door het NIPO ondervraag de kiesgerechtigde Nederlanders heeft geen antwoord gegeven op de mondelin ge vraag van de enquêteurs op wie men zou gaan stemmen. Afgezien van het effect van de even tueel verder doorwerkende verschuivin gen van de laatste maand, kunnen ook de zwevende kiezers de einduitslag van woensdag aanmerkelijk beïnvloeden. Dat een enquête geen feilloos peilin- strument is, heeft men vorig jaar kun nen constateren bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten. Het NIPO publiceerde toen, eveneens in een NIPO-these uitzending van de NCRV, een prognose, die op de belangrijke punten in het geheel niet met de wer kelijke uitslag overeenkwam. De grote val de P.v.d.A- was niet voorzien, even min als de in verhouding grotere sprong omhoog van de Boerenpartij. Voor de P.v.d.A. was zelfs winst voor spelt ten opzichte van de Kamerverkie zingen van 1963. Het is op het ogenblik zo, dat 37,5 procent van de ondervraagden in de tweede helft van januari, weliswaar een stem opgaf, maar nog steeds twijfelde of ze die ook in het stemhokje zou uit brengen. Uit het draaiboek van de gedramati seerde televisie-documentaire, waarom de Haarlemse advocaat beschikt, blijkt volgens hem, dat uitsluitend gebruik is gemaakt van door S.S.'ers opge maakte procesverslagen. De getuigen worden gehoord in een chronologisch subjectieve volgorde. Met alle midde len wordt in deze gedramatiseerde do cumentaire aangetoond, dat Van der Lubbe de misdadiger is en dat alle ge tuigen, onder wie Goebbels, Goering en S.A.'er Helldorf integer zijn. „Gesug- geerd wordt, dat Van der Lubbe zich van zijn schuld bewust is en dat hem nooit verdovende middelen zijn toege diend". Wanneer de NCRV toch zou beslui ten de vertoning van de documentaire door te zetten, zal mr. Stomps trach ten dit door een kort geding te verhin deren. De Haarlemse advocaat deelde mee, dat hij de NCRV hiervan al op de hoogte heeft gesteld. DEN HAAG Naar het ministerie van Verkeer en Waterstaat gistermid dag heeft meegedeeld, is de regering onder bepaalde voorwaarden bereid te voldoen aan het verzoek van Rotter dam en de aldaar gevestigde oliemaat schappijen om de Europoort zo spoedig mogelijk toegankelijk te maken voor shepen met een laadvermogen van 225.000 ton dw. en een diepgang van 62 voet. Deze toegankelijkheid zou door uitbreiding en vervroeging van de Eu- ropoortwerken omstreeks 1970 bereikt kunnen worden, doch reeds in de ja ren 1968 en '69 zuUen de bedoelde zeer grote tankers, afgeladen tot een diep gang van resp. ongeveer 55 en 59 voet, de Europoort via de bestaande (tijdelij ke) toegang kunnen binnenlopen. De mi nister van Verkeer en Waterstaat zal op zeer korte termijn nader overleg ple gen met de gemeente Rotterdam over de financiële aspecten van dit plan. De vaargeul in de Noordzee voor Hoek van Holland lengte twaalf kilo meter, kosten zeventig tot honderd mil joen gulden is nodig om de oliestroom naar Rotterdam niet te laten stagneren. De supertankers van 200.000 tot 225.000 ton, die thans ten getale van tachtig ét honderd zijn besteld en gedeeltelijk reeds worden bebouwd, moeten ook naar Rot terdam, zo is het standpunt van de Maasstad. Het niet graven van de vaargeul zou hebben betekend, dat tientallen miljoe nen tonnen ruwe olie naar buitenlandse havens zouden worden vervoerd en dat de bij de olie automatisch passende raf- finagecapaciteit en petrochemische in dustrie in andere landen zou worden ge vestigd. Proefvak „Laten we de zaak toch commercieel bekijken", zo heeft de Rotterdamse ha vendirecteur ir. Postuma de laatste maanden herhaaldelijk beweerd. R'dam begon daarom reeds eind vorig jaar met een proefvak, dat vier miljoen gulden kost. De eerste ervaringen zijn gunstig Burgemeester Thomassen kon begin ja nuari in de gemeenteraad meedelen, dat het werk vlot verloopt en dat er geen sprake is van het terugstromen van slib in de reeds gebaggerde proef geul. Na het bekend worden van het rege ringsstandpunt was het commentaar van ir. Posthuma: „Dit is een bijzonder be langrijke dag, niet alleen voor Rotter dam, maar voor geheel Nederland. De beslissing is te vergelijken met die van Thorbecke, die besloot de duinen bij Hoek van Holland door te graven ten behoeve van de aanleg van de Nieuwe Waterweg. De gevolgen van de beslis sing zijn niet exact te overzien. Zeker is wel, dat in de komende tijd voor hon derden miljoenen aan orders aan de Ne derlandse industrie zullen toestromen voor nieuwe activiteiten in het Rotter damse Waterweggebied. Het is nu wel zeker, dat er zo snel mogelijk zal worden gebaggerd. 0 De textielfabriek Blijdenstein-Wil- link N.V. zal op korte termijn een aanvraag tot werktijdverkorting indie nen. Deze werktijdverkorting geldt voor circa 950 van de ruim 1200 personeels leden van haar fabrieken te Enschede, Winterswijk en Ter Apel. In het alge meen zal gedurende een periode van ne gen weken de werktijd met ca. 35 pet. worden bekort. 0 Als gevolg van de uitzonderlijk zach te winter, is stagnatie opgetreden in de dekenafzet. Daarom heeft de Ko ninklijke AaBe Wollenstoffen- en deken- fabrieken N.V, die tot op heden steeds in ploegendienst produceerde, vergun ning aangevraagd om gedurende zes weken in dagdienst te mogen werken. 0 De Grontmij te De Bilt heeft twee nieuwe tijdsbesparende systemen ontwikkeld voor het ontwerpen van die wegen, die voor de' landbouw en de re creatie van belang zijn en voor het ont werpen van rioleringstelsels in hellende gebieden. Rekenwerk van vele weken wordt voortaan in enkele minuten door een computer gedaan. 9 Het Nederl. Jeugd Roode Kruis verzond vrijdag 500 rampenpakket ten ter waarde van f 5.000 naar Colum bia ten behoeve van de jeugdige slacht offers in het door een aardbeving ge troffen gebied in dat land. 0 De heer J. A. van Deutekom uit Berghem, die als derde op de kan didatenlijst van de Noodraad-partij staat vermeld, heeft zich om persoonlijke re denen uit het hoofdbestuur van de nood- raad teruggetrokken. Hij wenst zich evenmin kandidaat te stellen als lid van de Tweede Kamer. 0 Op donderdag 16 maart wordt in de Brabanthallen in Den Bosch de 32- ste Bossche Paasveetentoonstelling ge houden. De Bossche Paasveetentoon stelling is een van de grootste in het land, waarvan de jury niet alleen door Nederlanders, maar ook door een groot aantal Belgen gevormd wordt. 0 De gemeente Kerkrade heeft een flatgebouw met honderd woningen be schikbaar gesteld voor AFCENT- personeel. Deze flat staat in Bleijerhei- de aan de Jonkersbergstraat. Op ver zoek van 't AFCENT-personeel en voor rekening van de AFCENT, zullen in de honderd woningen extra-voorzieningen worden getroffen. Zo worden in deze woningen gasfornuizen ingebouwd, voorts een zit-ligbad in plaats van dou ches, een ingebouwde koelkast e.d. Ver der zal op kosten van AFCENT 'n speci ale huismeester worden aangesteld. 0 Onder het motto „Wie A zegt, moet ook B zeggen", organiseert de Stichting Kerk en Wereld in Driebergen voor de derde maal een antiekveiling. De opbrengst daarvan zal worden ge bruikt voor de inrichting van Vosse- steijn; een geheel gemoderniseerd en uitgebreid conferentiehuis, dat de oude boerderij vervangt. 0 De Stichting Nederlands Hervormde Verpleegtehuizen voor Geestelijk Hlupbehoevenden te Soesterberg is voor nemens een psychiatrische inrichting te Beesterszwaag te bouwen. De inrichting zal plaats bieden aan ruim 260 patiën ten. 0 In de nacht van donderdag op vrij dag hebben onbekenden in Drach ten uit het kantoor van de vervoer maatschappij N.T.M. een kluis met f 4000,- gestolen. Het geld was de dag opbrengst van de lijnconducteurs. 0 Het beeldje „Gelaarsde Kat", dat enkele dagen geleden door onbeken den van zijn sokkel op de speelweide in het Zuiderpark werd gezaagd en sinds dien onvindbaar was, is vrijdag licht be schadigd aangetroffen bij een opkoper in Den Haag. AMERSFOORT De vrouwelijke re chercheur van de kinderpolitie te Amers foort, mej. J. van Otterioo, heeft don derdag op wat ongebruikelijke wijze haar dienst vervuld. Zij kreeg de taak op drie kinderen van twee, drie en vier jaar te passen, omdat de ouders van de kinde ren, de 27-jarige J. R. en de 24-jarige U. R. S., door de Amersfoortse politie waren aangehouden onder verdenking van diefstal, resp. heling. Later op de dag werd de vrouwelijke rechercheur afgeldfet door een familielid van het aangehouden echtpaar, dat de oppas kwam overnemen. De vrouw, die een bekentenis heeft afgelegd, had de diefstallen voor haar rekening genomen. Haar buit bestond onder meer uit textiel, levensmiddelen, elektrische apparaten, herenkostuums en spaarzegels. Ook had de vrouw een serie diefstallen op haar naam staan van por- temonnaies uit tassen van marktbezoe- kers. TOKIO. Het Japanse kabinet heeft zich vrijdag voor het eerst officieel be zig gehouden met de mogelijkheid om kernproeven te nemen. Minister van Buitenlandse Zaken Ta- keo Miki verklaarde, dat zijn land wel iswaar gekant is tegen een verdere ver spreiding van kernwapens, maar dat Japan zich het recht voorbehoudt om eventueel kernenergie voor vreedzame doeleinden aan te wenden. ADVERTENTIE De laatste opinie cijfers vertellen ons dat het erom spant: blijft de KVP of wordt de PvdA de grootste partij van Nederland? Dit is belangrijk, want de KVP heeft nu bijna 10 jaar lang haar stempel gedrukt op de politiek in Nederland. Gevolg? Geen vaste lijn, kabinetscrisis na kabinets crisis, de kiezer weet niet wat er met zijn stem gebeurt. Dit mag zo niet langer duren. De taken die in ons land moeten worden verricht zijn daarvoor té groot Ons land heeft recht op stabiel bestuur, op een volgehouden vooruitstrevende koers. Op een regering die door kan werken aan een bewoonbaar land, waarin iedereen straks behoorlijk kan leven. Wie dat wil, maakt op 15 februari de Partij van de Arbeid tot de grootste partij van Nederland. DenUtf, een man om mee te werken.

De Vallei | 1967 | | pagina 6